Zonderlinge Kameraden 19709. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 7? Juni. Tweede Blad. Anno 1924. BINNENLAND. isiëg a 11 GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. No, De teruggang der vakbeweging. Ja bet 14de verslag van den Ned. Bond w-erkliedea in overheidsdienst vinden w0 belangwekkende gegevens over den te ruggang in de vakbeweging. Zoowel de ledentallen van de verschil lende vakcentrales, aldus "bet verslag, ais die van de organisaties van overlieidsper- eoneel rijn vrij belangrijk teruggeloopen Gaat men uit van de tijdstippen, waarop {jet hoogste aantal leden door de 5 ver- johillende vakcentrales was bereikt, en feigelijlkt men die oijfors met de ledental- lep, welke deze vakcentrales op 1 Januari 1034 hadden, dan blijkt, dat niet minder dsn 170.000 georganiseordcn bun bonden hebben verlaten. Had het N.V.V. in de periode van 1920 tot 1 Januari 1922 het meest van de Vak- oentrales te lijden onder den teruggang van bet ledental, in de' periode van 1922 tot 1 Januari 1924 is dit niet meer het ge val geweest. Het N.Y.V. liep over den iïjd van 1 Januari 1922 tot l Januari 1921 van #3-818 leden op 182,893, dus met 40.925 le den terug of met 18,23 pCt., het R.-K. .Vakbureau van 151.762 op 101.110 of met 33.38 pCt., het Christelijk Vakverbond van f3.549 op 53.907, dat met 19.582 of 26.62 pOt., het Neutraal Vakverbond van 49.602 pp 32.222, dat is 17.380 of 35.04 pOt., het Hf. AS. van 31.382 op 13.527, dat is met 17.855 of 56.90 pCt. Vergelijkt men de cijfers, welke in liet voi-ige verslag zijn gegeven ten aanzien van teruggang van het hoogste punt van bet ledental dezer oentrales tot op 1 Ja nuari 1922, waaruit bleek, dat het N.V.V. 14.6 pCt., R.-K. 4 pCt.„ Chr. Verbond 4.1 pOt., Neutraal Verbond 4.5 pOt., het N., \.8. 23-9 pCt. achteruit ging, dan blijkt, sfc het N.V.V. bet minst in de laatste twee jaren achteruit is geloopen. h-sÊ i SI r~* 888 SC £ggi SS SSSte CO «""I «V Op gelijke wijze lxeefit zioh de ontwikke ling bij de organisaties van Overheidsper soneel voltrokken. Had in de vorige ver slagperiode onze organisatie behoudens de Federatie, welke over deze periode reeds mot 24.6 pOt. was teruggeloopen, den meest beteekenenden teruggang in het ledental te boeken, bij den grooten terug gang gedurende den tijd van 1922 tot 1 januari 1924 is ciït precies het tegenover gestelde. Ging onze organisatie met 600 leden te rug of met 3.98 pOt., de Federatie liep met i terug of 7.68 pOt., de Christelijke Bond met 493 of 13.03 pOt., de Katlwvlieke Bond met 653 of 12.83 pCt. en de Neutrale Bond met 205 leden of 10.63 pCt Wij moeten hieibij direct opmerken, dat bet cijfer van de Neutralen niet als be trouwbaar kan worden beschouwd, waar in het orgaan van het Neutraal Vakver bond is medegedeeld, dat zij over ten min- ste 15 maanden het ledcncijfer niet hebbeu opgegeven en het ledencijfer op 1 October van 1723 aangehouden is. Maken wij een vergelijking op dezelfde wijae, als wij dit ten opziohte van het le lden tal der Vakcentrales hebben gedaan, van het hoogste punt, dat hot ledental der Bonden van Overheidspersoneel" had be reikt, dan komon wij tot de volgende uit komsben: Hoogst Ledeno. Verlies Bondon bereikte op aantal Yerl. ledenc. 1 Jan. 1924 leden in pGt. Mod Bond 16.904 14.449 2455 14.5 R.