AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Woensdag. „Jeiuël" (Middelstegracht, 3s): Samen komst. 8 uur. Sladszaal (kleine): Bijeenkomst deelne mers 3-Octobei-feestelijkheden. Halfnegen. Docderdaa. Klisabetbebof: Medisch Consultatie bw» rcau voor Alcoholisme. 8 uur. „Jcruël'-' (Groenesteeg 16): Bijbclbe- spreking. 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Juni a s. waargenomen door de apotheek van den heer IJ. J. M. Proot, Maarsmanssleeg 17, tel. 435. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILL EN, Breestraat 154 Firma A. HtLLEN, Stationsweg Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogewoerd 24 Fa. A. J. H. WIJTENBURG, Haarl.str. 2 en bij A. GERRITSEN, Alplian aan den Rijn en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haari straat 128 ontslag worden verleend en zal het secreta riaat dier Haden worden waargenomen door een ambtenaar van den Raad. Bij Kon. besluit is toegekend de eere medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan A. H. de Lau, werkend lid der fanJare „Somcrcns Lust", te Someren. In dit jaar zullen voor de betrekking van surnumerair der Posterijen en Tele grafie geen plaatsen beschikbaar worden gesteld. De gewone audiënties van den Minis ter van Justitie zullen Zaterdag 21 en Za terdag 28 dezer niet plaats hebben, doch in de plaats daarvan zal een audiëntie worden gehouden op Maandag 23 dezer. Ie halftwee. UIT "MED. OOST-INDIE. Geen sabotage. [WELTEVREDEN, 16 Juni. (Anela). De pogingen tot het vtotslecpen van den Nord- deulsche Lloyd-stoomer „Saarbrücken" zijn met goeden uitslag bekroond. Het schip is nu te Sabang. Vulgens nadere inlichtingen is er geen sprake van sabotage. Dinsdagmiddagisopde Konings- brog, bij bet Korte Voorhout te 'a-Graven- hage, een vrg ernstige aanrijding gebeurd tusschcn een auto, waarvan de eigenaar in Delft woont, en een motorfiets, bereden door mej. J. B., uit Katwijk. Ofschoon de laatste nog niet door de politie is gehoord, in ver band met haar vr\j ernstigen toestand, schijnt reeds te kunnen worden geconcludeerd, dat de motorrijdster zich bij het kruispunt niet stipt aan de regels van den weg heeft ge houden. Zij is met een gebroken sleutelbeen en een hersenschudding door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis ver voerd. Het motorrijwiel werd geheel vernield. In Juli zullen in openbare veiling worden gebracht het theater „Flo ra" in de Amstclstraat, het Bioscoopthe ater in de Reguliersbreestraat, het kan toor der firma Nöggerath op de Heeren gracht en het vroegere kantoorgebouw van Wertheim en Compertz in de Amstel- etraat, te Amsterdam, dat destijds voor een belangrijk bedrag door „Flora" aan gekocht werd. In de studie-zaal der Amster- damscho Universiteitsbibliotheek heeft, den twaalfden dezer maand, bij het weg bergen van een door een bezoek(st)er ge raadpleegd tijdschrift, de amanuensis daar in gevonden een vergeten... kunstgebit. De eigenaar(-nares) heeft zioh tot dusverre piet aangemeld. Te AVeesp brachten een c o m- mies-dicnstgeleider een commies De Vries en een hulpkeurmeester een bezoek bij slager D. v. d. H., aangezien vermoeden bestond^ dat er een kalf geslacht was, waarvan geen aangifte was geschied. Het onderzoek ging met moeilijkheden gepaard In de slaapkamer pleegde v. d, H. ernstig verzet tegen den commies. „In dat bed ligt mijn vrouw en je hebt hier niets te maken" I riep de slager. Toen de ambtenaar wilde naderen, greep de sla ger hem en trachtte hij hem de kamer uit te dringen. Deze liet den weerspannigen slager door den anderen commies en den hulpkeurmeester stevig vasthouden, waar na hij een onderzoek instelde. Toen hij de dekens wegsloeg, lag daarhet ge dachte kalf in plaats van de slagersvrouw. De slager was nu niet meer