Zonderlinge Kameraden No. 19728 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 Juli. Tweede Blad. Anno 1924. GEMEENTEZAKEN. FEPfLLETON. Benoemingen en ontslag. Ter voldoening aan liet bepaalde bij de artt. 5 en 6 der verordening van 19 Januari 1911, houdende Keglemc-nt op het beheer en bestuur van het Krankzinnigengesticht .,En- Öegeest", de afdeeling voor jeugdige idio^n „Voorgeest" en het Sanatorium voor .Zein. .-- liiders „Rhijngeesl" bieden B. en W. ter Vervulling van de vacature ontslaan in de Commissie van Beheer over die inrichtin gen, tengevolge van het overlijden van den beer W. Pera. na raadpleging der Com.: is- gie, de volgende aanbeveling aan: lo. da heer E. van der Wall; 2o. de heer Th. B. J Wilmer. Ter voldoening aan. het bepaalde bij art. 1 der verordening van 25 Juni 1923, hoo dende Reglement van de Gemeentelijke Bank van Leening te Leiden, bieden B. en W. ter vervulling van de vacature van Commissaris dier instelling, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer'Tb. B, J. Wilmer. na raadpleging van Commis sarissen, het volgende dubbeltal aan: lo. de heer Th. B. J Wilmer; 2o. de heer J. Splinter Gzn. De heer J. P. Hemerik verzoekt B. en w. wel lo willen bevorderen dal hem., mei in gang van 15 Augustus a.s., eervol pp!>< wordt verleend uit zijn betrekking van Op zichter der plantsoenen alhier. Aangezien tegen inwilliging van dit ver zoek geen bezwaren bestaan verzoeken B. en W- den Raad daartoe wel le willen over gaan. Geen vloekverbod en geen algeheele toepassing der Zondagswet. In liet afgeloopen jaar werden achtereen volgens in handen van B. en W. ten fine van praeadvies gesteld: a. een adres van hel bestuur van den bond legeD het schenden door het vloeken van Gods heiligen Naam, houdende verzoek tot het uitvaardigen van een vloekverbod; b. een verzoek van het gemeentebestuur van Wymbritseradeel om ad'haesie te betui gen aan een door den Raad dier gemeente tot TT. M. de Koningin gericht verzoek het daarheen le leiden, dat de openlijke Gods lastering strafbaar wordt gesteld in het wetboek van strafrecht; c. een adres van hel bestuur van de af deeling Leiden der Staatkundig Gerefor meerde Partij om de Zondagswet in haar geheel te handhaven en een vloekverbod ijl te voeren; d. een adres van den Kerkeraad der Chx. Geref Gemeente van gelijke strekking ajs hel sub c vermelde adres; e. een adres van den Kerkeraad der Ge reformeerde Gemeente, waarbij aan 't adres sub c adhaesie wordt betuigd. Voorzoover wordt aangedrongen op hand having der Zondagswet kan hun praeadvies al bijzonder kort zijn meenen B. en W. De onderwerpen, in dit verband in de adres sen opgenoemd, zijn nagenoeg alle reeds in de Zondagswet genoemd en kunnen dus on mogelijk bij gemeente-verordening worden èeregeld. Bovendien berust de handhaving van de Zondagswet niet bij den Raad eri zij geven derhalve in overveging op de adres sen voorzooveel daarin wordt aangedrongen op handhaving van de Zondagswet, niet in te gaan. Eenigszins uitvoeriger willen zij zijn over de verzoekea lot invoering van een z.g. vloekverbod. ■Met adressanten achten zij het vloeken een zonde en een groot kwaad, dat ten zeerste behoort te worden bestreden. Of dit echt-r door hel reheppen van strafbepalin gen mo-t gesch'^den is een vraag, waarom trent verschillend wordt geoordeeld. Daargelaten nog, dat het hoogst moeilijk is te omschrijven, wat onder „strafbaar vloeken1' moet worden verslaan en dat het voor den politieagent, die bij overtreding proces-verbaal moei opmaken, hoogst moei lijk zal zijn te onderscheiden, wat wel en wat niet strafbaar is gesteld, rijst allereerst de vraag, of staat en gemeente wel in de eerste plaats de aangewezen lichamen zijn om ten deze op te (reden. Ligt zulks, zoo zouden B. en W. willen vragen, niet veel eer op den weg van het gezin, van de kerk en van tal van maatschappelijke krachten? Moet ook op dit gebied weder om den staalsarm worden geroepen, in plaats van Ier bestrijding van het kwaad le grijpen naar de eerst-aangewezenen: gezin en schoot, kerk en maatschappelijke kring? Is bovendien de vrees wel geheel onge grond, dat strafbepalingen op het vloeken juist een omgekeerde werking kunnen heb ben, dan er mede wordt beoogd, n.l. dat zij in stede vaD het euvel te bestrijden lot vloeken prikkelen? Doch hoe dit alles ook zij, welk standpunt men ten deze ook meent ie moeten inne men, beslist verkeerd lijkt het B. en W. over te gaan tot hel invoeren van een plaat selijk vloekverbod. Bij de behandeling van het adres van den Bond tegen het vloeken, hetwelk tot verschillende gemeentebesturen is gericht, is gebleken, dat over het in het leven roe pen van een vloekverbod bij verordening lang niet eenstemmig wordt gedacht. Het kan dus gebeuren, dat de eene gemeente het vloekon strafbaar stelt, terwijl in de onmid dellijke nabijheid daarvan het kwaad onbe teugeld voortwoekert. En een dergelijk ver schil in rechlsbedeeling kan niet anders dan storend werken bij de handhaving van het gezag en liet prestige van de politie. Nog om een andere reden zijn B. en W. tegen een plaatselijke regeling gekant. Vol gens artikel 161 der Gemeentewet kan de Raad op overtreding van zijn verordeningen geen zwaardere slraf stellen dan zes dagen hechtenis of geldboete van ten hoogste f 25. Eenvoudige beleedinging van iemand is echter in artikel 266 van hel wetboek van strafrecht strafbaar gesteld met ten hoogste drie maanden gevangenisstraf of geldboete van ten hoogste f 300. Opzettelijk de eer of goeden naam van een ander aanranden, wordt krachtens arti kel 261 van het wetboek van strafrecht met gevangenisstraf van ten hoogste zes maan den of een boete van ten hoogste f 300. Het hoonen van de eere van de hoogste Goddelijke Majesteit zou daarentegen, bij invoering van een vloekverbod bij gemeen te-verordening, slechts kunnen worden ge straft met 6 dagen hechtenis of een boete van ten hoogste f 25. Men' ziet, hoe onge rijmd het zou zijn indien men het vloeken bij verordening ging verbieden. B. en W. stellen dus voor niet op de ver zoeken in le gaan. Ontruiming van onbewoonbaar verklaarde Woningen nitgesteld. In verband met de door Ged. Staten na door belanghebbenden ingesteld beroep ge nomen beslissing en aangezien het den be woners niet is mogen gelukken een andere woning te verkrijgen, stellen B. en W. voor de termijnen van ontruiming van de navol gende woningen met 6 maanden te verlen gen en te bepalen: I. dat de onbewoonbaar verklaarde wonin gen Olieslagerspoort Nis 1, 2, 3 en 4 en Kareishof Nis 1, 2, 3 en 4 moeten zrjh ontruimd uiterlijk op 21 Januari 1925; II. dat de onbewoonbaar verklaarde wo ningen: a. Paradijssteeg Nis 31 en 81a; Post- hoornhpf Nis 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 8; Kool gracht No.; 14; Bouwelouwensteeg No. 31 