No. 19714. DINSDAG 17 JUNI Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het vtr^aamsts nieuws van heden. PRIJS DER AD VERTE NTIEN! 80 Cis. per regel. Bij regefabonnement belangrijk lageren priji. Kleine Adverlenllén, uitsluitend bij vooniitbctaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie (75 Redactie 1507. Postchèquc- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 8 maanden 235, per week ƒ0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd gijn. per week ."lïrr.-.O.ISt Franco per post S.35 portokosten. Slt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Yischmarkt 18, tel. 3225, is WOENSDAG verkrijgbaar GROOTE SCHELVI3CH a f 0.28 SCHOL a f 0.16—f 0.36, MAKREEL a f 0.20, POON a f 0.12, TARBOT a f 0.60 per pond en NIEUWE HARING a fO.OC per sink. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem Leiden, 17 Juni 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de be slissing op het verzoek van de N.V. „Ace- tylena" te 's-Gravenhage, om vergunning tot oprichting van eenb ewaarplaats voor benzine in het perceel Pelikaanstraat No. 13, kadastraal bekend Sectie H. No. 27G1, 2762 en 2763, is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, Rurgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Juni 1924 Legaiam Stolpianum. Curatoren van het Legatum Stolpianum aan de Rijksuniversiteit alhier hebben op de door hen uitgeschreven prijsvraag: Een uit eenzetting van de voorstellingen omtrent lots- bepaling en wereldheerschappij in de gods diensten van de Babyloniërs, of van de Egyptenaren, of van die beide volken geen antwoord ontvangen. Curatoren schrijven de volgende prijsvraag uit: „Het verzet tegen en de onthouding van metaphysica, die kenmerkend waren voor de positivistische en voor de eenzijdig kenkriti- sche scholen der 19de-eeuwsche wijsbegeerte I hebben plaats gemaakt voor een hernieuw- belangstelling in metaphysica. Gevraagd irordt een critisch onderzoek naar de op komst van dit nieuwe streven en naar de resultaten, waartoe het reeds thans heeft ge leid". Beperking van den omvang der verhan deling tot omtrent vijftigduizend woorden wordt aanbevolen. Antwoorden worden vóór 1 Januari 1926 ingewacht bij den voorzitter van het cura torium, prof. dr P. Ehrenfest, alhier, Na tuurkundig Laboratorium. Zij moeten in het Kederlandsch of in het Latijn getikt, met *en spreuk geteekend, en vc-rgc-zeld zijn van een verzegeld briefje, dat dezelfde spreuk draagt en waarin des schrijvers naam en adres zijn opgegeven. De prijs voor een goedgekeurd antwoord is de gouden medaille ter innerlijke waarde van f 250 en f 100 in geld, of wel, naar ver kiezing, de geheele som in gold. Het oordeel der curatoren zal in Juni 1926 worden bekend gemaakt. Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Departement Leiden. Gisteren werd in de sociëteit „Amicilia" g/nouden de algemeene ledenvergadering van het Departement Leiden van de Ncd. Mij. voor Nijverheid en Handel, onder voor zitterschap van den heer N. C. F. van Ginkel. Uit het jaarverslag, loopende over 15 Maart 192L, uitgebracht door den- secretaris, ffir. M. B. Vos, blijkt, dat nieuw in het be stuur traden de heeren A. G. Bosman en N. C. F. van Ginkel, welke laatste in den loop van het jaar benoemd werd tot voor zitter van het Departement. Voorts, dal vier lezingen voor het Depar tement werden georganiseerd, n.l.: op 1 November 1923 door ir. M. Polak over Ra- fto-Telegrafie en Telefonie; op 10 December 1923 door prof. M. W. F. Treub, over de Economische Beleekenis van India voor Ne derland; op 30 Januari 1924 door mr. E. Scliaapveld, over de N. V. en de Commissa rissen volgens de Wet en de Praclijk; op 27 Februari 192-1 door ir. F. C. J. van den Steen van Ommeren, over de rioleering van Lrl'len. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den Penningmeester, den heer A. Tieleman, k'ijkt, dat het Departement op heden telt 9(5 Jeo.