Leidsche Voetbalbond Voetbal Revanche-Wedstrijd, f 9 9 INGEZONDEN. SPORT. Medaille-W edstrijd L. F. C. I - Roode Duivels (Haarlem), 9 9 9 9 I M VARIA. groot, en verkrijgt den peervorm', rooala die oudtijds bij koetsiers scheen voor te komen, die uit hoofde van de talrijke kli- jDaatsinvloeden waaraan zij waren bloot- geteld, groote hoeveelheden geestrijk vocht tot zich meenden te moeten nemen. Ook do JiaDden en beenen worden sterk vergroot, loodat soms het overblijvende van het mo del zich als een nietig restanlje achter deze geganleske ledematen vertoont. Op handen en voeten is trouwens in ie der geval te letten. Vooral de handen zijn karakteristiek voor ieder mcnsch. .Wacht u, uw slachtoffer ze nuwachtig te maken, door hem zijn hoofd in een schilderachtigen stand te doen hou den, of zijn handen uit zijn zakken te doer» halen. Wat betreft den verticalen stand van het toestel, dit mag in geen geval te laag staan, omdat een te lagen stand de uitdrukking van ieder gezicht, daardoor verandert. Het zal duidelijk zijn, dat, waar de mini mumafstand, anderhalven meter is, de mo gelijkheid is uitgesloten, een „kop" te fo- tograveeren. Het blijven altijd kniestukken of portretten ,,ten voeten uit". Vindingrijke lieden hebben hierop iets gevonden, namelijk do voorzetlens. Het bekendste merk is tegenwoordig de ,,Vera" Satz. Dit is een stel lenzen in etui dat naar ik meen slechts f 3.50 kost.Het etui bevat: een portretlens, een tele lens (voor het maken van landsehapsfotografiën, voor al op grooten afstand), een reproductielens en een geelfilter. Het geelfilter gebruikt men niet bij por tretten, omdat het den belichtingstijd ver lengt. Wel kleurgevoelige platen! De kleeding is ook van invloed op den indruk die het portret maakt. In het algemeen maakt lichte kleeding gezet, donkere slank. Ook strepen werken hiertoe mee. Ringvormige strepen, dus ho rizontaal, zooals de zebra's bezitten maken dik, verticale strepen, lang en slank. In den laatsten tijd ziet men dikwijls portretten togen een geheel witten achtergrond, voor al bustes. De onderzijde van het portret vervaagt dan langzamerhand van licht naar 'donker. Dit kan men als volgt bereiken. Neem als achtergrond een wit vlak (een gekalkte muur of een laken). Eenige grijze vlekken i.rerop aangebracht, geven dan den achtergrond. Voor de lens bevestigt men een zaagvor- mig uitgeknipt stukje carton. Wanneer nu op het model wordt ingesteld, zal het car ton sterk onscherp worden afgebeeld, waar door dan de geleidelijke ovetgang van licht naar donker wordt bewerkt. Bij avond kunnen ook portretten worden genomen, en wel lo. bij electrisch licht. 2o. bij j,Blitz-licht." Heeft men een electrische leiding, dan is het eerste heel eenvoudig, mits men over een sterke lamp, bij voorbeeld een half- wafct lamp van 2000 kaarsen beschikt. In een vertrek met lichte wanden kan fiien dan momentopnamen maken. Om sterke schaduwen te vermijden is het voordeelig een andere eventueel aanwezige lamp in het vertrek to laten branden. Men plaatse de 2000 kaarslamp op zij achter het toestel, op een afstand van minstens twee tot drie meter van het model. Laat het nooit in het felle licht .zien onwillekeurig worden 'de