No. 1970Ö. DINSDAG 10 JUNI Anno 1924 Officieele Ketirilsoevintj. STADSNIEUWS. Het vornnaaniste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIENl SO Cts. per regel. Bij rcgelabonnement belangrijk (ageren prijs, Kleine Adverfenlién, ullaluiiend bij vooruitbetaling, Woensdage en Zaterdags 60 Oa, bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueels opzending van brieven 110 Cts. porto te jwtaUn. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postch&que- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per B maanden /.SM, per week ƒ0.13. Bulten Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per week .«wil-«0.18, Franco per post 2.88 portokosten. Dit nummer bestaat uit ORIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERXOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkeï, Visohmarkt 18, lel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar SCIIOL a f 0,16f 0.36, MA- kreel a 10.26, GEHEELE KABELJAUW a 10.26, ROODE POON a f 0.36 per pond en NIEUWE HARING a 10.06 per stuk. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem Leiden, 10 Juni 1924. Spaarfonds voor Bodemcnltnnr. Aan spaarbank-inleggers en deposanten heeft bet bestuur van het Spaarfonds voor Jk/demeultuur een circulaire gericht, waarin dat bestuur mededeelt, zich genoodzaakt te zien te verklaren, dat het haar bezwaarlijk yalt de terugbetalingen -an de gelden, welke rac-t een maand of korter geplaatst zijn, bin- nee de overeengekomen termijnen te vol doen. Ten gevolge van de voortdurende malaise zijn debiteuren niet in staat tot onmiddel lijke afbetaling volgens onze eischen, zegt liet bestuur verder. Door de ontwrichting der hypotheekmarkt is "de waarde van ons aanzienlijk grondbezit niet afdoende mobiel te maken. Bovendien zijn ten gevolge van het verminderd vertrouwen in financieele instellingen de nieuw-inkomende gelden be duidend geringer dan in gewone tijden. Op grond van deze feiten is het waar schijnlijk, dat het niet in-achl-nemen der termijnen langer zal duren dan wenschelijk i?. Wat even wol de hoofdsommen der vor deringen betreft, is de directie overtuigd, dat deze bij langzame en oordeelkundige afwik keling voor de volle 100 pC. veilig zijn. Wij achten ons dus verplicht met de ge- larnenlijke crediteuren in overleg te treden jjalrent een wijziging van de ^oorspronke lijke overeengekomen betalingstermijnen. Ten einde niemand te >ordeeh?n of te be- nadeelen komt het ons billijk v.tijdens dit overleg het bedrijf een korte periode stil te loggen Met ingang van lieden j Juni. zuilen dus.' geen gelden meer aangenomen, noch terug betaald worden. Zulks io'.ua: de door het bestuur voor te stellen 'reorganisatie-plan nen, welke, naar het bestuur hoopt, door do crediteuren zullen worden aanvaard, tot uitvoering zullen kunnen komen. Het is ons bestuur niet wenschelijk voor gekomen surséance aan le vragen. Vooreerst zou dit aanzienlijke en noodelooze onkosten meebrengen. En waar crediteuren tegenover het bestuur steeds een welwillende houding aangenomen hebben, wenschen wij aan her. ook het eerste woord te laten over de be slissing hunner belangen. Eindelijk beslaat er onder crediteuren geen verschil van bo- iangen, zoodat zij gemeenschappelijk wel hun zaak kunnen regelen. Binnen veerlien dagen zullen nadere* me- dedeelingen en voorstellen Ier beoordeeling worden voorgelegd. Wij raden crediteuren dringend aan. han gende dit overleg, geen hk-.airegelen te ne- jioen, daar dit enkel kan leiden lot hun li- jnancieel nadeel en to' vertraging. Wij staan er voor in, dat alle crediteuren op gelijken voet behandeld- worden,-terwijl de gestie van ons bestuur zich zal bepalen tot het nemcli [Van conservatoire maatregelen. Met aandeelhouders zal afzonderlijk over-, legd worden over het behoud van hun be lang. Be circulaire is namens hel bestuur on derteekend -door dr. E. Verviers, secr.