Zonderlinge Kameraden No. 19736 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 Juli. Tweede Blad. Anno 1924. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. Alplien. Pr05.-a.uma voor hal concerl op Maandag 14 Juli a.s. 'a avonds 8 uur door hel muziekgezelschap „Crescendo al hier in de lent van de IVilhelminaveree- niging op hel terrein aan de Van Boclze- laarslraat- 1. Le Retour, marsch, Reulam; 2. Chant Priutanier, marsch, Kessels; 3. Vendange ei Moisson, ouverture. A. Tack; 4. Armida Valse de concert, Kr. Ursin; 5. Souvenir de Nymègue, Marsch, Schweinsberg. Pauze. 6. Mignonnette, Ouverture, Bauinann; 7. Hommc conlre homme, marsch, Knegtel; Le Trouvère Potpourri sur l'opéra de, O. Bizet; 9. Sous les Lila's, Valse de con cert. Debout; 10 Finale. Een 7-jarig zoontje van G. in wijk Steekt alhier liep achter een groentenwagen tóen liij den weg wilde oversteken werd hij door een auto aangereden met het gevolg, dat hij er onder geraakte. Hij kwam er be trekkelijk goed af. Etn dokter, die toevallig in de auto zat, heefi het ventje verbonden. Kerk el. bericht. Ned.-Herv. Kerk, Julianaslraal, Zondag v.m. tien uur da. de Bruin ^n n.m. zeven uur ds. Veld hoen. Geref. Kerk Raadhuisstraat, Zondag v.m. tien uur en n.m. zes uur ds. Schouten. Burger 1. Stand. Bevallen: M. S. Houtman geb. Magielse, Z G. Ver hoef geb. de Vries, D S. N. ter Louw geb. Molenaar Z. H. W. Vonk geb. Vis ser D. B. ter Wal geb. v. d. Lee D. M. "M. de Leeuw gch Schreuder, D. C. M. van Niekerk geb. Korlekaas, Z. M. II. v. d. Stoel geb. Koningen, levcnl. z. Gehuwd G. F. Ch. Golaz jm. en C. C. A. Samson jd. L. v. d. Laken jm. en A. B. Meerveld jd. J. M. Schoemaker jm. en P..v. d Kwaak jd. Hedenmorgen was de echlgenoole van den heer v. d. B., in de Prius-Hendrik-straat bezig met hel uilzwavclen van inmaakfles- schen toen plotseling haar kleeren vlam vatten. In haar angst stormde zij het platform op waar inmiddels toegeschoten hulp er in slaagde het vuur te blusschen. Zij bekwam echter zeer ernstige brandwonden en men vreest voor haar leven. Bodengraven. De heer P. van Nes al hier, thans schoolopziener in de inspectie Gouda, is benoemd lot inspecteur van het lager onderwijs in de nieuwe inspectie Gorinchem. Boskoop. Aan de Rijksluinbouw Win- terschool zijn gisteren geslaagd, voor het lsle gedeelte, de heeren C. Bulk, B. Mossel, B. B. C. Rosbergen, A. A Guldeinond, P. W. Hardijzer le Boskoop. W. A. Boland, C. A. van Wankum te Amslerdam. B. ter Kuile, H. Haakman te den Haag. J. Cremer le Amers foort. H. v. d. Lek te Ossendorf en H. A. Ujlcnbo gaard, Dordrecht. Drie afgewezen. Op de Ponlschool te Gouda slaagde onze plaatsgenoot J. Zeylmans voor het ex amen machineschrijven. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Kerk Zondag, voorm. 10 uur ds Glas. Geref. Kerk v.m. half tien en n.m. 6 uur ds. Vürnhout. Salvalorie v.m. 10 uur en n.m. 6 uud, ds. Dijkstra van Ter Aar. Geref. Gemeente. Voormalige Chr. school Nieuwstraat v.m. 10 uur en n.m. 6 uur Bijbellezing. Gevonden voorwerpen1 porlemonnaie met inhoud en 1 dames-ceintuur. Inlichtin gen bij de politie. In deze gemeenten is een oproeping gedaan door het bestuur van de bad- en zweminrichting tol bijwoning van een ver gadering. te houden op nader te bepalen datum tot oprichting van een vrijwillige reddingsbrigade tot het redden van drenke lingen Voorwaar in ons waterland geen overbodige verceniging. Voor het mulo-examen, diploma a. zija te Rotterdam geslaagd W. G. Kersbergen, H. M. van den Stam en N. van der