oogen toegeknepen, en de wenkbrauwen gefronst. Bij gebrek aan electrisch licht, gebruikt men magnesiumlicht (Blitzlicht). Dit be rust op de buitengewoon sterke lichtontwik- keling die ontstaat bij snelle verbranding van magnesiumpoeder. De eenvoudigste methode om het ,,Blitz- pulver" te verbranden, is het in een kolen schep te leggen, en van een lontje te voor zien. Het is in patronen in den handel. Het bezwaar van deze methode is, dat nn den kolenschop ergens op moet leggen, wat aanleiding kan zijn tot het schroeien van meubelen, tapijten etc., want door do sterke warmteontwikkeling wordt de schep heet. Er zijn dan ook lampen geconstrueerd die veilig overal kunnen worden neergezet. De wijze van ontsteking vertoont vele va riaties, en geschiedt, electrisch, met spiri tus, met een vuursteentje etc. Men kan ze zelf ook heel gemakkelijk ma ken, bijvoorbeeld van een lange steenen pijp. In de kop schudt men het magnesium- poeder, om de kop windt men een in spiritus gedrenkten draad. De spiritus wordt aan gestoken, en op het moment van de opname Wordt het poeder in de vlam geblazen, door middel van een elastieken peer. Voor de opname gaat men anders te werk, dan bij daglicht. Men stelt in, ver- Vangt het matglas door de plaat, opent den sluiter (op tijd gesteld), doet het Blitz licht ontbranden, en sluit daarna den slui ter. E. Holm geeft het volgende tabelletje: Afstand v. lamp tot model ƒ:6 5 ƒ:7.7 ƒ:9.5 f:11 ƒ:15 1 M. 0.06G 0.08 0.11 0.15 0.3 2 0.2 0.3 0.4 0.5 1.0 3 0.6 0.8 1.0 1.2 2.25 4 10 1.3 1.7 2.0 4.0 1.5 2.0 2.6 3.2 6.0 6 2.0 3.0 3.8 4.5 9.0 Verder geef ik nog de volgende recepten voor het zelf vervaardigden van bliksem- poeder. Daar het vrij explosieve mengsels zijn, is voorzichtigheid geboden, lo. Magnesiumpoedcr, 2 gewrichtsdeelen. 2o. Kaliumchloraat, 1 gewrichlsdeel. Het kaliumchloraat in een ruimen morter voorzichtig fijnwrijven, dan het magne siumpoeder er voorzichtig door mengen, zon der wrijven. Dit mengsel is zeer explosief en mag niet in een magnesiumlamp van eigen fabrikaat worden ontstoken. Minder gevaarlijk is: Hagnesiumpoeder 1 deel. Kaliurupcrmanganaat 1 deel. Kaliurapermanganaat weer fijnwrijven en «Jaarna mengen met het magnesiumpoeder. Samengestelde recepten zijn die, waarbij Jen mengsel van magnesium en aluminium feprdt gebruikt. Vermeng eersl: Aluminiumpoeder 2deelen Magnesiumpoeder 1 deel. Neem van dit mengsel 10 deelen en ver meng het met: Kaliumchloraat 4 deelen. Kaliumpermanganaat 1 deel Voor het aluminiumpoeder kan men ge bruiken, het zoogenaamde „zilverbrons" uit den handel. Lontpapier kan men maken door filtreerpapier te drenken in een sterke salpeteroplossing. Deze recepten zijn overgenomen uit Rom- bouts. Handboek der Praclische Fotografie. De meeste soorten Blitzlicht geven gewel dige rookontwikkeling. Bij de volgende heet dat niet het geval te zijn. D. R. P. 205499: Een rookzwak mengsel is het volgende: 100 gewichtsd. watervrij chroomaluin. 100 magnesiumpoeder, of: 150 watervrij kopersulfaat 75 magnesiumpoeder. 