AGENDA VAN OE WEEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. Elisabetbehof: Medisch Consultatio-W rcau voor Alcoholisme. 8 uur. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Bijbelbe- spreking. 8 uur. „Zomerlust" (tuin): Filmvoorstelling. B uur. Vrijdag. ..Amicitia" (boveniaal)Buitengew. ver gadering van aandeelhouders N.V. We r» nink's Betonfabrick. A uur. Nutszaal: Alg. ledenvergadering Z.-H. Watcrsohopabond. 11 uur. „Zomerr.org"Vergadering Kjnologen- Ciirb leiden. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel» lingen te 8 uur. Woensdsg- en Zaterdagnamiddag van S tot 4 uur kinder- en (amilie-matinéo. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Do apolheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Juni a s. waargenomen door de apotheek van den heer 11. J. M. Prooi, Maarsmansslceg 17, tel. 435. RECLAME. J1EBX UAL AANGEVRAAGD? Spaart Uw goed Spaart Uw geld/ TTOH'UWW'B» IW'II IIW 3120 Toorop een verzoek gericht, ondersteund met 6089 handtekeningen, om haar ge schenk alsnog terug te nemen. De Gemeenteraden van Benthuizen, Bergschonhoek, Berkel, Bleijswijk, Moor- kapelle, Nootdorp, Pijnacker, Zoetcrmecf, Zegwaarb eu Zevenhuizen hebben het ont- weop-plan van prof. 0. K. Visser, te Delft, tot het sticht en van een waterleidingsbo- drijf voor gezamenlijke rekening dier ge meenten goedgekeurd en weldra zal met de uitvoering begonnen worden. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridde: in de orde van den Ned. Leeuw W. B. Kro nenburg, lid van Ged. Staten van Gelder land; is bevorderd lot officier in de orde van Oranje-Nassau F. Kortlang J.Ezn., te Ermelo, lid van de Prov. Slalen van Gelder land; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mr. A. F. Leeman, adminis trateur ter provinciale griflie van Gelder-, land; is toegekend de zilveren eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, aan W. G. A. Woonink, chef-bode ter pro vinciale griflie van Gelderland. De Raad van Amsterdam heeft met 28 tegen 5 stemmen besloten de college gelden voor de Universiteit te verhoogen van f 200 ot f 300. Tot Tector van het stedelijk gymnasium aldaar is benoemd de conrector dr. J. H. Smit. De Verenigingsraad der Ned. Vereeni- ging van Fabrieksarbeiders heelt te Amster dam vergaderd, onder J*iding van den voor-, ïiller der Vereeniging den heer K. do Jonge. liet aantal werklooze leden bedroeg op 1 Januari j.l. 3787; dit aantal was op 1 Mei gedaald tof 1981. Over den inwendigen toestand der Ver eeniging was de voorzitter niet geheel tevre den, daar hel ledental zich in dalende lijn bewoog, liet aantal leden, dal op 1 Januari j.l. 18,438 bedroeg, was op 1 Mei gedaald lot 17,593. Er was evenwel weer ecnige verbe tering merkbaar in den toevloed van nieuwe leden. De inschrijvingen over de laatste 6 maanden van 1923 bedroegen in totaal 1569 en over de cersle 6 maanden van dit jaar 1726. De sland der financiën was be trekkelijk gunslig. Ondanks het feit, dat over 1923 ongeveer twee ton aan stakingen was besteed, bedroeg hel bondsvermogen op 1 Mei ongeveer f 325,000. Aan de werkloozcn is van 1 Januari 1923 tot 1 Mei 1924 1581,440 uitgekeerd. Aan bet slot van zijn openingsrede wekte 8; roker op tot eenintensieve actie voor medezeggenschap en bedrijfsorganisatie, Het Persbureau V. D. meldt: Wij vernemen, dat de kantoren van de Noord-Hollandsche Bank, firma v d. Stok en Kaan en Van der Wolff Courrech en Zn., Ie Alkmaar gesloten zijn. Uit Hoorn meldt men nader: Het sluiten van het kantoor van de Nenrd- Hollandsche Bank, vroeger de comm. verin, voorh. Van der Spak Kaan en Co., waarin opgenomen