Zonderlinge Kameraden No. 19734 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 10 Juli. Tweede Biad. Anno 1924. GEMEENTEZAKEN. FEUILLETON. Benoemingen en onllag. Als gevolg der doorvoering dor reorga nisatie voor de H-Ö.S voor meisjes tal het aantal lesuren in natuur- en scheikunde belangrijk toenemen en aanstelling van een amanuensis is noodzakelijk. B. en bevelen volgend tweetal aan: l. de heer J. J. v. d. Sluis, te ütrcoht; 2. de heer Th. H M. Pley, te Den Haag. Voor amanuensis aan het Gymnasium, om dezelfde reden noodig geworden, beve len B. en W. aan: 1. de heer S. W. van Leouwen, alhier2. de heer M. Smits, al- bier. B. en W. stellen voor den heer H. Lau- tenbaoh op verzoek eervol ontslag te ge ven als onderwijzer aan de o. 1. sohool aan de Duivenbodestraat B., en als onderwijzer bij bet Vervolgonderwijs B. en W. geven in overweging de heeren ars. J. D. A. Boks en C. F. L Crop met ingang van 1 September a.s. definitief t\ï benoemen resp. tot leeraar in de wiskunde en tot leeraar in de plants en dierkunde nam de H.B.S. met vijfjarigen cursus en de dames dra. E. A. W. Broes van Dorf fen dr. S. Hofker, voor den cursusu 1924 1925 te bestendigen respectievelijk als tij delijk leerares in het Duitsch en het Ne- derlandsoh aan die school. Voorgedragen worden als zetter van 'a Rijks directe belastingen in de vacatures der hecrcn D. van Li tb (niet herkiesbaar) en L. v. d. Laan en W. Fontein. I. lo. J. Zitman, 2o. H. Korswagen Nzn. 13. lo. L. van der Laan, 2o. P. van Beukering. lil. ]o. W. Fontein, 2o. A. van 't Riet. B. en W. stellen voor op verzoek met 1 Sept. eervol ontslag te verleenen aan den heer R. Nijk, als directeur van het Bouw en Woningtoezicht. Oprichting Monument. B. cn W. zijn van meaning, dat cr alle reden is tot inwilliging van het verzoek dor oommissie tot oprichting van ccn mo nument op 3 Oct. a.s. voor gratis afstand van het bcnoodigd terrein aam het begin van het Plantsoen en om de kosten der fundeering voor rekening der gemeente- te nemen. Het monument beslaat een oppervlakte van plm. 0.85 M. bij 2.10 M. en is ruim 3 M. hoog. Het zal worden geplaatst in bet grasgazon aan den ingang van het Plantsoen ter plaatse, waar vroeger de molen ,,de Oranjeboom'' stond. De achter grond zal ccnigszins moeten worden uau- govuld en bijgewerkt. Een pa al fun deering wordt onnoodig ge acht volstaan kan worden met een fun dament van gewapend beton op een goed ingewaterde Zandbcdding. De kosten rijn begroot op plm. f 250 Afstand van grond achten B. en W. on- noo.dig, .daar het de bedoeling is het monu ment kosteloos in eigendom cn onderhoud aan dc gemeente over te dragen. Een ccn- t voudigo vergimnnig tot plaatsing is vol doende Stratenaanleg. In do Raadszitting van 23 Februari 1920 werd besloten, in verband met den bouw van een paroohiekerk cn ccn gesticht voor onverzorgde kinderen op ccn terrein aan den Kcerensingel, zonder eenige kosten voor de gemeente in eigendom en onder houd hij de gemeente over te nemen eon strook grond, teneinde na demping van de vervuilde sloot^aan het Zuidelijk einde der 'Anna Paulownastraat ovor een lengte van plm 25 M, vanaf de Anna Paulownastraat naar dc Julianastraat, d.i. in Westelijke ribhting, een straat ter breedte van 8 M. aan te leggen. Aangezien die demping inm: Idels heeft plaats gehad en met den bouw van de kerk een aanving is gemaakt, behoort thans van gemeentewege de aanleg van de straat on- 'der handen le worden genomen, waardoor 'de bewoners der Anna Paulownastraat een korten uitweg naar den Hce.rensingcl zul len verkrijgen. De kosten van dien straat- aanleg worden geraamd op plm. f 1800. Kaar 't Eugelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H. 29) Haar gedachten trokken naar David Lee, terwijl zij het meisje op zich toe zag treden. Zij had den anderen niet verteld