voor rede vatbaar. De commies en de hulpkeurmees ter vonden het raadzaam den winkel te verlaten en ook de commies-dienstgelcider wilde het voorbeeld volgen. Hij gleed echter uit, en terwijl hij op den grond lag, greep do slager een hakmes en wilde hier mede den heer Jansen te lijf. Do vrouw van den slager trachtte tusschenbeide te komen, doch dit gelukte niet. De commies kreeg een diepe wonde in den rechterarm. De getroffene vluchtte de straat op. De dager had inmiddels alle deuren afgesloten en weigerde de inmiddels gekomen politie den toegang. Toen de politie chef hem telefonisch op het verkeerde van zijn op treden wees, ontsloot hij eindelijk do deur en liet alle beambten weer binnen. Maar toen bleek, dat het geslachte kalf inmid delsopnieuw verstopt was. Na lang praten liet hij het door zijn knecht te voorschijn halen. De prijzen der nieuwe a a i d - appelen zijn voor de Langedijker tuinbon wers een groote tegenvaller. Bij den eer sten aanvoer was de prijs ongeveer f34 per 100 K G., terwijl dit verleden jaar f 20 hooger was. Al spoedig zijn de prijaen nog aanmerkelijk acuteruitgeloopen, zoodat op 't ocgenblik ongeveer f 1<3 wordt besteed. Er ie weinig aanvraag en vooral uit Duitschland komen weinig kooporders in. Men had verwacht, dat vooral uit dit land veel vraag zou zijn gekomen. Boven-^ dien worden veel Malta-aardappelen ge ïmporteerd, wat ook drukkend op de prij zen inwerkt. De passagiersluchtdienst Ko penhagen—Rotterdam blijkt dit seizoen een groot succes te zijn en de machines vliegen steeds geheel met passagiers bezet Eergisteren moest uit Kopenhagen een extra-vliegtuig vertrekken en ook (lit was geheel bezet Gisteren moest met een e tra- toestel "toch nog een passagier achterbleven. In de woning van den heerH. de S., Ginnekenweg 97, te Teteringcn, is tusschcn Donderdag en Maandagnacht in gebroken. De familie S., die in België ver toeft, had de controle over haar huis over gelaten aan de firma Van E. H., te Gin- neken. Toen een der firmanten gisteren een bezoek aan de woning bracht consta teerde hij tot zijn grooten schrik, dat in brekers op duchtige wijze in het pancf hadden huisgehouden. Telegrafisch werd de familie S. van het gebeurde op de hoog te gebracht, die zoo spoedig mogelijk te rugkeerde. Bij een onderwek in de villa bleek, dat tal van antieke voorwerpen, die in de salons voor het grijpen stonden, gestolen zijD. Voorafi schilderijen, zilver en koperwerk maken deel uit van de buit. Er is voor circa 7000 a 8000 gulden aan waar devolle voorwerpen weggesleept. Mare chaussee en politie stellen een uitgebreid onderzoek in. Van de daders is tot heden toe nog geen spoor gevonden. Iemand, die nietuitmuntte door een boeienden verhaaltrant, vertelde in een gezelschap van zjjn ervaringen in Zwitser land. „Daar stond ik", zeide lift nadat bi} onge veer een hal! uur het woord had gehad, „met deu gapenden afgrond tegenover mij"*. „Gaapte die afgrond al, toen n er aan kwam?" viel iemand van het gezelschap hem in de rede. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het programma van Heillot. Een goede ontvangst. Geen ontruiming van het Roergebied. Aan den arbeid. De regeeringsverklaring van Frankrijke nieuwen premier beeft weinig nieuws meer gebracht, niettegenstaande zij zeer uitvoerig is. 