-K. Bond 5.355 4.436 919 17.1 Ohr. Bond 4.147 3.290 &57 30.6 Neutr. Bond. 2.032 1.723 92 15.16 Fed. Bond 5.781 3.509 2272 39.3 (Bij het oijfer van de Federatie moet er rekening mede worden gehouden, dat t»p 15 Deoember 1923 de syndicalistische rich ting in de Federatie aoh hee»ft afgeschei den en heeft opgericht de „Nederlandsobe Syndicalistische Federatie van Overheids personeel.") Het totale ledental van de Bonden van Overheidspersoneel, uitgezonderd de Ned. Synd. Fed. van Overheidspersoneel, liep terug van 1 Januari 1921 met 31.108 leden op 27.407 leden op 1 Januari 1924 of met 11-3 pCt. Van dit gezamenlijk ledental had onze organisatie op 1 Januari 1922 50.76 pCt., 1 Januari 1923 51.2 pOt. en op 1 Jan. 1924 52 7 pOt Bij Kon. besluit is de bronzen eere- inedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan C. de G-raaf, arbeider in dienst der familie Van de Kop pel, te Dussen. Blijkens een circulaire van den Minis ter van Financiën moet de korting op de sa larissen ook toegepast worden op die der particuliere klerken bij de belastingen. Het „Haagsohe Volk" beweert in- liohtingen te kunnen geven over samenstel ling en werkwijze .van bet Verbond van Aotualisten, hoezeer dit geheimzinnigheid betracht. Het heeft afdeelihgen te Amster dam met ongeveer 500 leden, Rotterdam met 300, Den Haag met 250, Leiden en Heerlen. Met verspreide leden kunnen het er in 't geheel niet meer dan 2000 zijn De geldmiddelen zijn ruim; men denkt er nu zelfs over een eigen blad op te rich ten of er een over te nemen. Er is al een uitgeversmaatschappij gevormd, die ge- sohrifben uitgeeft. In de uitgeversmaatschappij zitten voor zitter en secretaris van het Verbond, de heeren dr. De Jong en Haighhon. Als re dacteur van het orgaan is bestemd de jour nalist Lubberink, Den Haag. Deze woonde vroeger te Amsterdam en was eenigen tijd lid van de Oommunietisohe Partij. Hij is thans als ambtenaar in dienst bij het Ver bond van Ned. Fahrikantenvereenigingen en werkt ook nog voor andere werkgevers organisaties. Men traoht nu vooral vasten voet on der de arbeiders te krijgen, bijv. te Rot terdam. Van den Centr. Raad is luit. Snijders de stuwende kracht. Hij wordt bijgestaan door luit. Dahmen von Budhholz ©n luit. v. Oorschot. Luit. Snijders heeft in den Cen tral en Raad gezegd, dat het leger achter het Verbond van Aotualisten staat. Aidus de raededeolingen van het ,,Haag- sche Volk." In de zendiogskapel te Amsterdam vergaderden de zustersvereenigmgen Co mité voor inwendige zending en de Centrale Bond van Christ. Philantropische inrichtin gen in Nederland. De eerste vergadering was van het comité voor inwendige zending, die geleid werd door den minister van onder wijs, dr. J. Th. de Visser. Op den beschrij vingsbrief komt o. a. voor het uitbrengen van een levensbericht over dr. H. Pierson, door dr. J. Lammerts van Bueren. Hel jaarverslag van den directeur van het comité, dr. 0. Norel Jzn., vermeldt, dat het aantal aangesloten vereenigingen stijgend is. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, baron Van Lijnden, blijkt dat de alge- meene inkomsten van het comité waren on geveer f 12.900, en de uitgaven ongeveer f11,000. Het batig saldo is f1980. Dr. De Visser bracht bijzondere hulde aan den directeur, dr. Nord, voor diens ijver be toond voor het comité. Tot lid van het bestuur werden gekozen in de vacature-ds. Voorhoeve ds. D. K. Wie- lenga en in de vacature-ds. Van Noort G. J. K. baron van Lynden. Te Utrecht is de jaarvergadering ge houden van de Nationale Vereeniging „Pro Rege." De voorzitter, ds. T. J. Hagen, wees er in zijn openingswoord op, dat als de pogingen gezegend werden, de organisatie aan den vooravond van de uitvoering der fusieplan nen staat. Onder bijval word besloten een telegram van hulde aan de Koningin te zenden. Volgena het daarna aan de orde zijnde jaarverslag van den secretaris, den heer N. A. Schuman, zijn thans 135 burger- en 23 militaire afdeelingen aangesloten. In