VOOR DE HUISVROUW. INGEZONDEN. kond, met een weinigje meer inspanning. Ks* i9 het gevoel, dat een deelnemer aan een wedstrijd moet hebben, wanneer hij zich met een „neuslengte geklopt" zietl „Sneu" noemen de ouderwetsche lieden daü „Misselijk 1" heet dat bij het tegenwoor dige jongere geslacht. Zoo iels noem je eenheid van gevoel en verschil van appreciatie. Andere tijden, andere zedenI Aan dergelijke kleinigheden herkent men de evolutie toni niet te spreken van de revo lutie!) van het om ons heen opgroeiend ge slacht. Iemand, die „d'r naast" is en zich spijtig van z'n tekortkoming bewust' is, heeft vaak, hoewel onbewust, een le9 geleerd. Zijn onze tekortkomingen niet dc sporten van de ladder, waar langs wij omlmbg trach ten te klimmen? Is iedere bewust erkende tekortkoming niet een stille zegepraal? Maar hoe moet het nu met de menschen, die zich niet ervan bewust zijn, dat ze „d'r naast" zijn? Dit is verreweg de grootste categorie en het is helaas de verzameling, die het meeste kwaad slicht. Er zijn menschen, die actief d'r naast zijn en er zijn menschen, die passief d'r. naast zijn. De eerste soort is verreweg het meest schadelijk voor hun medemensehen, omdat de werkende leden van deze niet gestichte vereeniging meestal met een ondoorgronde- Jijkcn ijver en een onbluschbare volharding het verkeerde spoor volgen; hetzij zij de ze delijke verbetering van dc overige iwensch- hcid op het oog hebben, heizij zij een ander doel, dat niet om vervulling roept, najagen. Het is niet altijd in de groute levensvragen dat wij falen; veeleer zijn wij d'r naast in tie kleine gebeurlijkheden des dagelijkschen levens. „Och, is dat nu zoo erg?" vraagt gij. „Het is maar zoo'n kleinigheid; zeg nim mer het is „maar" zoo'n kleinigheid. Immers het zijn de kleinigheden, die te zamen de groole belangrijke dingen opbouwen en wat voor u een kleinigheid is, kan zoo heel veel bcteckenen voor uw naaste. Wij moeten nooit uit het oog verliezen, dat er bij alLes wat we zeggen, doen en denken, maar één manier is, die de beste is, cn op ons de plicht rust om .zoo gauw mogelijk die manier uit te vinden. „Wel zeker", pruttelt modepopje, gemak kelijk gezegdl Er is maar één manier om je t v kleeden. cn dat is de beste; maar dit ij immers bok de duurstet En dan moét je zoo'n beperkt kleedgeld hebben! Ileelemaal mis, mevrouwtje-I. U bont; d'r naastl Hopeloos d'r naast. De beste manier wil hier volstrekt niet zeggen de duurste manier en dit geldt evenzeer voor den ganschen levensstandaard. De beste manier is een aangenaam aandoend geslaagd „geheel" te verkrijgen zonder persoonlijke omstandigheden en fi- nanciecle draagkracht uit het oog te ver liezen. Wanneer we ons in een kring rondom hetzelfde voorwerp scharen, dan zien wij allen verschillend; ieder bekijkt het uit ander gezichtsjmnt. Met de onstoffelijke dingen des levens gaat het precies zóó. Hoe meer hvee personen elkaar geestelijk nabij zijn, hoe minder hun visie van de dingen zal verschillen. Zij zien de dingen Tan eenzelfde stand punt;-waar voor ons de nadruk valt, daar ligt voor ons hel zwaartepunt van een kwestie. Het zijn de bekrompenen van geest, die niet inzien, dat hun buurman <loor de andere plaats, die hij inneemt teri opzichte van eenzelfde kwestie, juist door dit er- anders-tegenover-staan ook een andere mee ning i& toegedaan. Hoevelen zijn niet met de beste bedoelingen blindelings „d'r naast"? Hoevelen wanen zichzelf niet vol nobele idealen, terwijl de werkelijke drijfveren voor hun handelingen geenszins ideaal genoemd kunnen worden. Hoevelen wanen zich niet innerlijk en uiterlijk onberispelijk, terwijl zij voortdu rend zondigen tegen goedert smaak en