onderlinge Kameraden No. 19735 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 Juli. Tweede Blad. Anno 1924. UIT DE RIJNSTBEEK. - grage eters "AHOMG'3 w Puddingen UIT DE OMSTREKEN." a.j, m LAND- EN TUINBOUW. FEUILLETON. Alphen. Het gezin van den heer J. Vrolijk alhier werd gisteren vergroot met een drieling, namelijk 2 meisjes en een jongen. Moeder en kinderen maken het goed. Boskoop. Voor het mulo-examen (di ploma A) zijn te Rotterdam geslaagd N. Boer en G. D. van Osr.ahrugge. Woubrugoe. In de laatstgehouden vol ledige vergadering van B. en W. alhier werd de heer W. van 't Riet aangewezen als loco- burgemeester. welke zich die benoeming liet Welgevallen. Naar men nu verneemt heeft genoemde wethouder op verzoek daarvan afstand gedaan ten behoeve van zijn col lega, den heer C. W. Lieverse, welke die functie heeft aanvaard. Zwammerdam. Kerke 1. be richt. Remonstr.-Geref. Gem.Zondagmorgen, te balfetf, geen dienst. Mej. G. A. Rotteveel alhier is te 's-Gra- venhage geslaagd voor het onderwijzers examen. RECLAME. zijn aangenamer gezelschap aan tafel dan trage eters. Met HONIG'S PUDDiNGEN, gefabriceerd met Honig's Maïzena, heeft men altijd grage eters om zich heen. Probeert het maar eens en vraagt uw winkelier: LE.TOP HET MERK 4201 Haarlemmermeer. Den heer L. Thuis, directeur van het R.-K. fanfarecorps, ,,Ons Genoegen" tc Hoofddorp en zijne echtgc- nootc werden Dinsdagavond onder groote belangstelling bij gelegenheid van hun 25- jarig huwelijksfeest door leden van genoemd korps een sercnade gebracht. Deze huldi ging ging met hartelijke toespraken en dc overhandiging van fraaie cadeaux gepaard. Hierbij werd ook met groote waardeering gewaagd van de groote prestaties van deze vereeniging, waarover men zich haar nog jong bestaan in aanmerking genomen nog kort geleden heeft mogen verheugen bij gelegenheid van de op het muziekcon cours te Alkmaar behaalde prijzen Het 3-jarig zoontje van »S. Vlaming te Zwanenburg alhier, geraakte in een onbe waakt oogenblik in een nabij de ouderlijke woning gelegen sloot. Den gehcclen avond werd gezocht en gedregd en eerst Woens dagnacht omstreeks 3 uur werd 't lijkje op gehaald. De onmiddellijk ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren. Mej. B., uit Haarlem, kon Woensdag avond op den Kruisweg alhier bij heb pas- secren van een auto haar stuur niet meer moester blijven en kwam zoodanig te vallen dat zo ernstig aan het hoofd werd verwond cn geneeskundige hulp moest worden inge roepen. - De Rijksveldwachter A. Morsch is van deze gemeente overgeplaatst near Am sterdam. De arbeider J. d. V. alhier, kreeg bij het vervoeren van een paard, een zoo- danigen klap van het dier tegen het hoofd, fiat hij bewusteloos ineen zakte. De man werd naar zgn woning vervoerd en genees- kundige hulp ingeroepen. Burgerlijke Stand. Geboren: Jo hannes Marinus, z. v. P. Smite en A. O. Kooren. Alida Margaretha, d. v. D. D. Breure en M. Verhoef. Leendert Jan, z, v. J. Roggeveen en M. J. Peereboom. Gerardus Petrus, z. v. G. P. van der Zwet en M. C. Ie Feber. Katharina Klasina, d. v. O. P. Spigt en A. M. Winters. Johauna Hendrika, d. v. S. Zijp en M. van Vliet. Jacob en Gerrit, tweeling, z. v. W. Slinger en A. T. Durjster. Maria Jacoba, d. v. R. E. Scheltinga en M. van Leeuwen. Leendert, z. v. J. P. Oranje en M. E. Rozemond. Johanna Maria, d. v. W. N. Bakker en W. M. Spierings. Catharina Johanna, d. v. K. Th. Zwetsloot en M. P. van Steijn. Jan, z. v. S. van Geest en P. T. v. d. Pol. Andries Willem, z. v. C. van der Beek en P. van den Assem. Clasina Maria, d. v. M. van Lammeren en W. Hekman. Maria