No. 19732. DINSDAG 3 JULI Anno 1924 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GELENGD NIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws1 van heiten. PRIJS DER ADVERTENTIE!?: BO Cts oer regel, Bij regelabonnement belangrijk Jageren prijs. Kleine AdvertentiSn, ultsWlend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal vroorden van 80. Incasso volgens soslnscht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer Cts, Bureau Noordelndspieln TeUfoonnummert voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postch&qua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANÏi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85, per week ..ii.V.f,,,,: 10.18, Bullen Lelden, waar agenten gevesUgd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18. tel. 1225 is WOENSDAG ver krijgbaar GROOTE SCHELVISCH a f 0.29, SCHOL a [0.17—f 0.3G, WIJTING a IQJ6 per pond en NIEUWE HARING a 6 cent per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 8 Juli 192J. Amerikaansche Week te Leiden. Aan de zeer geanimeerde lunch in de so- c cicleit „Minerva"; waar het Leidsch Studen tencorps gisteren gastheer was, heeft, naden praeses van het Leidsch Studentencorps de hoer Linthorst Homan, praeses der kroeg- commissie van de sociëteit, een toespraak E? gehouden, waarin hij de geschiedenis der sociëteit schetste en vervolgens een en an- eer mededeelde omtrent haar inrichting en de plaats, welke de sociëteit in het studen- - tcnleven inneemt. De heer Westerman, die Vervolgens het woord voerde, deelde daarbij een en ander mede omtrent het wezen der Hollandsch-Amerikaanche Fundatie, waarna dc Amerikaansche gezant, de heer Tobin, in een uitvoerige rede eerst hulde bracht aan i al diegenen, die aan het tot-stand-komen van deze Amerikaansche Week hebben meege- werkt, in het bijzonder aan de heeren mr. .Westerman, prof. Martin, de Leidsche hoog- leeraren, die zich bereid hebben verklaard colleges te geven. mr. Quarles van Ufford, ,Van Deventer, Frenlzcn en Van Rossum du Chattel. f Spr. bracht verder hulde aan de nagedach tenis van den onlangs ontslapen baron Van Tuyll, die een groot aandeel heeft' gehad in den opzet van het plan voor de Amerikaan- j, sche Week. Verder wees spreker er op, dat de Lcidsclie universiteit onder haar studen ten zoowel als onder haar hoogleerarcn, eenigen met kliekende namen lelt. In dit ver band herinnerde spreker aan het eerste vncndschaps- en handelsverdrag lusschen Amerika en Holland, bewerkstelligd door John AdamS. Spreker zegt het eerste, want hel' verdrag met Frankrijk, dat er aan voor afging, was een militair vcrbondl Holland was, om zoo te zeggen, de eerste ongeïnteresseerde Staat, welke zijn hand van fympilhie en bemoediging over de toen nog den kinderschoenen niet ontwassen zijnde Amerikaansche Republiek uitstrekte. In ver band met wat spreker verder omtrent John Adam.» mededeelde, noemde hij ook den naam van baron Van der Capellen tot de Pol, uit Overijsel, van wien Adams heeft' ge zegd, dat zijn diensten voor de zaak van Amcri'ci gedurende den strijd voor haar er kenning in Holland verdienen te worden vermeld. Omtrent het verblijf van Adams hier te lande deed spr. vervolgens eenige aardige medcdeelingen. In zijn dagboek schrijft hij onder den datum 11 Januari 1781 over zijn bezoek aan Leiden, ten einde voor zijn zonen toegang tot de universiteit te verkrijgen. Zijn zoon Karei werd te jong bevonden, daar nie mand onder den leeftijd 'van 12 jaar werd toegelaten. Zijn zoon John werd toegelaten na dc verklaring te hebben afgelegd, dat hij nic-l3 zou ondernemen legen de weiten van de universiteit, stad -f land." Adams schrijft verder met lof over de universiteit, haar hoogleeraren, het onderwijn' aan de studen ten, hun levenswijze en hufi privileges. Een andere bekende