Zonderlinge Kameraden No. 19723 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Juni. Derde Blad. Anno 1924, EERSTE KAMER. GEMENGD NIEUWS. HAAGSCHE SCHETSEN. (Vervolg van gisteren). Arbeidsbegrooting. De heer HAAZEVOET (R.K.) moet de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie één der slechtste noemen van de medezeggenschap. Hii heeft zich daar altijd legen verklaard. Spr. betreurt het dat de heer Stenhuis door zijn optreden in deze aangelegenheid het wantrouwen der werkgevers aanwakkert en do zaak dus bederft, en het vraagstuk heeft gebracht in een sfeer waarin samenwerking met spr. en de zijnen onmogelijk is. Mei den heer Wittert van Hoogland is spr. het niet eens ten aanzien van de plaats die de vak- vereenigingen moeten innemen ten opzichte van de sociale verzekering. De vakvereeni- ging is een vrcdes-inslituut en dat moet ze blijven en danrdoor heeft' zij den tendenz om leiding te geven ook bij de sociale hervormin gen- Ten slotle slelt hij vragen over het Kin dertoeslagfonds. Verleden jaar is gezegd dat er een wetsontwerp gereed lag. Thans heeft de Min verklaard dat de tijdsomstandigheden ongunstig zijn voor de indiening. Spr. be treurt het ten zeerste en vraagt den Minister dat punt nog eens ernstig te overwegen. De heer DE ZEEUW (S.Dpleit voor een goede land verzorging door middel der school. De minister wijst dit niet af, maar beroept zich op den slechten tijd voor de Rijksfinan ciën. De minister moge dus zoo spoedig mo gelijk handelen. Voor de vacanlic-kolonies wil de minister liet noodige doen. Hij betreurt het, dat uit de Kamer aandrang wordt geoefend om het sub sidie in te trekken. Vervolgens wijst hij op de wenschelijkheid van geneeskundig onderzoek vóór het huwe lijk. In vele gevallen is dit nuttig. Spr. wil gaarne, dal de overheid hier steun verleent aan de propaganda voor dit denkbeeld. De lieer POLAK (S.D.) bestrijdt enkele punten uit de redevoeringen van de heeren Blomjous cn Slolemaker de Bruine, o.a. ten aanzien van Twente. Wisten de mensclien .van St. Lamberlus en Unitas zoo zeker, dat niet meer le bereiken was, toen de heer van IJsselsteijn de voorstellen had overgebracht? Hoe kwamen zij aan die wetenschap? Die wetenschap bestond, naar spr.'s oordeel, niet en als zij het geweien hadden, hadden zij anders gehandeld. De toestand was misschien wel zóó, dat meer le verkrijgen was, want de voorraden der werkgevers waren op en buitenlandsche reizigers overstroomden het land. Had men volgehouden dan was wellicht een ander re sultaat" bereikt. Uit hetgeen verluidt uit do kringen der werkgevers, blijkt, dat zij wel ,wat anders hadden gedaan als doorgezet was. De ware schuldigen zijn de fabrikan ten, die den strijd hebben aangebonden cn dus de welvaart van het land in gevaar brachten. Het is een kinderachtigheid le zeg gen, dat Stenhuis naar de macht greep. Niels anders dan een afweer van slechter maken der arbeidsvoorwaarden was liet cenige doel en een andere bedoeling was er niet. Een zuivere loonstrijd was het cn van ccn maehls vraag was geen sprake. De heer Slotemaker de Bruine deed een beroep op medewerking om de wereld uit den jammer op te heffen. Er zijn nu eenmaal groepen en klassen in de maatschappij cn daaronder is er één die als zij de macht in handen heeft de overigen wil knechten en .vernietigen. Hoe kan de heer Slotemaker dan een dergelijke voorstelling van het kapita - lisme geven? .Er is niet één stukje sociale wetgeving lot stand gekomen dan onder ver zet der werkgevers. Hun leven is één en al eigenbelang en aan den heer Blomjous zien .wij hoe zij icderen maatregel lot bevordering .willen