Merlinge Kameraden 19707. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Juni. Tweede Biad. Anno 1924. buitenl. weekoverzicht. BRIEVEN UIT BERLIJN. Krabbels uit Zwitserland. FEUILLETON. Onzekerheid in '4 Westen en slagen voor 't parlemen taire stelsel onrast in Europa's Oosten dreiging in 't Verre Oosten. fanflèof we de gebeurtenissen der afge- p® week op 's werelds speeltooneel be- wwen, dan is er voorzeker weinig reden tevredenheid. Onzekerheid in liet Wes- gezwcgvo nog van zware slagen, hel éementarisme toegebracht; onrust in het jije Ooslen, dreiging in 't Verre Oosten. dunkt, het kan er mee door. Bezien we in deze volgorde genoemde raten eens nader. Onzekerheid in het Westen. In Duitsch- od is weliswaar de regeeringscrisis opge- rnaar dat is er dan ook naar. Tenslotte 'liet kabinet Marx-Stresemann onveran- td teruggekeerd. Er zat niet anders op, de jlsch-nationalen waren le veeleischend, de Duilsche Volk-partij moest wel Kr omvallen en haar fiat geven aan het ■ortbestaan van het midden-blok. Maar k partij blijft loeren op de gelegenheid, alsnog met de Duitsch nationalen aan pappen. Daaruit is op zich zelf al te beoordeelen, sterk h«t herboren kabinet wel isl Een ■paalde meerderheid heelt het bovendien ■1. Alleen kan het op buitenl. terrein reke- a op den steun der socialisten, waardoor 2 kleine meerderheid wordt verkregen, de opkomst goed is tenminste. Maar op aaenlandsch terrein zwemt het ministerie ■peloos. Is het wonder, dat de regeerings- iklaring alleen de buitenl, politiek he al? En hoe wanneer een 2/3 meerderheid üdig is.Een lang leven is ongetwijfeld j ministerie, waarin in geen enkel opzicht jongste verkiezingsuitslag wordt weerge- itmi, dat moet men de Duitsch-nalionalen slijk toegeven, nlel beschoren. Waarmee «i'schlaZid'e bereidwilligheid om de des- sadigen-rapporten uit te voeren op losse iroeven is gezet! De Rijk°dag is voortgegaan onder leiding den nieuwen DuiLsch-nationalen voor- ?r, die kwalijk voor zijn taak berekend Jjnt, een bespotting te leveren op parle- mtair gebied, irouw gevolgd door de Land- ipen van Thüringen en Mecklenburg, waar «I zelfs tot handtastelijkheden kwam evem- s in het Poolsche parlement, om dit nu in één adem te vermelden. Een slag voor het parlementarisme is enzeer de moordaanslag op Oo3lenrijk's adskanoelier Seipel door een ontevreden orwegman, die een poging tot zelfmoord nzeer zag mislukken als hopenlijk zijn nslag, daar dr. Seipel vermoedelijk door raedici zal kunnen worden behouden, 't weer eens een bewijs, in welke funeste ;u;n de politiek terecht i3 gekomen, waar lloch bctrefl een beslist rechtschapen en rlijk politicus, zij hel ook, dat zijn beleid .Oostenrijk natuurlijk niet algemeen in terning vindt. De pleger van den aanslag, feusmoe, wilde medenemen in den dood IfJjene, dien ;i hem als verantwoorde- voor alle ellende had geschilderd in nd ra geschrift. Erg wordt ook hol parlementarisme ge- ehokt m FrankrijSTwaar door den verkie- jsuitelag het presidentschap in den poli- ken strijd is gebracht. Op zich zelf geno- t. staat het presidentschap builen de po- I tick, is het daarboven gesteld. De president a's liet ware bewaker der constitutie, luü- clke parlij om. Al wisselt de meerder- sd in het parlement, de president, gekozen jaar, blijft op zijn posl. Milterand's mijn eindigt eerst in 't najaar van 1927, aar de door de laatste verkiezing tot stand ikomen meerderheid wil hem