zeden? Wanneer wij ons taak stellen de ons om- ringende menschen, feiten en gebeurtenis sen te beschouwen, gezien van uit hun sfeer cri niet van uit ónze beperkte gedach- tenkring, dan zullen wij weldra bemerken, dat ons oordeel milder wordt. Wij zullen niet meer veroordeelen zonder hevpegdheid tot oordeelen. De ernstige wil tol een algemeen men- schelijk begrijpen met uitschakeling van de eigen persoonsgewichligheid voert dus van zelf tot tact en medegevoel. Fijn gevoel, smaak en tact, welke laatste eigenschap feite'ijk niet anders is afs een niorecle „goede smaak", behoeden ons voor h.'t pijnlijke d'r-naast-zijn; pijnlijk voor onszelf en pijnlijk vaak voor degenen, die wij met de beste bedoelingen te gemoet traden en die zich om een voor ons onver klaarbare reden van ons afwendden. Er is maar één manier te beste en dat !s de èenige ware. Noch door lafheid, noch door gemakzucht, noch door eenigc andere overweging, mogen wij ons laten overhalen j om een anderen weg le kiezen. RECLAME. Ik kreeg een brief van een alleraardigst jong vrouwtje, ten minste dien indruk kreeg ik door het epistel: dat zij jong en alleraar digst was. Zij bedoelt het goed, doet haar uiterste best een flinke huisvrouw te wezen, beeft hart voor haar man en kinderen en vooll steeds, dat zij le kort schiet in onder vinding 1 Lieve mensch, dat hebben we toch alle maal, als we nog jong zijn! liet is heuscn niet goed om tevreden en voldaan met u- zelf te zijrv. Het leven is één lange, harde strijd en niemands levensmachine loopt op rolletjes. Daar sla ik haast aan 't filosofeeren! Dat komt er van, wanneer zoo'n lieve, na tuurlijke en sponfane brief opeens een tipje oplicht van den sluier, die voor iedereen over het leven van een ander hangt liet is zoo heerlijk iemands vertrouwen te krijgen, zelfs al is die iemand een totaal onbekende voor je, nog wel uit een andere slnd. Maar dit vrouwtje dan vroeg, tusschen andere dingen, waar ik particulier op ant woorden zal, hoe zij toch met haar groen ten om moest springen. Men had haar vroe ger altijd gezegd: alleen met groenten kan niemand je bedotten; doch nu had zij toch dikwijls het gevoel, dat zij ook met die levensmiddelen beet werd genomen, terwijl zij zóó scherp oplette. O jal ook op dit,gebied liggen, voor de argelooze huisvrouw beel wat voetangels en klemmen verscholen. Bloemkool bijv. komt op de groen-markt met een langen steel en omringd door bla deren. Dus als u er zoo een machtig kunt worden, .krijgt u de allerbeste en meest frissche. Wanneer de groente echter gaat bederven, worden de bladeren steeds ver der afgeknipt en ook den steel snijdt men korter en korter, totdat het hart alleen over word gehouden, en dat'blijft wit tot in lengte van dagen. Maar wanneer u zoo iets koopt, hebben zij u een echte kool gestoofd. Als regel kunt u aannemen, dat u nooit groente moet koopen, waar de buitenste bladeren van weg zijn gesneden. Dat zijn geen frissche groenten. Ook moet u oppas sen, dat men u geen spinazie, knollen ol zoo verkoopt, die doortrokken zijn van wa ter. Groenten halen het, zoowel als bloemen, en andere planten op, wanneer wij ze in het water leggen als zij verlept zijn; maar versch geplukte groente bevat op zichzelf voldoende vocht, om er gedurende eenigen tijd frisch uit te blijven zien; zij hebben die opkweekkuur dus niet noodig. De ver schillende boontjes moeten stevig aanvoe len en een beetje knappen, als u ze open breekt. Erwten en tuinboonen hebben dat licerlijk blauwachtige waas over zich, al9 zij uit den tuin komen; natuurlijk kunt dat in den winkel niet meer eischen; maar wel. moet de groente daar er frisch en fleu rig uitzien. Kool of salade kunt u op de