terugdringen. Deden wij hun zin dan zouden wij de oude toestanden in een omme zien terug hebben. De rechtmatigheid van het privaat-bezit aanvaardt spr., maar als dit bezit niets waard is zonder dc medewerking van den arbeider dan is het logisch dat deze aanspraak op medezeggingschap in de leiding maakt. Zonder vakvereenigingen zou de maat schappij denzelfden weg opgaan, waarop zij vroeger ging. Zij verbeteren de vakopleiding 'en de vakken zelf. zorgen voor ziekengeld e d., maar naast dat werk als vredesihstituut, .voeren zij strijd ter verbetering der positie van de vakgcnootcn. De samenwerking tusschcn de arbeiders en de werkgevers moet gebaseerd zijn op geza menlijk verlangen naar den vrede. Wie dien vrede wil moet de medezoggingschap aan vaarden. De heer v. d. BERGH (V.B.) wensclit, dat de werknemers meer zullen worden gekend in die gedeelten van den arbeid, die hen ra ken, werkverdeeling, regeling werktijden en rusttijden, hygiënische aangelegenheden, zie kenfondsen e. d. Medezeggingschap in het beheer wijst hij af. De „fabriekskernen" vormden vroeger een goed instituut, dat ech ter gesaboteerd is. Nu draait men de zaak weer om en wil men rechtslreeksche mede beslissing in de leiding. Spr. kent geen beter productiestelsel cn er is ook nooit een ander stelsel geweest. Wal men beproefd heeft is steeds mislukt. Wat T socialisme voor stel sel zal zijn, weet niemand, en jaren zouden noodig zijn om dit le leeren kennen. Er zijn vaak fouten gemaakt in de bedrijven, maar dat het' stelsel mislukt is, is niet vol te hou den. Spr. wijst op Twente, Tilburg en Eind hoven, waar goed werk is geleverd, ook in de crisisjaren. De socialisten vragen de mede- zoggenschap omdat zij het socialisme propa- geeren en langs den weg der medezeggen - schap lot socialisatie willen komen. Wal we kunnen doen is strijden voor den vrede, den politieken vrede op internationaal gebied. Dien behoeven wij om lot bloei te komen. De Minister van Arbeid, de heer AAL- BERSE, is aan het woord. Het grootste deel der redevoeringen ging langs spr. heen en daarom zal hij kort kunnen zijn. In détails van zijn plannen treedt hij niét, omdat die niet aan de orde zijn. Spr. breekt zijn rede af. Dc vergadering wordt verdaagd tol heden elf uur. RECLAME. In verband met h et doorden commissaris van politie te Haarlem gedane verzoek naar aanleidiüg van een vermoeden van treinroof wordt- meegedeeld, dat de heer, die te Haarlem den trein verliet, zich vrijwillig bij dc politie heeft aangemeld en verklaarde, dat de bouwkundige Van E. even nadat de trein uit Den Haag vertrok, reeds zeer zonderling deed. Hij las dc cou rant en legde deze naast zicli neer, nam zijn horloge met- ketting en deponeerde die op de courant. Toen ging hij in dc gang, die langs den coupé loopt, wandelden, pakte het horloge met den ketting weer en stopte dit voorwerp in een zijner zakken. Even na Leiden wierp hij iets uit den trein. Van E. was naderhand kalmer en vroeg te Haarlem of hij soms ongesteld was geweest. Hij scheen iets te zoeken cn zeide tegen den overgebleven passagier, dat hij zijn horloge met ketting kwijt was. De derdo reiziger stapte reeds in Leiden uit. Van deze per soon wist de zegsman van do politie niets mede te deelen. Dc NV. Intern at ionalc Schoen en Lederbeurs te Amsterdam heeft met groote meerderheid van stemmen besloten, in 1025 geen Beurs te houden, met het oog op de internationale tentoonstelling van schoen- en lederindustrie Waalwijk 1925. Ook de Jaarbeura te Utrecht zal dan geen afdeeling schoenen, leder, enz. aan haar najaarsbeurs verbinden. Gisteren brak brand uit in de bovenverdieping van de Coöperatieve