direct weg lebben, dus wil een nieuwigheid, die ge- laarüjko precedenten zou kunnen scheppen. In normale omstandigheden zouden we a ook niet aarzelen het drijven der stem- Es-meerderheid af le keuren, maar o. i. zijn i omstandigheden niet normaal. President Sllerand heeft zich toch niet willen ver- l'Jtóegen met een boven de politiek staande "ding, beeft zich vereenzelvigd met die in bet verslagen nationale blok van Poin- hré en heeft zoodoende de kiem gelegd voor wl nu op zijn felsl zijnde conflict. In zoo'n |president kan de nieuwe meerderheid geen "«trouwen hebben. Üillerand bad dan ook getuigenis afge- gf iegd van juist begrip wanneer hij uit zich zelf was gegaan, voor zijn altroden nog als eisoh werd gestold, gelijk thans ook officieel het geval is geworden, nu Herriot alleen op voorwaarde van zijn aftreden de opdracht om een kabinet to formeeren wilde aanvaar den. Millerond hoeft dit niet ingezien en daar mee zijn heengisn voor zich zelf er niel ge makkelijker op gemaakt, afgezien van het nadeel, het Fransche parlementaire leven in 't algemeen aangedaan dooi den strijd te ontketenen om zijn persoon. Constitutioneel heeft hij bij den inzet van dezen strijd niet kwaad gemanoeuvreerd, maar veel succes durven we hem toch niet voorspellen. Het lijkt ons toch zeer twijfelachtig, dat van het linksciie kartel de socialisten nemen niel aotief deel aan een regeering maar zijn be reid tot steunen - iemand van hem de op dracht zal aanvaarden of zoo ja, daarin zou slagen. Millerand zal moeten worden „uitgewor pen". Met dit al, heerscht er in Frankrijk dus ook onzekerheid, en 't zelfde geldt voor den Engelschen premier Mc Donald op binnen!, gebied. Naast de politieke strijd over 't wo- ningbouwvraagstuketc. bezwaart de La- bour-regeering niet weinig de toenemende wilde agitatie in arbeiderskringen, gelijk nu weer naar voren is gekomen in de staking van 't Londensch spoorwegpersoneel, tegen de leiding in Zelfs in Engeland begint de anarchie zich te vertoonen! I Onrust in 't Nabije Oo3ten. Op den Balkan spookt het weer. In Albanië is voor de zoo- veelste maai opstand en Zuid-Slavië zoowel ais Griekenland volgen met Argus-oogen, wat daar geschiedt, bevreesd voor een Ita- liaansche inmenging, ai wordt die officieel geloochend. En in Roemenié is hot ook niet pluis, al weet men niet precies wat daar voorvalt. Daarnevens zijn lusschen Engeland en Turkije groote moeilijkheden over Mosoel, waaraan het b-:keilde petroleumluchtje. Het schijnt dat Turkije zelfs het vredesverdrag van Lausanne denzelfden weg wii doen op gaan ais dat van Sèvres. Of dat echter zal worden geduid En met Italië heeft de Haive Maan ook al moeilijkheden, al schij nen de berichten over Italiaansche troepen concentraties op het eiland Rhodus over dreven. Dreiging in '1 Verre Ooslen. Ja, dreiging, want in Japan heeft de nieuwe Amerikaan- sche emigratiewet, üe inderdaad voor Japan een soort beleediging is en een schending van het voor 25 jaar geleden gesloten Gentleman's Agreement, een groole opwin ding veroorzaakt, zich uitend in gevallen van harakiri van nationalisten pur sang en van een boycot van Amerikaansche waren, afgezien van liet officieel® protest. Deze wet is zonder twijfel ©en politieke blunder van den eersten rang en dreigt het vredeswerk van de conferentie van "Washington vrijwel ongedaan te maten Is er nu niet terecht weinig reden lol tevredenheid? De „Rück" naar