van haar correspondentie met den dichter; het ver zwegen, niet omdat zij haar vriendschap met hem als iels onpassends zouden be schouwen, maar orndat zij zouden vinden, dat zij zich belachelijk maakte. Zij hoopte dan ook maar, dat haar vader niet zou vra gen, van wien de brief kwam. Hel handschrift bevrijdde haar van haar angst en hel lak op de enveloppe maakte baar nieuwsgierig. Het volgend oogenblik haalde zij haar „verniskaart" uit de enve loppe. „Van de Academy, kind?" „Ja, riep zij. ,,lk ben toegelaten." „Wat zeg je daar?" keek Hilda van haar boek op. „Toegelaten? 0 ja.Hoe aardigi" „Wal zeggen ze?" vroeg de oude heer. „Laat eens zien!" „Het is een kaart voor „vernisdag." Het zal mij benieuwen, hoe ik hang!" >,Gek toch," zei hij, „dat zij ze je die niet eer zonden!" Hij las de kaart aandachtig, met de lippen vooruit, en keerde ze toen om,' qf misschien ook aan den achterkant een' Yprklaring van het uitstel kon gezien wor den. „Wat heb ik je gezegd? Ik wist wel, dat het goed zpu uitkomen. Jammer, dat je nu zooveel onkosten voor de lijet hebt ge- Vcrder zal op bet terrein in het verleng de der Bloemstraat, dat krachtens Raads besluit. van den 5en November 1923 werd aangekocht, de thans doodloopende Bloem- straat, kunnen worden doorgetrokken, ten einde deze straat in rechtstreeksoho ver binding te brengen met de Formosastraat. Na doortrekking van de Bloemstraat kun nen de aan weerskanten overblijvende ge deelten grond tot bouwterrein worden be stemd. De kosten van dezen straataanleg worden geraamd op plm. f 1400. Ten slotte ral, nu de bebouwing van de terreinen ten Oosten en ten Westen van de Driftsloot door de woningbouwvereni gingen ,,de Eeodraoht" en do Eensge zindheid" tot stand is gekomen of wel in gevorderden staat van uitvoering is, het noodclijk gedeelte der nog open liggende Driftsloot moeten worden gedempt cn go- rioleerd. De ter weerszijden van dit slootgedee'te gelegen straten zijn door genoemde bouw verenigingen bekostigd ter breedte van plm. 10 M. aan elke zijde, zooals gebrui kelijk is. Aangezien do straat daar ter plaatse evenwel een breedte van plm. 34 M. zal hebben, zullen de kosten van dem ping en van rioleering en bestrating op het middengedeelte (de te dempen Drift sloot) ten laste van dc gemeente belioo- ren te komen. Deze kosten worden ge raamd op plm. f 9000. Wijzigig begrooting 2924. B. en W. stellen voor de door Ged. Sta ten aangegeven wijzigingen van zuiver ad ministratieven aard aan te brengen. De 3-October-feestcn. Bij schrijven van 23 Februari j.l. ver zocht het Bestuur der 3 Octoben-ereoniging, op 3 en 4 October a.s., ter gelegenheid van de 350-jarige herdenking van Leiden's Ontzet, gebruik te mogen maken van een gedeelte van het Plantsoen en den Zoctcr- woudsohe-Singel, gelegen tusschcn de Yan Disselbrug en dc Wasstraat, zulks in ver band met bij dat Bestuur aanhangige plan nen tot het op dat terrein houden van ec-n openluchtspel met waterfeest. Aangezien de uit tc voeren werken veel overeenkomst hadden met dio, welke heb ben plaats gehad ter gelegenheid van de Lustrumfeesten in 1910 cn de ingobruikge- ving van het terrein, noch het maken van verschillende getimmerten toen aanleiding tot bezwaren hebben gegeven, meenden B. en W. evenmin als de Oommissie van Fabricage tegen inwilliging van het ver zoek der vercenigdng bedenkingen te mo gen maken. Dezelfde voorwaarden van 1910 kunnen gelden. Naar blijkt, zal in het Plantsoen tus- schen de Yan Disselbrug en een door de vereeniging te bouwen brug, gelegen in het verlengde van de Wasstraat, een kasteel het kasteel van Rijswijk ver rijzen, terwijl aan den waterkant van den Zoetepwoudsclve-Singel tribunes zullen wor den gebouwd, die uitzicht zullen geven op het kasteel. Vóór het kasteel zullen aan den water kant vlonders worden uitgebouwd en