Ho. 19729 Tweede Blad. Anno 1924. BINNENLAND. Begrafenis Ondernercwig KEERËWEER CREMATIE, AUTO-TRANSPORT De oinciciS'Opleiding. In zijn Memorie van Antwoord op bet voorloopig verslag der Tweede Kamer over hcto ntwerp: Wijziging van bet VlIIe hoofd stuk der Sfca-itsbegroo'ting voor 1924, zegt de Minister van Oorlog zeker niet het minst te betreuren, dat dit ontwerp cerot laat bij de volksvertegenwoordiging koo worden aanhangig gemaakt. Het is hem niet mogen gelukken, het thans onder vonden bezwaar te voorkomen, doordien aan bet doen van een keuze een zeer nauw gezet onderzoek moest vooralgaan met be trekking tot alle garnizoenen, die voor de oonoentratie der scholen in aanmerking konden komen Aangezien voor een en ander tijdrouvenle berekeningen en ver gelijking der gegevens noodig waren, beeft het geheele onderzoek aanmerkelijk meer tijd gekost dan was gedacht. Waar bet re gelmatig verloop van de ontworpen reor ganisatie van bet militair onderwijs en 's Rijks geldelijk belang de in-werking-tre- ding van den voorgestelden maatregel «>p 1 October e.k. vorderen, beeft do Regeo- ring gemeend, niet te mogen nalaten, het ontwerp nog vóór den aanvang van hol Bomerreces bij de Kamer aanhangig te ma ken, zij het ook, dat voor de behandeling Bleohts een beperkte tijd beschikbaar zou zijn. f De mecning van verscheidene leden, dat üe Regcering in het onderhavige wetsont werp zou vooruitlooptu op de gezamenlijke voorstellen tot reorganisatie van het mili tair onderwijs, en dat, derhalve na vast stelling van die reorganisatie, wellicht ten koste van belangrijke financieele offers, op de thans voorgekomen concentratie zou moeten worden teruggekomen, kan de Mi- niiter niet als juist erkennen. De thans 4' ABo&angige maatregelen pas6en in alk 1-fiflsclde plaatsing van de oadetten van bit jongste studiejaar van de tactisohe wapens bij de opleiding voor verlofsoffi- rieren is voorshands als een detaoheering tan behoeve van de praktische opleiding tot aanvoerder te beschouwen. Welk stol sel later ooik gekozon moge worden, de thans ten aanzien van de cadetten van het jongste studiejaar co nemen maatregel hoeft geen of slechts oubcteokenenden in vloed op de voorgenomen concentratie. In de tweede plaats brengt do plaatsing van 'de cadetten aan de scholon voor verlofsof- fioicren in de aaa die soholen gevolgde methode van opleiding gcenerlei wijziging. Met betrekking tot de bezwaren, inge bracht tegen de richting, waarin do offi ciersopleiding thans wordt geloid, sluit do Minister zioli volkomen aan bij die leden, die het met hem van groot belang achten, zoowel met bet oog op bet ondeïwijs als met financieele overwegingen, dat de a.n. beroepsofficieren gedurende hun eerste «tudiejaren dezelfde opleiding als hun a s verlofscollega's volgen. De Minister wil hier gaarne nog aan toevoegen, dat de vakopleiding van de a.s. verlofsofficieren, wzï de tactische wapens betreft, naar zijn meening geheel gewaarborgd is door een 2-jar.jren cursus, nadat de jongelieden tot aanvoerder zullen zija gevormd; deze cur sor, die niet te beschouwen is als een aan- vuhingscursus in dien ziu, dat te voren de h<v/fdzaak zou zijn ouderwezen, beeft ten doel een wetensoWappelijken grondslag te leggen voor de krijgskundige studie, waar op later kan en moet worden voortge bouwd. Het groote voordeel, dat niet het ooc; op de te vervullen laak in bet vcrlofsleger, waarin 9/10 der aanvoerders uit verlofsper- Boneel zal bestaan, er eenheid zal zijn m 'de practische opleiding van verlofs- en berocpspcrsoncel, is tastbaar. Het zijn niet «zoozeer bezwaren, aan de bestaande offi ciersopleiding verbonden, die do Regee ring dezen weg hebben doen inslaan, als wel de militaire, raoreele en geldelijke jroordcclen der nieuwe richting. Het is den Minister niet bekend, welke /autoriteiten op het gebied van militair ton dor wijs dit beginsel met onderschrijven een weerlegging daarvan in vakpers of el- fters heeft hij dan ook niet aangetroffen. De keuze van de gemeente Kampen heeft bezwaren naar voren gebracht, wcllte in hoofdzaak betreffen: lo. de legering2o. de oefening6t£rrei- nen, de gelegenheid tot het houden van velddienstoefeningen, schietoefeningen enz.; 3o. de mogelijkheid van het oefenen met andere wapenen do geestelijke en lioha- ineiijke ontwikkeling en ontspanningöo. 