No. 19712. ZATERDAG 14 JUNI Anno 1924 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het virv^mste nieuws van lieden. PRES DER ADVERTENHENt 80 Cts. per regel. Bij regelabormement belangrijk lageren prijs, Kleine Adverfentlén, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden per 8 maanden ƒ2.86, per weel; „v.mmmm. 0.18, Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week ."i,v.. "»0.I8, Franco per post 2.86 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Vrijdagsche oi Zaterdagsche Graanbenrs. In de gisternamiddag in de Stadszaal ge houden samensprekingen lussclicn het be stuur van de Kamer van Koophandel en eer. aanlal belanghebbenden met betrek king tot den graach uidtl, waarvan wij gis- Itren nog het resultaat konden meededen, [i zeer uitvoerig van gedachten gewisseld, il heeft men ook, zooa« een der aanwezigen opmerkte, dikwijls naast elkaar langs ge- lie heer De Rooy, uit Leiden, die van oor- a*-! was, dat twee graanbeuxzen in deze cemeente geen recht van bestaan hebben, wilde onmiddellijk besluiten de Zaterdag sche Beurs op ie heffen. Den Voorzitter ging dit al te vlug. t is de Kamer niet uitsluitend te doen om deze IL-irs op Vrijdagen in de Stadszaal te knj- Jtn; zij wil het algemeen belang dienen. Bet bestuur zou niet gaarne medewerken in eens een jaren lang bestaande inrichting op t: heffen, al lijkt het hun ook beier toe, dat men slechts één Beurs heeft. Het is een Leidsch belang, dat de Vrijdagse-he Han delsbeurs een centrum van handel van Rijnland wordt. De heer Engel, een der leden van uö Commissie voor de oude Beurs, heelt van bet begin af sympathiek gestaan tegenover hel denkbeeld ook een Beurs voor granen ïn zaden in de Stadszaal te hebben, maar zou het noodlottig vinden, reeds nu de oude graanbeurs op le heffen. De bezoekers zou den tegen zoo'n besluit krachtig prolestee- ren; dit durit spr. wel verzekeren. De handelaren blijven op I rij dag toch Weg. Dit zou misschien nog anders wezen wanneer men een gebouw had bij de vee markt. s'Vrijdags moeten zij op de vee markt zijn, om den boeren fourage-artikelen h verkoopen en er geld te ontvangen. Ms de Voorzitter opmerkt, dat de boeren «Vrijdag in de Stadszaal kunnen komen, xei de lieer A. de Kosler, dat zij dit nie. zullen doen Spr.'s vertegenwoordiger is met ncanlie, die kan hier dus niet zijn; maar deze heeft hem verzekerd, dat de Vrijdag- «che graanbeurs geen. recht van beslaan heeft. De grossiers komen 's.morgens vroeg op de veemarkt met de veehouders afreke nen en zaken doen en komen er niet toe iater nog eens naar de Beurs te gaan. De bakkers hier te lokken zal ook niet meevallen Die worden bezocht door reizi gers in bloem en andere artikelen. Spr. slaat dus vooralsnog nog een beelje scep tisch tegenover een Vrijdagsche graanbeurs. De heer Casteleyn, uit Leiden, die zeide, •lat de Beurs op Vrijdag aan bloedarmoede lijdt, meende, dat alles gedaan moet worden er de menschen te krijgen en gelooft, dat de kikkers wel degelijk belang-hebben bij een Beurs, Hij zou wenschen, dat groepen van Belanghebbenden, bij deze kwestie betrok ken, bijv. de bakkerspalroonsvereenigmg en dergelijke, er over werden gehoord. De heer Raaphorst, voorzitter der bak kerspalroonsvereenigmg alhier, denkt over levensvatbaarheid van de Vrijdagsche Beurs niet zoo pessimistisch. Dat de bak kers het 1 bever met de reizigers der meel handelaren afdoen, betwijfeld hij eenigs- zins. Dal ging vroeger, toen er een drietal meelhandelaren waren, goed; maar nu ko men er een 13-tal vertegenwoordigers van firma's en dat is voor de bakkers ook lastig. De grossiers in granen moeten niet den ken, dat zij op de Beurs geen zaken zouden kunnen doen. Hij wijst in dit verband op de ontwikkeling van duivensport. De duiven- *porlvereenigingen koopen de zaden, ook in hat groot. Dergelijke groepen kunnen de be langhebbenden op de Beurs ook bereiken. De heer Blonk alhier, wilde in het mid- ian