Krass, alhier, terwijl voor diploma B. J. D. van Nes is geslaagd^ Hazeiswoude. Burger l. Stand. Bevallen: J. Quartei, geb. Hogewoning, Z. C. P. Vet geb. Houthoff D. A. A. Fr. v. d. Ven geb. Turk, D. Overleden: A. J. van der Ven, jm 20 m. Gehuwd. J. Verburg en KI. van Gorkum. Adr. Vos en H. J. E. Windhorst. Jac. Visser en Cl. Francken. Kerke 1. bericht voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (H. A.) en nam. halfacht (dankzegging) ds. J. Luuring. Geref. Kerk. voorm. halfelf (H. A.) en nam. halfacht (II. A. en dankzegging) ds. Koers, van Noordwijk. Geslaagd is aan de Nijmeegsche huis houdschool voor de akte N. VII (leerares huishoudkunde en waschbehandeling-lage akte), zonder arL 38, mej. W. C. J. Engel- berts, alhier. Woubmgge. Tol heden was oogluikend toegelaten ,dat jongens alhier in de Woud- watering gingen baden en zwemmen. Het hoofd dezer gemeente heeft dit nu verboden en tegen verscheidene zwemmers is procés verbaal opgemaakt. Kerke 1. bericht voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, vm. 10 uur en 's avonds 7 uur ds. Le Cointre, Burger 1. Stand. Geboren: Helena Antonïa. D. v. H. van der Star en van C. M. Roos. Calharina Maria, D. v. J. HuigSlaat en van M. J. Koek. Ds. Le Cointre alhier ontving een be roep naar de Ger. Kerk te Kuilenburg. Voor het beroep naar Vreeswijk is door hem bedankt, Waddinxveen. Binnenkort zal worden overgegaan tot het bouwen eener nieuwe Ger. Kerk. De grond werd reeds aangekocht. Tot architect werd benoemd de heer P. D. Stuurman, alhier. Tol voorzitter van de polders „Ach- terof en de Putte" is benoemd de heer D. J. Oudijk, alhier. De heer Oudijk was tot zijn benoeming als voorzitter, heemraad van die polders. Kerke 1. bericht voor Zondag Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur de heer Lyklema, van halfzeven ds. Verheul, van Gouda. Ger. Kerk, voorm. 10 uur en nam. zes uur ds. Wielenga. Zwammerdam. De Commissaris der Koningin heeft aan den burgemeester dezer gemeente op diens verzoek verlof verleend om van 12 Juli lot 5 Aug. buiten de ge meente te verblijven. De heer C. v. Muis winkel Mzn., oudste wethouder, zal gedu rende dien lijd als loco-burgemeester fun- geeren. Door het afbranden der verf met een spiriluslamp, ontstond een begin van brand aan een raam van de pastorie der R.-K. Kerk aan den Overtocht alhier. Enkele hars- deelen van het houtwerk vallen vlam en tengevolge der droogte breidde het vuur zich snel uil, zoodat weldra een der bovenramen geheel in brand stond. Aan het spoedig en. krachtig ingrijpen van enkele omwonenden, en voorbijgangers, die den verschrikten schifdcr te hulp snelden, was het te danken dat het vuur spoedig in zijn vernielingswerk werd gestuit en het verdere deel der wo ning gespaard bleef. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, vm. 10 en 's avonds 7 u. (Catechismus Zondag 10) ds. J. J. Klools. Geref. Kerk, v.m. 10 en 's avonds 7 uur, preeklezen. Burgerl. stand. Geboren: Maarten, Z. v. Willem Wilhelmus Schouten en Maria de Vlieg. Maria Theodora, D. v. Theodoni9 Boere en Maria Theodora de Vries. Hillegom. Kerke!, bericht voor Zondag. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 u. ds. Goedhart, van Leiden, en nam. 4.30 u. Godsd. Onderw. I. G. Baas (voorber. H. Avondmaal). Geref. Kerk. Voorm. 10 uur cn nam. 5 u. ds. van Herksen, Chr. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Zwiep RECLAME. Madetn. Jane Marnac, vaa het Thé&tie des Variétés, zegt: "Dank zij do Recalzeep, be houdt de huid hare schoonheid en de teint hare ïrisch- heid". Recalzeep wordt bereid uit de allerbeste grondstof fen, houdt daardoor de huid volUomen gezond en geeit aan de gezichlsteint hare glans. 