-n en 8 donateurs, en dat het afgeloopen boekjaar met een voordeelig saldo van 11521,91 sluit. In het bestuur kwam een vacature door °e'. overlijden van den heer E. L. Th. IIoo- Eei3lraalen. Tot nieuwe leden van hel be stem werden benoemd de heeren J. W. Henny en jhr. C. C. Roëll. Behandeld werden de punten van be schrijving der algemeene vergadering van 8 Maatschappij, welke gehouden zal wor- p8n te Maastricht op 27 en 28 Juni a.v. t""n bevat aanwijzing van een lid van Hoofdbestuur der Maatschappij door het "Tarleinent. Als zoodanig werd benoemd de rzider van liet Deparlemeni, de heer N. flè> V3n 'Hnkel. Tot afgevaardigden naar i ;e vergadering werden aangewezen de „'7 l' W. Ilenny, A. Sielcman en mr. \os. School- en Werktninan. Gisteravond hield de vereeniging „Schooi en Werktuinen" haar eerste algemeene ver gadering in het Nulsgebouw. In zijn openingswoord achtte de heer Witte het vrij talrijke bezoek een goed voor teeken. Te meer, daar de schitterende zo meravond niet uitlokte tot vergaderingbe- zoek. Hij twijfelde niet of de belangstelling zou steUig nog grootor geweest zijn, indien niet zeer velen nog te onbekend s'onden te genover het nieuwe voor onze stad. Als het mooie doel van de Vereeniging in de prac lijk wat duidelijker is geworden, zullen ook de werkliedenvereenigingen, die rich nu, helaas, nog op een afstand gehouden hebben, toetreden. Daarna deed hij enkele mededeo- lingen, o.a. dat de Vereeniging nu reeds 52 leden en 7 vereenigingsleden lelt en wel: Atd. Leiden en Omsireken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde: Ver. Herstellingsoord „De Leidsehe Buitenschool"; aid. Leiden voor Soc. Kin- derhygiëne; „Pro Juventute"; Volksbond te gen Drankmisbruik; tuiniers- en bloemisten- vereeniging „D. E. V."; atd. Leiden Bond v. Ned. Onderwijzers. Statuien en huishoudelijk reglement wer den, na enkele wijzigingen, voorgesteld door de heeren Herlkens en Alters, met algemeene stemmen goedgekeurd Mevr. MullerVer dam en de heer Van Warneten vroegen en verkregen enkele inlichtingen. De doelstelling van de Vereeniging werd aldus geformuleerd: HeLopwekken en voe den van belangstelling en liefde voor bodem- cultuur en de natuur, alsmede het aanbren gen van practische kennis van het kweeken van bloemen, groenten, fruit en heesters. De Vereeniging zal dit doel trachten te berei ken door het aanleggen van school- en werk tuinen, het organiseeren van wedstrijden in het kweeken van groenten en bloemen en alle andere wettige middelen, die haar ten dienste zullen staan. Als secretaris van „Pro Juventule" speet liet den heer Wijkmans zeer, dat alleen de schoolgaande klantjes van zijn Vereeniging een tuintje zullen kunnen krijgen. Inlus- schen zal „Pro Juventute" zeker blijven steunen, omdat hel de kinderen van heel wat minder edele genoegens zal afhouden en •dus preventie! zal werken. Het besluur werd als volgt gekozen: de heeren E. Th. Wille, voorzitter; W. van der Laan, vice-voorzitter; P. J. Hoogendam, secr.-penningm.; A. L. L. Galhier en P. C. G. A. Wijkmans. De pogingen van het voorloopig besluur, om een dame in liet nieuwe bestuur opge nomen- te krijgen, mislukte door het bedan ken der aanwezige dames. Op verzoek van den voorzitter verleide daarna de heer Van der Laan een en ander uil zijn ervaringen, opgedaan aan'de Duyvenbodestraat, waar hij drie jaar een schoolluin had, en noodig- de de léden uit eens een kijkje te komen nemen achter de school Maresingel, waar juist dit voorjaar weer iets op bescheiden voet was ingericht. Hij wees bovendien op de opvoedende waarde van dit werk. Een jongen, die zelf een hond heeft, gooit geen anderen hond met een steen, en als de kin deren zeiven ondervonden hebben welk een moeile en zorgen het kweeken van planten kost, zullen zij ook eerbied hebben voor hel werk van anderen en niet onnadenkend vernielingen aan tuintjes en plantsoenen verrichten. Na rondvraag en een woord