laten, of men de Vrijdagsche Beurs noodig heeft. Dat moet later blijken. Is zij noodig, dan zal zij zich geleidelijk ontwik kelen. Zoolang moet men de Zaterdagsche Beurs in tact laten. Nadat nog verschillende sprekers zich habben laten hooren en van de bestuurs tafel merkt de heer Molkenboer nog op, dat hij op de vorige bijeenkomst den indruk had S'kregen, dat de toen aanwezigen voor de ^ijdagsche Beurs wilden ijveren; vandaar °ok, dat hot bestuur deze conferentie bijcen- f'fip. Denkt men, dat deze nog geen recht van beslaan heeft, laat men dan daarmede niot doorgaan. De heer De Kosler spreekt nog als zijn keening uit, dat men langs elkander heen Haat en constateert nogmaals, dat men met H-heffing van de Zaterdagsche Beurs een te Jfoole risico zal loopen, waarna de voorzit- -r tal gesprokene nog eens samenvat en tot de conclusie komt, dal van de op telling der Zaterdagsche Beurs nog geen •Prake kan zijn. Ba vraag is nu: Moet worden voorlgc- ***n met de propaganda voor de Vrijdag- "ha Beurs. Daarover wil hij de vergade- H een uitspraak laten doen. «adat hierover nog het woord hebben ge- tefli de heeren Gharbon, De Rooy, Bonda rita janj^,eren» werd, zooals wij gisteren ^tvfeelden, met 12 tegen 2 stemmen, en stemmen ip blanco, die vraag van den bitter tn i^Y$g£iffönd,en zin beantwoord, waarna de reeds genoemde Commissie werd aangewezen om daarvoor plannen he over wegen en maatregelen aan te wijzen, welke dan in een volgende bijeenkomst nader kunnen worden besproken. Spaarfonds voor Bodemcultuur. Met betrekking tot den toestand van het Spaarfonds voor Bodemcultuur, waarvan wij dezer dagen een circulaire publiceerden, waarin aan de spaarders-inleggers en de deposanten werd meegedeeld dat tot nadere regeling der zaken geen gelden worden uit- gekeerd noch in ontvangst genomen, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat de meeste correspondenten, ondanks dit, hun afrekeningen inzenden, zonder eenige op merking van de zijde der deelnemers, waar uit dus blijkt, dat men aan hel Fonds zijn vertrouwen blijft schenken. Tot heden komen nog iedcrcn dag geregeld gelden in, welke echter onmiddellijk worden teruggezonden. Dat een Commissie van vooraanstaande mannen, die de gestie van de stichting ken nen, zich bereid hebben verklaard de direc tie in deze periode bij te staan, versterkt dit vertrouwen. De onevenredigheid tusschen het in-depo- sito-geven en het opvragen van gelden, is ge komen, direct na de déb&cle der Hanze-ban- kcn. De directie wist echter zoolang het eenigszin9 kon dc zaken op de gewone wijze gaande te houden en er is alle reden aan te neme», dat bij een loyale medewerking het Fonds onaangetast zal blijken en de zaken eerlang op den gewonen voet weder kunnen hervatten. Morgen zal de directie met de ver schillende correspondenten een conferentie voor het vaststellen van een gemeenschap pelijke gedragslijn houden. Hel naadslid, de heer H. J. Baart heeft een tweetal amendementen ingediend. Het eerste, dat betrekking heeft op punt 26 der agenda, luidt: Ondergcleckcnde stelt voor, sub b. van liet voorstel van B. en W. genoemd onder A. (zie ingekomen stuk No. 165) te lezen als volgt: de arbeidsduur voor de werklieden, die in afwisselenden dag- en nachtdienst werkzaam zijn, per week gemiddeld niet meer dan 45 uur bedraagt, berekend over een tijdvak, waarin eon volledige periode van het ploe- genstelsel is vervuld. Ook voor deze groep wordt door B. en W. de gemiddelde 48-urige werkweek voorge steld. Het volgende amendement luidt: Onderge tekende stelt voor, in het voorstel van B. en W. (zie ingekomen stuk No. 166) sub 2 te doen vervallen. Dit amendement zou, al3 hel werd aange nomen, de uitwerking hebben, dat van de voor 1 Juni 1924 in dienst zijnde ambtena ren in geen geval hoogere pensioenbijdra gen zouden worden geëischt, zoodat het voorstel van B. en W. alleen-betrekking zou hebben op nieuw benoemde ambtenaren. De Commissie