rechts. - Hit- lergarden op straat. - Onder het teeken van de swastika. - Bankroet- en zelfmoord-epide mie - Daarnaast ingespannen arbeid. - Een nieuw Berlijnsch museum. Berlijn, midden Mei. De verkiezingen voor den Duitschen Rijks dag hebben weliswaar de radicale recht- sohe partij van de „Deutsc/hvölkisclien" niet het groote succes gebracht, waarop ze gehoopt had, maar het lijdt geen twijfel, dat in het gevoelen van de kiezersmassa een verschuiving naar rechts ingetreden is. Hadden de Fransche parlementsverkiezin gen niet na de Duitsche plaats gehad, zoo als het geval is geweest, maar waren zij vooraf gegaan, had men dus in Duitschland, toen men ter stembus ging, kennis gedra gen van de veranderde gezindheid bij de meerderheid van het Fransohe volk dan zou de uitslag waarschijnlijk anders geweest zijn. Nu echter vertoonde zich in alle naaktheid de gevolgen van de vroegere methode van onverzoenlijkheid en geweld dadigheid van Frankrijk tegen Duitschland, en de sinds jaren voortdurend bcleedigde, wanhopige vaderlandsliefde van velen was de oorzaak, dat de partij, die eigelijk niets andere deed, dan dat ze aan de verontwaar diging over de behandeling, die Duitsch land ondergaan had, het heftigst uiting gaf, versterkt uit den verkiezingsstrijd te voor schijn kwam. ,,De Deutsohvölkischen" be dwelmen zich gaarne aan het waanzinnige denkbeeld van een nieuwen militaire heer schappij in Duitschland ieder verstandig en oordeelkundig mensch weet, dat daar mee voor Duitschland niets gewonnen zou zijn, maar op de vertoornde en verbitterde harten van duizenden, die liever hun ge voelens dan hun verstand als leidster op het politiokon pad gebruiken, heeft dit pro gramma nu eenmaal indruk gemaakt. Reeds ziet men in de Berlijnsche straten de duidelijke bewijzen daarvoor. De aan hangers van den rabbiatteu Deutschvöl- kischen leider Hitier, de Hitler-garden", die zich tot nu toe, hoofdzakelijk in Mün- chen en in Midden-l^uit-schland vertoonden, zijn nu ook in de hoofdstad verschenen, Ja groote troepen, meest in gesloten groepen van ongeveer twintig man. Om te imponee- ren, hebben ze zich een eigen „Hitïeruni- form" aangeschaftmutsen, helgekleurde jassen en allerlei ordeteekenen op de borst-, waaronder in de eerste plaats zwart-wit- rood kokarde's en de beroemde swastika Het kan natuurlijk niet uitblijven, dat der gelijke marcheerende kolonnes overal kie men van ontevredenheid zaaien. De een jubelt hen toe, de ander maakt afkeuren de opmerkingen en de strijd ontvlamt. Er wordt met ontplofbare middelen gespeeld De swastika is steeds meer een opruiend symbool geworden. Het verschijnt op de aanplakbiljetten, het verschijnt in krijt strepen op muren en schuttingen en op dc tegelsteenen van de trottoirs. Het wordt in enkele restaurants vereerd, waar het on der de gasten twist- en spectakel te voor schijn roept. Het is 't groote zinnebeeld van allen geworden, die het waanidee huldigen, dat het wecrlooze, ontwapende land zich met geweld zijn vroegere machtspositie zou kunnen heroveren, en het is voornamelijk het teeken van het antisemietisme. Want als in de Middeleeuwen geven ook thans in het verlichte Duitschland van de twintigste eeuw de menschen die zich niet gaarne met denken bezighouden, voor alle ellende de eenvoudige en gemakkelijke verklaring, dat de Joden daaraan schuldig zijo. Bij de Deutsohvölkischen is het tot een idée-fixc geworden. Zij gelooven, of