AGENDA VAM EE WEEK. BUITENLAND. TELEGRAFEN. Zaterdag. Nutszaal: Openbare' vergadering inzake reorganisatie openb. lager onderwijs. 8 uur. Scheveningen (strand)Japansch dagvuurwerk. 3 uur. Zondag. „De Burcht": Dansavond (leeraar W. F. van Wijk). 8 uur. „Jeruël" (Middelstegracht 3): Samen komsten 10 en 7 uur. „Zomerlusl": Instrumentaal en vocaal concert („Orpheus'* en „Amicitia"). 8 uur. Maandag. „Amicitia" (bovenzaal)Propaganda- vergadering Winkelweek 3-Oetoberfeestén. Halfnegen. Dagelijks: „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdsg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. *9 Woensdags en 's Zaterdags malinéc te 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maanlag 7 Juli, tot en met Zondag 13 Juli waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken Hoogenwoerd 171, Tel. GÖÖ, en P. du Croix Papenburg 9, Tel. 807. Do apotheek van „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden yan dat Ziekenfonds. na uitvoerig diebat, met groote meerderheid werd aangenomen. In de middagvergadering kwam ter tafel het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuwe Tariefwet. De Secretaris der Ver eeniging, mr. P. W. J. iHL Cort van der Linden, leidde do debatten in met een uit eenzetting van de beteekenis van dit voorstel, en de heer Albert Spanjaard, voorzitter van het Centraal Industrieel Verbond, deelde mee, dat het bestuur van dat Verbond met groote meerderheid besloten had, tegen het voor gestelde tarief te ageeren en zich in deze geheel bij de actie der Vereeniging van Ned. Werkgevers aan te sluiten. Het bestuur stelde voor, aan de Tweede Kamer een adres te richten met het verzoek, dit voor stel te verwerpen. B\j de discussie, die over dit voorstel ont stond, werd gezegd, dat, hoeveel fouten het bestaande tarief ook mogen aankleven, het nieuwe er, afgezien van zijn protectionistische strekking, zooveel andere in de plaats zal stellen, dat het zelfs als technische her ziening geen verbetering zou brengen. Eén enkele stem verhiel zich voor een verhoo ging van de indirecte belastingen, indien belastingverhoogirig volstrekt onvermijdelijk bleek, daar de indirecte lasten voor de nij verheid reeds tot het maximum hater draag kracht waren opgeschroefd; de meerderheid achtte echter elke verzwaring van belasting druk in hooge mate bedenkelijk, vooral wanneer die geschiedde langs den gevaar lijken weg van protectionisme, waarop men van kwaad tot erger vervalt. Van ver schillende kanten werd toegegeven, dat, moge het door minister Colijn voorgestelde tarief fiscaal bedoeld zijn, de consequenties in protectionistische richting gaan. Het voorstel, tegen het nieuwe tarief te ageeren, werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. 'Het adres aan do Tweede Kamer, dat nu werd vastgesteld, aal worden gepubliceerd. Op het Hbis Doorn kwam aan prins Oskar met vrouw en kinderen. Naar het JHbl* verneemt, zullen rij eenige weken olijven. Dit is de eerste maal na het tweede huwelijk van den ex-keizer, dat deze familie- leoeii op Doorn komen. Ds. G. Wisse, 1e Arnhem, vroeger tc Leiden, die reeds geruimen tijd lijdqnde was aan hoofdongcsteldheid, en daarvoor ook eenige weken een rustkuur aan zee heeft moeten ondergaan, is thans in zooverre her steld, dat hij a s. Zondag weer voor zijn ge meente hoopt op te treden. Do Bond van Nederlandsche detail handelaren in brandstoffen heeft te Middel burg zijn zeventiende jaarlijkse he vergade ring gehouden, onder voorzitterschap van den heer J. Baerends. In het jaarverslag van den secretaris wordt gezegd, dat ruim 100 nieuwe leden loetraden, benevens twee plaatselijke afdeelingen. Ook in het afge- loopen Bondsjaar wqrden vele klachten be handeld over leveringen van groothandela ren aan particulieren en het handeldrijven in kolen door spoor- en postbeambten. De begrooting voor het nieuwe jaar sluit met I 7000. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. C. Scheffer, H. J. Wijers en H. van Galen Last. De volgende algemeene ver gadering zal te Leiden gehouden worden, in den zomer van 1925 zal een excursie naar de Belgische kolenmijnen worden ge houden. De heer ir. J. W. Meuser Bourgognion hield een inleiding over: Het belang van het analyseeren van kolen voor groot- en kleinhandel. Aan het bestuur werd, na eenige discus sie, opdracht gegeven, slappen te doen, die tot het koopen op analyse door den detail handel kunnen leiden. Verder werd besloten, pogingen te doen om te komen tot de stichting van een onder linge ziekteverzekering. Onder voorzitterschap van den heer J. II. Harmeyer, uit Rotterdam, is gisteren te Groningen de jaarlijksche algemeene verga dering van don Bond van loodgieters- en fillerspalroons gehouden. In beginsel werd tot de oprichting van een stichting, ge naamd Overlijdensfonds, besloten. Ook is in beginsel besloten tot de stichting van het Oldcndorp-fonds, ten doel hebbende hel ver strekken van een geldelijke uitkeering aan de weduwe van den overleden Bondssecre- taris, den heer N. J. Oldendorp, en verder het verstrekken van een geldelijke uitkee ring of steun aan leden of beambten van den Bond of hun nabestaanden, die naar bet oordeel van hel bestuur cïer stichting wegens moeilijkheden daarvoor in aanmer king komen. Aangenomen werd een motie-Den Haag, houdende goedkeuring van het financieel beleid van het Oldendorp-fonds, waarop door een der leden aanmerking was ge maakt. 's Middags hield de Bond een congres, waarin afzonderlijk begroet werd de heer Meijer, vertegenwoordiger der vereeniging van directeuren van gasfabrieken. Als eerste spreker trad op jhr. J. C. Mol- Icrus, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, die een rede hield over overheidsbemoeiing. Daarna hield de heer J. Braunslahl, hoofdcommies bij de Algemeene Rekenka mer te 's-Gravenhage, een rede over organi satie, die aansloot bij die over overheids bemoeiing. De direotcur-generaal van den land bouw heeft den Algem. Ned. Zuivelbond verzocht, mededeeling te willen doen van de aanvullingen, resp. wijzigingen, welke in de Boterwet noodig geacht worden. Een der voorgestelde wijzigingen was: te verbieden boter en margarine in dezelfde winkels en verkoopplaatsen of daarmede anders dan langs den openbaren weg in verbinding staande lokalen in voorraad te hebben en te verkoopen, alsmede deze artikelen tegelij kertijd op hetzelfde voer- of vaartuig ppenbare middelen van vervoer uitgezon derd te vervoeren of te doen vervoeren. Waar speciaal door dit verbod de belangen der winkeliers naar het oordeel van den Nederlandschen Kruideniersbond zéér zul ten worden geschaad, heeft het bestuur der organisatie zich tot den betrokken Minister gewend met het dringend verzoek, alsnog de organisatie van winkeliers in de artikelen boter en margarine te doen hooren. 77 Bij Kon. besluit is bepaald, dat aan militairen, die bij dienstreizen gebruik maken van eigen automobiel of eigen mo torrijwiel, als vergoeding resp. i7 cents en cents, per kilometer wordt toegekend. Dc data voor aanmelding voor de toe latingsexamens aan één der Rijkstuinbouw- winterscholcn zijn als volgt vastgesteld: Rijksluinbouwwinlerschool te Hoorn uiterlijk 30 Sept.; idem te Aalsmeer uiter lijk 4 Sept.; idem te Lisse uiterlijk 5 Sept.; idem te Boskoop uiterlijk 6 Sept.; idem te Naaldwijk uiterlijk 6 Sept.; idem te Nij megen uiterlijk 13 Sept. Do aanmelding moet geschieden bij den directeur der school, bij wien tevens nadere inlichtingen zijn te bekomen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De gevaren verschoven, niet afgewend. Over onze aarzeling, om direct een oor dcel uit (e spreken over het Resultaat van de ontmoeting tusschen Mc Donald en Hei- riol gevoelen wij geen spijt, want meer en meer wordt