Zonderlinge Kameraden LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 Juni. Tweede BlacL Anno 1924. FEUILLETON. Gasten en Gebeurtenissen. GEMENGD NIEUWS. So. 19718. II———r~ g buitekl. WEEKOVERZICHT. Miller and exit Herriot aan 't roer waarschuwingen voorzichtig te zijn Musso lini wankelt Smuts ver slagen. De strijd om Millerand is geëindigd, ge- jjjk niet anders meer kon worden verwacht. Hij heeft vrijwel hals over kop het Elysée moeten verlaten en wandelt nu als eer saam maar gewoon burger door Frankrijk's flreven. Lang zal dit vermoedelijk eohter wel niet duren. Zijn partij zal wel spoedig een plaatsje voor hem in Kamer of Senaat reten te vinden, aoodat hij zijn rentréo sal kunnen maken in de politiek. Al licht ril eerder sprake kunnen zijn van een ren- trée joyeuse dan van een adieu joyeux, rant zijn heengaan was allesbehalve stijl vol of hoogstaand, dank zij het niet op tijd inzien van de waarheid, dat or een tijd is van komen, maar ook een van gaan. Hij heeft als het ware zich uitgeput om het liiiscbe blok den voet dwars te zotten, maar zijn pogen heeft volkomen gefaald en tenslotte heeft bij Marsal tenminste be reid gevonden om op te treden als een goort van hulp om tot een cenigszins no& ergens op lijkend afscheid te komen. Met hem praten wilde men zclis echter links oiet eens Herriot is dan nu de man in Frankrijk, maar heel stevig staat hij niet. Een drietal bewijzen zijn daarvoor aan te voeren, lo. Als opvolger van Millerand is tot president gekozen Doumergue, de voorzitter van den Öenaat, terwijl Painlevé, de oandidaat van bet linker blok, werd verslagen. Doumer gue, gekozen met behulp van den So- naat, zal echter weer een president zijn, sooals het hoort, een president staande boren den politieleen strijd. Wel zal Her riot van hem niet een medewerking ver krijgen als van Painlevé, maar tegenwer king evenmin. Op rich zelf is Doumergue'a keus voor Frankrijk daarom nog wol *ïet beste. Deze brengt het presidentschap weer uit de politieke atmosfeer en dat is een goed ding. 2o. Tot opvolger van Doumer gue als voorzatter van den SeDaat is ge kozen Deselves, minister in het kabinct- Poincaré en in het Maa-sal-intermczzo van cenige dagen. Daarmee heeft de Senaat, jdic onder Poincaré voor dezen dooT linfc- sche oriëntatie een voortdurend gevaar was, Herriot een waarschuwing toegediend om vooral niet te hard van stapel te loo- pen en de nieuwe premier zal goed dooa, om daarmee ernstig r|kening te houden. 3o. Het votum van vertrouwen, door de Fransohe Kamer in Herriot aangenomen na diens politieke belijdenis, was niet be paald getuigend van groote stevigheid door de betrekkelijk kleine meerderheid. Eéa breuk in het linksohe kartel en Herriot io een verloren man. En dat de oppositie het iie>t zal laten ontbreken aan pogingen, wo'n breuk te bewerkstelligen, spreekt van zelf. Herriot's politieke belijdenis maakt ove rigens op buitenl. terrein een bepaald gun. etigen indruk. De rapporten Dawes wor den immers als geheel aanvaard zonder bij bedoelingen of anderszins. Van oen oogen- blikkelijke ontruiming van het Roergebied is weliswaar geen sprake, maar deze mocht men zelfs van Herriot niet verwachten. Geenszins dekt de nieuwe premier de da den van zijn voorganger, maar dat zon toch een al te groote tegenstelling vormen. Gezien, hoe Herriot echter een groot- soheopsche amnestie voor de Duitsohe ver oordeelden voorbereidt en hun terugkeer, mag men tevreden zijn met Herriot's toe zeggingen. Ook zijn onderhoud mot den Duitsahen socialist Breitscheid doet het beste verwachten en al frohlockt de Duit- Khe pers niet, zij neemt evenmin een af wijzend standpunt in, uiterst reolits «rft- gezonderd, waarop we de aandacht zeker niet behoeven te vestigen. Voor ernstig, Duitschland's welzijn willenden als Marx' rogeering, lijkt het oogenblik gunstig, om nu een „verzamelen" te