liever, zij ver spreiden het geloof, dat Duitschland van alle lijden genezen zou zijn, als men eerst maar alle Joden doodgeslagen had en heb ben tot dit parool van hun revolutionnaire drijven gmaakt. Zij zouden heel gaarne ook het Christendom aan den dijk zetten, om dat zij het voor een ,,Joodsche uitvinding" houden, en tot de oude godenvereering van de heiden8cho Germanen terugkeeren. Nu, dat is een quaestie van smaak en over den smaak valt, zooals men weet, niet te twis ten. Rampen en tegenspoeden, waarvoor men gaarne een zondebok zou willen aanwijzen, zijn andera aan do orde van den dag. Hot is merkwaardighoe steviger de basis I wordt, waarop het herstel van Duitschland wordt opgebouwd, des te wankeler is de economische toestand geworden. Een te genstrijdigheid 1 Och neen, reeds voor jaren zei een schrander mensch togen mij .Eerst als de groote faillissementen komen, treedt het herstel in." Nu, de faillissemen ten zijn er. Er gaat geen dag voorbij, zon der dat de een of andere firma ineenstort. Ondernemingen, van ouda bekend om haar soliditeit geraken in de grootste velegen- heid. Baar geld is zoo zeldzaam geworden, dat het slechts tegen een Tantastisch hooge rentevoet te verkrijgen is. Tallooze groote zaken moeten zich tot het uiterste inspan nen om de middelen ter betaling van hun ondergeshikten prompt ter beschikking te hebben. Alle kooplieden klagen, dat hun schuldenaars niet betalen willen. Er heersoht een depressie, als sinds jaren niet het geval geweest is. Zooala gezegd: de faillissementen zijn er rest nog, dat nu ook werkelijk het herstel merkbaar wordt. Deze dreigende toestanden hebben zeer kwade gevolgen na zich gesleept In Ber lijn in een zeljpioord-epidemie uitgebroken, die dagelijks nieuwe offers vordert. Alge meen opzien baarde nog voor eenige dagen de zelfmoord van een bekenden Berlijn- schen bankier, die aan don Eurfiirstcndamm aan het hoofd van een groofc huis stond, on er zich een gewoonte van had gemaakt bij feestelijke gelegenheden speciaal de mu sici der stad, do zangers en zangerefe"en van de opera te onthalen. Hij had, gelijk spoedig bekend werd, zeer zwaar gespecu leerd in Fransche francs en hij raakte de kluts kwijt. Plotseling zag hij zioh gorui- neerd en greep naar de revolver. Maar ook onbeduidender oorzaken leveren tegen woordig in vele gevallen reeds voldoenden groüd, waarop zulke ernstige besluiten rijpen. Zoo is er een jonge jurist, die een knappe jonge vrouw en een lief kind zijn eigen noemt hij heeft een woordenwis seling met oen van zijn chefs, verlaat het bureau, gaat snel naar huis en vergiftigt zich met morfine. Er is een kunsthandelaar, zeer welgesteld, eveneens gelukkig ge trouwd hij merkt, dat in zijn zaken een bedenkelijke „stilstand is ingetreden (heel natuurlijk, want alle luxe-artikelen vinden tegenwoordig moeilijk een kooper), en hij heeft niet de kraoht, den tijd der crisis te overwinnen, maar hangt zich onmiddellijk aan een gordijnkoord op. Er is een jonge typiste, die aan de bank, waarop zij werkte, ontslagen wordt, omdat het personeel wordt ingekrompen ze is daarover zoo terneergeslagen, dat ze niet eens de moei te neemt naar een nieuwe betrekking te zoeken, maar in de keuken van het ouderlij ke huis de gaskraan opendraait en sterft. De artsen zeggon: ,,Dit is werkelijk een epidemie, een besmetting, die de stad teistert. De zenuwen van do Beriijnera zijn door de versohrikkelijke jaren