duidelijk, hoe alles nog in embryonalen toestand verkeert. Dat blijkt allerduidelijkst wel uit de verklaring, reeds gisteren door Mc Donald in het Lagerhuis afgelegd. Te Parijs is- weinig meer gebeurd dan dat Mc Donald Herriot, bedreigd dooi* dc oppositie, een steun in den rug heeft ge geven en dan dat Mc Donald ter wille van Ihrriot eenige concessies heeft gedaan, die feitelijk geen concessies van groote be- tcikenis o. i. genoemd mogen worden, qm- dat alles ter Loiidensclie conferentie op nieuw ter tafel za' komen en Engeland daar blijkbaar zijn eigen standpunt, uitge drukt in hel memorandum bij de uitnoodi- ging, eerst wel degelijk in het geding schijnt Ij zullen brengen. Blijft er dan verzet en dat mag men gerust aannemen, want Herriot heeft een te krachtige waarschu wing gehad dan is Engeland bereid tot d? reeds gisteren kort aangegeven conces- cies, speciaal wat betreft het ipet uitscha kelen der Commissie van Herstel, die dan to.h zoo vervormd worden zal, dat Franx- rijk zijn overwicht kwijt raakt. Althans, wanneer Amerika niet opnieuw roet in het eten werpt, gelijk de telegrammen gisteren ieeds aangaven en zich opnieuw1 aan de Commissie van Herstel onttrekt. En daar is helaas vrees voor. In Washington wordt gezegd, dat de kwestie, of Coolidge zondo machtiging van den Senaat, Young, den Amerikaanschen afgevaardigde, zou kun nen machtigen op te Leden als arbiter in zake kwesties, die een in gebreke blijven van Duilschland betreffen, eerst zou moe ten worden onderzocht door den solicitor yan het departement van staat en misschien ook door andere rechtsgeleerde raadslieden van de regeering. Een oplossing, voorge steld door een hooggeplaatst amblena&ï yan het departement van staat, is dezo, dat Young zou dienen als bijzonder arbiter met een stipt beperkte bevoegdheid. Er is echter geen betrouwbare uitlating beschik baar, waar officieele bijzonderheden om trent de onlangs bereikte overeenkomst ont breken Wat dan, als Amerika niet meedoet? En eveneens wat dan, wanneer de geld schieters bij intact-blijven van de Commis sie van Herstel geen geld willen geven, zou als Mc Donald reeds flauw liet doorsche meren, waardoor zijn concessie nog min der waarde zou erlangen? Afg.-zien nog van het gevaar, dat dreigt van Duilsche zijde. Men is daar over de ontmoeting te Parijs al heel matig inge nomen en ziet de concessies van Mc Do nald al heel zwaar in. De bereidvaardig heid om de ra porton-Dawes te accepteeren, groeit er niet door. Bovendien verzekert de „Zeit", het orgaan van Streseman, nog eens, dat ontruiming van hel Roergebied ook militair, waarover gezwegen wordt, conditio sine qua non is voor het brengen van hel offer van aanvaarden. Gelukkig schijnt het standpunt, dat Duitschland te Londen gehoord zal wordeD, niet verlaten. Het is, behoudens een grooi bndeels gunstige verklaring van den Bel gischen minister Hymans, het eenige licht punt op lit oogenblik, want waar men ove rigens heengaat, men ontwaart slechts gu.- vaar en nog eens gevaar. Hef grootste wel van de zijde van Pcin cai'é, die zijn oude, onverzoenlijke stand punt ten volle handhaaft, men zie zijn ver klaring in den Franschen Senaat. Hij blijft momenteel Europa's kwade genius Voor zijn rekening komt ook, dat Herriot ten slotte toch nog de schuldenaffaire en de veilig-" heidskweslie te Londen zal aanroeren, al wijst Mc Donald beide als punten van be handeling af ter Londensche conferentie. Wij voor ons meenen dan ook, dat Mé Donald vermoedelijk het gevaar van een directen val van Herriot heeft weten te be zweren, maar dat overigens dit gevaar en alle andc-re eenvoudig zijn verschoven, niet afgewend BELGIE. Verklaring van Hymans. de Guldensporenslag het proces Graff. Bij de bespreking der begrooting van buitcnlandsche zaken in de Kamer heeft Hijman» een uitvoerige uiteenzetting ge geven van den arbeid der commissie