Zonderlinge Kameraden No. 19739 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 16 Juli. Tweede Blad. Anno 1924. UIT DE RAADZAAL IAAGWEEK Jap. parasols, Mexicaansche zonnehoeden, Jap. Lampions. ERATO, Oude Singel 14, Tel. 889 Leiden Prov. Staten v. Zuid-Holland. GEMENGD NIEUWS. IKAREL I SIGAREN1 UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON. Pensioenaftrek De Zijl de retributie werkloos heid en politiek gedoe. Midden Juli hoog-somersche tempera tuur een raadsagenda van 46 punten plus wat daar geregeld pleegt bij te ko men proficiat! Toen we die agenda zagen, sloeg ons de schrik om het hart. Wilden B. en W. den Leidscken Baad een-twee-drie omtooveren tot een lichaam van de daad in plaats van de praatHet wilde er bij ons niet in en zulke toovenaars oordeelden we B. en _W. niet. Toch i3 het ons met tegengevallen. Wel iswaar was het een te long way to the finish, maar af en toe sat er looh schot in. Zoolang het n.l. geen kwesties betrof, waar de politiek was bij te sloepen. O wee ech ter, wanneer dit wel het geval was. Dat berooft de raad voor de zooveelste maal van een compliment van ,,doen" al viel het dan nog mee. Nadat het voorstel-Witmans inzake dc zakelijke belasting op 't bedrijf een roeru- loozen dood was gestorven men bedcy- ke, dat ook een goede saak door een to veel bedorven worden kanvolgde een heelc reeks benoemingen, zonder noemens waardige voorvallen, 't Was echter seeds: hoe warm het was en boe ver Vrij gestadig vorderde men met bij en kele kleinere punten cea opmerking of ecu tegenvoorstel als van den heer erwey be treffende verlaging van de pachtsom van het voetbalterrein van L.F.C., een voor stel, dat ons wel sympathiek was, docfc sneuvelde, tot de pensioen-aftrek aan dc Orde kwam en de middag vol werd ge keuveld of beter gezegd vol werd gcpoli- tielt. Een groente stoo»t daartoe werd ge geven door de heeren Wilbrink en Zui- dema. De eerste door als naar gewoonte, de S.D.A.P. met interrupties te bekoge len, hetgeen bem later met rente werd teruggeven, de tweede, die blijkbaar een militante politieke figuur wil worden, door regelrecht te gaan polemiseeren. Nu, men behoeft den raad op dit terrein maar een vinger te geven cn do heels hand is al genomen, dat is bekend. Daar helpt geen leiding, of wat ook tegen. De voorzitter zeide bet ad rem, dat ■weer 9/10 van al het gesprokene langs het voorstel heen ging. Bezien we de kwestie zakelijk. Natuur lijk is iedere maatregel, die eenmaal ver kregen rechten aantast, moeilijk, zeer moeilijk en te betreuren. Men weet cen ter, dat het rijk dit tooh heeft meenen te moeten doen, door aftrek van 10 pCt. van hel loon. B. en W. hier stfta-n op het stand punt, dat zij zoo lang mogelijk niet aan do loonen van het ge meen te-personeel «ui len tornen en met genoegen is het, dat wij daarvan nota nemen. Waar evenwel be zuiniging ook hier gewensobt is, wat won- 'der, stelden zij nu voor vanaf 1 Juni de volle 8Mi percent peusioenaftrek, waartoe men gemachtigd is, toe tc passen op nieuw te benoemen personeel of op in dienst zijn de ambtenaren, die tot hoogere fjmetie .worden geroepenvoor de laatste fatego- rie echter met dien verstande, dat in geen geval het loon daardoor zal dalen beneden het tevoren genotene. Van achteruit gang voor het in dienst zijnde porsoneelwasdusgeen sprake. Zeker, er waren wel cenige bedciü-r**- gen, bij promotie zou men in vele gevallen niet vooruitgaan etc., manr zijn er niet altijd $cnige bedenkingen? Voor wat, hoort .wat en o.i. kan het