AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. HeL Ideaal Zaleidag. „Jeruêl" (Middclstegraeht 3): Bidstond. 0 our. Zondag. „De Burelil": Dansavond (lceraar W. F. van Wijk). 8 uur. „De Oude Vink": Dansavond (leeraar de heer W. J. Rooyakkcrs). „Jorufl" (Groenesteeg 16): Jeugdsamen- komst. Kawrlier over 10 uur. Zondagsschool Haliéén. Samenkomst. Halfnegen. Jcruëi" (Middelstegracht 3)Samen komsten. 10 en 7 uur. Leger des Heila: Bloemenfeest met ten toonstelling. Samenkomsten te 10 Uur en te halfacht. Morsohneg 59: Bijbellezing. 8 uur. Nutszaal: Samenkomst 1. A. M. V. Halfelf. „Zomerzorg" (tuin): Concert arbeïders- tnuziek-ver, „Nieuw Leven". 8 uur.- ït ij s w ij k. WielerbaanWedstrijden. 1 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 lol 1 uur kinder- en tamilie-matinée. „Luxor-tbeater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zalerdags matinée te 2 uur. VolksgebouwBazaar ten bate van dit gebouw. Van 21 tot 28 Juni; van 2 tot 5 on van 7 tot 12 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 18, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmansslceg 17, tel. 135. De geneeskundige Zondagsdienst te L' e i- 'd o n wordt van Zaterdagavond te acht uur tot Maandagmorgen te acht uur waar genomen door dc doctoren Horst, tel. 2253 Kist, tel. 1202; Seret, tel. 581, en Timmer mans, tel. 300. Deze dienst wordt dan te Oegstgeest waargenomen door dr. Timmermans, Wil- hclminapark, tel. 390. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij do Firma A. HILL EN, Breeslraa! 154 Firma A. HILLEN, Stationsweg Fa. 24 Fa. A. J. H. WIJTENBURG, Haarl.str. 2 en bij A, GERRITSEN, Alphen aan den Rijn on des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl straat 129 do commissie ad hoc uit de fabrikanten te berichten dat voor wat betreft- de Ensqhe- déscltc fabrieken, Maandag aanstaande het werk door de stakende leden van „Do Een- 'draobt'? zaJ worden hervat. Ook de Lande lijke Federatie van Textielarbeiders een gelijk besluit. In een toen te Almelo gehouden verga- doring is met 43 tegen 7 stemmen (23 blnn- oo) besloten de staking op do stoomspin nerij „Twente" op te beffen en ook het werk a.s. Maandag te hervatten. De voor zitter bad te voren medegedeeld dat voort, zetting van de staking vruchteloos zou zijn en men dan zou staan tegenover 38 verbon den werkgevers. Waar Enschedé en AJmelo de centra ran bet langdurige conflict in de Tcxtiel-in- uust.no zijn geweest, kan met grond ver wacht worden, dat de strijd spoedig gehetfl ten einde zal wezen, ook- omdat eveneons te Goot dc arbeid hervat zal worden. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 September a.s., aan den hoofdinspecteur der posterijen en telegraiie jhr. A. E. van Fo rrest, in verband met de omstandigheid, dat zijn dienstvak zoodanig za! worden ver anderd, dal zijn werkzaamheden overbodig zullen worden, op zijn verzoek, als zoodanig eervol onlslag verleend, zulks met dankbe tuiging; is de bronzen cere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, toe gekend aan W. Ilofslra, tuinman in dienst van J. J. van der Sande, axis te Wolvega; is, met ingang van 16 dezer, aan den hoold- commics der posterijen J. Booster, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, zulks in verband met zoodanige verandering van de inrichting van zijn dienstvak, dal zijn werk zaamheden overbodig zullen worden. Door het Hoofdbestuur van den Ccntr. Ned. Ambtcnaarsbond zal op 10 Juli a 9., in de bovenzaal van do „Oranje Socië teit" te 's-Gravenhage, een landeiijk Vak groepscongres worden gehouden voor het 1'. T. T. personeel, bij