25 aluminiumpoeder. Bekende merken gereedgemaakte bliksem lichtmassa zijn: „Blitzlicht-Bayer", „Agfa- Blitzlicht" en de „Ica-Ideal-Blitzücht-pa- tronen." Het is gewenscht, onder de voorbereiding voor de opname een afleidend gesprek te voeren, om een strakken gelaatsuitdrukking te voorkomen. De aardigste portretten krijgt men, wan neer het slachtoffer denkt, dat de opname al geschiedt is. Het durft dan weer opgelucln te kijken. De mogelijkheid beslaat dan natuurlijk, dat het juist het hoofd omdraait, of den mond opent op het moment dat de sluiter werkt. Zelfportretten kan men maken door een langen draad aan het hefboompje van den sluiler te bevestigen. Op deze wijze kan men zich zelf ook in een groep plaatsen. Hiervoor zijn overigens ook apparaatjes „auto clips" geconstrueerd, zoowel voor mo ment- als tijdopnamen. Ze bevatten een uurwerkje dat de sluiter doet werken, een bepaalden tijd nadat de veer is gespannen. Bij groepen is het gewenscht, de menschen in een boog te plaatsen zoodat de zijkanten van het beeld en het midden even scherp worden. [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De reorganisatie-plannen Lager Onderwijs. Geachte Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den Weledelen Heer T. S- Goslinga in uw Blad van gisteravond, zoudt u ons zeer verplichten met opname van onder staande regelen in Uw Blad van hedep- avond. Er is niet veel goeds aan do plannen toe reorganisatie van het O.L.O., die B. en VV. bij den Raad hebben ingediend, meent de heer Goslinga, en vele voorstanders van. openbaar onderwijs, zullen dat vermoede lijk wel met hem eens zijn, wat aangaat do gevolgen van de üieeste dier planucn. Het treft ons echter, dat één van de goede dingen, misschien het eenige goede, die in deze voorstellen vervat zijn, het scherpst door hem bestreden wordt. Wij bedoelen n.l. de verbouwing van de Vrouwenkerksteegsoholen. De heer G. tracht het in z'n stuk voor te stellen, ab- of de toestand aan die scholen, nu ja, wc) niet zoo erg rooskleurig i3, eenige loka len zijn kortweg onvoldoende, zegt hij maar toch, is zijn onuitgesproken conclu sie, gaat dat nóg wel. en dan schrijft hij verder: ,,Maar, zoo zou ik willen vragen, moet men lokalen, die in gunstiger tijden voldoende werden geacht, thans in do re sleohte tijden afkeuren?" Hier nu, blijkt de heer Goslinga niet ge heel op de hoogte te zijn, want deze loka len zijn in „gunstiger tijden" ook niet vol doende geachtsommige zijn reeds lang afgekeurd geweest, terwijl één er van, om z'n absolute ongeschiktheid gedurende lan gen tijd zelfs niet in gebruik is geweest. Daar komt nog bij, dat in vier van do zes lokalen, die school A vormen, bijna nooit een straaltje zon komt, terwijl het in twee dezer zoo donker is, dat in de winter 's morgens om 9 uur dikwijls met kuns1 licht "begonnen moet worden. Nu zwij gen we nog van de gang(van school A, van de speelplaats, die in een allertreurig- sten toestand verkeert, van de zeer slechte privaten, enz. En vraag dan eens aan een buitenstaander naar het uitwendige van de'school en velen zullen er verwonderd zijn, als zij vernemen, dat achter die grijze verweerde kloostermuren, honderden kin deren hun zonnige jeugd moeten slijten, en niet begrijpen, hoe er iemand kan zijn, die zoo iets wil bestendigen. Dikwijls zijn er dan ook plannen tot verbouwing ge weest. De heer G. zou zioh daar ten