-peu ring meester. ,-Emtégeës"-tentooii8iellüjg. Be Lcidsche lLB.S.-icerlingen-vereeniging ,.tnilégeës" had op de Pinksterdagen een tentoonstelling van door de loden in hun Vr;je uren vervaardigd werk aangericht, Waarvoor bijzonder veel belangstelling was. Twee zalen van het Nulsgebouw, welke door de jongelui zelf smaakvol waren ver sierd, waren noodig om het tentoongestelde e°11 plaats le geven. En het mocht gezien Worden. Er was zeldzaam mooi werk bij. en Hke inzending getuigde van ambitie, vlijt of kunstzin, soms van alle drie le gelijk. Twee jhugen zijn door deze tentoonstelling aange toond geworden. Jn de eerste plaats, dat er goeden wil, naast de studie op de H.B.S., ook nog tijd over blijft over liefhebberij werk, oodat de veelverbreide meening, als zou de hooi te veel van de jeugd vergen, er door oral gelogenstraft; en in de tweede plaats, oen ec°Bomische afdeeling op deze school ter wel op haar plaats zou zijn. waar "bij werte blijkt, hoeveel er door de leerlingen .'">0r. ^ordt gevoeld. De vrouwelijke leerlin- j'? u^ben een schat van Iraaie handwerken f.j.iVer<J ei} zich ook in andere rubrieken j 0nhetuigd gelaten, van welke wij hier Wurïï1 knutselwerk, tcc-ken- en schilder ij-,. 'Voutsnijvverk, schablonenwerk, natuur- Welln photografie- en poslzegelverza- i terwijl wij bovendien werden ge- p door het ter opluistering aanwezige kunslschilderwerk van een oud-leerling, den heer H. Benneker. Zondagmiddag werd, in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden, waaronder ook de oud-directeur, ir. Massink en eenige leera ren der school de tentoonstelling officieel ge opend door den directeur der H.B.S., dr. J. Schalkwijk, die bij deze gelegenheid een toe spraak hield, waarin hij met waardeering voor het op deze tentoonstelling aanwezige werk, den leerlingen hun plicht jegens hun ouders, zich zelf en de school voor oogen hield. Na de warm toegejuichte woorden van den directeur, werd de tentoonstelling be zichtigd en bewonderd. Na drie uur was zij voor het publiek toegankelijk. Het liep den geheclen dag druk. Even voor het sluitingsuur van dien dag had de prijsuitreiking plaats voor de be - kroonde inzendingen. Vooraf sprak de voor zitter van Emlégeës, de heer Duyverman, woorden van dank aan de jury voor hun be moeiingen, aan de leeraren en anderen voor het schenken van prijzen, waarna de voor zitter der tentoonstellingscommissie, de heer De Wilde, de prijzen aan de bekroonden uit reikte. Bekroond werden: Groep I, Photographie: 1ste prijs mej. A. v. d. Zanden; 2e prijs de heer J. Goedbloed; 3e prijs de heer Sollewijn Gelpke. Groep II, Nat. Historie: 1ste prijs de heer A. Bosmans; 2de prijs de heer S. D. Duyver- man; 3de prijs de heer Krijnen. Groep III, Houtsnijwerk: 1ste prijs de heer J. A. v. d. Heide2de prijs de heer Gouver neur; 3de prijs de heer La Rivière. Groep IV A: Teeken en Schilderwerk: lsle prijs de heer J. Hollants; 