van dank en opwekking sloot de voorzitter deze zeer ge animeerde vergadering. „De Lakenhal" over het jaar 1923. Uit het verslag van den toestand van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" over het jaar 1923 blijkt o.m., dat wederom belang rijke aanwinsten vallen te vermelden en van de tentoonstellingsruimte werd gebruik gemaakt voor het houden van verschillende tentoonstellingen en lezingen, die niet nage laten zullen hebben een gunsligen invloed te oefenen op de bezoekers. Er valt echter niet alleen voorspoed te vermelden en in het hijzonder leed de Commissie een" groot verlies door de nieuwe regeling van de werkzaamheden van het college van B. en W., welke medebracht, dat de burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, als voorzit ter moest aftreden. Met groote erkentelijk heid betuigt de Commissie hem haar dank voor de groole toewijding, waarmede hij steeds de belangen van het Museum behar tigde. Den lOden September werd bericht onlvangen, dat de heer A. L. Reimeringer als zijn opvolger werd aangewezen en 14 September nam jhr. De Gijselaar olficieel afscheid. De Commissie begroet in haar nieuwen voorzilter een oud vriend van het Museum, van wiens belangstelling en mede werking als lid gedurende de jaren 1913 1919 zij steeds een aangename herinnering mocht behouden. In plaats van dr. P. A. Driessen, die slechts enkele maanden lid was en wegens vertrek uit deze gemeente bedankte, werd door don Gemeenteraad den 16den April prof. dr. J. A. J. Barge benoemd. De perio diek aftredende leden, de heeren dr. J. A. J. Barge ,dr. Cr. J. Boekenoogen, J. A. van Ha mel en B. J. Huurman Dz., werden in Sep tember door den Gemeenteraad herbenoemd. In de periodieke aftreding van de door de Commissie aangewezen leden in het be stuur der Vereeniging van Vrienden van „De Lakenhal" werd voorzien door benoe ming van dr. P. J. Blok (aftredend) en dr. J. A. J. Barge (in de plaats van wijten mr. J. A. F. Coebergh. Het Museum als gebouw bleef aan billijke eischen voldoen; slechts bleek het ge- wenscht om aan de zuidzijde het te sterk invallende zonlicht eenigszins ie temperen. In de opstelling der voorwerpen werden sleehls enkele onbeteekenende wijzigingen gebracht, als gevolg van de voor de nieuwe aanwinsten vereischle ruimte. Door den adjunct-directeur, den heer A. Coert, werden enkele schilderijen vernist. Tevens werden door hem de aan het Raad huis uitgeleende schilderijen en een schoor steenstuk in de Waag nagezien. Door den heer D, de Wild, te 's-Gravenhage, werd het in 1922 aangekochte schilderij van Por- cellis geregenereerd. Aan de voor alle diensten voorgeschreven bezuiniging werd tegemoet gekomen door hel sloken te beperken en door voor de be- grooling 1921 tijdelijk afstand te doen van 20 pCt. van het voor aankoop en onderhoud beschikbaar gestelde bedrag. Déze beperking is voor het Muséum des te ingrijpender, daar hierin verschillende geregeld terugkeerende kosten voor onderhoud begrepen zijn, zoo dat deze vermindering grootendeels ten laste komt van dat vöor uitbreiding der ver zamelingen. Hel Museum werd in 1923 bezocht door 21.386 personen, waarvan 10.901 betalen- den en 10485 op de vrije Zon- en Feestda gen. met inbegrip van de scholen, die vrij stelling van entree genoten. Hiervan werd gebruik gemaakt door 15 leerlingen van de H. B. S. voor Meisjes te Leiden, 129 leerlin gen van openbare scholen aldaar, belioo- rende lot de klassen van de heeren F. A. Schilthuizcn, W. V. d. Laan, H. Laulenbach, H. van Lienden, J. W. v. d. Reyden en A. Uillenbroek, 45 leerlingen van de bijzon dere school van A. J. Doorneveld alhier, 18 leerlingen Van de bijzondere school van A. Hallema en 38 van de openbare school van E. van Dijk, le 's-Gravenhage, 30 en 22 leer lingen van de openbare scholen van M. v. d. Boon en A. v. Ekeren, te Haarlem, 25 en 22 van de bijzondere scholen van A. G. Kloeke, aldaar, en B. J