Anno 1924 Qfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaams*» nieuws van heden. No. 19748. ZATtNDAG 26 JULI PRIJS DHR AD VERTE NTIENi 60 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren priji Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Taterdags 60 Cts., bij een maximum aantal .woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COUBANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.86, per week £0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn. per week i„„ Franco per post 2.85 rF portokosten. .0,18. Dit nummor bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING PASSAGE NEKSLUISBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Nek- F.luisbrug in den Witte Singel over den Vliet, wegens het verrichten van werkzaam heden aan die brug, vanaf Maandag 28 Juli a.s. tol nadere aankondiging voer het ver keer niet rij- en voertuigen zal zijn afge sloten. AUG. L. REIMER1NGER. Wcth. Lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Juli 1924. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat W. J. v. d. Heijdt, te Leiden, heeft verzocht om ver lof voor den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank-voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Stations weg No. 51. AUG. L REIMERINGER, Wcth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 26 Juli 1924. De 350-jarige herdenking van „Leiden's Ontzet". Nadat oen avond te voren het bestuur der 3-October-Vereeniging had vergaderd en de voorloopige feeslplannen op 2, 3 en 4 October, zooals wij deze reeds eerder mee deelden, definitief had vastgesteld, kwamen gisteravond de verschillende wijkcommis sies voor de verlichting en versiering der stad in de bovenzaal van de sociëteit „Ami- c.itia" bijeen, daartoe uitgenoodigd door het hoofdcomité vöör doze versiering. De voorzitter, tevens lid van het bestuur der 3-Oclober-Vereeniging, de heer ir. A. M. Touw, opende deze goedbezochte vergade ring met een hartelijk welkom tot de aan wezigen. Hij deelde mede dat er op het oogenblik 19 wijkcommissies zijn gevormd, voor de Kalvermarkt is er nog een in voorbereiding en hij hoopte dat de meeste dezer zouden zijn vertegenwoordigd. Hij be hoefde het doel dat met deze commissies wordt beoogd, nu niet meer uiteen te zetten. Dit is bekend. Thans wil het hoofdcomilé eens hooren hoever men in de verschillende wijken is gekomen. Het 3-Ocloberbesluur is geheel klaar en heeft gisteravond spijkers met koppen geslagen. Voor de verlichting en versiering wordt hel ook lijd om met de voorbereiding en uitvoering aan te vangen. In dat geval kan worden overwogen, of er ook reden is voor de onderscheidene com mission om "samen te werken, voor zoover de straten inéén loopen en of het ook ge- "wenschl is het noodige materiaal coöpera tief in te koopen. Na deze inleiding werden de vertegen woordigers van de verschillende commis- jsiën gevraagd, hoever zij gevorderd war;n. Die van den Oude-Singel en Mare had wel geld verzameld, maar nog geen defini tief plan gevormd, de vertegenwoordigers van Stationsweg en Steenstraal hadden hun •wijk nog niet geheel afgewerkt. Het resul taat was niettemin zeer bevredigend. Er werd een som genoemd, waarover sommi gen verbaasd waren. De Commissie voor het Rapenburg was nog niet veel gevorderd. De heeren Briët en Fokker hadden bericht van verhindering gezonden, doch medege deeld dal het voornemen was om op het Ra penburg een electrische verlichting aan le brengen. De heer Meyer, ter vergadering tegenwoordig, kon een c-n ander bevestigen. Ongeveer in den zelfden geest rapporteerde ide vertegenwoordigster van de Wittc-Singel- Comrnissie, mej. mr Annie Labohm. Ook daar had men plan een electrische verlich ting aan te brengen. De heer De Gooyer constateerde naar aan- leidrng dezer mededeelingen dat voor een en ander veel geld noodig is en vroeg of men daarvoor ook bij het Hoofdcomilé of bij