van de in flatie met hun onafgebroken, zorgen totaal geschokt. Ze bieden totaal goen weerstand meer. Zoolang zij zich in den draaikolk van de inflatie bevonden, kwamen de men schen, die in voortdurende spanning ge houden werden, niet tot het bewustzijn van de rampzalige verzwakking van hun levenskracht. Nu eerst, nu de omstandig heden gunstiger, draaglijker en hoopvoller worden, is reeds een geringe tegenslag vol doende, om zwakke zielen in vertwijfeling en radeloosheid te storten. Aan den anderen kant openbaart zich in deze critieke tijden bij energieke natu ren de taaie vastbeslotenheid om nu eerst recht aan te pakken. Het is wonderlijk met welk een durf die groote handelshuizen, die door hot beleid van de bezitters uit den draaikolk gered werden, zich trachten uit te breiden, hoe ze met vindingrijken gee3t steeds iets nieuws verzinnen, om den strijd met liet on gunstige noodlot to kunnen volhouden. Ik wandel ondor de Linden" en ontmoet een vrouwelijke kennis van me. Ze heeft groote haast. .Waarheen, mevrouw?" vraag ik. Natuurlijk naar de groote modeshow bij Gerson", zegt ze, „gaat U mee?" Een modeshow In deze tijden Dat moest ik zien. Een verrassende aanblik! Men kent immers niet alleen in Berlijn en in Duitsch land, maar ook in het buitenland de mode magazijnen van Gerson, die zich sinds tientallen van jaren in een groote populari teit verheugen en dikwijls in Berlijnsche kluchten en zangspelen ook op de planken genoemd worden. Twee machtige gebouwen in 't centr. van de stad. Het ééne met meu belen en l «41 ij ten, het andere met kleeren en dergelijke van boven tot beneden vol gestopt. Hier is de grooto costuum-paradc. die twee dagen zal duren. Een gehcele ver dieping is voor het heilige doel ingericht. In alle zalen, hallen en kamers aan beide zijden dubbele rijen \an stoelen, waarop, dicht opeen gepakt, de Berlijnsche vrou wen uit gegoede kringen als in een volks vergadering vol verwachting zitten. En uren aaneen wandelen de mannequins met haar niuwe voorjaars- en zomertoiletten door de gangen. Ik verlaat het modemaga zijn Gerson en wandel verder door de straten. Een kennis komt me tegen. Ook hij heeft haast. „Waarheen?" vraag ik. „Natuurlijk naar de groote sporttentoon- 8telling bij Adam", zegt hij, ,,ga mee!" Daar ik nu eenmaal in het schuitje zit, vaar ik mee. Adam is eveneens een bij ie- deren Berlijner bekend heerenmode- en sportinagazijn, op den hoek van clen Leip- ziger en Friedrichstraat, waar het zaken leven het krachtigst bruist. Ik treed bin- RECLAME. Madem. Soria van het Athénéum, zegt Het schoonste sie raad* der vrouw is een frisschc. natuur lijke gelaatskleur, die door Recalzeep het beste te behouden is". De uitwerking van Recalzeep har monieert met de levensfuncties van de huid, daar allo on zuiverheden uit de p o r 16 n verwijderd worden. 2814 nen opnieuw een verrassende aanblik) Het halve gobouw is ontruimd. Jonge kunstenaars hebben nissen ontworpen on met bonte decoratieve schilderingen vroo- lijk versierd. Elke denkbare soort \an sport, jacht8port, rensport, wintersport, berg sport in den zomer, vliegsport cn zoo voorts ontrollen hun geheimenissen. Wassen pop pen stellen levende beelden voor in orgi- neelo landschap-projecticlon. Hot publiek dreigt zoo geweldig, dat men nauwelijks vooruit kan komen. Er zijn dus nog wel tallooze menschen, die ook thans voor zulke bijzaken belangstelling hebben, en onder hen tooh