Anna 1924 Officieels Kenm^evSnc!. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden, V No. 1974 3. MAANbAti 31 JÜLi DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cis. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijl: lageren prij». Kleine AdvertentiSn, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en lalerdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens póstrecht Voor evenlueele opzending van brieyen 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspteln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURARTi Voor Lelden per 8 maanden 72.85. pet week ZO.ISL Bullen Leiden, waar agenlen gevestigd rijn. per week Franco per post 7 2.85 portokosten. Dit nummer bestaat ait TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is DINSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a 10.17, 10.22 en 10.28, SCHOL a f 0.14 en KABELJAUW a 10.3210.37 (geli. kabeljauw a 10 2D per pond en NIEUWE HARING a 10.06 per stuk. AUG. L. REIMERINGER. Weth. Lo.-Burgemeester. Leiden, 21 Juli 1921. Mr. P. M. Trapman hocgleeiaar? Naar wij vernemen is aan mr. P. M. Trapman, advocaat cn procureur alhier, namens de Indische regeering de leerstoel voor strafrecht, strafproces en criminologie aan de in het najaar te openen Rechtshoo- gcschool te Weltevreden aangeboden. „Ons Belang". De Leidsche Vereeniging tot aanleggen en onderhouden van volkstuinen „Ons Be lang" stelde j.l. Zondag haar leden met hun vrouwen in de gelegenheid een bezoek t? brengen aan Amsterdam, meer in 't bij zonder Ier bezichtiging der tuinen der Ver eeniging „Klein Dantzig", aldaar. Zij, die aan deze uitnoodiging gehoor hadden gegeven, gingen vol goeden moed naar de hoofdstad, alwaar men na het be zichtigen van eenige bezienswaardigheden ontvangen werd door het bestuur van „Klein Dantzig". In zijn openingswoord sprak de voorzit ter van „K. D." er zijn groote blijdschap over uit, dat „Ons Belang" die Vereeniging met een bezoek wilde vereeren, er bij wen- schende, dat dit bezoek ook mocht mede werken tot een nauwere samenwerking van ueide Vereenigingen. Bij het bezichtigen der tuinjes van „K. D." bemerkte men al spoedig, dat hier een I -Vereeniging aan 't werk' is, welker bestuur vol energie en vastberaden bezig is om de tuinen ook te doen zijn werkelijke Volks tuinen-, wier lust en doel het is bij den' arbeider liefde voor de natuur aan te kwee ken en wier eenig streven het is, hem zich ■na afloop der werkzaamheden aangenaam en nuttig te doen verpoozen, hem zoowel te onderrichten in het kweeken van groen ten en knolgewassen, als van het behande len der bloem- en -rozenstruiken. In hun vrijen tijd kunnen die arbeiders, met vrouw en kinderen rustig, genoeglijk en voldaan bij elkanderzitten, in door hen zeiven ge maakte prieeltjes, een lust voor de oogen door hun aardigen bouw en schoone ver sieringen met kinderen van Flora. Ook bezichtigde) men hot onderdeel „Schooltuintjes", welke bijzonder de aan dacht trokken door hun netheid en hun scheikundig laboratorium, waar de kinderen onder vakkundige leiding hun arbeid ver richten. Na de thee, aangeboden door „IC. D.", bezichtigde „Ons Belang" den zoogenaam- den voor- of proeftuin van „IC. D.". In dezen tuin worden allerlei zaden en planten ge kweekt en kan ieder lid uitkiezen naar zijn idee en smaak, zoodat hij altijd vooruit weet hoe of zijn plant; boom of struik zal groeien en bloeien iels, dat wij hier in Leiden nog missen. Door het organiseeren van dezen tocht heeft „Ons Belang" zijn leden niet alleen een aangenamen, maar ook een bijzonder leerrijken dag bereid. Door den heer Van Ilamel zijn bij den raad nog eenige amendementen inge diend op de onderwijsreorganisalie, bedoe lend het maximum aantal leerlingen per klas voor L. O. en U. L. O. -resp. ie brengen op 42 en 30 en om niet de openb. scholen aan het Plantsoen op te geven, doch de school in de Vrouwenkerkkoorsleeg. Begunstigd