SPORT. VARIA. y-jmi. M I iiIJin11Li i ii brug, zich niet had onderworpen aan do aan wijzigingen van den daar geposteerden t verkeersagent. Beklaagde wilde de schuld geven <o>:i Hen verkeersagent en laakte in 't alge meen de regeling, hier getroffen (instem ming op de publieke tribune). Do verbalisant, do agent Kallenborg, hield bet verbaal vol. Beklaagde was wlf brutaal geweest. De kantonrechtor vroeg of beklaagde ook nog een getuige kon voorbrengen, die hem zou kunnen reobtvaardigen. Daar voor was het to lang geleden, zeide deze. De Ambtenaar eischte ten slotte f 3 of 3 dagen. P. v. d. AI-, te Leiden, had aan bet Utreclitscbe Veer in bet openbare water gezwommen. Beklaagde zeide, (lat hij een zwembroek aan had. 't Mocht" daar niet, al trok hij twee zwembroeken aan, zeide de Kantonrechter, waarna de Ambt. f 1 of 1 dag vroeg. E. V., student te Leiden, bad op dc Breestraat met een motorvoertuig op tweo wielen met te groote snelheid gereden. ,,To groote thcoretisobe snelheid", verbe terde beklaagde, waarvan de Kantonrech ter niet wilde weten. Eiseh f 5 sufcs 5 d. Tegen J. S., te Leiden, word wegens de- zelfde overtreding 10 subs. 10 dagen ge- eisebt, tegen J. L. te Leiden £3 of 5 da gen, tegen D. v. d. L., te Oegstgeest, f 6 of 5 dagen en tegen C. A. II. J., te Bei den, f 10 of 10 dagen. Jan AI., visschcrman en koopman te Katwijk, bad te Leiden gereden op een pij- wiel zonder bel.Hij had deze verloren, zeide hij, Eisch f 3 of 3 d. De Kantonrechter veroordeele hem on middellijk tot f 0.10 boete. Hierop volgden nog een aantal overtre dingen, inzake het rijden op een rijwiel langs een niet voor rijwielvcrkccr opengc- Btcldc-n weg.' liet betrof de straten als dc Vischmavkt en Botermarkt, die sinds eenigcu tijd des Zaterdags gedurende dc markt niet bere iden mogen worden. Het eerst verscheen daarvoor J. H.. loopknecht te Leiden, voor de balie. Eisch f 3 of 3 dagen. Beklaagde, een jongmensch, die het niet geweten had, zeide kostwinner voor zijn moeder te zijn, die door vader was verla ten. Het zou hem moeilijk vallen te beta len. De Kantonrechter schold hem nu dit maal de straf vrij. Vcrsohcidene anderen, loopjongens, dienst meisjes, winkeljuffrouwen, studenten, wa ren voor dezelfde overtreding geverbali seerd en hadden alle hetzelfde excuuszij wisten het verbod niet en hadden de waarschuwingsborden niet gezien. De Amb tenaar vroeg steeds f 1 of f 0.50 boete. Tegen koopman D. v. d. B., te Leiden, <die aan de Haarlemmerstraat een stand plaats had ingenomen met een handkar, werd f2 of 2 d. geëisoht; tegen T. v. S., te Katwijk, die daar bij avond met een rij wiel sender licht had gereden, f 3 of 3 d. Uitspraak over twee weken. HAAGSCHE RECHTBANK. Malversaties hij den bonw van lfet Academisch Ziekenhnis te Leiden. (Vervolg.) Bij de verdediging vau beklaagde D. II. E., bouwkundige te Leiden, voerde mr. P. Tidc- man, van Haarlem, aan, dat bekl. nooit eenig goed op liet terrein van den bouw onder zich heelt gehad. Er was niet een feitelijke ver houding van zoodanigen aard, dat hetgeen hekl. gedaan heeft onder verduistering kan yallon. En waar is bovendien de opzet van dezen bekl. om wederrechtelijk lé handelen? De verschillende elementen voor de ver duistering ontbreken geheel. Buitendien meende pl., dat deze bekl. zoo hoog staat, dat hij, indien hij begrepen had, dat hij, door een nachtkastje e.d. te laten maken, dingen deed, die ongeoorloofd waren, ook zeker