p Leven en Dood LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 3 Juni. Tweede Blad. Anno 1924, GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. lo, lörütt. Qieterav-ond omstreeks te- a uur stak juffrouw E. V., met liet on- jrrr 13-jarig dooktertje van mevr. de »juwe I. R. van L., bij wie rij inwoont, hoogte van de Gouvernestraat, don —juwe Binnenweg te Rotterdam over. Te- lijkertijd kwam een personenauto, rij- ade op het Sterrebosoh te Schiedam, ituurd door den ohauffeur O. G. B., uit richting Doltshaven aangereden en erreed do juffrouw en het kind, toen rij midden in de straat bevend" n .Juf- hiw E. V., die een der wielen over hals buik kreeg, was bij aankomst iu het ieuhuis reeds overleden, terwijl het. 12- ng doohtertjo van mevrouw de wed. I. ran L. met een gebroken dijbeen en in- mdige kwetsuren ter verpleging is op- nomen. Op de auto is voorloopig beslag legd. .en lijd geleden wc den ie Albert-Cuypslraat, le A1113lorden'.!. aantal kleedingslukken en eemgc Ble- deD gestolen. Zaterdag zag een agent den der, die als een lastig heer bekend staat, afeten. Hij weid naar hel dichtstbijzijnde _.au overgebracht. Van daar Uiwspor- •rfe men hem naar het bureau Stadhou- kade. Hier heeft de arrestant zijn repu- als lastig heer opnieuw bevestigd. Hij met het koperen afsluitpladje dat een afvoerbuis in zijn cel zat, er af le ten. Met den scherpen kant van dit .tje probeerde hij het hout van de deur indom het luikje, waardoor de maaltijden binnen worden geschoven, stuk te snij- Een beambte hoorde het gekras op de en ontdekte spoedig hetgeen er gebeur- Men bracht hem naar de twoedc oei. Hot lorde niet lang of men hoorde weer een riachi gekraak. Het bleek, dat hij de he eding van de afvoerbuis had afgerukt en pijp had vernield. Toen bracht men hem cel drie. Ook hier vernam men na eeni- lijd getuid en gerammel. Be beambten, voorzichtig naar binnen keken, zagen, hij met den ketting van do handboeien ngs een scherpen muurkant schuurde. De «ien waren reeds dermate beschadigd, dal hem nieuwe moest aanleggen. Nu is de overgebracht naar het bureau Over- iom, waar hij zich eveneens tor zake dief- heett le verantwoorden. In de Oran j c-N a s s a u-1 aan to msterdam vermissen de bewoners van oen uedcnkuis een Camilliovioot, die door geschat wordt op eon waarde vaA 2030. Zij hadden de woning eenigen tijd leen gelaten en de vensters niet geslotea. ondag is te Amster dam eeu tal werkwilligen aangekomen. Dezen zijn 11 toedoen van do aetualisten daar heen [buist en hebben gisteruaovht gelogeerd ■b.'e)',,Gcrmaiua" in de Warmoesstraat, itermorgen zijn zij naar ,,Workspoor" igwn. Bij het vertrek uit het logement «at de politie optreden tegen een aantal ïgeos, die een relletje veroorzaakten. De ikende werklieden hebben met dit rel- tje niets te maken. politie te Erommen.e hoeft ««iagmorgen gearresteerd J. B., aikom- uit Rotterdam, die tal van jaren bak- irBknecht te Krommenie is geweest, een drietal weken geledon beeft tn- sbvoken bij zijn vroegeren patroon, bij slke gelegenheid een kleine driehonderd Idea was ontvreemd, en die Zondagmor- omstrcoks vier uur op heeterdaad werd Itript bij een inbraak bij eon anderen ;ker, waar hij tot het slaapvertrek door- eng Hier werd zijn aanwezigheid door bewoners echter opgemerkt, vlug word petitie gewaarsohuwd, welke den man een snelle achtervolging wist te grij- Tussehen beide inbraken had de man in het buitenland schuil gehouden, 'teren is hij gevankelijk naar Uireoht gebracht. Een directrice van een iticulier sanatorium le Blaricum weigerde daiks herhaalde aanmaningen en de, ten dchte van de betaling, tegemoetkomende "ding van het gemeentebestuur, de bij- in het wegenfonds te voldoen. Hier- kwam zij in strijd met de bouwveror- "•ing en toen goede woorden niet meer hielpen, werd