4275 De prijs van de melk is met 1 cent verhoogd. Woensdag a.s. namiddags van 31/» tót 41/» zal er in de openbare lagere school ge legenheid zijn lot kostelooze inenting en herinenling. Katwijk. Y:rgadcring van dezer ge meente op Diusdag 15 Juli, des voormiddags 10.10 uur. Punten van l indeling: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Voorstel ake aanleg huurleiding Waterle" 8. Vaststebi; g rekening Bedrg-ven: Elec- triciteit, Gas> Water. 4. Alsvoren. Van het Grondbedrijf. 5. Vaststelling: a. verordening verkoop bevroren 3ch; b. instri cUö hulpkeurmeester. 6. Missive Gedeputeerde Siaten, betref fende toepassing van art. 18, le lid, der Drankwet. 7. .Voorstel sluiten geldieening. 8. Alsvoren verhuur schuur en erf in de Zanderij de Ridder. 9. Alsvorèn verhuur grond langs P. H.- KanaaK 10. Rondvraag. Aan het gemionteijjk arbeidsbureau zijn als werkeloos ingeschreven: visschers 6, letterzetter 1 en varensgezel 1, te zamen 8 personen. Burgerlijken stand G.bo.en: L:en- dert Cornelis, z. v. L. Schaap en H. J. van Durjn. Nicolaas, z. v. C. Klok en M. d. Haas. Dirk, z. v. G/Harteveld en J. v. d. Plas. Overleden: Petrouella van der Toorn, echtg. van Arie de Jong, 74 jaar. Leven loos aangegeven kind van H. Vis en C. van der Plas. Abraham Kroon, echtg. van Dirkje van Kuilenburg, 66 jaar. Jacob Buijs, echtg. van Gerritdina Jacoba Donse laar, 76 jaar. Jacob de Jong, echtg. van Louise Ester Haasnoot, 54 jaar. Ondertrouwd:. Willem Jonker en Jeriena van der Wiel.. Huwelijken: G:ene j Katwijk-aan-den-Rijn. Na een dienst tijd van 31 jaar, waarvan do laatste 27 jaar in deze gemeente woonachtig, gaat de jachtopziener C. vun der Doe9 zijn stand plaats in de duinen in „de Pan" verlaten. Vele nachten heeft van der Does niet al leen de jachtvelden bewaakt, maar zich ook politieman getoond in de toenmaals stille omgeving. De laatste jaren was echter „de Pan" geen eenzame plaats meer. Het groole verkeer was hier niet vreemd aan. Steeds de behulpzame hand biedende waar zulk9 noodig was, was hij bovendien een trouwe verzorger van de menagerie. Van der Does gaat thans bij zijn jachlheer te 's-GFavenhage het vee en gevogelte verzor gen. Zijn plaats in de duinen wordt inge nomen door den nieuwen jachtopziener J. M. IIols. Met de warmte der laatste dagen, al hebben de bloemen veel van de droogte le lijden, komt weder een groote aanvoer. Doch hiermede zakken de prijzen tegelijk. Van sommige soorten in die male, dat de prijs niet loonend is. 't Is nu ongeveer alles zaaigoed, wal komt Spoedig zullen de gladiolussen ko men. Men betaalt thans voor de eerste een redelijke prijs n. 1. f 2 per 100. Katwijk-aan-Zee. De bekerwedstrijd lusschen de. burgerwachten te Katwijk. Voorschoten en Valkenburg is thans defini tief vastgesteld op Vrijdag 18 Juli a.s. Naar wij vernemen, heeft zich even als vorig jaar een commissie gevormd ten einde de slrandevangelisatie ter hand te nemen. Er zullen verschillende sprekers worden uitcenoodigd. Lisse. Vrijdagmiddag gaf de heer J. Vordujju alhier, met zijn warmwater-instal latie voor de behandeling van bloembollen, een demonstratie voor genoodigden. Verschillende vakgenooten gaven b!jjk van hun belangstelling. In het vry omvangrijke gebouw zgn een twaalftal ketels opgesteld, waarvan acht groote en vier kleine, terwijl een groote machine op stoom staat, en welke dienst moet doen