dién Bond aangeslo ten. De aanleiding hiertoe is gelegen in het leit, dat, waar de Regecring een commissie heelt benoemd, uitsluitend beslaande uit hocgere P. T. T. ambtenaren, tol onderzoek van de vraag, ol het aantal hoogere ambte naren bij dit dienstvak kan worden be perkt, deze eenzijdige samenstelling geen waarborg biedt, voor een behoorlijke objec tieve omschrijving ecner betere personeels formatie. Het landelijk vakgroepsbestuur zal het congres een ontwcrp-pcrsoneelslormatie voorleggen, waarover het de meening wenscht te vernemen van alle leden, zoodat hieromtrent overeenstemming wordt ver kregen. Het landelijk vakgrêcpsbesluur ge voelt hieraan behoede, om, wanneer straks het rapport van de hierboven genoemde commissie zal zijn verschenen, bij de be handeling hiervan, zij eigen denkbeelden daaraan kan toetsen, In de negende a!g. jaarlijksche ver gadering van de Reedersvereeniging tooi- de Ned. Haringvisseherrj, te Rotterdam gehou den, werd het voorstel van het hoofdbe stuur tot opneming van den raad van ar bitrage voor de Nederlandsclie Noordzee- visscherij-reederrjen bestreden door de af- devaardigden der vereenigingen te Vlaardin- gen en Maassluis, waarna het voorstel werd ingetrokken. Do contributie van de leden aan de alge- meene kas werd voor 1924 vastgesteld op 110 per schip. Ongewijzigd werd de lijst van arbiters voor de beslechting van vereenigingsjesc' il- len opnieuw vastgesteld. Met algemeene stemmen nam de vergade ring het voorstel van het hoofdbestuur aan, om bij de Regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen, welke den aan voer van ondermaatsche visch onmogelijk zul len maken, waarmee het belang van den vischstand in de Noordzee ten zeerste ge diend zou zijn. Na bespreking van het voorstel van het hoofdbestuur, om bij de Regeering ernstig aan te dringen op wijziging van de Inva liditeitswet in zoodanigen zin, dat de kosten van die verzekering althans voor het vis- scherrjbedrijf aanmerkelijk worden verlaagd, werd besloten, aan de Regeering het verzoek te richten: ten eerste, dat voor werkgevers de gelegenheid wordt opengesteld, het risico der Inva iditeltsverz.kering, onier b paalde garanties, langs onderlingen weg zelf to dragen, eveneens voor wat betreft de aan de visscherij verwante bedrijven, als gevolg waarvan het zegeltjesplakken zou komen te vervallen; ten tweede dat de Staat, evenals dit bij de Zeeongevallonwet voor de kosten van de verzekering van het personeel van zee- visschersvaartuigen het geval is, de helft van de kosten van deze verzekering voorzjjn rekening neemt. 1 i Voorts werden de voorstellen van de Ree- dersvere niging t: Vaardirgm aangetcm n, luidende: Het hoofdbestuur zette dc ten vorigen jaro aangevangen en herhaaldelijk besproken pogingen tot verbetering van sommige toe standen in het haringbedrijf, in het bijzonder soort en aard der verpakkingen betreffende, voort, en trachte de zaak tot een goed einde te brengen; en de Vereeniging dringe opnieuw bij de Regeering aau op verbetering van den politie- kruiserdienst, zoowel wat betreft omvang en intensiteit van het toezicht, als wat do geschiktheid en kwaliteit der schepen aan gaat. Ten slotte deed^t hoofdbestuur mede- deeling inzak- ,;,r omslagrekening van de Harn gvisscherjj Onderling: ov.r 1920, 1921 en 1922, en gaï de voorzitter een uiteenzet ting van den stand der zaken, de vordering van de hariogvissclierij op Engeland be treflende. i i Gistermorgen heeft commandant G. Hansen, van het Deensche oorlogsschip „Heimdal", dat te Amsterdam ligt, verge zeld van eenige officieren en