't Kon trouwens ook moeilijk anders, omdat Uerriot in tal van gesprekken de greote lijnen van zijn programma reeds we reldkundig had gemaakt. Dat zij desondanks door Senaat en Kamer, die gelegenheid te over hebben gehad om Herriot's opvattin gen aan een ernstig onderzoek te onderwer pen, zoo gunstig is ontvangen stemt tot vol doening. Heel duidelijk is de wensch naar voren gekomen dat zoo spoedig mogelijk de behandeling der schadevergoedingskwestie ter hand zal worden genomen en dat Herriot, dio heden te 'Parijs een onderhoud zat heb ben met Hymans, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, door niets zaf wor den verhinderd om Zaterdag naar Londen te gaan ten einde te confereeren met Mac Donald. Het is daarom dat de regeeringspar- tjjen en de socialisten alle door hen ingedien de interpellaties hebben ingetrokken, en het is tevens ook daarom dat de oppositie zich zoo kalm beeft gedragen bü het debat, dat op de regeeringsverklaring volgde. Er valt anders genoeg te discussieeren over Herriot's programma. Zeker, het ademt een geest van eerlijkheid en openhartigheid, het legt aan den dag een oprecht gemeend streven naar gezonde democraten en een duurzamen wereldvrede maar het bevat toch ook tal van punten waarvan verwacht werd, dat zij heftigen strijd zouden uitlok ken, zooals de kwesties van: het vereni gingsrecht, het gezantschap bjj het Vaticaan en het verleenen van gratie. De oppositie hceit er zich weinig druk om gemaakt giste ren en het is te verwachten dat Herriot een flinke meerderheid zal krijgeD bjj de stemming. Ook zijn tegenstanders willen hem, evenals zulks in Engeland met Mac Donald is geschied, een eerlijken kans geven en zij 2(jn daar te eerder toe gekomen nu het ont wikkelde programma Verschillende punten be vat waarmede ook ztf zich ten volle kunnen vereenigen. Een der belangrijkste daarvan is stellig wel het vraagstuk der Roerbezet ting. Zonder omwegen toch heeft Herriot verklaard dat de regeering, hoewel zgl af- keerig is van een politiek van het nemen van onderpanden, het toch niet mogelijk acht het Roergebied te ontruimen, voordat aan de voorwaarden van het rapport-Dawes is voldaan. Daarmede kan Duitse hland bet doei), en het zal, als bet verstandig is, z'n politiek er mee in overeenstemming brengen. Een politiek, die gericht moet zijn op offervaar digheid en vertrouwen. Dat Herriot tot bo vengenoemde verklaring zou komen, lag voor de hand na de benoeming van generaal Noliet tot minister van Oorlog en naz'on officieel commentaar daarop, waarin hjj den toestand vergeleek bij dien van 1807, .toen na den vre'de van Tilsit tal "van vercenigiïigen werden opgericht, welke eigenlijk niets an ders bedoelden, dan het leger in het geheim te versterken en te vergrooten. Dat de nieu we minister-president voor het toetreden van Duitschland tot den Volkenbond is was reeds bekend. Hij heelt te dier zake den steun van Mac Donald, die zich iu het Lagerhuis ia ongeveer gelijke bewoordingen heeft uitge laten. Maar dat hierover in de Fransche Ka mer nog wel een hartig woordje zal worden gesproken, ligt voor de hand. Tenzij de oppositie ook heden haar afwachtende hou ding blijft aannemen. Het debat kan dan al vrjj vlug worden beëindigd, waarna het door de Fransche bladen uitgegeven wacht woord „Aan den arbeid'' eerst recht van kracht begint te worden. „Aan den arbeid"..... Inderdaad, men heeft al veel te lang de behandeling der Europeesche problemen opgehouden. Zal nu de oplossing worden gevonden 1 j De Raad van den Volkenbond heeft de Engelsche nota onderzocht inzake bet recht van onderzoek van den Volkenbond iu de toekomst, wat betreft het toezicht op de ontwapening van Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije bij het eindigen van het tegenwoordig toezicht Lord Parmoor wees op de beteekenis van deze quaestie, die nog ingewikkelder is geworden tengevolge van het onderzoek van de betrokken re- geeringen om bij de debatten van den Raad tc-genwoordig te mogen zijn. De Jouvenel slelde voor: lo. san een commissie van juristen de quaestion preju- dicielle voor le leggen2o. aan de perma nente commissie van advies op te dragen, de organisatie van het toezicht op te dragen, terwijl de Raad van den Volkenbond