Zui velfabriek aan de Voorhaven te Edam Ge lukkig slaagde men er in den brand met behulp der waterleiding meester te worden. Als een bijzonderheid dient vermeld, dat de z.g. ..blauwe spuit", welke door een aantal kordate dames, werd aangevoerd, het eerst op het terrein vau den braud aanwezig was. Er behoefde evenwel geen verder gebruik van te worden gemaakt. van halve maatregelen. Binnen een minuut voegde hij do daad bp het onverstandig woord en de eerste steen ging door de „roe ten", spoedig gevolgd door meerderen, die even zooveel doel troffen. Het resultaat van zijn korte wetten was verbijsterend. Uit de deur, die toegang gaf tot 'smans rustplaats, trad iemand van het sterke ge slacht, die op fetwat onvriendeljjken toon informeerde, waarom nu juist bij hem op dit ongewone uur de ruiten moesten wor- don ingegooid. Spreker raadde den kermis- ganger dringend dergelijke aardigheden lie ver in zijn eigen woning uit te halen De vriend in nachtgewaad komt na diep zinnig peinzen tot de ontdekking, dat hij bij ongeluk in het tuintje van zijn buurman beland is en verdwijnt in nog slechtere stemming naast an. Einde van het tweede bedrijf. De derde acte is aanvankelijk een her haling van de tweede. Met (fezeUde gezwindheid worden diverse ruiten tot scherven gegooid. Serviezen en ander breekbaar materiaal volgt. Noord- Euschedé ontwaakt en slaat, deeïs van ach ter slaapkamervensters, voor een ander deel op 't trottoir vóór de voordeur, gehiel of ge deeltelijk in nachtgewaad, het schouwspel met warme belangstelling gade. Het vensterloos huis wordt door de in- wonenden ontruimd. Men vlucht richting po litiebureau Dan krijgt de lustige kermiszanger zoo iets van berouw. Nog steeds in z\jn luchtige lrleedij achtervolgt hij de zijnen, tot lip ze eigens weet in te halen en dan plechtig be looft den overigen inboedel met rust te zui len laten. Een deel van Noord-Enschede is de vluch tenden gevolgd en een algehee'e verzoening vormt de slotapotheose, en een bevriende schilder uit de buurt belooft, dat hij morgen voor een zeer zacht prijsje de ten offer gevallen rniten wel weer tegen nieuwe zat verwisselen.(,,Vad.") Het winkelweek-comité te Doe- tinchem heeft in beginsel besloten tot den bouw van een vast beursgebouw van groote afmeting. De uitwerking van het plan is aan eeu commisie" van voorb:raiding opge dragen. Naar uit Den Bosch aan „Het Volk" wordt gemeld, is kapelaan N. uit Oss, sinds cnkclo dagen spoorloos ver dwenen. Hij zou een groote som gelds (men spreekt- van 15.000), welke hij van verschil lende vereenigingen onder zijn berusting had, hebben meegenomen. In den nacht trof te Schcnveld bij Heerlen, de rijksveldwachter M. een tweetal personen aan, die beschonken wa ren en burengerucht maakten. Een van hen, R., werd door den veldwachter in dc politie cel gebracht. Zijn kameraad liep scheidende den veldwachter met zijn arrestant na, en wiel den laatste, toen deze R. had opgesloten, aan. Hjj beet hem in de hand. De veld- waohter was voor zelfverdediging genood zaakt van zijn revolver gebruik te maken en trof J. M. in den buik. Ernstig verwond is de getroffene naar het hospitaal over gebracht. Gistermiddag is te T c r n a a r d een boerenarbeider, die met paard en wagen een onbewaakten spooroverweg wou pas- seeren, door een locomotief overreden en gedood. Het paard bleef ongedeerd, de wa gen werd geheel vernield, en de locomotief beschadigd. Het „Ned. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloopen week 168.000 eieren naar En geland zijn verscheept. Loos Alarm. „Brand, b r a ndl" klonk het uil mevrouw kamer. De keuken meid en de binnenmeid, mitsgaders de kor poraal en de polilie-agent, die bij haar in de keuken zalen, snelden doodelijk ver schrikt de kamer binnen. Maar er was niets te zien van brand. „O dank je wel", zeidc mevrouw kalmpjes. „Ik wou alleen maar welen hoeveel vrijers er in huis waren." BUITENLANDSCH GEMENGD. Het Noorsohe communistische Stortingg- lid Olav Scheflo, is lot 60 dagen gevan genisstraf veroordeeld wegens antimilitarig- tische propaganda. De secretaris van de communistische partij Furubotn is tot 120 dagen gevangenisstraf veroordeeld. In een mijn bij Gloggnitz heeft een onge luk plaats gehad. Tot dusver wordt ge meld, dat 12 mijnwerkers zijn verongelukt. 26 mijnwerkers zijn nog opgesloten. Naar de oorzaak van den ramp wordt een on derzoek ingesteld. Gistermorgen is een aardbeving van zeer ernstigen omvang geregisteerd door de ob servatoria te Kaapstad en Sydney. De schok ken duurden vele uren. Men meent, dat de aardbeving heeft plaats gebad op 5600 mijlen afstands van Kaapstad. Op 1 April 1923 heeft een bende ban dieten, bijna allen Italianen, waarvan velen reeds verscheidene veroordeelingen wegens diefstal met geweldpleging in Amerika en Canada achter den rug hadden, den ophaal- auto van de Banque d'Hochelaga, iu een der straten van Montreal aan. Zjj leverden slag met den chauffeur en de bewakers waarbij de chauffeur gedood werd. De ban dieten slaagden er in, zich met een buit van 30.000 pond sterling uit de voeten te maken. Bij de vechtpartij tusschen aanvallers en aangevalleneu, was ook een der bandieten doodelijk getroffen. Op liet lijk werden do cumenten gevonden, waardoor de politie er in slaagde, de daders op te sporen en te arresteeren. Nauwelijks was dit geschiedt, of de onderwereld te New-York en te Mon treal zette zich aan het schrijven van dreig brieven aan iedereen, die bij de gerechtelijke behandeling vau de zaak tegen de bandieten betrokken was. Het gevolg hiervan was, dat eerst na herhaalde pogingen een jury gevonden werd, welke het schuldig over de bandieten durfde uitspreken. Toen de jury eenmaal de bandieten schuldig had be vonden, liep alles vlug van stapel. Binnen een half uur waren alle bandieten door de rechtbank tot den dood door den strop ver oordeeld. Het is echter waarschijnlijk, dat zjj zullen worden begenadigd ep dat de dood straf zal worden veranderd in levenslange gevangenisstraf Niemand weet, wat Kozobogc is en dat ligt voor de hand, omdat het, voor zoovor mij bekend, vóór dezen nog nooit gebruikt werd. Toch zou het evenveel bestaansrecht hebben als Hato, Tibo, Horeoaf, Bibabo en dergelijke woorden, die door de begin-» letters van andero gevormd zijn. Zelfs vou het eigenlijk als afkorting van den plech- tigen naam Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te verkiezen zijn boven dien van Dierentuin, zooals men het terrein aan de Koningskade der traditie getrouw nog steeds blijft noemen, ofschoon van don tijd, toen er allerlei beeston in gehuisvest waren, nog maar enkele heel gewone over zijn, zooals iedere dierenliefhebber zou kun nen bezitten. Dooh eigenlijk, „what is in a name?", oftewel in het Hollandsch overgezet ,,a!s 't kind maar een naam heeft." Wat doet het er eigenlijk toe? We sprekentoch ook wel zonder reden van Witte Sociëteit, van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, ofschoon veol van hetgeon daar teu gehoorc gebraoht wordt noch onder het een noch onder het ander gerangschikt, kan worden; van Dcn- neweg, waar inderdaad de dennen weg zijn, die daar vermoedelijk vroeger gestaan heb ben, en van rozengeur en maneschijn, niet tegenstaande aan den eersten vaak een luchtje is cn de laatste als