niet zoo ver was gekomen. Bekl. die aanvankelijk werkzaam was in Delft en daar een laag salaris verdiende, zou promotie maken en overgeplaatst worden bij den bouw van het Ziekenhuis te Leiden. Toen liij daar eenigen tijd was, moest hij verhuizen. Hij zcidc tegen De Gr., dat hij dc kosten daarvan niet van zijn salaris kon betalen. De Gr. antwoordde, dal bij dat wel met hem in orde zou maken. Dit is het begin geweest van de z.g. corruptie. Wal bier gebeurd is, vindt overal wel plaats. .Wanneer er voor het personeel op een oogen- blik geen werk is, laat de chef hel wel eens doen voor hem particulier en het salaris gaat gewoon door. Ook de subsidiair ten laste- gelegde feilen achtte pl. niet bewezen. Mr. Tideman bestrijdt de uitlokking en het misbruik van gezag. Wat het laalste be- tretl, bad bekl. zoo goed als geen gezag, dus kon bij het ook niet misbruiken. Bijeen stond niet onder bekl. In verband met bet systeem en de tijdsomstandigheden kon al wat de bekl. deed door den beugel. Waar om vraagt pi." is Valk niet vervoM die in opdracht van anderen, ook dingen maakte van afvalhout? Pl. komt dan lot het laatste feit: de om- kooping. Aan de hand van de wet meent pl., dat bekl. aan geen der drie voorwaarden voor om'iooping heeft voldaan. Bovendien wijst bij op de vele goede getuigenissen, waarover bekl. beschikt. Van omgekocht- zijn is niets bewezen. Pl. concludeert, dat bekl. niet kan ver oordeeld worden. ,P1. meent, dat bekl. al genoeg is gestraft voor wal hoogslens een onvoorzichtigheid is geweest. Ook vergde de rechter niet den vervloekten oorlogstijd. De officier repliceert, flij komt op tegen de voorstelling, dal de Minister zou zijn op gekomen tegen vervolging. De Alinister van Financiën is lot medewerker geworden, toen hij wist, hoe schandelijk hij door den Rijks bouwmeester bedrogen was. Hij heeft al bet materiaal van zijn Departement ter beschik king gesteld, 't Is niet aangenaam voor hel openbaar gezag, een ambtenaar te dagvaar den: maar hel moest in het belang van hel openbaar gezag zelf. Er zijn nog veel ern stiger dingen gebeurd dan hier naar voren zijn gebracht. Spr. handhaaft zijn eisch. Mr. Tideman repliceert, beroept zich op den Minister en zagt, dat, als er dan nog veel ergers is gebeurd, dat had moeten blijken. Bekl. zegt, dat hij door de beschuldiging en het ontslag is geruïneerd. Ilij kon ner gens meer werk krijgen. Hij beeft allijd zijn plichten voor het Rijk gedaan en liet zoo goedkoop mogelijk geholpen. De tweede zaak. Aan den volgenden bekl., den gcdelineer- den J. Af. de Gr., 18 jaar, architect te 's-Gra- venhage, is len laste gelegd: verduistering van hout, terwijl hij werkzaam was in Staatsdienst, als inspecteur belast bij do technische leiding van den bouw van het Academisch Ziekenhuis. Subs, is ook dezen bekl. diefstal, meer subs, uitlokking door misbruik van gezag van diefstal, en nog meer subs, beling ten laste gelegd. Voorts is bekl. nog gedagvaard wegens verduiste ring in dienstbetrekking van anthraciet en brandhout, met. gelijke subsidiaire ten laste leggingen als voor bet eerste feit. Bekl. erkende, dat er van bout van den bouw van het Ziekenhuis dingen particu lier voor liem zijn gemaakt. Wat voor" hout daarvoor gebruikt word, liet hij geheel aan het personeel. Toezicht of opzicht over het hout had hij niet. Vhorls gaf bekl. toe, dat bij eenige keeron anthraciet, dat aan bet Rijk toebe hoorde, naar zijn huis