cn B-ftleveldshof Nis 2 en 3 moeten zijn ontruimd uiterlijk op 21 Januari 1925; b. Bijleveldshof No. 1; Reineveststeeg No. 2a; Kattenpoort Nis 2, 3, 4, 5, 7, 8 en 9 en Klimmende Leeuwsteeg Nis 1, 2 en 4 moeten zjjn ontruimd uiterlijk op 28' Januari 1925; c. Koolgracht No. 16 moet zijn ont ruimd uiterlijk op 29 Januari 1925; d. Bijleveldshof Nis 8, 9, 10, 11, 12, 13 en 14 moeten zijn ontruimd uiterlijk op 4 Februari 1925; e. Byleveldshof No. 15; Koddcs'.eeg No. 38 en Klimmende Leeuwsteeg Nis 5 en 7 moeten zijn ontruimd uiterlijk op 12 Februari 1925; f. Groenhazengracht Nis 7 en 7a; Mi- rakelsteeg No. 19 en Koddesteag No. 1 moeien zijn ontruimd uiterlijk op 19 Fe bruari 1925; g. Paradijssteeg No. 37; Bouwelouwen steeg No. 37 en Zwartehandpoort Nis 5/6, 7, 8, 10, 11 en 12 moeten zijn ontruimd op uiterlijk 25 Februari 1925. Bouwplannen van de Ver. „Eensgezindheid". Op verzoek van B. en W. had de Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid over het 2e en het 3e kwartaal van het vorige jaar voorschotten uit 's Rijks kas gereserveerd len behoeve van den bouw van eeu aantal woningcu door de vereeuiging „Eensgezindheid" op een terrein beoosten den Zijlsingel, aansluitende aan .de reeds aldaar doop haar gestichte complexen. De door de vereeniging in verband hier mede ingediende plannen zouden reeds ge- ruimen trjd geleden bij den Raad aanhangig zijn gemaakt, zoo ni^t de rijksautoriteit tegen de plannen bezwaren hadden gemaakt, waar aan alleen kon worden tegemoet gekomen ten koste van een stijging der huurprijzen. Ten einde zoo goedkoop mogeltfk tc bouwen, waren n.l. over het algemeen alleen daar, waar de bestaande^ bebouwing zalks vor derde, éénsgezinshuizen geprojecteérd, ter- v/tfl overigens de voorkeur was gegeven aan berieden- en bovenwoningen. Daaren tegen Wenschte het Rijk uitsluitend één- gezinshuizen toe te laten. Na langdurige correspondentie werd eindelijk met den Mi nister overeenstemming bereikt over het plan, volgens hetwelk zullen worden ge bouwd 28 ééngezinswoningen en 22 be neden- en 22 bovenwoningen. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage geven B. eu .W. den Raad alsnu in overweging: I. aan de wouingbouwVereeniging „Eens gezindheid" voor het genoemde doel tever- koopen oen terrein ter oppervlakte van pl.m. 4755 M2., deel uitmakende van de ka dastrale perceelen der getaeentc Leiden, Sectie K, Nis. 724, 723, 722, 3433 en 707 gelegen ten Oosten van den Zijlsingel, tegen den prjfc van f4.76 per M2.; II. uw College te machtigen te aanvaar dei- uit 's Rijks kas een voorschot gro". f260.000.of zooveel minder nis in "er- band met dn kosten van bet door de te Leiden gevestigde woningbouwvereniging „Eensgezindheid" toegelaten als vereeru ging, uitsluitend werkzaam in het belang van de volkshuisvesting bij Koninklijk be sluit van 11 Mei 1916, No. 2 uit te voeren, nader omschreven bouwplan en den aankoop van den daarvoor benoodigden grond zal noodig blrjken, ten behoeve van de ver strekking aan deze vereeniging van een evengroot voorschot, een en ander tegen eene overeenkomstig art. 17 van het Woningbesluit te bepalen rente en aflossing in 75 gelijke annuïteiten, voor zooveel betreft een bedrag van ten hoogste f80.000.bestemd voor den aan koop van den grond en den straataanleg c.a., en in 50 gelijke annuïteiten, voor zooveel betreft een bedrag van ten hoogste f 180.000.bestemd voor den