van Financiën deelt alsnog mee, dat zij zich met het voorstel tot het sluiten van een lijdelijke kasgeldleening groot f 200.000 bij de Kon. Nederl. Grofsme derij geheel kan vereenigen. Mej. E. Kioots is tot vaste onderwij zeres aan de Eerste Leidsche Schoolvereni ging benoemd. Binnenkort zal wederom een mtoonstelling van het werk der leerlingen gehouden worden. Wij vestigen de aandacht er op, dat gelegenheid bestaat leerlingen voor de fröbelklasse in le schrijven (men zie de advertentie). Voor het onderwijzersexamen zijn in Den Haag geslaagd de dames M. G. van Ingen Schenau en A. Jelgersma, alhier. Voor Het examen voor apothekersassis tent waren gisteren alhier opgeroepen vier candidaten. Geslaagd zijn de dames J. G. M. ten Dijk, geb. te 's45ravenhage; C. A. M. J. Spruyt, geb. te 's-Gravenhage, en M. C. Kne- bel, geb. te Rotterdam, en de heer J. van As, geb. te Rotterdam. Voor driehonderd Amerikaansche stu denten, die van 7 lot 11 Juli vanwege het American Nelherland Foundation alhier zul len verblijven, hebben de hoogleeraren Blok Colenbrander, Van Vollenhoven, v. Eysinga, Eekhof, Huizin ga en Martin zich bereid ver klaard een reeks lezingen te houden over geschiedkundige onderwerpen. Onder voorzitterschap van den heer R. de Wilde heeft de versieringscommissie voor de B reestraat weer vergaderd en zijn verschillende plannen besproken. De uit voering daarvan zal echter nog afhangen van het totale bedrag, waarvoor op de lijs ten wordt ingeteekend. De commissie is tot nog toe niet ontevreden. Zoodra de plannen eenigen vasten vorm hebben aangenomen, zullen alle Breestraat-bewoners tot een ver gadering worden uitgenoodigd, om lot een definitief plan le geraken. Dc commissie is samengesteld als volgt; de heeren R. de Wilde, voorzitter, Joh. Geylenbeek, secre taris-, M. H. van Hooff, penningmeester; II. ten Cate, A. Franken, T. S. Goslinga, W. Vorst en L. Zuiderveld, commissarissen. Ook is een commissie benoemd voor den Wilte-Singel en omgeving, bestaande uit prof. mr. A. S .de Blécourt, voorzitter; mej. mr. Anny Labohm, secretaresse, en den heer J. G. Ballego, penningmeester, v Vrijdagavond zal de algemeene versie- ringscoramissie in „Amicitia" weder -bijeenkomst houden, ditmaal met belang stellende bewoners van het Rapenburg, de Hoogewoerd, de Hooigracht, de Hoogland- sche Kerkgrachl en omliggende straten, ten einde ook voor die straten tè komen tot (ie benoeming van commissieleden. Wij deelen medp onder verwijzing tevens naar de desbetreffende advertentie dat de uitgestelde collecte ten behoeve van de Ver. tot Werkverschaffing aan Hulpbe hoevende Blinden Maandag a.s. en volgende dagen zal plaats hebben. Van het R.-K. Huisvestingscomité is het terugtransport naar Budapest bepaald op 30 Juni a.s. Voor Leiden en omgeving kun nen voor dit transport opgaven gedaan wor den tot uiterlijk 20 Juni aan het adres mej. V. Ilollants, Visehmarkt 2. Het „Luxor-theater" heeft twee hoofd films op het nieuwe programma. Vóór de pauze gaat na enkele voornummers een film genaamd „Omar Pacha" in vijf acten, een gloedvolle liefdesgeschiedenis uit het verre Oosten. Deze film geeft bij goed spel zeer mooie Oostersche opnamen. Na de pauze een levefissymphonie in zes acten: „Rose Duncan", de blinde violiste, waarin ontroerend mooie tafereelen voorkomen. Het „Casino-theater" geeft, na een ko misch stukje, als eerste hoofdnummer „De gevaren van het hoogtoerisme in den win ter", een interessant filmwerk in drie acten. Prachtig zijn hierin de natuuropnamen en bezienswaardig is het bestijgen van den Grossglockner door een onversaagd drietal. Na de pauze; „De Pampasruiter",#de vallei des doods, een zeer spannende circusfilm in zes acten. Verbluffende staaltjes van kracht en acrobatiek worden in deze film op het doek vertoond. Het uitgebreid orkest vervult zijn taak lofwaardig. Nader blijkt ons, dat de aulobusdienst „Ceintuurbaan" slechts een paar dagen heeft