het 3-October-Verecnigingsbesluur kon aanklop pen De voorzitter antwoordde dal dit absoluut is uitgesloten. De heer De Wilde, die namens de Bree- slraal-Commissie het woord voerde en reeds een uitgewerkt plan had meegebracht, zeidc dal men daar schitterend geslaagd was en alle mogelijke medewerking der bewoners had verkregen. Naar aanleiding van een ingezonden stuk van IJ. in ons blad, deelde hij nog mede dat fleze Commissie van personen builen de ge- fneente verschillende aanbiedingen had ont vangen, terwijl het heel lang duurde eer Zich ingezetenen aanmelden. En toch wilde de Commissie liever ingezetenen begunsti gen. Daarom was 't hem zoo aangenaam te kunnen melden dal het plan dat hij had ïnccgebracht geheet door een Leidenaar is tml worpen en ter uitvoering aangeboden. Do heer Brouwer, namens de Haarlem merstraat-commissie sprekend, deelde mede, i Bat deze wel een goed plan had maar dat de geldmiddelen nog niet voldoende waren. Hij vroeg of niet het hoofdcomilé slappen bij de gemeente kon doen dat deze goed voor haar gebouwen zorgde of de Commis sies geld daarvoor afstond. De voorzitter wilde eerst het resultaat van het particulier initiatief afwachten en daar na bij het gemeentebestuur aankloppen. Daarvan verwacht hij het meest. De Apolhekersdijk-commissie had reeds twee plannen gemaakt één lot een beschei den bedrag van f 200 en een dat veel meer kostte. Erg optimistisch was zij nog niet. Van de Hoogewoerd kwamen mededeelin- gen die de vergadering wel eenigszins ver- rastten. De winkelstand was zeer offervaar dig, de bewoners der Plantage daarentegen waren voor 't mcerendeel schriel. De Kraaierstraat bewoners aan de zijde van het Plantsoen, het andere gedeelte doet met de Iloogewoerd mee schijnen geheel zelfstandig de versieringen te willen aanbrengen. De Hooigracht-commissie was niet vertegenwoordigd, die voor den Zoeter- woudsche-Singel was nog kort geleden ge constitueerd. De heer Van Ginkel kon echter bevredigende mededeelingen over haar plan nen doen. Als bestuurslid van de Vereen, lot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer kon hij voorts mededeelen dat ook deze Ver- eeniging voornemens is actief op le treden. Tevens wil het bestuur een bedrag beschik baar stellen ter aanmoediging van de ver sieringscommissies door het verleenen van premies ol prijzen aan de mooiste versierin gen. Eindelijk kan zij vijf versierde doeken met een „welkom aan den vreemdeling" voor versieringscommissies die daarvoor in aanmerking komen, beschikbaar stellen. Over de wijze waarop het bedrag eerstge noemd besteed moet worden ontspon zich een uitvoerige discussie. Men vereenigde zich ten slotte in beginsel met een denk- I beeld door mej. Labohm opgeworpen, om I aan de kinderen uit de wijken waar de aar- I digsle (niet de duurste 1) versieringen aange- bracht zijn een feestje te bereiden. Deze zaak zal echter nader onder oog?n worden gezien. Door de vertegenwoordigers van. de G-ecre- gracht, de Garenmarkl en de Nieuwe-Rijn j werden mede bevredigende resultaten mede gedeeld, al vreest de laatste commissie dal zij van de twee ontworpen plannen met het oog op de geldmiddelen hel eenvoudigste zal moeten kiezen. Bijzonder enthousiast was de vertegen woordiger van de 4e Binnenvestgracht die reeds verklapte dal zij op de plaats, waar het monument zal verrijzen een prachtige eerepoort wenscht op te richten. Reeds ge- ruimen tijd dragen de bewoners dezer straat een kwartje per week af. Slecht was hij le 1 spreken over de meeste Plantsocnbewoners, die zich afkeerig toonen. De Zijlsingel-commissie die kon voorlbou- wen op een reeds bestaande organisatie deed ook bevredigende mededeelingen. j De voorzitter kon ten slotte conslateeren dat er reden tot tevredenheid is en hij riep hen, die teleurstellingen hadden ontmoet i toe: „ende desespereert niet!" Verschillende kwesti?s kwamen len slotte nog Ier sprake: samenwerking, coöperatief inkoopen, hoe op te treden tegen personen die absoluut medewerking weigeren, enz., enz. Het hoofdcomilé zal bij het gemeente bestuur slappen doen om op gemakkelijke voorwaarde electrische stroom le verkrijgen. Vooral deze zaken zal men einde Augus tus nog eens bijeenkomen en de voorzitter sprak de hoop uit dat alle commissies dan geheel gereed zullen zijn, waarna hij de zeer geanimeerde vergadering sloot. Geslaagd zijn voor het examen boek houden afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden (Mercurius- diploma) de dames IJ. B. J. Volbeda en T. Cos en de heeren Kempe en IClarenberg. Voor het M. U. L. O.-examen le Den Haag is geslaagd P. C. de Rooy, alhier. Te Utrecht is geslaagd voor hel exa men Fransch m. o. (A) mej. E. Huyzinga, alhier. Voor het examen Nuttige Handwer ken zijn te Rotterdam geslaagd de dames: J. J Schade, P. H. Broekveld, G. W. Dirkse. G. J. Huge, J. Kroon en A. II. E. Peeters, allen alhier. Geslaagd is voor het toelatingsexamen Middelb. Technische School te Haarlem onze stadgenoot H. J. Jesse. De collect© ten behoeve van de beide Reddings-Maatschappijen op Dinsdag 22 Juli j.l. gehouden, heeft opgebracht f870.37. Naar wij vernemen zal eerlang ook bier, in navolging van de gemeente s-Gra- venhage, op de Zaterdagsche markt een electrische installatie worden aangebracht, waardoor de marktkramers in de gelegenheid worden gesteld hun kramen en tenten clec- tnsch te verlichten. De stappen daartoe zijn van de organisaties der marktkooplieden zelf uitgegaan en de meeste kramers, die geregeld de markt be zoeken, hebben zich reeds onderling ver bonden electrisch jicht te nemen. Verschillende troepen der N. P. V. (al- deeling Leiden) zullen dit jaar liun kampen opslaan te Ommen (Ov.). liet belooft een gezellig kamp te worden, gezien de groote deelname* In ons Blad van heden treft men een advertentie aan van de boek- en steendruk kerij Eduard IJdo .Hoogl. Kerkgracht 4, al hier, betreffende de 14e uitgave van het „Adresboek voor Leiden", voor 1924'26. Wij vestigen er gaarne even de aandacht van onze lezers op, omdat wij uit ervaring welen dat een dergelijk adresboek voor zeer velen ten eenen male onmisbaar is, mils het natuurlijk op volledigheid aanspraak kan maken. En wal dM betreft kan ieder Leide naar een handje meehelpen, door adreswij zigingen, enz. even te melden aan boven genoemd adres. Vooral den secretarissen der diverse vereenigingen alhier meenen wij dit eens extra op het hart te moeten drukken, omdat den vorigen keer de medewerking nog al iels heeft te wenschen overgelaten. Zoo'n moeite is het toch werkelijk niet om even naam en woonplaats der bestuursleden op te geven. Dat er eveneens spoedig zal worden be gonnen met het colporteeren van adverten ties voor het nieuwe adresboek, dat in het laatst van dit jaar zal verschijnen, ziet men uit dc advertentie van vandaag. Morgen organiseert de Int.-Anti-Mili- laristcn-Vereeniging ter gelegenheid van het 20-jarig beslaan dezer vereeniging en ter herdenking van het feit dat 10 jaar geleden de wereldoorlog uilbrak een landdag in Den Haag, waarin binnen- en buitenlandsche sprekers hel woord zullen voeren. Een ad vertentie in dit blad vermeldt nadere bij- j zonderheden. I Ter gelegenheid van hel 27e Eucharis tisch congres, zal morgen een extra trein loopen van Rotterdam D. P. naar Amster dam C. S. Deze trein zal ook te Leiden sloppen, aankomst 6.50, vertrek 6.52. Al leen houders van speciale plaatsbewijzen 2de en 3de klasse worden tot dezen trein toegelaten. Bovendien zullen Zondag alle treinen extra versterkt worden, en zal te Den Ilaag een extra-trein klaar staan, om zoo noodig dienst te kunnen doen. liet Luxor-theater geeft deze week voor de pauze een uitgebreide week-revue en een klucht in 2 acten. Hierna volgt hel eerste gedeelte der hoofdfilm „De Staal trein", welke rijk is aan sensatie. Onder het