AGENDA VAM DE WEEK. Zaterdag. ,,Jeruël,! (Tdtidde-lstegracht 3): Bidstond. O uur. Zondag. „De Burcht": Dansavond (leeraar W. F. van Wijk). 8 uur. „Jcruël" (Middelsfccgiacht 3): Samen komsten te 10 en te 7 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 Juni tot en met Zondag 29 Juni waargenomen door do apotheken van de heeren D. J. van Drie- sum, Mare 76, tel. 406, en W. Pelle, Kort- Rapenburg 12, tel. 694. RECLAME. Men meldt uit Doorn, dat de zorglijke toestand van de echtgenoote van den ?x- koizer, Hermine, nog niet ten goede is ge keerd. Zij moet het bed houden en door staai hevige pijnon. Omtrent deze ziekte verneemt men nog, dat de patiënte lijdende is aan gewriohts- rbenmatiek. De Raad van Breda heeft een adres - gericht aan de Tweede Kamer voor behoud van de school voor verlofsofficieren te Breda. Dc Ncd. Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt vandaag en morgen te Maastricht haar 147ste algemeene vergade ring. Gisteravond werden de afgevaardigden door hel departement Maastricht ontvan gen in de sociëteit „Momus". De voorzitter van de afdeeling Maastricht sprak daarbij een welkomstwoord, waarop dr. F. C. Poslhuma, de voorzitter van het hoofdbe stuur, antwoordde. Na de ontvangst in „Momus" begaven de afgevaardigden zich naar het stadhuis, op de Markt, waar burgemeester Van Oppen hun het welkom toeriep, waarop ook nu dr. Poslhuma antwoordde. De opbrengst van het mijnrecht over 1923 heeft bedragen: a. in de provincie. Over bad f 1270.25; b. in de provincie Lim burg f 1.319.276.69, totaal f 1.320.546.94 In do „St.Crt." no. 123 zijn opgenomen de verhoudingsgetallen, naar welke de aan deelen in vorengenoemde opbrengst, ever de gerechtigde gemeenten moeten worden verdeeld. -r Te Zwolle is de eerste Bondsvergade ring van den Bond van Christelijke Meisjes- vereenigingen gehouden. Het doel is, do Christelijke Mcisjesvereenigingen te bren gen in hetzelfde verband als de Christelijke Jongemannenveroenigingen r:eds s dert lang hebben in het Internationale en Nationale Chr. Jongelingsverbond. Tpn einde dat doel to bereiken zijn twee Bondsdagen belegd, een in Rotterdam in het naïaar en een lo Zwolle, die door ongeveer 10Ö9 afgevaardig den en leden werd bijgewoond. Mevrouw Ten Boom-van Veen, uit Zuilen, bij Utrecht, presidente, hield do openingsrede. In de middagvergadering besprak mevr. Slotema- ker do Bruine-Van Leeuwen do beteekenia van de woorden Nederlandsch Verbond van Chr. Meisjesvereenigingen. In het begin van 1923 werden de eerste slappen gedaan om tot oprichting van het Verbond te komen, in November kon hhrtoe worden ovtrgegazn, er hadden zich toen 117 Vereeniginge» aan gemeld. Het slotwoord werd gesproken door jonkvrouwe Martens van Sevenhoven te Al- men (Geld.), secretaresse. In de zitting der Internationale Ar- beidsconferentie te Geneve, wees dr. Nolens (Nederland) met klem op het belang van samenwerking der landen tot ratificatie der Conventie van Washington in zake den 8- urendag. Spreker achtte hot werk dor con ferentie anders onvruchtbaar. Het geld hier: nu of nooit, besloot krjx Dinsdag a.s. hoopt ar. J. Helder, Ne derlands oudste dienstdoende predikant, zijn zestigste ambtsjubileum le vieren. De 85-jarige grijsaard werd in 1862 candidaat in Drente en aanvaardde 1 Juli 1864 het predikambt te Heilouw, om in 1868 naar Wynaldum te verlrekken. Sinds 1885 dient dr. Helder met twee jaar onderbreking <19051007) zijn tegenwoordige gemeente, waar zijn zeldzame gedenkdag niet onop gemerkt zal