om het water te verwarmen. Het totaal volumen der ketels bedraagt 20000 Kub. M., waarvan 13000 als nuttige ruimte kan worden benut. Een kwantum van 130 HL. kau do heer V. tegelijk behandelen, waardoor het on geveer 900 H.L. per dag bedraagt. De ketels stonden allen gevuld, gedeeltelijk met koud en gedeeltelijk met verwarmd water. Om het water nu op een temepratuur te brengen van 43yj graad, wat de ver- eischte warmte is, wordt een kraan open gesteld, waardoor heete lucht met kracht in het water wordt gespoten, en waardoor de thermometer al heel spoedig op de ge- wenschte temperatuur is. Verschillend» thermometers werd jo tego lijk in den ketel gebracht, zoowel op den bodem als aan de oppervlakte, doch wezen allen dezelfde temperatuur aan. De verandering, welke de heer Verduijn heeft aangebracht, is het inspuiten door een spiraal op den bodem der ketels van heete lucht, waardoor de circulatie van het water van dien aard is, dat er niet één plaatsje in den ketel is, ook al is deze geheef gevuld met bloembollen, dat niet de vereischte temperatuur heeft. De groote toevoer van verleden jaar heeft het ook noodzakelijk gemaakt, dat het in- en uitladen niet meer van een zijde, gebeurt, zooda' altijd kan worden doo gew r!u zonder elkaar lastig te vallen. Door een electrische pomp wordt het water uit den haven ge zogen, en naar boven in het reservoir ge bracht. Het geheel kan electrisch verlicht worden met een sterkte van 3J0J kaarsen. De prijs voor de b:handeling is vastgesteld I op één gulden per H.L. gelijke maat. Want, I aldus de lieer V., de ervaring heeft geleerd, j dat verschillende kweekers misbruik maak- ten wat betreft de maat. Wil men evenwel zeker zgn, dat or geen z.g. bovendr'gvers zijn, dan moet niet meer dan een gelijk 1 volle mand in den zak worden gestort. Dit geldt voornamelijk voor die bollen, welke worden behandeld voor het aaltjes ziek ,W\j wenschen den heer V. geluk met zgni zoo nuttige onderneming. De Directie van het Hollands Bloem- bollenhais he f. een beslui: genom n, aldaar een afmijntoestel te plaatsen voor den ver koop van bloembollen. Voorheen was daar altijd een afslager voor noodig. In het ruime veilinglokaaf is een zaal af gescheiden, met oen groot aantal zitplaat sen amphithsatersgewijis opgesteld. Het toestel is zeker wol een der grootste i in Nederland, daar er voor 300 koopers 1 gelegenheid is, om den knop te drukken. Het geheel ziet er netjes uit. Allo zit plaatsen zijn klapstoclen, terwjjJ de druk knop achter de leuning is bevestigd. Een en ander zal ook veel tijd sparen. De gang naar de Witte Zwaan is nu overbodig. Burgerl ij ke Stand. Gehuwd: G. L. A. Grimbergen en M. J. Caspers. J. van Oo3len cn E. v. Alkmaar. H. van Lunenburg en M. W. F. Mensink. Bevallen: K. Q. VerdelOudshoorn, Z. T. AlhlasBaas, D. B. J. Th. Schra- mav. Koppen, D. Overleden: M. T. EngelsSchmitz, 65 j. Noordwijk. Bij hel alhier gevestigde correspondentschap waren in de afgeloopen week als werkzoekenden ingeschreven 4 personen. Burgerl. stand. Geboren: Wijntje Jacoba Sara, D. van D. J. van Rheencn en M. C. Bolhuis. Buurtje, D. van J. Smit en G. Kaal. Maarije, D. van C. Plug en H. Bruinsma. Leentje, D. v. D. P. Lindhout en L. v. Duivenboden. Ondertrouwd: Johan van Konijnenburg 39 j. en Sophia Maria liyacinlha van der Werf, 82 j., te Amsterdam. Getrouwd: J. Th. P.irlevliet 25 j. le Was senaar en A. Brekclmans 25 j. Overloden: te Oegslgeest: Johannes Mar- tinus Heemskerk 27 ongehuwd. Noord wijk-Binnen. Kerkelijk bericht. Ned.-He-v Kerk, voorm. 