vlot ten in het water gelegd ten behoeve van de opvoering van het openluchtspel cn de opstelling van zangers, muziek, enz. Het verkeer zal door deze werkzaamhe den nagenoeg niet worden belemmerd met het oog op de goede orde en de oontróle zullen echter onmiddellijk vóór- en tijdens 'de uitvoeringen slechts bepaalde personen worden doorgelaten Wijziging retributie. Met een voorstel van de meerderheid van Commissarissen der Stedelijke Lichtfabrie ken om de jaarliikschc vergoeding voor hel gebruik van don gemeentegrond zoowel voor de hoofdgasbuizen als voor d^ hoofd- kabe'.s der eïectriciteilsfabriek te bepalen op f 0.75 per strekkonden meter in plaats van op resp. f 1 en f 0.25 vereenigen B. en W. zich volkomen. De minderheid der Commissarissen stelt voor f 0.60 per strekkenden meter, omdat met het cijfer f 0.75 de totaal opbrengst der retributie h. i. onnoodig zou 3lijgen. met ruim f 32.000, terwijl met f 0.G0 de opbrengst maakt, hè, kindje? 1! Zij kon niet vinden, dat hij een duidelijk bewijs gaf van het ver- koerde van die opvatting, maar hij had al zoo weinig ware triomfen, dat het nu leelijk van haar zou zijn gewoed, om hem dezo enkele bedrieglijke niet te gunnen. „Hel heeft zeker lang tusschcn de „twij felachtige" gestaan, de schilderijen, waar zij het niet dadelijk over eens zijn," verklaarde ze; „daarom heb ik er zeker niet eer van geboord." „Ja," zei hij, „er zullen natuurlijk wel schilderijen zijn. die eerst worden weg ge zet, om, dan later nog eens bekeken te wor den, waar de commissie niet zoo onmiddel lijk over beslissen kan. Of die dan later toch genomen zullen worden, hangt af, ja, hangt af van de omstandigheden. Die wor den dan „twijfelachtig" genoemd. Hij ver telde haar eigen inlichting weer terug; op een manier, of hij haar een heel geheim openbaarde. „Ik denk, dat zij het een beetje grauw vonden, een beetje saai van tint, zie jp. 't Is aardig, een goed ding, maar 't kon wat meer zon hebben, 't Is niet licht ge noeg. Je hebt den gloed van de brem er niet in; daar ben je in te kort geschoten." „Het is acht uur in den avond," zei ze. „De titel luidt: „De Laatste Zonnestralen." De zonneschijn in haar gemoed verbleekte eveneens. Eigenaardig toch, dacht zij hoe hel mogelijk was voor degenen, die het toch goed meenden, om, altijd, precies het tegen gestelde te zeggen van hetgeen men ver langde le hooren. Beiden, zoowel haar va der als Hilda, waren ten zeerste ingenomen met liet nieuws, en toch hoe saai hadden zij liet opgeval! Geen van beiden hadden zij ook eens gezegd: „Het zal mij benieuwen, hoe je hangtI Ja, wat jammer is, je iiebt er niet in weten le leggen het stralende van slechts met f 5000 stijgt en dus ongeveer ge lijk blijft. Deze wijzigingen worden voorgesteld om de gasfabriek, die groolere moeilijkheden ondervindt om tol lagere tarieven te geraken dan de eleclriciteitsfabrieken, terwijl bo vendien de geldende tarieven voor electrici- beit in verhouding tot die voor ga3 gunsti ger zijn, tegemoet te komen en gelijkheid te betrachten. Verslag Schoolkmdervoeding en -kleeding. Yan de op de begrooting voor het dienst jaar 1923 voor schoolkindcrvoeding en -klee- ding uitgetrokken som van f24.400 werd een bedrag van 124.100 uitgegeven en als subsidie uitgekeerd aan de Vereeniging „Schoolkindcrvoeding en Schoolkindcrklce- ding", die zich het verstrekken van voeding en kleeding aan kinderen ten doel stelt, zulks ter bevordering van schoolbezoek. Het wint?rseizoc-n 19221923 eindigde den 20en April, tot welken datum door 525 kindoren deelgenomen werd aan de maal tijden. Voor het ontvangen van voedsel gedu rende de zomer- en wintermaanden werden aanvankelijk ingeschreven resp. 288 en 325 kinderen, welke aantallen later stegen tot resp. 353 en 48S kinderen. Tot de aanneming der leerlingen werd in den regel niet overgegaan dan nadat de aan vragen door d-m Armenraad waren onder zocht. De maaltijden bestonden gedurende de zomermaanden uit tweemaal vcrmicelli- soep. tweemaa' rijst, stamppot en gort met rozijnen; gedurende de wintermaanden uit erwtensoep, rijslcsoeps stamppot, rijstepap, gort met rozijnen en bruine boonen. De verstrekking der maaltijden had recht streeks aan de kinderen plaats en wel in het gebouw der Vincentius.