ook een groot aantal, dat geld daarvoor over hoeft. Met betrekking tot de kunsten en wetou- schappen is het niet anders. Waar trou wens menschen zijn, die hun zonuwen in hun maoht hebben, wordt onder hoogen druk, met een ware woede gewerkt. Jaren lang was het Berlijnsche muziekleven niet zoo opgewekt en veelzijdig als in dit voor jaar, toen het seizoen eigenlijk al voorbij was. De Berlijnsche musea openen oen nieuwe afdeeling: het Ostasiatisohe mu seum", een sinds" tientallen van jaren met fijne smaak en onderscheidingsvermogen aangelegde verzameling van een zoo groote waarde aan uitgezoohte Ohineosohe en Jft- pan3che kunstschatten, dat zo in de ge- heele wereld haar gelijke niet vindt. De Pruisische staat is even bankroet als an dere vroeger bloeiende ondernemingen, maar de directeur van het Ostasiatisohe museum en zijn assistent weten zich wel te helpen. Zij hebben hun doebletten laten veilen om zich geldmiddelen te verschaffen en Wilhelm von Bode, do bekende Berlijn sche muBCumexport, heeft de jongere gene ratie van zijn vakgenooten sinds tientallen van jaren er op afgericht, de harten van welgestelde kunstvrienden te vermurwen. En zoo is midden in do verwarring van den kwaadsten tijd, terwijl wo ons nog Btceds aan den rand van den afgrond bevinden, een nieuwe kunsttempel verrezen, die de Europeesdhe beschaving en navorsching onbekende werelden opent. We wankelen voort lusschen verwarrende onrust en stillen, doclbewuaten arbeid. Wie verklaart deze schriele contrasten van een milioenenstad Voor een buitenlandscheö"-tfe££?ÏS>uw&.r» die dat alle3 mede aanziet, moot dit ge woel van ongelijksoortige indrukken hoogst interessant zijn. Voor hem, die midden erin leeft, is het minder genotvol Dr. MAX OS BORN. Ondanks alle voorspellingen van pessimis ten, tooh zomer. Maar helder is de hemel tooh niet. Wel is waar zijn de donkere wolken, die langen tijd boven de grens tusschen Zwitserland en Savoye zweefden, opgetrokken, ig eindelijk de beruchte zóue-quaestie in een stadium gekomen, dat de vreedzame oplossing nabij schijnt. Maar alweder dagen nieuwe wolkjes op. Ditmaal meer uit het Zuid-Oosteo, uit ae richting van den St. Gobh&rd, wolkjes af komstig uit het land „wo die Zitronea bUi hen." De verhouding mot onze Zuidelijke buren was vroeger zoo vriendschappelijk als hot tnaar kon. De goede menschen aan den overkant van den grooton muur hadden 't druk in hun eigen huishouding, dus goen tijd zioh te veel met de buren te bemoeien. Toen kwam de oorlog en leverde als oor logswinst een flink stukje land, waarop Italië sinds lang begecrige blikken gewor- "«ar 't Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde ver!al in- van Mej. E. H. I; M&ar Ownie ivas zeker getrouwd. Zijn t/ngelingsjare n vc-rvulden hem geheel, toen W naar bed ging. en den volgenden dag toefde hij neg voort in dien lijd. Toen hij na "'-I ontbijt een eindje oai ging, moest liij- J™ lachen om zijn idee; maar een waar- was hot daarom niet minder, dat hij bijzondere attentie keek en hoopte op Lij toch eigenlijk vrel voelde, dat on- J'arichijnlijk was. 