student, van wien E. V. Lucas een vermakelijk verhaal weergeeft, «s Oliver Goldsmith. Deze kwam in 1755 te Leiden aan om een meelis- hen graad te ver werven. Hij was toen 27 jaren oud en zoo arm, dat hij le voel naar Leiden kwam en •n zijn levensonderhoud wilde voorzien door lessen in het Engelsch te geven. Hij had zijn moeilijke reis gemaakt om de colleges van den groolen professor Alvinius (Albinus) te volgen. Toen zijn tijd was gekomen, om Lei den le verlaten, was hij, zooals meermalen, zonder hulpmiddelen, daar hij het' geld, dat zijn goede oom Conlarine hem had gegeven voor zijn reis, had uitgegeven. Hij leende joon een voldoemi bedrag van een collega- landsman en begaf zich op weg. Maar on- clciweg passeerde hij een bloemisterij en kon de verl-i«i)ag geen weerstand bieden voor zijn oom eenige van die beroemde bol len inee terug le brengen, die de zoo be koorlijke tulpen voor zijn oogen voortbrach ten. Mij ging den bloemistwinkel uit met zijn Lellen, maar zonder geld en zette zijn tocht zonder een cent op zak en luchthartig, zoo ais een dichter, voort. Dc bekoring van de Leidsche universiteit, aldus vervolgde spreker, was zóó groot dat zelfs denkbeeldige karakters door hun schep pers hierheen zijn gezonden. In dit verband haalde spr. een en ander aan uit Stevenson's verrukkelijke rom<n Gatriona. KSpreker zcide verder le betwijfelen of in de geschiedenis bek nc1 is, wal voor een won dervolle lijst van groole mannen groot in elk opzicht zoowel geestelijke als politieke leiders, mannen van wetenschap en kunst, Holland heeft kunnen voortbrengen. Spreker vertelde hiervan een en ander aan de hand van het geschiedkundig werk van Van Coenen Torchiana: Holland. Sprekende over de grootheid der Leidsche universiteit zegt hij, dat de lijsten dezer universiteit lus schen de jaren 1575 en 1875 de namen van over de 4700 Engelsch sprekende studenten vermeldde. Spr. memoreerde vervolgens in 't kort, hoe in dit werk mannen als Scaliger, Salamasius Hugo de Groot, Descartes, Lip- sius, Drusius, Gomarus en Armenius, Trave- rius en Pieter Paauw. Dit, aldus schrijft Coe nen Torchiana, zijn slechts weinige van de namen, die Leiden hebben helpen maken lot het wonder van de geestelijke wereld. De andere deelen van Holland kunnen nauwelijks bij Leiden ten achter worden ge steld voor wat betreft mannen van genialen aard, mannen, wier geestesproducten ook in het buitenland worden bestudeerd of aan universiteiten in het buitenland werden be roepen, zooals Coccejus en Commenius. De eerste drukkerij te Cambridge kwam uit Am sterdam. Het eerste papier, dat in Amerika gemaakt werd, was het werk van Hollan ders te Wissaschicken bij Philadelphia in 1690. William Penn, de vader van Penssyl- vanië, was de kleinzoon van een Holland sehen koopman"tc Rotterdam. Nog verschil lende andere Hollandsche namen noemde spreker, die een meer of minder belangrijk aandeel hebben gehad in de ontwikkeling van Amerika. Spreker beschreef verder Hol land als het land van de schilderkunst. De naam van Rembrandt alleen is reeds vol doende den naam van Holland le omgeven met een onslerlijken roem. Ik wensch u. aldus besloot spreker, allen geluk er mede, dal gij dit bezoek aan Holland hebt gebracht. Ik vertrouw, dat hel 't begin zal zijn van nieuwe belangstelling en een bron van genot, geestelijk en artistiek, welke nooit kan worden uitgeput. Ik geloof, dat gij geen beleren dienst aan onze landgenooten en ons land kunt bewij zen dan door bij uw terugkeer naar Amerika met u mede te dragen de getuigenis van de grootheid, schoonheid, bekoorlijkheid van Holland on van de vriendelijkheid en de har telijkheid van zijn volk. Ten slotte wijdde de gezant een dronk aan het welzijn van de Koningin en van het Ne- derlandsche volk. Verder hebben nog het woord gevoerd de