onder toezicht van den bur gemeester met de stooping van het reeds bijna voltooide bouwwerk begonnen, vertelt het „Hbl.". Toen de halsstarrige dame het dak goeddeels afgebroken zag, achtte zij het raadzaam hervatting van de afgebroken on derhandelingen te verzoeken. Zondag is op denJaagweg nabij Hoaru een ernstig motorongeluk ge beurd. H. A., uit Hoo^tarspcl, reed mes zijn motor van den berm van den weg, waarbij hij ernstig gekwetst werd, ten ge volge waarvan hij 'e avonds is overleden. Gistermiddag bevond de Durgerdammer vi3scher E. Porsius zich op de Zuiderzee in de buurt van Muiderberg, toen zijn botter R. D 8 legen een voorwerp op den bodem stiel en lek werd. De drie opvarenden stopten kussens en dekens in 't gal en gingen in allerijl pompen, doek de menschen stonden al spoedig tot hun mid del in het water. Toen een andore visscher hel ongeval te Durgerdam meldde, vertrok ken terstond een groot aantal mannen met twee botters uit de haven en zeilden naar Muiderberg. Met veel moeite werd een zelt onder het gezonken vaartuig gespannen. Dit werd door voortdurend waterscheppen drij vend gemaakt on door de andera bolters naar Durgerdam gesleept, waar de doornatte schipbreukelingen 's avond3 om elf uur aan wal 3tapten. Een 0 n z e r visschcrs vond in zijn netten, schrijft men uit Stavoren aan de .Leeuw. Crt.", een vreemdsoortig visehje, dat ook bij de oudere visschers ten eenen- male onbekend was. Geen wonder, want de snololf behoort in de Zuiderzee niet thuis, komt enkel in de voorjaarsmaanden spora disch voor aan de Noordzeekusten. Thuis- behoort hij in het liooge Noorden, aan de kust van Groenland. Hij is een vertegen woordiger van de familie der schijfbuikigen een naam, welke er reeds op wijst, dat het dier aan de buikzijde een breed vlak ver- loont, waarmede het zich vastzuigt aan steenen en klippen, waar het dan met zijn felle oogen, die dicht bij elkaar staan aan den bovenkant, uitziet naar prooi, week dieren en wormen. De snololf kan een meter lang worden en 7 k 8 K.G. zwaar. Eskimo's waardeeren het vleesch. Ged. Staten van N 0 0 r d b rabant hebben aan de Kamer van Koophandel voor de Langstraat, gevestigd te Waalwijk, bericht gezonden, dat van verbetering van den weg Waalwijk-Tilburg, waarop meer malen is aangedrongen, voorloopig niots lean komen, wijl do kosten, f 400,000, niet gevonden kunnen worden, en ook wijl eerBt verschillende st-eonslagwegen over een leng te van B60 K.M. in do provincie moeten worden veranderd, aangezien deze niet meer bestand zijn tegen de inwerking van het verkeer met motorrijtuigen. Gisteren is door onbekende oorzaak de boerderij van de familie G6s- ling, te Zwartemoer (gem. Emmon), afge brand. De ouders waren met twee zoons naai de kerk. Twee kinderen, van zes en één jaar, waren thuisgclaten. Hot jongste kind is verbrand. Tan het vee is een pink gered, dooh een koe en drie geiten kwa men om. De Nederlaudsohe Padvin- dersorgnnisatie, seinen werkende met de jongelieden toeristen- en kampeervereeni- ging „Zuid-Holland", houdt van 29 Juli tot C Awgustus een nationaal kamp in het Geuldal (L.) Door de kampcommissie is voou' dit kamp een uitnoodigiug goricht tot oen tweotal naburige Waalsehe en Vlaans- eohe Toeristenclubs, onder raededoeling, dat reis- en verblijfkosten der gasten op Nedcrlandsoh grondgebied, inclusief ten ten, geheel voor rekening dor commissie zouden zijn. Beide vereent gingen hebben de uitnoodiging onvoorwaardelijk aangenomen. Te laat. Veldwachter, legen journalist, die op het terrein van oen gruwetijken moord arriveert: „U mag het huis niet binnen gaan, meneer, Dat is ver boden I" Journalist: „Maar ik moet over den moord schrijven!" Veldwachter: „Dan is u te laai. De moord is reeds geschied." BUITENLANDSCH GEMENGD. In Engeland zijn hevige plasregens ge