Nieuw Feuilleton. fjOi 1970S» DONDERDAG 5 JUNI Anno 1924 Offieieele Kennisatwhaen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden, DAGBLAD rs PRIJS DER ADVERTENTIBNf 80 Cts. per regej. Bij regelabonnemenl belangrijt lageren pril», Kleine AdverfentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, .Woensdags en ïaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. f Incasso volgens poslreoht. Voor eventueels opzending van brieves JO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts, Bureau Noordelndsplefn Telifoonnummert voor Directie en Administratie 176 Redactie 1507. Postchique- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COUHAHTl Toor Leiden per 8 maanden Z 2.36, per week ÏO H Bullen Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week jfr.nr»0,I4 Franco per posl ƒ2.85 rt: portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Ons nieuw groot Feuilleton, waarmede tij tjorgen een aanvang zullen maken, is getiteld „ZONDERLINGE KAMERADEN" naar het Engelsch van Leonard Merrick. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel 1225 is Vrijdag ver krijgbaar GROOTE SCIIELVISCH a t 0,30— I 0 31, SCHOL a f 0.1-1f 0.31, POON a 1 0 li, KABELJAUW a f 0.10—I 0.15 (geil. Libel), a f 0.32), TONG a f 0.85 per pond ta NIEUWE HARING a f 0.00 per sluk. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 5 Juni 1921. ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. De VoorziUer van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van d;n Gemeenteraad maakt "bekend, dat het centraal stembureau een zitting zal houden in hel Raadhuis.op Dinsdag, 10 Juni a.s„ des namiddags to 47» uur. ten einde te voor zien in de vacature van lid van dien Raad, onlstaan door liet overlijden van den heer tV. Pera. De Voorzitter voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 5 Juni 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemcene kennis, dat door beu vergunning is verleend aan: a. de Vereeniging „Het Kaasmerk" en htverkrijgenden, tot uitbreiding van de inrichting voor hel vervaardigen van kaas- anken in het perceel Vliet Nis 18-20, Sec- 1E. No. 1531; I' J. B. Ileydeman cn P. van Ulden en rvhtverkrijgenden, tol uitbreiding van de fabriek van koek-, banket- en suikerwerken in het perceel Haarlemmerstraat No. 274, Sectie It. No. 2211. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEX, Secretaris.. Leiden, 4 Juni 1924. Aischeid van piof. dr. J. W. Muller. Gistermiddag liceft, zooals wij reeds mee deelden, prof. dr. J. W. Muller, hoogleeraar in de Nederiandsche taal en hel middel-Ne- derlandsch in hel vrijwel geheel gevulde klein-auditorium van het Academiegebouw zijn afscheidscollege gehouden. Behalve de secretaris van het College van Curatoren, nir. J. E. Boddaert, het bestuur van den Se naat, het bestuur der faculteit der Letteren cn Wijsbegeerte, het Collegium van het L.S.C., de faculteit der Letteren en Wijsbe geerte der Leidsche Studenten en het bestuur yart de VereeDiging voor Vrouwelijke Stu denten waren lal van hoogleeraren, sludcn- len en verdere belangstellenden aanwezig. Na de rede van den scheidenden hoog leeraar, die warm werd toegejuicht, en waar van wij gisteren reeds verslag gaven, nam de nctor-magnificus, prof. mr. II. Krabbe, het Jvoord, om namens den Senaat er zijn leed wezen over uit te spreken, dat prof. Muller de Universilcit gaat verlaten. Het gemis zal zwaar worden gevoeld, ook al wordt op even waardige wijze na hem in dit onderwijs voorzien. Aan den anderen kant, zeide spr., moeten wij echter dankbaar zijn, nu wij gehoord hebbendat gij geen rust gaat nemen, maar juist liet ambt neerlegt om de resultaten jiwcr studie te verwerken in wetenschappe lijke geschriften. Uit dat oogpunt kunnen wij Vttdc hebben met uw besluit en dit te meer, omdat u onder den rook van Leiden zult blij ven wonen, zoodat wij uw persoonlijken om- «png niet behoeven te missen Wij