hand wegen. Voelen zij licht aan, dan zit er te weinig hart in. Bij deze groentensoort kunnen de buitenste bladeren heel wat vertoonen en de slechte binnenzijde „verbloemen". Daar om is onderzoek van het gewicht hier extra gewenscht. Worlelgroenten behooren fljnk van vorm le zijn. Als een wortel ol witte peen meer van een klein onderbroekje heeft dan van groente, is het op slechten grond gekweektl Dan "mist het de voedings waarde-, het is verloren moeite, wanneer u dergelijke groente kookt. Goede uien zijn heel stevig. Loopen zij uit, dan gaat hun kracht op die jonge loten over en dikwijls is dan het hartje van de vrucht verrot. Denk er om, dat u in dit seizoen uw aard appelen niet in groote hoeveelheden Opdoet, al zijn ze ook nóg zoo goedkoop. Zij bevat ten nu extra veel vocht en alleen wie er een speciale bewaarplaats voor heeft, kan ze J.hans goed overhouden. Koopt geen wortelgroenten, die met vuil bedekt zijn. Vuil (aarde, modder, zand, enz:) weegt zwaar; bovendien kunt u de groenten beter beoordeelen als zij schoon worden aangeboden. Op dezen regel maakt de selderij alleen een uilzondering. Wanneer selderij keurig netjes schoonge maakt verkocht wordt, zijn de buiten bla deren en sleeldeelen weg en juist deze ma ken zoo'n heerlijke soep, en geven geur aan de groente; bovendien is 'l fijne groen, dat goede diensten voor garneering bewijst, ver dwenen. Koop de selderij dus liever zóó als zij van het land komt. Groene ronde.erwten zijn geuriger dan de wat langere yan vorm, die geel zien. Versche komkommer moet stijf en on buigzaam aanvoelen. Als u een boonen- sfengel gemakkelijk buigen kunt, zonder dat hij breekt, is de groente ook niet frisch meer. Ik ben met opzet uitvoerig geweest In dit -groenten-praatje, omdat er nog altijd huisvrouwen bestaan, die denken, dat groen ten er niet zoo precies op aankomen en alleen dienen als opvulling van den maal tijd, een soort decoratie van het vleesch, Frissche, versche groenten zijn, als zij goed gekookt zijn, een zeer gezond voedsel. Zij geven ons lichaam de zoo hoognoodige zouten en het zou ons veel minder kwaad doen, als wij geen vleesch,. dan wanneer wij geen groenten meer alen. Een verstan dige combinatie van beide gerechten is echter het allerbeste. Een andere lezeres vraagt hoe zij een kunstzijden jumper wasschen moet. Zij is bang voor krimpen of uilrekken; in ieder geval durft zij den jumper niet aan een paar proeven te onderwerpen. Groot gelijk! U moet eerst een flink schuimend sopje maken van werkelijk goede zeep (Sun light of Lux bijv.). Voeg er dan zooveel koud walcr bij tot u er uw hand best in kunt houden. Pak uw jumpfer nu in een mousselinen lap of zak en kneed en wring deze terdege onder water. Als het goed schoon is gewrongen, haalt u den jumper met den zak op en spoelt hem na in water van dezelfde temperatuur als het sopje was. Druk er nu zooveel mogelijk water uit en hang den zak te drogen. Als de jumper goed dröog is, moet u hem uit den zak nemen en met een lauw ijzer opstrijken. Kunstzijde wasschen heeft altijd eenige risico, omdat er wel een stukken tusschen liggen, die de wasch niet verdragen. Ik laat zoo'n jumper gewoonlijk eerst een paar raaal stoomen vóór ik me aan het was schen waag. En dan nóg moet het heel voorzichtig gebeuren. Pas op, dat u het goed niet rekt zoolang het nog nat is; zelfs wanneer u de natte blouse aan één kant optilt, kan deze al uit haar model raken 1 Daarom schreef ik u voor, het ding in een mousselinen zak te hangen; dan loopt u geen uitrek-kans. Wanneer u met zorg en niet le haastig wascht, kunt u kunstzijde heel mooi krijgen. Ook vraagt die lezeres of zij een zand- kleurigen serge rok kan