te spora disch voorkomende allengs door het eicctrisch licht verdrongen wordt. Do Dierentuin beantwoordt niet meer aan dien naamof het moet dan zijn, in dien het gebouw gebruikt wordt voor het afnemen van examens, als wanneer er nog wel een3 bokken worden geschoten, by bet houden van congressen, bij welke ge- Naar 't Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. II. 18) „Nu niet," antwoordde hij, en wisl, dat zijn slem hem verraadde. Verrast keek zij naar hom. „Wat scheelt er aan?" „Nietsl" antwoordde hij boos. „Wat zou er zijn?" Op straat bracht een piano-orgel een ca denza ten gehoore, waarna het ineens op hield. Door die slrakke stille was het gewoel van liet verkeer nu veel duidelijker hoor baar in liet vertrek. De kurk knalde en hij dronk zijn wijn uit in één teug. „Neem nog wat." „Ik verlang niet meer." Zij hief het glas op er. noodde: „Kom op do Afschatfing danl" Ofschoon hij haar nu niet langer gade sloeg, bleef hij zich haar tegenwoordigheid '°ch pijnlijk bewust hij voelde die als een druk op zich. Iedere zenuw scheen er door gespannen. De geur van haar sigaret drong ■jeni door al zijn gedachten heen, terwijl hij j-aar zat te wachlen, er. hij meende, dat hij "aar hoorde ademhalen. De zuslcr kwam binnen en zei, dal Lee *Jaar liem gevraagd had. Zij waarschuwde Jem, niet langer dan een paar minuten te "lijven Hel zien' vah haar schonk den jongen man kracht. Terwijl hij die vrouw mol liet reine gelaat en de sobere kleeding volgde, was het of zijn angstig voorgevoel minder werd. Lee was pijnlijk veranderd. Hij kon nog slechts (luisteren. In het eerst scheen er ials onwezenlijks in, hem daar zoo zwak te zien liggen, „Davie!" „Vader 1" „Ga ziften." „Waarom hebt u niet eer getelegrafeerd, vader?" „Het was lijds genoeg." „U gaat goed vooruit, liè?." „Misschien." „Weien ze het (buis?" Lee boog het hoofd. „De bladenMaar ik verlang haar niet bier. Ik heb haar gezegd, dat zij niet be hoefde le komen." „Maar zij zal tocli willen komen?" „O, neen, zij zal ook met verlangen." Er volgde een pauze. Toen zei hij op flin- keren toon: „Dit is oen leclijk ding, venll" „'1 Zal weer goed komen." „Heb je Julia gezien?" „De vrouw daarbinnen? Ja." ,,'t Is een goed mensch, Julia. Zij zorgt voor alles. De meesten zouden mij stilletjes in den sleek gelalen hebben." Wat zou baar dan elders wachlen? dacht David. Hij werd koud; dat Loc zulke illusies had, onislelde liero, want als hij gezond was, had hij. juist gc-en illusies. „Een goéd mensch, hé," prevelde dc zieke nog eens. „Ja," antwoordde David flauwtjes. „Zij heeft een vriendin, die haar tusschcn- beide komt opzoeken, maar het nyiet hier Begin September zullen voor de arrondissemenls-rechtbank te Dor drecht terechtstaan de Zwijndrechlsche Raadsleden Stolk en Los, beklaagd van verzet legen de politie, tijdens de worsteling in de Raadsvergadering van 30 Mei j.l. De Raad van Nij m e g e n heeft besloten met ingang van 1 Juli a.s. een gemeentelijken aulobusdicnst te organisee- ren tusschen het station en de Heilige- Landsticliling. Te halfnegen gisteravond' an kerde voor Nijmegen- een Fransche rader boot. Aan boort}, bevind zich de Fransche minister Jean Góut, voorzitter van de Cen trale Commissie voor de Rijnvaart, wiens voornemen het is den Rijn te inspecteeren. Aanwezig waren voorts de hoofdingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat König en de inspecteur van den Rijkswaterstaat Ditt- linger. De boot vertrok hedenochtend naar Rotterdam. De expediteur M., 1 e Hen gelo, is op verzoek van de Hengelosclie po- lilie in Den Haag gearresteerd, verdacht van- verduistering van groole bedragen. Noordel