hopen, al- da? eindigde spr. dat de toekomst voor u de Perspeclieven zal openen welke gij u nu voorstelt, cn de Senaat wenscht u nog vele voorspoedige jaren toe (applaus). Prof. dr. P. J. Blok, die namens de lilc- raire faculteit liet woord voerde, herinnerde tf aan, dat hij het voorrecht heeft gehad, Uof Muller lange jaren van nabij te kennen. student heeft hij naast hem gezeten op de colleges van prof. De Vries en reeds toen ■l. hem den nationalen zin van Muller en tëns warme liefde voor de Leidsche Univer- j. il Die liefde heeft hij geloond, toen hij _Jer aan het Woordenboek werkte, en zij was °2 niet bekoeld, toen hij voor negen jaar ier a-s hoogleeraar terug keerde. Spr. dankt 1 mens de faculteit zijn scheidenden collega rvfw0.^' ajsmede voor de toewijding, waar- «c hij zijn laak heeft vervuld, ook, nadat mi i Wer^ van wijlen prof. Kalff er bij waarnemen, a. /fu zelde prof. Blok hopen wij, dat rie mrfipnale leerstoelen, ondanks de on- der tijden, mogen in standblijven. 7?.,^waagde verder van den ijver en de ijaing van zijn vriend, van wien wel »v vd dat hij de studenten op hun 1 '"'rflejtje beknibbelde (gelach), Spr .sprak ook den wensch uit, dat prof. Muller nog vele jaren van vruchtbaren ar beid zullen geschonken worden, waartoe hij in de eersle plaats rekent het aan Prinses Juliana verstrekte onderwijs, dat H. M. de Koningin aan hem opdroeg. Vervolgens sprak nog namens de literaire faculteit der Leidsche Studenten de heer Beekman, om namens die faculteit den ge liefden leermeester dank te brengen voor het vele, van hem genoten, en bood een der leer lingen, de student Van Ilam, namens meer dere leerlingen, prof. Muller een kostbaar boekwerk aan, waarna nog de praeses van het L. S. C. de heer Dudok van Heel, en de presidente van de Vereeniging van Vrouwe lijke Studenten, mej. Bleulandt van Oord!, hun beste wenschen voor den heengaanden hoogleeraar uitspraken. Zeer onder den indruk van de vele harte lijke woorden, dankte prof. Muller en deed een beroep op aller vriendschar, ook nadat de otticieele banden met de Leidsche Alma Mater zullen zijn verbroken. Demonstratie met het braadbluschapparaat „Corax". In tegenwoordigheid van een aanlat be langstellenden, waaronder de adjunct-com- mandanl der Leidsche Vrijwillige .Brand weer, de heer D. van Lilh, (de commandant was verhinderd), de hoeren Spaargaren, wethouder, en J. van der Voet, gemeente opzichter van Oegslgeeit, had gislcrnamid- dag in de localileilen van de Katoendruk- Heerengrarht, die door de directie daarvoor welwillend waren beschikbaar gesteld, een demonstratie plaats met een nieuw brand- btuschapparaat, „Cörax" genoemd, een vin ding van de firma Julias Ruiter, te Berlijn, en in ons land in den handel gebracht door de „Corax A.-G.", Riouwstraat, Den Haag, terwijl voor Leiden en Omstreken als agen ten fungeeren de heeren II. C. Visser Zn., Lange Mare 23. Bedoeld apparaat heeft het model van een Browning-revolver, groot formaat, doch gemakkelijk te hanteeren. In den loop van lief pistool past een vrij groot patroon, dal, behalve met een ontplofbare stol, een ge prepareerd poeder bevat, dat, in de vlam men gekomen, de blusschende werking uit oefent en wel door een geweldige zuurstof- ontwikkeling. Dat he[ apparaat voor beginnende bran den met succes kan worden aangewend, bleek bij de genomen proeven op overtui gende wijze. Er werd een stapeltje zeer licht brand baar houl bijeengebracht; dit werd met teer en petroleum gedrenkt en daarna in brand gestoken. Nadat het vuur zijn. hooglepunt had bereikt, werd het pistool afgeschoten met het verrassend resultaat, dat de laaiende vlammen subiet waren geblusclit. Een tweede proef, bedoeld om aan te toonen, dat het preparaat in het bijzonder is aan te bevelen voor auto-houders, slaagdo niet minder goed. Er werd benzine op den vloer in een lange rij uitgegoten en daarin werd het vuur gesloken. De lekkende vlam. metjes kropen ah