heeft laten brengen. Hij had er tevoren mpl zijn chef over ge sproken. Bekl. voegde er aan loe, dal hel in den tijd van de brandstoffendislribulie was was en hij werkte veelal lliuis zoowel 's avonds als 's Zondags len dienste van het bouwwerk. Hij kon loen mei de brand stof,welke hem vanwege de distributie weid verstrekt, niet rondkomen. De eerste getuige, een timmerman, ver klaarde van bout van liet Rijk dc voorkant van een prieel te hebben gemaakt en dit later naar bekl.'s' tuin te hebben gebracht. Op een vraag van mr. D. van Houten, bekl.'s verdediger, zeide getuige eerst niet geweien te hebben voor wien liet werk ver richt moest worden. Dat hoorde hij pas achteraf. Bekl.'s vroegere, onmiddellijke chef, de rijksbouwmeester V. (gedetineerd), zette uil een, dat bekl. optrad als zijn vertegenwoor diger. Hijzelf was de architect, belast met dc technische leiding van den bouw. Getuige heeft bekl. geen toestemming ge geven om hout voor particuliere doeleinden te gebruiken. Wat het anthraciet betreft, getuige herinnerde zich, dat daarover ge sproken is door den bekl. Hoe dat precies gegaan is, wist getuige niet meer. De bekl. uit de vorige zaak deelde mede, dat hij anthraciet en brandhout heeft doen vervoeren naar bekl.'s huis. Voor zoover ge tuige weet, is dit twee keeren gebeurd. Aan diefstal beeft getuige niet gedacht; hi) meende dal er toestemming voor was. De aannemer Slolk uit Rotterdam was o.a. belast met de zorg voor de verwarming van de directiekeclen op het terrein van het bouwwerk. Hij heelt nooit iemand vergun ning gegeven tot het meenemen van brand stoffen. De vroegere boekhouder op hel bouwwerk verklaarde, dat hem nimmer is opgegeven, dat er brandstoffen van het terrein werden weggevoerd. Alles wat overigens van het terrein afging, moest opgegeven worden. Een voerman, vroeger eveneens werkzaam bij dc-n bouw van het Ziekenhuis, heeft eenige malen brandstoffen vervoerd. Hij moest naar vijf verschilleide adresben-'gban, o.a. naar het huis van den bekl. in Den Haag. Een houtbewerker zeide, dat liij tal van malen brandhout heeft gebakt en opgeladen. Anthraciet heeft hij slechls enkele malen opgeladen. Wanneer er hout gehakt moest worden voor den bekl.. werd er bijgevoegd: .Denk er om, dat je een beetje knap hout neemt, want liet is voor mijnheer De Gr." De portier bij het bouwwerk deelde mede, dat bet vervoer van brandstoffen meestal per paard en wagen geschiedde. Eén keer had getuige geconstateerd, dat het buiten diensttijd gebeurde. Hij heeft loen den voer man aangesproken, waarna deze verklaar de, dat Ilij zijn orders builen de poort zou krijgen. Een volgende getuige heeft het boekje na gekeken, waarin allee genoteerd werd wat van liet bouwwerk wc-rd afgevoerd. Brand stoffen heeft hij niet vermeld gevonden. Hierna was het woord aan mr. Bauduin, Deze meende na zijn requisitoir in de eer ste zaak thans kort te kunnen zijn wat be treft de algemcene beschouwing. Wat deze bekl. dan belrett, meende spr.,'dat hij al zeer liberale ideeën had len opzichte van 's Rijks goederen. Niet alleen heeft hij een prieel van omvangrijke constructie laten maken, hetgeen 1-1 dagen werk vorderde, maar bovendien heelt hij zichzelf geholpen in den brandstoffennood. Spr. had zich niet kunnen indenken, dat bij een Rijks-werk zooveel onwaarachtig heid en leugenachtigheid kan beslaan, als in deze zaak aan het licht is gekomen. Om hiervan een staaltje te geven, las