Van der Courrech en Zoon's Bank gaf een groote consternatie, vooral toen bekend weid, dat ook het kantoor te Alkmaar gesloten was en het hoofdkantoor le Nieuwe-Niedorp voorloopig geen zaken meir dreef. Medegedeeld werd, dat de Bank was en gelicht voor een zeer groot bedrag aan bui tenlandsche wissels, door een ingezetene te Hoorn, die groote zaken op Frankrijk drijft. Er is een aanklacht legen hem ingediend en aan de rechtbank is zijn in hechtenisneming gevraagd, waarloe echter nog niet is over gegaan. Voorshands behoeft voor crediteuren en deposilanten geen reden tot ongerustheid te beslaan, maar het aandeelenkapilaat is zoo goed als verloren. Omtrent de weder- opensleüing van de Bank is nog niets be kend. Te Soeslerberg wordt gehouden het sociaal-congres van den Ned. Prot.-Bond. Ds. S. Spaans, voorzitter, hield de ope ningsrede. Dit congres aldus spr., heeft een ander karakler dan bijv. een alg. ledenvergade ring. Spr. zal niet de inleiders vooruit loo- pen, maar deze bijeenkomst wil zijn een congres van voorlichting. Men kan niet zeg gen, dat het vrijz. protestantisme nooit aan dacht aan de sociale en economische ver schijnselen heeft geschonken. He (blijkt echler een ieeken des lijds, dat deze dingen meer de belangstelling hebben dan vroeger. Dr. J. A. N. Knuttel, van Leiden, hield een inleiding over de motieven en doelein de van het communisme, Gistermiddag is le Utrecht de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van de Ned. Vereeniging tot Bevordering van Zondagsrust. De vergadering werd, bij ont stentenis van den voorzitter, wegens onge steldheid, geleid door ds. Drijber, uit Zutfen. Aan de Koningin-Moeder Beschermvrou we der Vereeniging, werd een lelegram van hulde gezonden. Naar aanleiding van het jaarverslag vond eenige gedachtenwisseling plaats over de Zondagsrust bij spoor- en tramwegen. In de vergadering werd opgemerkt, dat de rusttij den van het spoorwegpersoneel eer inge krompen dan vermeerderd zijn, o.a. door het inleggen van extra-treinen voor beloogin gen, congressen, enz. Van andere zijde werd hierlegen aangevoerd, dat de spoorwegen door financieelc overwegingen daartoe wel gedwongen worden. Besloten werd voeling te blijven houden met de vertegenwoordigers der vakvereeni- gingen en aan het bestuur machtiging te verleenen alles le doen wat in het belang van de Zondagsrust bij de spoorwegen kan geschieden. Op voorstel van de afdeeling Haarlem werden de sta luien der vereeniging in dien zin gewijzigd, dat hel hootdbestuur uit ten minste 5 leden zal beslaan. Dr. P. H. Ritter, uit Utrecht, gal een na dere uiteenzetting van de werkzaamheden dor commissie tot uitbreiding van de bemoei ingen der Vereeniging. De volgende motie werd met algemeens stemmen aangenomen: „De vergadering enz., gehoord de mede deeling, dat het thans ontworpen ontwerp- Zondagswet ter kennisneming is gezonden aan den Middenstandsraad en niet aan de reeds 40 jaren beslaande Ned. Vereeniging tot Bevordering der Zondagsrust, heelt deze I mcdedeeling met groot leedwezen en verba zing gehoord, en gaat over lot de orde van den dag". Aan het hoofdbesluur werd opgedragen, indien de Zondagswet voor dien tijd niet is behandeld, het volgend jaar over deze zaak een referaat te doen houden. Besloten werd, dat de Vereeniging zich zal aansluiten bij de Tucht-unie en samen werking zal zoeken bij drankbeslrijdende vereenigingen, waarbij vooropsrlaat, int de bedoeling is do samenwerking uitsluitend in dienst te stellen van de Zondagsrust. Als bestuursleden werden gekozen de hee- ren mr. A. J. M. 1. baron van Wijnbergen, te Utrecht; A. van dor