burgemeester van Leiden cn president-cura tor der Universiteit, jhr. De Gijselaar, en dc heer Van der Hoogt, uit Den Haag, en deed prof. Martin voorlezing van een telegram van prof. Barnouw uit Amerika bij de ope ning van de Amerikaansche Week. Vermeld zij nog, dat de zuster van den Amerikaanschen gezant, alsmede de cchtge- noolen van den burgemeester en van den rector-raagnificus, mede aan het noenmaal aanzaten, waarbij om beurten het Ameri kaansche en het Nederlandsche volkslied weerklonken. Na het noenmaal werd een rondwandeling gemaakt door de stad, waarbij verschillende historische gebouwen en andere merkwaar- digheden werden bezichtigd. Velen der studenten -vereenigden zich 's avonds weder op de sociëteit, waar een 1 recht gezellige geest heerschle. I Hedenvoormiddag hield prof. Van Eijsinga 1 zijn eerste voordracht over: „De plaats van Holland onder de volken" en prof. Huizinga zijn tweede over: „Hoe Holland een natie werd. 's Middags werd een bezoek gebracht aan i Den Haag. Dr. S. van Woerkom, alhier, is be noemd tot leeraar in scheikunde aan het Chr. Lyceum le Zulphen. Heden vierde onze sladgonoof L. Eradus zijn veertigjarig jubileum als blik slager bij de firma Tieleman en Dros, c.on- ser ven fabrieken Namens de directie werd de jubilaris op zeer hartelijke wijze toege sproken en hem hierbij een enveloppe met inhoud aangeboden In de keurig met groen versierde werkplaats werd Eradus feestelijk ontvangen. Namens het personeel werd hij verwelkomd door een zijner collega's, die o.m den groei van liet bedrijf schetste. Was vóór veertig jaar alles uilsluitend hand werk. nu geschiedt bijna alles machinaal. Dacht men evenwel, dat in den loop der jaren het handwerk geheel zqu verdwijnen, dit bleek niet het geval. De jubilaris bijv. is nog dagelijks ijverig bezig zijn oude hand werk te beoefenen. Spreker bracht ook naar voren hel humane karakter van hun vriend Eradus. Moge het u nog vele jaren gegeven zijn, zoo eindigde spreker, uw werkzaam heden te verrichten tot meerdere ontplooiing van het bedrijf Hierna werd hem namens het personeel een fraaie bloemenmand aan geboden. De jubilaris bedankte voor de hem gebrachte hulde Na nog een poosje gezellig bijeen te zijn geweest, bracht de jubilaris het verdere gedeelte van den dag te midden van zijn familie door. Niet de lieer J Poter, maar Boter, is geslaagd voor het examen Engelsche han delscorrespondentie. Gisteravond hield de Loge „Leiden" Vooruit" van de Internationale Orde van Goede Tempelieren een z.g.n. open zitting in hel gebouw „Patrimonium". In de goed bezochte bijeenkomst, welke met een hartelijk woord van welkom werd geopend door deD Hoog-Tempelier den heer P. Laterveer, werden, na het zingen yan een mooi tempelierenlied, door den heer W. van der Heyden, penningmeester der Loge, uitvoerig het doel en de werking van deze machtige corporatie uiteengezet Na de pauze, waarin door de dames de thee werd rondgediend, hield de heer Fred. A. Wempe een causerie, getiteld: „Vernie tiging van fijne instrumenten", waarin er onder meer op gewezen werd, dat diezelfde menschen, die o zoo'n zorg hebben bijv. voor hun horloge, dat dit zuiver blijft func- tionneeren, dag in dag uit bezig zijn het allerfijnste, het allerhoogste staande in strument, dat is het menschelijk lichaam, te vernietigen of te beschadigen, en het reine zieleleven, dat in die hoogste schep ping huist, langzaam, doch zeker te doen ondergaan, tot niet te beschrijven leed van anderen en ook voor henzelven. Bij de sluiting drong de Voorzitter aan op medewerking en aansluiting bij de Tempe lieren, om gezamenlijk front le maken te gen die sluipwesp in de maatschappij, dat is: „het alcoholisme". In „Zomerlust" gaf gisteravond het Leidsch muziekensemble „Bobeble" een luln- concert. Vrij velen woonden het bij en wa ren er zeer tevreden over. Aangenamer zou hei hun nog geweest zijn, als de weersge steldheid zich wat milder had betoond. Met de pauze verliet daardoor menigeen zijn zitje in de open lucht, om het daarna niet meer in te nemen. De „Sls.