vier plaatsen werden nieuwe afdeeU*g:n opge richt. Verschillende burgerafdeel in "én wer den afgeschreven of opgeheven. Van de boe- kencommissie wordt vermeld, dat deze in het geheel 441 boeken uitreikte Het or gaan der vereeniging telde 400 inteeke- naar3; men wil dit getal tot een kleine 1000 opvoeren. Tot leden van het hoofdbestuur werden Herkozen de heeren Hagen, Gispen en V. d. Have en gekozen (ie heeren ds. J. Lange- man, P. Pluyter en P. Ilentzepeter. Aan de orde was vervolgens het rapport van de commissie, benoemd door de hoofd besturen van den Nederlandschen Mili tairen Bond en de Nationale Vereeniging Pro Rege om te onderzoeken of fu9ie van deze beide organisaties mogelijk is. De con clusie,, van het rapport strekte tot samen smelting'over te gaan. Deze conclusie werd met 29 tegen 5 stemmen aanvaard, één stem werd blanco uitgebracht. Op de vol gende jaarvergadering zal nu over de ge- heele fusie worden geoordeeld. Daarna hield generaal Ph. W. Weber een rede over het opderwerp: „Daarom vertra gen wij niet" Te Arnhem is het zesde jaarlijksche congres van den Oentralen Bond van Werk meesters en ander opzicht houdend perso neel begonnen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de Bond than9 ruim 2000 leden telt. Met algerneene stemmen werd het beleid van het hoofdbestuur goedgekeurd. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heenen J. Jeronimus (voorzit ter), J. LisseDberg (secretaris), C. J. Lange- rak (penningmeester), B. W. Lindeman (ge salarieerd bestuurder), M. J. Hulleman, P. Kramer, H. v. d. Graaf en F. A. Zwarts. Tot vertegenwoordiger voor den Centrale van Technici werd aangewezen de heer J. Lis- senberg, tot tijdelijke vertegenwoordigers in den bestuursraad van de Cenira-le van Hoofdarbeiders de heeren C. J. Lange rak en H. v. d. Graaf. De heer J. Jeronimus werd weder tot redacteur van het bondsorgaan benoemd. Als geschillencommissie tusschen redactie en inzenders werd de afdeeling Utrecht aan gewezen. Daarna werd de* begrooting voor 1924 be handeld Het ontwerp wees in inkomslen en uitgaven eem eindcijfer aan van f 182,320. In de te Arnhem voórfcgezette alg. vor gadering van de Ver. van Ohr. Ond. werd behandeld de motie van de afdeeling Gel derland en Achterhoek, waarin de Vereeni ging de Regeering dringend verzoekt bij een ev. nieuwe salarisregeling, dat: 1. deze regeling geheel los komt te staan van elke andere salarisregeling; 2. bij verlaging der wedden in de eerste plaats die der le en 2e klasse teruggebracht worden tot die der 3e kl.3. zoo noodig in do tweede plaats de hoofden- en M.U.L.O.-marge verminderd wordt; 4. zoonoodig in de dorde plaat-s over de geheele linie een vermindering wordt toegepast; 5. do hoofdakte met een vast bedrag wordt beloond. De voorzitter ontraadde namens het hoofdbestuur aanneming van deze motie. Hel hoofdbestuur stelde voor om de vol gende verklaring aan te nemen: De Vereeniging enz., overwegende: a. dat het salaris der onderwijzers sinds de invoe ling der nieuwe regeling reeds aanmerke lijk werd verminderd: lo. door inhouding van 8V£ als bijdrage voor pensioen; 2o door korting van 5 van gehuwden en 10% van ongehuwden; b. dat de arbeid van tal van onderwijzers sinds de technische her ziening der L. O.