Laaben, te Utrecht, en ds. B. Klein Wassing, te Leeuwarden. Be9lo!en werd een reclameplaat voor Zon dagsrust door geheel Nederland te versprei den. Onder voorzitterschap van prof. dr. J. A. Oramer werd te Utrecht de algemee ne vergadering gehouden van de Utrecht» scire Zendingsvereeniging. Na een openingswoord van den voorzit ter, gaf de pennittgemeester, de heer N«u- din ten Gate, 'n overzicht van de finanoiën. Dc uitgaven over 1923 bedroegen f 233.82», terwijl de raming slechte f 226.000 bedroeg. Het tekort kon gedekt worden door eeni ge legaten. De penningmeester wees er evenwel op, dat de algemeene malaiBe zioh ook doet gevoelen in de opbrengst van ooi- lectes, enz. Herkozen worden als leden van het hoofd bestuur ds. A. Drost, uit Arnhemmr. -M. Tb. van der Hoop van Sloohtoren, nit Brcukclen ds. J. pil. Hggink, uit Botter dam do. F. A. van Schaik, uit Kampen, en ds. E. Syperda, uit Tjamsweer, terwijl gekozen werden de heeren W. H. de Beau fort, uit Maara jhr. mr. O. O. C. Quer ies van Ufford, uit Utrecht, cn mr. dr. A. A. van Rhijn, uit Amsterdam. Mevrouw Gunning-De Wijs werd door de Vrouwen» hulpvereeniging te Utrecht als lid van het hoofdbestuur benoemd. Yervolgeus werd het. jaarverslag ven de zendingsdirectorcn goedgekeurd. De zendeling F. J. F. van Hasselt, die eenige dagen geleden in Holland is terug gekeerd, deed ecnige mededeeüngen om trent zijn ervaringen onder dc Papoea's, Dr. Fokkema deed eenige mededeelin- gen omtrent de Ned. Zendingsschool. Toen dr. Gunning overleed, nam prof. Van Nes de lessen in Zendingsmethous over, terwijl dr. Kruyt, lessen gaf uit do praktijk, die straks door den heer Van Hasselt sullen worden overgenomen. Ook mi'. Schepper begon les te geven ovor de staatsinrichting in Indië. Tot leedwezen van het bestuur moesten een paar leerlingen om ge .ondheidsredenen voor Indië wor den afgekeurd. Thans zijn weer twee aan staande evangelisten in opleiding. Onder do leerlingen is de grootst mogelijke ver scheidenheid, wat bijzondere eisdhen stelt; ook deren eiscb, dat wij internationaal op de hoogte zijn. Onzo eendolingen van te genwoordig moeten voorbereid worden op den tijd, die komende is. Ds, "Rauws sprak over Nieuw-Q-uinea en mr. Schepper over Halmaheva en Boeroe, Het „Utr. Nwsbl." meldt thans te kun nen mededeelen, dat het de Ondernemings raad voor Ned.-Indië is (voorzitter prof. inr. M. W. F. Treub), die zich tinancieel inte resseert voor een nieuw te stichten Indische faculleit aan ie universiteit te Utrecht. Deze Ondernemingsraad heefl getracht tot verwezenlijking der laeulleit te komen onder auspiciën van het Koloniaal Instituut, dat, naar het blad verneemt. Maandag ten aan zien van deze kweslie een beslissing heeft genomen. Men achtte echler thans nog niet het oogenblik gekomen om mededeeling te doen over het genomen besluit. Men verzekerde het blad echler, dat de faculteit voor Indisch Recht als hier bedoeld in ieder geval door den Ondernemingsraad tot sland zal worden gebracht, zoodat ius oen eventueel afwijzende beslissing van het Koloniaal Instituut in deze van geen vèr- slrekkenden invloed zal zijn. Onder voorzitterschap van prof. M. W. F. Treub is in het „Hof van Holland", te Hilversum, de jaarlijksche algemeene ver gadering van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer gehouden De voorzitter opende de vergadering met een woord van nagedachtenis aan den kort geleden overleden voorzitter, den heer F. W. C. II. Baron van Tuyll van Seroosker- ken. Een discussie ontspon zich over de wijzi ging in de slatuten, welke betreft een ver hooging der conlributie aan de algemeene kas van 