-Crt." beval de gewijzigde statuten van de Leidsche Uitgevers-Maat schappij, alhier. Gisteravond ongeveer halfzeven had nabij de houtzaagmolens aan den Haag weg een aanrijding plaats tusschen een auto van de IJsco en een autobus Den Haag-Leiden. De IJsco-auto werd op zijde geduwd en kwam legen een boom terecht. Het voorste sp&lbord werd ernstig beschadigd. Onder zocht zal worden bij wie de schuld ligt. De autobus Leiden-Den Haag, genaamd „Luxor" rijdt sinds eenige dagen niet meer. Nabij den overweg der Staatsspoor achter „Tuinstadwijk" zija thans een aantal seininrichling-en aangebracht vanwege de N. Z. II. T. M. Men meldt ons mede, dat de passa giers van een paar trams alhier angstige oogenblikken liebben doorgebracht. Toen beide trams op den spooroverweg waren, stonden zij plotseling stil zonder stroom. Juist was een sneltrein uit Den Haag op komst. Door actief optreden van den scin- huiswachter zijn ongevallen voorkomen. Aangehouden is W. v. R., verdacht van oplichting van een Berkels patent vleesch- snijmachine. Gisteren reed de 13-jarige J. V. in volle vaart uit de Lange Bouwelouwesleeg aan de Oude-Vest pardoes legen een auto, die j juist passeerde. Hij klaagde over pijn in de linkerzijde, maar de doktor van de Eerste Hulpdienst kon behalve een klein wondje niels constateeren. Het rijwiel is geheel ver nield. Aangehouden is de 12-jarige J. Kdie verpleegd wordt in het gesticht le Epe op rechterlijk bevel. Hij was daar ontvlucht. Thuis gekomen bij zijn ouders, alhier, zeide hij verlof le hebben gekregen, maar dc ouders vertrouwden dat niet en dit wan trouwen bleek maar al te juist. Daar het weer er zich uit mun tend toe leent, en de prijzen bost zijn, heeft het rooien cn verhandelen van aard appelen in het Westland een vlug verloop. Vooral 's-Craveuzande, het centrum van do vroege aardappelen, biedt dagelijks groote hoeveelheden ter veiling aan, soms 8000 kisten per dag. De meeste aanvoer gaat naar DuitschlandDe kwaliteit is goed en dc prijs overtreft die van andere jaren verre. Een paar kweekers te Honselersdijk cn Poeldijk hebben reeds natuurtomaten go- kweekt, maar dicht bij een bcsohuttonden muur. Ook hadden zij al prinsesseboontjes van den kouden grond De directie der N.V. Handel- maatschappij M. B. Meyer, gevestigd aan den Wölfshock to Rotterdam, heeft bij de politic aangifte gedaan, dat haar agent te Parijs voor een bedrag van f 12.000 aan goederen heeft verduisterd. Op de zes groote lammeren- markten op Texel zijn 21.803 lammeren aangevoerd. In tot-aal wordt de ontvangst op f <300.000 geschat, zoodat de gemiddelde prijs ongeveer f 28 bedroeg. Bij de werkzaamheden van de mijn ontginning „Behrenbosch" van de domaniale steenkolenmijnen is de arbeider J. W. B., uit Hanrado, naar men uit Kerk rede meldt, van een hoogte naar beneden gevallen en onder neerstortend zand be dolven. Dood werd hij er onder uitgehaald. Hij was gehuwd en vader van zevfcn kin deren. Een 18-j arige inde cel. In het Maandblad voor Berechting en Reclas- seering van Volwassenen en Kinderen trof fen wij onderstaande aan, onder het ge schrift „Kasuïstiek": „In een cel vond ik een jongentje slaan, van 18 jaar, maar half kind nog. Zijn geval was dit: hij was een behoor lijke jongen uit een geheel behoorlijk ge zin in een provincie-stadje; hij was nog nooit van huis geweest; na zijn school jaren was hij kappersknechtje geworden, in zijn woonplaats, steeds bij denzelfden pa troon; hij was van een neurasthenisch, zeer driftig gestel. Op een avond kreeg hij op straat ruzie met een grooleren