wasschen. Zeker, als u maar oppast, dat er niet te veel tem peratuursverschil in het water is. En laat hem drogen op een plaats, waar hij gelei delijk drogen kan, dus niet voor de kachel, maar liefst buiten op de bleek op een be wolkten dag of ergens in de schaduw als de zon sehijnt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Aan den Raad der gemeente Leiden. ITet Comité, gevormd door de afdeelingen. Leiden van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap, den Bond van Ned. Onderwij zers, de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland en de Vereeniging V olksonderwijs, alsmede den Centralen Ouder raad te Leiden, door welke Vereenigingen als leden van dit Comité zijn aangewezen: H. I/autenbach, Jac. Tjalsma, P. A. Hibma, O. F. Bader en J. W. van Hees, heeft met groote belangstelling, kennis genomen van de voorstellen van B. en W. van 8 Juli 1924 (Jng. st. no. 207) betreffende de reorganisafco van het Lager-Ond:r\vijs. Gaarne erkent het Comité de wenschelijkheid van bezuiniging, irdien deze zonder groote schade voor het O.denvij* kan ges hi d n B:st .doering yan het voorstel heeft echter niet de overtui ging geschonken, dat hetgeen B. en W. in overweging geven inderdaad de uit econo misch oogpunt meest voordeelige regeling bevat. In de eerste plaats zou nader over wogen kunnen worden, of een geleidelijke invoering niet de voorkeur zou verdienen boven de veel omvattende -wijziging, die B. en W. op zoo korten termijn wenschen in te voeren. Do waarschijnlijkheid is groot, dat dan geen wachtgeld behoefd^ te worden uit gekeerd, doordat ontstaande vacatures lijfe lijk werden vervuld, en het behoeft geen betoog, dat het van meer nut'fr, aan b.v. zes personen het onderwijs op te dragen van GX35 leerlingen, dan aan vijf ieder een klas te geven van 42 en aan één onder wijzer wachtgeld te verleenen, zonder dat hij er iets voor behoeft te doen. Geleidelgko afvloeiing van leerkrachten mag daarom worden aanbevolen. Verder is het Comité nog niet overtuigd, dat het door B. en W. voorgestelde inderdaad de beste oplossing bevat. Do bezwaren er tegen schjjnen niet gering en de School commissie geeft allerminst blijk van onver deelde instemming. Waar het nu een zaak betreft van zoo groot belang, zoowel voor het Bijzonder als voor het Openbaar Onder was, neemt het Comité do vrijheid, U met aandrang te verzoeken, over de voorgestelde wijzigingen niet onmiddellijk te beslissen, maar, evenals door den vorigen wethouder van Onderwijs in 1922 werd gedaan, vóór de indiening van belangrpe wijzigingsvoor stellen, afsnog gelegenheid te geven aan de in den aanhef .van dit adres genoemde Ver eenigingen, om de thans aanhangige voor stellen te bestudeeren en eventueele wenschén dienaangaande kenbaar te maken. Namens het Comité: P. A. HIBMA, Voorz. H. LALTENBACH Secr. Leiden, 11 Jul Ï1924. f A Geachte Radactie. Beleefd vraag ik plaatsing voor het on derstaande: Woningnood te Oegstgeest. Het is bekend "dat in steden en dorpen reeds jarenlang veel gedaan is, om het wo ningtekort op te heffen. Particulier initiatief en gemeentelijke gelden hebben hiertoe niet weinig bijgedragen. De Raad van Ógestgeest heeft, helaas, lot nog toe zeer weinig blijk gegeven daar iels voor te gevoelen. Wel is er iets gedaan, n.l. 6 woningen zijn gezet, waarop de ge meente per jaar en per huis een verlies van f 61.33V» moet derven. Hiermede is nog geenszins de woningnood verlicht, als men weet, dat 2 woningen hiervan besterad ziju voor ambtenaren. Gelukkig zijn er stem men in den Raad opgegaan, waarvan wij alles goeds kunnen verwachten. De woning toestanden zijn hier schandelijk. Twee ge zinnen moeten vaak in één kamertje