woning bouw. Geen pacht-veiminderinf Ingevolge Raadsbesluit van 6 September 1921 werden aan de Leidsche Football Club ,voor den tijd van 5 jaren, ingaande 1 Jan. 1922, verhuurd de perceelen weiland in den Boscllhuizerpolder, Sectie O Nis 663, 665, 666 en 667, groot 469.85 II.A., voor f 1879.40, d. i. f 400 per jaar en per HA. Bij adres verzoekt hel bestuur der ver eeniging, met hel oog op haar firVancieelen .toestand, ,de pachtsopi voor den nog loopen den huurfijd te verlagen mei f 379.40 en mitsdien terug te brengen op f 1500 p. jaar. B. en W. kunnen geen vrijheid vinden hiertoe niede te werken. In hun praeadvies van 1922, .waarmede de Raad zich in zijn zitting van 6 November 1922 vereenigde, werden met betrekking tot een geheel over eenkomstig geval de redenen uiteengezet, waarom op derglijke verzoeken niet kan worden inggaan. B. en W. schreven toen: „De gemeente heeft steeds, ook in de „oorlogsjaren het standpunt ingenomen, dat „aan de eenmaal overeengekomen pacht- of „aanemingssom moet worden vastgehouden. „Inwilliging van het verzoek zou een ge vaarlijk precedent scheppen, aangezien dan „de mogelijkheid niet zou zijn uilgesloten, „dat meerdere paohters of aannemers, zoo- „dra het hun tegenliep, vermindering van „de pachtsom of verhooging van de aan- „nemingssom zouden vragen. Een tegen overgesteld standpunt zou trouwens moe- „ten inhouden de erkenning van het recht „der gemeente om een pachtsom te verhoo- „gen of wel een aannemingssom te ver hinderen, indien handhaving van de over eengekomen pacht- of aanncmingssom tot „groole winsten van haren medecontrac- „tanl zou leiden. En een dergelijk recht nu „zou wel geen enkel pachter of aannemer „aan de gemeente willen toekennen." In overeenstemming met het advies van de Commissie van Beheer over het Grond bedrijf geven zij dan ook in overweging op het verzoek van adressante afwijzend le beschikken. Verzoek om wijziginn in de voorwaarden voor den verkoop van gascokes. Omtrent hot adres van het Bestuur der Coöperatie „Ons Doel", alhier, in zake den handel in cokes, deelen B. en W. het vol gende mede: Sinds het eindigen van de kolendistribu- tie wordt de cokes-productie van de Stede- lijko Lichtfabrieken voor een gedeelte (ca. 50 püt.) verkocht aan plaatselijke handela ren. Deze overeenkomsten wQrden aange gaan met alle brandstoffenhandeluren, die de gestelde voorwaarden accepleeren, ter wijl als brandsloffenhandelaar worden aan gemerkt de particulieren, firma's of veree- nigingen, die den brandstoffen handel als beroep uitoefenen, derhalve beschikken over passende opslagruimte, vervoermiddelen en gereedschappen, enz., en zoowel des zomers als des winters regelmatig cokes afnemeL. Volgens d: bepalingen van de geldende overeenkomsten stellen de Lichtfabrieken de detailprijzen voor cokes vast. Op de detail prijzen genieten de handelaren een kor ting, evenwel onder nadrukkelijk beding, dr.t de detailprijzen door hen worden gehand haafd. Deze bepaling is noodzakelijk en onmis baar, omdat de Lichtfabrieken zelf een de tailhandel hebben en onderhouden, waar door o.m. do gemiddelde opbrengst van de cokes gunstig wordt beïnvloed. Indien nu de brandstoffenhandelaren, die cokes van de Fabrieken betrekken, niet gehouden waren de dezerszijds vastgesteld detailprijzen aan hun afnemers te berekenen, zouden zij de gemeente met haar eigen producten becon- curreeren en slap voor stap