Derde Biad. Anno 1924. EERSTE KAMER. v\; TWEEDE MER. Warmte S - Kouvatten Abdijsiroop HAAGSGHE BRIEVEN. Brieven over Photografie. t (Vervolg van gisteren). r Bij 5e Eegrooting van het DeparlemcnE van Koloniën wijst de heer Van Kol op het jireven van de Japansche regeering om de immigratie in Indië te bevorderen. Er zul len steeds meer Japansche belangen in Indië lemen .In dit verband wijst spr. op het be lang een voldoend aantal Japansche tolken Voorhanden te hebben. Voorts keurt spr. het instellen van een agentschap voor Indiê bij het Departement al. Minister DE GRAAFF antwoordt, dat dit laatste verband houdt met de vergrooting der zelfstandigheid van Indië. De begrooting wordt aangenomen met 27 «Dmmcn tegen 5, die der sociaal-demoera ten. L. O.-Wet 1920. Zonder discussie ol stemming wordt aan genomen het wetsontwerp houdende voor ziening met betrekking tot een overgangs bepaling der Lager Onderwijswet 1920, Oorlogsbegrooting. :Aan de orde is hierna de begroeiing van Hoofdstuk VIII (Oorlog) 1921. De heer DE MURALT (V. S.) is van oor deel, dat de sociaal- en vrijzinnig-democra ten, als zij zelt aan het roer kwamen, hun negatie! standpunt op het gebied der delen- siepolitiek zouden moeien laten varen. Men moet uiterst voorzichtig zijn ten aan zien van plannen, welke van die zijde ko men. Ons leger is natuurlijk te klein, doch in den oorlog is gebleken, dat alle legers te klein waren. Wanneer men internationaal gaat ontwapenen, al is hel alleen maar in de landen om ons heen, dan zal de Vrij- heidsbond aan die onlwapening voor Neder land medclielpen. Thans moet ons leger zijn een ncutraliteilsleger, dat zoo mogelijk voorkomen moei, dat Nederland als oorlogs- (err-sin wordt uitgekozen, ot wel aangebo den. De heer De lluralt bespreekt voorts eenige detailpunten. Hij herinnert er aan, 'dat hij reeds vroeger heelt aangedrongen op verplaatsing van den hoofdcursus te Kam pen. üc praclijk heeft uilgewezen, dat spr. juist zag. Hetzelfde is hel geval met de on derbreking van den oeleningslijd en de kampementen. De reorganisatie van het leger is voor den Vrijheidsbond niet te aanvaarden. Spr. ver wijst ten deze naar wal de heer Dresset- liuys in de Tweede Kamer uiteenzette. We zijn thans 21 reserve-bataljons rijker dan voor 1914. De organisatie is le groot en kan niet bewapend worden, liet wordt een kind uiot een walerhoold. Met doet spr. leed, met zij'n vrienden tegen deze begrooting le moeten stemmen a'. wijst hij op hel groote verschil tussclicn deze tegenstemmen en die der vrijzinnig en sociaal-democraten. Mevr. POTHUIS—SMIT zegt, dat de Mi nister geen voldoende aandacht heelt ge schonken aan de bedorven militaire klee ding le Zeist en aan wat daarover is gezegd. De Minister heeft net gedaan alsof er niets ernstigs was gebeurd. Er is hier verkeerd bezuinigd <m niet geluisterd naar goeden raad. Spr. ou de meening van den Minis ter willen j.ooren over de gemaakte fouten. Spr. zegt voorls ten aanzien van den steun aan de mobilisatie-slachtoffers, dal de levensomstandigheden van velen dezer slecht zijn. Kan er niet oen wettelijke rege ling worden getroffen om voldoenden sieun aan deze xnenschen le vcrleenen? Spr. komt nu op het dienstweigerings- vraagstuk Zij hoopt, dat bij oorlogsgevaar tel tot massale dienstweigering zal komen. De dienslweigeringswel is een fiasco. Van Je 22 aanhangige gevallen bleek er geen enkel in aanmerking le komen voor toepas sing der wet. De bewapening is oen sleur, waarin men vergeet, dat alle menschen broeders zijn. Spr. hoopt op de massale op standigheid der jongelingschap, waartoe spreekster zal medewerken. Hiervoor is noo- dig inzicht, zelfverloochening en idealisme. De heer IDENBURG (A. R.) wil met een enkel woord wijzen op het