AGENDA VAN OE WEEK. BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. Donderdao. Volksgebouw: Propaganda-feestavond atd. Leiden Ncd. Ver. lot Afsch. van Alcoh. Dranken. Vtüdag. Kantoor N. V. Boekdrukkerij v. h. L. van Nitlerik IJzn., lCaiserstraal: Alg. vergadering van aandeelh. dezer N. V. Halfdrie. Schouwburg: Jaarlijksohe alg. ledenver gadering Leidscho Schouwburg-Ver. 4 uur. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 Juni tot en met Zondag 8 Juni (Eersten Pinksterdag) waargenomen door de apotheken van de heeren O. II. Blanken, Iloogewoerd 171, tel. 602. en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. De apotheek van „Hulp dor Mensch- heid", Hooigrazhl 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. RECLAME. No. 1. Totaal 186 stuba (compleet) f222.— 6 Onderlakens 6 Lakens 12 Sloopen 3 Gr. Tafellakens 3 KI. Tafellakens 12 Servetien 2 Onlbijtstellen m. 12 gekL vinger doekjes 12 Handdoeken 6 Badhanddoeken 12 Theedoeken 12 Glasdoeken 12 Bordendoekeo 12 Vaatdoeken 6 Stofdoeken 6 Flanellen 6 Nethemden 12 Hemden 12 Pantalons 4 Onderjurken 12 Zakdoeken 6 pr. Kousen Alles van piima kwaliteit en hoogst fijne afwerking Ook ia gedeelten verkrijgbaar 2675 DE ALGEMEENE TOESTAND. Onder Duitschland zal men regeerings- vcrklaring vinden van het herboren kabinet Marx en opmerken, hoe deze zich geheel op builenl. terrein beweegt in den welbeken den geest van vervulling der deskundigen rapporten. Do binnenl. politiek heeft men geheel laten schieten. En dat is de Achilles hiel der regeeringl Hoe lang het zal duren voor zij daar getroffen wordt? Voor dc buitenl. politiek zal wel een kleine meerderheid zijn te vinden, vooreerst. Wanneer echter 2/3 meerderheid noodig zal zijn In Frankrijk zal in de crisis wel gang komen, nu Millerand heden opdracht zal geven aan Herriot, die zijn aftreden zal eischen Millerand zal dan onmiddellijk een uitspraak van het parlement uitlokken en moeten gaan. Waar Painlevé gekozen i9 tot Kamervoorzitter met een meerderheid, die niet meeviel, schijnt in dat geval Dou- mergue de meeste kans voor het president- «chap te maken. In Engeland dreigt voor Mc Donald op nieuw ernstig gevaar door de staking le Londen van spoorwegpersoneel, daar deze beweging kans loopt over het geheele land zich te verbreiden. Gemakkelijk wordt het hem niet gemaakt. Men zie de telegrammen. DUITSCHLAND. Regeeringsverklaring van Maïs eisch tegen de moord-beia- mers op generaal von Seeckt. Mars heeft gisteren de regeeringsver klaring afgelegd. Na te hebben aangestipt de moeilijkheden bij de vorming van bet kabinet, wier eigenlijke oorzaak in den pijnlijken buitenlaiwlschen toestand van 't Rijk gelegen is, waar hij op de lange, ver- geefschc pogingen van Duitsohland om tot» een waren vrede te komen en zeide verdei o.". het volgende: De overbecrschendc vraag op het gebied der grooto internationale politiek is de houding tegenover bet verslag der deskun digen. Naai" de overtuiging van de Rijks- regecring is dat voor Duitschland de le venskwestie. De regeering heeft in het verslag der deskundigen een uitweg ge zien uit de reeds te lang sleepende ernsti ge economische crisis, waarin spoedig een ontspanning moet komen, wil men niet de heele Duitscho economie te gronde zien gaan. Daarom heeft zij aan de Commissie van Herstel medegedeeld, dat zij bereid is haar medewerking aan de plannen der deskundigen te verleenen. De liijksregee- xing zal bet reeds opgezette en door do JBrming der regecring piet xertraagdo voorbereidingswerk tot uitvoering van het verslag der deskundigen, voortzetten. Het zal de