ZATERDAG 28 JUNI Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. No. 1S724. DAGBLAD PRIJS DER ADVERIENTIENt 80 Cl», per regel Bij regelabonnement belangrijl tateren prij». Kleine AdverientlBn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecbt. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507, Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COUBAHÏI Toot Lelden per 8 maanden Z2.8S, per week 10-ït Bulten Lelden, waar agenten gevestigd rijn. per week Franco per posl ƒ2.85 -ff portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leider, brengen ter algemeene kennis, dat door J. K. W. van Leeuwen te Leiden, een ver zoek is ingediend ter bekoming van verlof Voor den verkoop van alcoholhoudenden an deren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel thee- cl r it ït f 1 f\Q N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Juni 1924. HINDERWET. Bungemoester cn Wethouders van Lei- dCQ; v Gezien het verzoek van I. P. Poeliejoe en Co., om vergunning tot oprichting van een hoek- en handelsdrukkerij in het per ceel Uiterstegraoht No. 125, Sectic I No. 2589. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Goven bij dezen kennis aan het publiek, dab genoemd, verzoek met de bijlagen op 1de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 12 Juli c.k. des voormiddags te h a 1 f e 1 f uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er do aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 'der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, tenein de bun bezwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2? Juni 192-1. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: lo. dal voor de toelating met September a.s. van nieuwe leerlingen tot de Jongens - school voor u.lo. (Pjeterkerkslraal), de Meisjesschool voor u.l.o. (Brecstraat), de Op leidingsschool voor Gymnasium en Hoogere Burgerschool (aan de Aalmarkt), de Oplei dingsscholen voor uitgebreid lager onderwijs .(aan de Langebrug, de Heerenslraat, den Maresingel, de Oude Vest en de Boommarkt) en de openbare lagere scholen wier leerlin gen bestemd zijn om na zes jaren over te gaan naar de Centrale school voor het 7e leerjaar, (aan het Plantsoen, het Schutters veld, de Duivcnbodestraat, de Haverstraat, de Paul Krugerslraat, den Zuidsingel, de Medusastraat en de Vrouwenkerksleeg') als nog gelegenheid tot inschrijving zal worden gegeven aan die scholen van 30 Juni tot en met 10 Juli e.k. dagelijks, behalve Zondags, van des voormiddags half negen tot negen uren en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van half twee tot twee uren des namiddags; 2o. dat bij dc inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden vertoond. (Aangifte van reeds ingeschreven leerlin gen behoeft niet opnieuw te worden gedaan). Leiden, 28 Juni 1924. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester.. VAN STRIJEN, Secretaris. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dal aan dc Openbare Bewaarscholen in het Elisabethshof, aan de van der Werffstraat en in de Groenesteeg van den len Juli tot en met den 12en Juli a.s. gelegenheid zal worden gegeven lot het doen inschrijven van leerlingen en wel des voormiddags van kwart vó6r 9 tot half tien en uitgezon derd Woensdag en Zaterdag des namid dags van kwart vóór 2 tot kwart over 2 uur. De leerlingen moeten op 1 September a.s. althans den leeftijd van drie jaren bereikt hebben. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Juni 1924. Amerikaansche Week aan de Leidscke Universiteit. Ongeveer een jaar geleden verzocht de Netherland America Foundation te New-York aan haar zusterorganisatie te 's-Gravenhage, do Nederlandsch-Amerikaansche Fundatie, om eenigen met name genoemden hoogleer- aren aan de Leidsche Universiteit te ver toeken een reeks van voordrachten voor Amerikaansche studenten te honden in den romer van 1924. Be Nederlandsch-Am rikaans:he Fi nditie. vond zooals reeds gemeld, die hoogleeraren prol dr. P. J. Blok, prof. dr. A. Eekhof, prof dr. J. Huizing a, prof, dr. H, T. Colen brander, prol jhr. rar. W. J. M. van Eysinga, prof. dr. W. Martin en prof. mr. C! van Vollenhoven, hiertoe bereid en zoo is de Amerikaansche Week tot stand ge komen, welke vau 7 tot 12 Juli alhier zat worden gehouden. De deelneming wordt met den dag grooter en reeds hebben zich een 50-tal deelne mers aangemeld, die allen, dank zij de groote gastvrijheid der Leidsche burgerij, bij Leid sche families zullen worden ondergebracht. De helft bestaat uit Amerikaansche stu denten, die studeereu in Oxford, Cambridge en Londen. De Amerikaansche gezant te 's-Graven- hage, the Hon. Richard M. Tobin, die zich voor deze Week in booge mate interesseert, zal niet alleen de ontvangst door den bur gemeester ten Stadhuize op 7 Juli, 's mor gens te tien uur, bijwonen, maar ook de officieele opening der Amerikaansche Week in de aula der Leidsche Universiteit door den rector-magnificus, prof. mr. H. Krabbe, en de receptie en lunch, welke den eersten dag door het Leidsch Studentencorps op Sociëteit „Minerva" aan do Amerikaansche studenten cn de gedurende die Week do- ceerende hoogleeraren zal worden aangebo den. Het Leidsch Studentencorps heeft op zeer sympathieke wijze z'gn medewerking toege zegd, en de Nederlandsche Vereemging voor Vreemdelingenverkeer zjjn druk in de weer, om voor de namiddagen uitstapjes te organiseeren, opdat de Amerikaansche jongelui, wier ochtenden geheel door de voordrachten in beslag zullen worden ge nomen, de3 namiddags bezienswaardigheden kunnen bezoeken en des avonds z'oh gezellig kunnen bezighouden. Uitstapjes naar Delft, Haarlem en 's-Gravenhage zijn ontworpen en Dinsdag 8 Juli biedt de Amerikaansche gezant te zijnen huize een tea aan. De heer N. C. F. van Ginkel, alhier, voorzitter van het departement Leiden der Ned. Maatschappij van Nijverheid en Han del, is benoemd lot lid van het hoofdbestuur dier Maatschappij, Op 1 Juli a.s. hoopt mej. L'. Dobbe den dag le herdenken, waarop zij 25 jaar gele den bij de tirma Wisbrur. ec Liffmann in betrekkin kwam. Aan de Technische Hoogeschool (e Delft is geslaagd voor het ingenieurs-examen voor scheepsbouwkundig ingenieur de heer G. If. Hoffmann (met lof) alhier, Onze stadgenoot do heer F. J. Hopman, leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan de Gemeentelijke II. B. S. alhier, slaag de gisteren te Amsterdam voor het doctoraal examen in de Germaansche taal- en letter kunde (Engelsch). Van de Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen al hier zijn voor de akte L.O. van de eerste groep geslaagd de dames A. van Hcusden, C. A. E. Gooszen en M. Polman en de hoe ren J. W. van Daalcn cn H. Kriek. Afge wezen niemand. Op d) tentoonstelling van de Neder landsche Vereeniging van Cactus- en Vet- planten-verzame'.aars, welke op 27, 28 en 29 dezer in den Dierentuin te Den Haag wc-rdt gehouden, verwierf onze stadgenoot, de heer J. G. Ballego, een zilveren medaille met een decoratieve groep Cactussen en Vet- planten (succulenten), gearrangeerd in scha len en bakken van Brouwers aardewerk, De heer S. A. Schoevers, die sedert 1 Augustus 1S85 bij de Gemeentelijke Banlc- van-Leening alhier werkzaam is, laatstelijk fungeerend hoofdbeambte aan hot hoofd kantoor dier instelling, had, op zijn verzoek, rnet ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag gekregen. Dit leit is niet onopgemerkt voorbij gegaan. In verband met den dienst is