stilgestaan wegens defect aan den wa gen. Morgen i3 de ondernemer van plan weer te gaan rijden. I Gistermiddag circa twee uur zou een 2Va-jarig knaapje, wonende in de Koning straat, den Maresingel oversteken, toen hij door een passé erende aulo werd gegrepen en over den weg geslingerd. Het ventje had ernstige kneuzingen gekregen. De Eerste-Hulpdienst werd ontboden en constateerde, dat de Imker-bovenarm was gebroken, evenals de onderkaak, terwijl ook nog voor een lichte hersenschudding werd gevreesd. Het knaapje werd ter verpleging in het Academisch Ziekenhuis opgenomen, Het programma voor het concert in het Van-der-Werf-park a.s. Dinsdagavond te acht uur door het Leidsch Muziekkorps luidt: „Soldaten kommen", ma9ch, Lotann;" Ouverture „Dio Zauberflöte", Mozart; Eva- wals, Lehar; „Slag bij Waterloo", Fantaisie Coenen; Wals uit „De Schipbreuk", Wage naarGeijp: Fantaisie „Les Saltimbanque" Ganne; en Marche Francaise, van Gael. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier zijn thans ingeschreven 740 werkzoekenden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur. ds. J. Wuite. Duitsche godsdienstoefening, Weeshuls Ilooglandsche Kerkgracht, ingang tusschen de nos. 17 en 21: Zondagmorgen, te halfelf. Pastor De le Roi, uit Nicderschelden. Eglise wallonne: Dimanche matin, 101/* heures, Mr. S. Cler. E vang.-Luther sc he Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Ned. Prot.-Bond, kerkgebouw Rem. Gem., ingang Middelweg: Kinderkerk Zondagmid dag te kwartier over twaalven, ds. A. van der Wissel. Remonslranlsch-Geref. Gem.: Zondag morgen, te halfelf, ds. A. van Klaver, Rem. pred. te Hoorn. Vrije Katholieke Kerk, Bonifaciuskapel, Stille-Rijn la: Zondagmorgen, te halfelf, dienst. Ver. van Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen, te halfelf, mevr. ds. A. Man- kesZernike, van Rotterdam. De Arbeidswet-1919. Naar aanleiding van bij de Kamer van Koo-phandel ©n Fabrieken voor Delft on Omstreken ingekomen klachten over de voor de nijverheid ongunstige gevtllgen der Arbeidswet-1919, heeft het bestuur van ge noemde Kamer een enquête ingesteld bij de voornaamste industrieele ondernemin gen in Delft en Omstreken. Aan het rap port, dat een resumé van het resultaat de zer enquête bevat en dat aan den Minister van Arbeid werd verzonden, is hot volgen de ontleend: Voor de groote fabrieken in het ressort der K. v. K., die de vervaardiging van chemische producten in continu-bedrijf be- óogen, is hét hoofdbezwaar tegen deze wet hierin gelegen, dat tegenover de verkor ting van den werktijd der individueele arbeiders geen genoegzame compensatie van elk^u arbeider afzonderlijk per tijdsecn- beid, wodat een gelijke aifceidshoeveelhoiij thans meer personen vraagt dan vroeger. Het productie-proces is daar nl. gewoonlijk aan gebonden aan een bepaalden tijds duur, die met door meer intensieven ar beid van atsa werkman kan worden ver- kort. Ook voor nietoontinu-bcdrijvon geldt dat vermeerdering der arbeidsprestatie bij de werklieden, voor soover deze gem. suiver rout.ine-werk verrichten, is uitge sloten, zoodat ook hier voor éénzelfde pro ductievermogen een grootcr aantal perso nen noodzakelijk is geworden. Hiorbij ge voegd de omstandigheid, dat het indivi dueele loonpeil sedert 1914 aanmerkelijk gestegen 1», behoeft het geen betoog, dat de loonreketnng enorm is omhoog gegaan. in sommige nicLcontinu-bcdrijven, die met kostbare machines werken, zooals biiv de drukkerijen, kunnen deze machines niet voldoende productief, d.i. rendabel, ge maakt worden, daar zij sleohts 8 uren per etmaal in gebruik zijn. ,„f'S «teemeene grief tegen de Arbeidswet 1919 geldt voorts het over-één-kam-sohe- ren der diverse vakken, sender te rekenen met den uiteenloopenden aard der arbeids prestatie. Bijzondere moeilijkheden doen zich ook gevoelen by die bedrijven, welker beoefe ning uiteraard niot aan een vooraf be paalden tijdsduur kan worden gebonden zooals de