van deskundigen en er aan toevoegend, dat het plan de militaire bezetting niet uitsluit. Wij hebben het plan aanvaard, ofschoon het niet alles geeft, wat wjj gehoopt hadden. De bezetting van De Roer is voor ons nooit iets anders geweest, dan een pressiemiddel, dat op den duur gevaarlijk zou kunnen wor den. Hij schetst daarna het verloop der onderhandelingen d?r laatste d g?n e.i zeide, dal de tekst der uitnoodiging géén ver wondering gebaard had. Wij bleven vrij in al onze bes i-singen. Wij hebben g_>en enkel bezwaar ingebracht tegen de Engelsche nota Wij moeten Lachten den .Volkenbond kracht bij te zetten, opdat h(j een nuttige rol zou kunnen spelen. Het probleem van onze veiligheid bljjft aan de orde. Wij kunnen vertrouwen stellen in de loyale politiek van Engeland. Het is met deze overtuiging dat Theunis en Hijmans naar Londen zullen gaan, rekenend op de medewerking van het gan- scho land. Deze rede werd van alle banken lang toegejuicht. Heden zal de Guldensporenslag in België met groot vertoon worden gevierd door ds Vlamingen, die er aan zullen verbinden e:n krachtige propaganda voor hun inzichten. Naar aanleiding van het proces-Graff te Stettin heeft Masson, do Belgische minis ter van justitie aan de Vingtième Siècle ver klaard, dat heel de opzet ts Stettin comedie was. Wij zullen ons er niet door faten vangen. Wij hebben onze gevangenen en laten ze niet los. Ik heb meer vertrouwen in het gerecht van mijn land. Het arrest te Aken steunde op uitvoerige, herhaalde en duidelijke bekentenissen. Er bestaat geen twijfel aan, dat wij de ware schuldigen van den moord op luitenant Graff in handen hebben. Het proces te Stettin kon ons dan ook niet in het minst infiuencëeren. Niemand denkt er aan het ernstig op te nemern DUITSCHLAND Rede van Stresemann. Stresemann, de rijksminister van buiten- landsche zaken, heeft in de algemöene ver gadering van den Duitschen yzer- en staal- nrjverheidsbond te Eberfeld een toespraak, gehouden, waarin hrj rijn standpunt ten opzichte van de memorie der deskundigen uiteenzette. Na de moeilijkheden der industrie to hebben geschetst, zeide hij o.m., paar de „N. R. Ct/'' meedeelt: Drie voorwaarden moeten voor ontwikke ling van den Duitschen uitvoer vervuld wor den, ten le het herstel van een onbelem merde ontwikkeling van Duitsch'and's oe:o- nomische betrekkingen met het buitenland, ten 2e het verdwijnen van de oeconomische hinderpalen in Duitschland zelf pn 3e de oplossing van het credietvraagstuk, niet slechts in den zin van een wijziging van de politiek van de rijksbank, maar ook door het binnenstroomen van buitenlands che cre- dieten, in verband met het verdwijnen van de oeconomische ketenen, weike he. verdrag van Versailles Duitschland had aangelegd en in verband met de onderhandelingen met de geallieerden. Voor een verhooging van den Duitschen uitvoer ter verkrijging van de mogelijkheid van overdracht van Duit- scho credirtvergoeJing b?ta inoei is Int t3 hopen, dat het tijdperk van onderhandelingen over handelsovereenkomsten, waarvoor wij thans staan, Duitschland weer de oecono mische gelijkstelling zal verschaffen. Het herstel van de Duitsche oeconomische en financieele eenheid is het tweede probleem, dat in overleg met Duitschland bij de uit voering van de memorie der deskundigen dient te worden opgelost. Het begrip van oeconomische en financieele eenheid sluit de eenheid van bestuur in zich, het onver hulde en onvoorwaardelijke herstel van den status quo ante. Het is verder aan geen twijfel onderhevig, dat de Duitsche productie niet belemmerd mag worden door het voortduren van de militaire bezetting in de streken, welke in str\jd met het verdrag bezet zijn. De staatslieden van Engeland en Frankrijk zjjn te Parijs bijeengekomen en hebben hun best gedaan een constructie to bedenken, waarbij de memorie van deskun digen niet buiten het verdrag