2de prijs de heer J. Verhagen; 3de prijs de-heer A. Paling; 4de prijs mej. H. Bakker. Groep IV B Schablonenwerk: 1ste prijs de heer A. Bosmans 2de prijs mej. Gobie Pino Post. Groep V Postzegel verzamelingen: cereprijs de lieer II. Pierrot; lsle prijs de heer J. Eb- bink. Groep VI Fraaie Handwerken: lsle prijs mej. Benninck"; 2de prijs mej. Bosscha; 3de prijs mej. H. Bakker, troostprijs mej. J. Schouten. Groep VU Knutselwerk, lsle prijs de heer E. Moll. 2de prijs de heer J. Schalkwijk Jr.; 3de prijs de heer A. de Jong. Ook op den tweeden dag mocht de tentoon stelling zich in een druk bezoek verheugen. De burgemeester en mevrouw De Gijselaar gaven blijk van hun belangstelling en namen verschillende stands in oogenschouw,' waar na de voorzitter de heer Duyverman den be zoekers een paslelteekening van den heer J. Hollants, één der inzenders, aanbood, welke in dank aanvaard werd. Tentoonstelling Leidsche Geitenlok- Yereeniging. Beide Pinksterdagen werd in de zaal en den" tuin «van „Zomerzorg" een tentoonstel ling gehouden door bovengenoemde Vereeni- ging, in samenwerking met eenige hier ter stede bestaande duivenvereenigingen. Eer sten Pinksterdag, des middags twee uur, opende de voorzitter, de heer li. van Zijp, inet' een kort woord deze tentoonstelling. Ingezonden waren 208 duiven, 23 stuks hoenders, 5 konijnen, tevens waren ter op luistering gezonden door den heer J. den Os, een tweetal fraaie papegaaien, die vooral voor de kinderen veel aantrekkelijks hadden. Men begrijpt uil bovenstaande gegevens, dat de keuringscommissie geen gemakkelijke taak had. Na dc gehouden keuring was de uitslag als volgt: Oude doffers Schoonheidsklasse, onbevlo gen: le prijs verz. medaille. Gijzena; 2e pr. gr. br. J. Spek en H. van Vliet; 3e pr. kl. br. J. Sehreuder; 4e prijs 5 K G. boonen W. Schouten; Ge pr. kl. br. A. P. Kroon; zeer eer volle vermelding K. Blansjaar; eerv. verm. W. v. d. Steen. Oude duiven Schoonheidsklasse onbevlo- gcn. 1c pr. verz. med. A. H. Korenhoff; 2e. gr. br. K. Blansjaar; 4c pr. H. J. v. d. Steen; kl. br.; oe pr. 5 K.G. -boonen G. Sj>ek. Bevlogen klasse doffers 300500 K.M. le pr. verz. mod. J. Sehreuder; 2e pr. br. med. A. If. Korenhoff, zeer eerv. verm. C. War mond. Bevlogen klasse duiven,. 300500 K.M le verz. med. B. Lut, 2c pr. br. med. II. ten Walde; zeer eerv. verm. U. v. d. Linden. Bevl. klasse duiven 200300 K.M.: le pr. verz. med. J. Spek en 11 van Vliet. Bevl. klasse doffers 100200 K.M. le pr. verz. med. J. Spek en H. van Vliet; 2e gr. br. J. G. Brandt. Bevl. klasse duiven 100—200 K.M.: le pr. br. med. II. Nobel. Jonge duiven schoonheidsklasse: le pr. verz. med. J. Sehreuder; 2e pr. kl. verz. med. J. Sehreuder; 3e cn 4e pr. br. med. winnaars onbok^nd; 5e pr. kl. br, P. Fakkel; 6e kl. br. G. Spek. Schoonste vogel der tentoonstelling werd ingezonden door J. Sehreuder. Op een na de schoonste door B. Lut. Schoonste jonge duif met Bonösring door J. Sehreuder. Mooiste vogel in de klasse 300500 K.M. door j. Sehreuder. Mooiste in de klasse 200300 K.M. door J. Sjiek en B. van Vliet, mooiste in de klasse 100—200 K.M. J. Spek en L. van Vliet. Schoonste vogel in de schoonheidski., door A. H. Korenhoff. Schoonste vogel der tentoonstelling van een lid der „Trekvogel" Gijzenij Idem als voren door lid der „Bonte duif" K. Blansjaar. Schoonste jonge vogel lid der „Luchtbode" P. Fakkel. Schoonste vo gel uit de