publiek waren er gisteravond verscheidenen die zich niet meer in konden houden en luide uiting gaven aan hun ingenomenheid met dit filmwerk Na de pauze zagen wij heel mooie opnamen van de Kagerplassen, genomen tijdens de Kaagweek. Vooral de opnamen, waar onze Amerikaansche gas ten op voor kwamen waren zeer mooi en trokken veler aandacht. Hierna werd ver toond het tweede gedeelte der hoofdfilm „De Staaltrein", dat evenals het eerste weer veel belangstelling had. Volgende week de tweede serie. Is een bezoek aan deze bioscoop de moeite waard, voor het Casino-theater geldt dat ze ker evenzeer. liet aangrijpend levensdrama in 7 aclen, getiteld „Wie wind zaait zal storm oogsten" is een film, die door de tal rijke bezoekers in spanning wordt gevolgd. De hoofdrol hierin wordt vervuld door Anita Stewart. „Voortvluchtig", een wild west drama in 5 bedrijven wordt voor de pauze vertoond, en is evenals het komisch stukje zeer bezienswaardig. Wij kunnen niet nalaten de muziek nogmaals een pluimpje le geven. Naar aanleiding van een berichtje in ons Blad van gisteren zijn zeer vele belang stellenden een kijkje gaan nemen naar hel theeservies in de etalage van de firma Forl- mann aan de Breestraat. Eilaeie, zij zijn voor niets gegaan. Want vrijwel op het zelfde moment dat onze krant afdrukte is bij genoemde firma bericht ingekomen dat het servies vroeger dan vastgesteld was aan II. M. de Koningin-Moeder zou worden aan geboden, weshalve het direct moest worden verzonden. Dit ter opheldering voor dege nen die voor niets zijn gegaan 1 Op last van den Commissaris van Politie is aangehouden, de chauffeur W. v. dl B., alhier, die gisteravond met een auto over de Blauwpoortsbrug rijdende, zich niet stoorde aan de bevelen van den ver keersagent en op dezen toereeü om hem te dwingen voor de auto uit te wijken. De agent ontkwam een aanrijding, doordat hij op de treeplank van de auto sprong. Andere agenten kwamen den verkeersagent te hulp. (Het geval gaf aanleiding tot een oploop, daar het publiek zich ook met de zaak ging bemoeien. Ongetwpveld zal Van den B., diq, be halve dat htf de verordening overtrad, door niet om den agent heen te rijden en niet gehoorzaamde aan diens bevelen, tevens de veiligheid in gevaar bracht, een ernstige straf met ontgaan. Het programma voor het concert in het Kooipark op Dinsdag 29 Juli, 8 uur, luidt: No. 1. Scherer-Marsch, Skalla; 2. Ouver ture „Norma", Bellini; 8. Carnevalsbilder", .Wals, Strauss; 4. Fanlaisie de l'Opera „Paljas", Geijp-, 5. „La Mousme", Ganne; 0. „Esludiantina", Wals, Waldteufel; 7, Fanfare-marsch, Henrioo, Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs waren heden Ingeschreven 694 werkloozen. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, le tien uur, ds. J. Wuile. Duitsche godsdienstoefening, zaal Wees huis, Hoogl. Kerkgracht, geen dienst. Eglise wallone: Dimanche matin, 10l/t heures, Mr. A. Legras, pasteur Bois-le- Duc, lo. Bresson. Evang.-Lulersche Gem.: Zondagmorgen, te half elf, ds. J. L. F. de Meyere, te Haar lem, lo.-ds. Makkink. Remonstr.-Geref. Gem.: Zondag geen dienst. Ver. v. Vrijz.-Her vormden, Volkshuis: Zondagmorgen, te halfelf. Vrije Kalh. Kerk, Bonifaciuskapel, Stille- Rijn la: Zondagmorgen, te lialfelf, dienst. De Tuinbouw en de Tariefwei De Nederlandsche Tuinbouwraad heeft den minister van Financiën schriftelijk uit eengezet, dat de tuinbouw in het bijzonder op drie punten ernstig bezwaar moet ma ken tegen de ontworpen Tariefwet. Zoowel de winkeliers als de kweekers hebben vooreerst ernstig bezwaar tegen een invoerrecht op afgesneden bloemen. De kweekers hadden vroeger een andere mee ning, vreesden concurrentie, doch thans zijn zij tegen elk invoerrecht, evenals na tuurlijk de winkeliers, wegens de interna tionale posilie van Nederland als luinbouw- exporlland. In 1923 heeft ons land voor een waaide van f 57.863.000 aan tuinbouw producten