-Vereeniging, in loka len van ds R.-K. Meisjesschool aan de Peli kaanstraat en van de openbare scholen aan het Plantsoen. De navolgende kleedingslukken werden uitgereikt: 494 paar kousen. 213 jurken, 246 manchester jongenspakjes, 1 fiuweelen jon gensbroekje en een jongenstrui; verder wer den 1954 paar klompen verstrekt. Voor een nauwgezette controle op een behoorlijk ge bruik der kleedingslukken werd vanwege de vereeniging zorg gedragen. De inkomsten der vereeniging bedroegen f25051.338, n.l. aan gemeentelijk subsidie f24100, aan contribution f583,50, aan col lecten, bijdragen, giften enz. f332,76, aan boelegeldcn f 19 en aan ontvangsten van verschillenden aard f 19,35, terwijl verder nog kon worden beschikt over het batig saldo van het vorige jaar ad f 5,72\ Uitgegeven werd een bedrag van f24979.755 te specificeeren als volgt: voed sel f 17299.38, ldeeding 16245.02 en uitga ven van allerlei aard, als: loonen, drukwer ken, advertentlëri, materialen, meubilair, enz. f 1435 355 Het voordeelig saldo ten be drage van f7158 wordt gereserveerd Voor het jaar 1924. Adres van P. van UIden. Bij adres verzoekt dc voormalige paehtor van het baggerwerk P. van Ulden aan hein terug te geven een bedrag van f2314.19^, indertijd door hem betaald als zijn aandeel in de kosten van inriohting van het bag- gerberrein aao de Zijl, nabij de Stink sloot B. en W. stellen na uitvoerig praead- vies voor afwijzend te beschikken, zulks in overeenstemming met de Commissie van Fabricage. Om de Goopra. Met den inhoud van een schrijven van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Oa9 en Electrioiteit betreffende een tweetal adressen van de Nederlandsen^ Yereeniging van Grossiers op Elcctrotech- nisoh gebied om het lidmaatschap van de Coöperatieve inkoopvereeniging van Me- taalindustriëelcn (Coopra) op te zeggen o! althans de door de gemeente benoodigde materialen niet meer van de Coopra to koopen, kunnen B. en W. ziöh geheel vffr- eenigen. Zij geven mitsdien in overweging: a. op beide adressen van do Nedcrland- sche Yereeniging van Grossiers op Elec- troteohnisch gebied, gevestigd te 's Gra- venbage, niet in te gaan; de zon; hel ding is niet vroolijk genoeg, er is geen gloed, geen warmte in. Dal man keert er aan. kindlief! Er is niot de gloed in, die er in wezen moet, om het looneeltje recht te laten wedervaren Om het zoo voor deelig mogelijk te laten uitkomen, hadt je het op een gloeiend-heelen achtermiddag moeten voorstellen, onder een levendigen hemel. De wandelaaj op het bankje moest het warm gehad hebben, moest zijn voor hoofd hebben afgewischt. Er mocht zelfs wat humor liebben gescholen in dat figuur tje van den wandelaar. Zooals hij daar zit, lijkt hij enkel moe. Vat jc wat ik bedoel?" „O ja," prevelde zij. ,,Ik vat het wel. Maar zóó is het niet de schilderij, die ik mij voor stelde. Hel was ook mijn bedoeling, dat de wandelaar moe zou lijken. Ik wilde er in leggen, wat George Eliot noemde: „de droef heid van een zomeravond." „Maar, als hij het voorhoofd afwischte met een rooden zakdoek, dat zou natuurlijk zijn en het rood zou de schilderij ophalen. Je kunt er nog een rooden zakddoek in schilderen, eer de Academy opent, is het niet? Denk er eens over. Een roode zakdoek en een helderder licht op de brem zou het ding wonder-vcel goed doen. 