gemeente-personeel te vreden zijn, dat zijn loon veilig ia gesteld, Vooralsnog. Met 16—14 stemmen ging het voorstel van B en W. er door cn daarmee felici- teeren we het gemeonte-personeel van harte Want anders had men zonder twij fel gestaan voor voorstellen van verdere strekking, zie de motie, waarmede do heer Zuidoma nu reeds kwam, doch weer in trok. Over het verloop der gemeentefinancicn in de toekomst is weinig te zeggen, al laat het zich helaas niet rooskleurig aanzien. Moet daarom alles, wat achteruitgang kan tegenhouden, niet worden aangegrepen om erger le voorkomen? Realiteit alleen geeft baat, geen politieke actie of wat ook. En nogmaals, over bedenkingen moet men kunnen heenstappen om te redden, wat te redden valt. De avondzitting begon als 's middags. Eerst een becle reeks hamerpunten, toen de kwestie van de exploitatie van de zwem inrichting aan de Zijl. Van soo.-dem. zijcle werd het voorstel gedaan de exploitatie van gemeentewege te doen plaats vinden, wat echter behoudens de stemmen van zijn pertijgenootcn en van den communist voor den heer v. d. Heuvel geen instemming kon vinden, daar op de vingers is na te rekenen, dat dit heel wat duurder komen zr.ii en waarschijnlijk slechter zou uitpak ken nog bovendien. Succes had het voor stel der hecren Wilbrink, Eikerbout en Spendel om de exploitatie too to vertrou wen aan de vereeniging de Zijl en niet aan cle Leidsche Zwemclub, zooals B. en W. voorstelden. De meerderheid was zelfs verrassend en gaarne sluiten we ons daar bij aan. Iedere vereeniging nu een eigen inrichting, dat voorkomt noodeloos ge wrijf, wat de zwemsport slechts zou scha den. En de Zijl heeft bekwame mannen achter zich staan. Met blijdschap zagen we daanop het af wijzend praeadvies van B. en W. inzake het kappen der treurwilgen aan bet v. d. Werffpark zonder meer aangenomen. Het lijkt ons, dat daarmee aan het kappings- verzoek de eer is gegeven, die hete toe komt En zonderen Jve nu de rctributie-affair* uit, dan is overigens vrijwel het wooird geweest aan de politiek. Uit den aard der zaak vermocht het voorstel-v. Eek om de opbrengst der retributie op 't zelfde peil te doen blijveD geen meerderheid to ver werven. Dat zijn we op het gebied der ex ploitatie der lichtfabrieken gewoon. Ham den af van cle winst, die *t liefst zoover mogelijk moet worden opgevoerd. We zul len er niet meer op ingaan. Slechts nog ditwanneer de retributie gerechtvaardigd is, dan moet die berusten op eon systeem een vast systeem. Wat voor systeem er echter zit in een afhankelijk stellen van het gevorderd bedrag van het meer of min der gaan der fabrieken? En nu de politiek, in optima forma. B. en W. kwamen terug op het voorstel tot verbetering van den Zoeterwoudschen weg. Een pracht-gelogenheid om daartegen te agceren en de beer v. Stralen greep die dankbaar aan, zij bet vergeefs. De wen- sahelijkheid van het werk komt er niet op aan, den werkloozen wordt iets afgenomen, wat eerst was toegezegd; Beter dan uit voering van dit werk aan dezen weg w* ons dan lijkenverbetering van de stra ten in de stad, bijkans onverschillig waar! Afgezien van het werk, dat thans inder daad in na verschiet ligt, gelijk van de zijde van B. en W. werd aangetoond. Het summum werd echter bereikt door den heer v. Stralen inzake cle werkloos heid. Hem werd uit den Raad 6oherp van diverse zijde verweten het maken van zui vere propaganda. Ook wij hebben hem reeds eerder het verwijt gemaakt de onge lukkige werkloooen dienstbaar te maken aan zijn politieke