voorbijgaan. Het hoofdbestuur van den Ned. Textiel- bond „De Eendracht" deelt mee, dat de steunbeweging voor de stakers te Enschedé f685.000 heeft opgebracht, en dat f900.000 is uitgekeerd. Do ontbrekende f 215.000 zjjn uit de kas van „De Eendracht", uit de stakingskas van het N.V.V. en door andere moderne vakbonden bijgepast. Voor het tweede halfjaar 1924 zullen de contractueele loonen, geregeld b(j col lectieve arbeidsovereenkomst van 1922 in do schoenenindustrie, met 5 pCt. verhoogd worden. De derde 5 pCt. verlaging, 1 Jan. j.l. ingegaan, wordt hiermee teruggenomen. Dc loonen van 1ste, 2ite eu 3do klasso arbeiders komen hierdoor van ondireche'dïr.- lijk f21.85, f18 75 en f 16.20 op 122.50, 119.80 en f 17.10. Te Leeuwarden zyn op het congres van do Vereeuiging van Nederlandsche Ge meenten behandeld do praeadviezen, uitge bracht door dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, en mr. H. Vos, te Leiden, over het onderwerp: In hoeverre leert de practrjk, dat de gemeentebesturen niet voldoende beschermd zjjn tegen wille keur van den kant der boven hen gestelde organen en in hoeverre kan 3an dat bezwaar werden tegemoet gekomen door invoering eener onafhankelijke administratieve recht spraak? De Nederlandsche delegatie op het inter nationale postcongres te Stockholm zal Maandag vertrekken. Het congres wordt 4 Juli geopend. Heeieakleeding Vischm&zkt 16-17 Damesklceding Vuchmarkt 9-SO DE ALGEMEENE TOESTAND. Berrie! is hei Fransche parle ment voor verontwaardiging in Duitschland terugkeer der uitgezetten. ""Herriot heeft men zie onder Frankrijk nadat hem vragen waren gesteld, zulks met goedvinden .zoodat het een doorgesto ken geschiedenis was. in Senaat en Kamer een verklaring afgelegd over zijn reizen naar Londen en Brussel. Uit den aard der zaak vertelde hij weinig nieuws meer en zijn geste lijkt ons er vrijwel geheel op berekend om een lastig-vallen uit het Fransche parle ment op voor hem minder aangename wijze, te voorkomen. Daarin is hij geslaagd. Voorts heeft hij het parlement gepaaid met de toe zegging, dat. op alle beslissingen, die geno men worden, de goedkeuring zal worden gevraagd. Deze officieele uitlatingen van den Fran- schen premier bevatten niemendal over ge melde, door ons al9 te onwaarschijnlijk maar niet eens vermelde toezeggingen van Mc Donald over een partij-kiezen voor Frank rijk en België bij een nieuwen Duitschen overval etc., waarop Mc. Donald thans een dementi heeft meenen te moeten geven. Er is geenerlei afspraak gemaakt inzake het veiligheidsvraagstuk, dat immer9 opgebor gen is tot aan de regeling van het rapport Dawes. De berichten uit Duitschland blijven over 't algemeen gunstig, doch één wanklank wordt gehoord. De Fransche regcering heeft n.l. aan de Duitsche medegedeeld, dat zij aan het ver zoek van de laatste om Teclitstreeksche on derhandelingen le openen tusschen beide regeeringen over de Micumcontracten niet kan voldoen en als tot dusver zich recht streeks met de belanghebbenden in verbin ding zal stellen. De Duitsche per9 drukt haar verbazing uit over dit antwoord, te meer waar na de laatste verlenging der con tracten de industrieelen va9t rekenden op rechlslreeksche onderhandelingen. Boven dien heeft de Duitsche gezant te Parijs, toen hij onlangs deze kwestie ter sprake bracht ten antwoord gekregen, dat de beslissing In dezen eerst na de oplossiDg der regeerings- crisis kon vallen. Uitdrukkingen als: er is in Frankrijk niets veranderd etc. doen al weer opgeld. Vooral de Duitsche Volkspartij