-wet door de vergrooting van het aantal leerlingen per klasse niet on aanzienlijk werd verzwaard; c. dat niette min de Regeering voornemens blijkt te zijn opnieuw tot belangrijke salaris-verlaging, alsmede tot nieuwe vergrooting der klassen over te gaan uitgaande van de veronderstel ling, dat de perspublicaties omtrent het aan de commissie van georganiseerd overleg toegezonden ontwerp eener nieuwe salaris regeling juist zijnspreekt als haar meening uit: a. dat het in dat ontwerp genoemde grondsalaris ten eenenmale onvoldoende moet worden geacht- wijl: 1. zulk een gering grondsalaris aan den beginnenden onder wijzer in 't algemeen geen voldoend levens- bestaan biedt; 2. heel de onderwijzersstand door dit te lage grondsalaris naar beneden wordt gedrukt; b. dat bij de algeheele her ziening der salarisregeling de classificatie dient vervangen te worden door een stand plaatstoelage; en dringt er voorts bij de Regeering op aan, dat bij bedoelde herzie ning behalve met het onder a en b genoemde mede rekening worde gehouden met de vol gende wenschen: 1. De hoofdakte worde beloond met een vast bedrag. 2. Voor het bezit van bijakten L. O. worde aan hen, die werkzaam zijn bij het U.L.O., een verhooging toegekend. Wordt het vak waarvoor de akte geldt, aan de school onderwezen, dan wordt aan hem die in dat vak onderwijs geeft, een hooger bedrag uitgekeerd. 3. Voor hen die werk zaam zijn bij het U. L. O. worden de bijak ten L. O. hooger beloond dan bij het ge woon lager onderwijs, indien het vak, waar voor de akte geldt, aan de school wordt on derwezen. Een bevoegdheid M. O. wordt ton aanzien der belooningen gelijk gesteld met twee akten L. O. 4. Do M.U.L.O.- marge worde alleen toegekend bij het bezit van de hoofdakte of ton minste twee bij akten L. O. of één akte M. O. 5. Het per centage der kindertoelage worde verhoogd, opdat niet door de korting op de salarissen het bedrag der uitkoering voor kindertoe lage medo vermindere. Ten slotte spreekt zij nadrukkelijk den wensch uit, dat de nieu we regeling der salarissen een tijdelijk ka rakter drage. Na eenige discussie,werd besloten dat een referendum zal worden gehouden zoowel over de motie van Gelderlands Achterhoek als over de verklaring van het hoofdbestuur. Bij Kon. besluit is bepaald: Artikel I. Op arbeid van mannen en vrou- I wen in dienst van het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie is niet van toepassing: a. het bepaalde in de hoofd stukken IV en V der Arbeidswet 1919, be halve, voor wat het bepaalde in hoofdstuk IV betreft, ten aanzien van arbeid van vrou wen in fabrieken of werkplaatsenb. het bepaalde in de artikelen &4 en 85 der Ar beidswet 1919, voor zoover dit betreft de in dien eersten volzin van het weede lid van laatstgenoemd artikel bedoelde beambten en ambtenaren, benevens ambtenaren, als be doeld in artikel 77 dier wet, welke een 1 age ren rang hebben dan dien van technisch ambtenaar; oen en ander onder voorwaar de, dat met betrekking lot de in den aanhef van dit artikel bedoelde personen, voor zoo ver de Arbeidswet 1919 niet op hun arbeid van toepassing is, worden nageleefd de be palingen betreffende werk- en rusttijden, te hunnen aanzien gesteld in het Reglement houdende Dienstvoorwaarden voor de Amb tenaren bij het Staatsbedrijf van de Poste rijen, de Telegrafie en Telefonie en in het Reglement houdende Arbeidsvoorwaarden voor het Hulppersoneel bij het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Tele fonie Artikel II. Dit besluit treedt in werking met ingang van 15 Juni 1924. (Hoofdstuk IV regelt de arbeids- en rusttijden en hoofd stuk V bevat de daarop betrekking hebbende ad m i nistra lieve, bepalingen De hoofdbesturen van den Ned. R.-K. Bond van brood-, koek-, banketbakkers en cacao-, chocolade- en suikerbewerkers en van den Ned. Centralen Bond van Christel. arhciders(ster9) in de bedrijven van voe- dings- en genotmiddelen hebben aan den Iloogen Raad van Arbeid geschreven: Resumeerende zijn wij van oordeel: dat de voorgestelde bepaling betreffende de rog RECLAME. 