van .Versailles schijnt tc staan. Zonder voor het oogenblik positie te nemen tegenover deze besluiten moet toch worden vastgesteld, dat de be perking van de Duitsche oeconomische en financieele soevereiniteit door het rapport der deskundigen verder gaat dan de voor waarden, waaraan wij volgens het verdrag van Versailles zijn onderworpen. Men kan ons deze voorwaarden dus niet opdringen, de beslissing blijft ten slotte bij den Duitschen Rijksdag. Voor deze besiissing zal den door slag geven of het verdrag van Versailles, op welks formeele nakoming ten opriebto van de bevoegdheden der commissie van herstel aan de overzijde zoo'n overwegende waarde gehecht wordt, ook in zooverre her steld zaï worden, dat voor Duitschland die grens zal gelden, welke het bij het verdrag van Versailles is toegewezen, en dc zeker heid verschaft zal worden, dat alle verder gaande beperkingen in verband met de uite vering van de memorie der deskundigen ophouden. FRANKRIJK. Het debat in den Senaat. In den Senaat is het debat begonnen over den buitenlandschen toestand. Poinearó riet dit in. Hij bracht hulde aan de va derlandsliefde en den moed van Herriot, wiens actie hij niet wil belemmeren. Hij wilde enkel zekere feiten in het licht stellen. Hij wenschte Herriot geluk met zijn pogingen om de samenwerking met Engeland te versterken en betreurde, dat MacDonald, die rich in Januari bereid ver klaarde om de kwestie der schidevergoed ng samen met de schulden te bespreken, Sedert van meening veranderd is. Poincaré verklaarde, dat het onaanneme lijk is, dat Duitschland verzachtingen zou eischen van het pian-Dawes, dat het groote voordeelen biedt en dat Frankrijk uit toe gevendheid heeft aanvaard. Tot nog toe heeft de Duitsche regeering niets gedaan om de wetten uit te vaardigen, die noodig zijn voor de uitvoering van het plan. De deskundigen zelf hebben verklaard, dat hpt onmogelijk is de toekomstige beta- lingscapaciteit van Duitschland vast te stel len op den grondslag van de tegenwoor- digen toestand. Poincaré hsrinnerde aan de opeenvolgende tekortkomingen van Duitsch land, die uitliepen op het verzoek om een volledig moratorium. Toen kwam BonarLaw met een nieuw plan, dat de Duitsche schuld nog vermir.d.rdp, de commissie van harstel uit haar ambt ontzettend, hetgeen het ware doel van het Brltsche Foreign Office yvas. Poincaré acht het verslag Dawes veel gunstiger voor Frankrijk, dan de voorstel len van Bonar Law. Hq meende echter, dat men, voor de conferentie bijeenkwam, mo;st afwachten, dat Duitschland tot uitvoering overging. Op de conferentie van Londen mag aan Frankrijk niet opgelegd worden, wat het opgeven der panden betreft. Poin caré is van meening, dat ook de commissie van herstel haar bevoegdheid behouden moet. 'Het is aan haar dus om ook voortaan de tekortkomingen van Duitschland vast te stellen. De geallieerden behouden echter het recht om in volle onafhankelijkheid hun wederzijdsche beslissingen te treffen. Poin caré vraagt, dat men te Londen het heele probleem zou regelen, behelzende de inter- gealheerde schulden, de feveran'irs in natura en in baar. Heden voortzetting van het debat. ENGELAND. Verklaring van Mc Donald. Soedan blijft Engelsch nieuwe regeeringsnederlaag— de Frins van Wales naar Zuid-Afrika. Gisteren heeft McDonald voor een stamp vol Lagei hiris een verklaring afgelegd over zijn reis na-ar Parijs, Hij verklaarde, dat hij naar Parijs is gegaan om de moeilijk heden, die te Parijs gerezen waren en dreigden den voorbereidenden arbeid voor de intergeallieerde conferentie over de uit voering van het rapport der deskundigen in de war te sturen, uit den weg te rui men. De Engelsche regeering staat op het standpunt, dat een uiterste poging moet worden gedaan om het rapport der d«s- kuüdigen onverwijld uit te voeren, daar het uitstel, veroorzaakt door de verkiezin gen en