blazen. Trouwens, het moment van beslissingen nadert thans met groote sohreden. Wanneer dit onöLf de oogen onzer lezers komt, zal Herriot reeds op Chequers met MoDonald zitlon Naar '1 Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H. 13) Zijn verlangen, naar voedsel gaf hij te kennen door een zacht gehuil, dat hem lol spraak diende; maar als de flesch niet kwam, hield het huilen op. Nog even een zacht gc-krcun en verder lijdzaam de wereld ingekeken, waar hij niet gevraagd had te komen. In Lee was geen berusting. Hij kwam ge weldig in opstand tegen dc minachting van z'jn vrouw en tegen zijn eigen zwakheid, want hij bleef een slaaf van den hartstocht, dien hij voeldi, dat hem naar beneden haaide. Die dood-gewone, onbegaafde vrouw, zon- dfr dankbaarheid eri zonder aanspraken, 'lield hem leg- n zijn wil geboeid duo* j-on physische aanlrekking. Er waren uren. dat hij haar haatte, toch behield zij de ^cht hem door een blik te doen ontvlam den en hem tc kwellen door naar een anac- re& ntan te kijken. Zij was er de vrouw niet naar om on trouw le worden, al was het alleen maar, onadat zij de voordeelen van de deugdzaam- dd ie zeer op prijs stelde, om die in g: v*ar te brengen. Maar de verwijten, die zij Je hoeren kreeg, verloren al heel gauw hun 'Wschrikking voor haar en zij gal toe aan haar IJdelheid zonder medodoogen en zon- Vrees. En Lee was geen karakterken te praten om Maandag te Brussel mede- tlecJmg te doen van bet resultaat. Van Belgische zijde is evenwel al ver- sekerd, dat het de Fransche politiek ge heel deelt. Of dus de communiqués over volledige „eensgezindheid" tijdens Poin- earé's bewind ook echt waren Of zou thans gehuicheld worden! Muat dat komt ons weinig waarschijnlijk voor. Evenals McDonald, die ternauwernood de voerkeurtarieven voor de dominions, eooals deze waren aangenomen ter groote Rijksoonferentie, zog verwerpen door het Lagerhuis, zal Herriot binnenslands voor heete vuren komen te staan, tengevolge van zijn los-van-Rome-politiek en zijn weer afbreken van Poincaré's jongste financieel© wetgeving, ook al huldigt de nieuwe pre mier denzelfde n stelregel: geen uitgaven, die niet door inkomsten zijn gedekt. Voor binnenlandsche moeilijkheden staan meer regeeringen. In de eerste plaats wel de groote Mussolini, wiens gezag ontegen zeggelijk éeo geduchte knauw heeft gekre gen door den laffen moord op den vurigen tegenstander -an het fascisme Matteotti. In de fascistische partij was het den laat- sten tijd al niet pluis. Er hadden zioh di verse afdeeling?n gevormd van totaal te genstrijdige bedoelingen. Corruptie schijnt daarnevens te zijn binnengedrongen op groote schaal, vooral bij het overdraft*^ van rijksmonopolies aan particulieren, met gevolg, dat het fascisme reeds zaohtkons werd vereenzelvigd met het groot-kapitaal, i Matteotti had te kennen gegeven, bewijzen van dergelijke corruptie in handen te heb ben en dat is zijn dood geworden. Op beestachtige wijze is hij, na te zijn ontvoerd, afgemaakt. Wel heeft Mussolini direct ver klaard, de schuldigen zwaar te aullen straf fen, maar het fascisme heeft niettemin een klap gekregen, die het misschien niet meer geheel te boven zal komen. Het kabinet heeft Mussolini zijn ontslag aangeboden, to Rome, waar het wemelt van troepen, ia de roep „weg met Mussolini" vernomen. Maar de censuur belet om precies te be oordcelen, wat er omgaat in Italië. Wel mag worden gezegd, dat de lage moord, gelijk dat past, ten nadeele komt van de partij der moordenaars en dus het begrip democratie in 't algemeen ten goede. Ook voor Spaoje kan deze Italiaansche moordgeschiedenis wel eens niet van in vloed ontbloot blijven, daar de situatie van Primo di Rivero aan alle zijde-n meer cn meer ondermijnd lijkt. Het begonnen Ma- rokko-proces aal hem ook wellioht meer kwaad dan goed doen. In de tweede plaats is in Amerika