1981 gebroodbakkerijen niet in de wot moet wor den opgenomen; dat het palroonsvcrbod van nachtarbeid dient gehandhaafd le blij-» ven; dat het noodzakelijk is het absolutq verbod van Zondagsarbeid in do wet le be houden, en dat het algemeen aanvangsuu», voor de gezellen niet op 5 uur moet worden gesteld, maar vergunningen, die krachtens art. 36 sub E en art. 37 1ste lid, kunnen worden verleend, ilechls gegeven zullen worden aan ondernemingen, waarin ten minste negen gezellen aan de broodproduj* tie werkzaam zijn. Ingediend is een onlw>Mv van wol lot herziening van artikel 14 dfer Tx'eningwet 1919. De audiënties van de Ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Justitie, van Waterstaat eti van Koloniën gaan deze week niet door. Verkoop „O u d e D o e l e n.'1 Notaris Eelmon heeft gistermiddag vor- kooht de perceelen Tournoodvold 2, 3, 4 en 5, Den Haag. Het hotel, dat afgeslagen word van f 1.000.000, bleef op den inzet van f 260.000. Daarna werden afgeslagen 2de (Tournooiveld 3) en 3de perceel. (Tour.» n ooi veld 4 en 5). Het 2de was gemijnd op f45.200. De oombinatie werd afgeslagen van f 1.900.000, doah bleef op don inzet. Het eorste perceel (Tournoodveld 2) is ge mijnd op f 45.500. Daajrna werden algesia- gen de drie peroeelea in oombinatie, staande op f 350.700. De afslag ging van f 1.200.000, dc afmijning geschiedde Op f351.500. Aan de rechterzijde van den Rotterdamschendijk fietsten Maandag twee meisjes, in de richting Schiedam. Tor hoogte van het pompstation wilden zij ovoreteken naar de linkerzijde, om daar op het fiets- pad te gaan rijden. Op korten afstand kwam achter hen uit Rotterdam een vrachtauto, beladen met ij3, bestuurd door den chauf» feur A. A. De meisjes hadden geen aanwij zing gegeven, dat zij zouden oversteken en de chauffeur verzekert, dat hij voldoends signalen had gegeven, om te waarschuwen, dat hij achter hen reed. Hoewel hij trachtte de auto te sloppen, won hij dit nlot tijdig genoeg op dien korten afstand gedaan krij gen, met het gevolg, dat een der meisjes, de 18-jarige mej. M. de IC., wonende Plantage- v/eg te Rotterdam, werd aangereden en tegen den grond gesmakt. Het rijwiel werd geheel vernield. Een der wielen ging haar over de borst en den buik, ten gevolge waarvan zij klaagde over ernstige inwendige pijn. Met een andere vrachtauto, die juist uit Rotter dam naderde, is zij langzaam rijdende, naar den politiepost gebracht bij de Koemarkt, waar een dokter last gaf haar naar het zie kenhuis te vervoeren, waar zij overleed. Op het lijk is beslag gelegd ter gerechtelijke schouwing. Ook is beslag gelegd op do auto, waarvan bleek, dat de remmen in orde waren. De chauffeur is aangehouden en na ver hoor weer ontslagen. („Schiod. Ot. Men meldt aan 'fc Haagsohe Anetakanfcoor dd. 7 Juni: Gisteravond is per vliegtuig uit Parijs te Rotterdam aange komen een pony voor den heer H. Daaa- dels te Hatfcum. Het paard was vergezeld van zijn eigenaars en drie andero personen. Bij zijn vertrek uit Parijs werd het gefilmd en gefotografeerd. Het paard gedroeg zioh Kaar 't Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerd'! vertaling van Mej. E. H. t) Hij schudde van liet lachen, wat baby weer opnieuw een huilbui bezorgde. „Maar toen ik even op de hoogte was, «ek ik toch niet meer zoo onvriendelijk, wèl? Daar dan, schat, zuig maar zoo lang JP die lintjes en laat je moeder nu praten! ''eet u wel, dat ik u iets wilde vragen, mr. Kee? Toen u weg was, bedacht ik opeens, df.t u mij misschien een aanwijzing had kimnen geven. Ik wilde mijn slem produc- "ef maken en misschien, dal u mij kon