adelborsten en ook enkele matrozen, een krans gelegd op bet graf van admiraal De Iluyter, in de Nieuwe Kerk aldaar. Het gemeentebestuur heeft gisteravond aan officieren en adelborsten van den kruiser een maaltijd aangeboden. De commandant was ongeveer 20 jaar geleden eerste officier van Roald Amundsen bij diens' ontdekkings tocht met de Gjoa van de Noord-Westelijke doorvaart. i Tusschen de werkgevers en werknemers in het boekbindersbedrijf is overeenst mining bereikt aangaande bet con'.inueeren van bet collectieve contract De colleotieve arbeidsovereenkomst liep al op 1 Januari j.l. Zonder wijziging is deze overeenkomst toen tot 1 Juli verlengd op voorwaarde, dat de periodieke verheogingen welke op 1 Januari gegeven zouden worden, stopgezet werden. (Vóór 1 Juli zouden dus nieuwe onder handelingen gevoerd worden. De patroons deden daarbij voorstellen, welke inhielden een loonsverlaging van 10 pCt. en geen extra- betaling voor de uren, welke volgens de Arbeidswet overgewerkt mochten worden. De Arbeidswet schrjjft n.l. voor, dat in het bedoelde bedrijf 2500 uur per jaar mag gewerkt worden, d.i. 100 uur minder dan op het oogenblik gewerkt wordt. Deze 100 Uur mocht dus overgewerkt worden, zonder toestemming der Arbeidsinspectie. Wanneer dit overwerk niet meer extra betaald werd, zou het derhalve praktisch een loonsver laging beteekenen. De onderhandelingen, den iaatsten tijd tus schen patroons en werknemers gevoerd, heb ben thans tot resultaat gehad, dat opnieuw het bestaande contract voor een half jaar dus tot 31 December verlengd is. met dien verstande, dat de periodieke vernoogingen, welke in Januari gegeven zouden worden, thans op 1 Juli worden uitbetaald. De Weesinrichting te Neerbosch hield gistermiddag do 61ste jaaiverg: dering. Aan het verslag wordt het volgende ont leend: Op verzoek der Regeering wordt voortaan in de administratie het kalenderjaar gevolgd, dus ditmaal loopt het verslag over 9 maan den. Herinnerd wordt aan het 60-jarig feest in 1923, en de wjjze, waarop dat met veel luister werd gevierd. Verder aan de feest gave groot f 6000. Het tijdschrift Vriend des Huizes (ten voordeele der Stichting uit gegeven) telt thans 3000 inteekenaren; het weekblad „Het Oosten" 2000 abonné's. Ver meld wordt hoe de 500 kinderen in Artis genoten. In 1923 werden opgenomen 52 kinderen; 11 vertrokken naar hun familie, 32 werden geplaatst in de maatschappij; 6 stierven en één is weggeloopen. Op 31 Dec, waren er in totaal 481. Met een berekening van 138.791 verpleegdagen, kost ieder kind per dag Stemming en gedrag waren over het ge heel goed. De algemeene gezondheidstoestand was bij zonder gunstig. De „Noerbosch-Cent", die dit jaar 20 jaar bestaat en reeds ver over de AIOO.OOO bijeenbracht, gaf in 1923 f 6733.75 aan de kas van den penningmeester. Door een ge houden tombola kwam f 9123.19 in. De rekening slnit in ontvangst en uitgaaf met f 199.514 83. De verplegingokosten wa ren f 118.896.46. De Nederlandsche gedelegeerden op het a s. internationaal postcongres te Stock holm zjjn, behalve de heer Chr. Schreuder, directeur van het postkantoor te Amsterdam, die als chef van de delegatie optreedt, de heeren J. M. Lamers, hoofdcommies aan het hoofdbestuur P. en T.; J. S. van Gelder, hoofdcommies der posterijen en telegrafie; W. A. J. Doornink, commies der posterijen en telegrafie, allen te 's-Gravenhage. DE ALGEMEENE TOESTAND. j-jjj.1,- Hi de periode dei beapie- kingen ontspanning in bet bezette gebied. Hedenmorgen is Herriot naar Londen verlrokken en de periode van besprekingen, reeds allerwege ingeluid, begint nu