de oampagno voor het presidentschap al in gezet. Gelijk te verwachten was, is Coo- lidige aangewezen tot oandidaat der repu blikeinen. De democraten zullen hun oan didaat eerlang aanwijzen, 't Schijnt te gaan tussohen Mc Adoo, Wilson's schoon zoon, en Srai tihde ex-gouverneur van New- York. En tot slot voor heden: in Zudd-Afrika heeft Smuts bij de verkiezingen de neder laag geleden op overtuigende wijze. Hert zog, de leider der nationalisten, aal het bewind overnemen, maar volgns belofte geen beweging mogen inzetten om het ver band met Engeland Ce verbreken. Wat hem trouwens ook niet zou lukken, daar Labour, waarvan -hij afhankelijk is, hoofd zakelijk uit Engelschen bestaat. Zuid-Afrika krijgt thans zijn minderheidsregeering met Smuts als leider der oppositie. Dat kan voor Hertzog nog moeilijk genoeg worden tenzij Smuts thans voor andere doelein den vrij bomt, n.l voor de groote politiek, die Europa wacht. RECLAME. ALTIJD ER AAN DENKEN moet de pract. huisvrouw, dat voor het verven van Kleeren, Blouses, Gordynen, eüz. niets beters bestaat dan het wereld beroemde merk: „Vossekop in Step". Verkrijgbaar byD. Briejer, Noordeindc 24, S. A. Brocrse, Haarl.str. 68, J. Elsinga fa. J. G. Dijkhuis, Hoogstr. 5, P. J. Lezwijn, Pelikaan straat 27, J. II. Maas, Hoogewoerd 88. BW in r ner; in de hel, die hij doormaakte, smeulde ook achterdocht. De verwijten, die hij haar deed, waren soms zéé luidruchtig, dat de bedienden, uit hun slaap opgeschrikt, trillende over de trapleuning hingen, en er werd gekraak en gerinkel gehoord en gebroken ornamenten werden in den ochtend opgeraapt. Men ver dacht „den neger", dat hij die haar in het gezicht had gegooid. In waarheid had hij ze in zijn passie verbrijzeld, om de handen van haar af te houden. Langzamerhand begon hij le drinken, niet erg, genoeg om den toestand voor het oogen blik Wat opgewekter in te zien; genoeg ook om te maken, dat hij het zingen niet voor lang zou kunnen volhouden als hij de ge woonte ten minste niet den kop indrukte. Het was verwonderlijk, zooveel opge wekter als de wereld hem leek als hij oen beetje whiskey met water dronk, vooral als hij dan nog wat nam. Na zulke woedende buien kon hij dikwijls lang van huis blijven, ofschoon hij wal zijn engamenten betrof maar Iwee d drie weken behoefde weg te blijven. Hij zong dan bijvoorbeeld in Exesler of Worcester of New Castle, naar het zoo uitkwam, en ging naar Londen terug, maar niet naar Hampslead. Zedenpredikers onder zijn collega's, die hem verkwistende aantroffen, zeiden, dat hij zijn vrouw bar slecht behandelde. En terwijl hij lachte en de glazen vulde, deed de herinnering aan haar verachting hem gloeien en ten slotte dreef de achterdocht, die hij niet wegdrinken kon, hem naar huis. Toen hel ventje oud genoeg was om er mee le spelen, kwam er een andere invloed. Lees liefde voor zijn kind behoedde hem voor veel buitensporigheden. De herinne ring aan iets. wal de kleine jongen gezegd RECLAME. Maden». Vera Ser- gine van het Théatre Antoine zegt Ik heb 0 nog nooit een zeep gebruikt, die Recaïzeep evenaart." Uit absoluut zuivere ingrediënten bereid, maakt Recaïzeep de huid zacht en 6oepel en verfraaitde ge- laatsteint. 8358 (Van onzen Paryschen Correspondent.) (Nadruk verboden.) Parijn, Juni. Het Parysche publiek heeft toch altyd wat nieuws, wat sensationeels noodig. Het lijkt soms of we beziggehouden wordendoor een machtig impressario, wiens taak het is om niet alleen in de talrijke schouwbur gen, maar ook op den openbaren weg voor stellingen te doen geven. Ja, Parijs,is een groot theater. Telkens moeten er weer nieu we artisten optredeu, rauwe drama's, gra- cieuse balletten, indrukwekkende plechtig heden, hoog-komische sketches worden op gevoerd. De vreemdeling, die Parijs goed kent, alle musea en bezienswaardigheden heeft be zichtigd, en goed beschouwd zich