v. d. Meene te Oegstgeesl, 31 van de Industrieschool le Rotterdam, 41 van da Normaalschool van A. Soeteman te 's-Gravenhage, ecnige lecr- lingne van de H. B. S. le Deventer cn van liet Kennemer lyceum te Bloemendaal en 30 leden van do ICnapenvereeniging te 's-Gravendeel. Prof. dr. W. Martin bezocht het Museum met 37 studenten en de door prof. dr. A. W. Nieuwenhuis bij de tentoon stelling van Sumatraansche kunst gehouden academische lezing werd door 74 personen gevolgd. Den 13den April genoot het Museum de onderscheiding van liet bezoek van II. M. Koningin Wilhelmina en Z. K. Hoogheid Prins Hendrik met gevolg en den 27sten October werd hel bezocht door den Prins van Djocja met gevolg. Den 27slen Januari verleende het gastvrijheid aan 150 leden van het jurislencongres voor internationaal oorlogsrecht ,aan wie door den Academi- sclien senaal een ihee werd aangeboden. Onder de verdere bezoeken van vereeni- gingen vallen 1e vermelden die van den Ned Journalistenkring (60 personen), den R.K. Volksbond (37 personen), de studieclub van het Rotterdamsche politiecorps, de Sy node van Waalsche predikanten en de Ver eeniging „Oud-Leiden", alhier. Door het Museum werden tentoonstellin gen georganiseerd van schilderijen van prof. 3. II. Juries, 5 Januari, van G. II. Breitner, 7 Maarl, van den Amerikaanschen schilder W. II. Singer Jr., 9 Mei en van Jan Toorop, 17 November. In December volgde een ten toonstelling van kantwerk uit een beleende particuliere verzameling en van slolenma- kerswerk uit die van dr. Molhuysen, te 's Gravenhage. Bij de tentoonstelling van Breitner werd de welwillende medewerking ondervonden van den heer J. Siedenburg (firma Buffa), te Amsterdam, en den heer S. J. Sala, le 's Gravenhage. De tentoonstelling werd in tegenwoordigheid van den meester door den voorzitter geopend. Droevig stemt de gedachte, dat dit de laatste maal was, dat den meester in het openbaar eene hulde kon gebracht worden voor zijn werk. De werken van Singer werden door den heer J. Siedenburg ter tentoonstelling afge staan. Het glanspunt vormde de schitterende verzameling van werken van J. Toorop, die gedurende eenige weken hier gastvrijheid genoot. Ook aan le Leiden gevestigde kunstveree- r.igingen werd de gelegenheid gegeven om in het Museum tentoonstellingen en lezin- gne le houden. De Leidsehe kunslkring opende den 12den Februari een tentoonstel ling van schilderijen van Piet van Wijn- gaardt, gevolgd door een van batikwerk van Ragnhild d'Ailly in September en in aan sluiting daarmede van werken uit den kunsthandel van den heer Du Bois, te Haar lem. „De Sphinx" opende het seizoen mei een tentoonstelling van graphische kunsten prof. dr. A. W. Nieuwenhuis verbond aan zijn academische voordracht op 23 April een tentoonstelling van Sumatraansche kunsl. Op uitnoodiging van den Leidsclien kunst kring, „De Sphinx" en de Vereeniging „Kunst voor de Kunst" hield dr. H. P. Ber- lage hier 1 November een lezing met licht beelden over de crisis in de Bouwkunst. Gaarne verleende de Commissie ook haar medewerking, waar die voor liefdadig doel werd gevraagd. Op verzoek van de Kunst groep Billlioven werd in Jan. en Febr. de gelegenheid gegeven om vrijwillig een hoo- ger enlrée-geld te betalen ten bate van de steunbehoevende kunstenaars, waardoor een bate van f 107.04, na aftrek der kosten, aan het comité kon toegezonden worden. Aan de op uitnoodiging hiervan alhier gevormde commissie werd de tentoonstellingszaal be schikbaar gesteld voor een tentoonstelling van kunstwerken, met hieraan verbonden verloting en een lezing door den heer W. A. vgin Konijnenburg. Als resultaat hiervan kon de plaatselijke commissie een voordeelig saldo boeken van ruim 2300 gulden, het welk door haar werd aangewend voor aan koop van werken van kunstenaars uit Lei den en omgeving, welke daarna ter beschik king werden gesteld van de groep BilUioven. Aan tentoonstellingen builen