uitgevoerd, waarmede het aan de spits staat van alle luinbouwende landen. In toenemende male hebben onze kwee kers en tuinders te strijden legen de neiging van verschillende slaten om invoerrechten te leggen op de tuinbouwproducten. Wil men onzerzijds met eenig recht van spre ken zich daartegen verzetten, dan mag men zeker niet zelf het voorbeeld geven van iels te doen wat men zijn buurman verwijt. Deze overweging zou voor elk zuiver protec tionistisch tarief in zijn geheel gelden, maar j geldt bij het thans aanhangige wetsontwerp I vooral de post afgesneden versche bloemen, enz., omdat dit de eenige zuivere tuinbouw- post van het ontwerp is, waarop thans voor 't eerst een invoerrecht wordt voorgesteld. De Tuinbouwraad acht het wegens hel buitengewoon groole belang, dat de geheele Nederlandsche Tuinbouw heeft bij hand having van een handelspolitiek, welke geen voorwendsel voor andere landen kan of mag zijn tot het in den weg leggen van belemmeringen aan den, Nederlandschen uitvoer, dringend noodzakelijk, dat de vrije invoer van bloemen enz. gehandhaafd blijve De overige wijzigingen van het tarief zul len geen bijzonderen last op de tuinbouw bedrijven leggen, met uilzondering echter van twee. Vooreerst de post glas; de Tuin bouwraad betoogt, dat in ieder geval hel broeiglas vrij van invoerrecht moet zijn. In de tweede plaats mogen auto's bij het tuin bouwbedrijf in gebruik, vracht- zoowel als personenauto's, niet door een invoerrecht zoo hoog als thans wordt voorgesteld, 12 pCt. worden getroffon. Beide wijzigingen zouden onvermijdelijk prijsverhooging ten gevolge hebben en daar protesteert de Tuinbouw raad tegen. De Hervormde (Geref.) Staatspartij en het eucharistisch congres. De Haagsche afdeeling van de H. (G.) S. heeft eveneens een openbare vergadering gehouden. Als sprekers traden op de heer G-. Nieuwenhuijsen, Den Haag, en dr. A. I C. G. den Hertog, Rotterdam. De ruime zaal was stampvol. De heer G. Nieuwenhuijsen opende als voorzitter de vergadering met het lezen van vraag 89 der Heidelb. Catech:6mus en Open baringen 19. Spr. zeide, dat deze avond moest staan in het toeken van diepen oot moed voor de protestanten, die door al te groote toegeeflijkheid in de politiek, door het monsterverbond met Rome, dat de ketters j vloekt, voor een schotel Iinzenmoes het j eerstgeboorterecht hadden verkocht. Maar ook in het teeken van ernstige bezinning, 1 om Rome los te laten en den God des Bybe/s aan te grijpen, want vrede met Rome is oorlog tegen God, die ons verlost heeft van de Roomsche hiërarchie en priester heerschappij. Ten derde moes' het rot vaste vertrouwen heerschen, dat de anti-christ macht van Rome toch het laatste woord niet zal spreken, omdat God regeert en Rome gebruikt als een hond om ae protestanten te drijven naar den levenden Christus. Het eucharistisch congres met al zgn schittering en klatergoud zat ons niet kunnen beletten ^Idus spr., nuchter te blgvcn om in dat uit wendig machtsvertoon in beginsel Romes nederlaag te zien. Het doet van dat vree- selijke congres, n.1. „de bekeering van Nederland tot den Paus van Rome'', zal het tegenovergestelde uitwerken', n.l. de bekeering tot den God des \V00rd3, die Openb. 19 tot heerlijke werkelijkheid zal brengen. Spr. dankte God, dat onze Ko ningin geen officieele persoon had aange wezen owl de prelaten te ontvangen. Ds. den Hertog gewaagde vervolgens van het verschil tusschen het H. Avondmaaf en de paapsche Mis, die naar de schrift een vervloekte afgoderij is. AI wordt het Room sche congres op het oogenblik in afgehuurd terrein gehouden, toch zien we in deze be weging een machtige schakel jn de keten, BINNENLAND. De Tninbonwraad en de Tariefwet. De brand te Vlissingen. De gearresteerde in verband met den moord te Cnlemhorg heelt zich van het leven beroofd. BUITENLAND. De conferentie te Londen. Maandag weer een plenaire zitting. De Dnilsche Rijksdag over