taak zijn van de commissies, die voorzien zijn voor de goudbiljettenbank, voor de rijksspoorwegen en voor de iu- dustricele delegaties, de in het verslag vastgelegde voorwaarden na te komen en de onduidelijkheden en tegenstrijdigheden op te helderen. De bevoegdheid van (ie commissarissen moet duidelijk omschreven worden en de twijfel, die bestaat omtrent de Duitsche meerderheid in den raad van beheer van de Rijksspoorwegen moet opge lost worden. Zoodra deze commissies tot overeenstemming gekomen zijn, zal de Duitsohe regeering de noodige wetsont werpen in'dienen. Do kwesties, die in ver band staan met het beslag op de douanes en de accijnzen, moeten eveneens met de tegenpartij worden besproken en ook hier moet de bevoegdheid der commissarissen vastgesteld worden. Bovendien moet de werkkring van den agent voor de sohade- vergoedingsbetalingen nog in bijzonderhe den geregeld worden. Do regeering is bereid al het mogelijke te doen, om de toebereidselen te bespoe digen om het plan der deskundigen in werkelijkheid om te zetten. Zij rekent daarbij op de snelle medewerking van den Rijksdag. De door Duitschland uit te vaar digen wetten zullen eerst in werking tre den, als het ondubelzinnig vaststaat, dat ook de tegenpartij het verslag der deskun digen als een ondeelbaar geheel ongewij zigd aanvaardt en wanneer er zekerheid versohaft is, dat de tegenpartij alle in het verslag bepaalde maatregelen tot herstel van het Duitsohe prestatievermogen treft De Rijkskanselier betoogde dan de nood zakelijkheid van het herstel der economi sche, financieelo en administratieve een heid van Duitschland, zonder welke de van Duitschland gevorderde prestaties niet op gebracht kunnen worden. Betreffende de uitgezette en gevangen Duitschers ver klaarde de Rijkskanselier, dat het een der eerste oogmerken der regeering is, hun vrijheid en huis terug te geven. Als het verslag der deskundigen in een geest van eerlijke overeenkomst als geheel door alle betrokken regeeringen aangeno men en uitgevoerd wordt, zullen wij tegen over onze sobuideischers weer op een ver- dragsmatigen grondslag komen to staan. Daar volgt onvermijdelijk uit, dat in bet overige bezette gebied de Rijnlandovereen komst weer in eere gesteld wordt en dat het in strijd met het Verdrag van Ver sailles bezette gebied weer ontruimd wordt. Daar zal de regeering vastberaden vw»%. opkomen. De deskundigen hebben er zelf duidelijk op gewezen, dat do politieke kwesties tusschen de Duitsche regeering en de geallieerde regeeringen onmiddellijk geregeld moeten wordeD. Alle binnenland- sche politieke kwesties moeten voor deze, voor de eenheid van het Rijk als voor do Duitsche eoonomie even belangrijke kwes tie vooreerst op den achtergrond treden. De Rijkskanselier besloot zijn rede met een nadrukkelijke vermaning aan den Rijks dag om de in de laatste maanden lang zaam begonnen gezondmaking van Duitsch land niet te niet te doen. Het buitenland moet zien, dat het Duitsche volk gesloten den weg, die zich opent in vrijheid opgaan wdl. Het moet echter ook het bewijs leve ren dat het bereid is tot een eerlijke over eenkomst. Slechts dan zal in het Duitsche volk het, door tallooze ontgoochelingen en vernederingen geschokte geloof in den wa xen en duuTzamen vrede weer bevestigd worden. Naar de avondbladen melden, zullen de middenpartijen, in aansluiting bij het debat over de regeeringsverklaring, in den rijks dag een motie van vertrouwen indienen, dat volgens „Die Zeit" slechts op het des kundigenrapport betrekking zal hebben en waarin er op zal worden gewezen, dat het in het belang van het bedrijfsleven en de bezette gebieden dringend noodzakelijk is het rapport zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Vóór deze motie zullen de D. V. P., het Centrum, de democraten, verder de soc.