stad- huize van kunnen overtuigen. Doch nu, nu eindelijk B. en W-, daarin gesteund door den heer Inspecteur van het L. O-, in dit opzicht een goeden stap zullen gaan doen, wijst de heer G- op den nood dezer slechte tijden. Wij zouden echter den heer G. wil len vra0en: ,,Hebt gij ook uw waarschu wende stem verheven, toen tonnen gouds uit de gemeentekas werden aangevraagd door allerlei besturen van bijzondere scho len voor bouw, verbouw en zelfs voor ver fraaiing? Hebt u toen ook, zij het in „peti€-comité", gezegd: „Menschen, laten we onze plannen nog wat uitatellen, de ge meente zit er zoo slecht voor?" In 't open baar althans hebben wij daa«r niets van vernomen. En nu kan het best zijn, dat de beer 9. wat betreft deze school, een beter plan had. Wij kunnen ons nl. wol voorstellen, 3at Üe heer G. een enkele 6-klassige O. L. school aan de Brandewi jus teeg had willen bouwen en een andere openbare school in ééft der buitenwijken van de stad. Daar zou, dunkt ons, met B. en W. wel over te praten geweest zijn. Maar waarom stelt hij zulks in de Plaatselijke Commissie tot Toezicht op het L. O. dan niet voor? De kans was wellicht groot geweest, dat deze i commissie met hem was meegegaan. De raad, dien zij- nu geelt, nl. laat alles maar zoo, als 't is, is de slechtste die gegeven kan worden. Wij hopen dan ook, in 't belang van het onderwijs aan deze schelen, dat i de Raad der gemeente Leiden Maandag a.s. althans deze goede beslissing moge nemen, dat, boe 't ook met de andere plan nen gaat, de oude school aun de Brande- wijnsteeg op één of andere manier ver bouwd wordt-, opdat ook deze arme kinde ren, die in hun „thuis'? van zooveel ver stoken zijn, hun blijde jeugd zullen leven in een goede en prettige school. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw,, D. BOSMA, Hoofd v. School A, a.d. Vr.kerksteeg. A. DIRKS, Hoofd v. School B, a.d. Vr.kerksteeg. Leiden, 12 Juli 1924. RECLAME. „LUG-DUN ÜM". TERREIN Zondag a.s., n.m. 3 uur „LUGDUNUM P'-U.V.S.I Toegang: le Rang 40, 2e Raüg 30, Jongens 15 cent. 3751a ATHLETIEK. Aan 't Leidsche Sportpubliek. De heer J. Krikke zendt ons de volgende ontboezeming: Hooggeachte Leidenaren, Machtig kroost van een geslacht. Welk in moeite en gevaren Toch steeds aan vooruitgaan dacht. O, besef thans in Uw grootheid, Dat Uw eer op sportgebied Is aan 't wank'len, en de doodstrijd Somber opdoemt in 't verschiet. Ja, de stad waar „Sport voor allen" Sleeds het wachtwoord is geweest, Daar dreigt nu de sport te vallen. Kom, waar blijft de Leidsche geest? Kom, waar blijft ge nu athleten, Hebt ge thans aan alles lak? Waarom nu nog stil gezeten, Of vergeet ge „Onze L.A.K."? Toon ook heden dat ge zonen. Docht'ren zjjt met ijzeren will Dat geen enkel ons kan honen. Dat de L AK. niet Was ë<Mi grill De Olympische wedstrijden. De „hoop van Holland" i* gisteren öp 460 Meter geslagen. Opnieuw ra dus èen kans vórkeken. Paul'en. wérd ïiattielfjk vierde in z'n serie. Nummer één, de Amerikaan Pitch verbeterde het wereldrecord en bracht hpt op 47 4/5 sec. De uitslagen zijn: 400 METER. le halve finale: 1. Fitch (Amerika) 47 4/5 sec. (nieuw wereldrecord): 2. Butler (Eng.); 3. Johnslon (Canada); niet geplaatst; 4. Paulen (Nederland); 5. Engdahl (Zweden); j 6. Belts (Zuid Afr.). 