roods gis teren, in de werkkamer van den directeur, afscheid van hem genomen. Prof. dr. P. J. Blok, commissaris-voorzit ter der instelling, heeft hem namens Com missarissen dank gebracht voor de wijze, waarop hij gedurende bijna veertig jaren de verschillende functies heeft vervuld. Hij was er van overtuigd, dat, ware de wethou der, de heer Aug. L. Reimeringer, in de stad geweest, deze zeer zeker bij dit afscheid tegenwoordig zou zijn. Ilij wcnschte den heer Schoevers, nu hij rust ging nemen, een goede gezondheid loe. De directeur, de heer J, Ovcrduin, die ruim 23 jaren met hem samen had gewerkt, 'herdacht in het bijzonder de wijze, waarop hij vroeger met hem als collega had omge gaan, daarbij zijn oprechtheid prijzende en stelde dit den jongeren ambtenaren, bij dit afscheid tegenwoordig, ten voorbeeld. Hij hoople, dat nu de heer Schoevers van de verantwoordelijkheid zijner betrekking is ontheven ,dit hem in zijn jaren van rust jen goede zal komen. Namens de ambtenaren nam de Boekhou der, de heer P. A. van Aggclen, van collega Schoevers afscheid cn bracht in herinnering de vriendschappelijke verhouding, die er tusschen hem en zijn mede-ambtenaren be staat, waarbij zijn aangeboren zin voor humor dikwijls tot uiting kwam. Hij wenschte hem nog vele jaren van rust toe, Ten slotte werd hem namens den direc teur en de aanwezige ambtenaren een souvenir en bloemen aangeboden. De heer Schoevers, zeer onder den in- Iruk, dankte in het bijzonder prof. Blok voor de tot hem gesproken woorden en den directeur en collega's voor het aangeboden geschenk, Het Bestuur der 3-OctobCT-Vereeniging doet een beroep op allen en zulks wel ter bereiking van het doel, om bij gelegenheid van de a.s. feestviering ter herdenking van het 350-jarig Ontzet van Leiden .zooveel mogelijk vreemdelingen in onze veste te krijgen. Voor onze stad en haar inwoners mag dat gerekend worden te zijn een groot finan cieel belang. Om dat beoogde doel te bereiken, heeft hel besfuur der 3-Oclober-Vereeniging een Sluif-zegel laten vervaardigen Ier Boek- an Steendrukkerij Eduard IJdo, alhier, en wordt men uilgenoodigd dit zegel regelmatig op alle brieven etc. te gebruiken. Zonder twijte! zal dit zijn een doeltref fende reclame. Opdat de kostbare oplaag niet het budget der Vereeniging geheet zal drukken, wordt bedoeld sluitregel tot billijken prijs verkrijg baar gesteld. De boekjes bevatten 500 zegels voor f 2.60, en 1000 zegels voor f5; lerwijl ook losse vellen verkrijgbaar zijn. Maandag begint do verkoop, Steunt dit goede doel en koopt de zegels. In verband met de feeslelijkheden, welke dezer dagen in de Stadszaal zullen worden gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der muziek- en tooneel- vereeniging „Nut en Vermaak", is heden reeds de vlag uitgestoken van dit gebouw, Het „Luxor-lheatcr" draait deze weck vuur de pauze een weekrevue, eenige komi sche nummers cn de mooie, eenvoudige film „Anne Marie" in vijf aclen. Deze film- comcdie wordt heel goed gespeeld. Na de pauze krijg! men de sensatiefilm in zeven actcn „De geheimzinnige torpedo". Zij die op sensatie belust zijn, kunnen bij het zien van deze film naar hartelust genieten. Alle soorten sport krijgt mén te zienvooral de gevaarlijkste treden in deze film zeer op den voorgrond. De „Casino-bioscoop" geeft weer een zeer uitgebreid programma. Vóér de pauze eerst het journaal cn een komische één-acter met den bekenden Harold Lloyd in de hoofdrol, waarna een detective-roman in zes acten „De Man op den Achtergrond", naar den roman van den Hollandschen schrijver Ivan3. Deze film boeit van het begin tot het einde. Na de pauze het bekende werk „Mar- guérite Gautier, la dame aux Camélias", naar het beroemde en zeer