eigenlijk zou moeten vervelen, hy verveelt zich hier geen oogenblik, want telkens ont dekt hij weer wat nieuws, eiken ochtend, eiken middag, eiken avond, ja eiken nacht is er weer iets anders dat hem boeit. Wy, Parijzenaars, letten niet meer op al die dingen, en vooral wanneer wij daarbij ook nog journalist zijn, aanvaarden wij ze met de schandelijkste ondankbaarheid. Een leven van kleine cn groote emoties, het leven van hen, die dagelijks de berichten uit de eerste hand krijgen en ze zelf ternauwer- nood verwerken in de eeuwige jacht om ze zoo gauw mogelijk aan het lezers-publiek I door te geven, het heeft ons gemoed af gestompt en ons voor prikkels onontvan- kei ijk gemaakt. Maar de vreemdeling, de bravo Hollander, die hier rondwandelt me* zym ziel onder zijn arm, hij komt oogen en ooren tekort. Kijk, boven je, een vlieg machine die een serie loopings uitvoert; en daar, aan de Seine-kade, vier torpedo- booten en een enorme duikboot; en ginds: een bioscoop-lichtreclame; daar: een gezelschap dwergen; iets verder: een opstootje; in pen volgende straat: een waarzegger, die seance in de open lucht houdt. Stel u zooiels voor in een kalm Hollandsch stadje. Zouden de menschon niet dol worden, overal tegelijk b'tf willen zyn? Zouden de couranten-redac ties niet radeloos worden, om dit alles, dit belangrijk stadsnieuws nog in de laatste editie mee te nemen? Op het oogenblik worden er avond aan avond stieren-gevechten in Parijs gehouden met echte ,,mise a mort". Ouder de 'toe schouwers vindt men zoo goed als geen Paryzenaars, en dat terwyl een s'.ieren-ge- vecht voor de meesten toch iets nieuws is. Hoeveel Parijzenaars zijn er in de Groote Opera geweest? Wie hunner komt weieens in de Folies Bergère? De Parijzenaars, die het Louvre hebben bezocht, zijn op de vin gers te tellen. Tientallen malen heb* ik mij ervan willen overtuigen. „Daar heb ik geen tyd voor; dat laat ik voor de vreemdelin gen", antwoordt men mij. En als ik dan wees op de Zondagen, op de vacantie, dan kreeg ik tot bescheid: „In de vacantie gaan we naar buiten; en 'sZondags heb ik wel wat beters te doen". Wat betersdan te genieten vau de schatten, welke de groot ste kunstenaars van alle tanden hebben voort gebracht De attracties van Parijs zyn er voor de gasten, ende gasten zelf vormen, maar al te vaak ook weer een attractie op zich zelf. Geen dag gaat er voorbtf of men leest in de bladen, dat een of andere „grand ami de Ia France" zal arriveeren, of reeds verblijf houdt in de hoofdstad. Vandaag is het Rockefeller, die een millioen dollar ca deau doet voor het herstel der kathedraal of gedaan had, kon ineens bij hem opko men en hem met teederheid vervullen. Zijn innigste genot bestond daarin, om te wande len met bet handp van zijn jongen in de zijne, om blauwe klokjes te plukken, waar nu Fritz John's Avenue ligt, of met hem in een rijluig te rijden, in de richting westelijk van „the Surss Cottage." David was niet hebzuchtig. Hij ging even graag bloempjes plukken, als dat hij uit rij den ging, al wist hij nu ook, dat rijtuigen altijd voerden naar het tooverland, waar je presentjes kreeg. Hij was zeer bezorgd voor Lees veiligheid en sprak wijze waarschu wingen tegen het oversteken van een straat, als er een paard in zicht was, en tegen het gevaar van door een kelderluik in een ko lenhok te vallen Op zeer jeugdigen leeftijd scheen hij al naam te willen maken als humorist. Dit was echter maarpen korte phase in zijn bestaan; hij werd juist een stil kind, dat meer van een meisje dan van een jongen had. En Vivian was juist zoo'n vroolijke, aardige snaak. David noemde de dame beneden „mam ma," omdat hem gezegd was, dat zij zoo heette, en hij noemde zijn vader pops'*, om dat dit verkleinwoord zoo vanzelf bij hem opkwam. Toen hij bijna zes jaar oud was, sloot Ownie een deur wat be haastig en klemde zijn vingertje