jongen, die gooide hem op den grond; doldriftig opeens, vloog hij op en stak in het wilde met zijn zakmes naar den ander, blijkbaar trof hij dien juist tusschen twee ribben: de ander viel neer en stierf weldra. IIij, zonder om te durven zien, rende naar huis en werd spoedig gearresteerd. Was hij drie maanden jonger geweest, zoo was hij ter beschikking der Regeering gesteld; nu had men hem als volwassene moeten von nissen. En zoo was hij dan nu in de gevangenis, in daadlooze, hulploos-eenzame opsluiting, voor den voor hem bijna onoverzienbaren tijd van twee en half jaar. De jongen stond daar dan en huilde, huilde: niet zooals een man huilen kan, tranen van bitter verdriet, maar zooals een kind huilt, praat tegelijk: om de dubbele vreeselijkheid, vooral dal hij een moord had gepleegd, onherstelbaar en dan dal hij nu in de schande en de ellende der gevange nis gekomen was. Buiten, daar zoemde hel blije leven, bul ten daar schalde zonder ophouden de spreeuw, waar de lentedag bloeide. En mij beving de ontroering over zoo waar jeugd leed en de verwondering over de wreed heid van de gemeenschap, reeds tegenover een half-kind-nog," Het H o 1 1. Nieuwsbureau ecint uit Brest: Het Amerikaausche eskader van opleidingsschepen is naar Nederland vertrokken. „Mijnheer, ik wou graag uw dochter tot m'n vrouw hebben.'-' Verstrooide professor: „Mijnheer, zog aan uw vrouw, dat zij mijn dochter niet kan krijgen." DE ALGEMEENE TOESTAND. Mc Donald komt lieden te Parijs nieuwe gedenk steen onthnld. De Engelsohc premier heeft in het En gelsche Lagerhuis nog eens officieel toe licht de kwestie, waarover de Fransoho pers zooveel misbaar heeft gemaakt. Men zal deze toelichting uitvoerig onder Enge land kunnen rinden. Na het lezen daarvan zal men o.i. niet dan den indruk kunneu krijgen, dat de Fransche oppositie volkomen heeft gefaald voorzoover het zakelijkheid en gezondheid van argumenten betreft. Of zij ook gefaald heeft in zooverre, dat de campagne in Frankrijk Herriot geen goed heeft gedaan, zie, dat is iets anders cn daarop zouden we niet gaarne bevestigend antwoorden. Herriot's positie lijkt ons toch wel wat verzwakt door het gedrijf cn geschrijf vun de Fransche oppoeitic-pers en Herriot kan zioh de weelde van verlies niet lang ver oorloven I McDonald blijft van zijn kant alfes doen, om deze oppositie den wind uit de zeilen te nemen en daarom komt hij hedenmid dag vier uur zelf naaar Parijs om met Her riot daar het onderhoud van the Chequers te vervolgen en over het gebeurde heen tc komen. Hij heeft daarbij den vollen steun van België en Italië, gelijk voor zoover Bel gië betreft, ook blijkt uit een rede van mi nister Hymajis, onder Belgic vermeld. De onderstroomingei. hadden al weer een nieuw bericht in de wereld gebracht, n.l dat de conferentie van Londen zou worden omgezet in een conference van Brussel of Parijs, doch dit is onjuist. Van Amerikaansche zijde zit men ook niet geheel stil. Tc Washington heeft Za terdag een bespreking plaats gehad tus- schen Coolidge, Hughes, Houghton, Dawcs cn Hoover over do toepassing van het rap port des deskundigen. Volgens dc bladen beeft vervolgens de Amerikaansche gezant te Londen opdracht gekregen aan do En- gel6ohe regeering mede te deelen, dat de Vereenigdo Staten van meening zijn, dat de wederopbouw van Europa afhangt van do onmiddellijke invoering van het rapport der deskundigen. Dat is ook een zijdelingaoho wenk aan Frankrijk en speciaal tegen de oppositie Poincaró lijkt ons ditmaaJ zijn doel dan ook nog te missen. Zijn interpellatie van heden is door McDonald's komst tot Don derdag uitgesteld. Voor Poincaró is dit bezoek wel eonigezins wrang. Tijdens zijn bewind, dacht de Engelsche premier niet aan gaan naar Parijs BINNENLAND. Er heeft zich een comité gevormd, om te voorkomen, dat