leven met een klein zoldertje; een tweede heeft woning, welke zeer zeker door een wille keurige gezondheidscommissie zou worden onbewoonbaar verklaard. De familie IC .moest dezer dagen haar huis verlaten en wist geen betere huisves ting te vinden dan in een paardenslal. De wanden zijn onbekleed; er bevinden zich in 4 ruiven en verder natuurlijk allerlei ongerieflijkheden. ^Iet licht komt binnen door kleine, halve-cirkelvormige ruitjes, zoodat het binnen zeer triestig is. Zittende is het niet mogelijk naar buiten te zien. ik meen met deze voorbeelden te kunnen vol staan. Laten B. en W. eens een visite ma ken bij genoemde familie K. (in dien paar denstal), wellicht kunnen zij te weten ko men, waarop een arbeider als mensch aan spraak mag maken. Het particulier initiatief kan niet bogen op een royale wijze van medewerking, ge zien de laatste raadsverslagen. Het is maar le hopen, dal gedane aanvraag voor subsi die voor bouw van arbeiderswoningen in de eerstvolgende Raadsvergadering met alge- meene stemmen zal wórden verleend. Of zullen de menschen mef bescheiden beurs gedwongen worden onze gemeente te verlaten of anders te verlrekken op vrien delijk verzoek van B. en W.? Met dank voor plaatsing. Uw dr. X. De Fcndsenmarkl Op de fondsen markt neemt de kooplust van het publiek geleidelijk toe. In verschil lende afdeelingen beginnen de speculatieve aankoopen werkelijk eenige beteekenis te krijgen, hoewel hierbij toch niet uit liet oog mag worden verloren dat de huidige omzet ten in de vérste verte den omvang aan af faires van een normalen beursdag niet kun nen halen. Evenwel, hot feit, dat het publiek hier en daar wederom le voorischijn komt en een zekere male van belangstelling toont, is een feit der vermelding waard. Er is on tegenzeggelijk in de laatste veertif«n dagen een merkwaardige verbetering in de stem ming van beurs en publiek gekomen. Niet een voorbijgaande, tijdelijke opleving, maar een daadwerkelijke- verandering in de op vatting van de vooruitzichten der naaste toekomst.' Zulks is. natuurlijk voornamelijk le danken-aan'de he<yschende politieke toe standen die in vergelijking met vroeger, on gemeen gunstig zijn. En dientengevolge ko-/ men vanzelfsprekend ook dc economische aspecten in een ander licht te staan. De verandering in de algemeene beurs- slemming is daarom zoö merkwaardig, aan gezien zich daadwerkelijk wijzigingen op economisch gebied nog niet hebben voltrok ken. En deze kunnen ook niet direct worden verwacht wijl immers eerst de politieke sfeer een zuivering moet hebben ondergaan. Weliswaar wijzen de nog steeds binnen komende jaarverslagen op hel aanwezig zijn van ccn ▼orboUrrkn toestand, maar deze is toch niet van zoodamgen aard, dat oan op timisme, zooals thans te consateeren is, hierdoor wordt gerechtvaardigd. Een uilzon dering dient te worden gemaakt voor de suiker-industrie. De voorspellingen ten aan zien van een groole overproductie zijn sterk overdreven geweest. Immers, de groote af doeningen die in den laatsten tijd hebben plaals gehad, bewijzen dat er nog voldoende vraag is naar het artikel suiker. Inlusschcn mag niet uit het oog worden verloren dat de prijzen op de suikermarkt in den laatsten tijd niet onbelangrijk zijn gedaald, hetgeen natuurlijk wel eens van invloed kon zijn op de algemeene bedrijfsresultaten, vooral nu het zich laat aanzien, dat het prijsniveau voor Superieur zich op het tegenwoordige peil zal handhaven. Verder geeft ook de seheepvaarlbeweging weinig aanleiding tol optimisme, wanneer men bedenkt, dat het aanlal schepen dat in onze havens opgelegd wordt, juist in de laat ste weken weer toeneemt. En ondanks de geruststellende verklaringen