ij k Enschedé, tï 1- thans een wijk van dat stadsdeel is .een de zer nachten wrecdelijk in haar welverdiende rust gestoord. Niets bijzonder, zegt ui Integendeel! Want noordelijk Enschede slaapt als geen ander stadsdeel 's nachts natuurlijk; het is verre van om een blaam op noordelijk Enschede te werpen. De be woners van deze stadswijk toch reogeeren niet in het 'minst op datgene, wat een mensch zijn- slaap kan ontnemen; buren- getwist, kindergeschrei, hondengeblaf en hanengekraai. I Daar zijn de Noord-Enschcde'ers over heen. En dei-halve moet het wel degelijk iets heel bijzonders geweest zijn, dat een dezer nachten in staat was hen niet alleen uit hun zoete rust te wekken, maar zelfs de straat op te drijven. Dit ter inleiding, net vervolg gebeurde zoo De hoofdpersoon in de t-ragi-comedie, een welgezet man van tegen de 200 schoon aan den haak, was met eenige vrienden naar de kermis in Gronau geweest, hetgeen, ge zien het feit, dat Enschede dit jaar van deze festiviteit verstoken bleef, begrijpelijk, zelfs verklaarbaar is. Een grootere vraag zal het voor velen blijven, hoe liet onzen vriend gelukt was op die Gronauscho ker mis trots den verdwenen valutatijd, in oen toestand te geraken, die men aan de over zijde van de grens „angeheitert und in slechter Stimmung" pleegt te noemen. Maar dat doet er minder toe. De man was vol goeden wijns en bewees dat, door, thuis gekomen, zich van de hoogst noodzakelijke kleedingstukken te ohtdoen en zichzelf in deze gedaante op een grasveld in zijn tuin tje te dejioneercn, om daar den slaap der rechtvaardigen, d.i. die der Noord-Ensche- dc'ers te slapen. Einde van het eerste bedrijf. Het tweede sjieelt een klein half uur later. Onze vriend wordt er op ietwat onplezierige wijze aan herinnerd, dat liet Koninklijk Ne- derlandsch Meteorologisch Instituut de Bildt, naar waarnemingen, verricht in den morgen van den vorigen dag, tegen dezen nacht juist een nachtvorst heeft aangekon digd. Nu is er natuurlijk niets onjilezieriger dan cn profond negligé, bij nachtvorst op een grasveld in een tuintje te liggen. Dies was het weer begrijpelijk, dat 's mans „slechter Stimmung", waarvan wij zooeven, spraken, tot beneden het laagste peil daalde. Op zulke momenten worden vele mcnsclicn on redelijk, wat hun doorgaans niet kwalijk is te nemen. Zoo ook onze vriend. Hij verhief zieli van zijn ongemakkelijke ligplaats en trok de aandacht van de eerste omwonenden, door in onvervalscht Twentsch te verkondigen: Ze het mien boeten slolten; als oe mien nicli d'rin laot, smiet ik alle roeten kapot! Hetgeen niet alleen onredelijk, maar gehoord de kracht, waarmee deze bewering geuit en gezien het feit, dat de man slechts iets meer aan had dan zijn trouwring bovendien zeer onverstandig was. Intusschen bleek, onze .man geen vriend heel saai voor haar wezen, niet veel zouden er gebleven zijn Zorg jij, dat zij liet hier goed heeft, Davie?" ..Ik zal er voor zorgen, vader." Lee slool do oogen en zijn gedachten gin gen jaren en jaren terug tot op een morgen, dat hij een weduwe achterna ging in Brigh ton en hij haar inhaalde op Marine Parade. Hij zag weer de zon schijnen op het slrand en hoorde het geklots van de golven. Inlus- sclien keerde hij terug lot David: „Als ik er niet boven op kom, zal hel een verschrikkelijke boel worden. Je weet niet hoe veel schuld ik heb. Ik wou, dal ik maar een beetje op zij had gelegd voor jou." „U zult nog ruimschoots gelegenheid heb ben om dit te doen, vader. Praat nu geen onzin van er niet boven op Ie zullen komen. Over een maand zult u weer zoo slerk zijn als ooit!" De vrouw, genaamd Julia, deed de deur open