Gararda, d. v. J. F. van der Veek en M. M. Wessels. Gerrit, z. v. J. Rood en G. E. Meijer. Cornelia Pieter, z. v. J. Bodbijl en J. Bot- bijl. Johanna, d. v. P. Klaassen cn H. de Jong. Pieternella, d. v. T. de Hoog en M. P. Oudshoorn. Geertruida Christina, d. v. J. Pecht en J. J. Markwat. Christina Elizabeth, d.v. B. Grevenstuk en J. van iWilligen. Sara, d. v. A. van Eenige en W. de Jonge. Ondertrouwd: S. Pols, 21 j. en J. H. Buis, 20 j. A. Willemeu, 29 j. en Z. M. Spaargaren, 21 j. P. Schelles, 24 j. en E. de Jong, 25 j. G. de Rou, 53 j. en P. Geluk, 52 j. Gehuwd: A. A. Verburg, 31 j. en C. Petri, 27 j. A. van der Beek, 21 j. en M. van Krimpen, 20 j. A. van Damme, 26 j. en Y. Mulder, 23 j. W. M. de {Hoop, 31 j. en M. H. Kempenaar, 28 j. Overleden: Martinus Koi'3, 2? j, gehuwd met A. P. Kniest. Johanna Oolders, 68 j., gehuwd met L. Teeuwen. Johannes Klaas, 3 j., z. v. S. Vlaming en P. Eelman. Jacobus Johannes Stokman, 65 jgehuwd met A. C. Meiman. Katwijk aan den Rijn. Alhier liad, on der begunstiging van prachtig weer de aan gekondigde schietwedstrijd plaats van den Kring Rijnland-Zuid'met Rijnsburg als gast uit Rijnland-Noord. Tot Rijnland-Zuid be- hooren: Katwijk, Voorschoten, Valkenburg. Tevens had voor lijdverpoozing een vrijc- baan wedstrijd plaats. De uilslag dor korps- wedstrijden was als volgt: 3ste prijs: Bur gerwacht Voorscholen mei 381 punten, 350 seconden; 2e prijs Rijnsburg met 373 pun ten, 318 seconden; 3e prijs Katwijk met 347 punten, 321 sec.; 4e prijs Rijnsburg met 332 punten, 330 sec.; 5de prijs Valkenburg met 297 punten, 328 sec. Dit waren de vijl lallen in 13. De uilslag in C was: Rijnsburg 3G1 p., 294 sec.; 2de prijs Rijnsburg met 360 pun ten. 356 sec.; 3de prijs Voorschoten met 355 punten 390 scc.;4de prijs Katwijk met 332 punten, 352 sec.; vijfde prijs Valkenburg m. 209 punten, 395 sec. (4 schutters). De prij zen bestonden uit korpsmedailles en bij de eerste prijzen 5 draagmedailles voor de schutters. De uitsl. van den vrijen baanwedstr. was: (maximum 30 punten per serie): lsle prijs C. v. Klaveren, Rijnsburg, 30 p.; steunseries 2824; 2de prijs P. C. Bloot, Katwijk, 30 p., steunseries 2525; 3de prijs II. P. Bloot, Katwijk, 30 p., steunseries van 25-24; 4de prijs T. de Groot, Voorscholen, 30 p., steunseries 25—21; 5de prijs Jac. Meijer, Katwijk, 29 p., steunseries van 28—26. Hiervoor waren geldprijzen beschikbaar gesteld. De korpsschutter met het hoogste aantal punten in B was de lieer G. Yperlaan met 90 p., 89 aec. Hiervoor was een prach tige medaille beschikbaar gesteld door den bond van vrijwillige burgerwachten. Na af loop der wedstrijden werden de prijzen uit gereikt door den commandant der Katwijk - sche burgerwacht, den heer van der Weij- den, die dit deed met geestdriftige woorden. Dan sprak nog de secretaris der burgerwacht te Voorschoten de heer Schrassert-Bert. Er beerschlc tijdens de wedstrijden cn daarna een vriendschappelijke!» geest onder de aan wezigen. In Augustus a.s. zullen van alle genoemde burgerwachten een vijftal in B en G naar de provinciale wedstrijden in Den Haag gaan. Volgende weck zal een beker wedstrijd gehouden worden door de burger wachten van Voorschoten, Katwijk, Valken burg. Dat belooft een interessante wedstrijd te worden. Vorig jaar won Yalkenburg den beker. Katwijk aan Zee. Ten aanhoofe v&h een groote schare mensclien gaf de muziek vereeniging „Uitspanning na inspanning" haar eerste zomerconcert in den tent aan den Zeeboulevard onder leiding van den heer Hupker. Lisse. De muziekvereeniging Eensge zind bracht Woensdagavond een serenade aan den heer C. Kulk. De