bedoelingen, zooals bij aanstipte, welnu, wij herhalen dit hier iu vollen omvang. Men oordeele: Hoewel B. en W. den mi nister adviseerden niet tot verlaging dor normen van de uitkeering over le gaan, dc-ed de minister dit tooh. B. en W. moes ten dus verlagen of de uitkeeringen, met verlies van 's rijks subsidie, voor eigen re kening nemen» Edoch de minister liet daarnevens weten, dat in 't laatste geval liet handhavittgsbesluit voor vernietiging aan de Kroon zou worden voorgedragen, waarvan de beslissing niet twijfelachtig zou zijn geweest. Ziedaar, ontdaan van alle franje, de hecle geschiedenis. Met het hoofd tegen een muur te loopen, heeft slechts schade lijke gevolgen voor het hoofd Never mind, de heer v. Stralen doet toch alsof om de mooie rol te spelen Ge noeg er van. Van schijn kunnen de werk- loozen niet breed soppen. Zwijgen doen we ook maar over het voortdurend pogen van een deel van den Raad om voor Tweede Kamer te spelen. Hetgeen slechts politieke tactiek mag wor den genoemd. Sympathiek was óp zich zelf dc motie van Stralen maar móer succes had hij o.i. kunnen behal doof* met den wethouder eens te gaan praten en er niet mee in den Raad te k~ en; Maar dan had niemand er iets van gemerkt Hiermee was de avond vol gepraat, zoo dat de uitstel-motie van den heer Yerwey inzake de i organisatie van het L. O. zonder behandeling werd aangenomen. Wet houder Meyrca, die zijn excuses aanbood voor bet niet >oren der onderwijsvereeni- gingen, een f'nwillekeurig verzuim, kon echter geen tang uitstel toestaanslechts tot Maandag a.s. Het lijkt ons voldoende, om alsnog de gelegenheid te biedeo, om deze kwestie volledig onder dc oogen te zien. Inde laad: deze voorstellen waren wel wat al le rauwelings voorgelegd. Maandag zal de Raad deze kluif nu ver orberen me'. 1 dessert de andere punten, die zijn -afgevoerd met uitzondering even wel van het rioekverbod We vree- dat het Maandag weer in menig opzicht komt tot Tweedc-Kamer- imitatio Wanneer men 'de zakelijke agenda-pun ten overziet, dan blijkt er met elkaar voor hooi wat te gevoteerd, zoo zootjes weg RECLAME. 4413 Na de pauze werden de beraadslaging :n voortgezet. Bij het voorstel tot herziening van het al gemeen'reglement op overzetveren in Zuid- Holland, vraagt de heer Van Houdt Qlerv. Slaatsp.) of een bepaling betreffende de be vordering van de Zondagsrust voor het ve- renpefsoneel er toe leiden dat de Kroon het reglement niet zou kunnen goedkeuren. De heer Schokking, lid van Gedep. Staten, antwoordt, dat men met het opnemen van' een dergelijke bepaling buiten zijn bevoegd heid zou gaan. De heer Van Houdt repliceert. Spr. wijst er den heer Schokkirig op, dat de rechtsche Statenmeerderheid aan de kiezers moet too- nen, dat 2ij er is. Daar is hier een gelegen heid voor. De heer Schokking b'elóogt hier in de eer ste plaats te staan als lid van de Staten. Als chr.-hisloricus vvètfacht spr. in de eerste' plaats wetseerbiedfgirig. Hier gaal het alleen om de vaststelling Van veilighcidsbepalin- gen. Hier hecrscht eenvoudig begripsverwar ring bij den heer Vaii Houdt. De heer Schaper (s.-d.) betoogt, dat de chr.-historischen reeds te ver zijn gegaan bij den steun aan deze menschen, die een ge woonte hebben ingevoerd, die al 25 jaar was afgeschaft. Nu krijgen de chr.