2e halve finale: 1. Liddell {Eng.) 48 1/5 i sec.; 2. Imbach (Zwitserland); 3. Havloi (Am.) n. g.: 4. Hoff (Noorwegen); 5. Óld- field, (Zuid-Afr.); 6. Cvensson (Zweden). 3000 METER TEAMRACE Voor ieder land kwamen zes deelnemers aan den start, waarvan voor het klassement de volgorde van de drie best gèplaatsten in aanmerking genomen wordt. le serie: 1. Nurmi (Fin.) 8 min. 47 4/o sec.; 2. Rilola (Finland); 3, Fala (Finland). Voor de finale zijn gekwalificeerd Finland met 6 p., en Engeland met 15 p. 2e serie: 1. Wide (Zweden), 8 min 45 sec., 2. Cox (Amerika)4. Tibbetts (Am.). Voor de finale worden geplaatst uit deze serie Amerika met 9 p. en Frankrijk met 18 punten. 10 K.M. SNELWANDELEN. 2e serie: 1. Frigerio (Italië), 49 min. 153/5 sec.: 2. MacMasler (Zuid-Afrika), op 200 M. 3. Schwab (Zwitserland); 4. Valente (Fr.), 5. Clarke (Amerika); 6. Decrombecque (Fr.) LAWNTENNIS. BelgiëNederland. De mogelijkheid bestaat dat de jaarlijk- sche wedstrijd tusschen België en Neder land (het eene jaar in België, het andere in ons land) dit jaar niet te Brussel gespeeld wordt, doch in Chateau d' Ardennes, dat over schitterende tennisbanen beschikt. Er wor den nl. pogingen gedaan om daar midden September wedstrijden te houden tusschen Belgische, Fransche en Nederlandsche ploe gen. Suzanne Lenglen. Mej. Suzanné Lenglen heeft thans defi- tief medegedeeld dat zij niet aan het Olym pisch tornooi zal deelnemen. CRICKET. Programma voor morgen. le klasse: Hilversum—Ajax, R. W. Haarlem; H.C.C.—Quick, y.V.V.—P.W. 2e klasse: a. Haarlem II—Phoenix, b. H.DS.V. II—Kampong; U.V.V.—V.O.C. II; c. V.R.A. II—V.V.V. II; Albion—R.W. II. Rood en Wit (comb.)Ajas (comb.) Gisteravond werd in Haarlem een friend- ly-game Rood en WitAjax gespeeld. De R. en W. comb, telde zes spelers van hek le elftal en behaalde dan ook een klinkende overwinning. Voor de spelers van Ajax II was het echter een goede oefening en bo vendien een genot in het schilterende weer op het R. en W. veld te verblijven. Rood en Wit batte eerst en scoorde 214 run9 voor 6 wickets, dank zij een 123 van Boumeesler, die echter door vijf makkelijke kansen ontsierd werd. De scores luidden: Elias b'. Hofsleenge 6; B. Davidson, C. v. d. Mey, b. du Pon o; S. Posthuma, c. Hoogenstraalen, b. Wempe 33; Wackwilz, b. du Pon 26. S. Bouwmeester not out 123A. de Jong, c. and bowled. A. Wempe 10, G. de Vries c. Meytr b du Pon 1, O. Cleveringa not out 2, de andere drie did not bat. Extra's 13, dank zij het uitstekend keepen van Hoogenstraa- ten. Bowlingcijfers: du Pon 382, Hof- steenge 19, Wempe 256. de Laat de Kan- ler 034, van der Mey 020. Bij Ajax bleken de spelers van het tweede nog niet in staat op het middelmatige bow len te scoren. De scores waren: J. du Pon c. Wackwitz, b. de Jong 0, Hofsleenge c. b. Davidson, b. S. Posthuma 6, de Kanter pl. o. w., b. S. Posthumr 4, Ermers, b. de Jong 0, Wempe run out 40 Hoogenstraalen, c Elias, b. Davidson 0, IJsseldijk, c. Hoo- mans, b. Cleveringa 10, Mever, c. Bouw meester, b. Posthuma 5, Van der Mev, c. Hoyer, b. Posthuma 13, Keesom not out 2, Demenint, b. Cleveringa 0, Extra's 20, ta- taal 100. Bowlingcijfers: A. de