eerst recht. Volgenden groet heeft Herriot tot het Engelsche volk gericht: „Ik ga naar Londen met de bedoeling de Entenle Cordiale te versterken. Ik wensch mijn sympalhié le toonen, niet slechls voor de Engelsche regeering, doch voor het heéle Engelsche volk, waarvan ik steeds een warm vriend ben geweest. Hel eerste wat ik doen zal, als ik te Londen ben, is een be zoek brengen aan het graf van dein onbe kenden soldaat. Ik was een der eerste stich ters van de Entente Cordiale en zeker een van de ernstigste. Ik heb tal van uilnoodi- gingen onlvangen van groepen en partijen en ik vertrouw er op, dat zij mij zullen ver- onlschuldigen, dat ik die niet aanneem. Het is mij ten eenenmale onmogelijk, daar mijn minuten geleld zijn. In den geest van de warmste vriendschap zal ik mij naar Lon den begeven en Ramsay Mac Donald op Chequers ontmoeten,". Voor zijn vertrek Beeft Herriot nog een langdurig onderhoud geliad met de Mau- gerie, den Franschen gezant te Berlijn, daarvoor overgekomen, en vervolgens mei von Hoescli, don Duilschen gezant. De Margerie had voor zijn vertrek naar Parijs nog een onderhoud met Stresemann., waaromtrent allerlei geruchten dff wereld zijn in gestuurd, die echter Dp niets dan yyrmpedeng Berusten en daarom van geen waarde zijn. Stresemann heeft echter te Dessau een rede gehouden, waarin hij zeide, er niet aan te twijfelen, dat de nieu we mannen, die thand aan het roer geko men zijn in Frankrijk, de oude methode van geweld tegenover Duitschland zullen laten varen. Voorts zeide hij, dat hij de verklaring van Herriot over de ontruiming van het Roer- bekken aldus opvat, dait het van kracht wor den van alle met de memorie der deskundi gen verbonden wetten en het begin van de Duitsche leeningen met de opheffing van de bezetting hand in hand zal gaan. Als daar bij nog het herstel van Duitschland's econo mische en financk-ele soevereiniteit komen, zal de poort tusschen bezet en onbezet Duitschland weer geopend zijn en daarmee de eenheid des rijks zijn hersteld, In het Roergebied duurt do ontspanning voort, De bezettingsoverheid heeft de be sturen van gemeenten in het bezette gebied al verzocht lijsten over te leggen van inge zetenen, die door den Franschen krijgsraad zijn veroordeeld of verbannen. Blijkbaar heeft men te doen met een voorbereiding van de amnestie voor de delicten in verband met het lijdelijk verzei, DUITSCHLAND. Verscherping van verordening. BjJ verordening van den Rijkspresident van 28 Februari 1924 werd aan de betrok ken autoriteiten het recht verleend, maat regelen te nemen tot het tegengaan van pogingen tot onrechtmatige wijziging van den grondwettigen staatsvorm. Het is ge bleken, dat deze formuleering 3an de uitvoe rende autoriteiten te groote beperking oplegt in zooverre, dat zjj door deze formuleering niet het recht krijgen, ook ontduiking van de genomen maatregelen tegen te gaan. Bovendien voorkomt deze bepaling niet, dat hetgeen dagelijks in de radicale pers ge schiedt, aangespoord wordt tot overtreding van de wet en verzet tegen de verordeningen. Op dien grond heeft de Rrjkspresident na overleg met de Rjjksregeerfhg en de re geeringen der afzonderlijke staten, een aan vulling op deze verordening uitgevaardigd, waardoor tegen een periodiek óók. kan wor den opgetreden, wanneer door den inhoud daarvan aangespoord wordt tót overtreding van wetten en rechtsgeldige verordeningen of tot gewelddaden tegen andersdenkenden ten opzichte van politieke en economische aangelegenheden. Verder bepaalt de verordening, dat het verbod van een periodiek in zich sluit het verbod van