- dem. en waarschijnlijk ook de Bciersche Volkspartij en de „Wirlschaftspartei" stem men, zoodat er waarschijnlijk wel een meer derheid voor gevonden zal worden. Verder is in den Rijksdag een brief van den buitengesloten communist Remmele voorgelezen, waarin hij tegen zijn uitslui ting protesteert Dit protest is met de stem men der communisten tegen, afgewezen. Remmele is naar Moskou vertrokken. Daarna zette met de beraadslaging over het voorstel tot vrijlating der gevangen Rijksdagleden voort. Toen de communist Thaelmann tijdens het debat „schoft" riep, werd hij tot de orde geroepen. In het proces legen de beide rechtsradica- len Thormann en Grandel, die van plan waren geweest den opperbevelhebber van de Rijksweer, generaal von Seeckt, op zijn morgenrit in den Tiergarten neer te schie ten, eischle de officier van justitie tegen ieder vier jaar tuchthuis, met aftrek van vier maanden voorloopige hechtenis. - FRANKRIJK. Painlevé gekozen tot Kamer voorzitter; de procedure van Millerand's heengaan. De Kamer heeft Painlevé, gelijk te ver wachten was, gekozen tot president met 296 stemmen tegen 209 .op Maginot. De communisten stemden op Marty. Tot vice-voorrifcters werden gekozen God- haat (radicaal-socialist) met 308 stemmen, Dumesnil (radicaal-socialist) met 289 stem men, Raynaldy (gauche radicale met 301 stemmen, en Varenne (geunifieerd socialist) met 299 stemmen. Painlevé heeft in een rede bedankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij be schouwde de verkiezingen als de bevesti ging van het vertrouwen in de toekomst der democratie en als de hoop op vrede. Hij voegde er aan toe, dat niemand ter wereld te goeder trouw ontkennen kan, dat het Fransahe volk, ondanks zijn lijden en zijn do oden, een andere ambitie zo.u i <r hebben dan een \rcde, die rechtvaardig js voor Frankrijk zelf en voor alle volken. Painlevé herinnerde er aan hoe in 1917, in het midden van den hevigen strijd, de ge heele Kamer deze verklaring toejuichte: ,,Onze aanspraken zijn onafhankelijk van het lot der veldslagenzij zijn die van het recht zelvede overwinning moge ze in staat stellen te zegevieren, aoo zal zij ze toch niet in rechtvaardigheid nog kunnen doen stijgen" Dit is, aldus Painlevé, het ideaal, dat gedurende de bitterste beproevingen den moed onzer soldaten deed toenemen en het onbreekbaar verband onzer bondgenoot schappen bijeenhield. Wij zullen dit ideaal trouw blijven om een hechten vrede te bouwen. Wij weten zeer wel, zoo vervolgde de Kamervoorzitter, dat kwade krachten, die begeering zijn naar revanobe, Europa teis teren. Indien zich aan geDe zijde onzer grenzen imperialistische partijen mochten berinden, dio onze menschelijke overwegin gen toeschrijven aan de uitwerking hunner bedreigingen, dan zou dit een betreurens waardige dwaling zijn, waarvan zij en hun natie, die zij bedrogen hebben, de eerste slachtoffers zouden zijn. Wij weten tevens, dat menschelijko aspiraties naar vrede en rrijheid voeren. Het zou een misdaad we zen om deze te verstikken onder het voor wendsel, dat ze nog krachteloos zijn, in plaats van ze te helpen zich te ontwikkelen tot op den dag, waarop zij kracht genoeg zullen hebben vertegen om te zegevieren. Painlevé verklaarde, dat alle democrat tiën den uitslag der Fransche verkiezingen met vreugde begroeten. Zij erkennen, dat Frankrijk niet langer wanhoopt over het heil der