irrationeels standpunt van den heer De Muralt, die zijn hart verpand heelt aan het stelsel-Pop. Dit stelsel van slechts 3G bataljons blijft ver heneden het noodzakelijke minimum. Ook 'a 1914 was dit minimum niet aanwezig blijkens de ervaringen van den toenmaligen opperbevelhebber generaal Snijders. Het is dus recht en goed, dal de legerformatie breeder is opgezet. Ten aanzien van dienst weigering zegt spr., dat de hoogste goede ren, het recht des volks, in den naam van God mogen worden verdedigd. Dienstweige ring ondermijnt ook liet Godsbegrip. De heer VERKOUTEREN (C. H.) bestrijdt aievr. Polhuis—Smit. Ons volk heeft altijd oorlog gevoerd als dit noodig was. Onze lief hebberij is niet soldaatje-spelen, doch als bel er op aankomt, doen wij onzen plicht, he rede van mevr. Polhuis was geheel in slriji met onzen volksaard. De beraadslagingen worden geschorst lot Umsaag 2 uur. Het woord is dan aan den Minister. (Vervolg van gisteren.) Regeling van werkzaamheden. De "VOORZITTER zegt, dat de Centrale ie besloot 1 Juli a.s. verschillende onder open in de afdeelingen te onderzoeken, en P dien dag openbare vergadering te hou- t'n tot behandeling van verschillende ont- terpen en daarna Juli deze vergadering Toert te zetten. Weg Den Haag-Rotterdam. Aan de orde is het wetsontwerp tot ent- .ening van gronden voor den aanleg van n weg voor gewoon verkeer van Den Haag Rotterdam. De heer STULEMEIJER (R.-K.) brengt bbn den Minister voor dit .ontwerp. De vra«g rijst alleen of het tracé van dezen weg wet het beste is. Hij wijst op het plan Ten Hope, waarin veel goeds voorkomt. En kele verbeteringen zijn in het plan wel te maken, o.a. ten aanzien van het gedeelte RotterdamDe Zwet, waarbij nu een om weg wordt gemaakt. Een verbinding meer Oostelijk zou een tunnel in de Ceintuurbaan noodig maken, maar spr. meent dal dit voor- loopig niet noodig is. Laler zal die tunnel in elk geval noodig zijn, ook in het plan van den Minister. Spr. meent, dat de door hem aangegeven wijziging niet duurder zat zijn en geen gevaar voor verzakking oi dijk breuk oplevert. De heer SCHOKKING (C.-H.) vraagt of niet verbetering ware te verkrijgen met min der kosten, door verbetering van den weg Hoornbrug Delft. De heer TER HALL (V.-B.) sluit zich bij dezen wensch aan. De verbetering van dit gedeelte is van veel meer belang dan de rest van den verkeersweg. De toestand van dien weg is ellendig en bewandelen daar van een lijfstraffelijke rechtspraak. (Gelach) De beeren lachen, maar zij deden beier eens op dien weg le gaan wandelen, dan de stukken te besludeeren. De heer J. TER LAAN (S.-Dj betoogt, dal hetgeen de heeren Schokking en Stulemeijer willen, voor de toekomst niet afdoende ls. Hij vereenigt zich met het ontwerp, met het oog op do bestrijding der werkloosheid. De Minisler van Waterslaat, de heer VAN SWAAY, zei uileen, dat de heer Stulemeijer zich in vele technische details vergist. De zaak is door deskundigen voldoende onder zocht en daaraan houdt spr. zich natuurlijk. Het denkbeeld van den heer Schokking acht spr. minder gewen3cht, want dan blijft de drang naar een grooteren weg beslaan. Het plan van spr, voorziet nu ineens in alle mogelijkheden. Het wetsontwerp wordt z h.s. goedgekeurd. Ruilverkaveling. Voortgegaan wordt met het wetsontwerp omtrent de Ruilverkaveling. Art. 23. De lieer SASSE VAN YSSELT (R.-K.) ver dedigt een amendement om ook hen tot de stemming over de ruilverkaveling toe te talen die bewijzen dat zij mede-eigenaars zijn, maar niet als zoodanig bij bet kadas ter bekend zijn. De heer BEUMER (A.-R.) ontraadt na mens de bijzondere commissie dat amende ment. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer RUYS DE BEERENBROUCK, meent dat zeer veel moeilijkheden door dit amen dement kunnen ontstaan en wijst het dus af. Het amendement wordt verworpen met 521G stemmen. Art. 25. De heer SASSE VAN YSSELT (R. IC.) wenscht de besluiten tot ruilverkaveling te onderwerpen aan de goedkeuring van Gede puteerde Slaton. De lieer BEUMER (A. R.) heeft geen be- zwaar tegen dit amendement. De heer IHEMSTRA (S. D.) is verbaasd over dit voorstel, nadat vroeger zijn amen dement om de gemeenteraden de bevoegd heid lot aanvragen le geven is verworpen. Het gaat nu dus ook niet aan de Gedep. Sta ten de eindbeslissing te talon. De heer LEENSTRA (A.-R.) beveelt het amendement aan. De MINISTER meent, dat het amende ment cenigszins in strijd is met liet beginsel van de wet, dat de betrokkenen zelf beslissen over do ruilverkaveling. Het inschakelen van 't administratieve college in de beslis sing acht spr. niet gewenscht. Het amendement wordt verworpen met 44 tegen 25 stemmen. Art. 18. De heer AMENT (R.-K.) verdedigt een amendement om de waarde van het natuur schoon niet mee te schatten bij de bepaling van de waardo van de perceelen. Voor het natuurschoon wordt elders in de wet vol doende gezorgd. Dn MINISTER acht het gewenscht het natuurschoon hier wel te vermelden om moeilijkheden le voorkomen. Na eenige discussie verklaart de MINIS TER zich bereid het amendement toch over te nemer. Op enkclo artikelen worden alsnog kleine wijzigingen aangebracht. De heer DUYMAER VAN TWIST (A. R.) vraagt wie de kosten van de ruilverkaveling moet dragen. Aangezien deze in het belang is van het algemeen, meent hij dat de Staat deze moet dragen. De MINISTER zegt, dat hel Rijk de kosten draagt als de ruilverkaveling niet doorgaat. Hij acht dit billijk, maar verder gaat hij niet. Bij slagen is hel particulier belang ter dege gemoeid en is hel billijk, dat de parti culieren mefie betalen. Het wetsontwerp is afgehandeld; er zal een Iweede lezing plaats hebben. Rijkssubsidie. Aan de orde is het wetsontwerp tot ont houding van Rijkssubsidie aan na 6 Oclober 1921 geopende II. B. S. en Gymnasia. De heer VAN WIJNBERGEN (R. K.) kan zijn slem aan dil ontwerp niet geven. De Grondwet verplicht uitbetaling van subsi dies als aan de voorwaarden is voldaan. Hij wenscht dus een einde te maken aan de op schorting met ingang van 1 Januari 1925 voor alle scholen, die voor 28 Januari 1924 zijn opgericht. Maar afgezien daarvan eischt de billijkheid de vijf gedupeerde scholen steun te vcrleenen. Deze wet heeft geen tij delijk karakter meer als noodmaatregel en dat acht spr. zeer in strijd met de wet. Minister DE VISSER herinnert er aan, dat twee jaar geleden dezelfde oppositie is onlstaan. Spr. heeft alles gedaan wat moge lijk was om moeilijkheden (e voorkomen en het ontwerp zoo snel mogelijk voorbereid; allerlei tegenspoeden, o.a. bij Financiën, vcrlraagde de indiening. De Minister heeft de vijf scholen uitdrukkelijk er op gewezen, dat zij geen subsidie konden krijgen. Eenige maanden geleden was er in het Bezuiden- houlkwarlier in Den Haag een beweging om een school te slichten. Spr. heeft de oprich ters geadviseerd te wachten. Het zou nu on billijk zijn anderen, die de waarschuwing in den wind sloegen, te helpen. De heer RUTGERS (A. R.) ziet de onbil lijkheid in, dat de besturen, die nalieten scholen op te richten omdat zij gewaar schuwd waren, thans zouden moeien aan zien, dat zij die niet op de waarschuwing ingingen, steun krijgen. Hij vraagt den Mi nister ot de scholen alle tijdig gewaar schuwd zijn. De heer v. d. MOLEN (A.RJ vraagt ook nadere inlichtingen over de tijdigheid der waarschuwingen. Het komt hem voor dat daaraan nog wel iets ontbrak. De heer SCHOKKING (C. II.) wijst ook op de mogelijkheid dal scholen zijn gedupeerd in haar verwachtingen, De MINISTER zegt, dat de schoolbesturen in Mei, Juni en Juli 1923 zijn gewaarschuwd tijdig genoeg dus. In bijzondere gevallen kan altijd hog hulp worden verleend. Het amendement-Van Wijnbergen wordt verworpen met 41 tegen 27 stemmen. De Katholieken stemmen voor. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 52 tegen 17 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 1 Juli. RECLAME. 3359 i. Het is met sleden als met menschen: elk heelt een eigen karakter. Gelukkig, want eenvormigheid vernietigt, en een wereld, waarin dingen en wezens elkaar onderling gelijk waren, zou haar bestaans-mogelijk- heid verliezen. In alle lijden, tegenwoordig meer dan ooit, ontwaart men ten drang tot gelijkmaking, die zijn diepsle oorzaak vindt in afgunst. Wat men in een ander misprijst, i3 dikwijls wat men hem benijdt hoe moeilijker de le vensomstandigheden, des le sterker doet zucht tot zelfbehoud de neiging groeien, om den hooger gezpleiden naasle tot het lager eigen peil neer te halen. Zelfs wie bewondert, zoekt, in besef van minderheid, naar zwakke punten om een voorbehoud to rechtvaardigen. Mengelberg kan niet zóó friomfecren, of in de pauze hoort men lakend criliseeren, zoo niet zijn directie, dan toch zijn neus of zijn lokken. Afdingen zit ons in het bloed; hespreken wo een groot menseb, .dan zijn we al gauw op weg hem gelijk le maken aan den grut ter om den hoek of den knoopsgafenlabrt- kant van de overzij. „Pieiersen is een beste venl; jammer alleen dat ie Volgt al- keuring van een uiterlijke of innerlijke eigenaardigheid, die hem toch juist tot een persoonlijkheid stempelt en het verschil tusschen hem, ons en anderen karakteri seert. De wereld zou uildooven (ot doode ascb, wanneer de gelijkheid bereikt werd. Persoonlijkheid is nog altijd ons hoogslc goed. Evenzeer is eigen karakter nog sleed» de sclioonsle hoedanigheid, ja, een levens voorwaarde van de sleden. Op enkele uit zonderingen na er zijn plaatsen, ook in Nederland, waarvan men zich vergeefs de reden hunner aanwezigheid afvraagt groeiden de steden op uil de duidelijk aan wijsbare noodwendigheid, werden haar be volkingen gevormd door den niet te ontko men invloed van bodem, klimaat, ligging en menigen factor meer. Welk een scherp verschil tusschen Maastricht en Groningen, Middelburg en Arnhem, Dordrecht en Haar lem! Wat een kenmerkend onderscheid in bouworde, bevolkingsaaid, gewoonten, ge bruiken, zelfs in taal en uitspraak, bij drie zoo weinig ver van elkaar liggende Holland- sche steden als Amsterdam, Den Haag en Rolterdaml Breng een gezelschap van drie personen uil deze drie plaatsen bij elkaar, en weldra zijn ze aan het vergelijken: de Amsterdam, nier roemt zijn slalige grachten en oude huizen; de Hagenaar prijst zijn duin en strand; de Rotterdammer zijn bedrijvige ha vens. „Hoe kan iemand leven in een stad zonder wandel-omgeving?' vraagt de een. „Ik zou het niot kunnen uilhouden", verze kert de ander, „in een woonplaats, waar geen breede wateren onder wijde luchten stroo men!" En de derde vertelt, hoe ongelukkig hij zich zou gevoelen in ruime straten zon der roezemoezig verkeer. Ieder van hen ver dedigt zijn stad, somt trolsch de goede eigen schappen er van op. Goed zoo: wie voor een bezit niet strijden wil, verdient dat het hem ontnomen wordt; grenzen uitwisschen beteekent persoonlijkheid prijs geven; na ties, die zich te vondeling legden, liet de Historie omkomen. Het krachtigst middel om de plek grond te behouden, waarop we wonen en waarvan we leven, is haar lief te hebben. Lief te hebben, zooals ze is, en door die liefde haar gebreken te beteren. Gunnen wij dus anderen hun slad, en laten zij de onze in waarde. Is niet het blauw van de oogen uwer liefste verschil lend van eik overig blauw ter wereld? Graaf 'n buizennet van