Jong 221, S. Pos thuma 431. Davidson 116, Bouwmees ter 07,0. Cleveringa 25. Ajax verloor dus met 114 runs. Overzicht. Ajax onderneemt morgen de verste reis van het seizoen. Daar Hilversum dan eèns in ha^r eigen plaats, dan weer eens in Bilthoven speelt, zaf zij Ajax ontvangen öp het keurig door de fam. Kessler aange legde terrein te Bilthoven. De prestaties van Hilversum zyn tot nu toe tegengevallen. Men had meer verwacht van dit elftal, met spelers, die een reputatie op cricketgebied hebben. Ajax komt na een slecht begin, er hoe langer hoe meer in en kan gerust le klas-waardig genoemd worden. Nu zij a.s. Zondag zeker vollediger op zaf komen, geven wy haar dan ook een kleine kans om met een zege uit Bilthoven terug te keeren, maar dan moeten de heeren voldoende batting capaciteiten bezitten. In Haarlem een plaatselijke ontmoeting waarby het, volgens voetbaltermen, hard tegen hard zal gaan. In de eerste ontmoe ting won Haarlem. Toen was R. W. nog niet *op haar sterkst. Nu zjj dat wel is, zal zy zeker revanche nemen. H. C. C. krijgt een pracht-gelegenheid 3 punten op R. V. A. uit te loopen, daar ze nummer laatst der afdeeling, n.f. Quick ontvangt. V. R. A. was indertijd zoo onge lukkig in haar wedstrijd tegen Quick, onder regenval te moeten spelen, waardoor ze slechts 2 punten kon veroveren. Dit kan voor H. C. C. wel eens voordeeltje geweest zyn. De Eusëhedeërs moeten naar Amsterdam en spelen in zoo'n vorm als tegen Ajax, dan behaalt V. V. V. ook een inningszege. In de B.-klasse maakt H. D. V. S. H een Haagsche Phoenix naar de laatste plaats verdrijven door "haar afdoende te slaan. In de B.-klasse maakt H.D..VS. II een goede kans op het kamipoenschap, welke kansen ze nog zal verhoogèn door Kam pong te slaan. U. V. V. kan haar nog een beetje helpen door V. O, C. II te slaan. In de C.-klasse wordt morgen zoo goed als zeker beslist wie er kampioen wordt. De strijd zal gaan tusschen R. W. II en Albion. Aan een voorspelling wagen wij ons dit keer niet. V. R. A. II zal een kans hebben V. V. V. II te slaan, daar ze ver sterkt kan uitkomen. Voor ds Competities '24-'25 moeten nieuwe Vereenigingen voor 1 Aug. a.s. zijn ingeschreven bij den Secr.-Penn, I». WATERLOO van Limburg Stirumstraat 18 VOETBAL. L. F. C.Roode Duivels. De elftallen voor morgen zijn: Roode Duivels: doel: J. Hartog (Haarlem) achter: M. Maas (Haarlem) en N. v. d. Kolk (Allen Weerbaar); midden: H. Halt (Haar lem), J. de Vries (Haarlem), en Krom (R. C H.) of Torringa (Haarlem); voor W. Maas (Haarlem), j. Mooy (Bloemendaal), Chr. Klerk (Bloemendaal), B. Smits (Haarlem) en K. Boekelaar (R. C. H.) L. F. C.: doel: L. Kruit; achter: J. Arnol- dus en W. v. d. Plas; midden A. v. Schoo ien, L. Nculeboom en J. Segaar; voor: W. Wagenmaker, F. v. Schooien, H. Neuteboom J. Carton en H. de Vries. Aanvang 2 uur - Terrein Haagweg. Entrle 10.30, Jongens I O.IO. 3673a WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeritt-Veieen. „Swift". Morgen wordt er een koppelwedstrijd verreden. De samenkomst is te 9.30 uur bij den heer W. Boezelijn. DAMRUBRIEK. Alle inzendingen enz., betreffende deze rubriek le zenden aan het Bureau van on« Blad of aan den heer C. de Nie, De Rl«- merstraat 46, 's-Gravenhage. Oplossingen der vraagstukke binnen 10 dagen na publicatie. Wedstrijdprobleem No. 3. Zwart schijven op: 8, 9, 10, 13, 15, 19, 23, 26 en 29. Wit schijven op: 20, 22, 28, 32, 34, 36, 37. 