schoonheidsklasse oude duiven door P. v. d. Linden. Schoonste oude duif der bevlogen klasse 100200 K.M. H. le Nobel. De medaille, uitgeloofd voor de Vereeniging, die het grootste aantal vogels had ingezonden werd gewonnen door „De Blauwkras". Door sierduivcn werden-de volgende prij zen gewonnen: le en eereprijs door J. Koe- voel. Idem als voren door J. Sehreuder. Idem door Zwetsloot, le prijs door Zwetsloot. Idem door van Weeren. Idem door Tienhoven, 2e prijs door II. Keizer; idem door J. Sehreuder; idem door Mark; idem door Zwetsloot; idem door Tienhoven; 3e prijs door Haastrecht, ter wijl in deze klasse Haastrecht en L. v. Vliet nog een zeer eerv. verm. verwierven. Open klasse postduiven: le prijs door Harling, 2e prijs idem; 3e prijs Midderham; 4e pr. A. van Dijk; 5e pr. Midderham; zeer eerv. verm. id. Idem door De Ru; eerv. verm. door Midder ham. Door de verenigingen „Blauwkras" en „Luchtbode" wen?Zondag op Orleans, Frank rijk, afstand 502 K.M., gevlogen. Door de dui ven, die bovenstaande vlucht hadden meege maakt, werden op de tentoonstelling de vol gende prijzen gewonnen: le pr. br. med. door L. Nieuwendijk, zeer eerv. verm. door P. Pauw, beide leden der „Luchtbode"; le pr. A. Kramp; 2e-J. Sehreuder; 3e C. Warmond; zeer eerv. verm. werd gewonnen door J. Spek en L. van Vliet P. v. d. Leek, J. Sehreuder en A, H. Korenhoff. Voor hoenders werden de volgende prijzen uitgereikt: le prijs zilv. med. door Akker man, Kasteel, Vlieland, Haastrecht, Darten en Akkerman. 2e pr. br. m. en diploma door Barthen, van Rossen, J. v. d. Nat, Barten en Vlieland. Bronzen med. geschonken door den heer v. d. Nat werd gewonnen door F. Mol voor de eenige inzending Wit Wyandotte's. Zeer eerv. verm. door Dolle, Neuteboom en J. van Rossen. Eervolle vermelding door F. Mol, J. Kukler, F. Mol, Kuivenhoven, Midder ham, Akkerman en v. d. Mark. Afd. Geiten. 1ste klasse wit ongehoornde Hollandsche le pr. med. Prov Bond door P. C. Slootweg, 2e pr. med. Blauwkras door F. van Hal; 3e pr. med. geschonken door den heer Slafleu door G. Akkermande pr. med. geschonken door den lieer Spal door J. Sloot weg; 1ste kl. wit gehoornde: le pr. med. ge schonken door jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar door A. Vis; 2e pr. med. K. Worp door J. v. d. Moolen; 3e pr. med. Ververs door F. Mol; 2e klasse guste en drachtige le pr. med. Ak kermans door A. Slechtenhorst; 3e klasse 1- jarige wit ongehoornde melkgevende geiten: le pr. med. Stafleu door J. Slootweg; 2e pr. med. de Jong door P. C. Slootweg; 3e pr. 6 K.G. haver geschonken door de fa. Blonk door F. van Hal. 4e kl. Bont geh. en ongeh. le pr. med. Ver. Trekvogel door C. Akkermans; 2e pr. med. gesch. door den heer v. d. Laan door J. Slootweg; 5e kl. Lammeren: 1ste pr. med. geschonken door dr. Holsheimer door D. Vel- berg2e pr. med. gesch. door mevr. Holshei mer door H. D. Sierag; 3e pr. med. gesch. door de N.V. Leidsch Dagblad gew. door V. Fontijn. Open klasse, le pr. med gesch. door de Leidsche Kynologenclub gew. door Rijn- sentz; 2e pr. 5 K.G. haver gew. door H. W. Huishem. Gezien de groole moeite, die zich het be stuur getroost had, om deze tentoonstelling te doen slagen, mag de opkomst niet schitte rend genoemd worden. Wel was er den twee den dag meer publiek dan den eersten, maar hot in zijn verwachtingen verre teleurgesteld was. Maandag werd er 's middags een uit stekend concert