er tusschen. Die omstandig heid deed hem een ongewone vrijheid ne men; hij klampte zich aan haar knieën vast en huilde om vertroost te worden. Zij keek naar het vingertje, streelde hem over het kroezig haar en zei: „O, maar 't is niet erg, houd het maar even in je mond, dan zal het wel gauw weer over zijn." van Kkeims en het onderhood der tuinen van Versailles; morgen is het de Neder lander ydie op buitengewoon voor- deelige condities Hollandsche aardappelen kan leveren; overmorgen Gabrielie d'Annun- zio, die ons een Latynschen groet komt brengen En op al die bezoeken, meer dan op welke sensationeel© vertooning ook, is het Par rise he publiek dol. Mag zoo'n ont vangst dau :;og gepaard gaan met wat pa rade-vertoon. bijv. wanneer we vorstelijke bezoekers kragen, des te beter. Maar ook anders is het goed. De geheimzinnige im pressario weet precies wat men hebben wil. Sessue Ha/akawa wordt geëngageerd, niet om voor de film te komen spelen, doch om een stompzinnig liedje te zingen in een Japansch decortje, en de menschen verdrin gen zich on dat te zien. Dan, na veertien dagen, pakt het niet meer, en ipen kon digt hel bezoek aan van de beeldschoone Pearl White; of men vertelt, dat morgen, in die of die kerk het huwelijk zal wor den ingezegend tusschen meneer X. en de Reine dc Reines; of de begrafenis van een of andere a tiriteit zal plaats hebben. Niets trekt zooveel volk als huwelijken en begra fenissen; waaryhijnlyk omdat de prettige sensatie eraan verbonden is, dat men tot zichzelf kan zeggen: Gelukkig, dat ik het niet ben. iT*n de leemten in het pro gramma Ï3n aangevuld met sensation ;ele echtscheidingsprocessen tusschen Amerikaan- sche milliardairs en Fransche toone el-sterren, eheimzinnige uit de Seine opgevischte lij- en, geplunderde juwelierswinkels, verloren parel-collser en dubbele moordaanslagen. Overal gratis toegang. Wat een ^motie gaf het, toen men uit do avondbladen vernam, 'dat Douglas Fair banks en Mary Pickford hier den volgenden morgen zouden arriveeren. Daarvoor liep een ieder uit. De Paryzenaar heeft er al lang genoeg van Douglas te zien voltigoeren op do film; maar kan hij hem bewonderen ais doodgewoon burger, dan zal hy zulk een schouwspel voor geen geld willen missen. Een legertje pers-fotografen, een dozijn verslag gevers waren erop uitgetrokken, volgende in taxis de auto van Douglas. Men wil hem interviewen, want het publiek wil nog dien eigensten avond in de courant lezen, dat hij erg veel van Parijs houdt, een groot be wonderaar van de Fransche kunst is, enz. enz. Een oogenblik later arriveert Matthews, de uitvinder van den diabolischen straal. Morgen zullen we misschien Dempsey op bezoek kry'gen, die nog aan boord van het stoomschip reeds zijn „eerbiedigen groet aan het groote land van Vrijheid en Recht" brengt. „De grootezegt ons hoe geluk kig hij is, ons land te zien". Dat is een vast clichetje. De stippeltjes hoeft men maar in te vullen: schryver, bokser, milliardair, hoogspringer, ontdekkingsreiziger, vliegenier of film-comédienne. Als de apen spreken konden, zou men het hen ook laten zeggen, by hun aankomst in 't land. En de lezers zouden zich de borst voelen zwellen. En welk een kostelyke nummers hebben wo reeds in de schouwburgen gezien. In Bataclan Millerand; in de Kamer Leon Daudet. Hier kunt ge zien, als witkielen aan de Gare Saint-Lazare, een heele generale staf van het Russische leger; en in die mode zaak daar is de eerste vendeuse een nicht van den Tsaar, terwyl de taxi-chauffeur die u erheen bracht, misschien wel de prins vau Bourbon was of de grootvorst Wladimir. Do Shah van Perzië vertoont zich op een thee naast Youssoupoff, den moordenaar van Raspoutine. In een kraampje aan d.n boule vard Haussmann verkoopt Mistinguett stroop wafels tusschen twee Amsrikaauschi reiz;n. In het vendu-huis wordt de inboedel van wijlen den