regjeeringswisselingen op het vas teland, reeds veel kwaad heeft gedaan. Het is dringend noodzakelijk, dat do con ferentie den 16en geopend wordt, daar nog tal van detailkwesties zullen moeten worden geregeld voor het rapport kan wor den uitgevoerd, en verscheidene van dezo details uitvoerig door de financieele en ju ridische deskundigen zullen moeten wor den besproken. De vereisohte leening zal niet kunnen worden gesloten tenzij de inteekenaren eenigen waarborg hebben dat hun geld niet verloren zal gaan door politieke of mili taire actie, hetzij van Duitschland, hetrij van de geallieerde regeeringen. Te Parijs gekomen bleek hem, dat de situatie het noodig maakte verder op de kwestie» in te gaan dan bij de vorige be sprekingen het geval is gewec-st en to trachten tot een voorloopige overeenkomst met de Fransohe regeoring tc komen. De Eugelsohe regeoring kan haar reeds uitgesproken meening over den arbeid on de bevoegdheid van dc commissie van hor stel niet wijzigen, doch is bereid deze kwes tie te laten rusten en de regeling daarvan niet als voorwaarde to stellen vqot do uit voering van het rapport der deskundigen. Tegelijkertijd kan de Engelsche regeering de oogen niet sluiten voor bet feit, dat dc geldbeleggers niet over de brug zullen ko men zoolang de politieke en economische garantie welke Duitschland hun biedt, kan worden verstoord door een optreden, in den trant van dat, hetwelk velleden jaar heeft plaats gehad. Daarom is men overeengekomen de toe voeging voor te stellen van een Ameri- kaansch lid aan de commissie van herstel voor de gevallen dat deze zich berig houdt met het in gebreke blijven bij de uitvoering van het rapport der deskundigen, of an ders van den Amerikaan welke als alge meen söhadevergoedingsagent zal optreden. Do Engelsche regeering stelt zich voor, dat deze Amerikaan als arbiter zal optre den in geval de commissie van herstel niot tot eenstemmigheid kan komen. De Fransche regeering wenschte deze aangelegenheid nader te overwegen en de definitieve beslissing daarover aan do con ferentie te Londen over te laten, waar mede Mc.Donald ten slotte had ingestemd. Intussehen wil de Engelsche regeering do financicelo wereld over deze kwestie polsen, daar geen leening zal slagen, zoo lang zij niet in geregeld tot genoegen van de beleggers. Verder verklaarde McDonald dat de Fransche regeering verder de kwestie der intergeallieerde sohuldcn aan het rappurt der deskundigen wensohte vast te koppe len. Hierover is geen overeenstemming be reikt. Hij had reeds op Chequers Herriot gewaarschuwd, dat dc Engels,.ie regeering niet kon dulden, dat deze kwestie einde loos bleef sleepen en medegedeeld, dat hij had voorgesteld het departement van fi nanciën te verzoeken de kwestie weder op tc nemen, waar Ourzon's nota van Aug. haar heeft gelaten. Hij heeft daarom voor gesteld dat een vertegenwoordiger van het Eransehe departement van financiën naar Lu inden zal komen om over dit vraagstuk voorloopige, offieieuse besprekingen te houden. Hertoe is besloten. Bij deze onder handelingen zal het probleem van alle kan ten onder de oogen worden gezien. In zake de veiligbe-'dskwestie, welke door Herriot aangeroerd werd, heeft McDonald nadrukkelijk verklaard, dat van een mili taire overeenkomst geen sprake kan zijn, doch dat verdere besprekingen over dit vraagstuk geizensaht zijn, vooral over een rogeling door middel van den Volkenbond, een ontwapeningsconferentie, of andcro aannemelijke middelen. slotte sprak McDonald zijn erkente lijkheid uit over de hartelijke wijze waarop hij als hoofd der Engelsche regeering te Parijs door alle partijen was ontvangen. In het debat weer Ronald Maclean op het feit, dat McDonald in de Dinsdag ge publiceerde documenten herhaald heeft, dat zijns inziens het rapport der deskundi gen los van het verdrag van Versailles staat, zoodat- de kwestie van het in