Begrafenis-Onderneming OEiENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UST DE GESTREKEN. SPORT. mischö eischen veranderd worden, want het ging er om, de laatete restanten van de communistische staatsorde in stand te hou den. En dleden van de communistische orde moesten de moeilijker laak ter hand ne men, (te laak bovendien, die met hun gc- heele psychologie en hun inzichten vrijwel niet vereenigbaar was: zij moesien den zui ver zakelijke, economische leiding van in- dustrieele en van handelsondernemingen ter hand nemen. Men begrijpt welk een enor- men invloed deze wijziging op de commu nistische partij moest hebben. Deze lieden, tegelijk gevoelsfanatici en kille verstande lijke theoretici .waren plotseling genood zaakt, aan de eischen van het leven zelf te voldoen; dat weinig theorie, maar vooral praktijk, individualiteit en persoonlijke acli-1 yibeit eischt. De leden van de communistische parij, die deze taak hadden te vervullen, hebben zich voor het grootste- deel met koortsach- tigen ijver op deze nieuwe huishouding ge worpen. En nu ligt het in het natuurlijk ver loop der dingen, dat het economisch ver keer ze mefc groote kracht van algemeene theorieën steeds meer naar den praklischen kant van het leven drukte. Dit proces van vervreemding van de theorie en overgang naar het werkelijke leven moest natuurlijk reeds zuiver instinctief het geloof aan het communistische principe aan het wankelen brengen. Daarbij komt nog de omstandig heid, dat de kansen, die zich voor veten voordeden de communisten kregen meestal verantwoordelijke posities, die rij kelijk gelegenheid gaven lot het bevorderen van hun eigen belangen een corruptieven en in moreel opzicht vergiftigen invloed moesten uitoefenen. Kortom, de leiding van de huishouding moest oh voor w aard! ijk invloed hebben op 1de psychologie van de communistische orde. En hier vinden we ook den overgang naar de „democratische oppositie." Hoo actiever een lid van de communistiscno orde aan het economisch verkeer deelneemt 'des te sterker moet hij aan zijn dagelijksch werk zijn gebonden. Maar des te losser zal de band zijn, die hem aan de oomoiunisti- orde bindt. En deze verzwakking van het verband komt tot uitdrukking in het ver langen naar fractie vorming, naar het min der sterk maken van de discipline. Hier ligt de meeat krachtige aansporing van de «democratische oppositie: het gaat met an dere woorden om de organisatorische wij ziging van de communistische orde, om de organen, die op economisch terrein wer ken, dezelfde organisatie-mogelijkheden te geven of met andere woorden het gaat om 'den meest aanneembaren vorm van inscha keling der tot het economisch verkeer ca pabele organen van de communistische partij en om het creeeren van een nieuwen organisatievorm, die deze onderdeden toch mogelijkheid schenkt, ondanks hun gebon denheid aan het economische leven, in dc communistische partij te blijven. Wanneer men in dit probleem doordenkt en het naar wiskundig terrein transporteert, dan zal men tot de overtuiging komen, dat het eigenlijk om de- quad ra tuur van den cirkel ^aat. De communistische orde kan Rus land alleen in de hand houden, wanneer het principe van de exclusiviteit naar bin nen en naar buiten streng wordt gehand haafd, wanneer zij het karakter der partij als orde ondanks alles niet opgeeft. De Realiteiten van het leven 3chiynen haar echter steeds verder van dezen weg af te dringen. En stellig moet eens het oogen- bliic aanbreken, dat het tot een beslisj,ng moet komen, wie zal overwinnen, de ko mende Bolschcwistischc Thermidor of de communistische orde. Maai', zooals de zaken