't Was immers heel !?r"s. om het mogelijk te achen, dat hij !"W' voorbij zou loopen, en hij dacht, dat 'I "aar zou kennen, als zij van aangezicht n' a3rftezicht tegenover elkaar stonden. I Eüsta Lee de neger tenor, dwaal- T'«Brighton heen. uilkijkend naar Ownie i waar hij vijflion jaar geleden naar «r uitgekeken had. HOOFDSTUK II. His Was 'n maar-d November cn Kings ?'as op zijn best. Dit was nog in der. lik.ee'"i Brighton zich beroemde op zoovee! /"aar!ieder, lot vermaak en toen liet vee'. j\,„ !,feujker was. De menschen wandel- liHiri' r,a diner op het dak van het Stam. ln': 5 avonds schitbjeie de pier van en „La Fille de Madame Angol" W orkTt'0' k m<-est geliefde nummers van Lee was even bij een bloemist gegaan en had daar een roos gekocht voor zijn knoops gat In zijn keurig toilet, Al ronddraaiend, in de hand oen slok van schildpad-huid en met den hoed een haartje meer naar den eenen kant geschoven, liep hij er trotsch langs. Nagenoeg zijn heel» gehoor van den vori- gen avond flaneerde bij den weg. Mijn pijnlijke gevoeligheid merkte hij de snelle blikken, soms fluisterend gesproken woorden, van verstandhouding, die zijn ver schijnen altijd te voorschijn riep. Hij hoopte steeds, dat men eens eenig blijk zou geven van herkenning; maar vreesde evenzeer, be spotting te lezen op an-derer gelaat. Het ge beurde wel, dat de blik, dien hij opving, hem de tanden achteir de dikke lippen op elkaar deed klemmen, en nadrukkelijk her innerde hij zichzelven dan aan de macht, die hij had over zijn hoorders, zoolang hij zong. Dan keken zij heel anders naar hem, de onbeschaamde vrouwen, die hem nu durfden aanstaren of zij naar de verlooning van een spullenian keken. Neen. hij kon een nevel doen trekken over haar koude oogen; haar koude harten sneller doen kloppen, haar gemoederen doorlrillen en ontroeren met zijn slem. De man wa9 te beklagen, ofsoboon dit bij niemand opkwam en duizenden met hem van huid hadden willen ruilen omderwüle van zijn inkomen. Hij had zijn fouten; was ijdel, was verkwisle-ndzijn tekortkomingen waren de gewone verkeerdheden van den neger, die nog eens zoo slerk aan den dag traden door zijn muzikaal temperament en verblindend succes Maar hij had ook zijn betere momenten, die hij gedoemd was al leen door te brengen. Vroolijk gezelschap kon hij zich fcoopen, maar geen genegen heid. Veten waren bereid hem uit te lachen; maar tot een ernstige gedachte in verband met hem waren zij niet gestemd. Toen hij aan Regency Syuare was geko men, draalde hij een oogenblik en liep toen langzaam dien kant uit. Het was volstrekt niet zijn bedoeling daar aan te gaanmaar hij wilde enkel het huis van buiten, de ven siers, eens zien. Het was aardig het plein weer eens om te loopen. Het was ia 't geheel niet veranderd; alles was nog precies zoo. Hij herinnerde zich nog den dicht in elkaar gegroeiden struik aan het eind van de haag en hoe hij dien toen had hooren betitelen met den naam van „het rooversnest." Een militaire kapel speelde toenlbij kind was daar driemaal j>er week in de tent en hij zou wel eens willen welen of dit nu nog gebeurde. Toen hij vlak bij de woning van de Trem- lelts was, ging de deur open en trad er iemand de sloep af Met loome schreden liep zij voor hem uit. Wijd sperde hij dc groote, zwarte oogen open. een moment stond hij met open mond te kijken en bood bet voor ons zoo komische schouwspel van den neger, die met alle aan dacht in het een of ander is verdiept. Hij meende, dat hij eenige gelijkenis met Ownie had opgemerkt, in het gelaat van de vrouw, maar hét was hem slechts een seconde door het hoofd geflitst; onder de gegeven omstan digheden kon hij zich heel gemakkelijk ver gissen. Hij zag, dat zij in den rouw waszij droeg den weduwensluier. Hij volgde