gebreke blijven niet dooi' de commissie van herstel zou kunnen worden behandeld en stelde de vraag, of dit standpunt definitief was prijsgegeven. McDonald antwoordde dat dit niet het geval is, doch dat de kvestie om advies ia verwezen naar juridische deskundigeci van beide landen, welke daarover aan de oonferentie zullen rapporteeren. De ge* hcelc kwestie zal in het licht daarvan wor den behandeld. Uit de discussie is verder gebleken, dat het oogenblik, waarop de Duitsche regee ring sal worden uitgenoodigd aan de be sprekingen deel te nemen, door de confe rentie zelf zal worden vastgesteld. In het Lagerhuis zeide Mc. Donald in den loop van een verklaring over Soedan, in denzelfden geest als dc vorige, dat Zagloel uit Egypte vertrekt op 25 Juli. Mac Donald hoopt, dat hij naar Londen komt mei het voornemen om de hangende kwesties op ie lossen in een redelijken geest, zoodat Egypte en Engeland in beider belang en dat van alle volkeren vrienden blijven. Mac Donald erkende, dat de positie van Soedan met betrekking tot Egypte en Engeland grondig veranderd is door de erkenning d*r onafhankelijkheid van Egypte en dat het een onderwerp voor onderhandelingen is, doch de Engelsche regeering kan de regee ring van Soedan niet in handen géven van een andere regeering. De regeering heeft heden- anderir.a.a.1 *>eji nederlaag geleden, dit keer in de vergade ring van de Lagerhuiscommissie, die het wetsontwerp lot regeling van de loonen der veldarbeiders moét bespreken. Ondankt het verzet van den minister van Landbouw Buxton, nam de commissie met 27 tegen 17 stemmen een liberaal amendement aan, waarbij de bevoegdheden van den in té stel len loonraad zoodanig worden ingekrompen, dat een Labour-algevaardigdc in de com missie het wetsontwerp daardoor waarde loos geworden achtte. De minister schortte de verdere behande ling door de commissie op. Hij vond deze nederlaag zoo ernstig, dat, naar hij zeide, de positie der regeering dient te worden over wogen. Dit is reeds de achtste nederlaag van de regeering tijdens haar nog kort beslaan. De Labourparlij heeft alle krachten inge spannen bij dé lusschentijdsche verkiezing té Lewes. De Labourregecring zelf heeft den conservatieven afgevaardigde van dat dis trict benoemd tot gouverneur van West Australië. Maar de conservatieven hebben de zetel behouden met een vergrootte meer derheid. De conservatief Beamish kreeg 9584 stemmen, 110 meer dan bij de vorige algemeene verkiezingen op den conserva tief werden uitgebracht. Kapitein Hall, de Labour-candidaa.t kreeg de vorige keer 6422 stemmen, thans 310 minder terwijl de liberale candidaatonder aan slaat met 2718 stemmen. De Prins van Wales heeft de uitnoodiging van de regeering aangenomen om in 1925 een reis naar Zuid-Afrika te ondernemen. .rporrr--r,E STATEN De democratische conventie. De democratische convenlie heeft Bryan, den broeder van William Bryan en gou verneur van Nebraska, candidaat gesteld voor het vice-presidentschap. De Londensche conferentie. LONDEN, 11 Juli. (N. T. A. Draadloos). Owen Young, de Amerik. financieele des kundige van hel Dawes-comité is op weg naar Londen en zal, naar verwacht wordt, als voornaamste Amerik. deskundige deel nemen aan de Woensdag beginnende confe rentie. ROME. 11 Juli (Belg. Tel. Ag.). De En gelsche gezant en de Fransche zaakgelastig de hebben aan Mussolini gelijkluidende no ta's overhandigd, waarin het resultaat van do besprekingen le Parsij wordt uiteenge zet. De Italiaanschc regeering verklaarde zich gelukkig le kunnen conslateeren, dat d.; overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland werd verwezenlijkt, welke over een stemming gelijk i9 aan de zienswijze van Italië. ATHENE, 11 Juli (Belg. Tel. Ag.). De ge- ireenschlppelijijke Fransch-Britsche nota werd heden aan den minister yan Buiten-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2