periodieken; welke in de plaats van de verbodene zouden worden uitgegeven en het verbod, den abonné's een vervangend blad te zenden. FRANKRIJK, Ontvangst van het corps dlplomatlqne. Elzas- Lotharlngen ln de Kamer. Doumcrque heeft gisteren het corps diplo matique ontvangen. Mgr. Ceretti, de pause lijke nuntius en deken van het corps, bracht de gelukwenschen van do gezanten over en sprak den wensch uit, dat onder het presi dentschap van Doumergue de heele wereld eindelijk ten volle van een vrede zal kun nen genieten, welke Frankrijk tot in lengte van dagen veiligheid en bloei zal moeten verzekorcn. Hij verzekerde den president van de volle, eerlijke medewerking van het heele corps diplomatique en van da verte- RECLAME. i van der» ^ynpnoaver 'jt blij/keer) pyp'-y 8361 genwoordigde regeeringen voor de verwe zenlijking vaD dit verheven ideaal. Douiqerque verzekerde in zijn bedankje, dat geen land meer dan Frankrijk verlangt naar de volledige verwezenlijking van de wereldvrede, waar alle volken krachtig naar haken. Een ideaal als dit zal steeds de volledige instemming hebben van de Fransche regeering. Doumerque verklaarde in de kostelijke medewerking van het corps diplomatique een getuigenis te zien van dien geest van samenwerking en vrienschap, welke alleen in staat is de nadering te ver haasten van het tijdperk van bloei in recht en vrede, waarnaar de menschheid zoozeer snakt. Herriot woonde de ontvangst bij. In de Kamer is liet tot zeer opgewonden tooneelen gekomen naar aanleiding van de regeeringspolitick tegenover Elzas-Lotha- ringen. Van rechts was ér ccn interpellatie ingediend, waarin gezegd werd, dat vol komen gelijkstelling van Elzas-Lotharingen op het oogenblik nog niet mogelijk is.- Bij het debat verklaarde de socialistische afgevaardigde Weil, dat dc meerderheid der bevolking van Elzas-Lotharingen vóór handhaving van den tegenwoordigen toe stand is. Daarentegen verklaarde do Lotha- ringsche afgevaardigde Schumann, dat van de 24 Lotharingsche afgevaardigden er 21 opdracht hebben tegen de verklaring van den minister-president te spreken, zoodat de drie overige afgevaardigden niet de meerderheid der bevolking kan opcischcn. Herriot verklaarde, dat hij in Elzas-Lo tharingen geen concordaat kan erkennen, daar het concordaat in Frankrijk is afge schaft. Nadat het debat gesloten was, kwam het bij de stemming tot een groot kabaal, dat ten elotts in een vechtpartij, vooral tus schen communisten en socialisten ontaard de. De vergadering moest verdaagd cn de tribune.ontruimd worden. ENGELAND. Dreigende uitsluiting. Het nationaal congres van de patroons in de bouwvakken heelt besloten tegen 5 Juli de aLgemeene uitsluiting af te kondigen ten einde de toepassing van de nationale over eenkomst af te dwingen. De uitsluiting in de bouwvakken betreft 700,000 man en het beteekent waarschijn lijk stilstand van het bouwen in het gehecle land. Da beslissing is uiterst verwonder lijk, aangezien er op 16 Juni een. officieele regeling officieel is geteekend. De patroons wijzen, in verband met hun weigering om de regeling goed te keuren en hun afbre king van de onderhandelingen op^ de voort durende geschillen en relletjes in het ge- heel-o land, en in het bijzonder op de sta kingen te Liverpool. De bouwvakarbeiders verklaren, dat de patroons hun eigen commissie voor onder handelingen hebben verloochend en geven terloops te kennen, dat als de voorwaarde van de regeling niet worden nageleefd de arbeiders misschien in staking zullen gaan, zonder de uitsluiting af le wachten» JTALIE. j. j Groote schoonmaak wel gewenscht. De