haar Zij sloeg den hoek om en even wat harder aan stappend was hij nog net bijtijds in Preston street, om haar daar een vischwinke! te zien binnengaan. Gedurende de enkele minuten, dat zij hier stond, kon hij al lieel weinig van haar uiter lijk onderscheiden; maar, toen zij den win kel verliet, had hij haar onmogelijk ooit beier kunnen te zien krijgen en voelde hij onbedwingbaren last, om haar dan ook maar op goed geluk eens aan te spreken. Zij ging langs hem heen eer hij iets be dacht had, wat hij tegen haar zeggen kon, en bescheiden bleet hij een eind achter haar aandribbelen, tot zij een groentenwinket binnenging. De uitstalling van vruchten ver klaarde ditmaal z'n wachten op de stoep, hij wou wat druiven naar zijn hotel laten bren gen. Ja en dan zou hij zijn naam zoo luid zegggen, dat zij dien w«I hooren moest Was zij werkelijk Ownie ,dan zou zij misschien buigen. Zij was echter klaar en ging den winkel al weer uit vóór iemand er aan gedacht had hem te bedienen. Er verliepen enkele minu ten eer hij vrij was haar te volgen. Hij stapte haastig aan, uit vree3, dat hij haar 8oms uit het oog mocht verloren hebben. Ifaar sluier kwam echter in zicht op het eind van de straat, en al voorldrentelend door de dichte menigte op Kings Road, bleef hij geruimen tijd vlak achter 'haar, steeds in de hoop ,dat zij zou oversteken en daar zou gaan zitten. Op het eind van Strip street stak zij eerst over; maar zij had geen rust eer zij Marine Parade had bereikt. Iiicr was het minder druk. Een kindermeid zat haar nood le klagen, terwijl dc kleinen, aan haar zorgen toever trouwd, den nek dreigden te breken op het hek, hier en daar vervoerde de gelukkige eigenaar steeds onder het genot van zijn pijpje een strandstoel op zijn gebogen rug en overal verspreid zaten herstellende Londenaars zich te koesteren in de zon, ver- eetend hun rillingen in de slai der nevelen. De bewuste dame zette zich op een bank. Lee kwam langzaam naderbij gewandeld Zij zag er bleeker en kwijnender uit dan hij zich haar herinnerde; hij nam nu kringen waar onder de oogen van de schoonheid, die indertijd de spiegel in den schouwburg liaac niet te zien had gegeven; maar hij wist zeker, dat zij het was. Hoewel hijzelf meende, dat hij er op voor bereid zou zijn, haar veranderd le vinden, voelde hij er zich loch droevig door aange daan, net of hij een blanke was, die na veie jaren een meisje bad ontmoet, waar hij in dertijd veel van gehouden had. Toen hij zoowat op gelijke hoogte mat haar was. werd zij hem gewaar mei vluch tig wenkbrauwfronsen. Waarschijnlijk had zij zijn belangstelling verkeerd opgeval. Hij stond stil en terwijl hij met zwier zijn sigaar wegwierp, vroeg hij: „Miss Tremlett?" De dame in weduwcndracht keek ver baasd en verontwaardigd en hij haastte zich er bij te voegen; „Dat is de naam, waarmee ik u gekend heb. Herinnert u zich mij niet? Ik ben Elisha Lee." De uitdrukking van haar gelaat gaf nog verbazing te kennen; maar de klank van haar slem had geen verontwaardiging meer, toen zij vroeg: „O, is u het? Ik herkende u niet. Stel n voor! Ja. nu herinner ik liet mij! 't Is at lang geleden." „Laat eens zien," zei hij, ,,'t moet vijftien jaar geleden zijn. Ik herkende u dadelijk." Zij ging hem nu met wat meer vriend - lijkheid beschouwen, gunde hem relfs ren flauwen glimlach „Dit zou ik niet gedacht hebben (Wordt vervólgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5