thans in Rusland staan, schijnt deze vraag, van vitaal be lang voor de communistische orde, nog nie-ö te zijn gesteld. De omlijning van het pro bleem schijnt thans nog anders te zijn. En hier moeten wij in korte trekken er een beeld van geven, hoe het gesteld is met het spel der krachten, die het mechaniek in beweging houden. Lenin heeft de nieuwe economische po litiek bedacht. Zijn opvolgers zijn niet in staat geweest, deze politiek in practisehe daden om te zetten, een politiek, die aan den eenen kant de staatshuishouding do noodige ontwikkelingsmogelijkheden bood, aan den anderen kant de communistische niet naa-r het leven stond. Het Icon ook niet anders. Sedert den herfst van het vorig jaar is er nu weer een zekere terug keer tot het actieve communisme merlc- baar. De communistische partij gaat den kreeftengang naar het oude. En men pocigt thans in Sovjet-Rusland niet meer c-cn nieuwen weg te vinden, maar wij zien thans het wonderlijk beeld van een staats organisme, dat de economischo mogelijk heden, die het heeft geopend, zelf weer afsnijdt. De uitwij-zing van vele kooplie den, einde van het vorig jaar, was het begin. De sluiting van de tot bloei geko men Handelsbank, welke in de laatste da gen heeft plaats gehad, is het bewTijs, dat dit proces nog voortduurt. Do mensc'nen, die thans in Rusland zakelijk denken dat wil zeggen communistisch-zakelijk zooals Krassin en anderen, zijn niet aan het roer. Krassin, die toch langen tijd Sov jet-Russisch vertegenwoordiger te Londen is geweest, is niet eens tot de Engelsch- Russisohe onderhandelingen uitgenoodigd. D*e partij van de zoogenaamde Chosjaist- wenniki, die het meest met de nuchtere werkelijkheid rekening houdt en gedeelte lijk, evenals Krassin, zelfs zoo ver wil gaan, het particulier bezit te erkennen, is thans genoodzaakt zwijgend toe te zien. Deze lieden uiten zich niet op de drukke, Bchreeuwerige manier van dc demoerati- oppositie. En toch zou men bijna kunnen gelooven, dat hun invloed misschien wel dra sterker, misschien zelfs beslissend zal Worden. Het schijnt bijna, alsof men de jongeren van het theoretische communisme een soort proeftijd wol toestaan, evenals de aanhan gers van het Leninisme. Gelukt het hun in dezen tijd een buitenlandsch ere miet te verkrijgen en het Russische eoeoo- mische leven eenige stabiliteit te geven cn dat deze stabiliteit niet intreedt, daar voor zal de onverbiddelijke logica van de feiten zorgen dan kan men wel met stci Ugheid verwachten, dat de „revisionisten", de mannen van het practisehe leven, be langrijk aan invloed zullen winnen. Zoo zien wij, dat naast den reeds nu eemi-officieelen strijd in de communistische partij, den strijd om den organisatorischen vorm, welke strijd tot in de Nieuwe Eco nomische Politiek zelf terugleidt, nog een andere, in den grond der zaak veel ernsti ger strijd gevoerd wordfc;. de strijd namelijk tussohen de oude garde, tusschen de partij theoretioi en de mannen, die deD moed hebben, dc werkelijkheid te zien, met de feiten rekening te houden en daarnaar te handelen. RECLAME. KEERËWEER CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMAItKT 16 TELE5C 861 7977 Gisterochtend is die arres- tant T., die zich ter zake van den diefstal van den posttrommel in het huis van be waring aan de Weteringschans te Amster dam in voorloopige hechtenis bevindt, toen er even een deur werd geopend, uit het Paleis van Justitie ontsnapt. Eenige gevan genbewaarders zagen hem vluchten, aldus het „Hdbl."; hij snelde over het Leidsche- plein de Leidschestraat in en daarna naar de Lange Leidschedwarsstraat. Daar was het al met zijn vrijheid gedaan. Hij