door zeer mooi weer gaf de arbeiders-muziekvs^reen. „Nieuw Leven", •directeur de heer M. Bolderdijk, gisteravond in den tuin van „Zomerzorg" haar tweede abonnementsconcert. De tuin was dezen keer goed bezet en de aanwezigen hadden geen spijt van hun komst, want de ten ge- hoore gebrachte nummers werden zeer goed uitgevoerd. De heer Dumont, dichlerzanger uit Rotterdam, zorgde voor de noodige af wisseling door op geestige wijze eenige liedjes ten gehoore te brengen, alles te za- men genomen een welgeslaagd concert< In het „Rejo-theater", aan de Haarlem merstraat, wordt sinds Zaterdag eenigen lijd de tentoonstelling „De Menseh" gehouden, toegankelijk voor personen boven 21 jaar. Zij is zeer uitgebreid en voor den ernstigen beschouwer ook zeer belangwekkend en leerzaam. Men volge haar met een ie beko men gids en beschrijving in de liand, want knders heeft mtn er niets aan. Het gaat hieT om verschillende redenen niet aan een opsomming te geven van wat men op deze tentoonstelling in vitrines, enz. aantreft op het gebied van anatomie, patho logie en zoölogie, betreffende lichaams- en gezondheidsleer, 'operaties en bestrijding van besmettelijke ziekten. Maar wij kunnen wel verklaren, dat het tentoongestelde, in goeden staat verkeerende, menigeen duide lijk zal maken dat voor hem te voren een verborgenheid was, veel kan leeren en ten waarschuwing kan zijn. Men ga er echter niet heen voor zijn pleizier of uit mis plaatste nieuwsgierigheid, want dan zal men, het doel der tentoonstelling voorbij strevend, deze teleurgesteld verlaten. Morgenochtend zal hier de schaalcol- lecle -gehouden worden ten bate van de beide Maatschappijen tot Redding van Schipbreukelingen. Zie de advertentie. Blijkens in dit nummer voorkomende advertentie zullen de schoenmakerspatroons alhier 28, 29 en 30 Juli a.s. vacantie nemen. Zij hopen op medewerking van het publiek. Jn de Tweede Gortestraat heeft gister- namiddag een vechtpartij plaats gehad tus- schen J. V. en L. A. B. J. V. was beschonken en wilde B,, die in de deur stond te lijf, Toen V., B. een slag gaf, dreigde B. met een mes. V. wilde daar op trappen. B. greep 'een zijner beenen en V, viel, met het hoofd op een ijzeren kolk, waardoor hij twee flinke wonden bekwam. De broer van V. wilde later revanche ne men op B. die echter uit was gegaan. Deze broer sloeg toen maar de glazen in en het deurpaneel, waarbij hij zich verwondde aan de hand. Beide broeders V. zijn verbonden in het Ac ad. Ziekenhuis, waarop J. V. door de po litie in bewaring is gesteld, Gistermiddag had lioek Oude Vest- Mare een aanrijding plaats tusschen .een vrachtauto en de wielrijdster M. L'., uit Rotterdam, die verkeerd uitweek. Haar fiets werd vernield, zelf kwam ze er met een on beduidend wondje af. Zaterdagavond is in de Morschslraal hoek Galgewater de wed. v. d. M., wonende De la Reijstraat door de motorwielrijdster G. M. II., uit Hazerswoude, met een heer op het duo, onderste boven gereden, toen zij aarzelde niet uit te wijken. Door den Eerste- Ilulpdienst is zij verbonden. Zij had een niet ernstige verwonding aan 't achterhoofd. - Wederom zijn een drietal fietsen ge stolen, nu door opensluiling van 'een schuurtje achter een woning in de Da Cos* tastraat. G. K. Is gearresteerd wegens verzet tegen de politie, toen deze een dronken man wilde opbrengen. De dronken man is los gelaten, de verzelpleger opgebracht. Door zekeren K. K. is I. de G. in een café aan de Morschslraal twee steken toe gebracht, een op zijn hoofd en in den arm, gelukkig niet ernstig. Deze K. K. zal er nog wel meer van hooren. In de Stedelijke -Werkinrichting zijn opgenomen van 13—19 Juli 143 volwassen personen, 11 kinderen, totaal 15L Zomertijd. De Clir. Boeren- en Tuindersbond in Neder land, liet Kon. Ned. Landbouw-Comité en de R.