zic'u zijn loekomslige beslissingen voorbehoudt Eranling aanvaardde de voorslellcn. De Raad besloot vervolgens, het advies in te winnen van het hof van internationale justitie len aanzien van de afbakening van de grens tusschcn Servië en Albanië. DUITSCHLAND. Geen spoorwegstaking. De staking op 'de epoorwegen is afge wimpeld. Er is volledige overeenstemming bereikt. De Iconen der arbeiders zullen met 10 pCt. worden verhoogd. FRANKRIJK. De regeeringsverklaring voorgelezen Toejuichin gen in Senaat en Earner - Bekorting van het debat. Zoowel in Senaat als Kamer heeft gisteren gelijk was aangekondigd de voorlezing plaats gevonden van de preddentiee'e bood schap en de ministerieels verklaring. In den J Senaat werd dezo voorlezing herhaaldelijk door gejuich onderbroken, doch in de vol- talligo Kamer was het met de instemming zeer zeker niet minder gesteld. Po toe juichingen van dc linkerzijde waren niet van do lucht, terwijl de geheele Kamer, met uitzondering van de Communisten, applau disseerde bij de passage, waarin de president verklaarde de Grondwet te zullen eerbie digen en steeds in de rol te zullen blijven, welke deze hem toekent. Rechts hield zich overigens merkwaardig stil. Bij de regee ringsverklaring juichte ze niet. doch ont hield zich tevens van protesten. Wij meencn op Doumergue's boodschap niet te behoeven ingaan, (Het bekende standpunt werd nog eens gereleveerd en wat er nog vermelding van zou verdienen vindt men terug in de regee ringsverklaring, welke wij hier laten volgen. De verklaring der regeering—Herriot be vestigt het voornemen om het gezantschap bij het Vatikaan af t« schaffen en de wet op dc congregaties toe te passen, doch zonder vervolgingen of onverdraagzaamheid. De regeering zal aan de ambtenaren het recht van vereeniging toekennen, doch ziet van geen enkel harer rechten af voor het geval eener collectieve actie der ambtenaren tegen de belangen van de natie. "De regeeringsverklaring voorziet den te rugkeer tot het arrondissementskiesrecht; verbetering van de inlijving vnn Elzas en Lotharingen in het geheel der republikein- sche wetgeving, onder eerbiediging van de stoffelijke en zedelijke belangen der bevol king. Do regeering zal er over waken, dat de financieels bronnen gewijd aan het herstel der verwoeste gewesten doelmatig worden gebruikt. Zj) zal de door de arbeidswereld ver worven voordeelen niet laten aantasten, den achtuursdag bandhaven en spoedig de inter nationale arbeidsconnecties van Washington en Genève ratiliceeren. De regeering zal de nationale productie uitbreiden, alsmede de industrieels macht en den rijkdom der koloniën; zij zal de industrie moderniseeren. De Staat zal de sociale ver zekering invoeren. De regeering zal trouw waken voor het crediet van Frankrijk en eerst tot een nauw- keurigeu inventaris van den toestand over gaan. Zjj zal het evenwicht van de begroeting verdedigen en om aan de schatkist do noo- dige stabiliteit te geven, de vlottende schuld trachten te verminderen. Zjj zal het publiek in de gelegenheid stellen om in te schrijven op een g ooto consolideeringsoperatie. Zij zal overgaan tot de reorganisatie van het leger volgens de ervaringen van den oorlog en de behoeften van het land en den werkelijken militairen dienst verminderen, maar zoo, dat het land geen oogenblik in gevaar of verzwakt zal zjjn. Frankrijk ver werpt iedere gedachte van verovering of annexatie en wil alleen veiligheid met waar digheid en onafhankelijkheid Het wil enkel vrede voor zichzelf en ook voor de andere volkeren. .1 De democratische regeering zal krachtig de rechten van Frankrijk verdedigen zooals zjj in de verdragen neergelegd zijn. Wjj heb ben recht op de schadevergoeding, die wjj verkrijgen willen in naam van het recht. De nieuwe