-hislorischen het zeer terecht op hun brood 1 Nadat de heer Schokking heeft geant woord, worden de artikelen behandeld. Een amendement-Ten Hope, om op veer- stoom- en molorbooten een Irommel met verbandmiddelen aan boord voor le schrij ven, wordt aangenomen. Een amendement-Roelman, om aan eiken oever een wachtverblijf voor te schrijven, wordt verworpen met 4326 stemmen. Een araendemenl-Roclman om voor te schrijven, dat een veerman len alle tijde moet overzetten, tenzij liij gevaar aanwezig acht, wordt verworpen met 5313 stemmen. Bij een aantal voorstellen betreffende sleun voor d; verpleging van krankzinnigen in zwakzinnigengestichlen bepleit de heer Francken (v.-d.) medezeggenschap van de provincie in het vaststellen der arbeids voorwaarden in conlracleerende stichtingen en contróle op de straffen, die wel eens tot de groep der ongeoorloofde behooren. De heer J. ter Laan (s.-d.) wijst er op, dat het Rijk niet heeft bezuinigd, doch de lasten alleen heeft afgeschoven op provincie en gemeenten. Spr. acht den tegenwoordigen toestand, waarbij de verpleegden veel le ver van huis moeten worden gestuurd, onhoudbaar en dringt er op aan. dat de provincie zal zorgen voor gestichtsauimtc, wanneer de particu lieren dat onvoldoende doen. Ten slotte be pleit spr. het benoemen van gedelegeerden in de centrale commissie voor de Voorzorg, die over geheel Z 'id-Holland haar werk moest kunnen uit! reiden. De heer De V ïlde, lid van Ged. Staten, antwoordt, dat de voorwaarden der con tracterende gestichten nauwkeurig worden gecontroleerd; men kan natuurlijk niet al tijd zijn zin doordrijven in de particuliere gestichten. Klachten komen echter zelden in. De slrafdiensf, waarover mr. Francken sprak, valt binnen de reglementen van Oud- Rozenburg. Spr. betoogt, dat men genood zaakt is de patiënten ver van huis le sturen; thans echter komt er 1 Januari a.s. meer ruimte in St. Bavo le Noordwijk en zijn de plannen voor den bouw van een R.-K. ge sticht voor vrouwelijke patiënten in verren staat van voorbereiding. Eennoodtoestand beslaat dus niet. Zelfs door een provinciaal geslicht zou "men niet van de noodzakelijk heid van het sluiten van contraclen met particuliere gestichten worden verlosj. Het denkbeeld der gedelegeerden zal 3Dr. over wegen. Te 5 uur 10 min. wofdl de vergadering verdaagd'lot "heden elf uur RECLAME ©51 behoeven U niet te hinderen. Dot BB er wat Akkers Kloosterbalscm op. ^an 'Smadelijk de p ;n weg. Zuivert cc geneest Uv.' epen huid in éen r.i<" 4394 Toen A. B. zich gisteravond met zgu fiets op het Bolwerk te Gouda bevond, ontmoette hij daar twee onbekende mannen, die hem vroegen hoe laat het was. Toen hij op zgn horloge keek, rukte één van hen het horloge uit zijn hand en ging er met horloge en fiets vandoor. De andere, dia niet zoo vlug kon wegkomen, werd door B. met behulp van twee agenten naar het politie bureau overgebracht. Daar bleek, dat de man niet geheel nuchter was. De andere, die er met het horloge en de fiets vandoor ging, is te Waddingsveen aangehouden. Bei den, J. P. en F. v. L, zijn uit Waddingsveen afkomstig. In den omtrek van de Muider- poort te Amsterdam heeft Maandagavond e:n schermutseling p'aats J» had tusschen commu nisten, die'hun pas uit het huis van be waring ontslagen parljutnoolèn Brommert en ,Van 't Reve van het Centraal-station hadden afgehaald, en de politie. De communisten hadden van dat afhalen een straalbetooging gemaakt, waarvoor zij geen vergunning van den burgemeester luddeu; daarom verbood de politie het zingen eu* had zij heu reeds eenmaal met getrokken sabel uiteengejaagd op het Muntplein. Bij het Jonas-Danicl-Meyer- plein zijn de betoogers echter weer bijeen gekomen en zingend verder getrokken in da richting Muiderpoort. Toen hier