't Is jammer, dal de man niet meer op den voorgrond komt, dat er niet de aandacht op valt. Het figuurtje van dien wandelaar is niet spre kend genoeg. Waarlijk, daar schuilt de fout in; die wandelaar komt niet genoeg naar voren." Ofschoon het hem tol wanhoop bracht, als hij menschen, die er geen verstand van hadden, muziek hoorde critisecren, draalde hij nooit met een eigen oordeel te vellen over kunslea, waar hijzelf niet van wist. En terwijl zij naar hem luisterde, was de blijde vervoering tot matheid geworden. Het b. dit adres van de Coöperatieve lokoop- vereeniging van Metaaliadustrieelcn, go- vostigd te Rotterdam, voor kennisgeving aan te nemen. Uitbreiding Lichtfabrieken. Onder verwijzing naar een sdhrijven van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken yan Gas en Elektriciteit geven B. en W. in overweging: lo. goed te keuren, dat over bet jaar 1923 voor normale uitbreidingen der Gas fabriek f 75.500 en der Eleotricitcitsfabriek f 190.000 is besteed £o. het uitbreidingskapitaal der Elecbri- oifceitsfabriek aan te vullen mot f 120.000, onder bepaling, dat jaarlijks door de fa briek aan de gemeente zal worden betaald pCt. rente van het door haar geleen de kapitaal en dat te beginnen met bet jaar 1925 jaarlijks 5 pCt. sal worden af gelost. C. J. M. V. „Padvinders". Het bestuur der Lcidsche O. J. M. Y. „Padvinders" heeft verzocht om voor het houden wan bijeenkomsten en vergaderin gen gebruik te mogen maken van een gö- deelte van het voormalige Invalidenhuis aan den Middelweg. Nooh bij de Commissie van Fabricage, noch bij B. en W. ontmoet het bezwaar, dat voov dit doel wordt ter bosdhiklcing gesteld de vroegere commandantswoning tegen een vergoeding van f 2 per weck onder voerrwaarden, waarmede adressant zich kan vcrcenigen. Buitengewone School voor Lager Onderwijs. 16 Juli 1923 werd con bedrag van f21200 ter beschikking van B. en W. gesteld voor den verbouw van het gebouw, waarin de buitengewone school voor lager onderwijs is gevestigd B. en W. wezen er op, dat, aangezien het daarin voor den verbouw ge noemde bedrag ad f 22000, sleohts op een globale raming berustte cn het betrof de verbouwing van een oud gebouw, rekening moest worden gehouden met de mogelijk heid, dat dit bedrag zoude moeten worden overschreden. Om die reden verhoogden B. en VV. toen reeds het geraamde bedrag met 10 pCt. Verder hebben B. en W. bij dat voorstel opgemerkt, dat aanschaffing van leermiddelen etc. te zijner tijd noodig zoude zijn. Nu dc verbouw zijn voltoviing nadert, blijkt eohter, dat een bedrag van f21200 nog niet toereikend is. Naar de thans be schikbare gegevens toch zal vermoedelijk een bedrag van f 30500 (of f 6300 meer) bc noodigd zijn. Voor Aanschaffing van het noodige meu bilair wordt nog een bedrag van f 6800 vereisohb. Weg verbetering. Eenigen lijd geleden bereikte B. en W. een verzoek van het Bestuur der woningbouw vereniging „Eensgezindheid", om de door trekking van de Verlengde Munniken- en de Yerlengde Ooslerstraat, zoomede de tot standkoming van een verbindingsweg met de Van Speijkstraat, te willen bevorderen. Daardoor zouden de bewoners van genoem de straten via de Waardstraat een recht - slreeksche verbinding met het Noordelijk deel van den Zijlsirigel verkrijgen en ter be reiking daarvan niet meer den omweg door de Trompstraat behoeven te maken. Het komt B. en W. voor, dat er we! aan leiding bestaat om, voor zoover mogelijk, tot den gevraagden straataanlog over te gaan. Inlusschen kan, zooals uit een situatietee- kening blijkt, doortrekking van de Verleng de Munnikenstraat: vooralsnog nie'. plaats hebben, aangezien de aangrenzende terrei nen niet aan de gemeente toebehooren. Daarentegen is hel wel mogelijk thans een verbindingsweg le maken van de Verleng de Oosterstraat en van de Van Speykslraat met de Waardstraat, nu de perceeelen sec tie K, nos. 3684 en 3520, tot welker overne ming ten behoeve vari de