'den gezondheidstoestand te Kampen. Wat. de legering aangaat, meent de Mi nister, dat, wellicht docsr onbekendheid met den plaatselijken toestand, sommige leden de voor dit doel te bestemmen ge bouwen onjuist beo'«rdcelen. Ook bij de bestaande scholen voor verlofaofficieren 2,jn de manschappen cn de leerlingen van elkander gescheiden gelegerd. Dat het ge bouw van het Instructie-Bataljon niet ge schikt i3 voer de leerlingen als vast ver blijf wordt onderschrevenom dit reden komen de bedoelde leerlingen dan ook in het voormalige gebouw van den hoofdcur sus en in het burgerweeshuis. Ook de voor- madge kazerne Instructie-Bataljon zal, na apt aanhangen v?.a de genoemde verbete ringen een behoorlijk verblijf opleveren voor bet oefenings-dcta<ibament. De detailoefeningen zullen geheel tot naar recht kunnen komen, aangezien op circa 15 minuten afstanda van de kazerne 2 oeten.ngsfcevrcinen beschikbaar tulion zijn, eik voorzien van 2 schietbanen. Het gemeentel*ar heeft verder een zeer hoog weideveld ter beschikking gesteld .♦ot een grootje van 15 H.A. Wat aangaat de oefeningen in den veld dienst, de gevechUocte: i ageu en de ge- gechtsschi et oefeningen, wordt, met nadruk fle aandacht gevraagd voor de omstandig heid, dat de Wezep's heide, eigendom van de gemeente, ruim 240 H.A., nimmer on bruikbaar ia, terwijl de aangrenzende Heer- desche heide eveneens ruime gelegenheid tos oefenen biedt. De troep kan met een klein halfuur tijdverlies op de oefenings plaats aanwezig zijn, terwijl zulks overal elders 1 a lVf» uur marebeeren vóór en na de oefening kost. Het oefenen met andere wapens komt in het eerste gedeelte van de opleiding voor vcrlofsofficier zeei weinig voor. Niettemin i9 Kampen ook ten deze niet in ongunstige omstandigheden, aangezien de nabijheid van Deventer de samenwerking met oava- lerie mogelijk maakte, terwijl nergens be ter dan op do Oldebroekscho Schiethoide de moderne samenwerking met artillerie tot zijn recht kan komen. Bezwaar tegen Kampen als ontspanninge- plaats moeten door den Minister geheel worden afgewezen. Dat van een inconse quentie gesproken zou moeten worden, omdat, nadat de hoofdcursus naar Breda is overgebracht, thans weer een opleidings- inriohting zou worden geplaatst, moet ten stelligste worden weersproken, omdat de h jofdoursus slechts op financieele gronden is ondergebracht en geenszins omdat Kam- •ea niet als opleidingsplaats heeft vol daan. Met het oog op den jeugdigen leeftijd, waarop men spoediger tot ziekenhuisver- pleging overgaat, kan heel goed prooents- ge wij-ze het aantal opgenomen militairen daar iets grooter zijn, dan in andere gar nizoenen het geval ia, zonder dat daarom an een minder goeden gezondheidstoestand mag worden gesproken. Yergielijkfc men het in de laatste jaren te Kampen voorgeko men aantal sterfgevallen, dan steekt do gezondheidstoestand daar ter plaatse van andere garniaoenen zelfs gunstig uit. De plaatsing te Kampen van andere in richtingen of troepen zou moeilijk in over weging kunnen worden genomen, omdat de genoemde troepen en inrichtingen óf niet van voldoende steikte óf van voldoen den omvang zijn om alleen een garnizoen te vormen, óf wel op gronden van disloca tie (politietroepen), dan wol in verband met bijbehoorende inrichtingen en bergplaat sen (motordien6t) aan een bepaalde plaats gebonden zijnoverplaatsing van het gar