10 pCt. Deze wijziging werd len slotle goedgekeurd, benevens hel voorstel om het aantal leden van het hoofdbestuur van 12 op 15 te brengen. Vervolgens was aan de orde de Bespre king omlrent de mogelijkheid der vacanties in Nederland anders le regelen. Besloten werd een commissie te benoemen, die het vraagstuk nader onder de oogen zal zien en het volgend jaar met een voorstel bij de al gemeene vergadering zal komen. Het hoofd bestuur werd aangewezen deze commissie le benoemen. Daarop werd een telegram van Kulde ver zonden aan de Koningin. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de hecren A. Robertson, Rotter dam; II. P. J. Dloemers, De Steeg; jhr. L'. C. Mollerus, Haarlem; G. Houtekamer, Kloelinge; jhr. mr. II. Hora Feilh, Gro ningen, en II. L. van Beurden, Tilburg. De heer Krelage, voorzitter der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur te Haarlem, deed medcdeelingen over de Internationale Voorjaars bloementen toonstelling, die in 1925 bij Haarlem gehou den zal worden. Tot stand is gekomen een vrouwen- comité, dat zich ten doel stelt het statuut van den Volkenbond meer hekend te ma ken. Het denkbeeld ging uit van het hoofd bestuur van de vrouwengroep uit den Vrij heidsbond, die zich daarbij op het stand punt stelde, dat de wereldvrede alleen dan verwezenlijkbaar zal zijn als zooveel mo gelijk getracht wordt onderlinge ongezonde rivaliteit te voorkomen en overal daar samen te werken, waar dit maar eenigs- zins mogelijk is. Het bestuur wendde zich tot een 35-lal politieke en andere vrouwen organisaties en lot den heer Van der Man- dore, secretaris van Volkenbond en Vrede, die zich onmiddellijk bereid verklaarde van raad Ie dienen. Op grond van de rapporten der onder scheidene groepen heeft het Centraal-besluur van den Nederlandschen Tuinbouwraad be sloten aan de algemeene vergadering een voorstel voor te leggen tot reorganisatie van den Raad. Bedoelde algemeene vergadering zal legen het einde van het jaar worden ge houden. Jntusschen zullen de groepen er voor zorg te dragen hebben, dat haar sta tuten en reglementen tijdig ontworpen wor den, terwijl ook het statuut voor het centrale lichaam gereed gemaakt wordt. Aldus doende zal de gereorganiseerde Tuinbouwraad op 1 Januari 1925 in werking kunnen treden. De uilslag der examens in boekhouden voor de praklijk vanwege de Vereeniging van Leeraren in het boekhouden in Juni te Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rot terdam, Arnhem, Meppel, Hengelo, 's-Her- togenbosch, Groningen en Ulrccht gehouden, is dat van de in totaal 1440 candidaten, niet zijn opgekomen 13, zich hebben terugge trokken 11 en geslaagd zijn 498. TF UIT MED. OOST-INDIE. - Bezuiniging Delispoor. WELTEVREDEN, 17 Juni. De Delispoor heeft een aantal personen ontslag aangezegd wegens bezuiniging. DE ALC-EMEENE TOESTAND. Paul Hymans' bij Herriot. - Gaat de Fransche premier reeds morgen naar Londen?, Herriot, de Fransche premier, heeft gis teren bezoek gehad van Paul Hymans, den Belgisehen minister van buitenland- scho zaken, die juist uit Genève terugkeer de en tevens van Lord Parmoor, den Brit- schen vertegenwoordiger bij den Volken- bonsraad. Van veel belang blijkt het even wel niet geweest te zijn. Hymans verklaarde na afloop der confe rentie dat het slechte een beleefdheidsbe zoek was geweest, waarbij echter toch een gedachtenwisseling over do algemeene si tuatie had plaats gehad. Hymans heeft Herriot op de hoogte gesteld van den in houd der besprekingen welke hij en Theu- nis met Mac Donald en Mussolini hebben gevoerd doch tot een grondige bespreking is het niet gekomen. Daarvoor