hier besproken verbinding op 27 Nov. 1922 werd besloten, inmiddels in eigendom aan de gemeente ziju overgegaan. Van een definilieven straataanleg Ier plaatse kan evenwel voorshands geen sprake zijnde sloot toch, gelegen tusschcn de laatstgenoemde perceelen en de uitein- feit, dat zij goede lijding had gekregen, was al bijna weer vergeten. Haar zuster, nadat die eens had gezegd: „Hoe aardig!" was weer in haar roman verdiept, en terwijl haar vader haar zeer leerrijk onderhield, zonder er eens bij stil te slaan, hoe haar schilderij gehangen was. leek het Bee, dal haar succes thuis alijd meer werd opgevat als een gelegenheid, om een leerrede le ont wikkelen, dan om blijdschap te toonen. Hoe haar werk hing en hoe het er zou uitzien, waren vragen, die haar het gemoed vervulden, toen zij naar de stad ging op den „vernisdag Slechts bij oogenbükken kwam het zoo even bij haar op, dat zij de stad na derde, waar David Lee ook wa3. Zij kende de verandering, die hel weghalen uit het atelier in een schilderij kan aanbrengen, en zij stak de groole binnenplaats over als „tentoonstelsler" voor het eerst met steeds toenemende zenuwachtigheid. Zij ging de trap op. en oen kwartier-lang liep zij de vertrekken door in nutteloos zoeken. Toen ontdekte zij baar werk hoog in een hoek, naast een schilderij van een kind in een hel-blauw jurkje, dal op een Brussclsch kleed met een jong hondje zat te spelen. Zij stond stil en haar hart bonsde. Of schoon zij er op voorbereid was, zich teleur gesteld te voelen ,was die schok haar toch wat heel erg. Omringd door andere schil derijen en daarmee strijdende in onderwerp en behandeling en beschouwd in het schelle licht van de Academy, leek haar landschap haar al heel onbeduidend en kwam haar zoo onbekend voor. Zij stond er over ver steld, dal er uren waren geweest, waarop zij er mee ingenomen was; zij stond daar nu als aan den grond genageld, vorschende de hoedanigheden, die het haar zoo dier baar hadden doen zijn. Zij waren verdwe- den van de Van Speykslraat en de Verleng de Ooslerstraat, kan niet worden gedempt, omdat het Westelijk gedeelte dier 9loot an ders een doodloopend einde zou vormen. Deze sloot zal dus op twee plaatsen met een bouten voetbrug worden overbrugd. Voor- loopig kan de verbinding met de VYaardstr. bestaan uit een 5 M. breed bestraat voetpad, aan weerskanten voorzien van een afraste ring en overigens zonder rioleering3- of af wateringswerken. Dc kosten van een dergelijken verbindings weg worden geraamd op pl.m. IC500. De Zweminrichting aan de Zijl. 12 Febr. 1923 werd een bedrag v. f 95.000 beschikbaar gesteld voor den aanleg van een grondwater-zweminrichting op een ter rein bpwesten de Zijl. Thans, nu die inrichting allengs hare vol tooiing nadert, is uit den aard der zaak een juister overzicht van de bouwkosten moge lijk, dan aanvankelijk na het opmaken van de voorloopige ontwerpen en globale ramin gen het geval was. In het algemeen kon bij de détaillcering van het definitieve project het voorloopige plan worden gevolgd en bleek er geen noemenswaard verschil le bestaan lussclien de oorspronkelijke globale raming en de nauwkeurige besleksbcgroo - ting. Het voor de uitvoering beschikbaar ge stelde bedrag behoeft dus uit dien hoofde niet te worden gewijzigd. Intusschen werd bij de uitvoering van het werk eenige tegenspoed ondervonden, ver band houdende met de gesteldheid en de vastheid der grondslagen, waarin de veran keringen der bassinwanden moesten worden aangebracht. De slappe bodem maakte een zwaardere en meer soliede werkwijze nood zakelijk, hetgeen een extra uitgave van pl.m. f 8500 vorderde. Aangezien op andere posten geld werd overgehouden komt deze som echter niet ten volle als overschrijding in aanmerking en zal, voor zoover zich thans laat aanzien, de eigenlijke bouw van do nieuwe