het wetsvoorstel-Rutgers (Plaatselijke keuze) tot wet zal worden ver heven. De Vrijheidsbond heeft een bureau inge steld, dal opmerkingen ten opzichte van het ontwerp-Tariefwet zal verzamelen. Voorloopige overeenstemming inzake do staking bij „Werkspoor." BUITENLAND. Mc Donald komt heden naar Parijs voot een ontmoeting met Herriot. Mo.Donald legt in het Engelsche Lager huis een verklaring af. Hymans, de Belgische minister van bul- tenl. zaken over den toestand. Hitier geen voorzitter der Duitsche natio- naal-socialistische partij meer. Het Kanaal-tunnel-plan weer van de baan Mot het oommuniquó ovor do nieuwe be sprekingen tusschen McDonald en Herriot zal men nu wel dubbel voorzichtig zijn 1 Dc prins van Wales heeft in de Notrc Daras do Paris een gedenksteen onthuld voor het millioon Engelsdho gesneuvelden, dat mcercndeels op Fransch gebied rust. President Doumergue woonde dc plech tigheid bij. In een boodschap aan Doumer gue geeft de koning van Engeland op nieuw uiting aan zijn broederlijke gezind heid jegens het Fransche volk. Ten antwoord hierop zegt de president dor Republiek, dat do herinneringen, op geroepen door plechtigheid in de Notre Dame cr toe zullen bijdragen om de loyale vriendschap te versterken die beide volken verbindt BELCIE. Hijmans over den toestand. Bij gelegenheid van een lunch van het syndicaal der builenlandsche pers heeft mi nister Hij mans een uitvoerig overzicht gege ven van den diplomalieken toestand. Ilij zeide o. a., dat het verslag der deskundigen oen nieuw tijdperk geopend heeft in de kwestie van de schadevergoeding en de Europeesche politiek. Zonder twijfel zullen de schadeloosstellingen, door het verslag voorzien, niet hel totaal der schuldvorderin gen bereiken, dat men zich indertijd had voorgesteld, doch het rapport is het werk van menschen, die vertrouwen cn achting genieten en de Amerikaansche medewerking verleent er liet gezag aan ecnor verheven onpartijdigheid. Na be hebben herinnerd, dat do commis sie van horstel en alle betrokken regeerin gen hel verslag hebben aanvaard, zeide Ilijmans, dal men moet Iraclilcn de uitvoe ring te verzekeren der oplossing, zooals die door de deskundigen is ontworpen. Daarom hebben wij. Theunis en ik, een soort pel grimstocht ondernomen, ten einde die over eenstemming le bevorderen. Wij worden overal met sympathie ontvangen. Daarna zette hij uitvoerig uiteen, hoe men le werk zal gaan, nadat Duilschl&nd alle wettelijke en reglementaire maatregelen zal getroffen hebben, om het verslag der deskundigen toe le passen. Wij zullen (e Londen, zeide de minister verder, in volle onafhankelijkheid, in een atmosfeer van verzoening, hel vraagstuk van de controle bespreken, voor zoover vcr- eenigbaar met het plan der deskundigen. De confore-nlie van Londen heeft uitsluitend ten doe! de toepassing van hel rapport der deskundigen. Het spreekt vanzelf, dat de kwestie der schadevergoeding eers! opge lost zal zijn, wanneer men liet vraagstuk der in tergeallieerde schulden zal hebben opgelost, en dat het probleem van de veilig heid alle andoTe kwesties bcheerscht. Hijmans besloot met te zeggen, dal Bel gië recht beeft op de medewerking van alie geallieerden en, wijzend op de definitieve overeenkomst met Frankrijk, deed hij een nieuw beroep op Engeland, opdat het door vriendschappelijke beloften de positie van België- zou versterken. DUITSCHLAND. Beiersche voorwaarden en toestanden. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat de Beierscho eerste minister president Hcid op dc bijeenkomst van mi nisterpresidenten te Berlijn aan de aan vaarding door Beieren van het rapport der deskundigen de volgende voorwaarden heeft verbonden Ie. Er worde naar gestreefd, dat douanegrens aan den Rijn wordt *-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1