zal men wachten tot Dinsdag als Herriot te Brussel komt. Dat hij Zaterdag naar Londen zal gaan deelden wij al mede. En Lord Par moor kwam hem in verband daarmede be zoeken om do conferentie voor te bereiden. Tegelijkertijd blijkt hij echter namens Mac Donald te hebben gevraagd aan Herriot of het hem mogelijk zou zijn Vrijdag (dus morgen) al naar Londen ia komen.. J)o Britsche premier zou gaarne twee volle dagen voor zijn onderhoud met Herriot ter beschikking hebben, doch Maandagmorgen is hij wegens dringende redenen verplicht, naar Glasccw te vertrekken. De Fransche premier heeft hieromtrent nog geen beslissing genomen. Maar de waarschijnlijkheid, dat hij morgen al zal gaan, is ongetwijfeld heel groot. DUITSCHLAND. Wat" de pers zegt over de Fransche regeeringsverkla- ring. Het overbrengen van gevangenen. De Fransche regeringsverklaring is niet bepaald met onverdeelde instemming ontvan gen. Dat de rechtsche bladen zich in felle bewoordingen uitten behoeft geen betoog, maar ook links toont men zich niet zeer verheugd. Blijkbaar zijn de verwachtingen in puitschland van een radicaal Fransch ministerie wat al te hoog gespannen geweest en heeft men zich te weinig rekenschap gegeven van het feit dat de regeering- Herriot in feite een minderheidsregeering is, zoodat deze geheel afhangt van de „good will" der andere, meer gematigde partijen, waarnaar zrji zich te richten heeft, t Is best mogelijk dat Herriot gaarne verder zou willen gaan dan hij thans heeft aan geduid, maar de politieke verhoudingen dwingen hem tot beperking. Dat had men ook in Duitschland kunnen begrijpen. Hu dat niet gebeurd schijnt te zijn is men teleurgesteld en vooral de afkeuring van Herriot's voornemen om niet onmiddellijk alle Duitsche gevangenen ïn vrijheid te stel len, is algemeen. Men verklaart in de organen van alle partijen, dat men wel weet, hoe uiterst rekbaar de definitie van „overtredingen, die gevaarlijk waren voor de Fransche bezet tingstroepen", die Herriot aangewezen heeft als uitzonderingsgeval, waarin gevangenen niet vrij te laten zgn, volgens Fransche beoordeeling is. Men vreest, dat daaronder zeer vele gevallen zullen behooren. Zelfs de democratische bladen wijzen er op, dat ook die Duitschers, die zich aan sabotage schuldig maakten, toch geen oogenblik door oneer volle motieven gedreven werden en dus even eens in vrijheid moeten gesteld worden. De „Zeit", het blad van minister Stresemann, spoort de Duitsche partijen aan, nu eens één lijn te trekken, teneinde uit de situatie in Frankrijk alle mogelijke voordeeleu te trek ken. Gemeld wordt dat dertig Duitschers uit het Roergebied, die veroordeeld waren we gens deelneming aan het lijdelijk verzet, van St. Martin op het eiland Ré naar Parijs zij'n 'overgebracht, om in gevangenissen in het Rijnland te worden opgesloten. Duitschland heeft van zijn kant de in vrijheidstelling gelast der Franschen, die ïn Duitschland worden gevangen gehouden. FRANKRIJK. Liefde voor den vrede In afwachting cp Herriot's daden De amnestie-bepalingen. Bijkans alle bladen keuren de regeerings- verldaring, zoowel als de boodschap van Doumergue, goed. Vele spreken er hun vol doening over uit in de ministerieele verkla ring de noodige beslistheid te vinden inet betrekking tot de Fransch-Duilsche politiek. Zij zijn van oordeel dat de zinsnede: „Wij zullen het Roergebied niet ontruimen zon der dat wij onze waarborgen hebben ver kregen", het Duitsche offensief, dat ten doel heeft de nieuwe regccring er toe te brengen het Roergebied onvoorwaardelijk te verla ten, tot slaan brengt. De „Figaro", die er op wijst dat uit