internationale orde, die wjj wenschen kan niet gegrondvest zijn op, onrechtvaar digheid. Het zal enkel van Duitschland afhangen of het in den Volkenbond zal treden, wan neer het aan de eischen van het verdrag voldaan heeft, dat de schadevergoeding bo- treft en de veiligheid. Ofschoon gekant tegen de politiek van bezetting en beslag op terri toriale panden, achten wij het, ten aanzien van den tegenwoordigen toestand in Duitsch land, tegenover de noodzakelijkheid om niet alleen Frankrijk, maar alle landen te be schermen tegen een nieuwen aanval der pan- germanisten en nationalisten, niet mogelijk om de Roer te ontruimen, vóór de panden, door de deskundigen voorzien met recht matige en doelmatige uitvoerings waarborgen, tot sland gekomen zijn en in handen gesteld der internationale organis men, die aangewezen zrjn voor hun beheer. Wjj zijn ook van meening, dat het, in het belang van den vrede, noodig is op de ont wapening van Duitschland toezicht te hou den door een gemeenschappelijke actie der Geallieerden en zoo spoedig mogelijk door de actie van den Volkenbond. Wij1 zullen het vraagstuk van de veiligheid moeten op lossen door waarborgverdragen, zelf onder controle van dien bond geplaatst. Frankrijk zal aan alle naties het voor beeld geven van een gids voor den eerlijken en duurzamen vrede. Wjj zullen onder alle volkeren den demoeratisehen geest bijstaan en al het mogelijke doen om deu Volken bond te versterken en alle internationale in stellingen voor de verspreiding van inlich tingen, voor toenadering en arbitrage. Wij zullen éen politiek toepassen van rechtvaar dige handelsovereenkomsten, dc banden ver sterken, die ons vcreenigen met onze vrien den en bondgenooten. Wij zullen hun het bewijs leveren van den vredeswil en de goede trouw van Frankrijk. Frankrijk, dat geen haat kent en enkel op het recht steunt, kan geen zwakheid aan den dag leggen tegenover hen die in Duilsch- land niet opgehouden hebben de verdragen to verminken, den geest der revanche te onderhouden in de plannen tot herstel der monarchie. Wij wenschen de Dnitsche de mocratie vasten grond te zien krrj'gcn. Wij stemmen nu reeds toe in welwillende maat regelen. Wij zrjn voornemens delini- tieve gratie te verleenen en de bevelen tot uitzetting in te trek ken, waarvan wij do modaliteiten zullen bestudeererr. Dergelijke besluiten bewijzen, dat, indien de Duitsche regeering den voor- arbeid bespoedigt voor een loyale toepas sing van het verslag der deskundige:), de Fransche regeering het antwoord niet schul dig blijven zal op do pogingen van een Duitschland, dat vastberaden den weg dei- democratie en van den vrede zon opg an. De tragische verschillen in de leer, die ons van de regeering van Moskou scheiden, laten ons niet vergeten dat het Russische volk lang heeft gebloed op het gemeenschap pelijke slagveld. Wij bereiden nu reeds de hervatting voor van normale betrekkingen met Rusland onder de voorwaarden, die de arbeid voor de verdragen ons oplegt en vóór wij een formule aanvaarden, die de Fran sche belangen waarborgt moeten wij de noo- dige inlichtingen inwinnen. a Doordat de regeeringspartijen, met inbe grip van de socialisten, besloten hadden ter bekorting van het debat alle door hen inge diende interpellaties in te trekken was het woord aan de oppositie. De leider der Com munisten, Marcel Cachin opende het debat en onderstreepte verschillende socialistische wenschen, terwijl Roliin (namens het Cen trum) nadere bijzonderheden vroeg over dc Amnestie, do wederind.enstneming der spoor wegmannen en de verleening van het recht van vereenigen aan de ambtenaren. H'ij sprak de verwachting uit dat Herriot de rechten en de veiligheid van Frankrijk zal weten te verdedigen. Louis Dubois, als oud-voorzitter van