spr. eenige alineas uit door bekl. geschreven brieven voor. In één daarvan verzocht hij den aan nemer vail T. „om hem en zijn lieve schoon zuster eenige zakken met hout thuis te talen brengen". Niet bewezen is. dat bekl. liet hout onder zich had. Ilij heeft het echter door middel van een arbeider laten wegnemen; deze arbeider wist daarbij niet, dat de bekl. iets ongeoorloofds deed. Een zelfde constructie zal gegeven moeten worden aan het tweede feit. Ook dezen bekl. zal een ernstige strat moeten worden opgelegd. In October zal deze bekl. voor nog ernstiger feiten moeten terecht slaan en dan kan met de nu op te leggen slraf rekening worden gehouden. Eisch twee jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr: Van Houten, meende, dat wanneer er dan nog zulke erhslige an ders teilen zijn, bekl. daarvoor tegelijk met de onderhavige zaak had moeten terecht slaan. In ieder geval zal de rechtbank zich thans niet mogen laten beïntluenceeren voor die in de lucht hangende feiten. Men heeft hier, zoo betoogde pl. verder, met al een zeer eigenaardigen dief te doen. Een dief, die alles deed voor de oogen van iedereen. Een dief, die voor liet Rijk de verantwoordelijkheid had over een bouw werk van 15 millioen gulden en die eenige kleinigheden voor zichzelf gebruikten. De grooten in deze zaak blijven ecbler onzichtbaar. Wat le zeggen van de bewinds lieden, die de kosten van een bouwwerk, geraamd oorspronkelijk op 5 millioen, zon der meer veider gevoteerd hebben tot een bc-drag van 15 millioen? Waarom werd er geen commissie benoemd? Toen de bekl. dc geheele verantwoordelijkheid voor het groole werk had gekregen, verdiende hij 11800 per jaar. De bekl. heeft 32 dienstjaren bij het Rijk en thans wordt van hem gezegd, dat hij een dief is. En er hangen hem nog zulke ernstige feiten boven hot hoofd. Maar wan neer die feilen werkelijk zoo ernsfig'-'zijn, wil ik in 't kort de hoedanigheid van liet Leidsche Grachtwater sedert begin Juli 1923 bespreken. Vanaf medio Juli tot begin September 1923 was niettegenstaande de hitte het water goed, het zoutgehalte laag; daarna liep het sterk op tot den 18den Sep- lember onder bijbehoorende geurversprei- ding. Zwaar weer, regenval en spuien heeft loen het zoutgehalte doen dalen, welke da ling tot eind October is doorgegaan, waar na liet vrijwel constant en laag gebleven is, zoodat zelfs het herhaaldelijk dooiweer, dat wij dezen winter hebben gehad en dat vroe ger steeds met stank gepaard ging, ditmaal onopgemerkt is voorbij gegaan. Begin Mei was de situatie hier ter stede nog gunstig (Haarlem als zijnde veel brak ker begon toen al te slinken tol bij-Heem stede loe, dat nog wel vrij dun bevolkt is); langzamerhand begon lfet zoutgehalte op te loopen; den 20sten Mei bedroeg 't het drie voudige van eind Juli '23, de bekende stank was dan ook alom aanwezig. De spuiing daarna heeft het zoutgehalte wel eenige da gen doen dalen en eenige verbetering ge bracht maar geheel in overeenstemming met het rapport „van Èck" was het water na eenige dagen wederom ongunstig van samenstelling, hetgeen echter niet zoo da delijk tot uiting kwam omdat het weder kouder was geworden. Goed is het niet meer geworden en zal het ook n(et worden wan neer niet het zoutgehalte omlaag gedrukt wordt lot op pl.m. 100 milligram Chloor per Liter en het zuurstofgehalte verhoogd en dit is alleen mogelijk door aanvoer van IJsel- walerf een andere weg daartoe