beurteobipperij en andere Yor- men van het transportbedrijf. Behalve deze grieven, ontleend aan den gang van het bedrijteleven, zouden nog kunnen worden genoemd het vexatoir ka rakter der wet en de kosten, waarop zij den ondernemingen komt te staan. De enquête der Kamer heeft zich' intug- 8 nlet bepaald tot het verzamelén van gegevens omtrent de werking der Arbcids- wet-1919, maar bedoelde ook de mcening der belanghebbende ondernemers te vragen omtrent do wijze, waarop aan do hunner zijds geopperde bezwaren zou kunnen wor den to gemoet gekomen. Tegen belastingontduiking. Het komt moer en meer voor, dat belas tingplichtigen handelingen verrichten- die zonder dat er sprake is van strijd met dë de bed r a medebrengen, dat do naar tiL ci i"gt W6t versphuldigde belas ting geheel of voor eon deel ontgaan wordt Met meest gewone geval is, dat men zijn schap m ?t m een naamloozc vennoot- Ecn ontwerp van wet, strekkende om aan dergelyke practijken een einde te maken, beeft, naar aan het Nederi. Corrospondou- tiebureau in Den Haag wordt meegedeeld, het Departement van Financiën verlaten. Het is de bedoeling, dat aan do wet terug werkende kracht zal worden toegekend tot 1 Mei 1924. De Minister van Justitie beantwoordt vra- gen betreffende het conflict in de Twentsche textiel-nijverheid. Op vragen van het Tweede Kamerlid Engels 1°. Heeft do Minister kennis genomen van de in de zitting van den Gemeenteraad te Enschede van Vrijdag 9 Mei j.l. medege deelde gevallen van molestatie en intimida tie van arbeiders, die op Maandag 6 Mei en volgende dagen den arbeid in dc textiel fabrieken wilden hervatten'? 8°. Wil de Minister een onderzoek doen instellen naar de juistheid dor bij die go tegenheid gerezenklachin omtrent het on voldoende optreden dor politie en het resul- taat van dat onderzoek aan de Kamer mededeelen 3o„. Is de Minister bereid die maatregolen te nemen, of te bevorderen, welke noodig zijn het den betrokken arbeiders mogelijk t maken, desgewenseht him gewonen arbeid te verrichten, zonder daarbij door mole- statie of anderszins te worden gehinderd heeft de Minister van Justitie geantwoord 1. Van de m deze vraag bedoelde gevallen Beeft ondergeteekende kennis genomen. Zo. Een onderzoek naar de medegdeelde gcvailen welke alle niet rechtstreeks en on- middellijk ter kennis van de politie werden gebracht, is door de politie ingesteld. Ieder geval is afzonderlijk onderzocht. De daar van opgemaakte processen-verbaal zijn toe gezonden aan den officier van justitie te Almelo, die, na eventueel verder onderzoek heeft te beoordeelen, of de feiten al dan niet strafbaar zijn, of bewijs is bij te brengen en of er overigens reden tot strafvervolging aanwezig is Afschriften der opgemaakte processen-verbaal zijn door den onderge teekende toegezonden. Daaruit is voors hands niet kunnen blijken, dat al de mede gedeelde gevallen geheel overeenkomstig de werkelijkheid werden weergeven en dat de politie m haar taak, bepaaldelijk om werkwilligen tegen molest te beschermeu zoude zijn to kort geschoten. 3 Het nemen of bevorderen van maatre glen. als m deze vraag bedoelde, is niet noodig. .Voldoende politiemacht ter hand having van de orde is aanwezig. Slechts van enkele gevallen van molestatie van zeer voorbijgaanden aard is gebleken, en hoewel de burgemeester van Enschede in een uit voerige door hem gehouden redo heeft ge wag gemaakt van de moeilijkheid om alle werkwilligen afdoende te beschermen, zijn toch de betrokken overheidsorganen zich bewust van de. taak die hen rust om werk- BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststel ling van een nienwe Tarief wet: het waarde- recht van 5 tot 8 pCt. verhoogd. Er is een wetsontwerp tegen belasting ontduiking gereed. Met ingang van 16 Joni wordt ingetrokken het Kon. besluit van 26 Joni 1923 inzake verbod tot invoer van schoenwerk. De Minister van Jnotitie beantwoordt vra gen met betrekking tot het nonflict