en trad op de. toilettafel loe: „'1 Spijt mij, dat ik sloren moei," zei ze, „maar daar is weer een rekening van den apotheker; ik heb geen geld meer." „Neem dan waf," zei de patiënt. „Waar heb je den sleutel?" Zij deed de la open en ging even zachtjes weer lerug. Er werd gekraak van bankpa pier vernomen. „Een goed mensch', Julia," Herhaalde hij. „Zij zorgt voor alles. Ik moet haar wat geven, Davie! Mijn doekspeld, moet hier ergens liggen. Die kan zij dan gebruiken voor haar das." David ging nu ook gauw heen, indachtig aan hetgeen de zuster had gezegd, en om negen uur kwam de dokter weer. „Ik zou graag een dokter uit de stad er bij Hebben, als u er niet op tegea heelt," Ma- melde het jongmensch; „den besten, dien we maar krijgen kunnen." „Zooals u wilt," antwoordde de behande lende dokier slroel. „Maar dit is anders een geval. David voelde zich verlegen en bel ergerde hem zeil, dat dit zoo was. Maar dit gevoelen had hij geérld als een soorl rassen-minder- lieid, besef, dat hem al weer slerk plaagde, nu hij zijn meening stelde tegenover den uit den aard der zaak meer gezaghebbenden vreemde. „Ja, als u er niets legen heeft, zou ik er graag oen dokter uit de slad bij nemen," bleef hij dus op zijn siuk slaan, na een in- ncrlijken strijd. Verlegenheid gaf juist iels uildagends aan zijn loon van spreken en de dokier vond hem een kwast Dus werd het telegram opgesteld en de „kwast" ging er zelf mee uit. Toen hij in de zitkamer terugkwam, speelde Julia kaart voor kopergeld met c-en vrouw, in armoedig- zwarle kleedij, die hem voorgesteld werd als mrs. Hayes. Een flescli brandewijn en syphon stonden tusschen deglazen en als mrs. Hayes een'shilling won, giebelde ze: „Gelukkig in de liefde, ongelukkig in het spel, nietwaar?" Terwijl zij haar hoed opzeile, riep zij op eenmaal onlzel: „Kijk, daar had ik nu voor een paar dub beltjes willen koopen voor het geval ik van nacht soms weer minder goed mocht worden en nu is alles natuurlijk gesloten." De gastvrouw beide den kellner en met een flesch onder haar cape vertrok mrs. Ilayes. In deze omgeving ruim een week na het consult sliert de tenor. HOOFDSTUK IX. En Ownie ten (wccden male in we- duwerouw zuchtte, zooals zij dit ook ge daan had, toen zij Harris verloor: „Ik weet niet, wat er van mij worden zal I" Ofschoon zij met liaa'r jeugd had afgere kend, was haar egoïsme gebleven, en zelfs de nolaris voelde zich ontroerd door de hul peloosheid van haar toestand. „Ik ben een goede vrouw voor hem ge weest," sprak zij, toen zij een week had ge had, om zicli daarvan te overtuigen; hot is hard, dal hij totaal niet heeft gezorgd voor de toekomst." David keerde niet naar school terug en Vivian, die de klaagliederen van zijn moe der vervelend begon te vinden als bij thuis was, zocht zijn Iroosl bij zijn stiefbroer en ging met hem de zaken bespreken. Moeder is zelfzuchtig ,weet je. Voor ons is hel ook verbazend hard, maar daar dmkt zij nooit aan. Ik vrees, dal wij ergens in een armoedig-klein huisje zullen moeten zilten en dan verder zien, dal wij er komen, met een of twee dienstboden, hè?" Onbewus! stond hem weer de omgeving voor, waar hij geboren was. „Dat geloof ik ook," zei David. „Lieve Hemel. En als je dan bedenkt die fceopen geld, die hij maaide, 't Is afschuwe lijk. Zij hadden moeten sparen. Dat idee toch ook, om maar iederen oent uit te geven en nooit wal voor den dag van morgen over le leggen. Niet dal ik het hem meer kwalijk neem dan haar," haastte hij zich er bij le voegen, „liet was haar schuld ook, maar ik wou, dat zij nie naar de Kaap hadden laten gaan, (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9