nizoen Delft ware ontoelaatbaar, alleen reeds omdat zulks strijdig zou zijn met de looalisatie van de dienstplichtigen. Ten slotte deelt de Minister nog mede, dat de voorgenomen reorganisatie per |aar een terugkeerendc bezuiniging mede brengt van f 1S8.000. De Ambtenaarssalarissen. Het perscommuniqué, afkomstig van het comité ter behartiging der algemeene be langen van het Overheidspersoneel (A. O. O. P.) gaf het „Hbld." aanleiding een3 te informeeren naar de juistheid van de mede- deeling, dat de door de Regeering voorge stelde kernsalarissen 25 pCt. en meer lager zqn voor sommige ambten dan de maximum salarissen, welke in het Bezoldigingsbesluit van 1920 voor deze ambten voorkomen. Ons is verzekerd, dat er geen enkele aan leiding bestaat voor de veronderstelling, dat verschillende categorieën van ambtenaren zooals uit dit bericht zou zijn af te leiden, 25 pOt. en meer in salaris zouden achter- uilgaan. Die achteruitgang zal voor de ge huwden en kostwinners ten hoogste 29 pCt. bedragen. De hoofdambtenaar, ter zake door ons ge raadpleegd, zegt het blad, verklaarde het zeer te betreuren, dat het oomité, waarvan bedoeld perscommuniqué afkomstig is, tel kens weer de gemoederen door hst versprei den van dergelijke berichten geheel noode- loos in beroering brengt. De staking bij „Werkspoor". De parlementaire redacteur van „Het Volk" meldt aan zijn blad: De Rijksbemiddelaar ir. Van IJsselsleijn heeft gistermorgen op hel Departement van Arbeid, naar wij vernemen, geconfereerd eerst met hel dagelijksch be3tuur van den Melaalbond en de directie van „Werkspoor" en daarna met vertegenwoordigers der ar beidersorganisaties, der bij „Werkspoor" werkende ongeorganiseerde arbeiders der personeelsverenigingen van de Rotterdam- sche Droogdokmaatschappij en van Wilton. In laatstgenoemde conferentie heeft ir. Van IJsselsleijn aan genoemde vertegen woordigers de vraag gesteld, hoe men dacht over een aanvaarding van lien procent ta riefsverlaging en 21/» pet. loonsverlaging. Daar de besturen zich hierover niet aan stonds konden uitlaten, verzocht ir. Van IJsselsleijn hun zich hierover te beraden. De besturen zouden dit in het middaguur doen. In een vorige bijeenkomst met den Mé- taalbond heeft, zooals men zich herinnert. Danz namens de betrokken organisaties voorgesteld 5 pet. loonsverlaging en 5 pet. tariefsverlaging, welk denkbeeld organi- satiebesluren genegen waren bij hun leden te verdedigen .Dit denkbeeld werd toen af gewezen door den Metaalbond, die had voorgesteld 10 pet. tariefsverlaging en 5 pet. loonsverlaging. Gistermiddag zou een vergadering plaats hebben van d? betrokken partijen te zamen met den Rijksbemiddelaar. Ter aanvulling van dit bericht nog het volgende: Onder leiding van den Rijksbemiddelaar, den heer H. A. van IJsselsleijn, is gisteren in het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid een bespreking gehouden lus- schen de vertegenwoordigers van den Me taalbond en de directie van „Werkspoor" eenerzijds en de vertegenwoordigers van de betrokken arbeidersverenigingen en orga nisaties anderzijds, in zake de uitbreiding van het conflict bij „Werkspoor" lot enkele ondernemingen buiten Amsterdam, met name tot een viertal ondernemingen, gevcs- sligd te Rotterdam. Daar de gerezen moei lijkheden te Rotterdam beschouwd moesten worden als een gevolg van het conflict bij „Werkspoor", waren thans de Amsterdam- sche en Rotterdamsche belanghebbenden bijeen, ten einde de moeilijkheden in hun geheel te bespreken. Het bleek ten slotte mogelijk bejdc par tijen in zooverre tot overeenstemming te brengen, dat de aanwezige vertegenwoordi ger-s bereid werden gevonden eenige voor stellen aanhangig te maken en te bepleiten bij hun committenten, welke bij aanvaar ding geschikt zijn het conflict bij „Werk spoor" te beëindigen, waartoe bij overeen stemming van