WECK-ARTIKELEN Verkooping Medoc-- N.V. Leidsche Ijzerhandel o f Aanmerkelijk VERLAAGDE PRIJZENJ LAND- EN TUINBOUW. VARIA. INGEZONDEN. SPREEKCEL VRAGENRI"- 111 fëiet voSBe aandacht worden de advertenties gelezen in de volgende dagbladen s Prov. Noordbrab. en 'sHertogenb. Courant Alkmaarsche Courant Prov. Groninger Courant Schiedamsche Courant Dordrechtsche Courant Deiftsche Courant Middeiburgsche Courant Prov. Gverijsseische en Zwolsche Courant. Oprechte Haariemsche Courant. Leeuwarder Courant Provinciale Geld. en Nifmeegsche Courant Arnhemsche Courant Utrechfsch Dagblad Provinciale Drentsche en Asser Courant Zutphensche Courant ZAAK JIS DE VLIJT", Voorscholen J LEIDEN Koarnbrugst H Vischmarkt 3BE irugst. J 3E-JJ H. Roos naar Alkemade H. J. Roo? naar Alkemade G. Tewes naar Duitschland. Totaal vertrokken 6 m. en 7 vr, Dc Baad dezer gemeente, vergadert Woensdagavond te 7 uur. RECLAME. Het beste geneesmidd.l voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillcn. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de Ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maaimillen verzekert goede werking van lever en inge wanden, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per fla con van vijftig versuikerde pillen f 0.65: |n apotheken en drogistzaken. 2870 Pluimvee. Bepaling eiwit- en vetgehalte. Do secretaris eener pluimveevereeniging in Noord-Holland zendt mij een drietal uit knipsels uit de „Groene" over de samen stelling van ochtendvoedtTs en vraagt daar bij mededecling van het percentage eiwit en vee dier recepten. Wij merken hierbij op, dat men daarvoor feitelijk te Wageningcn moet zijn, omdat de percenten eiwit en vet bij die stoffen uiteen- loopen naar gelang de kwaliteit. Toch kunnen wij het zoo ten naasten bij wel uitrekenen en zullen dat hier eens doendan kunnen onze lezers, naar aanlei ding daarvan, later beter oordeelen over wat zij zelf samenstelden. Men heeft eerstens noodig een label, be vattende het eiwit- en vetgehalte der te ge bruiken voederstoffen, die men aantreft in de meeste pluimveewerken. In dc eerste drie recepten komen voor de volgende' Elementen Eiwit Vet Licb. Vleeschmeel i 80 ±10 Tarwezemelen 9.1 3 Gerslemcel 6.1 1.9 Havermeel 7.2 4 Maismecl 6.6 3.9 Lijnkockmeel 27.2 7.9 Sojameel A3 5 Phosph. voederkalk nihil nihil Hel eerste recept luidde aldus: 3 kilo l.icb. Vleeschmeel 2 k. tarwezemelen 5 kilo gerslemeel 2 kilo havermeel 4 ons Voederkalk. Laat ons nu, aan de hand van boven staande tabel eens zien, hoeveel eiwit er ongeveer in zit. Van het Liet). Vleeschmeel liebbon wij de allerbeste kwaliteit genomen. Dan is bijna alles verleerbaar, wat van slechtere soorten lang niet gezegd kan wor- .en. Bij diermeel loopt het nóg veel verder i'epn kilj extra Lieb. Vleeschmeel beval: X 800 gr. eiwit 3X 100 gram vet. 2 kilo tarwezemelen: 2 X 91 gram eiwit 2 X 30 gram vet. 5 kilo gerslemeel: 5 X 61 gram eiwit -f 0 X 19 gram vet. 2 kilo havermeel. 2 X 72 gram eiwit -f- 2 X AO gram vet Voederkalk geen eiwit en ook geen vet. We krijgen dus liet volgende resultaat. FtpmooOm Eiwit Vet in gr. in gr. 3 Kilo Lieb. Vleeschmeel 2400 300 2 Kilo tarwezemelen 182 60 5 Kilo gerslemeel 305 95 2 Kilo havermeel 144 80 OA Kilo phosph. kalk Dat is per kilo: 3031 gr. eiwit: 12.4 on geveer 244 gr. eiwit of in ronde cijfers 24 A 25 eiwit. En 535 gram vet: 12 4 ongeveer 43 gram vet, o fin ronde cijfers 4 A 5 SS vet. Het 2e recept was zoo: Elementen Eiwit Vet in gr. in gr, 4 Kilo Lieb. Vleesclimeel 3200 400 5 Kilo tarwezemelen 455 150 3 Kilo Sojameel 1290 150 5 Kilo gerstemeel 305 95 0.5 Kilo phosph. voederk. 