reden hiervan was dat de heer Kulk 25 jaar lid was van bo vengenoemde vereeniging en nog altijd een ijverig medewerker is. Woensdagmiddag geraakte de meel wa gen van den heer Beelen vlak voor de Ka- naalbrug in den sloot. De wagen met den ge- heelen voorraad ïi^el zakte weg in den mod der. Paard en voerman kregen geen letsel, de wagen bekwam eenige schade. Noordwijk a. Zee. Gisteravond zou H. v. d. H. alhier voor 't eerst zijn cano gaan probeeren. Natuurlijk moest dit geschieden ver in zee naar de meening van den eige naar. Plotseling zag men van den wal de boot omslaan. Men wist niet wat met v. d. H. gebeurd was. Met de boot van de Red dingsbrigade is men hem gaan zoeken, daar hij uil het gezicht was. 't Mocht gelukken ora hem behouden aan het strand te bren gen. Noordwijkerhout. Vanmorgen had op den Gooweg onder deze gemeente een aan rijding plaats tusschen de auto van den lieer Telkamp, uit Hillegom, en den motor rijder Vermeer, uit Noordwijk. Laatstge noemde werd bewusteloos opgenomen en naar dr. Romeijn alhier vervoerd, die de eerste hulp verleende. Oegstgeest. K e r k e 1 ij k bericht. Ned.-Herv. Gem.Zondagmorgen, in de kerk ds. Jansen Schoonhoven's namiddags te vijf uur, in „Irene," dezelfde. Tijdens het verlof van da wijkzuster, mej. Cl. Liera, wordt de verpleging waar genomen door de wijkzuster van Warmond, mej. Tempelaar. Het wijkgebouw is dien tijd gesloten, daar ook de wijkzuster mej. A. H. Vis, die voor alle bijkomende dingen zorg draagt, zooals de boekhouding, de uit reiking der verplegingsartikelen enz., met verlof is. Voor deze afdeeüng heeft thans mevr. Timmermans de zorg op z'ch genomen. Sassenheim. Kerkelijk bericht voor Zondag. Zaal Fröbelschool (Kerklaan) ds. C. S. van der Ven, Chr. Ger. predikant ie Lisse (tevens doopsbediening en voorberei ding H. Avondmaal). Gevestigd: mej. P. Kraan, van Den Haag. Mej. M. Weijers van Alphen aan den Rijn. Vertrokken: mej. A. J. Molenaar naar Leiden. Mej. II E. Ammerlaan n. Bos koop. Burgerl. Stand. Gcb. Maria Elisa beth Quirina, dochter v. M. J. Bruijncn en P. E. Vreeburg. Johannes, zoon van J. de Vreugd en A. Kcijzer. Suzanna Maria Cornelia, d. van F. II. Roman en S. J. v. Winsen. Getr.G. Belt, 30 j. en II. E. Ammerlaan, 30 jaar, Onder begunstiging van prachtig weer hoeft ons fanfarekorps, onder haar directeur den heer Smolders, een heel goed geslaagd concert gegeven. In een der huizen aan de Pocllaan ont stond een begin van brand, doordat de gor dijnen hadden vlam gevat. Door het cordate optreden van den fondsbode, den heer IIcl- lendoorn, werd erger voorkomen. Valkenburg. Kerkelijk bericht Ned.-Hcrv. Gem.Zondagmorgen,, te tien uur, Heilig Avondmaal, en 'b avonds, te halzeven (Zondag 13), ds. Hermanides. RECLAME. 4218 Veeteelt. Mestproef mei varkens. In de Rijnstreek, waarop de boerderijen veel kaas wordt gemaakt, en men dus de beschikking heeft over wei, heeft men een uitgebreide varkensraeslerij. Men mest er meestal varkens van onbekende afstam ming, die door dc mesters zelfs zijn gefokt of wel op de markt zijn gekocht. Men treft er meslvarkcns aan van allerlei kleur en vorm. Ook wat de voedering belieft is ei geen vaste regel. Met financieelen steun van de afdeelin- gen Alphen aan den Rijn en Bodegraven der Holl. Maatschappij van Landbouw, de afdeeling Alphen a. d. Rijn van den Bond van Kaasproducenlen, de N. V. Veekoeken- fabriek „De Leerlioeve", te Alphen a. d. Rijn, de provinciale commissie lot vorbe tering van de varkensfokkerij in Zuid-Hol land en verschillende landbouworganisaties te Woerden, is nu een mestproef genomen, welke tot doel had, een