werkgevers en werknemers organisaties ook de directie van „Werk spoor wilde medewerken. Deze voorstellen waren: lo. dat „Werkspoor" dadelijk na de op heffing van de staking zou overgaan tot een onmiddellijk ingaande loonsverlaging en wel van 10 pet. op hel lariefloon en van 21/« pet. op hel uurloon; 2o. dat de in slaking gegaan zijnde ar beiders, werkzaam bij „Werkspoor", die door de directie dier vennootschap be schouwd worden als te zijn ontslagen, door haar opnieuw in dienst worden genomen, voor zoover de stand der werkzaamheden aan „Werkspoor" zulks toelaat, en onder nadere voorwaarden, vast te stellen door de directie van „Werkspoor" in direct overleg met den voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond 3o. dat de directie van „Werkspoor" zich verbindt af te zien van eenigen rancune- maatregel, in welken zin ook. Voorts werd aangenomen, dat, wanneer het conflict bij „Werkspoor" zou zijn opge lost, de arbeiders in de metaalindustrie, die te Rotterdam of elder3 buiten Amster dam hun arbeid hebben verlaten, omdat zij zich niet wilden belasten met de uitvoering van werken, welke in de onderneming, waarin zij arbeiden moesten, door „Werk spoor" waren uitbesteed, zouden worden te ruggenomen in dezelfde onderneming, waarin zij van te voren werkzaam waren. Ook in deze ondernemingen zouden geen rancunemaalregelen legen deze arbeiders worden toegepast, maar de werkgevers zou den het recht van ontslag van arbeiders be houden, voor zoover geen arbeid voor deze werknemers aanwezig zou zijn. Verder werd nog overeen gekomen, dat, zoodra de slaking bij „Werkspoor" zou zijn opgeheven, het door „Werkspoor" uitbe stede werk zou worden vrijgegeven, in dien zin, dat de werknemers verplicht zouden zijn dezen arbeid in hun werkplaats uit te voeren, zoodra en voor zoover hun werk gever dit zou eischen. De ter vergadering aanwezige vertegen woordigers der organisaties hebben toege zegd den Rijksbemiddelaar zoo spoedig mo gelijk in kennis te stellen van de beslissing der lichamen, die zij vertegenwoordigen. De heer Mohmed Essad Bey, die te 'Angora directeur van do eerste politieke afdceling aan het Ministerie van Buitcn- landsche Zaken was, zal als zaakgelastigde de Turksche replubliek bij de Nederland- sche regeering vertegenwoordigen. Meh- med Essad Bey is reeds in Den Haag aan gekomen, en door Minister Van Karnebeek ontvangen. De nieuwe Turksehe zaakge lastigde was reeds vroeger (1919-1922) aan de Turksche legatie in Den Haag verbon den, eerst als secretaris, daarna als zaak gelastigde. In het begin van 1923 had hij ons land verlaten, daar hij naar Angora geroepen was. Gisteravond heeft de plechtige inwij ding plaate gehad van de weer in dienst genomen Oude Kerk te Delft. Onder de aanwezigen waren de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap-, pen, dr. De Visser, de Kamerleden prof. H. Visscher en Van der Voort van Zijp, de burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, en de webhouders dr. Spanjaard en Brink man, de Ned.-Hervormde predikanten van Delft en vele predikanten, die vroeger in deze gemeente hebben gestaan, en de ar chitect, onder wiens leiding de wederop bouw en restauratie heeft plaats gehad. De president-kerkvoogd, de heer N. Ro denburg, merkte op, dat het kerkgebouw in 2 jaar en 9 maand, niet gebruikt is kun nen worden. Het verheugde hem, dat hij het gebouw thans aan den kerkeraad en de gemeente kon overdragen. Op veraoek van den predikaat kerkvoogd werd Psalm 118 12 gezongen. Ds. H. J. Rooseboom opende den dienst. Hij had als tekst gekozen2 Kron. 20 vers 35a. ,Alaoo werd de dienst in het hui» 'des Heercn besteld. En Hiskia en al net volk verheugde zich over hetgeen God eot volk had toebereid." Spreker toonde aan in hoe mcnigeriei opricht de schoonheid der kerk is hersteld door het wegbreken van de gaanderij, het