wereld en de campagne veroor deeld heeft, welke wantrouwen zaaide. Hij beschreef den arbeid der toekomstige re geering en voegde er aan toe dat het evenwicht in de begrootjng doca: vertrou wen zal worden verkregen. De eerste pliebt der regeering is het nationaal crediet te beschermen. Wij willen in orde en stabili teit, zoo besloot Painlevé, de democratie verwezenlijken. Hij verzocht de Kamer bi« het begin der nieuwe wetgevende periode een gemeenschappelijk gebaar van verge ven en vergeten te maken, en deed een beroep op de medewerking van alle par tijen om de Kamer te helpen haar zware en moeilijke taak te vervullen. De voorzitters van Kamer en Senaat zijn voor hedenoobtend in het Elysée ge roepen. Na hen te hebben geraadpleegd zat Millerand Herriot verzoeken te komen. In dien Herriot weigert het bewind to aan vaarden als Millerand zijn voorwaarde om af te treden niet aanneemt, zal Millorand waarschijnlijk een Boodschap tot de Ka mers riohteïi, hetzij door Maginot, hetzij door Poincaré. Aldus zou een beslissing worden verkregen. Ta welken geest sohij-nt niet twijfelachtig PNGELAND. Mc Donald ovet de Iersche grenskwestie de Engelsche woningbouw. In liet Lagerhuis heeft Mac. Donald een belangrijke verklaring afgelegd over de kwestie inzake de grens van Ulster. Hij deel de mede, dat de regeering de pogingen van haar voorgansters om tot overeenstemming lusschen Ulster en de Vrijstaat te komen liad voortgezet, evenwel zonder resultaat. Onmiddellijk heeft de regeering nu stap pen gedaan om een bevoegd persoon te vinden, welke bereid is op te treden als voorzitter van de grenscommissie, bedoeld in het verdrag waarbij de Iersche vrijstaat wordt opgericht Volgens het oordeel der regeering moet deze voorzitter iemand zijn met juridische ervaring, die in politiek op zicht onafhankelijk staat tegenover beide partijen. De regeering lieeft thans iemand gevonden, die aan deze vereischten voldoet en zal heden zijn naam bekend maken, ('t Schijnt een der leidende persoonlijkheden uit de Dominions te zijn!) Mac. Donald voegde hieraan toe, dat de vraag zou kunnen worden opgeworpeD, of de instelling van deze commissie wettig is. De regeering heeft daarom besloten aan de juridische commissie van de jury de vraag voor te leggen, of de regeering be voegd wa9 een dergelijke commissie in te stellen. De wenschelijkkeid i9 uilgesproken dat Ln deze commissie ook vooraanstaande juristen uit de dominions zitting zullen nemen en het deed Mac. Donald genoegen te kunnen mededeelen. dat de opperrechter van Australië zich bereid heeft verklaard in de commissie zitting te nemen. Ook hoopt hij, dat de voorzitter van de Canadeesche balie zich beschikbaar zal stellen. Verder deelde Mac. Donald mede, dat hij tijdens de besprekingen van 1.1. Zaterdag aan president Cosgrave en Sir James Craig eenige voorstellen in overweging had gege ven welke hun sindsdien in den voTm van een brief zijn toegezonden. Hierin wijst hij er op, dat de juridische commissie van de privy council niet voor Juli haar werk zaamheden kan beginnen, daar de opper rechter van Australië niet eerder aanwezig kan zijn. De daaraan voorafgaande tijd zou kunnen worden benut om onder leiding van de voorzitter der grenscommissie na le gaan in hoeverre een praclische regeling mogelijk is. Mac. Donald is van meening, dat in deze richting wel iets te bereiken zal zijn. In antwoord hierop heeft Sir James Craig verklaard dat hij bereid is al het mogelijke te doen om tot een oplossing van het vraag stuk te komen, terwijl Cosgrave de hoop heeft uitgesproken, dat de aanwijzing van een