antwoord te vin den op de vragen: Op welke wijze verkrijg gen we een goed baconvarken, en hoe voe deren we het voordeeligst? De proef is zoo vermeldt de „N. R. Crt." genomen met 48 veredelde Duil- sche landvarkens en 48 Groot Yorkshire- varkens. De leeftijd der varkens varieerde bij het begin van den proeftijd van 7 tot 131/* week; zij waren van bekende af stamming. Proefnemers waren J. Rijlaars dam, le Bodegraven, met 48 varkens; S G. Rijlaarsdam, te Alphen a. d. Rijn, met 24, D Vroege, te Rietveld, met 12, cn J. P. van Dommelen, (e Woerden, met 12. leder proef nemer ontving voor de helft veredelde Duit- sclie landvarkens en voor de helft Groot- Yorkshire-varkens. Het voederrantsoen was opgesteld door prof. Grijns, le Wageningen. Alle varken9 vertoefden ten minste 5 weken in de weide. Het voederranlsoen bedroeg per dag en per 100 K.G. levend gewicht bij de eerste drie proefnemers: leeftijd 23 maanden: 14 L. wei, 3 K.G. maismeel en 0,4 K.G. grond nolenmeel; leeftijd 35 maanden: 14 L. wei, 23/« K.G. maismeel en 1/3 K.G. cocos- meel; leeftijd 56 maanden: 10 L. wei, 2,5 K.G. maismeel en 0,2 K.G cocosmeolleef tijd 69 maanden: 7 L. wei, 2,5 K.G. mais en 0.12 K.G. cocosnieel; leeftijd 912 maanden: 5 L. wei, 2,1 K.G. mais. Bij den vierden proefnemer bestond liet rantsoen uit: 3.5 K.G. mais, 0,4 K.G. grondnolenmeel en 0,2 K.G. vleeschmect v^or den leeflij© van 23 maanden; 3,25 K.G. mais, 0,3 K.G. grondnolenmeel en 0,15 K.G. vleeschmect voor den leeftijd van 35 maanden; 2,75 K.G. mais, 0,13 IC.G. grondnolenmeel en 01 K.G. vleeschmeel voor den leeftijd van 56 maanden; 2,5 K.G. mais, 0,2 K.G. grondnolenmeel en 0,1 K.G. vleeschmeel voor den leeftijd van 6—9 maanden, en 2 2 K.G. mais, 0,2 K.G. grondiiotenmeel et» 0,1 K.G. vleeschmeel voor den leeftijd van 912 maanden. Hierbij dient nog (e wox- den vermeld, dat de eerste Iwee proefne mers, J. en S. C. Rijlaarsdam, in de laatste 3 maanden een deel der mais door gerst 1 lebben vervangen m toen gevoederd heb ben 4 declen mais tegen 1 deel gerst. Er bestond dus groot verschil in de voe dering bij de eerste drie proefnemers en den vierden proefnemer De eerste drie be schikten over wei, de vierde niet; deze ver strekte daarom vleeschmeel en water en bovendien gaf hij grondnotenmeel in plaats van cocosmeel en bleef hij tot liet einde tc allóón mais voederen. Het rantsoen werd voor alle varkens» aangevuld met wat groenvoeder en fosforzure voederkalk; deze kalk heeft volgens de proefnemers uitste kend gewerkt, de varkens zijn nooit stijf geweest. Aan het einde van den proeftijd, die van 13 Juni lot 2 Februari liep, bleken de 48 varkens van den proefnemer J. Rijlaarsdam 5982 K.G. in gewicht le zijn toegenomen, welke groei verkregen was met 21,120 K.G. droog voeder, plus de wei, waarvan, over de geheele meslperiode gerekend, 4 a 5 L. per 100 K.G. levend gewicht en per dag was verstrekt. Over de verschillende perio den was de groei aldus: Gebruikt KG voeder Groei voeder per K.G\ in K.G. in K.G. vleesch 13 Juni—21 Juli 82S 1175 1.49 21 Juli—1 Sept. 955 2975 3 1 Sept.—1 Oct. 707 2550 ±3 7f 1 Oct.—12 Nov. 1129 4450 ±4 12 Nov.22 Dec. 1263 5155 ruim 4 22 Dec.