een inspec teur met eenige agenten hen opnieuw som meerde het zingen te staken, antwoordden zjj met steenworpen en namen zij een zeer dreigende houding aan. Drie agenten werden door stoenen licht gewond. Zij maakten ge bruik van de vuurwapenen, waarop de op dringende communisten de vlucht namen. Ook 'één van dezen is verwond; er heeft zich tenminste iemand in het Tpr. ziekenhuis laten verbinden, die onbekend is gebleven. Op de P hoe liix-bro u werij te Amers foort was een werkman in een moutketel bezig met schoonmaken. Terwijl hij in elk geval nog in den ketel bezig was, beeft men de stoomleiding opengezet, waardoor de man ernstig verwond is. Hjj is aan de gevolgen overleden. .Verleden jaar was er aan de bijzondere school te Echtenerpolder (Pr.) geen onderwijzeres te krijgen en bleef hel hoofd alleen. Thans hebben zich voor die betrekking80 sollicitanten aangemeld. „Ik hoor. dat ze gaat trouwe», SVie is de gelukkige?"- i „Haar vader." RECLAME. 8 cent 10 cent Special S t'[Forma Delgado S -Elegant rfry. 12 cent 3700 Alphen. Gistermorgen nam het 11-jarig zoontje van G. alhier een bad in den Rijn. Het ventje, dat niet zwemmen kon, werd door een voorbijvarende motorboot naar het midden gezogen. De heer B., die hef gevaar zag, waarin het jongetje verkeerde sprong gekleed te water en wist den knaap van een wissen dood te redden. Nabij Gouwsluis reed een militair' motorrijder naast een drietal auto, eveneens bestuur door militairen, Een der wagens kwam in aanraking met de motorfiets waardoor deze omsloeg en onder de auto terechtkwam, evenals de be stuurder. Met een ernstige beenwonde werd de mililair onder de auto weggehaald, waar na hij, na door dr. G. verbonden le zijn, per ziekenaiilo naar Utrecht werd vervoerd. H^zerswoude. Aan de Chr. School aan den Rijndijk, is tot tijdelijk onderwijzer be-, noemd, de heer H. van Dokkum te Oude.- waler. Op de gehouden veiling in café Nalziji werden aangevoerd 9510 eieren. Prijs kip^ peneieren f 7 1 f 7.55 per 100 stuks. Eenden eieren f 6.80 f 7.10 per 100 stuks. Burgerlijke Stand. Bevallen; T. Brommer geb. de Rooij z.; A. G. Velle- koop geb. v. d. Stijl d.Th. van der Werf geb. Hoppenbrouwer, d. Overleden: J. Turnhout, weduwe van W. van der Zon 82 jaar, J. M Smits jd. 22 jaar. Leiderdorp. Burgerl. Stand Geboren Willem, zoon van W. van Tongeren en GK Binnendijk. Krijntje, dochter van K. Spaargaren en C. Harskamp. Overleden: Levenloos aangegeven kind van G. v. Drie! en H. J. van Schie. Waddinxveen. Aan den lieer A. Wie- lcnga, klerk tweede klasse ter Secretarie al hier, is op zijn verzoek met ingang van 1 September a.s., eervol ontslag verleend uit die functie, wegens vertrek naar elders. Bij wijze van bezuiniging zal voorloopig niet in de vacature worden voorzien. Op de scheepswerf „Werklust" van A Vis Jr. is met goed gevolg le water gelalen een stalen motorboot voor rekening van de N.V. Houthandel v.h. Schwarlz en Verzijden. Direct daarna is de kiel gelegd van een vlotje voor rekening van dezelfde N.V. Aan de eierenveiling waren aangevoerd 5720 kippeneieren ,136 eendeneieren, 29 jonge hanen. Prijzen voor kippeneieren f 7 lot f 7.60, eendeneieren f 6 20 de 100 stuk3; en jonge hanen f 0.20. Woubragge. Meden is met goed gevolg te water gelaten het 356sle vaartuig van de werf „De Dageraad", alhier, een motorboot voor rekening van den heer Oudenaller. Deze week wordt afgeleverd de motorboot, groot 160 ton, genaamd ..Actief' voor reke ning van den lieer I. .de Vries, te Zwolle. Naar t