aanbrengen van gekleurd glas in de ramen, het veranderen van de tint, het plaatsen van eikenhouten banken en het herstel van het orgel. Toch is er, vervolgde hij, het een en an der, dat de blijdflohap kan temperen. Er moet nog f 20.000 betaald worden en dio zijn er niet. Er is tot nu toe f 190.000 uit gegeven. De assurantie heeft bijna f S3.000 uitbetaald, de Delftsche gemeente bracht aan giften bijna f 23 000 samen. Geleend is f 70.000 De kerkvoogdij hoopt dan ook zeer, dat ten minste een deel van den schul denlast van haar sobouders zal worden af genomen. Spreker riobtt-e zioh in dit ver band tot den minister van onderwijs, kun sten cn wetenschappen, dien hij dankte voor zijn tegenwoordigheid. Ook is de kerk nog niet af. De helft der ramen is slechts hersteld, de kronen, die zijn opgehangen, dragen een voorioopig karakter. Maar toch, wat wij hebben is reeds zoo veel. Laat ons, meer dan op wat wij missen, zien op wat wij hebben, opdat oen blijdschap on3 vervulle, die ons oot moedig leert danken. Spreker dankte namens de Gemeente de ooi lege s van kerkvoogden cn notabelen vooir hun arbeid en in bet bijzonder den president-kerkvoogd, den heer N. Roden burg, die zichzelf geheel aan het herstel lingswerk heeft gegeven. Voorts do monu ment-encommissic, architect, opzichter, hoofdaannemers, allo andere werkgevers en de ambachtslieden van alle vakken, die hier hebben gearbeid. Maar bovenal God zij de eerel Hij heeft ons geleid en in het gevaar behoed. Geen ongeluk is bij het gansohe werk geschied. Hem zij de eerc, die uit het kwade het goede deed te voorschijn komen en uit Wiens band wij onze kerk als een genade- gesoüeuk ontvangen. Zoo herhalen wij do laqtste woorden van den tekst met bijzon dere klem: ,,zij verheugden zich over het geen God den volke had toebereid." Ja, amen, jal Wat God heoft toebereid. 8oli Deo gloria I De Raad van Delft heeft strafbaar gesteld het bezigen langs den openbaren weg van ruwe of onzedelijke taal. Dit ar tikel werd met rechts tegen links aange nomen. Evenzoo wordt strafbaar gesteld het in het openbaar of van den openbaren weg waarneembaar, op welke wijze of door middel ook, God te hoonen, te lasteren, dat te bevorderen of daartoe gelegenheid te geven. De S. D. A. P. stemde tegen. Bij Kon. besluit is aan dr. J. J. L van Rijn, met ingang van 1 Juni, eervol ontslag verleend als onbezoldigd lid voor Nederland van het Permanente Comité van het Internationaal Landbouw Instituut 1c Rome, en is mot ingang van dien datum, als zoodanig benoemd mr. J. H. van Roijen, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Romeis, met ingaog van dien datum, benoemd tot inspecteur van den arbeid, de heer D. J. Burger, te Groningen, adjunct-inspecteur van den ar beid. Het bestuur van het Ned. Wegcncon- gres had gisteren een excursie uitgeschre ven naar Den Haag en Wassenaar ter be zichtiging van cenige moderne wegcon structies, waarbij de deelnemers tevens in do gelegenheid werden gesteld, kennis te maken met enkele moderne methoden vau stofbestrijding cn van de resultaten daar van. De excursie werd voorafgegaan door een samenkomst in de Residentiebioscoop, waar de meer dan 200 deelnemers zich ver zamelden. Hieronder waren vertegenwoor digers van de Departementen van Water staat en Oorlog, verschillende provincies, gemeentebesturen, Kamers van Koophan del, hoogheemraadschappen, polderbestu ren en nog tal van andere publieke licha men, vercenigingcn en maatschappijen, die bij de wegconstructies geïnteresseerd zijn. Do voorzitter van bet congres, prof. S. G. Everts, wees er in zijn openingsrede op, dat de onmiddellijke aanleiding tot de ex cursie was het voorstel van den A.N.W.B. om een bezoek te brengen aan de moder ne wegen, die nu te Wassenaar worden aan gelegd volgens de ontwerpen en onder lei ding van het wegenbureau van dezen bond, die