wem gepakt en weer naar het huis van bewa ring gebracht. Besmettel ij ke veeziek- ten. Een bijvoegsel tot de „Stct." No. 140 bevat een slaat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voor gekomen gedurende Juni j.l. Daaraan ont- leenen wij de volgende opgaven (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eige-nu*- ren aan, onder wier vee de ziekte voor kwam): mond- en klauwzeer bij de herkau wende dieren en de varkens (14.914); kwade droes en huid vorm bij de eenhoevige dieren 2 (2); schurft bij de eenhoevige dieren en schapen 4 (1); rotkreupel bij schapen --- vlekziekte bij varkens tri- chinenziekte bij varkens miltvuur onder alle vee 31 (23); hondsdolheid 1 (1). Vliegtocht o öi d e wereld.— Majoor Pedro Zanni, de ArgentïjnSché vlie ger, vertrekt Donderdagmorgen a.s. om 5 uur van Schiphol, om zijn vliegtocht om de wereld te beginnen Ilij gebruikt voor dc-zen tocht uilsluitend Fokker-toestellen. Majoor Pedro Zanni zal in hoofdzaak de route volgen van de Amerikaansche wereld vliegers, doch dan in omgekeerde richting. Echter zal hij niet over de uitgebreide hulp bronnen kunnen beschikken, die de Ameri kanen hadden welen te scheppen. Hij be schikt over drie vliegtuigen en een reserve motor en op enkele landingsplaatsen over materiaal en reservedeelen. Oorspron kelijk zouden een ingenieur en een luite nant de vlucht meemaken, maar omdat de laatste, luitenant Nelson Page, door ziekte is verhinderd, gaat alleen de ingenieur Beltrame van den Argentijnschen militai ren vliegdienst mee. Majoor Zanni is tot het maken van de vlucht in staat gesteld door een inschrij ving, opengesteld .door de Argenlijnsche Aero-club. De vlucht AmsterdamTokio wordt ge maakt op een Fokker G IV met 450 P.K. Napier Lion motor, die tien uur in de lucht kan blijven bij een kruissnelheid van ge middeld 180 K.M, Met het oog op den mee te nemen last is het vleugeloppervlak ver groot en zijn reserve-tanks ingebouwd. De maximum-snelheid van dit toestel is 250 K.M. per uur. De stille Oceaan wordt overgestoken met een Fokker T III W met 450 P.K. Napier -Lion Motor. Deze eendekker heeft een span wijdte van circa 21 Meter. De lengte is 14 Meier en de tankinhoud is voldoende oin 15 uur in de lucht te blijven bij een kruis snelheid van 150 K.M. per uur. Majoor Pedro Zanni heeft in 1913 zijn vliegbrevet behaald. Zondagavond is te Wychel, nabij Balk (Friesland), vermoedelijk ten ge volge van hooibroei, de kapitale boerderij, bewoond door G. Kingma, tot den grond afgebrand. Behalve de boerderij, die eigen dom is van de R.-K. kerk te Balk, werden ruim 100 voer hooi en bijna ai het boereii- gereedschap een prooi der vlammen. Alles was laag verzekerd. Op een middag werd de bureau- list voor het getraliede venster van zijn loket geroepen. [Hij zag een vriendelijke moeder met een opgeschoten slungel van een jongen. „Mijnheer," vroe^ de vrouw beleefd, „hoe laat vertreki de trein naarhier noem de zijl het stadje. „Om 2.48/' antwoordde de man gemelipq e» ietwat boos voegde hij er aan toe: „Dat he*/ je mij het laatste halfuur nu af zes keeren gevraagd." „Ik weet 't, mijnheer," zei de moeder beminlijk, „maar Jantje ziet u zoo graag voor het loket komen. Hij eegt, 't doet hem denken aan de Diergaarde." BUITENLANDSCH GEMENGD. Uit Columbus (Ohio) wordt aan de „Chi cago Tribune" gemeld, dat de strenge direc trice van het Ziekenhuis aldaar 12 jeug dige verpleegstertjes op non-activiteit heeft gesteld, omdat zij zich „pagekopjes" hadden- laten maken. Heur haar moet eerst weer lot een „behoorlijke" lengte aangroeien. In het sanatorium te Goerbersdorf in Si- lezië, waar alle patiënten en