bekende werk van Alexandre Dumas. Zoowel spel als aan kleeding vallen zeer te roemen. Het detachement van het 4de regiment infanterie, Jat seliielocfeningen heeft ge houden in de legerplaaU bij Harskamp, is hier teruggekeerd. Hedenvoormiddag werd de bejaarde A. F., koopman aan het Levendaal, plotseling onwel, toen hij langs de Bree3traaf wandel de. Vermoedelijk kreeg hij een toeval. Hij viel op zijn achterhoofd tegen de stoep van het kantoor der Bank-Associatie, waardoor ■hij bloedende wonde kreeg. De oude man werd binnengedragen en per politiebran- card naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Na daar te zijn verbonden, kon hij weder huiswaarts keeren. Gistermiddag was een werkman, zekere L., aan de Uiterslegracht, bezig met het wegen van stukken oud-ijzer in tegen woordigheid van zijn li-jarig zoontje. Het toeval wilde, dat een zwaar stuk ijzer op den rechtervoet van den jongen viel, waardoor de voet vrij ernstig werd bezeerd. Na door den Ecrste-Hulpdienst te zijn ver bonden werd de knaap naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd en daar verder behan deld. Hedenmorgen werd op last van de re cherche alhier een jongeman, zekere V., uit Dordrecht, naar hier vervoerd, om te wor den geconfronteerd met eenige personen, die hem zouden kennen. Deze V. wordt verdacht van diefstal van een rijwiel en van oplich ting, in deze gemeente gepleegd. Hij liep ge boeid tusschen twee veldwachters, waar door hij veler aandacht tot zich trok, Evenals de vorige jaren zal de Leidschë C. J. M. V. dezen zomer wederom jongens kampen houden op een zeer gunstig gelegen plaats in de prachtige duinstreek nabij Noordwijkerhout. Het aantal kampweken Is nu, dank zij het groot succes van de vorige keeren met één vermeerderd, zoodat er nu zijn: drie kampen voor jongens en een kamp voor ouderen, die reqp. van 26 tot 80 Juli, 31 Juli tot 7 Aug., 8 tot 16 Aug. en van 16 tot 23 Aug. gehouden zullen worden. De op zet van de kampen is dezelfde gebleven. De kampeerenden zeiven zorgen onder leiding van enkele ouderen voor de geheele kamp- huishouding, wat niet weinig tot de aantrek kelijkheid van het kampleven bijdraagt. Het opruimingswerk ter plaatse van de halsing tusschen trein en tram alhier gaat geregeld door, doch vordert uit dep aard van de zaak niet snel. Het geraamte van dén kostbaren tramwa gen ie geheel In slooper» hand gevallen. De Zware ijzeren bouten en stangen worden door middel van zuurstoj^arafen uit elkaar ge brand en met lorries 's nachts langs de tram baan vervoerd. liet gesloopte ijzerwerk ver tegenwoordigt nu niet eens het honderdste deel van het bedrag, dat voor het rijtuig be taald is. De locomotief van de S. S. heeft ook veel geleden,, maar zit toch nog stevig in elkaar, Door middel van katrollen en zware balken had men het gevaarte, dat ongeveer 80,000 K.G. weegt, gisteravond reeds weder van uit de diepe tloot nar de oppervlakte gebracht. Er zijn, voordat men zoo ver was, een groot aanlal stevige balken onder liet zware voer tuig geschoven, zoodat van een terugzakken in de diepte geen sprake meer kan zijn. Na algeheele verwijdering van het tram- rijtuig hoopt men langs een zijspoor de lo comotief te leiden naar de rails, om haar verder naar de werkplaatsen te voeren, waar zij zal moeten worden hersteld. In hot bogin van de volgende week hoopt men zoover klaar le komen. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier zijn thans ingeschreven 653 werkzoekenden. Het programma voor het Parkconcert op Dinsdagavond 1 Juli a.s., te acht uur, door het Leidsch Muziekkorps, luidt: „Unterm Sparreschild", marsch, Henrion; ouverture „Nachtkliinge van Ossian", Gade„Les Pa- tineurs", wals, Waldteutcl; „Philemon et Bansis", lantaisie, Gounod; 5de Valse Chro- malique, Godard-Geijp; „Camera Obscura", potpourri, May; „lm Zeltlager", marsch, Zuabel. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.T Zondagmorgen, le tien uur, ds. J. Wuite. Duilsche godsdienstoefening. Weeshuis Hoogt. Kerkgracht, ingang tusschen nos. 17 en 21: Zondagmorgen, te halfelf, Pastor de le Roi, uit Niederschelden. Eglise wallone: Dimanche matin, i 10l/i heures, Mr. M. Bresson. Evang.-Lulhersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph Makkink. RemonstrantschGeref. G«m.: Zondag morgen, te halfelf, dr. Lente. Ver. van Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen, le halfelf, dr. J. Herder- scht-e, van Amsterdam. Minister Colijn over den iinancieelen toestand. Minister Oolijn lieeft gisteren te Hilver sum een radio-lezing goboudon over den finanoioeJen toestand van Nederland en do toekomst. Hij verdoelde zijn stof in drieën, nl. lo. hoe de toestand was, 2. hoe de toestand is en 3o. hoe de toestand moet worden. Toen hij 13 Aug. 1923 als Minister van Financiën optrad, vond hij op de begrooting een tekort van 105 mil- lioen gulden. Dit cijfer gaf echter niet aan' het totale tekort, dat na meer nauwkeu rige berekeningen op 130 mitlioen per jaar moest gesteld worden. De toestand op me dio September wae zoodanig, dat men stond voor het feit, per jaar 130 mitlioen te moeten wegwerken. Men moest daarvoor te werk gaan volgons een bcpaaJd plan en diende er allereerst voor te waken, dat do uitgaven meer zouden etijgon. Vele mensohen hebben geen begrip van 'do grootte van het bedrag en om dit wat te verduidetijken seide hij, dat wanneer men bijv. per minuut 10 bankbiljetten van f 25 op stapel legt en daarmede begint op 1 Jan. middernacht, met 31 Dec. midder nacht van hetzelfde jaar bet te bezuinigen bedrag van 130 millioen zou bobben uitge teld. Men begon de bezuiniging met de verso bering van den Staat in de eerste plaats, waardoor eon bezuiniging van 20 millioen eou kunnen worden verkregen. Ten tweede met het snoeien van de ambtelijke salaris sen en de derde post voor do bezuiniging, waren twee bedrijven, die zichzelf moesten bedruipen, maar die nog parasiteeren op de staatssobntd. Doch daaruit kon niet al les worden bezuinigd. Na nauwkeurige bo- rebening sou daarop in taal 90 miltioon kunnen worden bezuinigd. Alzoo restten nog 40 millioen, die moesten worden go- vonden in de heffing van nieuwe belastin gen. Zoo was bet een jaar geleden. Er is zeer veel critiek op sprekers bo- euinigtngsplan geweest, doch niemand boeft een plan kunnen voorleggen, dat het zijno met sucoee sou kunnen vervangen. De beor Wihaut heeft bet geprobeerd, dodb diens pogingen hebben gefaald. 6pr. kwam vervolgens tot bel tweede punt, nL boe de toestand thans is. Nadat het program van den Minister van Finan ciën geheel tot uitvoering is gebracht, heeft deaa alles gedaan, wat er van zijn kant te .doen viel, en Is volgens zijn program tot Oen sluitend budget gekomen. Het ligt au vorder aan do StatonGGonoraal of de be- grootiiig over 1926 een eluitonde zal sijn. Nu boe de toestand worden moet. Wat gedaan is, is slechte geweest bot stoppon van bot gat en daarmee is het grootste on heil afgewend. Echter is bet Schip van Staat nog geenszins in veilige haren. Men moet er voor waken, dat de kapitaalvor- BINNENLAND. Radio-rede van minister Colijn over den Iinancieelen toestand van ons land en de toekomst. Aanzegging van ontslag aan post- en tele graafambtenaren. BUITENLAND. Da mijnwerkers van Wales vragen liet vakvereenigingscongres zich aan te sluiten bij de roode internationale. Manifestaties ter eere van Matteotti door geheel Italië. Wijziging politiek. In dé Spaansche Marokko* ming