staat niet open. In h'4 Laboratorium vajj den Gem, Ge dan had men hem die stukjes liout en de brandstoffen wel kunnen kwijtschelden. Toen bekl. E. bij den Minister moest ko men, is deze bekl. meegegaan en uit eigen beweging heeft ilij verteld, wat hij gedaan had. De Minister beeft hem er met een re primande laten afkomen. Daarmede was naar pl.'s meening de zaak voor het open baar gezag afgedaan. Wat de dagvaarding betreft, betoogde ph, dat de bekl. op het tijdstip der onderhavige feiten niet in die dienstbetrekking tot den Slaat stond, zooals hem ten laste is gelegd. Die benoeming is pas later gekomen. Van „onder zich hebben" is evenmin iets geble ken. Van misbruik van gezag kan geen sprake zijn,, want de man, die het prieel maakte, wist niet eens voor wien het ge maakt werd. Ten aanzien van het tweede feit, merkte pl. op, dat niets gebleken is van een be paalde opdracht van den bekl. aan een der in de dagvaarding genoemde personen om hout naar zijn huis te laten brengen. Van het doen wegnemen van het hout door be middeling van een bepaalden persoon staat dus evenmin iets vast. De bekl. mag misschien eenigszins incor rect gehandeld hebben, maar dat is dan niet van dien aard geweest, dal de rechtbank dezen -man met 32 dienstjaren zal kunnen veroordeelen en hem daardoor tevens zijn pensioen te ontnemen. Maar door de zes maanden voorarrest is hij buitendien al zeer zwaar gestraft. Re-en dupliek volgden. Uitspraak 26 Juni a.s. De zitting werd hierna geschorst tot lie den Vrijdagochtend te tien uur. ZWOLSCHE RECHTBANK. Inbraak in het kantoor van het agentschap der Kedcrlandsche Bank te Kampen. Gisteren hebben voor'de rechtbank te Zwollo terechtgestaan B II. W„ 3S jaar, koopman le Amsterdam, G. P., zich noemen de M. AL, 32 jaar, monteur te Amsterdam, en II. B., 38 jaar, koopman te Kampen, thans alle drie in voorloopige hechtenis in het huis van bewaring te Zwolle, aan wie is ten laste gelegd, dat zij in den nacht van Zondag 25 op Maandag 26 November te Kampen te za- men en in vcrceniging diefstal hebben ge pleegd in bet kantoor van de Nederlandsche Bank; dat zij hebben weggenomen een lioc- veelheid papiergeld, bankbiljetten en zilver bons tot een bedrag van f 7-1.000, en een lin nen zak niet 500 daaringeborgen zilveren guldens, na zicli toegang lot' dal kantoor te hebben verschaft door een buitendeur van liet perceel met geweld open te breken. Van de brandkast, waarin liet geld .was, werd het rozet,.dat het slot bedekte, met geweld afge broken en het slot met een werktuig of val- schen sleutel geopend. Subsidiair is aan B. W. ten laste gelegd, opzettelijk bij liet ple gen van het misdrijf behulpzaam te zijn ge weest, door in do nabijheid van het kantoor de wacht te houden, ten einde de inbrekers in geval van onraad te,waarschuwen, en aan beklaagde G. P., dat hij opzettelijk tot liet plegen van liet misdrijf gelegenheid ot mid delen heeft verschaft, door op Zondag 25 November andere personen met een hem toebehoorenden automobiel te brengen naar liet in de omgeving van Kampen gelegen Spijkersboerswegje, onder de gemeente Kam perveen. Aan dezo beide beklaagden wordt voorts ten laste gelegd, dal zij op Maandag 26 November in het arrondissement Zwolle opzettelijk door vooromschreven misdrijf ver kregen geld in een autopiobiel uit winslbc- jag verborgen en vervoerd hebben. Aan beklaagde II. B„ dat hij in October en November te Kampen of te Amsterdam, op of