leden van het personeel na het eten van aardbeipudding vergiftigd waren, is Zaterdag ook nog een 80-jarige verpleger overleden. De meeste overige patiënten zijn buiten gevaar. In een fabriek te Berlijn-Oberschöne- weide, waarin o.a. benzol wordt vervaar digd, is gistermiddag een stoomketel ont ploft Weinige minuten na de ontploffing stond de heele fabriek in vlammen. De omliggende huizen, waarvan alle ruiten zijn vernield, werden eveneens door het vuur bedieigd. Daar men nog verdere ont ploffingen vreesde, werden de huizen ont ruimd en de straten afgezet. Of er slacht offers te betreuren zijn, is nog niet bekend. Een poging is gedaan om den express- trein tusschen Lyon en Parijs tusschen Gal- loners en St. Rambert te doen verongeluk ken. Op de rails waren explosieve stoffen geplaatst, die een groote ontploffing veroor zaakten, doch weinig schade aanrichtten. Het stoomschip „Malsuyawawari" is ten Westen van de Golo-êilanden vergaan. De 15 koppen der bemanning zijn allen omge komen, behalve een stoker, die door een trawler is opgepikt, nadat hij een weck lang op een stuk hout in zee had doorgebracht. Tientsin word opnieuw door overstroo— mingen bedreigd. Het water is ongeveer 25 K.M. van de stad verwijderd. De hoogte van den waterstand is meer dan 7 M. Hev gevaar wordt vergroot door de weigering der Chineesche overheid om den dijk door te steken om aan het water een uitgang naar de zee te verschaffen. Alphen. Zaterdagmiddag word een fruit- wagen van den heer M. alhier die op de zgn. rollaag van de brug stond door een ander voertuig aangereden, waardoor de wagen in de etalageruit van den voornoem den fruithandelaar terechtkwam. De voetbalver. „Alphen" kreeg Zondag bezoek van de A.V.V. „V.V.A." I. Bij deze ontmoeting waarbij „Alphen" met 6 inval lers in 't veld kwam moest zij in V.V.A. met 42 haar meerdere erkennen, terwijl de friendly game tusschen de V.V.A.-ad- sp'ranten cn de Aljahen-idem gewonnen werd door de Alphensche jongens met 3—0. Lijst van onbestelbare brieven in de le helft der maand Juli waarvan de afzen ders onbekend zijn 1. Stikkelman, Leiden, Medusastr. 4b., 2. Commissaris van Politie Tiel. De collecte voor do 'nw. Zending bracht in de Ned.-Herv. Kerk op f 93» Boskoop. Door de politic alhier is pro ces-verbaal opgemaakt tegen A. v. d. A. we gens het aanrichten van §chade op den openbaren weg. Zondag had A. v. W. alhier het onge luk met zijn hoofd tegen een muur te val len, met het gevolg dat direct geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Zaterdag j.l. kwam den heer W. al hier tot de minder aangename ontdekking dat u'fc zijn jaszak een portemonnaie met negen gulden was ontvreemd. De politic stelt een onderzoek in. Hazerswoude. Uit goede bron verne men we dat op 1 Sept. a.s. op het Dorp een naaischool zal geopend worden, waardoor voorzeker in een dringende behoefte zal worden voorzien. Tot nu toe moet voor dit onontbeerlijk onderwijs Leiden of Boskoop worden be zocht, wat voor velen ondoenlijk was. De verwachting is dan ook dat velen van de aangeboden gelegenheid gebruik zullen maken. Op de in café Natzijl gehouden veiling werden 8718 eieren aangevoerd; prijs kip eieren f 6.55 a f 6.95 per 100 stuks. Eend eieren f 6.55 a 7.25 per 100 stuks. Konijnen f 0.60 per stuk. Duiven f 0.14 a f 0.30 per stuk. Burgerlijke S t a nd. Bevallen J. P. Spierenburg, geb. Rotteveel d., Chr. van Dam, geb. de Bruijn z., J. E. de Groot, geb. Wortman d. Leiderdorp. Burgert. Stand. OndertrouwdCornelis van Stein jm. 38 j. en Cecilia Maria van den Ing jd. 30 j., Johannes Petrus Vergauwen jm. 330 j. en Sophia Adriana Borst jd. 30 j. Leimuiden. G'sterenmorgen