10 u. ds. W. W. van Haaften Bediening II. Avondmaal. Prot. Bond 10.30 uur ds. Herderschee, van Amsterdam. Noojdwijk-aan-Zee. Korkolijk bericht. Ned. Ilerv. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. J. Vermeulen. Vm Bediening; nam. dankz. II. Avondmaal Ger. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Sleyling van Naarden. •Nooidwijkerhont Hel hoofd der Her vormde School de heer Bologne, nam giste ren afscheid van zijn leerlingen, wegens vertrek naar In dié. De leerlingen boden hem als souvernir een vulpen aan. De groentenkoopman U. had een duren dag. Zijn paard slootte een groole ruit in bij don heer v. D. alhier. De koopman ver goedde de schade. De veilingen aan Piet-Gijzcnbrug trek ken thans veel publiek, ook vele fabrikan ten uit Leiden. De aanvoer is groot en dl prijzen zijn redelijk. Door het spelen der kinderen met lu cifers ontstond een binnenbrandje bij den heer J. v. Dam, dat gelukkig spoedig be merkt werd. Oegstgeest. De Overste van het go sticht „Duinzicht" alhier, is als zoodanig benoemd aan het „St. Jozefsgeslichl" te Monster. Het echtpaar K., dat dezer dagen z'n woning moest verlaten of anders op de straat gezet zou worden, heeft thans, daar er geen huis te krijgon is, z'n intrek moeten nemen ineen paardenstal nabij hel Palronaaisgebou w Kerke 1. bericht. Geref. Kerk; Zondagmorgen, le tien uur, de heer A. D. R. Polman, theol. cand. te Haren (Gr.) Doops- bed. '8 Avonds, te halfzes, dezelfde. Burgerl. Stand. Onder trouwd: J. Peursum to Katwijk en C. do Mooij te Oegslgeest. Gehuwd: P. Philippo en J. C. Ilofkes, Overleden: M. T. Bolle 77 j. wede. J. A. Moolenburgh. Rijnsburg. De teelt van vroeg-lale aardappelen, blauwe eigenheimers, heeft in dezo gemeente een grooten omvang go- nomeu. Van groot belang is hot, dat het telken jaren te gebruiken pootgoed niet alieen van de beste kwaliteit is, maar ook van de meest zuivere soort. To+ 'nu toe werd daar zsor mede getobd; niet elke teelder was in de gelegenheid een vertrouwd adres voor pootgoed te vin den, waarom velen pootgoed uit zelf geteelde partijen behielden. Dit echter was lang niot aan to bevelen, omdat bewezen is, dat, wil men een goed gewas en goeden oogst, tel ken jare versch pootgoed moet worden aan geschaft. Het bestuur der Veiling-Ver. Tuinbouw producten heeft zich nu to dier zake in Verbinding gesteld met eèn der Frieschc Landbou w-proefstations, teneinde voortaan collectief deze pooters rechtstreeks van do Fnesche klei te kunnen betrekken, cn onder groote en kleine -teelden to distiibueoren. Wanneer nu maar allo belanghebbende inzien, welke belangen hierbij voor de aard appoltcelt op het spel staan, en tijdig too non van deze gelegenheid gebruik te willen maken, betwijfelen wg niet of de work- zaamheden van do Veiling Ver. zullen met succes bekroond worden, cn zullen do hier voren genoemde schadelijke gevolgen van het gebruik van ongeschikt pootgoed voor komen worden. Sassenheim. Het bestuur van de af deeling Sassenheim van het Groene Kruis is als volgt samengesteld: Voorzitter: dr. P. le Grand;vice-voorzittcr: J. Pereboom; le secretaris D. Langhout; 2e sccr.: A. VVar- naar Jr.; le penningm. K. W. v. Breda; 2e penningm. N. Slingerland; II. v. Diesl en C. Verdegaal, die geen functie waarnemen Naar 't Engetech van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H. 81) En hij, kg deinsde terug voor leelij-kheid; dit las zij in zijn work. Tegenover hem was het begrip „vrouw" en „schoonheid" één. Schoonheid, aanbeden in gestalte en gelaat, Lieflijkheid van handen, van haar, van wangen, van oogen, van mond, Ieder afzonderlek begeerd en g;wonnen.