spoorwegen in den grootendeels vasten, hier en daar niet al te drassigen Haagschen bodemspan 'n web van viaducten door de straten en over de hui zen, zoodat we in snel-ratelende treinen de groeiende afslanden vlugger kunnen ver slaan; bouw een gordel van rook en roet walmende fabrieken om de slad;' richt de zee in voor eiectrische drijfkracht; ruim de bosschige heuvelen op en zet torenhuizen op' hun plaats;' sieclit het oude centrum voor kanloren, pakhuizen, veemen, binnen havens, goederenslations, Het zal modern zijn, Amerikaansch, internationaal, wat niel al; maar het Ilaagsche karakter zal ver dwenen zijn. Want Den Haag heeft karakter. Het ka rakter van een groot, groen boomen- en bloemondorp. Laat hef zoo blijven. Geên andere slad ter wereld evenaart liet, zooals het daar ligt in de omarming van zijn bloeiende duinen; blank, wijd en rustig;' feestelijk beprijkt met de boeketten van zijn vele plantsoenen. Gaat het er wat lang zaam, het gaat er ook zeker toe. De Raad over hem zullen we het nog wel eens hebben I praat er niet minder dan elders, en de stedelijke overheid heelt er zich menig schoone kans lalen ontgaan (waar zijn in Duinoord het Frankenslag werd er van een Corol een steenhoop de duinen met grillige hegreoiing gebleven? domme kort zichtigheid streek glad, wat. aan dit kwar tier een weergalooze bekoring zou gegeven hebben). Maar wie een ringlocht .-onderneemt om de verwonderlijk snel zich 'uiïbreidende stad. zal overal ijverige pogingen opmerken tot herstellen en vermijden van vroegere foulen. Wegen worden verbreed cn beier geplaveid, parken aangelegd, vijvers gegra ven, oude builens ontgonnen, duingronden beboschl; de eeuwige schande, die op Den Haag rust wegens hel verminken van den Loosduinschen weg, zal eindelijk althans voor een klein deel worden uilgewischt, wanneer de voorgenomen verruiming van den toegang naar deze onlangs geannexeer de gemeenle werkelijkheid wordl; Wasse naar, met zijn villaparken, dat reeds lang geleden terreinen aan de Witte Brug en in het Ilaagsche Bosch aislond, zal op den duur het lot van Voorburg en Rijswijk volgen, wier practische samensmelling met onze stad weldra administratief bezegeld zal worden. Op de kaart gezien, lijkt Delft bedreigd en wordt zelfs Leiden benaderd Kleinere plaatsen in den omtrek strekken de handen naar ons uil; Veur, Leidschen- dam, Voorscholen en Wateringen kijken reed» bij ons binnen. Kijkduin bouwt ijverig landhuizen op de vroegere buitenplaats „Meer en Bosch" en weldra groeit zijn we genplan vpst aan het Ilaagsche, achter en naast Houtrust; voor een rijweg en een fiets pad langs den binnen-duimzoom steken de spaden in den grond; telken» verder rekken zich de tramlijnen met deze uitbreidingen mee. Wie al deze bedrijvigheid waarneemt, krijgt den indruk, dat Den Haag groeit uit louter welvaren en voorspoed. Daarin ligt een deel waarheid: de Residentie is een woonstad bij uitnemendheid voor hen, dia elders met goeden uilslag werkten en nu in kalmer omgeving rusten willen. Mindert de toevoer van welgeslelden niet al te zeer, dan lieett ons goed onderhouden, ons pro per en kleurig dorp-mel-lwee-badplaalsen, dat tot wandelen en rusten lokt, een toe komst al» weinig andere dorpen. VAN DER HAEGIIEN. RECLAME. NOODSEINEN. Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikkel baar wordt I Haar lobberig werk binnenshuis, wasschen, strijken, verstellen, poetsen en de eindclooze huishoudelijk© zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wcoa voorziohtig I Prikkelbaarheid, pijn in do lendenen en zijden, hoofdpijn, rugpijn, urino- kwalen, zenuwachtigheid en duizelingen zijn seinen van nierverzwakking. Om zich le hoeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog ernstiger nierstoornis sen, Ia ljet tijd om aan zichzelf te denken en de worstelende nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen lo helpen. Dit speciale niergcneesmiddel is geen olies genezend middelhet workt alleen op de nie ren en blaas, en hel baat togen pijnlijke ver schijnselen van nier- en blaaskwalen als nier- zand, rhoumatick, steenvorming, waterzucht, ischias, spit, blaasontsteking en urinozjurver- giiliging. Passend voor jong cn oud, diende geen huis zender Foster's Pillen to zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogistza ken k f 1.75 per flacon (geel étiket met zwarten opdruk)", 3364 li. De gevoelige laac wordt aangebracht op een glasplaat, of op een celluloidplaat. In het eerste geval spreekt men van gevoe lige plaat, in bet tweede van film. Yan de platen, zoowel als van de films, bestaan weer verschillende soorten. In platen onderscheidt men: Hoogstgevoclig (ultra rapid). Hooggevoelig (exlta rapid). 3Dciiigewoelig (orbhoohromatisch). Liahükrimpvrij (anti-halo). Verder zijn or nog de autoohromatisch© platen voor fotografie in kleuren en Itoeofc- gonplaten voor X-stralen opnamen. Ik ral hier voodoopig de vier eerstge noemde soorten bespreken. De ultra rapid platen worden gebruikt in verbinding met groote openingen en snelwerkende sluiters voor opnamen van bewegende voorwerpen, voor sportfotogra- £ie, journalistieke en wetenschappelijke fo tografie. Zij hebben, vergeleken bij de andere soor ten, 'dit nadeel, dat zij een grovere „kor rel" hebben, due niet de fijne nuanceerin gen yertoonec van de andere soorten. De naam extra-rapid" of „hoog-gevoe- lig" is een beetje hoogdravend, alle no7- maalsnelle platen vallen in deze categorie. Het zijn de meeafc voorkomende platen. Voor artistieke foto's, en voor opnamen van bloemen, sohilderijencostanims enzoo- voort, zijn de kleurgevoelige platen. De kwestie is namelijk, dat niet alle kleuren gelijkelijk op de gevoelige laag In werken. De violette stralen werken het meest in', dan volgen de blauwe, daarna de groene, dan de gele en eindelijk de roode, die geen scheikundige omzetting van de zilverzou ten te weeg brengen. Dit beeft het onaaiv» genarae gcwlg, dat, wanneer u een groen' vaasje fotografeert, met een roode rooa er in en een blauwe korenbloem, op uw. kiek een grijs vaasje, met een pikzwarte roos, en een witte korenbloem te voorschijn komt. In de tijden toen ik mij van deze zakb© nog niet zoo goed wetenschap gaf, kiekte ik eens een gla<zen vaasjo, met lichtblauwo bloemen, tegen con witten achtergrond; het resultaat was, dat er bijna niets te zien viel. De orthochnomatisovhe platen geven 'do kleuren bun juiste waarde, of liever, hun juiste, onderlinge verhouding. De korenbloem zal niet wit worden, efl de roos niet zwart. De anti-halo platen heffen de halo na tuurlijk op. Zij zijn voor kicken van sterke contrasten tusschen liokt en donker. Bi; de gewwne platen veroorzaken deze con trasten namelijk een lichtkring, doordat het sciherpe lioht door de gevoelige laag dringt en tegen de achterzijde van de glas plaat wordt teruggekaatst. Het terugge kaatste lioht werkt natuurlijk ovengoed in op de gevoelige laag en veroorzaakt zoo don halo. In geringe mate werken aan de balovor- ming nog meo do verstrooiing van het licht in de gevoelige laag zelf, en de terugkaat sing tegen dc voorzijde van dc glasplaat. In de praktijk wordt alleen 'de eerste oor zaak weggenomen door een bijzondere be kleeding van de achterzijde, of een speciale glassoort (Isolarplaat). Er bestaan tallooze merken van platen, de bekendste wil ik hier opnoemen. Fransche platen: Lumière. Belgische: Gevacrt. EngelscheWellington en Gem.: Duitsche: Agfa, Hauff. Ica, Bayer, Kraft und Strendel, Lomborg. Er bestaan ook platen zonder