die daarbij ge geven worden, kan toch niet worden geloo chend, dat door deze schepen in de winst vorming niets wordt bijgedragen. Men bedenke voorts dat Duitschland zich nog steeds in een overgangsstadium bevindt, dat de Duitsche industrie slechte tijden doormaakt, waarvan tal van bedrijvén in I ons land de nadcelen er van ondervinden. Desondanks ontwikkelde zich'xip de fond- senmarkt een begin van een nieuwe hausse- j beweging, die weliswaar nog zeer miniein en nauwelijks merkbaar, maar inderdaad I 'toch aanwezig is Zooals reeds hierboven op gemerkt, moet men deze opleving in ver hand brengen met de verbeterde politieke vooruitzichten. In zekeren zin kan men dit als een aanwijzing beschouwen, dat de ou derhandelingen tusschen de Geallieerden en Duitschland, tusschen Frankrijk én Enge-* land tot een goed einde zullen worden ge bracht. De persberichten wijzen in elk geval in deze richting. Overigens heeft de beurs getoond een nogal fijnen neus te hebben in zaken van internationalen aard hetgeen niet het minst komt door de vele transaclies welke voor buitenlandsehe rekening warden gedaan. In zekeren zin heerscht er een tegen strijdigheid tusschen de economische facto ren van het oogenblik en de stemming van de beurs en dit zal o. i. oorzaak zijn, dat het publiek voorloopig nog een zekere reserve zal betrachten. M. a w. op uitbreiding der affaire zal men voorloopig wel niet mogen rekenen. Dit ter waarschuwing aan hen, die bij speculatieve affaires nogal vlug van sta pel loopen. De wisselmarkt had wat francs betreft in den beginne nog wat te lijden van Fran- sche aankoopen van Yens te New-York in verband met een .op 15 Juli vervallende be taling aan Japan. Naderhand echter viel een sterke verbetering waar te nemen als gevolg van het nauwer aanhalen der Fransch-Engelsche belrekkingcn door het bezoek van MacDonald aan Parijs. Duitsche Marken handhaven zich op hun prijs van 0.637» ondanks den minder gunstigen eco- nomischen toestand van Duitschland. Trou^ wens, de beurs te Berlijn reageert er even min op en blijkbaar acht men zelfs de meest ongunstige factoren in don huidigen koers van dfe Mark, zoowel als in den te- genwoordigen prijs der Duitsche aandeelen verdisconteerd. Skandinavische wissels ko men voortdurend lager te liggen. Zwitser- sche francs daarentegen wisten eenigszins te monteeren hetgeen in verband moet wor den gebracht met het reisseizoen. Om de zen tijd van het jaar begint de groote trek naar Zwitserland en daarmede ook een ver^ hoogde vraag naar Zwitserscfie francs. Men heeft derhalve de huidige verbetering als een tijdelijk verschijnsel te beschouwen, 4 Juli 11 Juli Londen 11.497* 11.507» Berlijn 0.637a 0.63'/* Parijs 13.55 13.5'i1/» Brussel 11.95 12.027» New-York cable 2.657» 2.65 Punden Sterling lagen algemeen iets be^ Ier in de markt, hoewel zulks niet direct in het koersverloop lot uitdrukking kwam. Dollars blijven hun stabiliteit op het tegen woordige kocrspeil bewaren. De fondsenmarkt kenmerkt zich, hoe gunstig de stemming onder de gegeven -om standigheden ook moge zijn, toch nog altijd door een schaarschle aan orders, waaruit blijkt, dat het groote publiek nog steeds af wezig is. Zelfs de betere marktsituatie voor Rubber kon deZe week hierin geen veran dering brengen. De koersen der meeste fondsen geven dientengevolge dan ook wei nig uiteenloopende verschillen le zien. Het verloop der rubberprijzen was tot nu toe steeds in een dalende richting en over het eerste halve jaar van 1924 is ongeveer een daling van 21 pCt. tot stand gekomen. In Januari 1921 was de hoogste noteering te Londen 1/23/8 tegen in Juni j.l. 0/10-1/8. Voor het jaar 1922 dat tot nu toe voor de planters