—2 Febr. 1010 4815 ruim l7« 5982 21.120 De commissie, bij welke de leiding van de proef berustte, is van meening. dat men bij lage voeder- en hooge spekprijzen dei varkens meestal met voordeel tot zwaar ge wicht kan mesten. Is de verhouding van de prijzen echter anders, dan zal er reeds vroeger een gewicht der varkens zijn, waar-> boven men met voordeel niet kan gaan. Verder heeft deze proef volgens de com-» missie geleerd, dal mais, mits met omzicht tigheid gevoederd, naast een eiwitrijk voc-> der, of ander melkproduct, een eenvoudige en bijzonder geschikte voeding is, waarmee tevens, blijkens de van slagers ontvangen rapporten, varkens van uitstekende kwali* teit zijn te verkrijgen. Bij den proefnemer S. C. Rijlaarsdam wan ren de varkens langen tijd ernstig ziek, zoodat uit de daar bereikte resultaten geen conclusies konden worden getrokken. Volgens de rapporten van dc slagers wa-t ren de Yorksliire-varkens der proefnemers Rijlaarsdam prachtige vleeschvarkcns en fijn van kop en pooten; de Duilschc land varkens waren te grof van kop en poolen en „slobberig". De gewichlsresullaten bij den vierden proefnemer, J. P. van Dommelen, te Woer-« den, waren als volgt: Gebruikt KG voeder Groei voeder per K.G. in K.G. in K.G. vleesch 13 Juni—19 Juli 192 462.5 2.4 19 Juli—10 Sept. 129 1017.5 3.1 10 Sept.—1 Nov. 247 1 090 4.4 1 Nov.—21 Dec. 428 1810 4.2 21 Dec—31 Jan. 31C 1550 4.7 31 Jan.8 Maart 225 1462 6.5 Tijdens de tweede periode zijn deze var-f kens eenige dagen ziek geweest; waar schijnlijk waren zij overvoerd. Tijdens de derde periode hadden zij alle le lijden van mond- cn klauwzeer en tijdens de vierde alen zij gedurende enkele dagen zeer wei nig; wellicht waren zij toen ook overvoerd. Toen deze varkens geslacht waren, vielen ze zeer tegen; ze waren veel te vet, vooral de landvarkens en bezaten le weinig vleesch ,dat bovendien nog le slap en niet mooi van kleur was. Gelijk uit de boven vermelde rantsoenen blijkt .ontvingen de varkens bij den vierden proefnemer geen wei, maar ook geen gerst. Door nieuwe proefnemingen zal nu nog moeten worden uitgemaakt of het de wei dan wel de gerst was, die zoo uitermate gunstig op de dieren der eerste groep proef nemers heeft gewerkt. Pluimvee. Raadselen. Een onzer lezers zendt ons een lijvig stuk, hetwelk hij „Raadselen" betitelt. In dat stuk geeft hij op waardige wijze, zonder namen te noemen of iemand te kwetsen, uiting aan zijn verwondering, dat broedeieren en kuikens, van bekende, goede hoenderparken betrokken, hem cn zijn vrienden zulke aleohte uitkomsten ga ven, terwijl eigen materiaal zooveel gunsti ger resultaten liet zien, hetgeen hij door bet weergeven van oeai aantal gevallen toe licht. Van dergelijke gevallen hobben wij dit seizoen meor vernomen, ook persoonlijk waargenomen, Het heeft ook ons getroffen en wel zoodanig, dat wij een onderzoek op een zoo breed mogelijke baais hebben in-» gesteld, hetwelk tot uitkomst gaf, dat dit seizoen liet zien: 1. Enkele zeer gunstigo uitkomsten. 2. Enkele zeer slechte uitkomsten. 3. Het mcerendeel uitkomsten benedc/f hef. middelmatige. Deze 3 bevindingen gelden zoowel voor de beroepsfokkers als voor de liofhcbbcrs* Wij mogen aannemen, dat 1 en 2 elkaar, als de uitzonderingen, opheffen, zoodat wty 3 overhouden, dus een ongunstig broeQ-* seizoen 1921 Alvorens nu do oorzaken daarvan na w f-Tf N >ar t Engelïch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H. 30) liv den trein werd liaar troosteloosheid rog grooler door de gedachte, dat zij verslag zou hebben af te leggen van haar ervarin- x*n, als zij thuiskwam. Terwijl zij zich niets lieflijkers kon voorstellen, dan zich naar een tehuis te begeven, waar genegen heid samenging met tact, sloeg de schrik haar al om het hart, bij de beproeving om haar vader en Hilda deelgenooten te moe ten maken van haar teleurstelling. Zij wist, dal zij in de huiskamer een nog verdrietiger gevoel over zich zou krijgen dan in den trein, want behalve dal zij teleurgesteld was, zou zij nog geprikkeld worden. Of het nu aangename of