-K. Ned. Boerenbond hebben aan de Tijd- conimissie in antwoord op haar vragenlijst betreflénde voor- en nadeelen van den zomer tijd, een uitvoerigen brief gezonden. Aan dien in het „Algem. Nederl. Landbouwblad' opgenomen brief is het volgende ontleend: Het moge als meer dan voldoende bekend geacht worden, dat do weerzin van de boe ren- en tuindersbevolking waarbjj zich cle overige, niet rechtstreeks zich met land- of tuinbouw bezighoudende, plattelands bevolking meerendeels heeft aangesloten tegen den zomertijd buitengewoon groot is. Afgezien van de gewichtige bezwaren, die deze meebrengt' voor het huiselijk leven zoo wel als voor het bedrijf, spruit deze weer zin ook nog uit andere overwegingen voort. De landelijke bevolking beeft in den oor logstijd den zomertijd aanvaard als een tij delijke maatregel, dien men noodig achtte op economische gronden. En thans, nu deze economische gronden geheel of althans grootendeels niet meer gelden kunnen, meent zij, dat het spot met de goede trouw, de welwillendheid van de plattelandsbevolking te exploiteeren, om hetgeen een noodmaat regel was, te maken tot het normale. Onze bezwaren tegen den zomertjjd, zoo als deze sedert enkele jaren werd inget- voerd, betfeffen zoowel bet bedrijf als daar mee verband houdend, het gezinsleven. De Dezwaren berusten op de volgende gronden. .Veehouderij. De veehouders moéten, wanneer zij hun werkzaamheden volgens den zomertjjd hebben geregeld, ta middernacht opstaan en zeer vroeg beginnen te melken. Staat het vee in den aanvang van den zo mertijd nog op stal, 'dan kost het meer aan verlichting. Is het vee in de weide, dan is het de eerste maand wegens de heerschende duisternis 's morgens haast niet te vinden. Bovendien is het melken, door de lage temperatuur op dat uur van den dag èn voor de menschen én voor het vee na- deelig, nadeelig voor de gezondheid van beide. De bestaande melktijden zijn nu eenmaal gebaseerd op de meest economische melk- winning. "Vaak geschiedt het melken door jeugdig personeel (de kinderen van den 6oer) en aangezien het melken een arbeid is, die met zorg dient te geschieden, wordt een en ander tengevolge van den zomertijd op het bedrijf vaak half slapend verricht. De melkwinning moet dus ongetwijfeld lij den onder ten eerste het zeer vroege uur, waarop gemolken wordt, en ten tweede door de minder correcte manier waarop het melken vaak geschiedt. Hierdoor wordt dus zoowel nadeel aan de dieren als aan de melkproductie toegebracht, de koeien wor den in bovengenoemde gevallen niet goed uitgemolken, terwijf de gewonnen melk van mindere kwaliteit is. Verder onderranden de veehouders veel last van den zomertijd in den hooitijd. Het hooien tijdens het eerste uur 's morgens gaat niet of zeer lastig, omdat het gras of het hooi dan nog veel te nat is dooi de dauw. fs men genoodzaakt toch te hooien, dan wreekt het zich op de kwaliteit van het hooi, terwijl het bovendien zeer zwaai werk is. Wat betreft veehouders uit de onmiddel lijke nabijheid der steden, dezen zijn ge noodzaakt hun melk, hetzij direct aan de consumenten, hetzij eerst aan de melkin richtingen, op zomertijd af te leveren. Voor dezulken zijn de bezwaren van den zomertijd wel het allergrootst, omdat voor hen en hun arbeiders de dag abnormaal vroeg be gint met het oog Op de tijdige aflevering van hun product. Akkerbouw. Ook voor de akkerbouwers geldt bovengenoemd groot bezwaar, n.I. het verlies van het allerbeste avonduur en daar voor in de plaats het slechiste eerste morgen uur. In het begin van den zomertijd vallen do werkzaamheden: zaaien, kdnstmoststrooien, wieden, hakken, schoffelen, aardappclpotcn, enz. Volgt een landbouwer op zijn bedrijf nu den zomertijd, dan kunnen deze werkzaam heden liet eerste uur niet of zeer slecht geschieden, door de vochtigheid ten gevolge van dauw, en nachtvorst. Bovendien is ook de kwaliteit van het werk, de prestatie van de arbeiders het eerste uur beslist minderwaardig; aan den eenen kant door de natheid van het land cn de gewassen en