de regeeringsverklaring de liefde voor den vrede straalt, welke geheel Frankrijk gevoelt, en tevens dat üerriot dui delijk de grenzen aangeeft, die hij niet wenscht le overschrijden, besluit met te zeggen dat de Franschen zich bij Ilerriols woorden kunnen aansluiten, maar dat zij zijn daden afwachten. Het kabinet houdt zich bezig met het vaststellen van de amnestie-bepalingen. Onder de amnestie zullen vallen alle ge vallen die door het Hoog Gerechtshof sinds 1914 zijn berecht; dus ook die van Caillaux en Malvy. ENGELAND. Mac Donald over de voorkeur rechten. Home Bule. Bij het voortgezette debat over de rijks voorkeurrechten heeft Baldwin, de leider der conservatieven gezegd dat er, aange nomen dat de resoluties werden verwor pen, naar zijn meening geen sprake kou zijn van woordbreuk. Het zou, naar hij meende, dwaas zijn, doch geen woordbreuk, omdat de parle menten in deze aangelegenheden het laat ste woord hadden. Hij meende, dat al deze resoluties gerust konden worden aanvaard, daar zij vielen binnen het kader van de be staande fiscalo regelingen des land3, en verklaarde, dat altijd zijn ideaal is ge weest een rijk of gemeenebest, dat vrijhan del had binnen zijn grenzen en een douane tarief en protectie daarbuiten. Asquith, de leider der liberalen, noemde de resoluties een verzachte en bloedarme lezing van het echte evanglie van de rijks preferentie. Hij zeide, dat hij tegen de re solutie zou stemmen. De premier verklaarde, dat de uiterlijke verschijning van de resoluties niet him werkelijke waarde weergaf. Zij waren in werkelijkheid een preliminaire verklariüg ten gunste van een volledig program van rijkspreferentie. De preferentie, die Au stralië en Canada Engeland geven, betee- kende, dat de Australische en Canadeesche consument, zonder verandering van zijn stelsel, zonder prijsgeving van zijn protec- tiegedachten en zonder ook maar eenigs- zins af te wijken van zijn voorstelling van nationale economie, de tariefmuren tegen Engeland heeft gehandhaafd, doch ze eenigezins lager gemaakt te onze gunste als waren wij vreemdelingen. Rijksprefe rentie echter van het standpunt van Enge land was iets geheel anders. Tcnei«do te voldoen aan de eiscfoen van hen, die aan vaarding van de resoluties bepleitten, zou den wij onze beginselen moeten prijsgeven en niet slechts onze betrekkingen met de zelfbesturende Dominions opnieuw moeten regelen, doch ook een fiscaal stelsel moeten ontwerpen, dat onze betrekki- gen met an. dere landen, die goederen naar Engeland zenden, of ons op buitenlandsche en neu- trale markten concurrentie aandoen, op nieuw regelt. Hier school de moeilijkheid De premier zeide, dat de gedachte van Baldwin van een rijk niet vrijhandel binnen zijn grenzen en protectie daarbuiten hier. op neerkwam, dat het Britsche rijk in eco- nomisch opzicht zou gaan gelijken op een federatie van Amerikaaneche staten. Dit was onmogelijk. „Indien deze resoluties en bepaalde stap in die ricLting waren aldus de premier, „zou ik er vanavond vóór stemmen. De reden, waarom ik ge loof, dat zij geen stap in die richting zijn en waarom ik meen, dat rijkspreferentie geen 6tap in die richting is, noopt mij er tegen te stemmen." Mac Donald heeft in het Lagerhuis mee gedeeld dat de regeering er niet in ge. slaagd is dc medewerking te verkrijgen van alle partijen voor de instelling van een commissie van onderzoek inzake het vraag stuk van home rule voor Schotland, Wales en Engeland en dat de regeering het, met het oog op andere werkzaamheden, treurde, dat zij niet in staat was, de kwet- tie in deze zittingsperiode verder te be handelen. LITHAUEN. Een