merk, dezo zijn zeer goedkoop. Indien gij u ergenis wilt besparen, koop zo dan niet. Zo geven' vale negatieven en hebben vele „naalden- oogen", d. w. z. de gevoeligcn laag heeft gaatjes. Het moet voor een jongmensch zeer on aangenaam zijn, wanneer tengevolgo van deze naaldcnoogen het gezicht van zijn meisje een zwarto stip vertoont, alsof zij op kinderlijken trant met inkt had gespeeld., Daar de platen gevoelig zijn voor licht, moeten ze in het donker in de chassis wor den gedaan. Do chassis zijn kleine, licht dichte blikken doosjes waarmee de plaat in liet toestel wordt gobracht. Daarom dient ieder fotograaf zich een donkere ka mer aan te schaffen. Do meeste donkere kamers zijn geen kamers, maar kasten, daar niet ieder in zijn huis een heolo kamer kan missen, maar in den regel wel een groote kast. Ik heb mij eens in mijn leven beholpen, door mij gekleed te bed te begeven, en in do beschermende duisternis van do dekens mijn chassis te laden. Dit is evenwel con experiment, dat niet tot herhaling uitlokt. Wanneer ge dus een kamertje over hebt,- moet het venster worden afgesloten en do reten, die de deur vertoont, eveneens, door eon gordijn van zware stof ervoor te han gen. Het is noodzakelijk minstens een kwar tier in deze kamer te blijven, om overtuigd te zijn, dat werkelijk géén enkel lichtstraal tje meer naar binnen dringt. In dc eerste vijf minuten ontdekt gij niets, hoe langer gij er vertoeft, des te grooter wordt uw wanhoop, daar telkens nieuwe lichtspleetjes zichtbaar worden. Het is aan te bevelen, u dit kwartier van rooken te onthouden, wanneer tenminste de kamer niet ruim is; do atmosfeer in een kast, die eon kwartier gesloten is, is toch al benauwd genoeg, zonder dat er gerookt wordt. Wanneer geen kost beschikbaar is, kan 's avonds iedere willekeurige kamer worden gebruikt, wanneer ton minste do gordijnen zwaar genoeg zijn, om het weinige licht, dat buiten toch altijd is en eventueel het licht van straatlantaarns buiten te sluiten. Draai de deur op slot, opdat niet een van uw huisgenooten doze met de beste bedoelingen opent en zoodoende liet gang- lioht vrijen toegang tot uw donkere kamer verschaft, en een dozijn platen vernielt. Daar liet roode licht niet inwerkt op dc gevoelige plaat, kan do donkere kamer hiermee worden verlicht. Het meest verbreid is nog altijd de petro leumlamp, die een donkerrood glas heeft, en verder zoo is geconstrueerd, dat geen wit licht ergens door kan lekken. Dikwijls zijn ze zoo gomaakt, dat onder het roodo glas nog een wit is. Het roode kan dan met een hefboom worden opgelicht. Electrisch licht is natuurlijk het gemakke lijkst. Er bestaan roode lampjes, maar ook roode kappen voor gewone lampen, die het voordeel hebben, dat men door weg klappen van deze kap wit licht, heeft Verder zijn er nog ecnvoudigo lantaarn- tjes voor kaarsen, of waxinelicht, met een rood venster. Deze zijn erg goedkoop, maar vortoonen dikwijls lekken. Gaslampen zijn ook voor rood licht ge construeerd. En eindelijk' bestaan nog roode lampjes voor zaklantaarns, die wel de allereenvou digste zijn. liet is raadzaam sleeds oen re servebatterijen bij de hand te hebben, op dat niet het onaangename feit voorkomt, dat óp oen gegeVon oogenblik het licht ont- breekt. De platen zijn verpakt in cartonnen doo- zen van een dozijn. Deze doozen kunnen alleen bij rood licht worden geopend, en moeten in de donkere kamer woTdcn bc- waard. De platen zijn dan nog gewikkeld in zwart papier. Men neemt ze uit de verpak king, zoodanig, dat de gevoelige laag niet met de vingers wordt aangeraakt, daar deze aanraking gevaar voor vlekken oplevert. Dan moet men lichtjes met een zachlen kwast over de gevoelige laag gaan om

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9