aan den anderen kant hebben de arbeiders last van koude en natte voeten en handen, waardoor zjj het werk minder goed verrichten. Na het wieden krijgt men in Juni don hooioogst en zoodra aio is afgeloopen, ko men achtereenvolgens de oogsten van ver schillende gewassen. Vooral in den oogst- Ijjd wegen de bezwaren tegen den zomer tijd het zwaarst, omdat dan zulke 'groote belangen op het spel staan. Ook in den oogsttijd i's het natte, eerste morgenuur beslist waardeloos, teiwjji men h(j invoering van den zomertijd op het be drijf, het meest waardevolle uur, het laatste uur verliest. De kwaliteit van hetgeen het eerste uur geoogst is, is ongetwijfeld min derwaardig. Het werkprogram op de boerderij is aan de hand van een lange praktijk ingericht op de meest economische exploitatie, wij zigingen of omzettingen brengen alles uit zijn verband, waardoor noodzakelijk nadeel moet ontstaan. Personeel. Behalve de reeds genoemde bezwaren, werkt het ter-zijde-stellea van den zomertijd en dus het handhaven van den zonnetijd op zeer veel plaatsen ten pfatten- lande de ontevredenheid der landarbeiders sterk in de hand. Dez.e bezwaren bereikten ons vooral uit streken, waar industrieën ten plattenlande zijn gevestigd. De industrie arbeiders hebben ten eerste korter werk dagen dan de landarbeiders; bovendien werk ten zij volgens den zomertijd, waardoor zij in staat worden gesteld reeds vrjj vroeg in den namiddag te gaan wandelen of fiet sen, terwijl de landarbeiders dan nog ettelijke uren moeten werken. Dit wekt de afgunst op en bevordert de ontevredenheid onder do landarbeiders. Terwijl juist in die streken landarbeiders toch ai zoo lastig zijn te krijgen, heeft dit tot gevolg, dat er nog meer in de industrie gaan werken. Dit is zeker een zeer groot bezwaar van den zo mertijd voor dergelijke streken. Bovendien vermindert de prestatie der landarbeiders gedurende de laatste uren aanmerkelijk. Bezwaren voor, het gezinsleven. School kinderen, die gewoonlijk ten plattenlande groote afstanden, hetzij loojende, hetzij pet fiets, tram of trein hebben af te leggen om da school te bereiken, moeten 's-'morgens een uur vroeger opstaan, wat niet des avonds ingehaald kan worden, daar het practisch niet mogelijk is, de kinderen naar bed te sturen als de zon nog hoog aan den hemel staat. Het gevolg is, dat de kinderen te weinig nachtrust krijgen, wat in het bij zonder geldt voor de warme midzoméravon- den. Diij is zeer nadeelig voor de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van de kinderen. Daar komB voor katholieke kinderen, die ge woon zjjn voor schooltijd de HL Mis bij te wor.en of die catechismusles ontvanger,- rog by, dat de zomertijd hen dwingt óf wel het uur van opstaan nog aanmerkelijk te vervroegen, of wel 'de H. Mis of de cate chismusles te verzuimen. Daar het laatst genoemde hun godsdienstige vorming (en zeerste bemoeilijkt en tegenhoudt, moet wel het uur van opstaan nog meer worden ver vroegd. Dat is dan ook wel de voornaamste reden, waarom de katholieke geestelijkheid ten plattenlande zoo herig tegen den zo mertijd gekant is. Ook de landbouwers en landarbeid rs krij gen veelal te weinig nachtrust, ook zij1 be geven zich meestal niet op zomertijd, maar op zonnetijd ter ruste, terwijl degenen, die den zomertijd noodgedwongen handhaven, des morgens zeer vroeg moeten opstaan. Een ander overwegend bezwaar is, dat geen overeenstemming meer bes'aat tusschen de officieele schooltijden en den tijd, waarop gewerkt dient te worden, omdat de normale gang van het bedrijf niet kan worden ge wijzigd. Thans wordt de huishouding van iederen boer en van iederen landarbeider ontwricht, omdat de kinderen op andere tijdstippen van school komen om te gaan eten, dan hun vader en soms ook hun moeder. Het eenige voordeel van den zomertijd is misschien, dat er hier en daar in een enkel boeren- of luindersbedrijf en gedurende kor ten tijd eenige