Leiden werd deelgenomen door lijdelijk het beken de gezicht op Leiden door J. van Goyen (Ca- tal. Schilderijen No. 78), dat in 1903 werd aangekocht met sleun van de Vereeniging „Rembrandl", ai te staan voor de tentoon stelling le Amsterdam, gehouden bij liet 40- jarig bestaan dier zoo verdienstelijke ver eeniging. De benlagrijkste aanwinst vormde bet uit het legaat van mevr. Du llieu-Saulijn Kluit aangekochte schitterende stuk van den Leidschen meester W. van de Velde, den oude, oen penleckening-scliilderij op pa neel, voorstellende liet uitzeilen van de vloot uit een der Hollandsehe zeegaten. Het sluk is van een zeer fijne en levendige tee- kening. Or.der de geschenken valt in de eersle plaals te noemen een buste in gips van Rembrandt, vervaardigd door Toon Dupuis en -door den meester aan het museum ge schonken. Het is een vrije navolging van de in 1906 alhier onthulde, door T. Dupuis ver vaardigde buste. Deze was oorspronkelijk toegezegd bij de opening van het museum en is als zoodanig reeds vermeld. De busie is door den heer A. Coert kunstmatig gebronst en is daarna als een hulde aan Leiden's groofen zoon opgesteld op het punt, waar de drie kunslzalen samenkomen. Een zeer belangrijk aanbod werd ge daan door prof. mr. W. van der Vlagt, die de fraaie kamerbetimmering in de achter zaal van het vroejer door hem hewoor.de huis aan de Hooigracht ter beschikking van de Commissie slelde, op voorwaarde, dal hel uitbreken, het overbrengen en weder geheel inrichten van de kamer aan de Hooigracht op koslen van het museum zoude geschie den. Aangezien ook aan hot opstellen en pasklaar maken van de betimmering voor het museum groote onkosten verbonden zijn meende de Commissie, onder groote erken telijkheid voor het welwillend aanbod, dit niet le mogen aanvaarden, zoolang er geen zekerheid bestond dal de betimmering ook in liet museum plaatsing kon vinden. De onderhandelingen hierover leidden tot een andere toezegging, waardoor de kans be slaat, dat onder bepaalde omstandigheden alsnog van het aanbod kan worden gebruik gemaakt. In bruikleen werd o.a. onlvangen: 'Van Z.Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weienschappen, door bemidde ling van prof. dr. W .Martin: een schilderij van A. II. Bakker Korff, „La Fille du héros", op doek. Dit schilderij is afkomstig uit het legaat mevr. Rose-Molewater. In het gymnastieklokaal van de Leer school aan de Oude Vest alhier wérd giste ren weder een ouderavond gehouden. Nadat het hoold der school, de heer W. Koops Azn., de vergadering had geopend en mei voldoening had geconstateerd, dat vrij wel alle aanwezige sloelen bezet waren (ruim tachtig ouders hadden aan de oproe ping gehoor gegeven) gaf hij het woord aan den heer De Bree, een der onderwijzers van de Leerschool, die op zich genomen had het onderwerp „Beroepskeuze" te behandelen. De heer De Bree begon met er op te wijzen, dat hij dit moeilijke en uitgebreide onderwerp natuurlijk slechts in algemeene trekken zou kunnen behandelen. In een helder en met voorbeelden en sta tistieken doorvlochten beloog bracht de heer Dé Bree naar voren, dat het z. i. in de toe komst op den weg der schoolartsen zal lig gen, ie bepalen voor welk beroep een leer ling. gezien zijn aanleg en capaciteiten, ge schikt zal zijn. In dit verband wees spreker op het Bureau voor Beroepskeuze, dat te Amsterdam met de Gem. Arbeidsbeurs sa menwerkt, en sprak hij de verwachting uit, dai een dergelijk bureau ook hier zal wor den opgericht. Vóör het echter zoover is, gaf hij den ouders in overweging zich omtrent de be roepskeuze te verslaan met den onderwijzer en het hoofd der school; doch waarschuwde er vooral tegen, leerlingen, die geen bijzom dere versiandelijke gaven hebben geloond te bezilten, le doen studeeren. Met een verslag over het onderzoek, dat spreker bij 28 kinderen had ingesteld over het vak, dat zij wilden kiezen, en waaruit verschillende