omstreeks Vrijdag 23 November te Am sterdam opzettelijk aan een anderen persoon of personen inlichtingen heeft verschaft be treffende de plaatselijke gesteldheid van het perceel en de plaats, waar liet geld verhor- gen was; bij het plegen van liet misdrijf be hulpzaam is geweest door bij het perceel.de wacht te houden om in geval van onraad te waarschuwen en dat ilij Maandag 26 Nov. door dat misdrijf verkregen geld ten ge schenke aangenomen, althans vervoerd of verborgen heeft. Er zijn nog geen 5 jaar verloopen, sedert W. en B. tot gevangenisstraf veroordeeld wer den, de eerste wegens diefstal met braak, de tweede wegens heling. Vanwege den officier van justitie waren gedagvaard -15 getuigen, door de beklaagden 9 getuigen A décharge. Als verdediger van G. P. trad op mr. Mul ler Massis, te Amsterdam, als verdediger van W. en B. mr. Bouman, to Zwolle. De officier van juslilie heeft tegen alle drie beklaagden vijf jaar gevangenisstrat ge- eiseht. Da beide verdedigers vroegen voor de drie beklaagden vrijipraa;; en onmiddellijke invrijheidstelling, wat door de rechtbank zonder in de Raadkamer te gaan, onmiddel lijk werd afgewezen. ZEILEN Ter gelegenheid van haar eersto luslrum hield de Leidsche Studentenzeilvereeniging „Notos" gisler zeilwedstrijden op het Ivager. meer. In de D Klasse werd door den te ge- ringen wind slechls de helft van de baan gezeild. De uilslag in deze klasse luidde; 1 „Say When" (eig. D. Hulscher, Delft) 2 uur 4 min. 5 sec.; 2. „Scyth" (eig. Slaverman, Leiden). 12-v o e t s j o 11 en: 1. „K 19" (eig. II. v. d. Upwicb, Leiden) 2 uur i3 min. 55 sec.; 2. „Ninischs" (eig. J. II. Weslerman, Delft). Schouwen en Tjotters: 1. „R. C. Burlagc" (eig. P. K. Pel, Leiden) 2 uur 12 min. 3 sec.; 2. de heer Stoop (Dordrecht) 2 uur 44 min. 50 sec.; 3 „Suze" (J. Zaayer, Leiden). SCHERMEN. I Interacademiale wedstrijden te Leiden, In de Stadszaal zullen morgen de inter acadcniiale scherm- en lurnwedslrijden wor den gehóuden, waarin wordt deelgenomen door ploegen uit Leiden, Amsterdam, Delft en Utrecht. Er wordt geschermd op sabel en floret. RECLAME. Een model-gevangeniB voor vrouwen. Dc Engolsche vrouwengevangenis lfollo- way, welke allijd een moderne straiir.rich- ting was, ontwikkelt zich meer en meer in den geest yan. een opvoedingsinstituut. IIol- loway betrekt zijn gevangenen uit dertien districten en ontslaat per jaar gemiddeld 3000 a 5000 vrouwen-en meisjes. Ook vrou wen, dio dc belaslingpenningen liever in den zak houden dan ze aan den fiscus ie geven, en de moeders, die hun kinderen met meer genoegen op straat dan in de school zien, vinden er een plaaisjc. Het doet echter eigenaardig aan, dat dergelijke vergrijpen in Engeland nog met gevangenis moeten worden gestraft. Holloway heeft in den loop der jaren een uilgesproken huiselijk karakter gekreten. In de vestibule staat een gezellige ouder- wetsciie rondo tatel met boeken cn zelfs bloemen. Over 't algemeen is het geen gewoonte, in gevangenissen kinderstemmetjes te lioo- ren. Maar Holloway lieeft een echte kinder kamer; heldere kinderbedjes staan in de frissche kamers en leuke wandversieringen maken liet vertrek tot een gezellig geheel. Hoe komen de kinderen daar? Elke vrouw, die achter de poort van Holloway verblijf moet houden, mag haar kind mèe in de gevangenis nemen, wanneer het ql- llians nog niet ouder dan negen maanden is, Vele kindereu worden ook in deze gevan genis geboren; men