den detailhan del geheel tol zich trekken. Indien de cokesprijs te hoog is, zal het publiek tot hel gebruik van andere brand stoffen overgaan. Zoolang dit niet het geval is, kan men zeggen, dat de prijsverhouding tusschen cokes en andere brandstoffen hiei ter stede, goed is. Zakt de algemeene cokes- markt (hetgeen inmiddels gebeurd is), dan zal ook de gemeente haar prijzen moeten verlagen, omdat anders veel meer cokes van elders zal worden ingevoerd en de cokes van de gemeente geen afnemers zal vinden. Al heeft nu de Gasfabriek, vooral des winters, een uitgebreiden detailhandel, den plaalselijken brandstoffenhandel kan zij voor afzet van haar cokesproduclcn be zwaarlijk missen, omdat vele verbruikers om verschillende redenen de cokes niet di rect van de Fabrieken betrekken. Boven dien levert de gemeente de cokes uitslui tend ii contant (ook bij thuisbezorgen), terwijl bij den brandstoffenhandel crediet pleegt le worden verleend. Ten einde tegemoet te komen aan hel streven van corporaties, om aan haar leden goedkoope brandstoffen te verschaffen, is toegestaan, dat coöperatieve vereenigingen (uitsluitend ten behoeve van haar leden) en groot-verbruikers onder bepaalde voorwaar den de cokes onder de geldende detailprij zen verkoopen. De hier bedoele verlaging .van prijs bedraagt thans voor afname ge durende de zomermaanden doorgaans 15 cent per II.L. en voor afname gedurende de wintermaanden 10 cent per ILL. In overeenstemming met deze laatste be paling leverde de brandstoffenhandel „W. A.C." gedurende de maand Maart j.l. aan de coöperatie „Ons Doel" een hoeveelheid cokes. Deze coöperatie had zich bij monde van een barer bestuursleden verbonden den verminderden detailprijs te handhaven, dus per H.L. geklopte cokes f 1.90 franco-huis le berekenen. (De geldende delaileprijs voor geklopte cokes was destijds f2.per II.L) Niettegenstaande deze afspraak verkocht zij de cokes zoowel aan haar leden als aan anderep voor f 1.80 per II.L. franco thuis, daarmede beoogende de Lichtfabrieken met haar eigen producten concurrentie aan te doen en lot prijsverlaging h? dwingen. Daar de brandstoffenhandel „W. A. C." niet zorgde voor het handhaven door „Ons Doel" van de voor haar leden geldende de- RECLAME. Mudem. Spinel ly reide ons Ik kan U niet •zoggen, hoo blij ik met Uw Recal- zeep ben". Het over vloedige cn roomach tige schuim der Rc- calzeep. diep in de poriën doordrin gende, verwijdert alle onzuiverheden, houdt de huid volkomen ge zond cn (loet de na tuurlijke schoonheid der teint niet verlo ren gaan. 3?5t tailprijzon, werd de verdere cokcsaflevering aan „Ons Doel" verboden en bovendien aan de „W. A. C." een boele opgelegd van f 50 wegens overtreding van de aangegane over* eenkomst. Met de meerderheid van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec* triciteil, wier gevoelen B. en W. te dezer zake hebben ingewonnen, zijn B. en W. van oordeel, dat het voor een rcgelmatigen verkoop van de door de Gasfabriek gepro duceerde cokes, zoomede ter voorkoming van misstanden in den cokeshandel, nood zakelijk is, dat de op dit punt thans gel dende bepalingen worden gehandhaafd. Zij geven mitsdien in overweging op het verzoek van het bestuur der coöperatie „Ons Doel" afwijzend te beschikken. Levering van electriciteit door de gemeente Alphen aan Zwammerdam. Naar aanleiding van het advies van Com missarissen der Stedelijke