voorzitter der grenscommissie de gele genheid zal openen om onverwijld aan het werk te gaan. Met het oog op deze twee mededeelingen, aldus besloot Mac. Donald zijn verklaring, kan men den indruk niet van zich afzetten, dat wij op hét punt slaan een slap nader te komen tot de oplossing van dit gewichtige vraagstuk. In ieder geval ben ik van mee ning, dat de gezindheid, welke uit deze ver klaringen van de Iersche leiders spreekt, aanleiding geeft tot de verwachting dat de Iersche staatslieden hun medewerking zul len verleenejL tol «het vinden van eeji op lossing, V «V W ML Minister Whealley's woningbouwplannen zijn door conservatieven en liberalen nogal sceptisch ontvangen, niet wat betreft den opzet, doch wat aangaat de mogelijkheid van uitvoering. Sir William JoynsonHicks die namens de conservatieven het woord voerde, vroeg den minister, of hij het in ver band met het feit, dat niet in de noodige ar beidskrachten was voorzien, mogelijk acht te, zijn plannen te verwezenlijken, terwijl ook Masterman, een der voornaamste libe rale woordvoerders, er op wees, dat de voor ziening in arbeidskrachten de kern van het 'probleem was en voorspelde dat, tenzij dit vraagstuk werd opgelost, de plannen zouden mislukken. Niettemin heeft het Lagerhuis de finan- cieele resolutie van het woningbouw-wels- onlwerp aangenomen met een amendement, bepalend dal de subsidie wordt ingetrokken indien het bouwbedrijf geen geschikte rege lingen treft voor de noodige vermeerdering van de levering van arbeidsmaterialen legen redelijke prijzen. DENEMARKEN. Een 75-jarig jubileum. Heden viert Denemarken den 75sten ver jaardag van zijn grondwet. Op aanstichting van de regeering zal er op ruime wijze am nestie verleend worden, terwijl op een paar kleine uitzonderingen na. allen, die tenge volge van bedeeling een deel hunner bur gerrechten verloren hebben, weer in het volle genot daarvan gesteld zullen worden. Het wetsontwerp, dat hierin voorziet, is door den Rijksdag goedgekeurd. OOSTENRIJK. Seipel's toestand. De toestand van dr. Seipel blijft bevredi gend. De dader Jaworek houdt hardnekkig vol, dat niemand hem tot zijn daad heeft aangezet. ROEMENIE. Avaresen's streven. Het heet, dat de Koninklijke familie Boe karest verlaten heeft in verband met den opmarsch der boeren onder Avareseu, welke opmarsch nogal vertraging moet onder vinden. JAPAN. Toenemende verontwaardiging. De opwinding in Japan over het uitslui ten der Japanners in Amerika heeft zulke vormen aangenomen, dat de regecring het noodig heeft geoordeeld, bijzondere maat regelen le treffen ter bescherming van het Amerikaansche gezantschap. Volgens een bericht uit Washington heb ben Coolidge en Hughes besloten tegenover de Japansche Tegeering hun leedwezen uit te spreken, zoo dc wijze van de uitsluiting der Japanners uit Amerika de persoonlijke gevoelens van de Japanners mocht hebben gekwetst. Een fraai gebaar ,dat op het Japansche volk wel geen vat zal hebben. Bromley de leider is opnieuw in staking gaan, indien de eischen ten aanzien fc classificatie der machinisten en amfcg eischen voortvloeiend uit de grieven, welb bij de vorige slakingsregeling niet afdoend» zijn behandeld, niet binnen een vaslgeste!, den tijd worden ingewilligd. Een slaking van dezen bond zou Eet heele land treffen. De secretaris deelde vanmorgen mede, da{ de staking zou volgen, indien heden geen bevredigende antwoorden Van de spoorweg 435e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 5 JtioL 5e Klasse 12e LHst. Hoose prlizen: 11771 ƒ2000. J 3460 1500. 2541 14800 ƒ1000. 4904 6106 10624 11087 19531 22969 400. 