in ons land wordt aangetast. Veel kapitaal is voor een land een zegen en geon ramp. Dc toename der bevolking oisclifc ook een toename van kapitaalvorming du daarvoor is allereerst noodig een verlich ting van belastingdruk. Men dient er dus voor te waken, dat de Staatsuitgaven zoodanig worden, dat er tot eon verlichting van belastingdruk kun wor den overgegaan en daairom brengt, do toe komst een tijdperk van groote waakzaam heid zoowel voor den Nedcrlandschen Staat al6 voor het Nederlandsche volk. De reorganisatie van de Post en Telegraiie. Naar „De Tel" verneemt i3 inverband meii de op handen zijnde reorganisatie van den dienst, aan een 100-tal ambtenaren bij het hoofdbestuur der posterijen en telegra fie de range van schrijver tot en met hoofdcommies, eervol ontslag aangezegd te gen 1 October a.s. met recht op wachtgeld of pensioen. In de betrokken mededeélingen wordt er gewag van gemaakt, dat alleen de drang naar bezuiniging tot deze voor het personeel zoo ernstige maatregelen heeft geleid. Eveneens is aan een 40-tal directeuren en hoofdcommiezen van den kantoordienst on der gelijke voorwaarden ontslag aangezegd. Slavenburg Go's Bank liquideert. In heb Notarishuis te Rotterdam is gis teren de tweede buitengewone algemceno vergadering van aandeelhouders van Sla venburg en Oo.'s Bank gehouden, ten ein- de een besluit te nemen over dit voorstel tot liquidatie. Allereerst kwam aan do orde een voorstel-Yerwey, dat inhield de benoe ming van een oommissie van onderzoek en niet overgaan tot liquidatie. Dc heer Ycr- woy heeft dit voorstel toegelicht en daarbij wantrouwen uitgesproken in het behoudt van directie en commissarissen. Daarna zijn verschillende inlichtingen gevraagd over de balans per 31 Mei j.l. De voo»al ter, de heer Roelof, directeur der Incasso- bank, heeft deze beantwoord en daarbij opgemerkt, dat uit de balans bleek, dat er een afschrijving heeft moeten plaats hebben van f 835.000 voor dubieuze debiteur ren, w.o. de f 400.000 van de Goudsohe op lichting en f 200.000 voor mislukte specu latie in francs. Bij de plannen ter reorga nisatie van het kapitaal, dat oorspronke lijk 1.250.000 bednoeg, afgeschreven tot f 128.072er is gezocht naar nieuw kapi taal, maar daarin is men Diet geslaagd. Omtrent de speoulatie in francs werd nog medegedeeld: 3.500.000 francs waren ver kocht op levering van 3 maanden aan de heeren E. en P. Lomberg, bankiers te Dus- eeldorp; er was naar deze firma geinfor- meerd en blijkens deze "informatie beschikte zij over een vexinogen van 3.000.000 gou den mark. Na het afsluiten van dc transac tie is do rijcring van den franc begonnen, die too onrustbarend werd, dat vanwege Slavenburg en Co.'s Bank aan do beeren Lomberg venocht werd de order op ter mijn in te trekken. Na vele conferenties is dit geschied, doch toen bleek, dat de Duit- sohe firma niet in staat was to betalen, waardoor Slavenburg en Co.'s Bank een schade leed van circa 2 ton. Dc Incassobank, over welke deze specu latie gcloopen had, heeft zioh toen met het geval bemoeid en felavenburg en Co.'s Bank overgenomen. Spoedig bleek, dat cr piets meer aam te doen was en men zou moeten liquideeren, Spreker gaf toe, 'dab 'deze franc3-transactie tamelijk lichtzinnig was geweest. Mr. Yan Yelzen, 'de presidemt-commissa": ris, heeft daarna de houding der commis sarissen verdedigd en de heer T. Slaven burg die der directie. Beiden betwistten, dat zij aandeelen zouden hebben verkocht;., Integendeel er waren aandeden bijgekocht Ten slotte is gestemd. Het voorstel-Yer wey is verworpen met 398191 stemmen, waarna met 401 tegen 103 stemmen tot li quidatie is besloten. Tof liquidatcuren zijö

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1