17.5 Kilo mengsel 5250 795 1 Kilo bevat alzoo: 5250 gr. eiwit: 17.5 en 795 gr. vet: 17.5 309 gr. eiwit en 45 gram vet of ongeveer 30 eiwit en 4 A 5 vet. Alle goede dingen in drieën zegt liet spreekwoord en daarom verwerken wc ook even het 3e ïecept: Elementen Eiwit Vet in gr. in gr,- 12 Kilo gerslemeel 732 228 8 Kilo maïsmeel 528 312 5 Kilo tarwezemelen 455 150 8 Kilo Lieb. Vleesclimeel, 6400 800 4 Kilo lijnkoekmeel 1088 316 1 Kilo phosph. kalk 38 Kilo mengsel 9203 1806 Per kilo dus: 9203 gram eiwit: 38 en 1806 gram vet: 18 ft 242 gr. eiwit en bijna 48 gr. vet, is in ronde cijfers 24 A 25 eiwit en 4 A 5 vet. Wanneer men allerbeste grondstoffen ge bruikt bij de samenstelling, zal men, op deze wijze rekenende, niet zoo ver van de werkelijkheid afblijven, 't Kan ivel eens een pereentja verschillen, maar dat is niet zoo erg. Zoo men het ochlendvoer koopt bij een handelaar, dan is het onmogelijk, om aldus te werk te gaan, wijl de fabrikant natuur lijk de verhoudingen niet opgeeft. In dit ge val moet men de hulp inroepen van het scheikundig laboratorium te Wageningen, wat ,hclaas, een dure historie wordt Zaak is het daarom, een vertrouwden handelaar uit te zoeken; iemand, die een naam te verliezen heeft en dan niet tel kens te veranderen. Wie een flinke zaak heeft, knoeit niet, of hij boort zichzelf den grond in. nut deze verordening heeft, neen, dat be grijp ik niel. Of zit er iets anders achler? Zou het mecrendeel van de slrandlenlhoudcrs geen ingezetenen zijn van Katwijk en wil men op deze verkapte wijze derf menschen loonende exploitatie onmogelijk maken? Een antwoord hierop zou ik niet kunnen geven, daar ik niet ter zake kundig ben; maar wel wil ik de belanghebbenden in Katwijk er op wijzen, dat deze maatregel voor velen een reden zou kunnen zijn, hun vrijen tijd in een andere badplaats door te brengen, vooral nu de tramverbindingen niet Scheveningen en het Wassenaarsche Slag zoozeer verbeterd zijn. Direcl of indi rect zou men irf Katwijk hiervan de wrange vruchten plukken, want, wit een badplaats rondceren, dan moet deze voor de bezoe kers aantrekkelijk zijn en in zekeren zin werken daar ook de strandtenten toe mede. EEN STRANDBEZOEKER. FAILLISSEMENTEN. Opgeheven: M. Molenaar, te Oegslgeest. 124 Kilo mengsel 3031 535 fBuiten veranlwoordelijkheid der Redactie.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Overheidszorg in Katwijk? Toen ik mij j.l. Zondag in Katwijk bevond, bemerkte ik, dat de consumptie-tenten aan liet strand gesloten waren. Ik wendde mij lot een Katwijker en vroeg hem hoe zulks kwam. Hij verleide mij, dat het een Gemeen leverordening was, vermoe delijk ten doel hebbende de Zondagsrust ol -viering te bevorderen, ofschoon het z. i. weinig zou helpen, daar wel gebruik ge maakt mocht worden van de gemengde ba den en ook de café's geopend mochten zijn. Nu zou ik gaarne eens willen weten, hoe de Katwijksche Gemeenteraad tot het idee gekomen is, dat het in het belang van die Zondagsviering is, dat deze tentjes, waar uilsluitend alcoholvrije drank verkocht wordt, gesloten moeten zijn en niet de bo vengenoemde andere gelegenheden. Ik heb ten allen tijde de principes van anderen gerespecteerd, maar dit Kalwijk- sche standpunt kan ik toch niet verklaren; een aigeheele sluiting zou ik kunnen begrij pen, ofschoon niet goedkeuren; maar welk Het middagslaapje. Hoe verkrijgt men dc hedendaagsche modeslankheid en hoe behoudt men ze, als men zoo gelukkig