zeg- !e®. koe ik dat het beste kan aanleggen. Ik r™ al aan enkete menschen geschreven, ™sar ik krijg geen antwoord. Moeder zal je wegsturen, als je niet slit bent, hoort" ..Uw stem productief maken?" zei hij "'Ifelend. „0 ja, ik wil u met genoegen hel- J®, als er iets is, wat ik kan doen; maar .bedoelt u dan bijvoorbeeld?" ..Ik wilde concert-zingen op bescheiden natuurlijk ik weet heel goed, dat .flf' kan verwachten iets bijzonders te be uren maar ik heb veel lessen gehad en te i "pool heb ik hard gestudeerd. Mijn *arAls u mij oen paar minuten hovet^ren ^an kreng ik baby even ^.Ku, voor dit doel wilde hij haar gaarne lem.iüü" minul<,n excuseeren en toen zij am, had zij haar moeder bij zich. Hij vond, dat mrs. Tremlett ook ouder was geworden, maar op allerverrassendste wijze. Toen hij nog een jongen was, had zij hem héél oud geleken, en nu zag zij er slechts uit naar een vrouw van middelbaren leeftijd Zij was de weduwe van een romanschrij ver, die zoo prachtig proza had geschreven, dat velen er uiterst verlangend naar waren geweest hem eens te ontmoeten. Later werd er minder van zijn proza dam van zijn ge drag gesproken. Hij had haar nagelaten zijn dochter, een polis van vijfhonderd pond en een album mot zorgvuldig uitgeknipte pers- heoordeelingen. Zij had met hem het leven doorgeschar- reld op gemeubileerde appartementen; bij zijn dood ging zij die verhuren. Zij was een goedhartig schepsel, zwak van karakter. Veertig jaren lang had zij aan de ontbijttafel haar droom van den vorigen nacht verteld en het ochtendblad na haar avondeten gelezen. Met groote piëteit had zij de recencies bewaard, die zij niet be greep. Darwin hield zij voor een dwalende van geest, waanzinnig op het punt, waar hij beweerde, hoe wij van den aap afstammen, en zij meende vast, dat mrs. Hemant de mooiste poëzie ter wereld had geschreven. „Moeder vond het zoo aardig, toen zij hoorde, dat ik u gezien hadis 't niet, moe der?" zei mrs. Harris. „Je was heel ondeugend. Ja, verbeeld u, mr. Lee daar kwam zij me thuis en zei, dat een....", zij moe3t even iets weg slikken, „een vreemde haar aangesproken en aan den praat gehouden had. Maar ze zei vooreerst nog niet, wie het was!" Hij begreep, dat mrs. Tremlett had willen zeggen „door een neger." Met berouwvollen blik verontschuldigde zij dit ais het ware tegenover haar dochter, die haastig inviel: „Ik heb daar juist mr. Lee verteld, wat ik van plan was, moeder. Misschien kan hij mij wel helpen." „O, dat zou dan wel zeer vriendelijk van hem zijn. Ziel u, mr. Lee, 't is hier nu niet zoo héél prettig voor Ownie en, daar zij toch eenmaal een eigen huis heeft gehad, voelt I zij het nog meer. Ja zeker, kind, ontken het j maar niet; dit is zool Ale zij nu iets had, wat haar afleiding bezorgde, zou dit in alle deelen zóé goed voor haar zijnwij hebben ook altijd gedacht, dat zij geld kon maken met haar stem; zij zingt prachtig; ja, waar lijk!" Mrs. Harris haalde de schouders op. „Om van „praohtig" te spreken tegenover mr. Lee is heusch te gekt Maar, als ik ergens maar een tweede-rangs-optreden kon bemachtigen, zou ik al heel btij zijn. Ik zou een plaaits trachten te krijgen in de opéra comique, als ik dacht, dat ik acleeren kon; maar ik vrees, dat ik op het toonecl geen gcied deed en je moet beginnen met kleine rolletjes. Wij hebben een dame bij ons in huis gehad, die in het vak was en die ons nog wet verteld heeft hoe moeilijk het be gin was." „En denkt u dan, dat de engagementen voor concertzingcn maar opgeschept lig gen?" vroeg hij. „Lieve Hemell Maar u weet niets van de muziekwereld; hoe zou dat ook kunnen?" „ik denk niel, dat zij voor