41 en 44. Wit speelt en wint. Wedstrijdprobleem No. 4. (Zwart) Zwart schijven op: 9, 10, 12, 16, 17, en 20. Wit schijven op: 19, 21, 23, 27, 29, 36 en 37. Wit speelt en winL Aan de lezers. De heer J. Vrolijk, door omstandigheden genoodzaakt, voor de Redactie van de dam* rubriek te moeten bedanken heeft ons ver* zocht, op deze plaats, zijn dank over te brengen aan de Directie, en aan alle lezers die hun medewerking, aan de damrubriok, hebben verleeüd: Waarom wij dan ook bij deze gaarne voldoen. Met den wensch dat ook wij de belangstelling, die de lezers voot' de rubriek heben getoond, van hen mogen ondervinden aanvaarden wij onze taaie. Wij zullen trachten de belangstelling in die male te doen toenemen, dat alle damlief hebbers met verlangen uilzien naar het Zaterdagavondnummer, van het „Leidsch Dagblad", waarin de damrubriek is geplaatst Damliefhebbers, wij vragen daarvoor steun door in te zenden de gevonden oplossingen, problemen, eindspelen, enz., en van al dat gene hetwelk de waarde van onze rubriek kan verhoogen. Opmerkingen worden gaarne ontvangen en vragen bclreffende het spel zoo mogelijk beantwoord. C. DE NIE. Schaak in de gevangenis. Een enthusiast liefhebber van het schaak* spel heeft aan een van de afdeelingsbestu- ren van het Genootschap tot Zedelijke Ver betering van Gevangenen in overweging gegeven maatregelen te nemen het schaak* én eventueel ook het damspel in de gevan-, gcnis in te voeren. Deze spellen, vooral het schaakspel, zijn meer als een opvoedings* middel te beschouwen dan als een tijdpas* secring. Schaak is een voortdurende oefe* ning in het uit den weg ruimen van moei lijkheden, die beginnen met onoverkome lijk te schijnen; maar die door volharden en inspanning dikwijls op bijna wonder dadige wijze toch overwonnen worden; een symbool bijna van het leven van den uit de gevangenis ontslagene. Bedoelde heer heeft aangeboden geheel belangloos zelf aan de daarvoor geschikte gevangenen het noodige eerste onderricht te geven. Dat kan in de cel geschieden en desgewenschl ook klassikaal, waarbij de meerdere vrijheid, in de laatste circulaire van den Minister voorzien, goede diensten kan bewijzen. Kent men den gang van het spel voldoende, dan kunnen problemen, eerst van eenvoudigen aard en dan van ge leidelijk toenemende ingewikkeldheid in de cellen worden uitgedeeld, terwijl de op-, lossingen kunnen worden gecorrigeerd en besproken. Het schaakspel houdt dengene, die er door gepakt wordt, eenvoudig gevangen, en wat kan men beter verwach ten voor den gevangene in zijn vrijen tijd?, Gaat de toekomstige ontwikkeling van het gevangenisleven in de richting van meer vrijheid, dan zal met een tegenspeler het spel beoefend kunnen worden; maar voor het tegenwoordige is juist het groote voor* deel van schaak, dat het alléén kan ge* speeld worden aan de hand van op te lo»- sen problemen. Wij hopen, dat het denk beeld kans op verwezenlijking zal hebben. -xa-zr

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 7