nieuw ministerie. Uit Memel wordt gemeld dat Toumenas tot minister-president 1*9 benoemd, en te vens binncnlandsche zaken en justitie voor zijn rekening neemt. Minister van buiten landsche zake wordt Gzernetzkia, dc Litau- sc-ho gezant te Londen. ^«RIKA. Het antwoord aan Japan, Het antwoord van Hughes, den staat secretaris van Buitenlandsche Zaken, op het protest van Japan tegen de bepalingen der nieuwe ioirai gratiewet, waarbij dc Ja panners worden uitgesloten, is in vriende- lijken toon gesteld, doch in krachtige ter men vervat. Het verklaart dat het Con gres volkomen in overeenstemming met zijn rechten heeft gehandeld toen het «ie wet aannam en dat de nieuwe wet gebie dend is voor bc-t uitroerend bewind, en derhalve geen speelruimte laat bij de uit> voering van de bepalingen. ZUID-AFRIKA. De regeeiingspaitij verslagen, Aan een nedei-la&g van het kabinet- Smuts Iran nauwelijks meer worden twijfeld. Volgens de tot dusver bekende uitslagen werden gekozen: 37 leden van de *Zui d-Afrika ansche pari ij, 18 arbeiders, 2" nationalisten en 1 onailiiankelijke. VplgeaJ deze cijfers hebben de nationalisten cnJt M arbeiders, die een coalitie hebben gtf!* ten, tot nu toe een voorsprong van a?.\ zetels op de Zuid-Afi ikaansche partij (ie- geeringspartij). Definitieve conclusies kun nen echter biog niet worden gotrokken om dat het Huis van Afgevaardigden uit 134 leden bestaat, en momenteel nog slechts&3 uitdagen bekend zijn. In de vorige Kamer, waren dc paitijea j al3 volgt vertegenwoordigdZuicl-Afri- kaanfiche partij 79 zetels, nationalisten zetels, arbeids 9 zetels cn onafhankelijked 1 zetel. Naar Reuter meldt souden twaalf Karnen leden hun zetel aan generaal Smuts heb ben aangeboden MEXICO. Een officieels mededeeling. De regeering heeft een officieele mede' deeling uitgegeven waarin zij zegt dat den Mexicaanschon consul-generaal te Londci ia opgedragen, op het dreigement van Ram say MacDonald, de diplomatieke betrekkin-, gen met Mexico te zullen afbreken, indien Mexico overgaat tot uitzetting van dep beer Cummins vóór de aankomst van do Britsche diplomatieke missie, le antwoor den, dat het onmogelijk was, Cummin houding nog langer te gedoogen en dat bi; moest worden teruggeroepen. BUITENLANDSCH GEMENGD. In een conferentie van mijneigenaars en het bestuur van de Mijnwerkersfederalie in Engeland is een nationale overeenkomst ge- teekend, die de (vroeger reeds gemelde) nieuwe voorwaarden behelst, welke voor allo mijndistricten tot 30 Juni 1925 zullen gelden. Te Moskou is het wereldcongres der com munistische Internationale begonnen. Bij een overtocht over de Isar bij Unler- föhring zonk de veerboot plotseling in de diepte. Er bevonden zich 16 arbeiders m Slechts 5 konden gered worden; er ver dronken 11. De rijksvoorkeurrechten. LONDEN, 18 Juni (Reuter). Hel Lager huis heeft het eersle deel der resoluties in zake de rijks pn?ferentice!e rechten verw^ pen. waarop de oppositie het overige Z deelte introk. Na de verdwijning van Malteoïb- ROME, 19 Juni (Belg. Tel. Ag.). GiovaBW MarineJli, vroeger lid van het fascista? directoire, is gearresteerd onder Lc^cht'^ ging andere personen te hebben overge- om MatteoUi op onwettige wijze z,Jn soonlijkc vrijheid te benemen. Stc-fani meldt, dat de liberale P?r;13 'jn volgend telegram zond aan Musso in- <1.^71 prncjfiffv» uren. die het vadcrlnn oigenq leiegram zoim aan dezt ernstige uren, die het vaderlan gij verdiend hebben, beveetigt de pari ij, dat Zij zich solidair verklaar- heTstelarbeid. Ook vereenigingen zenden huldctelegrammen aan M'1"

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2