gegeven door de muziek vereniging ..De Post" onder leiding van den heer M. Bolderdijk. Tijdens het concert werd door den heer en mevr. De Gijselaar een be zoek aan de tentoonstelling gebracht. Nadat zij door den voorzitter waren verwelkomd, werd een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling, waarmede onze burgemeester en ook mevrouw zeer waren ingenomen. Rest ons nog liet vermelden van eenige stands, n.l. een van de firma De Gruyter, die op heel aardige, maar tevens mooie en nut tige wijze haar sland gevuld had. De firma J. van der Nat bad een aardige stand aan den ingang; terwijl de firma J. M. Hauer, uit Warmond, met een prachtige broedmachine vertegenwoordigd was. Tevens stond er nog een kleine sland ter aanvulling, van de firma Blonk. He( Cenlraal-Slenibureau wees hedeu- namiddag de heer R. Zuidema als plaats vervanger aan van den heer W. Pera als lid van den Geinccnleraad. Zondagmiddag hield de heer J. M. N. Kapteyn, leclor in de Duitsche laai- en let terkunde aan dc Universiteit alhier, en be noemd tot hooglceraar in het Duilsch, te Groningen te zijnen huize een drukbezochte receptie. Namens den Senaat, de faculteit der Letleren en Wijsbegeerte, van Studen tenverenigingen en van particulieren, werd de nieuwbenoemde hoogleeraar geluk ge- wentchL De Zending'.dag van de classis Leiden der Geref. Kerken zal gehouden worden op Woensdag 30 Juli a s. op „Oud-Poelgeest", onder Oegslgeest, door de familie Willink voor dit doel welwillend beschikbaar ge steld. Op de gehouden jaarlijksche ledenver gadering van de Leidsche Sch'ouwburg- Vereeniging zijn jaarverslag, balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Zondag was het vijftig jaar geleden, dat onze stadgenoot H. J. van Staden in dienst kwam bij A. W. Sijthoffs Uitgevers maatschappij alhier, waar hij onafgebroken werkzaam bleef, zoodat hij het gouden jubi leum kon vieren; een voorrecht, slechts wei nigen beschoren. Van Staden heeft echter, hoe eenvoudig zijn- arbeid ook mocht zijn. niet alleen een lange, ntaar ook esn eervolle loopbaan ach ter zich en het was dus te hegrijpen, dat het jubileum niet onopgemerkt zou voorbij gaan Met het oog op de Pinksterdagen werd de jubilaris reeds des Zaterdags op het kantoor der Maatschappij ontvangen, waar hij door den directeur, den heer A. W. Frenlzen, op hartelijke wijze werd toege sproken, waarbij deze herinnerde, hoe de jubilaris zijn diensten reeds aan drie gene raties had bewezen, en steeds tot aller ge noegen, en hoe hij, bij de gewijzigde ver houding lusschen werkgever en werkne mer, toch altijd dezelfde is gebleven. De heer Frenlzen hoopte, dat het hem gegeven mocht zijn de zaak nog eenige jaren (e die nen, die hem noode zal missen. Als blijk van waajdeering bood hij hem oen enve loppe met inhoud aan, vergezeld van een prachtige bloemenmand, waarin de gele kleur van den gouden regen predomineerde. Namens het kantoorpersoneel werd de beer Van Staden toegesproken door den boekhouder den heer B. P. Croix, die onder harlelijke woorden, namens het kantoorper soneel oen bloemstuk aanbood. Ook het drukkerijpersoneel bleef niet achter. Door den bedrijfsleider, den heer Merkelijn, werd hem oen palm aangebo den, terwijl ten slolle de heer Van Rosma len uit naam van alle leden van hel druk kers- en zelterspersoneel den ouden trou wen makker een mooien, solieden ruststoel ten geschenke gaf. De jubilaris