vurige slangen over deu grond en grepen flikkerend om zich heen, loldat een goed gemikt schot het vuur zoo goed als geheel doolde. Nog óén schot en er was geen vuur meer te zien. Voor evenlueelen brand in een aulo lijkt dit middel ons bijzonder uitnemend. De fa brikant heeft alvast een tasch in den han del gebracht, waarin plaats is voor de re volver met eenige patronen, welke tasch zeer gemakkelijk en zonder het voertuig te ontsieren, kan worden opgehangen. Beschadiging van meubelen, lapijlen, enz. is uilgesloten. Ook dit werd gedemonstreerd. Hoewel bedoeld als brandblusscher, is do „Corax" ook te gebruiken bij inbraak. Eén schot stelt den inbreker builen gevecht en maakt zijn gevangenneming gemakkelijk zonder dat zijn gezondheid er blijvend door wordt benadeeld. Dit moesten wij aannemen op gezag der heeren. Voor een proeve waa niemand beschikbaar. Na atloop nam de directie ook nog eens een proef met de in haar fabriek aange brachte grenncll-sprenkels. Een groot krut- lenvuur, dal loi de zoldering opwakkerde, deed daar een sluiting automatisch smelten, waardoor het water, onder lioogen druk staand, met kracht naar beneden stortte en de vlammen weldra bluschte. Zooals men weet was de Leidsche Katoen- Maatschappij de eerste, die dit systeem in haar fabrieken toepaste, daarin nagevolgd door de tirma Clos en Leembruggen en de meelfabriek „De Sleutels" der tirma De Koster Co, alhier. Voor wie het niet eer gezien hadden, was deze demonstralie bijzonder interessant, Na afloop van hel afscheidscollege, morgennamiddag door prof. dr. W. Noten te geven, zal de hoogleeraar in Huize Bruyns, aan het Rapenburg, een receptie houden. Ter gelegenheid van den dienst op a.s. Zondagavond te zes uur in de Marckcrk, waarin dr. J. Ricmens als voorganger op treedt, zal een zangkoor weder eenige gods dienstige liederen zingen. Mej dr A. J. Steenhauer, thans hoold- assislentc, is met ingang van 1 dezer be noemd tot conservatrice bij de pharmacie aan de Rijksuniversiteit jtiUicc, „B-s Den 8slen Fobruari 1925 zal de Uni versiteit alhier haar 350-jarig bestaan vie ren. Reeds heeft de Academische .Senaat uit zijn midden een commissie benoemd om deze viering voor te bereiden." Met het oog op de herdenking van den honderdsten geboortedag van den Leidsclien schilder Bakker Korft, 3 Augustus 1824 ge boren zal in „De Lakenhal" een tentoon stelling worden gehouden op dien datum van werken van dezen Leidschcn schilder; bestaande uit schilderijen, etsen en leeke- ningen. De toezeggingen voor deze tentoon stelling zijn van dien aard, dat een vrij be langrijke verzameling aanwezig zal zijn. Naar wij verenmen, houdt de Zuid-Hol- landschc Walerschapsbond zijn veertiende jaarvergadering alhier op*20 Juni a.s. Het Bondsbestuur is dit jaar afgeweken van de gewoonte, om met zijn leden te Rotterdam te vergaderen, ten gerieve van de leden der Ver eeniging, die in het Noorden der provincie hun woonplaats hebben. Deze Bond wordt ge vormd door waterschappen of polders, welke in Zuid-IIolland gelegen zijn, en is in 1910 opgericht. Aan deze jaarvergadering wordt een boot tocht naar de Kaag verbonden. In verband daarmede heeft ir. P. Hoogenboom, ingenieur van Rijnland, zich bereid verklaard, in de voorafgaande vergadering een voordracht te houden omtrent den boezem van Rijnland. Hedenmorgen geraakte aan het Ra penburg de wielrijder H. met zijn fiets te water. Man en karretje zijn er met spoed uilgehaald. Een begin van brand een paar gor dijnen zijn verbrand is gistermiddag ge- bluscht ten huize van D. in de Gortestraat. Vermoedelijk is de oorzaak, dat kinderen een brandende lucifer naar binnen gewor pen hebben onder een gedeeltelijk opgescho ven raam door. Gisteravond had aan het Noordeinde een aanrijding plaats tusschen een wielrij der en een wiclrijdster. De Iaalsle wondde zich aan een arm, anders liep hel goed af. Door de politie is nu ook aangehouden de tweede