heer Duval geveild, den „bouil lonkoning", en morgen komt de boekerij van Arthur Meyer of de nalatenschap van Mata-Hari onder den hamer. Wie gaat er mee, om de juweelen van mevrouw Thiers te zien verkoopen; onderweg kunnen we öifa- schien nog even stilstaan by het graf van den Poilu Inconnu, onder den Are de Triomphe, waar het Uruguay-team, dat het Olympisch voetbal-tournooi heeft gewonnen, een krans komt deponeeren. Ja, de onzichtbare Impressario geeft ons wat te zien: Onlangs heeft hy de dochter van Raspoutine ontdekt, die in Russische nationale kleederdracht over den boulevard wandelt, en de volgende week zaf optreden in een of ander schouwburgje als <fans?rea En zij dacht, dat zij zóó al heel vriende lijk was. Lee, die haar had gadegeslagen, nam het ventje in zij armen en knuffelde liet, lot het snikken ophield. En den man stonden tranen in de oogen, die het kind nog niet begreep. „Ik ben zoo blij, dat u met pops trouwde, mamma," zei David, „ik houd loch zoo veel van hem." Omstreeks dien tijd was het ook, dal hij begon te vatten, op onuitgesproken instinc tieve wijze, dat zijn moeder een afkeer van hem had. HOOFDSTUK VII. De beide jongens hadden een gouvernante externe en Vivian werd haar lieveling. Zij was een onsympathieke persoonlijkheid, die er zich op beroemde, uiterst rechtvaardig te zijn, en daar David veel jonger was dan Vivian, gaf zij hem veel minder werk. Zij praatte ook heelwat van den geest van eer zucht, dien zij vreesde, dat hij miste. Om in dit tekort te gemoet te komen, beloofde zij een prijs aan den leerling, die op het eind van het kwartaal het grootste aantal pun ten zou hebben. Vivian was nummer één on bleef het, en als David van die wanhopige oogenblikken had, waarop hij beloofde zijn broertje in te halen, antwoordde miss Fewsler afkeurend, hoe zij vreesde, dat zijn stiefbroerije hem al veel te ver vooruit was, waarna David de verworpene nog minder vooruitkwam. Zij vond hem onoplettend. Zij vertelde eens, hoe ontzettend ver van de aarde de zon is; en hoe, vergelijkenderwijs, de maan dicht bij was. Onmiddellijk vroeg hij haar toen: „of de maan niet veel dichter bij den hemel was?".... Zij zuchtte en herhaalde nog eens getallen. David maakte zijn hef- en zangeres. Een studenten-optocht, oen com munistische betooging, een demonstratie met een nieuw model autobussen of een proefrit van een nieuwe brandweerwagen; do opening der weder-opgebouwde magazijnen van den „Printemps"; het aan- en afryden van leden eener intergeallieerde commissie of candi- daten voor een portefeuille io het nieuwe kabinet; een kermis; het opstygen van oen ballon; openbare concerten; spuitende fon teinen; de onthulling van standbeeld of ge- denkteeken; de opening van een tearoom met gratis-consumptie voor dezen dag; eon midi- nette-staking;altyd en altyd is or weer iets nieuws te zien, Iets wat de menschon noopt oven stil to staan, even toe te kijken, hun meening ten beste te geven, beknopt en geestig al3 een Franschman dat kan, en dan weer door te tippelen naar de vol gende attractie De vreemdelingen vragen zich af, waar om de Parijzenaar altyd zoo'n glimlach in de oogen heeft.... Misschien kurit ge dat nu wel begrypen. LEO FAUST. Naar „Het V a d." verneemt, heeft de directie beslot-en, te beginnen met a s. Zondag het terras van het KurhauB le Scheveningen eiken dag tot 'sraiddags zes uur voor het publiek open te 6tellen. Men zal er dus bijv. de muziek op dc brug op golijk ni\reau kunnen hooren. Een uitbrei ding van het terrein dus, waarop men zee en lucht zal kunnen zien en genieten. De lust om op „M a r 1 o t" b ij Den Haag te bouwen, blijkt ongowoon groot te zijn. Reeds is de helft van het be schikbare bouwterrein in orfpaciib uitgege ven en or zullen binnenkort een aantal bui tenhuizen, voor het mecreodec! niet van te grooton omvang, verrijzen. Te B 1 o o m