onaangenarhe dingen wa ren, waar zij over te spreken had, het gaf al heel weinig, als de hoorders alleen maar het onbeduidende begrep&n en niet het punt, waar het op aankwam; als zij met grooten ernst opvatten, waar om gelachen kon wor den, en juist sceptisch waren dadr, waar zij vrij geloof aan konden slaan. Hoe menig maal was zij naar huis gegaan over-vol van hel oen of ander nieuws, maar niet zoodra was zii er ook maar het geringste van gaan rr.eedeeien, of zij had er vrecselijk spijt van gehad. De kruipers schreeuwden „Beckenhamp- tor.," zij stapte uit met een zucht, en onder stem stoffig, lusteloos en moe, den tocht naar huis. Toen zij binnentrad, lagen er enkele brie ven op de tafel in den hal, waaronder ook een voor haar van David. Met blijdschap nam zij dien op; een blos kleurde haar bleekc wangen en zij vergal, dat zij moe was. Zoo was haar thuiskomst dan toch geluk kiger dan zij verwacht had. HOOFDSTUK XV. In Juni ging zij toen voor een maand naar Surrey. Meestal wist zij hel zóó in te rich ten, dat zij een paar weken 'sjaars buiten studeerde, en in den regel nam zij dan Hilda mee, terwijl de professor genoegen nam met haar beider afwezigheid, zoo edelmoedig, of hij zelve de kosten droeg. Ditmaal ging Hilda weer mee. Zij hadden hel geluk om in Godslone te recht te komen, waar zij een bijzonder aan trekkelijk kwartier kregen, en wat nog ver wonderlijker is, oen voldoende hoeveelheid eenvoudigen kest, daar het typische hoofd zakelijk bestaal uit zomeroplrekken en loge ment j es. God9tone was een heele uitzondering. Of schoon het onvervalsclil „buiten" kon hee- ten, alles koeien en klaver en rust was de melk er niet aangelengd met een onbeschaamdheid, waar een Londcnsche melkboer van gegruwd zou hebben. Versche beter kon werkelijk met niet al te veel moeite verkregen worden en tegen een prijs, die maar een beetje hooger was dan zij in de sleden werd verkocht En wat buiten nog wel als liet grootste wonder mag beschouwd worden, er werd haar niet precies voorge schreven, wat voor groenten zij wel nemen moesten; zeker, omdat de Kemps zulke heele voorraden in den tuin hadden. Dorps- leveranciers leveren nooit, waar de klanten naar vragen; die mogen al heel dankbaar zijn, als zij er zoo nu en dan eens mee ko men. Het is u slechts geraden, er stelselma tig een geest'van onverschilligheid op na te houden, aanvaardende het feit, dat we allen tocli eigenlijk even slecht zijn als liet er op aankomt. Wasclivrouwen en dorps-leveran ciers vormen de eenige klassen onafhanke- lijken in Engeland. Natuurlijk waren er ook hier min-aan- gename dingen. Zoo had! je tegenover Daisy- mead een slager en oen kruidenier en dit beduidde vliegen en wespen, in grooten ge tale, die een aanval deden op Daisy-mead. De slager zei, dat de suiker van den krui denier de wespen lokte ,en deze beweerde, dat wespen je niets deden, als je er maar niet bang voor was; maar dat die vleesch- vliegen leelijke dingen waren. Niet zelden kwam er dan ook een paniek voor m de con- versafie-kamer en daar hel venster hiervan vlak tegenover de winkels uitkwam, was hel de vraag, wat nu beter zou zijn: ge stoofd of gestoken te worden? Op den ochtend, terwijl de artiste aan het werk was, dwaalde Hilda wat onder den ap pelboom en vlijde zich in gemakkelijke stoe len, in lichte japonnetjes, waar de schaduw het diepst was op hot land van den huis eigenaar. Men kon het slation zien van het veld en menige jonge man in den trein, die Hilda gewaarwerd, vond het jammer, dat Godslone niet zijn plaats van beslemming was. Op den middag kon men in het kreupel- bosch loopen, zóó