de Commissie van Herstel, hield vervolgens een zeer lange redevoering onder citsering van vele cijfers, waarin hij de geschiedenis van het herstel-vraagstuk weergaf. Verder is alleen nog Bokanowski inge schreven, die de regeering zal interpelleeren over haar financieele politiek. Wanneer tot stemming wordt overgegaan, zuffen de radicaal-socialisten een motie'nldie- ren, welke1 in de volgende termen vervat zijn: „De Kamer, besloten de rcpublikeinscbe politiek voort te zetten, welke door het land is aangewezen en vertrouwen stellende in de regeering, gaat over tot de orde van den dag". Men meent dat het debat heden al zal worden beëindigd. i i 1 ENGELAND. Het debat over de voorkeur rechten. De meening van Thomas. In het Lagerhuis is gisteren het debat begonnen over de resoluties, door de on langs gehouden Rijksconferentie aangeno men, niet name over de kwesties der voor keurrechten. De minister van koloniën, Thomas, wees er op, dat de uitspraak der kiezers over het beginsel van voorkeur on gunstig was uitgevallen. Hij veroordeelde verder het streven om van deze kwestie een partijzaak te maken, en betoogde dat hel noodig is het heele vraagstuk der Rijkscon- ierenlie opnieuw principieel onder de oogen le zien daar het niet fair is verantwoorde lijke staatslieden uit de dominions bijeen 1e roepen voor de bespreking van voorstellen welke onmiddellijk na hun vertrek weer worden verworpen ten gevolge van een re- geeringswisseling, Ilij was van meening, dat de eenheid van het Rijk er mee gebaat zou zijn, wanneer niet alleen de eerste minister der dominions, doch ook de verschillende oppositieleiders ter Rijksconferentie zouden worden genoo- digd. Hij had er reeds met verschillende ver antwoordelijke personen uil de dominions over gesproken en was in staat mede 1e dee- len, dat allen er van doordrongen waren, dat een verandering in dien geest dringend noodig is ,ten einde de Rijksconferenlics vruchtbaarder te maken dan zij tot dusver geweest zijn. Thomas voegde hieraan loe, dal er tal van economische vraagstukken zijn, welke kun nen worden behandeld los van de partij- en fiscale overwegingen. De regeering is be reid, wanneer de dominions er voor voe len, dergelijke kwesties door een imperiaal economisch comité te doen behandelen. De laatste rijksconferentie heefl zich ook reeds voor een dergelijk comilé uilgesproken, doch dan met uilsluitend adviseerend karak ter. De regeering daarentegen i9 van mee ning, dal het comité rechlslreeks opdracht moet krijgen om over verschillende econo mische vraagstukken 1e rapporteeren. Tenslotte verklaarde de minister dal de regeering de stemming over de revoluiia vrij liet en zich bij den uitslag zou neerW, gen, doch dat zij zelf lot tegenstemmen jd, viseerde. Door de oppositie zijn tien moties inj(, diend, waarover hedenavond zal worden ge, slemd, ITALIË. 4 De mmiafeiciiais. De berichten omtrent de zaak Matleottj zijn nog steeds legio. Doch dc betrouwbaar, heid laat veel te wenschen over. Onze me- dedeeling van gisteren betreffende een mi- niatererisis blijkt echter wel juist te zijn. Zij vereischt alleen in zooverre rectificatie dat Mussolini niet het ontslag van zijn ka binet aan den koning heeft aangeboden maar dat alle ministers hun portefeuilles ter beschikking hebben gesteld van Mus ij. Iini, opdat deze alle vrijheid van handelen zal hebben in zake een noodig geachte re constructie. Wat het verdwijnen van Mat- tcetti betreft, kan vermeld - worden dat thans reeds ongeveer zeventig personen zijn gearresteerd. ZUID-AFRIKA. Smuts verslagen. 