Italiaansoho bond van vakverecni- gingen heeft; besloten in verband met den moord op Matteotti, voor wiens nagedach tenis op 25 deacr groote plechtigheden zul len plaats hekben, niet tofc staking over te gaan, doch alleen het werk gedurende 5 minuten te laten stilstaan Fiiddi, chef van bet fascistische persbu reau, beePt bet ontslag van het gcheelo bureau ingediend bij het bestuur van de partij. Het bestuur heeft een commissie benoemd om den politiekcn toestand te onderzoeken. Gearresteerd is nog Giovanni Morelli, van het begin af aan secretaris der fascis tische partij. De „Popoio" 'doet nog de volgende mn- dedeeling, welke een blijk geeft van de or ganisatie der foacitiache tsjeka. Bij do laatste verkiezingen had de fascist Froni een campagne op touw gezet tegen hooge fascistische personages, wier gedragingen naar zijn mceoing het fascisme compro- mitteeüden. Kort daarop werd hij voor den prefect van Padua geroepen, die hem me dedeelde, dat hij positieve orders had ont vangen de begonnen campagne met alle middelen te onderdrukken.Froni antwoord de, dat het in het belang van het fascis me was, dat eenige met name genoemde personen uit de fascistische beweging wer den verwijderd. Hij noemde daarbij Rossi en Finri. Denzelfden avond vertrok Dumïni, do chef van de fascistische tsjeka uit Homo en den volgenden dag werd Froni over vallen door een aantal mannen onder lei ding van Dumini en Volpi. Hij had het slechts aan zijn buitengewone kracht te dan ken, dat hij ontkwam. De nieuwe minister Fedcrzoni schijnt in het departement van Binr.enlandscho Za ke zeer radicale wijzigingen in te voeren. Het geheeJe ambtenarenpersoneel is volko men vervangen. Aan de vele nictsdoende fascisten, die vroeger in- en uitliepeu de toegang verboden. Op de eerste verdie ping is nog het generale commando der fascistische militie gevestigd, maar het is de bedoeling van den nieuwen minister, jjit - bureau naar elders over te brengen. Alle prefecten hebben order ontvangen, de botage togen de oppositicloiders door de fascisten in de provincie met alle kracht tegen te ga-an. In de groote steden hebben de fascisten partijvergaderingen belegd, waarin ruive* ring van de partij van haar parasieten wordt geéischt, en waarin opnieuw de eed van trouw aan Mussolini wordt afgelegd. Over de verdwijning van Matteotti nog het volgendeDeze dateert van de vori ge week Dinsdag. Men wist toen, dat Mat* teotti in de Kamervergadering, die de rige week Vrijdag plaats zou hebben, e«n redevoering zou houden tegen het fascisme en in het bijzonder een uiteenzetting vafi de corruptie van een aantal op den voor grond tredende fascisten zou geven. De vorige week Dinsdagmiddag nu. ging Mat- teotti een oogenblik uit, blootshoofds, om cigaretten te koopen. gelijk hij aan zijn vrouw mededeelde. Sedert dat oogenblik' is hij niet teruggezien, maar uit. -getuigen- verklaringen blijkt-, dat hij nauwelijks dè hoek van de straat orn was of bij werd door 5 mannen aangegrepen en in een aut<j gesleurd, die snel wegreed Het feit, zoo zegt de Romeiosche „Tribuoa", dat 3 per sonen zoo iets bij volle daglicht zagen ge beuren, de kreten van bet slachtoffer hoor den en niet alleen niet tussohenbeide kwa men, maar zelfs de politie niet durfden waarschuwen, dringt tot ernstige overwe- gingen over den huidigen toestand. Ma6* teotti'e vrouw, die ernstig ongerust was, stelde Woensdag de politie met de ver dwijning van haar echtgenoot in kennis. Deze trok er zich toen eigenlijk nog niet vetvan aan en eerst Donderdag, toen ook collega's van Matteotti ernstig bij de po* litio aandrongen, begon