dankte allen voor de vrien delijke woorden en de waardevolle geschen ken .waarna het personeel hem de hand drukle. Ook in zijn vriendelijke woning in het Banend-van-Namens-hofje (Hoefslraat), kwamen nog velen hem gelukwenschen. Onze burgemeester zond hem een schrif telijke felicitatie Wij wijzen er op zie de adverlenlie dat vanavond in dc kleine Sladszaal de eerste samenkomst van het 3-October-zang- boor zal plaats hebben. Zaierdag bezochten de leerlingen van de lioogere klassen van de school van het Genootschap „Mathesis Scienliarum Geni- trix" (e Amsterdam het Rijksmuseum, den Amslelkring en het Stedelijk Museum, onder leiding van den heer H. van Baten burg. Vanwege de kynologenclub Leiden zal op Zondag 13 Juli a.s. ih café-restaurant „Zomerzorg", alhier, een internationale hondententoonstelling worden gehouden, voor alle rasse, waaraan verbonden zal zijn een club-tentoonstelling van de vereeniging van fokkers en liefhebbers van Duitsche herdershonden (V. D. H.) van de Ned. Ver eeniging van liefhebbers vaiv dwergkees honden. Ifet bestuur heeft zich reeds van vol doende deelneming verzekerd. Het welsla gen van vroegere door deze club georgani seerde lentoonstellingen is tevens een waar borg, dat ook deze tentoonstelling zal sla gen. De bekroningen zullen bestaan in rao-i dailies en geldprijzen. Inschrijvingen moeten gericht worden aan den heer J. G. Holsheimer, dierenarts, Het rengracht 110. De arbeiders-muziekvereen. „Nieuw Leven", alhier, directeur de heer Bolder- dijk, heeft bij haar succes van Zondag 1 Juni te Voorhout, nieuw succes gevoegd door op den Eersten Pinksterdag te Rotter, dam op 't concours van den Ned. Bond van Arh -Muziek-Ver. weer twee nieuwe prijzen te behalen, n.l. in de derde afdeeling con cert-wedstrijd een 2dcn prijs met 21 punten en in den marschwedslrijd een 2den prijs met 100 punlen. Zeer zeker een mooi resul taat van deze nog jonge Vereeniging en voor haar directeur. Met de Pinksterdagen is hel op de lijnen der Ned. Spoorwegen niet bijzonder druk geweest. Vooral Zondag was het erg stil. Door het ongunstige weer op den Twee den Pinksterdag vervielen de exlra-lreinen. Zaterdag veór de Pinksterdagen en ook gis teravond was het nogal druk, hoewel hel toch niet de ouderwetsche Pinkslerdrukte van vroeger was. Met de vertragingen ging het nogal; alleen de laatste treinen waren gisteravond nogal in vertraging; zoo was de laatste Irein uit Amslerdam ruim een halt uur te laat; de trein uil Utrcch een klein uur en de laatste trein uit Rotterdam kwam met anderhalf uur verlraging aan het station alhier aan. Van de vacantiekaarlen is druk gebruik gemaakt. De electrische tram KatwijkNoórdwijk LeidenScheveningen had het echter wel druk. De tram reden om het kwartier en toch waren zij steeds vol, zoodat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stel len en aan enkele halten, vooral aan de halte bij de Barbara-steeg, konden enkelen geen plaats meer krijgen. Zaterdagmorgen om zeven uur werd door een bewoner van de Middelslegrachï in de Langestraat gevonden een beurs, in houdende f 87,50. Bij informatie bleek, dat BINNENLAND. Gedep. Staten van Zuid-Holland stellen Prov. Staten voor een nieuw leeningsplar ten bedrage van f 4.700.000 vast te stellen, Adres van de Ned. Vereeniging van Schoolartsen inzake het wetsontwerp, hou dende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. Bijeenroeping