daar ook een nieuw stofbestrijdings- middcl toepast. De secretaris van het congres, de heer H. W. O. de Bruin, gaf een korte inleiding tot de excursie. Do eigenlijke excursie nam hierop een aanvang. Het gezelschap, dat in auto's zou worden vervoerd, was echter zoo groot, dat men het in twee groepen moest splitsen. De motorbrigade der Haagsche politie zorg de gedurende den geheelcn tocht door Den Haag, dat het verkeer zoo weinig mogelijk overlast ondervond. Het geheele gezelschap reed naar café Oud-Wassenaar," waar een noenmaal den deelnemers wachtte. In den middag wer den te Wassenaar dc moderne wegcon structies bezichtigd. In het park „De Kievit" werden proeven genomen voor een oppervlak-behandeling met diverse asfaltemulsies, en enkele ande re, waarop dergelijke proeven met een nieuw stofbestrijdingsmiddel in verschillen de oplossingen plaats vonden. In de Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam is een commissie gevormd voor de stichting van een nieuwe kerk in de Indische Buurt. De Slaalscommissie inzake de reorga nisatie van het Hooger Onderwijs heeft, zegt „De Tel.haar rapport ingediend, waarin o.a. wordt aanbevolen, dat de Vee- artsenijkundige Hoogeschool te Utrecht als afzonderlijke faculteit zal worden overge bracht naar de Ulrechlsche universiteit. Men verwacht van dezen maatregel in de toekomst een groote bezuiniging, aangezien de propaedcutische vakken voor dc medische en veterinaire studenten groolendccls dï- zelfde zijn, zoodat hét aantal hoogleeraren, conservatoren en assistenten geleidelijk ver minderd zou kunnen worden. Verscheiden localiteiten, in de ruime gebouwen, welke de laatste jaren verrezen zijn op hel terrein achter de Alexandcr-Numan-kade te Utrecht zullen alsdan gedeeltelijk benut kunnen worden voor het geven van colleges en 'het inrichten van laboratoria ten behoeve der medische studenten, van wie thans reeds een gedeelte de scheikundige-college3 aan de Yeeartsenijkundige Hoogeschool volgt. Meer dan lot hedea het geval was. zal naar men verwacht belangstelling ge wekt worden voor de studie in de vergelij kende pathologie, waarvoor in Leiden eenige jaren geleden reeds een speciale leersloel is ingeruimd. Naar „De St." bericht, zal ds. A. M. Donner J.Hzn., Geref. predikant te Amers foort, eervol emeritaat aanvragen t?gen 15 November. Alfabetische aartboveliDg voor Raads heer bij het gerechtshof te Amsterdam; mr. dr. F. O. van Geer, mr. B. M. de Vos en mr. J. Wiarda, allen reohter aan de recht bank te Amsterdam. Alphabetisohe aanbeveling voor Raads heer bij bet gerechtshof te '-sHertogca- bosoh: mr. L. L. Beekering van Loenen, mr. C. van Nievelt en mr. A. J. Vliegent- hart, allen rechter reepect-ievelijk aan de rechtbanken te 'a-Hortogenboscih, Ti el oo 's-Hertogenbosdimet het lot viel af rar, J. H. Bybau, reohter aan de roohtbainc tO Roermond De voorzitter van den Raad van Ar beid te Nijmegen schrijft: Zoo langzamerhand is het wol vrij alge meen bekend, dal weezen van verzekerden, ingevolge de bepalingen der Invaliditeits wet, aanspraak op weezenrente kunnen maken. Dat onder bepaalde omstandigheden pleegkinderen ook recht op rente hebben, is minder bekend. Het volgende is oen onge woon geval: Bij een gezin te Nijmegen was een Ilon- gaarsch meisje opgenomen, dat reeds een jaar in het gezin voorgoed al9 blijvend pleegkind was, loon de pleegvader kwam te overlijden. Deze was verzekerd ingevolge de bepalingen van de Invaliditeitswet, en e-c waren voldoende zegels voor hem geplakt. Het Hongaarsche meisje voldeed aan het bepaalde bij art. 82 II der Invaliditeitswet, n.l. ,dat met wettige kinderen gelijkgesteld worden pleegkinderen, die gedurende het jaar, aan hel overlijden voorafgaande, op kosten van den verzekerde in diens gezin zijn opgevoed en na diens overlijden, geen kostwinner hebben. Het meisje krijgt