is geweest ae te verove ren? Er zijn duizend recepten in omloop. Iedere dame prijst luid of in het geheim pillen, dieöetkyrcn, sportbeoefening, enz. aan en zelfs de doctoren worden sedert lang niet meer uitsluitend door werkelijk zwaar lijvige dames om bevrijding van haar over vloed aan lichaamsomvang geplaagd, maar ook de figuren, die vroeger als volstrekt normaal, ja, waarschijnlijk zelfs als schoon zouden zijn beschouwd, verschijnen op liet spreekuur van de specialisten, wier reputa tie beweert, dat zij een den de slankheid van een lucifer kunnen verschaffen. Geen middagdutjeDat is het eerste en strengste voorschrift bij iedcren strijd le gen al te grooten lichaamsomvang. Jarenlang heeft liet wetenschappelijk on derzoek zich bezig gehouden met de vraag of beweging dan wel rust na den maaltijd de spijsvertering bevordert. „Beweging geeft eetlust", beweerden de voorstanders van het wandelen na den maaltijd; „beweging ver traagt het werken van de maag", verzeker den hun tegenstanders. Ten slotte is de oude twistvraag toch ten gunste Yan rust na tafel, als zijnde bevorderlijker voor de spijsvertering, beslist, en er beslaat tegen woordig .geen aansterkingskuur, die niet samengaat met een ligkuur na den maaltijd. De dames, die slank willen worden, kun nen daaruit de gevolgtrekking maken, dat rust na het eten het aanzetten van vet be vordert, en feitelijk denkt ook geen lieden- daagsche jonge vrouw, die niet anders le doen heeft dan op zich zelve en op haar schoonheid te letten, in de verste verte aan het beroemde .„.kwartiertje op de canapé", dat natuurlijk dikwijls aangroeide lot een uur of nog meer. Men gaat na tafel de fris- sche lucht in, nadat le voren reeds het ge not van een paar sigaretten heeft moeten bijdragen tot behoud van de slankheid. Een partijtje tennis in den zomer, een dansje bij de vijfuursthee in den winter, moeien er toe bijdragen, het effect van een sober afgemeten maaltijd te vernietigen, omdat het nu eenmaal niet te vermijden 19, dat men af en toe althans een kleinigheid eet. Maar nu zijn er tegenwoordig ook veel vrouwen, die als huisvrouw of in een beroep den geheelen dag vlijtig gewerkt hebben en voor wie eenige rust na tafel onontbeerlijk is. Ook zij willen natuurlijk overeenstem men met het mode-ideaal en aangezien haar telkens opnieuw wordt voorgehouden, dat vrouwen, in het bijzonder vrouwen, die een zittend leven leiden, alle hoop, om een paar kilogram af le nemen, voorgoed moeten op geven, als zij niet overgaan tot het afschaf fen van middagdutje, probeeren zij, ook nog dit offer te brengen aan de ijdelheid. Wat zijn nu de gevolgen, als een zooge^ na am de werkende vrouw, die sedert jaren aan eenige rust na tafel is gewoon geraakt, plotseling met die oude gewoonte breekt? In de eerste plaats is zij niet uitgerust; moe en slaperig gaat zij weer aan den ar beid; er ontstaat hoofdpijn en de werk^ kracht is aanmerkelijk verzwakt. Deze ver schijnselen behooren wel niet tot de aange naamheden, maar zij zouden nog wel te verduren en misschien te overwinnen zijn. Na korten tijd met geweld van het middag slaapje te hebben afgezien, doet zich echter een ander, in het geheel niet verwacht, ver schijnsel voor: het gelaat "wordt vaal en slap, de gelaatstrekken worden scherper en zonder noemenswaard aan lichaamsgewicht te zijn afgenomen, ziet de ongelukkige proef neemster er slecht, of, om onbeleefd, maar zeer duidelijk le zijn, oud uit. Dat is het lcelijkste geval van het afzien van het middagslaapje. De meeste