en natuur lijk in de eerste plaats haar rechtervleugel, is hoogelijk verontwaardigd. Vele leden wa ren zelfs van meening, dat ze door deze nieuwe weigering gedwongen worden, tegen het gebeele complex der deskundigen-rap porten te stemmen. „Die Zeit", het orgaan van minister Stre- semann, meent, dat deze houding van Frankrijk alleen te verklaren is uit de om standigheid, dat men in Parijs gelooft, de onderleekening der rapporten reeds in den zak te hebben en waarschuwt, dat men in deze in het buitenland te optismistisch is. Thans verlangt het van Engeland, dat dit bij Frankrijk stappen zal doen, in overeen stemming met de vroegere Engelsche opvat ting, dat de Micum-overeenkomslen onhoud baar zijn. En ook meent de „Zeit", dat bij de be sprekingen tusschen de vertegenwoordigers der Duitsche industrie en de Micum ge tracht moet worden, een lange reeks van matigingen door te zetten. De spanning in politieke kringen is door een en ander weer groot geworden. In verband hiermede moet ook nog wor den meegedeeld, dat de Rijksdagfractie der Duitsch-Nationale Volkspartij opnieuw stap pen gedaan heeft, gericht tegen de ondertee- kening der rapporten. Ze heeft namelijk een brief gepubliceerd, waarin ze vertelt, dat de te verwachten beslissing der regeering in zake de militaire controle bij haar partij op een sterke oppositie zal stuiten, dat ie in de commissie voor Buitcnlandsche Zaken haar standpunt niet voldoende tot uiting heeft kunnen brengen en dat ze daarom den rijks kanselier verzoekt, haar vertegenwoordigers t>v\y.>in van min^ Stto.ftPip.qr^y 'yV'Tk Aft ontvangen. Ze verwacht ook, dat de verte^ 1 genwoordigers van baar fractie nog eens ge hoord zullen worden, voordat de regeering beslissende stappen, doek Dat klinkt wel erg maar zoo erg heeft men dit o. i. niet te nemen. Dat zal wel koelen, zoodra de groote dingen maar ter sprake komen. In ander opzicht toont Frankrijk zich toch wol anders. Men oor- deelc Op voorstel van den Franschen commis saris heeft de commissie der geallieerden Jn het bezette gebied besloten de uitzeltingsbe- sluiten voor 7460 personen in de Fransche zone van het bezette gebied te vernietigen. Met inbegrip van de leden der gezinnen, tot welke deze personen behooren, hebben nu 30.000 personen vergunning verkregen in het bezette gebied terug te keeren. Reeds eerder genomen maatregelen betroffen een zelfde aantal mensehen, zoodat 60.000 per sonen in het bezette gebied terugkeeren. Op voorstel van den Belgischen com missaris zijn er ook in de Belgische zone dergelijke maatregelen genomen. DUITSCHLAND. Conferentie van premiers do socialisten in actie het loon van het rijkspersoneel. De Rijkskanselier heeft de minister-presi denten der Duitsche staten op 3 Juli naar Berlijn uitgenoodigd: er zal dan een confe rentie plaats hebben over den algemeenen politieken toestand. Hel bestuur der Duitsche sociaal-democra tie heeft in de Vorwarts een manifest laten verschijnen, waarin de gewelenlooze natio- listische agitatie tegen het rapport Dawes wordt veroordeeld. Het manifest kondigt aan, dat de partij desnoods het uitschrijven van een referendum over het rapport zal eischen. De sociaal-democratische Rijksdagfractie heeft een interpellatie aangevraagd over de kwestie of de regeering nog voor 1 Septem ber a.s. een verzoek tot toetreding tot den Volkenbond zal indienen. De Rijksdag heeft een voorstel van de cen trale commissie aangenomen, volgens het welk de door de regeering voor salarisver- hooging bestemde gelden