viel in de dorpssstraat, door het schrikken van het paard, een met pakken stroo beladen wagen omver. Eenige pakken vielen in jle sloot langs den weg. Behoudens eenige materiee- le schade, liep alles verder zonder ongeluk ken af. Waddinxveen. Burgerl. Stand. GeborenAdrianus Petrus, z. van C. P. Planken en O. Verburg; Pietje, d. van H. Rupke en P. Didlemeijer; Reinhart, z. van R. Boom en M. Both. Aan de eierenveiling waren aangevoerd 5597 kipeieren, 136- eendeieren, prijzen wa ren voor kipeieren f 6.50 tot f 7.40, eend eieren f 6.10 de 100 stuks. De opslag van melk voldoet de ver- koopers zeker wel goed, thans is de prijs weer met 1 cent verhoogd en gebracht op 14 cent per liter. De collecte, gehouden door het fanfa recorps „Concordia" ter versterking van de kas der vereeniging tot bestrijding der T.B. O. heeft in zijn geheel opgebracht f 213.71. De heer van Lange, voorzitter der ver. sprak woorden van dank tot het corps dat zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt in het belang van de lijdende plaatsgenooten. Woubrugge. De blikken doos met in houd, welke in den nacht van 29 op 30 Me' alhier uit het postkantoor werd ontvreemd is Maandag door J. de J. bij het krooeen van de Kerkwegsloot nabij ons dorp opge haald. Er was uit de doos niets ontvreemd, enkel was het slot verbroken. Voor dc leerlingen der beide scholen in ons dorp is dit jaar een uitgaansdag ge organiseerd. De kaderen der openbare school gaan deze week naar Katwijk aan Zee en die van de chr. school naar Amsterdam, om den Dierentuin en het Aquarium te be zoeken. jEaailemmermeer. De heer A. MorscK rijksveldwachter ter standplaats Nieuwe- meerdijk alhier, die den dienst bij dc poli tie gaat verlaten, heeft als zoodanig eer vol ontslag aangevraagd. Zijne overplaat sing naar Amsterdam komt daardoor te ver vallen. De ambtenaar bij de Nederlandsche Spoorwegen H. van Hoorn, is van Zwolte overgeplaatst naar deze gemeente. Het staat er thans met de werkloosheid in dezen polder nogal gunstig voor. Zater dag stonden aan het bureau voor arbeids bemiddeling nog 24 wcrkloozen ingeschreven waaronder 5 landarbeiders en 14 grondwer kers. De heer A. P. Kieft, onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs, heeft met goed gevolg het examen voor de hoofdakte afge legd. Aan den heer A. Kroes, hoofd van schooi 6 te Abbenes, is wegens gezondheids redenen een verlof verleend. Mej. G. W. C. Veldman alhier, is aan gewezen om gedurende dien tijd zijn be trekking waar te nemen. Vanwege de vereeniging „Patrimoni um" 's te Hoofddorp een Christelijke volks- biblotheek opgericht. Een benoemde com missie van 5 leden zal trachten de noodige middelen bijeen te brengen. Het voornemen bestaat de bibliotheek in 't laatst van September te openen. Hillegom Een offerklok in de Martinus- kerk alhier ls opengebroken en geledigd Het gestolen bedrag wordt op ongeveer f 60 geschat. De diefstal werd overdag ge pleegd, terwijl er nog wel steeds werklieden rondom de kerk bezig waren. De bloemendag van Herwonnen Le venskracht heeft f 234,56 opgebracht. De Vincentius-Vereeniging alhier heeft in het afgeloopen jaar 130 gezinnen extra bedeeld met kleeren. De ontvangsten waren f 1784.73, de uit gaven f 1988.74. Op de jaarvergadering h'eld pastoor Krook een toespraak over barmhartigheid; een collecte bracht f 50.25 op. Katwijk aan Zee. Onze plaatsgenoote mej. H. Hofman slaagde te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken. Van de K.W. 117 kwamen gisteren aan den afslag van haring214 kantjes Maatjes haring (Noord) f 14.50f 14.75; 76 kantjes Maatjesharing (Zuid) f 16.10; 8 kantjes Maatjesharing (wrak) f 7.75; 26 kantjes Steurharing f 18.40f 18.35 en 2 kantjes Steurharing (droog) f 10.50, alles gerekend per kantje. Van de trawlvisscherij kwam Maandag te IJmuiden aan de markt de logger K.W. 140 met f 654 besomm'gg. Rijnsburg. Tot blijdschap van velen, getuigende den grooten toeloop, ook van elders, gaf gisteravond „Wilhelmina" al hier een muziekuitvoering in de tent. Het rijk afwisselend programma werd besloten met „Het Gebed des Hecren". De prijs van de volle melk ia alhier met 1 cent per liter verhoogd. Aan de aardappelcnveUing waren gis teren de prijzen iets hooger. Voor prima blauwe eigenheimers weid zelfs tot f 5 per baal gemaakt. Voorschoten. Bij den gehouden beker wedstrijd tusschen de burgerwachten Rijn- land-Zu'd heeft Voorschoten voor een jaar beslag gelegd op den beker met 437 punten Katwijk had 433 punten, Valkenburg 408 punten. Wassenaar. Een collecte voor Herwon nen Levenskracht heeft alhier ongeveer f 250 opgebracht. Op den Rijksstraatweg kwam de sla ger H. van hier Zaterdag per motorrijwiel in botsing met een fruitkar, doordat de voerder zonder teeken plotseling den zijweg insloeg. De kar met fruit sloeg om, zoodat de inhoud over de steenen rolde. De motor sloeg eveneens ondersteboven en kwam met groote kracht tegen de straat. De berijder bekwam groote vleeschwonden aan zijn handen, terwijl het motorrrijwiel zwaar be schadigd werd. Door de marechaussees werd de motorrijder verbonden, terwijl te gen den karvoerder proces-verbaal werd opgemaakt. Uit het fietsenrek bij café Duinoord aan het Wassenaarsche Slag werd Zondag een fonkelnieuw Archipel-heerenrijwiel ge stolen. SCHEEPSTIJDINGEN KON. NED. STB. MIJ. ORPHEUS 21/7 v. Kopenhagen te Amst. VESTA, 21/7 v. Magala te Amst. HALCYON-LIJN. STAD ARNHEM 19/7 te Galatz. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BREEDIJK pass. 21/7 Lizard. EEMDIJK pass. 10/7 Deal. ROTTERDAM 21/7 v. Boulogne. SPAARNDAM, pass. 21/7 de Casquets. HOLL. BRITSCH-1NDIE LIJN. KOUDEKERK, uitr. 21/7 te Bombayd MEERKERK, thuisr. 20/7 v. Calcutta. SOMMELSDIJK, pass. 21/7 Vlissingen. HOLLAND OOST-AZIE LIJN. B0ETGN, tzitr. 19/7. v. Penang. OLDEKERK, 20/7 y. Yokohama n. Rot terdam. OO&TKERK, 19/7 v. Huil. n. Hamburg. HOLL. ZUID-AFEIKA LIJN. JAGERSFONTEIN, uitr. pass. 20/7 Dakar. KLIPFONTEIN, 20/7 v. Delagoabaai te Durban. RIETFONTEIN, uitr. 19/7 te Kaapstad. SPRINGFONTEIN, 21/7 v. Hamburg to Pernis. HOLLAND OOST-AFRIKA LIJN. NIJKERK, uitr. pass. 21/7 Vlissingen, ROTTERD. LLOYD. BUITENZORG, 20/7 v. Bahïa Blanca. - DELI, uitr. pass. 20/7 Ouessant. GOENTOER, uitr. pass. 19/7 Gibraltar. INSULINDE, thuisr. 21/7 te Marseille. MODJOKERTO, uitr. pass. 20/7 Point de Galle. SITOEBONDO, 17/7 v. Djeddah. S0EKAB0EMI, 21/7 v. Bahia Blanca te Antwerpen. TERNATE, 20/7 v. Rcrtt. te Hamburg. STOOMVAART-MIJ. „OCEAAN". PRIAM, 19/7 v. Batavia n. Amst. BRITSUM, 19/7 v. Frederikshaven te TrangsuncL BOOMBERG, 19/7 v. Waskot n. Zaandam. CALLISTO, 20/7 v .St. Vincent n. Rott.- HELENA, 19/7 v. Bornholm n. Stock holm. J. B. AUG, KESSLER, 21/7 v. Colombo n. Rott. i LARENBERG, 20/7 v. Aochangel n. Port Talbot. MAGDALEN A, 19/7 v. Haparanda te Hull. NIEUWLAND, 21/7 v. Rott. te Leith. ROZENBURG, 19/7 to Gothenburg. TYNE, pass. 19/7 Holtenau. VREDENBURG, 19/7 v. Rott. te Wabana. .WIELDRECHT, pass. 21/7 Ouessant. WITTE ZEE, 19/7 v. Livorno n. Bougie. IJSELHAVEN, 19/7 v. Sydney n. Wabana. WATERSPORT. -J- KAAGWEEK. - 4e Dag (Vervolg). *- (Van onzen specialen verslaggever). Het weer was in den namiddag veel slechter geworden. God Pluvius liet weer eens van zich spreken, terwijl de wind sterkte al 8 G M. p. sec. was geworden. Het Kaagterrein