* Peze regels van Ros stil, die haar onbe duidendheid al hadden beschimpt, s'nds zij een jong meisje was, schrijnden haar nu in het gemoed. Zij vond ook geen troost in de volgende: „Doch het meest door de lief'lijkh vid van de ziel Zal liet dan tot huwelijksbeloften komen/ Ja dhn, nadat de rest eerst gewonnen was.De vrouw beteekende gelaatstrek ken, die een man bezieling schonken, en een gestalte, die hem het hoofd op hol bracht. Haar verbeelding bracht haar dit maal zoozeer in vervoering, dat zij haast veelde met de begeerte van een man, en dien vernederd voor haar spiegel stond. Maar, hoe kon nu eigenlijk een te-voor- scrijr-komen met haar uiterlgk haar van haar geluk berooven? Zij had den draad gespannen tusschen hen van haar gedachten, haar ver nuf# het was haar geest, waar hij mee ingenomen was. Kon de wetenschap van haar mismaaktheid zgn belangstelling in haar geest vernietigen? Zij bleef er bij, dat dit niet kon, en diep in haar hart, deed het haar toch pijnlijk aan, dat zijn belang stelling in haar, enkel maar voor dat geeste lijke was. ffij gaf te weinig om haar hand druk, om maar even de moeite te doen naar haar toe te komen. Het was tóch ook dwaas van haar, om te dralen; zij zou hem de waarheid schrijven. Dan wond zij zich toch ook weer op bg de gedachte, dat, als hg er zoo weinig om gaf, haar uiterlijk te kennen, waarom hij dan die vernedering over haar had gebracht? Een gril, een kort oogenblik van nieuwsgierigheid en hij had haar zoo doen lijden. Haar ellende gaf haar in, dat hij hot niet waard was; maar tege lijkertijd sprongen de tranen haar in de oogen. Zij zou hem schrijven, eer de moed haar begaf. Zij zou hem schrijven, zoodra Hilda dien ochtend naar buiten was; haar dwaasheid zou dienzelfden dag een einde nemen. Zij wilde nu ook maar dadelijk beginnen; bang, dat, als zij lang wachtte, zij dan van stemming veranderen zou. Toen zij dan ook de dochter van de hos pita in de gang tegenkwam, vroeg zij die of zij nog even bij haar wilde binnenkomen, eer zij wegging, om een brief mee le nemen naar de post. Het meisje beloofde, dat zij hel niet vergeten zou, en die schikking hoe onbeduidend zij ook was gaf haar iets van het vaste van een afspraak. Zij kreeg zoo vaag het besef, dat dit haar lijdon verkorten zou. Aan de ontbijttafel was er nog een brief voor haar, doorgizonden door den professor. Hilda vestigde er haar aandacht op „Voor joul" piepte zij met haar dunne slem. „Wat ben je ure;i-Io.ng met kleeden bezig geweest! Ik dacht al, dat je nooit meer komen zou. Toe, schenk eens in, anders wordt de thee heelemaal koud; zij heeft al tien minuten zoo geslaan." „Had dan niet op mii gewacht." Zij schonk thee en keek den brief ver strooid in. Het was oen uitnoodiging om „De Laatste Zonnestralen" in Liverpool te expo- seeren, en op iederen anderen tijd zou zij zeer ingenomen zijn geweest met dit voor stel, maar nu was zij te zeer van dat andere vervuld om hel belangrijk te vinden. „O," prevelde ze. „Wat, o?" „Zij willen „De Laatste Zonnestralen" op de Walker Art Gallery hebben, als de Aca demy sluit; dat is alles." „Waar is dal? Toe. geef me het zout even aan, wil je?" „In Liverpool „En doe je hel? „Ja, natuurlijk .ik denk van wel." „Waarom niel?" „De vracht zal toch heel wal kosten." „Neen, in hel geheel niels. Zij zullen hel ook laten halen en het mij terugsturen, vrachtvrij, al3 het niel verkocht is." Zij klemde de lippen op