Lichtfabrieken en onder mededeeling dat deze transactie geo- nerlei uitgaven voor Leiden medebrengt geven B. en W. den Raad in overweging: a. aan de gemeente Alphen aan den Rijn vergunning te verleenen lot hel aangaan, met de gemeente Zwammerdam, van een overeenkomst betreffende de levering van electriciteit in die gemeente door het ge meentelijk electriciteilsbedrijf van Alphen aan den Rijn, en onder aangegeven voor waarden en mits de Raad der gemeento Alphen aan den Rijn vóór 1 October 1924 een besluit heeft genomen lot aanvaarding van die voorwaarden, zoomede de Raad der gemeente Zwammerdam de aan die gemeen te opgelegde voorwaarden Vermindering en verhooging van posten op de gemeente-begrooting 1923. B. en W. doelen den Raad mede dat ver hooging van een aantal posten der gc- meentebegrooting voor 1923 noodig is, ter wijl eenige nieuwe posten moeten worden toegevoegd tol een totaal van f 298.517.38. In deze hoogere uitgaven kan echter wor den voorzien, doordat verschillende andere posten om onderscheiden reden kunnen worden verlaagd en door overschotten op eenige uitgaafposten. Zoo zijn de bouwkosten van hel zusler en broederhuis op het terrein van de ge stichten „Endegeesl" en „Voorgeest" welke inmiddels aanzienlijk minder hebben bedragen dan aanvankelijk geraamd was uit het afschrijvings- en vernieuwingsfonds van de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeesl", dus uit eigen middelen dier gestichten, betaald en behoeft derhalve geen gebruik le worden gemaakt van de bij Raadsbesluit van 11 Juli 1921 op de gc- meenlebegrooting voor dien bouw beschik baar gestelde som van f 150.000. Een voor den bouw reeds aan „Ende- ge^st" c.a. uitgekeerd bedrag van f30.000 is dan ook in de gemeentekas teruggestort. Ten slotte moet nog op de bcgrooting, dienst 1923, geregeld worden liét door de ge meente aan de Vereeniging lol bevordering van den bouw van Werkmanswoningen verschuldigde bedrag van f G79.38', zijnde het verüessaldo der vereeniging over 1922, in verband met de verleende rcntc- garantie aan die vereeniging. Aangezien bij het sluiten van den dienst 1922 de rekening der vereeniging over dat jaar nog niet was vastgesteld, kon hel door dc gemeente verschuldigde niet ten laste van het dienstjaar 1922 worden gebracht. B. cn W. stellen, overeenkomstig de voor schriften op de gemeenlerekcning voor, het bedrag van f 679.38® uil den post voor On voorziene Uitgaven, dienst 1923, le betalen. Naar 't Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H. 23) Zij kwam nu binn-.n met een grooten kop in de hand, van haar zuster. Zij zelve was een meisje met ruggograalsverkromming. Zij was kort van gestalte, met vierkante schouders. Ilaar gelaat slond betrokken, de lippen waren dun en gaven blijk van haar ontroeringen. Enkel aan den glans van haar oogen was het te zi«n, dat de natuur haar eigenlijk bestemd had, om heel mooi te we zen. De hoekige misvormdlieid van den ruggegraat, die dit voornemen van de na tuur dus zoo wreed verstoorde, was het ge volg van oen oogenblik van achteloosheid van de kindermeid, toen zij nog maar drie jaar was, waardoor liet kind, dat machte loos Ier neer lag, tot lange lijdensjaren was gedoemd, terwij! haar zusters speelden. Haar moeder stierf eer de kwelling, die de dokter als „rust" had voorgeschreven, lol een eind was gekomen, en daar, al wat een tijdverdrijf kon zijn voor de andere meisjes, tiaar