nu tot haar llden verjaardag een rente van f 187.20 per jaar. In den Raad van. Utrcoht had gisto ren de benoeming plaate van een gemeen» te-sooretaris ter voorziening in de vacatu- re-Bool. Uitgebracht werden 39 stommen, waarvan 20 op dr. J. de Lange, No. 1 der voordracht, referendaris ter gemeente-so- oietarie der gemeente Utrecht cn chef der afdeeling onderwijs 3 op dr. G. G. Pekel haring (No. 2 der voordracht), 4. op mr. Van Leyden, li op dr. v. d. Berg en 1 in Wanoo. zoodat de heer De Lange is be- Doemd. Te Arnhem is gisteien de 13de afge» mcono vergadering gehouden van de Alg. Ned. Vereeniging „Het Groene Kruis" ou der voorzitterschap van da. F. G. Flei scher, uit Utrecht, die in zijn openiogsread herinnerde aan het feit van het 12j-jarig bestaan der Vereeniging, terwijl hij verder meedeelde, dat in het volgend jaar do Groene-Kruisbowcging 25 jaar zal hebben bestaan en de Noord-Hollandsohe vereeni- giDg ,,Het Witte Kruis", de geliefde Alma Mater der Vereniging, vijftig jaar. Volgens het financieel verslag sloot de winst- cn verliesrekening van don algemee» nen dienst met een verlies van f 1075, ter wijl het centraal bureau een batig saldo heeft van f 5822, zoodat de gecombineerde winst- en verliesrekening 1923 een saldo winst aangeoflt van f 4747. Rekening en verantwoording werden goedgekeurd. Aan de ordo was vervolgens de bespro king van het punt- Samenwerking met het Roode Kruis. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan op een beroepschrift in cassatie vau den Minister van Financiën en daarbij vernie tigd de uitspraak V3n den raad van beroep voor de directe be'adingen te 's-Gravenhage van 1 Juni 1923, bij welke laatste uitspraak weer was vernietigd een aan de N.V. de Kon. Ned. Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ned.-Indië opgelegde aanslag in de dividend- en tantieme belasting over iiaar boekjaar 1920. Van hoeveel beteekenis deze uitspraak voor de Rotterdamsche financiën is, blijkt zegt dc „N. R. Ct.'\ uit een als noot in de Handelingen van den Gemeenteraad op genomen nota van den administrateur van het bureau voor de regeling van de plaatse lijke belastingen. De opbrengst van deze heffing is ter sprake gekomen bij de be raadslaging over den vermenigvuldigings factor. Er moest toen nog met de moge lijkheid worden gerekend, dat de Staat het proces geheel of gedeeltelijk zou verliezen. Wegens aanslagen van de Koninklijke had de gemeente aan opcenten ontvangen f2.130 000 (1921: f630.000; 1922: niets; 1923: f 1,500.090). Van die f 2.130.000stond slechts f201331.50 (aans'ag 1918) v:st op grond van een vorig arrest van den Hoogen Raad, zoodat het restant of rond f 1.930.000 zou moeten zijn teruggegeven, indien de Hooge Raad op het verzoekschrift gunstig had beschikt. Nu de beschikking anders is uitgevalten, zal de gemeente van het over de boek jaren 19181922 ad f 2.863 168.15 uitge trokken bedrag, waarvan f2.130.000 reeds is uitbetaald, nog ontvangen f 733.00J. H.er bij komt voor het boekjaar 1923 nog een (op de basis van 25 pCt. dividend te rameu) bedrag van pl.m. 5 ton, eveneens aan de begrooting voor 1924 ten goede te schrijveu. Daar de Koninklijke haar proces geheel verloren heeft, zal dus (afgezien van de ev. baten voor 1925 en volgende .ïareu pl.m. 12 ton ontvangen worden; had zjj het geheel gewonnen, dan had d gemeente f 1.930.000 moeten restitueeren. In de ra ming was echter reeds zooveel vooruitge- loopen op een gedeeltelijk winnen van het proces door den fiscus, dat thans de mee valler voor de begrooting van 1921 niet 12, doch 8 ton bedraagt. ,,Het Vad." berioht, dat con wetsont werp nagenoeg klaar ligt, waarbij Rijks ambtenaren, die pensioen uit do schatkist genieten, op dat inkomen worden gekort. RECLAME. OPGERICHT 1871 AALMARKT 10 TELEF. 801 7797

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5