vrouwen, ja zelfs vele mannen, houden het niet uit, den geheelen dag te werken, zonder het lichaam na het middageten een liggend doorgebrachlen rusttijd te geyen. Afwijking van die gewoonte wordt vast en zeker merk baar in een aanmerkelijk er slechter gaan uitzien van de betrokkenen. Na deze ont dekking komen de dames te slaan voor een moeilijke beslissing. Moeten zij afstand doen van de lang geconserveerde jeugdigheid der gelaatstrekken, óf van het verkrijgen eener slanke figuur? Na zwaren innerlijken strijd besluiten de mecsten lot het laatste, want in de eerste plaats is het gemakkelijker en in de tweede plaats ziet niemand er graag leelijker uit, als hem het middel bekend is om cr beter uit te zien. De verstandigste vrouwen gooien het met zichzelven op een accoordje: zij gaan wel is waar na tafel een beetje rusten om de allerergste moeheid kwijt te raken, doch rusten niet langer dan twintig minuten. Dat is nu wel niet bevorderlijk voor het „afnemen"; maar zulk een kort middagslaapje draagt ook in geen geval van belang bij tot vermeerdering van het li chaamsgewicht, terwijl het het gelaat toch zeer aanmerkelijk ten goede komt. Het beste zou het geweest zijn, zich het slapen na het eten nooit te hebben aangewend. Maar wat baat deze te laat komende welen- schap, als men onmiddellijk na tafel de oogen nauwelijks meer open kan houden? Een kopje sterke koffie verdrijft den slaap wel, maar doet de vermoeienis niet ver dwijnen. Het zijn werkelijk onaangename vraag stukken, walvin de dames in dezen tijd een beslissing moeten-sicm^n. Geluidwerende vloeren. Het. tijdschrift „Klei" bevat een artikel over de toepassing van baksteen bij vloer constructies. Het blad zegt o.a. Het mag zeker merkwaardig genoemd worden, dat groote gemeenten, die stren ge voorschriften geven, voor de verticale onderlinge afscheiding van woningen, do horizontale afscheiding, n.l. die tussolien étagewoningen onderling, vrijwel verwaar- loozen. Hier toch wordt genoegen geno men met een houten vloertje van 0.022 M. en con tegen de onderzijden der binten aangebracht gestukadoord plafond. Dczo bijna zonder uitsondering gevolgde con structie mag toch zeker als afscheiding tussolien woningen onderling zeer primitief genoemd worden. .Voorschriften, die de rust van de bewoners verzekeren, zijn toch wel van even groot belang als andere voor schriften, die de volkgezondheid betreffen. Dc in Duitsóhland veel toegepaste lecm- vulling zouden wij, hoewel deze zeer ge* luidwerend is, niet direct willen aaobcve- Jen. Wij hebben ten eerste niet overal daai^ toe geschikt leom bij de hand, doch tevens bestaat er bij leemvullingen veel gevaa® voor zwamvorming. Ander o vullingen vor men broedplaatsen voor ongedierte, terwijl ook de toetreding van water door schrob ben, enz. bedenkelijke gevolgen kan heb* ben. Een radicale en meer aan te beveleiï oplossing is daarrom de toepassing vanl massieve vloeren, bestaande uit holle steen' in combinatie met ijzer of gewapend beton'* Het belangrijkste element bij deze oonstruo* ties is ongetwijfeld het cement, dat door; zijn groote hindkracht en vastheid moge lijk maakt, horizontale vloerconstructie^ vooral met ijzerwapening tot groote over spanningen uit te voeren. Er bestaat een' zeer groot aantal gepatenteerde vloercon structies en bij vele daarvan vindt do bak steen in versohillondo vormen 6n wel voo-r* namelijk als hollo steen ruime toepassing,; in het buitenland voornamelijk voor vloe» ren, die étagewoningen onderling seheideni en waar de