paardendief,' V. geheelen. Het paard is eveneens opgespoord en aan den eigenaar teruggegeven. Het dier was reeds verkocht te Rotterdam. Beide dieven worden ter "beschikking der Justitie gesteld. Hedenmorgen i3 een paard, toebehoo- rende aan den heer J., vermoedelijk door dat jongens het hek hadden laten open staan, uit een weiland achter het Philo- sophenpad de trambaan opgegaan en is van een bruggetje gegleden. Het dier is met de buik op de ijzeren spanten blijven liggen. Door den eigenaar en trampersoneel is liet verlost uit zijn benarde positie. Het had slechts eenige schramwonden van weinig beteekenis gekregen. Het tramverkeer ondervond 20 minuten vertraging. Internationale Arbeidsinspectie. Bij Kon. besluit is bepaald, dat een afvaardiging van Nederland zal worden uit gezonden, ten einde deel te nemen aan de zesde zitting der internationale Arbeidscon- ferentie, welke op 16 Juni 1924 le Genève is bijeengeroepen. In die afvaardiging zijn benoemd: a. tol afgevaardigde der Nederlandschs regecring, tevens voorzitter der afvaardi ging, dr. W. II. Notens, Minister van Staat, lid van de Tweede Kamer, hoogleeraar in de arbeidswetgeving aan de gemeentelijke universiteit le Amsterdam; b. tot afgevaardigde van de Nederiandsche reggering G. J. van Thienen, hoofdinspec teur van den arbeid in het zevende district der arbeidsinspectie; c. tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederiandsche werkgevers, ir. C. F. Slork, directeur van de Naamlooze Ven nootschap Machinefabriek Gebroeders Stork en Co., te Hengelo, voorzitter van de Ver-: eeniging van Nederiandsche Werkgevers; d. tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederiandsche arbeiders, E. Kupers, S8-. crelaris van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen; e. tot technisch raadsman van do rogee- ringsdelegatie, tevens secretaris der dele gatie, dr. A. M. Joekes, administrateur bij het Departement van Arbeid, Handel en Nij verheid; f. tot technische Raadslieden van den af gevaardigde voor de werkgevers: 1. ir. A. II. L. de Bel, directeur van de Naamlooze Vennootschap Nieuwe Neder iandsche Maatschappij tot vervaardiging varl spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische producten, te Sas-van-Gent; 2. C. UI rich, vice-voorziller van de Ne deriandsche vereeniging van werkgevers iu het bakkersbedrijf; g. tot technische raadslieden van den af gevaardigde voor de arbeiders: 1. J. II. Jansen, hoofdbestuurder van deu Nederlandsclien Roomsch-Kalholieken Fa- brieksarbeidersbond;' 2. A. Hanemaaijer, lid van het algemeen bestuur van het Christelijk Nationaal Vak verbond en voorzitter van den Nederland sclien Centralen Bond van Christelijke ar beiderspers), werkzaam in de bedrijven van voedings- en (^notfniddelen. Reorganisatie Sociale Verzekering. Men meldt aan de „"N. R. C.", dal de' sociale verzekering in dier voege zal gere organiseerd worden, dat de ziekte-, onge vallen- en invaliditeitsverzekering zal om vatten alle personen, die in dienstbetrek king arbeid" verrichten. De ziekte-en ongevallenverzekering wor den in zooverre lot één verzekering samen gevat, dat dezelfde risicodrager het risico draagt van beide verzekeringen. De ziekte verzekering wordt evenals de ongevallen verzekering een collectieve verzekering. Als risicodrager van deze beide verzeke ringen komt in de eersle plaats de bedrijfs vereniging, in het leven geroepen door de samenwerking van werkgevers- en arbei ders-organisaties, in aanmerking. Ongeorganiseerde werkgevers kunnen hun personeel verzekeren bij het overheidsor gaan. De geneeskundige hulp blijft builen do verplichte ziekteverzekering. Het zieken fonds zorgt ook voor de gewone geneeskun dige behandeling van een ongeval, voor zoover deze door den huisarts verstrekt wordt; daarentegen blijtl chirurgische hulp geschieden voor rekening van het risico dragend orgaan. De thans beslaande medische dienst der