toch onizegd was, nam Ilebe langza merhand de plaats in van haar moeder, hield dc rekeningen weg. als zij wist, dal de professor er zich maar mee kwellen zou, en nam 's middags visch aan tafel, als de «lager anders le duur zou worden. Haar deel aan de pret was liet ook om voor sand wiches le zorgen, als de andere meisjes gin gen schaatsenrijden, en om een feestelijk theedrinken te bedenken, als zij terug kwa men. Ook was het haar deel aan de pret om zoodanig van het huishoudgeld te bezuini gen, dal er nog jurken af konden, als zij op oen danspartij werden gevraagd, en om de balboekjes van de meisjes na te kijken, als zij terug kwamen. Weer wat later was het liaar deel om pretendenten le zien komen, achtereenvolgens voor drie van de jongere zusiers, en haar het hof le zien gemaakt en te zien weghalen, terwijl zij mei veel moeite liet uilzet wisl le bezorgen. Geen enkele van de familie scheen er meer aan le denken, dat zij toch niet gebo ren was om achter le slaan; er is nieLs, waar wij gemakkelijker overheen komen dan eenige lichaams-aandoening van een ander, en dal zij een vrouwenhart bezat met al de verlangens, die daar in schuilen, was een feit, dat haar droevig uiterlijk ver borgen hield voor de waarneming van ande ren. Als wij zeggen, dat wij een gelaal be wonderen. meenen wij bewust of onbewust, dat wij" de een of andere hoedanigheid be wonderen, waar dit gelaat de gedachte aan wekt, en als het uiterlijk afsloot, verdiepen wij ons in der. regel niet al te zeer in de ziel. Nu, op zes-en-lwintig-jarigen leeftijd, vond zij de rekeningen van de leveranciers niet meer zoo verontrustend als vroeger, vanwege de beperking van het huishouden, en sinds zij een beetje verdiende met haar penseel, was zij ook in slaat menigen doorn weg le strijken van 's professors pad. Zij was nïet zijn lievelingsdochter, omdat er urén waren, waarop het zien van haar ge brekkigheid hem lerneerdrukle, maar als hij zich bezwaard voelde door een aan staand betalen van de huur, betuigde hij Vol ontroering boe hij niet wist wat hij be ginnen zou zonder haar. „Wat is er in dien kop, Bee?" „Schapebouillon. Je;hebt immers vanmid dag niet gegeten. Het je geslapen?" „Neen," klaagde Hilda. „Dat kon niet. Juist, toen ik onder zeil zou gaan, begon nen wel een half dozijn deuren le klappen. Is er wat zout in?' Ilaar slem wa9 licht en hoog. Den eersten keer, dat men die van haar statige persoon lijkheid hoorde, voelde men zich teleurge steld. Men kreeg den indruk, of de registers van het groote orgel het piepend geluid had den voortgebracht van een sluiversfluitje, Bee knikte en pookte het vuur op. „Het sneeuwt al weer," kondigde zij aan. „Waarom heb je niet gewacht lot het voor jaar met influenza te krijgen? Dan hadt je later aan zee kunnen gaan. Dokter Fel- lowes denkt, dat het je met zulk weer niet veel helpen zou. Ik kwarn hem daar zoo even legert in Marketstrect, en heb het hem gevraagd „Wat zei bij?" Hij dacht, dat je beter deedl met nog wal te wachten; dan kon 'je meer builen zitten. Ik ben bij Tuffinglon geweest; ik heb geen van de boeken van jt' lijst kunnen krijgen. Zij hebben ze natuurlijk niet. Miss Tuffing lon zei, dat niemand 'er nog naar gevraagd nad." Tuffinglon was de voornaamste boekhan del en inteeken-bibliotheek in Beckcn- hampton. De eigenaar bood op het oogen- blik aan voor ongeveer twee vijftig per deel een serie grijze