bouwverordeningen de primi tieve methode, die ten onzent gebruikelijk is. niet tolercoren. De nadeden van dei* l*titbto construe-» tie zijn zóó groot, dat het inderdaad zeeit gewcnscht is, dat de wetgevende autori teiten hier strengere bepalingen maken', dan alleen toch gaat nlen in den regel eerst over tot het toepassen van betere metho den. In afwachting 'daarvan behandelt het blad verschillende gepatenteerde systemen op dit gehoed. „Stadsverkeer". N. N. wil do aandacht vestigen op het „razend" rijden met den personen-auto „Stadsverkeer", voor zoover wederom ge. constaleerd op Vrijdag j.l. circa twaalf uur, middag, richting Stationsweg, op den toch reeds zoo gevaarlijken Rijusbur- gersingel. De losbandige chauffeur, die op voorgenoemd tijdstip passeerde, bleek niet doordrongen te zijn van zijn hoogst verant- woordelijke betrekking en vloog in razende vaart door de smalle passage. Dat het „vliegen" voortsproot uit zijn losbandigheid en niet door spoed vereischt werd, bleek uit het feit, dat hij, toen men hem door be wegingen tot kalm rijden aanspoorde, den tijd had te sloppen en met een toevallig passeerenden vriend gelegenheid had, in schelden en laster te vervallen. N. N. hoopt, dat er hij den ondernemer aanleiding zal zijn den chauffeur tot d(t orde teroepen, c. q. hein het stuur uit han. den le nemen, ten einde niet te verant woorden gevolgen te voorkomen. G. v, d. W., te L. In de binnenwate ren van de provincie Zuid-Holland is heli verboden met sohakelg te visechen van lö Maart tot 31 Augustus. W. P., te L. Ja, dat is juist; hij moet nog een jaar schoolgaan. J. "V"., te L. Hij kan een vordering tot schadevergoeding instellen. Eigenaar is hij eerst, wanneer de koopakte ingeschreven is in do openbare registers. Openbare Vrijwillige Wegens vertrek. Op Vrijdagen 20 en 27 Juni JL824, 's avonds 7 ure in het Notarishuis te Leiden, ten overstaan van den Notaris B. H. STUMPEL aldaar, van A-Iet uitmuntend onderhou den en geriefelijk ingericht JIccrcnhais en Erf met groo ten Tuin, uitgang hebbende aan den Middelweg, mctvrucht- boomen, heesters en schuren aan dc Hooigracht No. 58 tc Leiden, groot 4 Aren, 79 centiaren Bevattende benedenVesti bule en gang met marmer bevloerd, fontein, W. C, voor kamer cn suite, groote zaal, tuinkamer, keuken met uitgang naar de Hooigracht, wijnkelder- Rast met ijzeren deur, kantoor met lambrizcering. BovenGroote voorkamer annex badkamer voorzien van tegels, portaal met W.C., 3 slaapkamers, waarvan één met poot plat; daarboven 2 kamers, waarvan één met plat, dienstbodekamer, voorts zolder Dit pand, waarvan de meeste kamers voorzien zijn van marm. schoorsteenmantels, bevat vele kasten en verdere gemakken, y-o- gas- en waterleiding, electr. licht en schclgeleiding. Te bezichtigen in de weken van Veiling en Afslag op Dins dag en Donderdag van 2—4 Ure> op vertoon van een toe gangsbewijs, verkrijgbaar ten antorc van bovengenoemden Notaris. Geheel ontruimd te aan aarden, na de betaling der Kooppenningen, op 1 Aug. a.s. nadere inlichtingen en ge- cgcnhcid tot bodsverhooging Jn kantore van voornoemden ^iaris STUMPEL, Hooi lucht 40 te Leiden. 2499 Te koop een druk beklanten in fijne Vleeschwarcn en Come stibles, op een van de beste standen te Leiden, waarbij het huis te huur of tc koop is. Br. bureau van dit blad No. 646 Zachte Frnnsche onderzochte Wfju 0,85 p. Hesch Verkrijgbaar: 2903 J. DE RU, Noordeinde. (gF31-ISb=:=IB VAN v.h. Firma J. O. BERNARD 2895 Telef. Int. 479

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 7