EngeUch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling vao Mej. E. H. H) „Ja-a-a,antwoordde de vrouw, haperend. „Kan ik ze zien?'' „Ik weet niet," aarzelde zij. llij begreep, dat het zijn uiterlijk was, het welk haar deed weifelen. „Ik weet niet of.... Mag ik u ook vra gen wie u hier aanbevolen heeft?" Ifij wees zoo in vage richting. „De postbode heeft mij hierheen ge. sluurd. Ik ben zoo juist uit de stad geko men-, mijn bagage staat nog axiu het sta tion." „Ik weet niet, of mijn man van 't jaar nog wel menschen nemen wil. Wij hebben al twee dames bij ons Maar als u een minuut wachten wilt, dan zal ik eens even hooren hoe hij er over denkt." In spanning wachtte hij. Zij keerde terug, na een beraadslaging in de keuken tusschen haar en haar echtge- noot Ofschoon de man dus volkomen op de hoogte was van hetgeen verlangd werd, wi9t David wel zeker, da4 hij. van meet af zou moeten beginnen; iets, waar hij zich dan ook niet in vergist had. Het tweetal stond hem nieuwsgierig aan le staren, in afwachting van wat liij zeggen zou. „Goeden morgen," begon hij weer. „Ik zoek een paar kamers, of é6n kamer, als ik niet meer kan krijgen. Heeft u die ook te huur?" „Jawel, we hebben twee kamers," zei de man. „Kan ik ze zien?" De huisheer krabde zich achter liet oo. „Ik weel niel'Vsprak hij langzaam. „Mij*, vróuw, ziet u, weet niet goed, of zij hot van den zomer wel op zich zou durven nemen met iemand anders. Is 't met, Emma? Wij hebben nu twee dames in pension en dat geeft haar al heel wat te doen. Waar, Em? U zult een eind verder-op best een kamer kunnen krijgen. Wat was eigenlijk uw be doeling?" „O, ik zou met alles tevreden zijn," riep David; met minzamen glimlach en ver kropte woede. „Ik ben in het geheel niet lastig; ik zou enkel graag geslaagd zijn in een huis, waar ik het echt naar mijn zin had. Het uwe ziet er zoo aardig en zoo zindelijk uit; 't is de eenige woning hier in den omtrek, waar ik goed wat zou wil1 len belalen." Hij had al zijn best gedaan oin zich hun naam te binnen le brengen, trachtte dien geestelijk voor oogen te roe pen in een van Bee's brieven, en opeeni, daar had hij hem. „Koud vleesch en zin delijkheid, mrs. Kemp! Zoo is het tocli, mrs. Kemp, nietwaar?" met een halve bui ging „Koud vleec.ch cn zindelijkheid is mer waard dan late diners; ën sloot met een gedwongen glimlach, als climax. „U zoudt overal van de vloeren hier kun nen eten!" verklaarde zij; overtuigd, dat hij dit in den gewoon menschel ijken zin opvatte „Dat wil ik best gelooven", antwoorde hij. „In Londen zien wij zoo niet dikwijls een huis, dat kan ik u wel vertellen." I „U is zeker niet lan$ in Londen geweest?" vroeg zij. „U komt toch van ver weg?" „Neen, ik heb mijn heele leven in Londen gewoond, daar heb ik mijn werk. Daarom ga ik naar buiten, als ik eens vrij-af heb." „Och", luidde mr. Kemps overpeinzing, ,,'t Is een groote slad, Londen; er wonen er van allerlei „Ja", zei David. „Wat een prachtige rozen hebt u, mrs. Kemp, en wat een zachte geur van die anjelierent Wat zijn dat voor bloe men, daar in den hoek? Die hooge stengels met purperen bloemen legen den muur?" „Die?.Lieve HemelI Ik ben niet erg op de hoogte van bloemen. Hoe heet die, John?" „Ik weót niet," antwoordde de aangespro kene. „Nu, het verwondert mij niets, dat u er nog een3 een paar maal over denken moet, eer u logees neemt, maar ik hij lachte flauwtjes ben een 'heel eerlijk mcnsch, ik zou zelTs geen speld stelen!" Er volgde een pau2e. Zij keken elkaar allemaal aan. „Wat denk jij er van,John?" prevelde