men een onder* zoek in te stellen. De sporen van bloed en tie verdere be schadigingen, die er aangetroffen zijn in' de auto, waarin Matteotti ontvoerd is, evenals de bloedsporen op klcedingstuk- ken gevonden bij Dumini, een dergenen, die aau de ontvoering bebbe deelgenomen, laten bij de bevolking te Rome geen twij fel bestaan aan een moord. Onder dc talrijke gearresteerden zijn, naar men meent, ook alle 5 mannen, die dé ontvoering ten uitvoer gebracht hebben. R<ossi, de leider van het Mussolini's pers bureau. die als een der geestelijke daders genoemd^ is en die bij gelegenheid van een Tedevoering, die Matteotti eenigen tijd ge leden tegen het fascisme gehouden had, in' de wandelgangen van het parlement be dreigingen tcgon het leven van Matteotti uitgesproken had, zou naar Zwitserland ontkomen zijn. ROEMENIE. 1 BessaiabiS. De afgevaardigde Lupu heeft de regeering geïnterpelleerd over haar politiek jegens sovjet-Rusland. Bratianu, de minister-presi dent, en Duca, de minister van buitenlandsohe zaken, wezen er in hun antwoord op, dat Roemenië steeds den wensch te kennen g* geven heeft dc normale betrekkingen met sovjet-Rusland te herstellen. Voor het her vatten van de diplomatieke betrekkingen stelt Roemenie" echter op onvoorwaardelijks erkenning van zijn rechten op Bessarabië als voorwaarde. Beide ministers legden nogmaals den na druk op het vreedzame karakter van do Roemeensche politiek. j Een motie van de oppositie, welke da houding dei' regeering gispte, heeft de Kamer met 136 tegen 35 stemmen verworpen. ZUID-AFRIKA. Na da verkiezingen, De Zuid-Afrikaansche partij heeft bij de verkiezingen 150.000 stemmen behaald; de nationalisten en arbeiders samen 169000. Ingeval Labour mocht weigeren aan de regeering deel te nemen, gelijk waarschijn-i lijk is, zullen de portefeuilles waarschijnlijk als volgt worden verdeeld: Generaal Hertzog, premier en minister voor de aangelegenheden betreffende de kleurlingen. Dr. D. F. Malan, Binnenlandsche ZakeU en Onderwijs. J* Advocaat Beyers, Justitie. - '4 Ilavenda, Financiën. Grobier, Landbouw. Generaal Muller, Verdediging. Tielman Roos, Mijnwezen en Nijverheid. G. W. Malan, Spoorwegen en Haven wezen Jansen, Posterijen en Telegrafie. Werlh, Immigratiewezen. Mocht de Labour-party in hét kabinet zit ting nemen, hetgeen, zooals gemeld, twijfel achtig is, dan zullen haar twee poriefeuib les worden aangeboden. De Labour-party houdt 28 dezer le Johannesburg een con gres om haar houding te bepalen. Op een vroeger congres van de partij le besloten, dat geen harer leden zitting z°u nemen in openbare lichamen van bestuur. Dit besluit i9 op het congres, dat dit jaar is gehouden, wel is waar niet bevestigd, doch evenmin ingetrokken. In een toespraak tot een geestdrifhg stemde vergadering heeft generaal Hertzog met nadruk de noodzakelijkheid van sa menwerking tusschen beide rassen betoogd, waarvoor hij steeds gestreden heeft. Verj der verklaarde hij overtuigd te zijn, d Nationalisten en Arbeiders voortzetting der samenwerking verlangen, ofschoon formee het pact tot het verleden behoort. Tienman Roos, de leider der nationalisten in Transvaal, publiceert in „Ons Vaderlan een uilnoodiging aan „onze broeder in de A. P." om zich met de nationalisten le eenigen. Roos voegt er aan toe, dat zijn kalm en gematigd zal optreden en naar een betere toekomst voor het land de komende generalies. fAPAN. De kwestie mei Amerika. Uit goede bron wordt gemeld, dat J3P niet voornemens is de jongste Anrcri ache nota inzake de immigratie te

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2