het slechtste jaar is geweest, was de laagste noteering in Januari van dat jaar 0/63/4. De pogingen om tot inkrim ping der voorraden en van de productie over te gaan. alsmede het plan om tot stichting eener verkoopsorganisatie te komen, heeft een gunstigen invloed uitgeoefend.. De no teeringen te Londen, evenals die van New- York kwamen deze week, en voornamelijk in de laatste dagen beduidend hooger af. hetgeen moet worden toegeschreven aan het feit, dat Amerika in grootoren omvang •als afnemer optreedt. Tegen den legenwoor- digen prijs zullen de meeste maatschappijen ongetwijfeld een behoorlijke winstmarge bobben. De groole kwestie waar het hier om gaat is, of ook in de toekomst die betere prijs zal kunnen worden gehandhaafd. En dit nu wordt door sommigen nogal eens in twijfel getrokken. De gunstige toon die op de rubberafdee- ling heersclUe beïnvloedde ook de overige afdeelingen in meer of mindere mate. Zoo was dit b.v. het geval met Pelroleumwaar- den, waar Consols een hetere waardeering vonden, mede in verband met de gunstiger berichten omtrent de Rumecnsche petro leumindustrie. Van Handelsvennootschappen worden de aandeelen der Curagaoschc Handel Mij. ge leidelijk tegen oploopende koersen uit de iparkt genomen. Corupania's zijn, sedert zij in het zog der depressie voor aandeelen nubavor terecht zijn gekomen, nog altijd eenigszins zwakjoa getemd. In aandeelen Redjang Lebongs herhaalden aioj* <ieze week, zij het ook in mindere mate, de Ijuc- tuaties van de voorgaande week. Voor Singkep Tiri-aandeelen bestond eveneens nog eenige belangstelling in verband met de betere tinprijzen. Koninklijke Olies bleven doorgaans ge vraagd, niet zoozeer van Ilollandsche zijde, dan wel voor vreemde, met name voor Pa- rijsehc rekening. De scheepvaartmarkt had in tegenstelling met andere afdeelingen een /rij ongeanimeerd verloop hetgeen te wijlen is aan het opleggen van schepen waardoor in meer dan gewone mate verkooporders los kwamen. Suikerwaarden algemeen beter. In Tabakken ging niet veel om. De meeste omzetten hadden plaats in aandeelen Se- ncmbah en Deli-Bafavia. Thee-aandeelen vertoonden in vervolg op <Te laatste week wederom een vast karakter. Beleggingswaarden prijshoudend; ook de Amerikaansehe afdeeling wa9 thans iels beter van loon Zulks naar aanleiding van de betere berichten omtrent de vooruitzich ten van handel en industrie. De geldmarkt is weer iets ruimer. Prolon gatie noteerde 27» pCt. 4 Juli 11 Jnli 6 pCt. Nederland 1922 99lf6 5 pCt. Nederland 1918 88?f0 88»/fa 47» PCt. Nederland 1916 90 89>7 C pCt. Neder!.-Indiö 191? 98^ pbï£ Amsterdamsche Bank l2lïjf Koloniale Bank 159J^ 156»^ Néd. Handel-Mij. 120^ 121 Philips Gloeilampen '273 270>.£ Jdrgéns* ge'w.'aand. 49.^ 48'£ Cultuur-Mij.' Vorstenlanden 158^ 157^ CompaniA Merc. Argenlini? Ilandelsver. Amsterdam 459 453 Javascbe Cultuur-Mij, 338 329 Koninkl. Petroleum 3504^ 353 Geconsolideerde Petroleum 143 157^4 Amsterdam Rubber 129J4 137J4 Koloniale Rubber 91 98^ Holland-Amerika-Lijn 69 <5S Mij. „Nederland" 130 132 Ncderl Scheepvaart-Unie 118J4 H7J4 Senembah Tabaks-Mij. 305 306 Deli-Mij. 346 349 Atchison Topeka 4 pCt 06 9ÓJ4 Union Pacific aand. 147 145V Betaalbaar gestelde dividenden. Cuba Telephone Cy. div. 2 met f 38.40 Canadian Elexlric RIL 2 44.50 Lampong Sum. Rubber-Mij. 10 85. Rubber-Mij. Malabar commissiebons 4.46 Modjokerlo Stoornlram-Mij. 18 250.—» Ned. Jnd. Gas Mij. 6 30.— Oost Ind. Zec-Assurantie-Mij. 84 25.— Tarakan Petroleum Mij. 27 60.-* Uitlotingen. Freiburg 1887. Credit Foncicr Egyptien 1903. Brunswijk 1888. Belgische Buurlspoorwegen 1902. Communal 1903. Congololen 1888

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 11