van een congres door de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst. Nieuwe salarisregeling voor de Rijkswerk- lieden en het personeel der Posterijen, Tele grafie en Telefonie. De beklaagde politie-agent Huysman in dé zaak van den Baarnschen zwerver is vrijge sproken. BUITENLAND. Naar verluidt, Is de verwekker van kan ker ontdekt. Aansporing van de Engelsche vakvereeni- ging tot de stakende sooorwegmannen het werk te hervatten. Marsal vormt in Frankrijk een ministerie, dat een boodschap aan het parlement zal overbrengen van president Hillerand, wiens aftreden no zeker lijkt. De Albaansche regent neemt de wijk naar Italii. dit bedrag wa3 verloren door een chauffeur. Deze kreeg het verlorene terug en de vinder werd beloond met f 5. De Pinksterdagen zijn hier nogal rus tig verloopen Een enkel geval van dron kenschap cn een paar kleine vechtpartijen, waarbij nog een ruit van een auto is inge slagen, daarmee is alles gezegd. Aangehouden en ter beschikking der justitie is gesteld II. J. S een goede bekende der politie, wegen3 diefstal van zink en ijzer, op twee plaatsen gepleegd. De 17-jarige R. S., van hier, is door de Utrechlsche politie aangehouden en ter be- I schikking gesteld van den Haagschea Voogdijraad. Zij zal naar oen geslicht wor den gebracht. Een 13-jarig meisje uit lfazerswoude, M. v. d V., dal hier logeerde, is door eigen onachtzaamheid op de Breestraat aangere den door een auto. Zij bekwam een hoofd wonde en is door den Eerste-Hulpdienst op het politiebureau voorloopig verbonden en in het Acad. Ziekenhuis verder behandeld. Een man, die van hel geval hoorde, viel flauw en is op het poliliebureau behandeld, Zaterdagavond ging een rijtuig van stalhouder K. aan de Boommarkt uit zichf zelf aan het rijden. Verging echter het water in en het rijtuig zonk. Het is er later uitgehaald. Hoek Haarlemmerstraat-Pelikaan straat is een wielrijder aangereden door een aulo. Het rijwiel werd vrij ernstig bescha digd. De schade zal onderling worden gere- geld. Onbeheerd is op de Itijnstiurgerweg aangetrolfen een geit. In dc Stedelijke Werk-inrichling zijn in de week van 1 lot en niet 7 Juni opge nomen 175 volwassen personen en 12 kin deren, totaal 187 personen. i Het wetsontwerp houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. De Nederlandsche Vereeniging van School artsen heeft aan de Ministers van Binnen- landsche Zaken en Landbouw en van Arbeid, Handel en Nijverheid geschreven, dat naar. aanleiding van het wetsontwerp houdende voorzieningen tegen besmettel ij he ziekten, zij met den meesten aandrang verzoeken: 1. de vrijstelling wegens gewetensbezwaar te doen vervallen; 2. de vrijstelling wegens gezondheidsbezwaar beter tegen misbruik te beshermen en zulks zeker niet minder dan in de bestaande wet 't geval is; 3.'n bewijs van revaccinatie verplicht te stellen voor: a. toelating tot alle scholen met leerlingen uitsluitend of voornamelijk boven den leef tijd van 12 jaar; b. alle onderwijzers en onderwijzeressen; dat overigens zij ten aan zien van artikel 8 van het ontwerp verzoekt»! de redactie zoodanig te wijzigen, dat duidi* lijk blijkt dat onder bewonen" ook wordt verstaan tijdelijk inwonen (logeeren) en dat ook duidelijk blijkt, wie ^ij de ziekten van groep B. het besmettingsgevaar geweken kan of moet verklaren en hoe het verlof

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1