uitsluitend den la^ geren ambtenaren ten goede zullen komen; de duurle-toeslag echter zal voor alle ambte naren worden verhoogd. De zeven communisten, die in de kamer der communistische groep van den Beier - schen Landdag gevangen zijn genomen, zijn na verhoor weer vrijgelaten. FRANKRIJK. Herriot in Senaat en Kamer. Gisteren reeds heeft Herriot in Kamer en Senaat een verklaring afgelegd. In den Senaat verklaarde Lucien Hubert, dat het noodig was, dat de regeering aan het land geruststellende ophelderingen ver strekte over de besprekingen op Chequers cn te Brussel. Hij stelde een reeks vragen over de actueele vraagstukken; drukte zijn ge noegen uit over de hartelijkheid der bespre kingen en besloot, dat Frankrijk in geener lei transactie kan toestemmen over de schadevergoeding en de veiligheid, waar zijn bestaan van afhangt. Herriot las een verklaring voor, waarin bij zijn vertrouwen uitsprak in de aanvaar ding van het verslag der deskundigen. De geallieerden zullen moeten bewerken, dat hun schuldvordering op Duitschland com mercieel e waarde krijgt. Er is nooit sprake van geweest om de vrijheid van Frankrijk en België in zake de bezetting van de Roer op te geven. MaoDonald heeft bevestigd, dat voor het geval, dat Duitschland tekort zou komen in de uitvoering van het plan, Dawes, Engeland, als gezant van de over eenkomst, zich plechtig verbinden zou om zich aan de zijde der geallieerden te scha ren. Wij zullen de procedure voor het geval van een Duitsche tekortkoming moeten overwegen. De besprekingen moesten ook loopen over de medewerking van Engeland tot de hand having van den vrede en de beveiliging van Frankrijk tegen een Duitschen aanval. Ik zou de veiligheid, die ons door het verdrag verzekerd is, niet hebben kunnen opgeven. De veiligheidsvoorwaarden in hel gebied, dat aan de Fransch-Belgische regie onder worpen is, zullen aan de militaire deskun digen onderworpen worden. Opdat Europa in vrede zal kunnen adem halen, moet Duitschland ontwapend zijn. Verklaringen en beloften zijn niet voldoen de. Do volstrekte eensgezindheid tusschen Mac Donald en Herriot in dit opzicht heeft feleid tot do verzending van een gemeen schappelijke nota aan Duitschland. De Bel gen hebben zich verheugd over dit gemeen schappelijke besluit, toen het gevallen was, want wij streven er naar het eenheidsfront te herstellen. Ik heb Theunis en Hijmans óp de hoogte gebracht van de besprekingen van Che quers. Zij verklaarden er zich geheel mee •ens. Er zijn geen moeilijkheden gerezen. Voor Duitschland zou het oogenbliE slecht gekozen zijn om een nieuwe wijze van onderhandelen te zoeken. Het is zijn belang om zoo spoedig mogelijk de maat regelen te treffen tot uitvoering van het plan-Dawes, dat de IntergeaJ lieerde cojife- «wttió van Lopden noodig maakt Herriot heeft zijn voorzorgen genomen, opdat Je schriftelijke verplichtingen door welke Engeland wenscfit, dat Duitschland zich binden zal, nergens in strijd zouden zijn met het verdrag van Versailles. Toen de kwestie door Herriot opgewor pen werd, stemdp Mac Donald er in toe, de bespreking der in tergeallieerde 3chuldcn zonder uitstel te hervatten. Herriot wees daarbij op den ongunstigen toestand waarin Frankrijk zou verkecren, indien er geen rechtvaardige oplossing dezer kwestie ge vonden werd. Herriot heeft zich niet door definitieve overeenkomsten gebonden en de rechten van het parlement voorbehouden. Het beste resultaat van de besprekingen is de vastlegging van de eensgezindheid der vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en België om den vrede op het recht te vestigen. Wij hebben gezegd, dat zoodra Duitschland de voorschriften van het verdrag van Versailles nagekomen zou heb ben, bet enkel aan dat land zou liggen om tot den V-olkenbond toe te treden. Wij, zijn het oens geworden om te zeggen, dat Duitschland, indien het zich loyaal ge draagt niet lastig gevallen zou worden; maar dat het niet gespaard zal worden in dien het niet loyaal' is. In de onderhande lingen, die nu begonnen zijn en later zullen worden voortgezet zullen wij stellig niet dulden, dat Frankrijk benadeeld wordt. De verklaring van. Herriot werd alge meen toegejuicht. Hubert verklaarde dat, zoo Herriol er in slaagt de ontwapening van Duitschland te verkrijgen, hij het vaderland oen groolen dienst bewezen zou hebben. In dc Kamer stelde Klotz vragen. Herriot heeft daar onder luide toejuichingen van links dezelfde verklaring afgelegd als in den Senaat. Hij voegde er aan toe, telegra fisch bericht te hebben ontvangen, dat dc Voreenigde Staten op de conferentie te Lon den zullen vertegenwoordigd zijn, officieel voor de aangelegenheden, die hun recht streeks aangaan, sn officieus voor de ove rige aangelegenheden De beslissingen dar conferentie zullen eerst van kracht worden wanneer zij. door de Kamer zullen zijn ge ratificeerd. Herriot verbond zich dc zitting nie<t te sluiten voor het parlement zich heeft uitgesproken over de resultaten der confe rentie. Een voorstel van den communist Cachin om de vragen van Klotz tot een in terpellatie te maken werd door Herriot afge wezen en met 327 tegen 27 stemmen ver worpen. ENGELAND. Do positie van Ierland i' geen plenaire zitting der 4 Britsch-Rnssische conferen tie het conflict in de bouwbedrijven. In verband met de benoeming van een Iersch vertegenwoordiger le Washington, welke opnieuw door Baldwin in het Lager huis is ter sprake gebracht, en die door mi nister Thomas met een verwijzing naar het Canadeesche precedent werd verdedigd, heelt Thomas verder verklaard, dal de ver onderstelling, dat de regeering geneigd zou zijn aan een eventueelcn uilgesprokori wensch tot invoering van de republiek in Ierland tc voldoen ten eenen male oDjuisl is. „Laat het eens en voor al duidelijk zijn, dat de tegenwoordige raadslieden der kroon op een dergelijk verzoek eenzelfde ant woord zullen geven als de beide vorige re geeringen die sinds de onderleekening van het verdrag aan het bewind zijn geweest, hebben gegeven. De Engelsche regeering zal het Engelsch-IeTsche verdrag even trouw naar letter en geest uitvoeren, als de Ier- 3che hot tot dusver gedaan heeft, en naar te verwachten is ook in de toekomst zal doen." De voltallige bijeenkomst van de EDgelsch-Russische conferentie, die gisteren zou worden gehouden, i6 uitgesteld, daar op het laatste oogenhlik bleek aat de com missie, die hot onderwerp van de verdragen gesloten tusschen het vroegere Russische rijk en Groot Brittamiië behandelt, nog niet gereed was met baar rapport. De onderhan delingen tusschen de afgevaardigden van de sowjet en de vertegenwoordigers van dc schuldhouders maken eveneens een nieuwe bijeenkomst op heden noodig. Men hoopt evenwel dat over het resultaat van de werk zaamheden van de verschillende commis sies van de conferentie en over de onder handelingen van de sowjctvertegenwoordi- gers met de obligaliehouders spoedig zal kunnen worden gerapporteerd. De arbeiders in de Engelsche bouwvak ken hebben de voorgestelde conferentie met den hond van