elkaar, terwijl zij uit hel venster keek. Hoezeer zij ook door andere gedachten in beslag genomen werd, viel het haar op, dat haar zuster niet zei: „Hoe prettig voor jou?" maar „Zou de vracht niet veel kosten?" In den loop van den zomer zou Hilda nog we4 eens op de uitnoodiging terugkomen als: „De aardige brief, dien je uit Liverpool kreeg," en zelfs ntet meer welen, dat zij in het geheel geen blijk had gegeven van de opvatting van „aardig," toen de brief kwam. „Waarom ontbijt je niet?" vroeg zij, na dat onderwerp van de schilderij. „Ik heb geen trek," zei Bee. „Je kunt dat ei ook krijgen, al9 je wilt." Toen de tafel afgenomen was en zij weer alleen zat, begon zij haar taak. Nu zei de pen in de hand hield, had haar ijver om te schrijven haar begeven, en de gedachte, om zijn begoocheling le verstoren, deed haar andermaal terugschrikken. Haar argumen ten van een oogenblik geleden kwamen bij haar op, zonder dal zij het er nu mee eens kon zijnzij was er zeker van, dat hij zich haar voorstelde, zooals zij er ook graag zou uitzien, en zij wist ook zeker, dat leelijkheid hem afstootte. Zij klemde de tanden op elkaar en doopte de pen in den inkt. Zij kon geen woorden vinden. Allereerst schreef zij het adres op de enveloppe; maar het velletje postpapier was nog leeg. In de keuken hoorde zij moeder en dochter pra ten; zij kon duidelijk onderscheiden: „En vergeet het brood niet le halen, als je terug komtZij wierp een blik op de klok en greep wanhopend de pen. „Ik kan niel voldoen aan uw verlangen," krabbelde zij. „omdat ik nooit van mijn leven gefotografeerd werd. En er werd nooit een portret van mij genomen, omdat ik mis maakt ben Neen, zóó niet. Zij kon het zóó niet zeg gen. Zij zat al weer roerloos; hoorde de klok luide likken en haatte zichzelve. Daar sloeg de klok met grooten nadruk. Zij schoof het velletje papier ter zijde en zocht een ander in haar vloeiboek. Zij vond er geen ander in-, dus ging zij naar de chiffonnière en schoof een Iade open. Daar lagen nog heel- wat meer dingen in, behalve schrijfbehoef ten: een schetsboek, enkele onopgcplakte fotografieën, die zij de vorige week in Pcn9 hurst had genomen, en enkele onopgeplakte portretten, die zij eveneens oen week daar voor van Hilda nam. Werktuiglijk pakte zij ze één Voor één op en bekeek zc, bleef even stil staan, bij een portret van haar zusier, een studie in zon licht en schaduw, droomende in een leun stoel, onder de takken Daar werd aan de deur geklopt en miss Kemp trad binnen. „Ik ga nu, miss Ileeft u uw brief soms klaar?" „Wat?" vroeg Bee, heeseh, zonder zich om te kecren. „Ik ga. Is uw brief klaar?" „Ja," mompelde Beo Zij trad terug van de tafel, deed het por tret in de enveloppe en gaf die het meisje in de hand. HOOFDSTUK XVI. David zal voorover gebogen in een stoel met het portret op de knieën. Nu was hij vastberaden opgcslaan en 'had het wel tweemaal opgesteld tegen een van de consoles op den schoorsteenmantel, rnaar na oogenblikken van verstrooidheid kwam hij tot de ontdekking, dat hij er al weer van zat le genieten Hij wist zeer goed dat, al zette hij het ook een half dozijn kee- ren weg, het weer binnen vijf minuten op zijn knie zou staan. Het overtrof al zijn droom-voorslellingen van haar. Hij werd er verlegen onder; met het portret voor zich kon hij nog den toe stand niet vallen. Hij had oen vriehdin, dit mooie, jonge meisje. Ofschoon hij haar we! zoo vaag voor mooi gehouden had, was de waarheid nu toch verbijsterend. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5