het opschep pen liggen," antwoordde zij een beetje scherp; „maar als je goed kan zingen, moet het podium toch gemakkelijker zijn voor iemand zooals ik, dan het tooneel, volgens verslaggevers." „Verslagen van wie dan?" herhaalde hij. „Ik kan u verslagen doen, die u het haar te berge zouden doen rijzen. Weet u wel, dat zangeTS van professie, met heel mooie stemmen, uit de koloniën overkomen, om te trachten hier eens op te treden en dat het hun niet gelukken mag? Zij verteren dan at hun geld, dat zij bijeengespaard hebben, en gaan armer lerugl Arm en verslagen. Dat gebeurt telkens weert Lieve kind. Je zou niet dan eerst na vijf jaren je brood kunnen verdienen met concert-zingen, al hadt je ook een engelen-slemt" „Neen, als ik tegenslag had, natuurlijk niet!" mopperde zij. „Ik verzeker u, dat dit voor niemand is weggelegd; het gaat eenmaal nietl Hot zou vijf jaar duren, om enkel en alteen in uw levensonderhoud te voorzien, al was u dan ook een wonder. Amerikanen probeeren het wel eens twee, drie jaar en keeren dan terug met gebroken hart en leege beurzen, 't Is verpletterend; zij sterven van gebrek in hun slreven, om zich toch eens te laten hooren! Ik zal u een voorbeeld geven: een zanger met een roemrijke stem kwam naar Enge land; let wel, ik zeg „roemrijk." Ik wil u niet zijn naam noemen; dit zou onki-esch zijn; maar dit is een feit. In zijn eigen land had hij hard gewerkt, daar geloofden zij in hem; zij gaven hem nog oen benetiel-avond, oer hij vertrok. Hij had drie duizend pond, toen hij landde, en gaf al zijn geld uit om hier den voet in den stijgbeugel te krijgen; maar hij ging terug, wanhopig. Weet u wel, dat, als ik een concert geef, er dan zelfs ar- tislen zijn, die a) een inkomen maken en die den agent twintig, vijf en twintig en derT tig guinea's bieden, om ook nog maar te mo gen zingen bij die gelegenheid?" „Betalen zij om te mogen zingen?" vroeg mrs Tremlell. „Waarom doen zij dat?" „Omdat zij anders geen kans zien op een goed programma te komen en het is wel de moeite waard om daarvoor te betalen. Zan gers, die hun halve leven at in het vak zijn, doen het nog, dit verzeker ik u. Zij denken, dat ik het niet weet. Ik krijg dat geld niet; ik laat het aan den agent over, om de men- schen op te zoeken, die met mij meedoen op zoo'n avond, en als hij wat extra verdient, nu, dan vergeet hij daarvan legen mij te spreken. Maar dit is heel gewoon. En hot zou „gemakkelijk" zijn voor een vrouw Ilij keerde zich nu tot mrs. Harris, zijn zwart hoofd heen en weer schuddend. „Ge makkelijk? Arme slakker. Zij ziel er zoo goed uit, hé, als zij het podium afzweefl in haar satijnen kleed en haar bouquelje op de piano legt!. O, goede Hemelt Als u eens wist wat zij doorgemaakt heelt, om het zoo ver te brengen. En wat het haar gekost heeft om daar te staant En hoe zij kromgelegen heeft, om het bouquelje en de satijnen japon le koopenl U denkt, als u kunt zingen, dat u er dan al is? Maar dan kunt u nog jaren bidden en smeeken, eer oen agent u wil hóé- ren, en. als hij ten slotte dan wel genadig i9, u te willen hooren, en uw prestatie is uit stekend geweest en van een hoedanigheid, die hem bevalt, en u is een aardige, knappe vrouw, en u is zoo gelukkig geweest hem op hel juiste oogenblik te treffen. dan vraagt liij nog: „Voor hoeveel pond aan plaatsbewijzen slaat u borg?" „En ondanks dit alles, zijn er toch enkele vrouwen, die slagen in een dergelijk onder nemen," ihield zij aan. „AU men u zoo hoorde pralen, zou men wel denken, dad nooit iemand hol tol een groot succes bracht, dat er nooit eem Path of (JWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5