behoeft dah als plaali van geboorte niet Holloway aan te geven, maar slechts het district. Goed belaaide leeraren geven 's avond» lessen aan de vrouwen en meisjes van Ilot- ioway, in zeer goed ingerichte schoolloka len. Er zijn twee klassen, de eene voor mei» jes onder 21 jaar, de andere voor ouderen. De gevangenen staan 's morgens om halt zes op cn worden tot 's avonds halfaclit aan 't werk gehouden, zoodat de tijd welke zij in eenzaamheid moeten doorbrengen, zoo kort mogelijk gehouden is. Om liet interieur van hel gebouw een ge zellig aanzien te geven, staan in alle ver trekken, zelfs in de cellen en in de werk plaatsen bloemen. En ook ue gevangenis kost in Holloway kan uitstekend wordea genoemd. municatic plaals heeft. Dat de suikerbieten in hol Zuiuen des lands veel beter zijn dan in de Afeer en deze laalste met dezelldo kosten en in hetzelfde aantal veel meer suiker zouden kunnen opleveren, is alleen op rekening te stellen van het brakke wa fer. De theorie, dat in de Meer hef zout van .onderop zou komen, is m. i. onjuist, maar ware dit hel geval, dan zou dit eerst recht een reden wezen om zoet en geen zout boezemwater er in le laten. De nog steeds wassende stroom van publicaties in land bouw vakbladen over schade, aangericht door brak water, ontheft mij van de ver plichting deze nog eens te herhalen of aan le vullen; slechls zij vermeld, dat tegen woordig in veilingsgebouwen in het West- land dagelijks het zoutgehalte bekend ge maakt wordt. liet aldaar aangeprezen ei van Columbus om in tijden van droogte fijne gewassen niet duinwater te begieten, is een leege dop, want het gaat in deze om hoe veelheden water, die geen duinwaterleiding en zeker niet in lijden van droogte kan le veren, afgezien nog van koslen en omslach tigheid. Wat voor den landbouw geldt, geldt mutatis mutandis ook voor veeteelt en zui velindustrie. Het gemoderniseerde Zuidelijke gemaal „De Leeghwater" brengt in lijden vau wa- lerbezwaar in de Aleer het brakke water, daaruit in de Kagermeer (welke dan ook voortdurend meer zout bevat dan bijv. de Brasemcrinecr). Onder bepaalde omstandigheden nu krij gen we dit zout (alkomstig vanuit de Zui derzee) langs dezen omweg in Leiden. liet gaat n.t, ala volgt: Wordt le Kaf wijk geloosd, dan treedt allereerst een verver- scliing in onze stad op, doordat het frissche water Oostelijk van Leiden in de stad ge trokken wordt. Voortgezette loozing leidt echter tot verhooging van het zoutgehalte (en dus indirect tot vervuiling) wanneer niel (en daar zit 'm de kneep) gelijktijdig IJselwaler le Gouda wordt ingelaten, om dat dan het brakke water van de Kaag door de Zijl wordt aangezogen, vooral bij Noor delijke winden. In zeer droge tijden is zelfs gebleken, dat weinig spuien le Katwijk maar massaal inlaten te Gouda een onge meen gunstig resultaat heeft, vooral bij aan houdenden Oostenwind. Het zuurstofrijke praclisch zoulvrije water van den Holl. lJsel brengt een krachtige biologische zelf reiniging teweeg, die het glansrijk kan op nemen tegen de stedelijke vervuiling van Gouda en Leiden. Dit was de situatie o.a. van 20 Juli en 1 Augustus 1923 toen ons stadswater, niettegenstaande groote hitte, helder lichtgroen en volkomen stankvrij was. Tk wil in dit verband nog eons wijzen op het voortreffelijke rapport inzake het grachtwater, uitgebracht door dr. J. J. van Eek aan B. en W. van Leiden, d.d. 16 Juli 1908, waarvan de juisllieid nog meer in 