lichtbesparing plaats vindt. Dit voordeel is echler zoo uilerst gering, dat het tegen de hierboven opgesomde bezwaren ten eenenmale in het niet valt. Den termijn van de invoering van den zomertijd te ver- korlen bijv. lot de maanden Juni, Juli en Aug., zou geen enkel der bezwaren, aange voerd ten aanzien van den arbeid in den hooi- en oogsttijd, kunnen wegnemen. Een vervroeging van den wettelijken lijd gedurende het gelieele jaar en met minder dan een uur vermindert de bezwaren voor den land- en tuinbouw gedurende de zomer maanden wel eenigermate, doch de bezwa ren geheel opheiten kan zij niet, daar uit sluitend met den loop der z.n rekening moet worden gehouden. Intusschen zou een rege ling, die voor het geheele jaar geldt, voorna melijk het voordeel hebben, dat de eenheid van tijdsaanwijzing werd liersleld en dat land- en tuinbouwbedrijf zich dan niet meer tweemaal in liet jaar aan het vervroegen, onderscheidenlijk het verlaten van het olli- cieele uur zou hebben aan te passen. Daar enboven zou de Nederlandsche tijd zich, voor het geval hier de Midden-Europceschc lijd werd ingevoerd, geheel aanpassen aan den olficieelen tijd van de naburige landen op hel continent, hetgeen aan het internationaat verkoor ten aanzien van de spoonjV„in en de luchtvaart len zeerste ten goede komt. Van den anderen kant zal deze vervroeging gedurende het geheele jaar o.m. een grooter verbruik van kunstlicht in de land- en tuin bouwbedrijven ten gevolge hebben. Invoering van den Midden-Europeeschen lijd alleen gedurende de zomermaanden is te verkiezen hoven den zomertijd, zooals deze thans gcldl. Maar dan zou de eenheid van tijdsaanwijzing gedurende het geheele jaar niet worden hersteld en zou het voor liet land- en tuinbouwbedrijf noodzakelijk blijven, zich tweemaal in het jaar aan de wijziging van den ofticieelcn lijd aan te pas sen. Het is gewenschi, dat er voor het geheele jaar eenzelfde lijdregeling geldt. Slechts dan beslaat de mogelijkheid, dat het land- en tuinbouwbedrijf zich blijvend aan die nieuwe lijdregeling aanpast zonder al ie groote moei lijkheden. Het ware het meest gewenscht, gedurende het geheele jaar den z.g.n. Amsterdamschen lijd te behouden, omdat deze o. i. het meest den werkelijken zonnetijd voor Nederland benadert. De Koningin, Prins Hendrik en Prin ses Juliana gaan einde Juli of begin Augus- tuss naar het paleis Soestdijk, waar zij ver- moedeijk gedurende de kecle maand Augus tus zullen verblijven. Staatsraad prof. mr. D. Josephus Jitta heeft Zaterdag zijn zeventigsten verjaardag gevierd. Overeenkomstig den wensch van den heer Josephus Jitta i3 aan den feestdag geen officieel karakter gegeven. In verband met zijn gezondheidstoestand kon hij geen bezoeken ontvangen. Den jarige gewerden van vesehillende zijden gelukwenschen en andere blijken van sympathie. In de vierde zitting te 's-Gravenliago van de Alg. Synode der Ned.-Herv. Kerk werd voortgegaan met de behandeling van de aangelegenheden der Generalo Kas. Met belangstelling werd kennis genomen van het verslag van de commissie van ad vies voor de geestelijke belangen der Hor- vormden in de mijnstreek. ï>c oommis&'e leed een gevoelig verlies door het overlij den van den heer Kr. Timmers, die geheel op 'de hoogte was van de geestelijke toe- standon in Limburg. De Synode geeft ver schillende subsidies voor het werk in do mijnstreek. In 1920 werd in Luttcrade-Ge- loen een predikantsplaats gevestigd, welke plaats evenwel, wegens gemis van het daarvoor noodige traktement nog niet kan worden vervuld. Ook kon geen Rijkstrak- tement voor deze plaats wolden verkre gen cn zoo wcixl de vraag overwogen of het' niet gewensoht en mogelijk zou zijn te Lut- terade tijdelijk een godsdienstonderwijzer aan te stellen. Te Hoenshroek is een Chris telijke school met 258 kinderen, welke school reeds te klein is. Aan 'den heer S. Egly werd f 115 vöoï 'de Hervormde Gemeente te Assweller 'overgemaakt cn na* den heer J. P. Oué- pin f 337.50 voor kA comité van de Wal- BINNENLAND. Mr. P. M. Trapman, te Leiden» Is een leerstoel aan de te openen rechtshooge- school te Weltevreden aangeboden. Rede van minister Colijn. Brief van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, het Kon. Ned. Land bouw-Comité en de R.