1 De verkiezingen hebben een groote ver- rasting opgeleverd. Reuter meldt heden» morgen dat Smut9 in zijn kiesdistrict Pre toria-West is verslagen. Bijzonderheden ontbreken nog. TAPAN. Nieuwe maatregelen legen Ame< lika. Waar is het einde? Het Amcrikaansehe antwoord op het protest der Japansche regeeriog tegen uitsluiting van Japansche immigranten ie aan den Japanscben gezant te Washing, ton overhandigd. Het zal gelijktijdig Tokio eri Washington worden gepubii- ceerd. Natuurlijk verwacht niemand Cr ecnig resultaat van. De stemming in Japau is nu niet meer door beleefde briefjes tot bedaren te brengeD. Rcrds gaven wij eeni, ge voorbeelden van dc ontevredenheid der Japanners. Er kunnen er meerdere aau worden toegevoegd. Zoo eiselicn alle Ja pansche christelijke leider.% dat de kerk wordt losgemaakt van bet Amerikaansobe patronaat. Eu zoo is in een groote vei-ga- bcrin van ingezetenen van Yokohama be sloten als protest tegen de Amerikaansche maatregelen den Amcrikaanscicn handel te boycotten door uitsluitend Indische ka toen jd te voeren en Japansche zijde naar Europa uit te voeren. Met belangstelling begint men z.icli buiten Japan af te vragen waar bet eind zal zijn van al dio, ten op, zichtc van Amerika, onvriendelijke maat regelen; en tevens: wanneer Uncle Sam een tegenactie zal beginnen. Want daar, toe zalh et toch op den duur wel komen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Dinsdagavond, aldus meldt Wolff uit Bergen, zijn in dc Weit fiord bij dc Lofotcu do twee Noorscr.e stoomschepen Haakm Jarï en Kong Haratd in een dichten mist op elkaar geloopen. De Haakon Jar! is ge zonken waarbij 13 a 20 personen, in hoofd zaak vTouwen en kinderen, zijn verdron- ken. De Kong Harald is er betrekkelijk goed afgekomen. De jaarlijksehc conferentie van het Inter nationaal Arbeidsbureau te Genève il Maandagochtend geopend. BraDting (Zweden) is met algemeene steal- inen tot president verkozen. In een gemeenschappelijke vergadering van patroons- en arbeidersvertegenwoordi- gers in de Engelsche bouwvakkeD is men tot overeenstemming gekomen ten aanzien raa de nationale loonkwestie. De loonen zullen voor alle categorieën onverwijld met eeu halve penny per uur worden verhoogd. De Duitsclmationale Volkspartij houdt van 16 tot 21 Juni in den Rijksdag te Berlijn een ..völkische week", hoofdzakelijk ini verschillende spiekers gelegenheid te geren de rassenquacstie in verband met natie en politiek te bespreken. De openingsplechtig heid had gisteren plaats. Te Dresden is Maandag dc 24e algcmccne vergadering van den bond van Duits'-'ha mijnwerkers geopend. Zij werd o.a. bijge woond door vertegenwoordigers van buiten landsche wcrkeitorganisaties cn een gevol machtigde van het Intern. Arbeidsbureau te Genève. De transportarbeiders en de werkgevers in Noorwegen hebben de nieuwe loonovcr- eenkomst aanval-L Het werk zal dadelijk worden hervat. Op het vliegveld te Ma vgdenhurg is era vliegtuig in brand gevi igc.n en neergestort. De bestuurder raakte er onder en verbrand de. De waarnemer sprong er uit, doch brak zijn nek. De betrekkingen tusschen Engeland «a Mexico. NEW-YORK, 17 Juni. (V. D.) Het „be leg" van het Britsohe legafcicgebouw to Mexico-City, waarin zich de Britscbe zaak* gelastigde Cummins bevindt, is opgeheven.- Cummins werd voorzien van levensmidde len en de telefoon- en electriciteitsverbm- dingen, evenals de watertoevoer en e postdienst, zijn hersteld, in afwachting van het antwoord van de Biitsche regeermg op zijn voorgesteld vertrek. Dë verkiezingen ln Zuid-Afrika. KAAPSTAD, 18 Juni. (Reuter) Qe stand der partijen na de verkiezingen van gi avond is als volg!: Zuid-Afrikaansche P 27, Labour 18, nationalisten 12 en onainan- kelijken 1 zetel. KAAPSTAD, 18 Juni. (Reuter) De. re»ï!j£ len der algemeene verkiezingen in Afrika vnr-r zoover lot nog toe keken nen aan dat het aantal uitgebrachte men f rooter is dan ooit te voren.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2