werkgevers geweigerd, tenzij deze het door hen genomen besluit tot alge- meene uitsluiting op 5 Juli a.s. onvoorwaar delijk intrekken. Beide partijen zullen heden afzonderlijk met den minister van Arbeid conferee ren. De Egyptische Senaat nam een resolutie aan, waarin wordt geprotesteerd tegen het optreden der Engelschen in den Soedan, dat gericht is op onderdrukking van de Soeda- neesche bevolking, en sympathie wordt be tuigd voor den „koning van Egypte en den Soedan". De Senaat sprak zijn vertrouwen uit in de regeering en keurde haar mededee- lingen, in de Kamer gedaan, goed, ITALIË. De Senaat vooi Mussolini. Hef officieuse agentschap Stefani heeft uitvoerig een redevoering weergegeven, die Mussolini Maandag in den Senaat gehouden heeft. Het heeft echter, wij wezen er reeds op, in het geheel niet gemeld of er na die rede ook eenige repliek van de oppositie ge komen is. Uit do Fransche pers blijkt, dat dit wel degelijk het geval geweest is. In de zelfde bijeenkomst van den Senaat is nog het woord gevoerd door den bekenden sena tor Albertini. Deze betoogde, dat zoo de fas cistische regeering al eenige verdienste had gehad door een uiterlijken toestand van orde te brengen en door het werk van finan cieel herstel, door vorige regeeringen be gonnen, voort te zetten, de bmnenlandsche vrede slechts een schijn was. De fascistische regeering heeft de gedwongen onderwerping yan alle partijen gewild. Ook heeft ze ge-. daan alsof zij het alleen in alles steeds bli het rechte eind had. Het heeft ook toege staan, dat leden van de fascistische partij op alle mogelijke wijzen van hun positie profileerden om eer en profijt aan zich t<i trekken, vaak door ongeoorloofde middelen. De reegeering zelf heeft den geestestoe stand, die tot den moord op Malteotti geleid heeft, aangemoedigd. Na nog verder scherpe kritiek op de fascistische regeeringsmetho- den geoefend te hebben heeft Albertini een terugkeer tot vrijheid en grondwet ge- eischt. Gisteren heeft Melodia echter de vólgende motie ingediend: De Senaat, gehoord hebbende de verkla ringen van den ministerpresident en goed keurende zijn openlijk voornemen, met alle kracht te willen voortgaan met het inte grale herstel van het gezag der wet, de noodzakelijke zuiveringen, en de pacificatie van het land, geeft uitdrukking aan zijn vertrouwen in het optreden der regeering, en gaat over tot de orde van den dag. De motie werd in twee gedeelten ge splitst. Het eerste deel werd aangenomen met 249 tegen 4 stemmen (aantal uitge brachte stemmen 253), en het tweede deel met 225 tegen 21 stemmen en 6 onthoudin gen (aantal uitgebrachte stemmen 252. SPANJE. Het vonnis tegen Berenguer. Het vonnis van den Hoogen Krijgsraad in het proces tegen generaal Berenguer luidt dat de beklaagde, wegens het veroorzaken van schade bij krijgsoperaties, geen deel meer mag uitmaken van het beroepsper- soneel' van het leger. Hij zal derhalve naar de reserve overgaan. Zooals gemeld, werd generaal Navarro vrijgesproken daar hij op orders van generaal Berenguer had gehan deld. ZUID-AFRIKA. Geen vereenlging. Het hoofdbestuur van de Z.-A. partij heeft geantwoord op het beroep van Ticlman Roos op de leden der partij om zich met de natio nalisten te vereenigen. Het bestuur be zweert de leden zich niet door de drogrede nen van Boos te laten lijmen. Het verklaart dat de nationalisten streven naar een zui ver Ilollandscbe partij, opdat uitsluitend de Hollanders aan het bewind komen, het geen zij alleen kunnen bereiken bij steun van de Hollandsche leden der Z.