Rijksverzekeringsbank wordt losgemaakt van deze verzekeringsinstelling en met an dere medische rijksdiensten yereenigd tot één medischen dienst. Verder zal er nog komen een eenheids- premie; de rente zat. varieerend zijn naar gelang van het aantal regelmatig betaalde premies. Als regel zal de premie in geld betaald worden, de verellening van de ren te-kaarten zal worden vereenvoudigd. Toegelaten zal worden, de verzekering le sluiten bij een erkend fonds, dat de noodige waarborgen biedt. Aan deze fondsen zal ook een evenredig aandeel worden gegeven in de staatsbij- drage voor den overgangstijd, mits de premie niet lager zij dan bij het overheidsorgaan De overheidsorganen, Rijksverzekerings bank en Raden van Arbeid, zullen op een voudiger leest geschoeid worden, en daar naast zal komen een verzekeringsraad, sa mengesteld uit de vertegenwoordigers van werkgevers- en arbeiderscentrales, aan wel ken raad hel toezicht op de bedrijfsvereem- gingen en Rijksverzekeringsbank wordt op gedragen. In „De Twee Steden", le 's-Graven- hage, is gehouden de algemeene vergade ring van het Verbond van Nederiandsche Fabrikanten-Vereenigiiigen, onder voorzit terschap van den heer Simon A. Maas, die een rede hield. Aanwezig waren o.a. dr. Nederhragt, chet van de afdeeling Economische Zaken van het Departement van Buitenlandsche Za ken; kapitein Van Tinbergen, namens den Minister van Oorlog, mr. Van Doorninck, thesaurier-generaal, namens den Minister van Financiën; de heer Heringa vertegen woordiger van den Minister van Arbeid, en de heer Blomjous, lid der Eersle Kamer. De heer Ilardenbroek uitte zijn blijdschap schap over het herstel van den voorzitter en sprak de hoop uit, dat de heer Maas nog lang zijn groote energie zal kunnen wijden aan het work van het Verbond in het be lang van de Nederiandsche induslrie. De voorzitter herdacht het overlijden van mr. Hoogcnslraaten. Deze woorden werden door de aanwezigen slaande aangehoord. Onder applaus van de vergadering uiltd de voorzitter daarna eenige woorden van groote waardeering voor den afgetreden se cretaris den heer Molenaar. Na nog eenige huishoudelijke aangelegen heden le hebben afgedaan, hield de heer ir. 15. Hijmans, le Schcveningen, een rede over: Het functioneel beheer in overheids- Cn particulier bedrijf. In den loop der vergadering was ondei applaus besloten, het volgende telegram aan de Koningin le zenden: „Het Verbond van Nederiandsche Fahrl- kantenvereenigingen, in algemeene vergade ring bijeen le 's-Gravenhage, zich vóór den aanvang van zijn beraadslagingen over vra gen van groote economische beteekenis wil lende doordringen van het besef, dat daar bij het algemeen belang aan allen doorloo pend voor den geest moet staan, wendt zich tot Uwe Majesteit, verpersoonlijking van de eenheid van ons volksbestaan, steunend op groote zedelijke en geestelijke kracht, onder betuiging van eerbiedige hulde." Voordat de vergadering gesloten werd, heelt de voorzitter nog mcdedeeling gedaan yan een anlwooTd-lelegram van de Ko ningin, waarin dank werd betuigd voor het gezonden telegram en de daarin neergeleg de gevoelens1. Gisteravond vereenigden de deelnemers aan de algemeene vergadering zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, waaraan ook aanzaten de inleiders, mej. Van Dorp cn de heeren Hijmans en mr. Van Spaendonk. Do Zuidhollandsche afdeeling van de Nationale Vereeniging „Pro Regc" die de belangen van de Protestantsch Christelijke Militairen wenscht te behartigen, dc liefde voor het Koninklijk Huis wenscht ie be vorderen' en den band tusschen volk en weermacht wenscht te versterken, houdt Tweeden Pinksterdag een Landdag onder het lommerrijk geboomte van de Martlia- Btichting te Alpïien »/d. Rijn. BINNENLAND. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prin» bezoeken heden Assen. j Verschenen is het verslag König inzake den postchèque- en girodienst. De Nederiandsche aivaardiging naar de zesde zitting der Internationale Arbeids- conierenlie. Reorganisatie Sociale Verzekering. BUITENLAND. De nienwe regeering-Marx leg/ haft legeeringsvexklaring ai. i Painlevé gekozen tot voorzitter der Fran- sche Kamer. Een belangrijke verklaring van Mc Do nald over de Iersche grenskwestie. 9 Zich uitbreidende spoorwegstaking ia Engeland. Geen gevaar in de Tarksch-Italiaansch'e verkondingen. 1 De Voorzitter der afdeeling ds. L. J. S, Crousaz, van Strijen, opent des middags de samenkomst, waarna de Voorzitter der Nat. Ver. ds. T. J. Hagen, van Delft, spreekt over: „Geen kromme Wegen". Na de pauze treedt Z. Exc. Luitenant-Ge neraal P. W. Weber, van den Haag, op met het onderwerp „Wees een Zegen", terwijl daarna ds. N. C. Veldhoen, van Alpheu a/d. Rijn, een slotwoord spreekt. Onder voorzitterschap van den h'eëf •W. A. Kecman heeft gistermiddag te Rot terdam de eerste definitieve vergadering plaat-s gehad van den Zuid-Hollandschcn Provincialen Brandweerbond. Op voorstel van den heer Van Dam', hoofdman van de Rottcrdamscke brand weer, werd het voorloopige bestuur, be staande uit de heeren W. A. Kecman, G. Freni, beiden te Rotterdam, H. B J. ^Aike- ma, te Schiedam, A. J. Kruis, te Rotter dam, H. J. E. v. d. Ven, te Gouda, in zijn geheel in hot definitieve bestuur benoemd. Op voorstel van het bestuur werd dit nog aangevuld met den heer U. Mijs, te Gouda; tot provinciaal inspecteur werd benoenfil de heer D. Huurman, oud-commandant varf de brandweer to Gouda. In een volgends vergadering zal het bestuur worden uitge breid met één of meer vertegenwoordigers van het platteland. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van de Koninklijke Neder iandsche Brandweervereniging, op 30 Juni te Amersfoort te houden, werden aange wezen dc heeren J. E. v. d. Ven, te Gouda, J. M. M. v. Meetelen, te Bergschen- hoek, J. Pellenkoft, te Rotterdam. Tot plaatsvervangers werden benoemd de hee ren y. d. Sluys cn v. d. Wetering. In het hoofdbestuur van dc Kori. Ned,, brandweervereniging werd benoemd de heer Aikcma. De contributie werd gehandhaafd. Hierna had de bespreking plaats van 'dé agenda voor de jaarvergadering van de Kon. Ned. brandweerverenigingen. Voorgesteld zal voorts worden de functie van inspecteur-generaal nog niet le ver vullen, in verband met de nog te verwach ten aanfluiting van a'ndere provinciale bonden. Bij Kon. besluit van 26 Mei j.l. in gezien artikel 15, 2de lid, der Huurcorrt- ihissicwet zooals dit artikel is gewijzigd bij de wet van 2 Juni 1923 bepaald Do tegenwoordige omstandigheden itfsf- ken het voortbestaan van bovengenoemde wet in de gemeenten Aalsmeer, Cuyk o. a. Enkhuizen, Sprang-Capelle, Sint Michiels gestel en Zuilen langer dan zea maanden na de dagteckening van dit besluit niet noodig. De Raad van Amsterdam Keef! aan dr, A. F. Holleman eervol ontslag verleend, als •hoogleeraar aan di3 Gemeente-universiteit. De herstemming heeft plaats gehad over liet voorstel van de Raadsleden Doombuscb, Lisscr. Wijnkoop, en mevrouw Van Zelm Van den Berg, om B. en W. te verzoeken, de uitbetaling der vacanlie-ioeslagen niet op te schorten. Over dit voorstel hadden inder tijd de stemmen gestaat met 19 legen 19. De Wethouder voor de Arbeidszaken, de heer Wierdels, deelde mede, dal in liet Ge organiseerd Óverleg overeenstemming was verkregen, ten aanzien van den vacantie- toeslag voor gemeentewerklieden over 1924, n.L, dal deze 120 zal bedragen voor volwas senen en f 10 voor jeugdige werklieden. Na heden zal aan ieder, die met vacanlie gaat, deze toeslag gegeven worden, en ook aan hen, die'reeds met vacanlie zijn. Hetzelfde geldt voor de ambtenaren. Hierna ontstond een rumoerige discussie', waarbij de vergadering ook nog werd ge schorst. Het voor3lel werd verworpen mei 31 legen 1 slem. (Voor slemde de heer Jansen; de vier communisten onthielden zich vaa stemming),

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1