't oog springt wanneer men nauwkeurig be ziet het verloop van het zoutgehalte (2, 3 en 4 Sept. 1907) in de tabellen achterin. Het is alleen jammer, dat destijds de kwa liteit van het water aan de Kaag en de kwestie Gouda niet in den kring der be schouwingen en proefnemingen zijn opge nomen. i Het verband lussellen brak waler en st'adsyejvuiling bekend veronderstellende, I neeskundigen dienst le Amsterdam is on derzocht en bewezen dat ook wisseling in brakgehalte zeer schadelijk is voor de biolo gische reiniging (dit heeft juist in Leiden dikwijls plaatst), omdat die organismen, welke juist begonnen waren zich aan te passen meedoogenloos verdelgd worden door opwaartsche schommeling van 't zoutgehalte de zwarte kleur van het grachtwater is liet uiterlijke kenteeken, dat millioentn nuttige organismen, die bezig waren aan hunne ter Tegenaralie van het water onmisbaren op houwenden arbeid, deze hebben moeten sta ken, omdat ze vermoord werden en dat daan-oor in de plaats is getreden een rot tingsproces (méde tengevolge van onvol doende toevoer van zuurstoflioudend waler) hetwelk in hoofdzaak zwavelwaterstof (d. i. stank) voortbrengt. In de Februari 1921 aflevering van Ver slagen en Atededeelingen betreffende dc Volksgezondheid is gepubliceerd een bijzon der interessant rapport van Dr. G. Komijn uit Haarlem over den Hydrobiologischen toesland van Rijnland. Deze bekende ge leerde wijst daarin met nadruk op de ge varen van verzouting en acht geen uitgave ter bestrijding daarvan te hoog. Tevens wordt daarin opgemerkt dat Haarlem zijn eigen toesland verslechterd heeft door het dempen van verscheidene grachten. Wijders bevat het rapport tal van belang rijke opmerkingen welke de lectuur ervan ook voor den buitenstaander zeer belang wekkend maken. Er is echter één punt, waarop ik de aan dacht zou willen vestigen en dat is het daarin vermelde zoutgehalte van de Gouwe, dat als doorsnee veel te hoog is. Tevens ont breken gelijktijdig genomen monsters uil den Holl. lJsel en is niet vermeld, welke beweging in Rijnlands boezem in de dagen voorafgaande ;.an de monslername had plaats gehad. Wordt n.l.. wat helaas dik wijls moet gebeuren, liy Gouda geloosd, dan komt het brakke water van Amstelland naar het Zuiden afzakken; hieruit mag ech ter niet afgeleid worden, dat het water uit den Holl'. IJscl achter zou slaan bij dal van het Grootwalerechap Woerden, dat in droge tijden, en daar komt het op aan, want (je rest is regenwater, hoofdzakelijk uit Red water bestaat (zie Teix. de Alattos Deel I' .Woerden). De voorgestelde aanvoer uil de Lek G'r- Romijn belandt hier bij de door mij herhaal delijk geciteerde plaatsen uit het Centraal Drinkwalerrapport )is nogal gecompliceen De ligging van de Waterleidingen der Ge meenten Rotterdam en Schiedam garan deert, dat de vloed (welks opdringenoe wa termassa in hoofdzaak onderdoor loopt op den bodem van de rivier) de bovenlagen van het afkomende rivierwater niet aantas dat dc vloed lot bij Gouda 'ouderdoor zo loopen, behalve bij stormvloeden, is onwaarschijnlijk maar ook niet ET-a l'„' daar niet het onderste waler aldaar v»r ingelaten. Hoe het ook zij liet goede waar J dan toch wel in dien hoek te zitten. E' wij dus niet wanhopen, onze voorvaó van 350 jaar geleden hebben ook lang ten wachten tot het water van oen lJsel redding bracht. j - I.J3, F. KRANTZ., i y yy -y-- J i -•

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6