bandjes, die hij getiteld had- „Tuf(inglon3 serie sleed3 meer bekend wordende Dichters". Tol nog toe was er niet veel vraag naar, maar de boeken waren toch „speciaal aanbevolen." Het was een bijzonderheid, óm een nieuwen roman daar te vinden en om in dit genre een serie van steeds meer bekend-wordende schrijvers bij een le brengen, scheen niet in zijn bedoeling te liggen. Met haar gebaar gaf Hilda mc-er ongeduld dan verbazing te kennen: „Er stonden er toch achttien op die lijst. Ik begrijp zoowaar niet, waarom wij eigen lijk inteekenen! Ik kan toch maar niet mijn heele leven „Last Lynnc" en „Jane Lyre" blijven lezen? Heb' je heelemaal niels mee gebracht?" „Zij zeiden, dat ze hun best zouden doen je vanavond nog wat le sturen eer zij slui ten. Ik heb enkel hél boek kunnen krijgen, dat ik bestelde, je weet wel, dat deze maand in de „Review of Reviews" werd bespro ken." „Gedichten?" Zij haalde haar fijn-ge vormd neusje op. „Zonde van het geld! Waar i3 hel? Laat eens zien?" ,,'t Is beneden. Ik heb het in den hall ge laten. toen ik naar je bouillon ging kijken. Za! ik liet halen?" „Hè, ja. toe! Anders pakt vader het en dan draagt hij er den heelen avond uit voor. Ik zou hel veel liever zelf lezen. Wie is er in hel salon?" „Niemand, 't Is Donderdag, dus vaders middag op Great ITunby. Ik was van plan hem een biefstuk te geven voor zijn avond eten; maar Rose bakt zoo'n lapje altijd zoo door, den laalstcn keer leek hel wel een stuk kool. Ik weet zoowaar niet, wat ik nu eens zal bedenken." „Hel eten was vanmiddag immers niet traar? Dan zal zij liet avondeten zeker ver branden. Waarom bak je hem geen omelet?" „Hij verlangt naar iels stevigs als hij te rugkomt," zri Boe peinzende. Misschien eieren met ham?" „O, die zijn dadelijk op en bovendien: als zij niet nog dampende op lafei kornen.... Maar ik weel wat. Geef heb een Pcrrins varkenspaslei!" Bee voelde zich verlucht. Beckenhamp- ton is eenmaal beroemd om zijn varkens- pasleien en d.in ook niet weinig trotsch op deze plaatselijke bijzonderheid; maar de eene paslei is de andere nog niet en Perrins paslei is wel het toppunt. Als de Koning zich verwaardigde in een Boekenhamptons huis houden te soupeeren, dan zou de adcmlooze vraag: „Wat zullen wij hein voorzetten?" geheel lot een oplossing zijn gebracht, als iemand met den raad le voorschijn trad: „Wel, geef hem een „Perrins pastelI" „Ja, dal is een ideel" riep dan ook Bee. „Ik zal er Rosa op uil sturen. Ik begrijp nog niet hoe ik er zelve niet aan heb gedacht; ik had er immer3 een kunnen meebrengen!" Zij ging nu onmiddellijk naar beneden; én, toen zij weer boven kwam. had zij het pas-gekochte boek bij zich. Dit had niet het grauwe bandje van rnr. Tulfinglons „spe ciaal aanbevolen" serie; hel was een werk, waar hij zelfs geen meerdere exemplaren van bezat. Bec gaf het haar zusier en stak het gas aan. „Kijk, daar is het; dan hel» je ir. ieder geval vasl wat le lezen, al is het dan ook poëzie." „Ja, liet zal allicht amusanb-r wezen dan de advertenties uit de krant," zei Hilda, het boek uitpakkende, „als je het ten minste zelf niet wilt hpbben?" Ik verveel me zoo. dat ik wel Shakespeare kon Icz -n! Wat een verschrikkelijk kaft; „Liefdeszangen van een Ongehuwde" door David Lee. Waarom heb je dal besteld? Is hij iemand? Hij schijnt maar eens hiervoor wat te hebben geschreven." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5