zweminrichting niet meer dan f 100.000 behoeven te koster.. Voor inventaris en meubileering van de inrichting werden tot nog toe geen gelden beschikbaar gesteld. Zooals uit dc overge legde specificatie kan blijken, zal daarvoor een bedrag van pl.m. f 7500 noodig zijn. Hierbij i3 uiteraard naar de noodige zuinig heid gestreefd. In totaal wordt dus voor de volledige af werking van de grondwaterzweminrichliog vermoedelijk nog f 12500 vereischl, welk be drag B. cn W. voorstellen, alsnog tc hunner beschikking le stellen. Wellicht kan de zweminrichting nog in den loop van dit zwemscizocn, bijv. in do maand Augustus, gereed komen; in elk ge val is het wenschelijk, dat reeds lhan3 om trent de wijze van exploitatie een beslissing worde genomen. In bovenaangehaald voorstel van 2 Febr. 1923 gaven B en W. reeds te kennen, dal naar hun meening de exploitatie behoort te worden oj>gedragen aan het Bestuur van do Lcidsche Zwemclub, dat op het gebied van de zwemsport en het beheer van een groolo zweminrichting zijn sporen licefl verdiend en dat zich bereid had verklaard dit beheer op zich te nemen. Is het College ook thans nog eenstemmig van oordeel, dal exploita tie in eigen beheer rechtstreeks door de ge meente allerminst aanbeveling verdient het verliessaldo toch zou alsdan aanzienlijk worden verhoogd, niet het minst tengevolge van de in dat geval noodige aanstelling van adminislreerend en conltolcercnd personeel de rneeningen loopen uiteen over de vraag, of inderdaad het Bestuur van de Lcid sche Zwemclub voor de exploitatie van do nieuwe zweminrichting de eenig aangewe zene is. De minderheid van B. cn W. is met do minderheid van de Commissie van Fabri cage van gevoelen, dat er aanleiding beslaat om, zij het voorloopig en bij wijze van proef, liet beheer van de inrichting op to dragen aan bet Bestuur van de Zwemin richting „De Zijl", dat zich ter zake reeds bij adres (ot den Raad heeft gewend. Do meerderheid van B. en W. en met haar do meerderheid van de Commissie van Fabri cage meent, dal de exploitatie van een kost bare inrichting als de nieuwe zwemschool niet mag worden opgedragen aan een be stuur, dat op dit gebied niet deskundig en zonder ondervinding moet worden genoemd. tiet beheer van de nieuwe zweminrichting nen; alles was verdwenen Het was de geest van het landschap, dat zij schilderde, die tol haar sprak, van de Academy-murén. De geest er van Droevig hield zij zich aan hel laddertje vast en ging daar even op zitten. Toen zij voldoende bekomen was, om naar dc schil derij terug te keeren, streek ze er een dun vllesje vernis over, wat de kleur ophaaldo van de declen, die wat ingedroogd waren; maar het vernis kon niet haar stemming ophalen en zij had weinig hoop, dat ..num mer 790" ooit een kooper zou vinden. Zij had dikwijls gehuiverd bij dc gedachte dat ,als David Lee naar de Academy ging, hij haar werk kon zien en haar naam her kennen in den catalogus. In de romaii3, die zij van Tuffinglon leende, openbaarde de Academy altijd iemands identiteit aan een ander: „Hij schreed daarheen, waar de me nigte het dichtst opeengepakt stond, en een minuut later ontsnapte hem bijna een kreet. Het tooneel, dat hem nooit uit de ge-, dachten was gegaan, het tooneel van vaar wel, stond daar in gloeiende kleuren op doek gebracht. Hij wist, dat de artiste, die zich hiermee roem had verworven, het trouwe meisje moest wezen, dat hij bemind en verloren had". Nu er geen gevaar was, dat het werk de, aandacht zou trekken van mr. Lee, vroeg zij zich met verwondering af, hoe zij daar eigenlijk bang voor was geweest; dat liet hem de waarheid kon doen uilvinden om trent haar, leek haar nu belachelijk Het speet haar zelfs eenigszins ,om afstand te moeten doen van dat idee, zijn bewondering te wekken, (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5