-K. Ned, Boerenbond, over den zomertijd. BUITENLAND. >5, Weer optimistische klanken uit Londen over de conferentie. Argentinië treedt weer toe tot den Vol kenbond. Baron Coppée is vrijgesproken. Het Grieksche kabinet is afgetreden een votum van wantrouwen. denzen. Aan het kerkbestuur te Kownó werd f 2i000 en aan dat te Wilna f 300 toe gezonden uit het fonds ter ondersteuning der Hervormde kerken in Lithaucn. Yoor de kas ter behartiging der gods dienstige belangen der Hervormde Neder landers in het buitenland werd f 3004.07 aan giften ontvangen, tegenover f 262l.99l/(» in het vorig jaar. Een tweede uitkeering had plaats uit het legaat van mevr. de wedw. Röpcke—Zweers ten bedrage van f 125. Voortgegaan werd met 'de behande ling der Bijlagen. Daar hot bleek* dat <Io kerkelijke gebouwen in gemeenten, ciïo voor bouw of herstel 'daarvan steun uit de nodale fondsen hebben ontvangen, niet be hoorlijk worden onderhouden,, werd beslo^ ten een circulaire te zenden aan do kerkj visitatoren om te verzoeken daarop In het bijzonder te letten. Het comité ter behartiging van 'de alg. belangen van overheidspersoneel heeft be sloten in Den Haag een ambtenarendemon- stratie te houden in September a.s., wan neer de millioenennota voor de Staatsbë- grooting van 1925 zal zijn verschenen. Het gemeentebestuur van Den Haag bood Zaterdag den Amerikanen, wier sche pen te Rotterdam liggen, een lunch aan in het Kurhau8, te Schevcningen, 's avonds was er groot bal en vuurwerk. Bij Kon. besluit is de eeremedaillc, ver bonden aan de ordo van Oranje-Nassau, in brons, verleend aan mej. M. J. den Heyer, kosteres bij de Badkapel van de Ned.-Herv. Gem. te Schevcningen. Voor het examen nuttige handwerken zijn te Rotterdam geslaagd de dames A. M. A. van Breukelen, G. Er ederiks, A, E. M. van Gaaien, F H. M. van der Helm, P. M F. van Hest, M. H. T. Hessing, G. Th. M.- Hermsen tn M. Th. Velthuis, allen te Woer den. De Ned.-Herv. Gom. te Amsterdam heeft een uitvoerig protest tegen de Room- sche Eucharistie aan het Nederlandscho vol ie aangeboden. Te Amsterdam is Zaterdag ter geJe-> genheid van de jaarlijksohc vergadering van den Bond van ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van offi cier, de eerste van de beide ridderdageu begonnen. 's Ochtends zijn dragers van de Militair# Willemsorde uit geheel het land ontvangen in de wachtkamer 1ste klasse van het Cotf- traal-Station. Ongeveer zestig ridders kwa men daar bijeen, onder wie twee der der de klasse (een hooge uitzondering voer on derofficieren) cn elf dragers van de Kraton- medaille (expeditie Atjeh in 1871 onder, generaal Pel en generaal Verspeyek). Do dragers van deze medaille zijn allen boven de 70 jaar. Bij de ontvangst verwelkomde do com mandant van de Burgerwacht te Amster dam, de heer O. van Lennep, de riddera met een kort woord. Spreker deelde mede, 'dat aan de Koningin, aan de Koningin- Moeder en Prins Hendrik telegrammen van hulde waren gericht namens den Bond. De voorzitters van 'den Bond van ridders 'der Militaire Willemsorde en van de ver eeniging ,,Het Vaderland getrouw" danken voor de ontvangst, waarna het gezelschap met 'twee motorbooten van de Stoomvaart-- Maatschappij „Nederland" naar 'de Javn- kade voer om nog juist tegenwoordig to zijn bij het vertrek van het stoomschip „Ttembrandt". Voor allen was het aangenaam een een voudig, smakelijk koffiemaal te kunnen ge bruiken aan boord van 'do „Vpndcl". Na den tocht doocr cle haven 0tap ton <ro ridders 'door Amsterdam achter de muziek'

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1