gaf weer een troosteloozen aanblik en slechts enkele zeilliefhebbers hieven aan den waterkant de verrichtingen der jachten aanzien. Voortgegaan werd met 35 M2. K r u i s e r k 1 a s s e, waar voor maar 2 deelnemers waren en in welke klasse tot nu toe bijna geen strijd was. Ook nu weer was „Waterrot" in alles het eerst en won onbedreigd in 1.58.12 en werd dit keer ook niet uitgesloten. Eigenaar van de „Waterrot" was A. ten Cate, Sneek. Scheldejollen. Van de 11 in geschrevenen kwam „Nuphar" niet op. De start werd het best genomen door „Ger. dina", die na 2 sec. er door was. „Jolou", „Skidoe" cn „Watergeus" volgden met on geveer gelijke start. De „Wildzang" startte het laalst ,maar ging onweerstaanbaar naar voren en had zich spoedig bij de leiders gevoegd. „Skidoe" ging het eerst de 2e ronde in, gevolgd door „Watergeus", „Wildzang en „Goelzee". „Wildzang" liep nog „Wa tergeus" voorbij, maar kon „Skidoe" niet meer bereiken. De „Willy" gaf na de le ronde op. „Gerdina", die vierde binnen kwam, werd uitgesloten wegens raken van een boei. 1. „Skidoe" van C. Huisken, Hilversum in 2.2.30; 2. „Wildzang" van J. Hin Jr., Haarlem, in 2.4.31; 3. „Watergeus" van J. v. d. Stadt Jr., Zaandam, in 2.4.37; 4. „Goetzee" van J. Loeit, Delft, in 2 5.17. Ronde en Platbodem vaar tuigen klasse O. C. Hiervoor startten 4 deelnemers, waarvan „Micntje"- het eerst weg was. De start was allesbe halve fraai. Ook van strijd was weinig sprake. „Albatros" haalde spoedig „Mien- tje" in en bleef voor. „Miami" en „Endia" bleven ver achter. De laatste gaf zelfs nog op. Uilslag' 1. „Albatros" van P. Bokma, Leeuwarden, in 1.54.2G; 2. „Mientje" vaD J. Touw, Bergen op Zoom, in 1.69.25. Ronde en Platbodemvaar tuigen klasse O.F. 3 deelnemers. „Kromwal" was weer het eerst door de startlijn, gevolgd op eenigen afstand door „Sperwer". „Kromwal" was bij het ingaan der 2e ronde ver voor, maar de „Sperwer" wist in deze ronde Hink in te loopen en er nog een aardigen strijd van te maken. Ten slotte verloor „Sperwer" met gering ver schil. 1. „Kromwal", van A. C. Jordaans en P. Veldhuizen, R'dam, in 2.12.10. 6 M.-k 1 a s s e. De start van alle 4 de deelnemers was zeer goed met de „Puzzle" als de vlugste. Maar verder is dit jacht in 't geheel niet vlug, en was spoedig achter. De „Uilenspiegel" was na de „Puzzle" hel vlugst weg. „Hollands Hope" nam den koristen weg naar de le boei en rondde deze het eerst met 13 sec. voorsprong op „Uilenspiegel". Op den terugweg naar het Zweiland naderde de „Gollywog" dicht het Belgische jacht en liep deze tenslotte voorbij even voor het ingaan der 2e ronde. In de 2e ronde liep „Hollands Hope" nog meer uit, terwijl de „Gollywog" haar af stand met den „Uilenspiegel" vergrootte. „Puzzle" kwam geheel achteraan. Met meer dan 2'b min. verschil wist de „Hollands Hope" te winnen. 1. „Hollands Hope" van de K. N. Z. en R. V. (sim. G. Hibma) in 1.34.53; 2. „Golly wog" van Jhr. R. M. C. v. d. Wijck, Haag, in 1.37.26. 45 M2. Kruiser klasse. Van de 10 deelnemers ging alleen de „Boeka nier" gereefd. De start wae zeer fraai. Het eerst waren de „Walla" en „Benali III" tegelijk over de start na 3 sec. en „Boeka nier" met „Kemphaan" na 4 sec. Behalve „Loes" waren dc overigen vlug weg. Do go- noemde jachten, die het eerst door de start waren, namen ook de leiding. „Boekanier", die een tijd voor was verloor deze weer aan „Benati 111". „Violet" kwam goed opzetten en was bij boei op het Zweiland (op den te rugweg) reeds vierde. De 2e ronde werd in gegaan in de volgorde: 1. „Benati III"; 2. „Walla"; 3. „Violet"; 4. „Kemphaan", ter-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 7