e n d a a 1 is de a u t o bu s,- die den dienst tusschen Katwijk en IJmui- den onderhoudt, om oen aanrijding te voor komen, tegen een hek gereden en omgesla gen. Alleen één passagier word aan de bee- nen gewond. De anderen kwamen mot de schrik vrij. De bus is ernstig beschadigd. Men meldt uit Beverwijk: Door het buitengewoon gunstige weor, 13 do stand der aardbeien zeer goed. De vroege soor ten, die reeds in tamelijk groote hoeveel heden aan de markt komen, brengen wel geen hoogc prijzen op, maar dat vindt zijn oor zaak hierin, dat deze soorten voor den han del minder gewild zyn. Men verwacht echter de volgende week, wanneer de exportsoorten aan de markt komen, betere prijzen, daar hiervoor veel vraag is en juist deze soorten uitstekend staan. De exportveilingen beginnen Dinsdag a.s. Men verwacht hier ook weder uitvoer van aardbeien naar Duitschland, hetgeen sinds jaren niet meer voorgekomen is. Van 14 op 15 September hot vorige jaar werd ingebroken bij do „Stan daard Transport-Maatschappij" aan den Westzcedijk to Rotterdam. Do brandkast werd geopend gevonden; de goede sleutel was gebruikt. De politie meende dat iemand van het personeel de inbraak moest hebben gepleegd. Daarom werd C. de O., een 20' jarige looper, gearresteerd. Na ecnige da gen in bewaring te zijn geweest, moest do justitie De O. weer loslaten, omdat bewij zen ontbraken. Intusschen werden de boe ken nagegaan en daarbij constateerde de recherche, dat door den kassier ongeveer 13.000 was verduisterd. Deze werd daar voor veroordeeld. Ecnige dagen geleden kreeg dc justitie zooveel bewijzen, dat zij meende C. do O., die ook in September was gearresteerd, ten tweeden male te moeten aanhouden. Be halve genoemde kantoorlooper werden even eens gearresteerd de smid L. G. cn d koop man P v. d. H. Laatsgenoemdc had onder Overschie een groot stuk land gehuurd, als mede een flinke partij landbouwgereed schappen aangeschaft. Dit wekte achter docht. Bovendien leefden Dc O. en de twee andere genoemde personen)op vrij royalen voet. Gedurende het verhoor, dat aan de drie arrestanten werd afgenomen, bekende een ligsle aandoeningen door op de ochtenden, dal zij laat kwam. Het gebeurde wel eens, dal zij in het geheel niet verscheen, en dan had hij vrijheid om in den tuin te zitten en niets te doen; zooaL een meisje. Hij kroeg nu altijd te hooren, dal hij net een meisje was en ging denken, dat het zeker niet onaardig zou zijn een meisje te kennen. Zijn koortsachtige hoop, als de klok doortikte; de spanning, waarin hij kijken ging, of miss lewsler aankwam; biddendo dat dit niet zoo rnochl wezen, dat vreese- lijke bonzen van zijn hart, ab hij haar daar ineens den hoek om zag komen, dit alles maakte hem lichamelijk zwak. En altijd riep zij dan vinnig. „Wel, kwam jij me zoo to gernoel?" en meenende, dat zij hein door grondde, deed hij zijn best, een glimlach te voorschijn te tooveren en heel zachljes te zeggen, dat dit zoo was. De herinnering aan den verloren gang in den tuin gaf hem als een brok in de keel ge durende de lesuren en het gonzen van de bijen werd soms zoo luid, dat het hem on mogelijk werd om le verslaan wat zij zei. Het was, in waarheid, de tuin, die hem in don weg stond om zijn gedachten bij zijn werk le bepalen, zoo vol was die van gelui den en geuren en van voorbijtrekkende schaduwen, die hij graag zag. In het salon stond een zilveren inktkoker, dien hij wist, dat de Koningin aan zijn pops had vereerd, en eens op een da? meende hij, dat zijn werk hem gemakkelijker zou vallen, als hij dat koninklijk voorwerp had, om zijn pen in le doopen. En Lee, die boos was door die altijd voor David ongunstig uitvallende vergelijkingen tusschen het tweetal, leende David den inktkoker vol gaarne; iels, wat miss Fewsler ten zeerste afkeurde. (Wordt vervolgd.)]

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5