1232 13524 18537 20678 21743 22276 200. 4614 6851 7405 11803 12026 14345 14S34 17282 18720 100. besturen binnenkwamen. De opstand in Albanië. BELGRADO, 4 Juni. (Belg. Tel. Ag.). ö9 burgeroorlog schijnt geheel Albanië voor zich le winnen. Ten zuiden van de street Psrat hebben, naar gemeld wordt, ernstige onlusten plaats gehad. Elbessen wordt be. drcigd. Redjeb Chali en de opstandeling^ uit het Noorden vielen Elessio aan, waarde regeeringslrocpen zich in een kritieken toe- sland bevinden. De rebellen te Skoetari ruk ken op naar Tirana en hebben tol de regee ring een ultimatum gericht, waarin onmid del lijk aftreden geëischt wordt BELGRADO, 4 Juni. (Belg. Tel. Ag.). De minister van builcnlandsche zaken heeft verklaard, dat het Koninkrijk der Serviërs, Kroaten en Slovenen het principe van de onafhankelijkheid van Albanië zeer goed ge- negen was, doch dat het niet onverschillig ken blijven in geval van fnwhpnkomst van buiten Albanië. Turkije en Italië. ANGORA, 4 Juni (Belg. Tel. Ag.) De Agence Anotolie publiceerde volgende nota: de ministerraad hield gisteren een buiten gewone zitting onder voorzitterschap van den president der republiek. Maarschalk Femzipacha was eveneens aanwezig. D; zitting duurde tot 1 uur 's nachts. De lco pende zaken werden besproken en de noo- digste maatregelen getroffen. Op het eind? der zitting legde Ismedpacha de volgende verklaring af: Ik heb een ondtrhoud gehad met onzea vertegenwoordiger te Rome die verzekerde, dat geen enkel militaire voorbereiding tegen Turkije wordt getroffen en ik kreeg de ver zekering van 'ltaliö's vriendschappelijk? houding jegens Turkije. Deze verzekeringen zijn voldoende. Er bestaat geen enkele kw«- tie die de goede betrekkingen met Italië zou kunnen verstoren. Boycot van Amerikaansche producten. TOKIO, 4 Juni (V.D. Een boycot van Amerikaansche producten, afgekondigd als protest tegen dc nieuwe bepalingen in da Amerikaancche immigratiewet, wint veld in de midden- en lagere volksklassen, on danks do pogingen der regeering dit te voorkomen. Spoorwegnügevai. BERLIJN, 5 Juni. (V. D.). Tusschen Re- val cn Walk zijn twee treinen op elkaar ge- loopen. Twaalf personen werden gedood, zes ernstig en 32 licht gewond. Prlizen van /"O: 192 263 355 647 749 933 990 1223 1289 1572 1624 1904 2115 2165 3202 2261 2327 2599 2642 2645 277S 2929 2971 2982 3005 3154 3184 3483 3976 4257 4299 4324 4410 4481 4595 4626 4771 4S09 4816 4954 4998 5020 5204 5205 5629 5658 5774 5879 6183 6302 6347 6587 6814 6857 6881 6962 1035 7070 7479 7553 7598 7662 7681 7872 7991 8005 8191 8217 8378 8392 M703 8946 8989 9149 9283 9290 9307 9320 9378 9499 9500 9517 9644 9753 9327 9852 9S9S 9970 9974 10033 10305 10391 10569 10592 10614 10679 10814 10839 10931 11025 11075 11158 11235 11268 11275 11384 11455 11587 11635 11660 11708 11723 11917 12025 12050 12108 12122 12331 12389 12516 12549 12572 12595 12609 12767 12806 12S41 12871 12932 12933 12944 12980 13018 13041 13042 13043 13126 13210 13237 13695 13S58 13896 ,13897 13975 14062 14133 1415U 14585 14628 14713 14852 15096 15225 15420 15460 15464 15484 15560 15674 15732 15767 15787 15803 15851 15868 16200 16232 16607 16800 16833 16939 17018 17026 17058 17073 17110 17195 17237 17242 17273 17379 17465 17477 17561 17683 17821 17985 1S060 1S092 1S093 18209 182S5 IS319 18365 18501 18591 18600 18611 18638 18902 19075 19150 19172 193S5 19623 19684 19742 19757 19S36 20014 20224 20352 20383 20431 20511 20660 20774 20936 21130 21207 21279 21280 21333 21375 21529 21548 21551 21566 21572 21697 21767 21868 21959 22264 22278 22322 22399 22450 22460 22485 