dicht begroeid, dat men voortdurend in de verleiding kwam er in te verdwalen. En dan liadt je het pad, dat be gon met wilde-frambozen-bloescm en steeds meer opliep, van waar men dan eindelijk qp de streek neerzag, als op een doos speelgoed op een groen tafelkleed uitgestald, en dan na lange lanen met reuzen-sparren, waar het donker was, hoe fel die zon ook scheen, kwamen er verrassingen van open plekken, waar men op de teenen over den bemosten grond trad, in de hoop er feeën te zien. Met haar ezel, haar doeken en haar ca mera, vond Boe de dagen te kort en toch be zaten de avonden ook een bijzondere beko ring. Die laatste wandeling langs den stil len, witten weg, vóór hel avondeten, tot het hek, waar de konijntjes vluchtten, of de brug bij den watermolen, waar soms vreem de vogels vlogen tusschen de takken, de stilte van het kamertje met de lamp aan en een boek bij zich, als je dat verlangde, zoo even een blik op de sterren, van hel tuinpad af, een enkelen geur van de bloemen en dan naar bed. Zij had David Lee geschreven een paar dagen na aankomst en zijn eerste brief naar Surrey kwam, toen zij zoowat een veertien dagen op Daisy-mead was geïnstal leerd. Zij deed bem open bij de kleine hooi schuur, die bevatte al wat het veld dat jaar voor hooi had opgebracht. Hij deelde haar mee, dat de beschrijving van haar omgeving hem nog meer afkeer van Londen deed krijgen; dat hij tevergeefs hoopte hoe hij er toch maar eens weg kon komen. Na een wel wat geforceerd er bij halen van zijn journalislieken arbeid volgde een klacht, dal ofschoon zij toch zulke goede vrienden waren, het niet waarschijnlijk leek, dal zij elkaar zouden ontmoeten. Er verscheen een plooi tusschen haar wenkbrauwen onder het lezen; het verwon derde haar waarom hij dit zei, waarom hij het over 't geheel noodig achtte, nu weer terug te komen op de moeilijkheid van dat uitstapje, ora haar op te zoeken. Het was of hyi haar waarschuwde hem niet te ver* wachten. Had h(j haar enthusiasme voor de plaats dan opgevat als een soort bedekte uitnoodiging lot hem om te komen? Wat ontsteld trachtte zij zich te binnen te roe pen, welke woorden zij gebruikt had. Na een minuut g?ng zij voort met lezen en toen bemerkte zij, dat dit alles slechts inleiding was geweest tot een verzoek; een niet al to handige inleiding, maar dit zag zij niet in: „Dus heb ik den moed bijeengeraapt* om u te vragen.Zij liep de volgend© regels vlug door en de brief trilde in haar hand. Hjj vroeg haar om haar portret. Zij stond tegen de heg geleund, ontzet. Haar eerste gedachte, te beluigen, dat zij geen portret van zicnzèlve bezat, liet zij toch weer varen, omdat zij bang was; hoé hij het anders onaardig van haar zou vinden, als zij weer thui3 was. Neen, zy zocht oen verontschuldiging, die natuurlijker zou klinken. Nooit had zij z'ch haar mismaaktheid meer ziekelijk-overdre. ven voorgesteld; nooit was haar gelaat haar leelrjker voorgekomen, haar rug krommer, haar schouder hooger. Hem nu haar foto grafie te sturen! Zij voelde, dat hier d© moed van een heldin voor noodig was. Zijn verzoek deed haar dien heelen dag verder zwart kyken; als een bedreiging hing het haar boven het hoofd, in den avond. Zij ontwaakte, om er zich andermaal door ge kweld te voelen. Hem haar portret sturen, hem te laten zien, wat zgi was? Telkens en telkens weer vroeg zij zich af, of haar overwicht op hem sterk genoeg was, om deze openbaring te kunnen dragen. Voor het oogenblik wenschto zij, dat zij een man was; de vrouw had de zending te vervullen van „mooi" to zyn. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5