typische gevallen naar voTen werden gebracht, besloot spreker zijn inlei ding en stelde de voorzitter de aanwezigen in de gelegenheid iot hel stellen van vragen of het maken van opmerkingen in verband mei hel behandelde. Tegelijkertijd stelde hij voor een halfuur pauze le houden, Ign einde de ouders in de BINNENLAND. De Leidsehe Gemeenteraad heeft aange- nomen het voorstel van B. en W. tot ver lenging van de werkweek van 45 tot 48 uren voor de arbeiders en de ambtenaren der gemeente. Ingediend is een wetsontwerp tot verdere verlenging van den werkingsduur van de wet tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk. Het geven van overwerkvergnnningen aan textielfabrikanten in Overijsel en Gel derland na de gedeeltelijke beëindiging van het conflict in Twente. Slapte in de Rotterdamsche staalindus trie: ontslag aan veel arbeiders. Het marinevlieglnig D 64 is bij Wieringen verongelukt. De Tweede Kamer gaat Vrijdag 20 Juni a.s. op zomerreces. - r" BUITENLAND, Mac Donald heeft een verklaring gegeven inzake het geschil met Mexico. De Fransche premier Herriot zal niet alleen Londen, doch ook BrnsBel bezoeken. Het ontslag van het Italiaansche minis* terie aangeboden. Mussolini vormt een voor loopig Directoire. De Dnitsche rei.belastiag wordt opge heven. gelegenheid 1e stellen met de onderwijzers en do onderwijzeressen te praten, waarvan natuurlijk gaarne gebruik werd gemaakt. Nadat na de pauze door enkele der aan wezigen vragen waren gesteld en ook een enkele opmerking was gemaakt, welke door den inleider werden beantwoord, werd over gegaan tot de rondvraag, waarvan ook nog door een enkele der aanwezigen gebruik werd gemaakt. Met eenige raadgevingen aan de ouders inzake vroeg-naar-bed-gaan der kinderen enz., stoot de heer Koops deze vergadering met een woord van dank aan den inleider voor zijn betoog en aan de aanwezigen voor hun opkomst. Tevens wekte hij hun op ook hun ken nissen aan te sporen in het vervolg de ouderavonden bij te wonen, waarbij hij er nog eens nadrukkelijk op wees, dat de op komst van dezen avond bewees, dat ook ernstige onderwerpen in staat zijn belang stelling te wekken. De wethouder van onderwijs zal mor genmiddag niet om één uur, doch om twee uur spreekuur houden, Bij K. B. is den h'eer W. Spijer, le Am sterdam, die door een belangrijke schen king aan 's Rijks Museum van Oudheden alhier heeft blijk gegeven van zijn bijzon dere belangstelling in 's Rijks verzamelin gen van geschiedenis en kunst, als blijk van waardeering de zilveren eerej>enning toege kend. Voor het eindexamen aan hel Stedelijk Gymnasium te Doetichem slaagde de heer Th. N. J. Rees, van hier. De heer Van Stralen heeft aan B. en ,W. de navolgende vragen gedaan: 1. Is het B. en W. bekend, dal ten ge volge van door hel Burgerlijk Armbestuur uitgeoefende pressie, een der vroegere on dersteunden van het B. A. werk hecil moe ten aanvaarden tegen een loon van f 14 per weck, terwijl de normale verdiensten van den betrokkene vóór zijn werkloosheid (Seplcmber 1923) minstens 125 per week hebben bedragen? 2. Meenen B. en W. niet, dat het uit oefenen van een zoodanige pressie de schro- mclijkste gevolgen moet hebben voor het welstandspeil der arbeiders in hel alge meen? 3. Zijn B. en W. bereid hel Burgerlijk Armbestuur te verzoeken af ie zien van het uiloetenen van dwang tot liet aanvaarden van arbeidsvoorwaarden, welke zoozeer gaan beneden die, waaronder betrokkenen vroeger werkten? De beantwoording daarvan is uilgesleld tot de terugkomst van weihouder Sanders, die thans in het buitenland vertoeft. Naar „Het Vad." verneemt, heeft mi nister De Visser inderdaad, zooals reeds ge meld, beslolen, de professoralen van de af getreden hoogleeraren Kalff en Muller beide le vervullen, maar heeft daaraan de voor waarde verbonden, dat het lectoraat in hef Duilseh', vacant geworden door h'et vertrek

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1