22490 22519 22525 22637 22665 22709 22738 22745 22785 22804 22839 22937 Hedenmiddag derailleerde op het Sli- lionsplein een aanhangwagen van e( tram, komende uit Oegslgeest. Hei bleef 1 materieete schade en vertraging in het verkeer. Verslag der Ccmn^ssie-Kömg over de weder-cpenstelling van dan postchèqne* es girodienst De Comraisiic ingesteld door dc Minis ters van Waterstaat en van Financiën met opdracht om van advies te dienen omtrent de principieel© vragen, welke rich voor doen bij de wedcTopensteLling van den postcheque- en girodienst en bij den over gang van den ouden naar den nieuw® toestand, met name wat betreft het stel sel van den dienst, dc rentevergoeding de provisie-bejtkening, heeft aan bi* lastgevers rapport uitgebracht. Hot rapport der commissie bestaat be halve uit een inleiding uit een negental hoofdstukken 1. Bestendiging van den dienst; 2. fl«* to volgen stelsel3. Locale rekeningen4 Zelfstandigheid van den dienst; 6. Perso neel G. Rentevergoeding7. Tarieven8- Belegging9. Opening van den dienst In haar eerste hoofdstuk adviseert commissie met eenparigheid tot bestendi ging van den dienst. Zij acht de ccodooii- solie en maatschappelijke voordeden, d:e aan een goed funetionneerenden postche que- en girodienst verbonden rijn zoogroe*, dat het een ci6eh is van landsbelang, dit ccn spoedig herstel krachtig moet wordca bevorderd Reeds hier wordt er op gewezen, dft door den betrekkelijk boogen rentevoet de postcheque- cn girodienst naast zijn eigen lijke bestemming: „het doen van betalin- Loonsverhoouing Bevraagd. Knder1 ecMverplaaismg" do fuwti» BERLIJN, 4 Juni. (Wolll). De werklieden 1 D** dtcVn^2^gêfden aaD bel par- bij de njksspoorwejen hebben bij den mins- ücttJiere bedrijfsleven werden onttrokken, to ran verkeerswezen op een algmeene ad)t de coolmji6;e hooge mate onge- wen8ehfc. lconsverhooging aangedrongen; de minister verklaarde echter, aan deze eischen slechts in beperkte male le kunnen voldoen, waar mede de arbeiders, geen genoegen namen, maar van den minister verlangden, met een ruimer aanbod te komen. De spoorwegstaking in Engeland. LONDEN, 5 Juni. (Reuter) De plotselinge staking welke vannacht om een loonsgeschil werd uilgeroepen door een onofficieel sta kingscomité van de National Union of Railwayman had dc sluiting van verschei dene stations op den Underground ten ge volge en veroorzaakt in het bijzonder in Noord-Londen groot ongemak aan de on voorbereide reizigers. Volgens eerste schatting zijn 40 stations gesloten. Er wordt een zeer beperkte dienst gaande gehouden. Gevreesd wordt dat in den loop van den dag de staking zich verder zal ontwikkelen. Afgezien van deze wilde sla king dreigt de machinistenbond waarvan Zij vertrouwt-, dat wanneer dit element van wedijver verdwijnt, de verhoudt tusschen den girodienst en de overige i* het betalingsverkeer werkzame orgae^ rich op do juiste wijze zal ontwikkelen ta tot een nauwe samenwerking zal leiden- De commissie wijst in dit verband op een zoodanige samenwerking in het buiten land, met name in België en Frankrijk Met een qnkel woord roert zij aan de rer" houding van den girodienst tegenover de gemeentelijke girodiensten. De commi^1 is van oordeel, dat naast een goed gcjc* gelden Rijksgirodienst voer dergelijke cale diensten geen plaats is. In het hoofdstuk omtrent „het te vo^ stelsel" zegt de Commissie, dat het centraliseert! stelsel in Nederland P°P" n_ is geworden en wel deze voorname ver/]pn sle heelt, dat alle locale handelingen m korist mogelijken tijd worden afgedaan

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2