zij „Wij zouden bet misschien wel kunnen schikken het jongmensch op te nemen?" „U zoudt niets geen last van mij hebben U zult mij zelf3 een getuigschrift geven, dat lclinkl als een klok, als ik wegga!" riep Da vid, zijn eigen vriendelijkheid daarmee overtroevend. „En nu van de huur?" vroeg mr. Kemp. „Wat meende u te betalen?" „Wal verlangt u?" Het tweetal wisselde begcerige blikken. Mr. Kemp haalde zwaar adem. „Wij hebben van den zomer een pond ge had voor die heidekamers, van een dame I mei drie kinderen," zei hij. „Maar, natuurlijk", voegde zij er hij, voor één persoon „Laat het een pond blijven," zei David, zijn beurs te voorschijn halend. „En ik denk. dal hel maar het beste zal zijn, om vooruit te betalen. Mijn naam is Tremlelt. Ik zal eens hier rond kijken en dan ga ik naar het staion, mijn tasch halen." Zoo was het er dan van gekomen. Het zelfde dak borg hem en haar. Nu was zijn glimlach natuurlijk, terwijl hij van het feit genoot. Zijn kleine zitkamer aan den ach terkant keek uit op de koolplanten en op een met rozen omgroeid paadje, dat naar den hoenderhof en naar het veld leidde. Die ouderwetsche eenvoud om hem heen bezat een eigenaardige bekoring, en nu mrs. Kemp zich eenmaal gewonnen had gegeven, had zij in haar manier van doen tegenover hem iets bezorgds aangenomen, waaruit te gelijk een sterk verwonderd mededoogen sprak. Het leek hem zelfs, dat zij er bij oogenblik- ken in stilte versteld over 9lond, hoe hij. in slaat was, haar laai te spreken. Toen hij terugkwam van het station, zag hij, dat zij de tafel versierd had met een vaas met klaprozen en vlierbloesem. Het afplukken had de klaprozen beroofd van haar levendigheid en zij hingen er slap bij, als luchtballons met een gaatje er in, maar de vlierbloesem in zijn teere blankheid was heerlijk om te zien, cn de lint, van wat zij noemde: de oude „pul", deed er ook zoo mooi bij. Omdat in hel wild groeiende bloe men hem in zijn jas nu minder goed op haar plaals leken, zette hij degene, die bij* bij zich droeg, in een vaasje op den schoor steenmantel. Daar vlak bij slond een geziehlje; „Op d<e kerk le Richmansworth van den Oostkant genomen", en heel onderaan zag hij er nog in gedrukt: „Made in Germany". Hij begon zich nu ongerust tc maken over de zuster: zou die misschien een draak zijn, die hun in den weg kon staan? Hij hoopte zoo half en half, dat mrs. Kemp enkele bijzonder heden zou loslaten, als z< zijn middageten bracht. Zij zei er echter niets van; noch hoorde hij iets anders van het huis, dat hem eenigszins trof. Toen hij klaar was met eten, liep hij bet tuinpad op en keek eens rond over hel veld, maar de beide stoelen onder de boomen wa ren leeg en er was niemand te zien, dus kwam hij terug en ging zijn pijp zitten, i;oo- ken op de sofa. Een jong meisje trad binnen met de thee. Hij hield haar terecht voor het dochtertje van de Kemps. Zij kwam zaker eens een kijkje nemen, hoe een mulat er wel uitzag, en zij was niet afkeerig van een praatje Rij voelde, dat zijn kring van kennissen zich verbazend uitbreidde. In één dag had hij hier meer menschen gesproken dan thuis In een maand. Van miss Kemp hoorde hij, dat zij ook juist voor de thee had gezorgd van de dames. Aan deze mededeeling verbond zij de opmerking, dal: „een rnensch maar één paar handen heeft," en hij verwachtte nu ook niet anders dan het pendant: „dm geen hoofd heelt, moet boenen hebben" U zullen hooren; maar dit bleef uit (Wordt vervolgd). f

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5