dc nood-be- grooting. De woningwet in Engeland aangenomen. die ons binden wil aan den pauselgken stoel. Met voorbeelden van verschillende Room sche schrijvers wilde spr. aantoonen waar dergelijke congressen, als te Amsterdam, op aan sturen: n.l. de oppermacht van den paus. De coalitievrienden, die in allo tafen 1 zwijgen, hebben nu ruimschoots gelegenheid, do gevolgen van hun goddeloos drijven met j Rome te zien. Spr. heeft medelijden met de Roomsche menschen, die als slachts- schapen door Rome niet alleen geschoren, maar ook gevild worden, bedorven en mis leid. De steenen spreken in letterlijken zin, waar ae Dageraadsmannen op den publieken weg, waar Kardinaal van Rossum in praal I en schittering overheen reed, geschreven hebben: Jezus leefde in armoede en ging barrevoets. Ds. d. H. hoopte, dat door deze Roomsche maiiifestatie de oogen van Proteetantsch Ne derland zouden geopend worden, dat er op aangestuurd zou worden, grondwetsherziening I te verkrijgen in NederJandschen zin, dat j bet gezantschap bij den paus epoedig zou ongedaan gemaakt worden, en wij als echte geuzen weer zouden leven uit de onver- valschte beginselen der Reformatie, getui gende voor het recht Gods in Nedorland. Dit is de ware bekeering van Nederland tot God. God zegene het drievoudig snoer: Kerk, Oranje en Vaderland. Na dankgebed ging de groote schare uiteen. Te Zeist is, 66 jaar oud, overleden de heer D. F. Romein, oud-officier Ned. Ind. leger., oud-burgemeesler van Wadenoyen. De commissaris der Koningin in Zuid Holland heeft aan B. en W. van de gemeen ten in die provincie een circulaire gericht, waarbij hij hen uitnoodigt, niet alleen de bezitters van het diploma van den Algcm. Nederl. Politiebond, doch ook houders van het diploma van den Nederl. R.K. Politie bond Sb. Michaël bij de sollicitatie naar de betrekking van gemeente-veldwachter de voorkeur te geven boven niet-gediplomeer den. Bij legerorder is bepaald, dat verlofs militairen met groot verlof, die bij hun benoeming tot officier zich bij hun korps of daartoe aangewezen autoriteit moeten ver voegen, uitsluitend om te worden beëedigd (belofte af te leggen) niet mogen worden beschouwd in werkelijken dienst op te ko men en mitsdien geen aanspraak kunnen maken op jaarwedde en eventueel daarmee verband houdende vergoedingen. Moeteu zij zich echter daartoe buiten hun woonplaats begeven, dan kunnen de te verrichten rei zen worden beschouwd als dienstreizen, zoo dat zij recht kunnen doen gelden op reis- en verblijfkosten. Voor het vervoer met openbare middelen van vervoer zullen zij worden voorz en van vervoerbewijzên, af te geven door dengene, die de oproeping ter boëediging doet. Deze beschikking treedt 1 Augustus a.s. in werking. Naar „Voorw." meldt, hebben dc be sturen van den Centralen Bond van Tran sportarbeiders, den Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders en den Christel ij ken Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders de collectieve arbeidsovereenkomst voor het havenbedrijf te Amsterdam, dat einde dezer maand afloopt opgezegd. Aan het bestuur der scheepvaart vereeniging Noord is ken nis gegeven, dat men bereid is een nieuwe overeenkomst aan te gaan, waarbij de vol gende herzieningen worden voorgesteld. Verhooging van het dagloon der losse ar beiders met 40 cent; verhooging van dc loo- nen er vaste- en garantie-arbeiders mot f 2 per week; verbetering van de tariefregeling en wijziging in de taakindeeling. Bezwaar is ook gemaakt tegen de intrek king van dc gedeeltelijke nachtrust. Bij informatie bij het afdeclingsbestuur van den Centralen Bond van Transportar beiders is het blad gebleken dat men ook in Rotterdam herziening wenscht van het voor deze haven geldende contract, dat einde Augustus afloopt. De verlangde wij zigingen moeten nog met de leden worden besproken en vastgesteld

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1