in de Twentsche textielnijverheid. BUITENLAND. Doumergue is gekozen tot president van Frankrijk. In Amerika is een nienwe partij gesticht. Het Dnitsch-Rnssisch conflict is zoo goed als bijgelegd. Een nienwe spoorwegstaking in Engeland? willigen voor molest te vrijwaren. Zonder twijfel moet ook do overheid het standpunt innemen, dat de vrijheid van arbeid go- waarborgd moet worden. Het verdient ech ter opmerking, dat, gelijk uit de ambtsbe richten blijkt, bij do politie geen hulp tegen molestatie gevraagd is en dat door verschei den werkwilligen bescherming door de poli tie niet gewcnscht werd. Hierbij zij nog aangeteekend, dat de burgemeester van Enschede rapporteert, flat de voorzitter der Fabrikantenverceniging hem mondeling met do openstelling der fa brieken op Maandag 5 Mei bad in kennis ge steld en daarbij had medegedeeld, dat de fabriek Kremeramaten wel in het centrum der belangstelling zou staanen voorts, dat op dien ochtend hij zelf, evenals de com missaris van politie en de kapitein der Ko ninklijke marechaussee, bij den ingang van de fabriek Kremeramaten aanwezig was- dat hij er gemakkelijk, zonder te behoeven te dringen, gekomen was, door tal van men- sohen gezien, en dat niemand hem heeft ge vraagd om bescherming of vergemakkelij king van toegang, dat hij aan zoodanig ver zoek oogenblikkelijk had kunnen voldoen, omdat hij een sterko politiemacht, waarbij eenige marechaussees te paard, in dc onmid dellijke nabijheid gereed had gestaan, n.l. in het gemeentegebouw op Hoog en Droog en in den Watertoren der drinkwaterleiding die bovendien telefonisch kon worden opge scheld van uit het portiershuis der fabriek, terwijl mede nog een sterke reserve aan het politiebureau tob uitrukken klaar 6tond. waarvoor een auto aanwezig was. De Hooge Raad der Nederlanden heeft een beslissing genomen- die grootendcels ingrijpt in de belangen van de textielarbei ders, die gestaakt hebben of uitgesloten zijn Tot nu toe bestond de opvatting, dat ie dere arbeider, die het laatste in 1925 gstaakt heeft of uitgesloten is, een gcdecltlijke ont heffing van inkomstenbelasting kon krijgen omdat hij geacht werd zijn beroep in den zin der wet te hebben beëindigd. Verder bestond de opvatting, dat zij, di9 op 1 Mei 1924 het werk nog niet hadden her vat, voor het belastingjaar 1924/1925 niet behoefde te worden aangeslagen. Het arrest van den Hoogen Raad heeft hierin verandering gebracht. Uit dit arrest volgt, dat de staking en uitsluiting do dienstbetrekking niet hebben doen eindigen. Het gevolg is dus, dat de arbeiders geen ontheffing krijgen en voor het belastingjaar 1924/25 wél worden aangeslagen. Op alle bij den inspecteur reeds inge diende verzoeken om ontheffing, daaronder begrepen dc door besturen van organisaties ingediende lijsten, wordt afwijzend bcscliikt Bij Kon. besluit zijn benoemd tot vice- precident van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage mr. C. J. J. de Jonchccre- thans rechter in genoemde rechtbank; is, met ingang van 1 Juli, aan H. Matthijs en M. J. Binnema, beiden commies bij het De partement van Financiën, wegens verande ring in de inrichting van het dienstvak., waarbij zij werkzaam zijn, eervol ontslag uit hun betrekking verleendis aan J. Hen driks, hulpbrieven- en telegrambesteller, te Oirschot, toegekend de eeremdaille, ver bonden aan dc orde van Oranje Nassau, in brons. Verscheidene burgemeesters van go- meenten rondom Haarlem hebben aan den burgemeester van Haarlem voorlichting ge vraagd inzake het autobusvraagstuk. Hierin heeft de burgemeester van Haarlem aanlei ding gevonden, do burgemeesters var» een twintigtal plaatsen om Haarlem uit tc noo- digen tot een bespreking van het autobus- vraagstuk. Donderdag is deze bijeenkomst' ten Raadhuize gehouden. .Vele klachten zijn er tot uiting gekomen Besloten word tot onderling overlég en tot het maken van zoo-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 11