-A. partij. (APAN. Parlement bijeengeroepen. Het Japansche parlement is in buitenge wone zitting bijeengekomen. De cgeerings- partij eischt o.m. spoedige regeling van de verhouding tot China, Rusland en Amerika. Herriot's vredesgezindheid. Het Engelsche weekblad ,,Thc New Leader" bevat, naar de „Tel." meedeelt, een speciaal \erslag van een bijzonder be langwekkend interview, hetwelk dc bekende pacifist Norman Angell heeft gehad met den Fransehen premier Herriot, waaraan wij het volgende ontleeneu: „Herriot maakte allereerst eenige opmer kingen omtrent zijn jongste gesprek met Mae-Donald, in wïen hij naar hij zeide terstond iemand zag, met wien hij kon sa menwerken. X Nadat Norman Angell had gevraagd, hoe naar Herriot's meeDing het kind „Vrede",; dat nog in de wieg ligt, kan worden groot gebracht, verklaarde de Fransche premier: „Laten wij thans het Fransch-Duitsche con flict onder de oogen zien. U kent de ge schiedenis van ons zoeken naar den een' of anderen veiligheidswaarborg. Bij het sluiten van den vredo weiden ohs Engelsch- Amerikaansche waarborgen beloofd. Krach tens deze belofte deden wij afstand van tal van eischen, welke wij zonder deze belof te meenden te moeten stellen met het oog op-onze toekomstige veiligheid. U weet wat er gebeurde. "Wij ontvingen uie waarborgen niet. Nu wenscht u te weten, krachtens welka beginselen wij zullen doorgaan met ons zoe ken naar veiligheid. Ik antwoord: het beginsel van den Vol kenbond. Overeenkomstig de art. 10, 13 en 21 van het bondstatuut stellen wij voor, dat de geallieerden een verdrag van wederzijd- scho hulpverleening aangaan, om dan, nadat zekere bestaande moeilijkbeden uit den weg zijn geruimd. Duitschland aan te bieden mede-partij van dat verdrag te worden en dat land zoowel do voordeelen als de na- deelen van dat verdrag aan te bieden." Norman Angell zegt, dat hij deze oplos sing en eenvoudige verklaring uiterst ver bazingwekkend vond, en hij vroeg, of Her riot enkel bedoelde, dat Duitschland lid van den Volkenbond zou werden. De Fransche premier antwoordde: „Niet alleen lid van den Bond, want dat is ele mentair, maar ik bedoel ook, dat Duitsch land tot het pact van wederketrige hulp zal kunnen toet?*cden, indien het de daarin vervatte verplichtingen wil aanvaarden, ter wijl de daaruit voortvloeiende bescherming ook aan Duitschland zal worden verleend. „Het is u natuurlijk bekend, dat het tot dusverre beoogde verdrag van v/ederkecn- ge hulp eenzijdig is, en dat er in Groot Brittannië véél oppositie tegen bestaan heeft, vooral van do zijde der arbeiders. Veel van dezj oppositie zal echter verdwij nen, in dien de oude opvattingen grondig worden gewijzigd en indien Frankrijk be reid is het pact wederkeerig te maken en Duitschland dezelfde rechten voor zijn vei ligheid wil verleencn als Frankrijk ook zélf verlangt." Hierop vervolgde Herriot: „Mijne ver klaring verbaast u. Ik zal u thans iets mede- deelen, dat uwe verbazing nog zal doen toe nemen. Zelfs generaal Noliet, de huidige minister van Oorlog, is bereid in principe e aanvaarden, dat Duitschland in het pa® wordt opgenomen. Ik wenschte dienaang&sn de volkomen klaarheid en toen ik onc^er1^e^ was naar Engeland en van Parijs met o Iet in den trein zat, legde ik dezen versc^ londe punten van bespreking voor- Ik fiie» hem categorisch do vraag, of hij Duitse in het pact van wederkeerige hulp op te nemen en Nbllëfc stemde daar volkomen in!"

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2