vallen, vooral in hel Noorden en het Wes telijk deel des lands en hebben in Ui van lager gelegen gedeelten overstroomingen te weeg gebracht en ernstige stoornis teweeg gebracht in den spoorwegdienst. Tal van hoofdwegen zijn voor het verkeer onbruik baar. Zelfs in het Theemdal slaat het water op het oogenblik 3'/« voet hooger dan het gewone zomerpeil. De stijging bedroeg in twee etmalen 2 voet. Twee zoons van millionair3 lubben be kend de moordenaars le zijn van den 13- jarigen Jacob Franks te Chicago. Hel zijn de 19-jarige Nathan Leopold en Richard Loeb. De kleine Franks wiens vader ook zeer vermogend is was eon buurjongen en vriendje van beiden. Dezen hadden hem ontvoerd en vermoord enkel om naar de politie meent hun eigen inlellectueele su perioriteit op de proef te stellen en te ge nieten van het naar zij vast vertrouw den vruchlelooze gezoek door inferieure intelleclueelen naar de plegers van dén moord. De ouders van de zonderlinge knapen willen geen geloof slaan aan de hypothese van de politie, doch de beide daders hebber, reeds bekend. Zij schijnen in de ergste mate le lijden aan ego-manie, die nog zeer was aangewakkerd door het feit, dal zij aan de Harvard Universiteit tot de beste studenten van him leeftijd behooren. Franks was een dag of tien geleden ont voerd en vermoord Kort na de verdwijning van den jongen had de vader telefonisch de bedreiging ontvangen, dat er voor den ver miste 10,000 dollars losgeld moest worden betaald. Zoo niet, dan zou het slecht met Franks afloopen. Franks Sr. was geneigd om aan het dreigement gehoor te geven, toen het lijk gevonden werd in een duiker onder een epoorweglijn in een buitenwijk van Chicago. Bij het lijk vond de politie een bril, waarvan kon worden geconclu deerd, dat zij aan den jongen Leopold had toebehoord. Deze gaf als verklaring, dal hij dikwijle in het moeras, waarmee de duiker in verbinding stond, het vogelleven bestu deerde. Aanvankelijk hield Leopold, door de politie strong ondervraagd, vol, dat hij met Loeb, in hun gezamenlijke auto men meisjes uit rijden was geweest op den dag van de verdwijning van Franks; maar later kwam door het getuigenis van een chauf feur uit, dat de auto dien dag in een garage had gestaan om gerepareerd te wor den. Ten slotte viel Leopold door den mand en bekende reeds zeven maanden lang met Loeb het plan van den moord le hebben voorbereid. Zij wilden ervaren „welke reac tie dit bij hen zou teweegbrengen." Aanvan kelijk hadden zij een jongen, Rosewald, den zoon van een der rijkste Joden van Ohicago willen dooden, maar ten slotte viel de keus op het buurkind Franks. Zij wachten het kind op met hun auto op den weg van school naar huis en boden hem aan, hem thuis te brengen. Toen Franks bemerkte, dat er naar een anderen kant werd gereden, be gon hij tegen te sporrclen. Een der moorde naars duwde hem toen een prop in de keel en worgde hem. Gisteren zijn hij Attica, in den slaat In diana, twee passagierstremen op elkaar ge- loopen. Er zijn 9 dooden, 20 gekwetsten. In een uitvoerig bericht aan de „Neue Freie Presse" over de ramp, die Boekarest getroffen heeft, lezen wij, dat de brand ts Cotroceni is uitgebroken om 12 uur 's mid dags in het centrale munitiedepot. In een kwartier had het vuur zich over de omrin gende depots van infanteriemunitie ver spreid. De ontploffingen volgden elkaar op zonder ophouden. Toen hel vuur de grana- tendepofs had bereikt werden de ontploffin gen steeds geweldiger. Voor de politie en de brandweer was het onmogelijk om de plaats des onheils te naderen, omdat de ont ploffende projectielen in alle richtingen ge slingerd werden. Deze vielen in de omrin gende straten en dorpen, waar de bevolking een 10.000 menschen, in paniek op de vlucht ging. De politie moesl de ontruimde stads gedeelten tegen plunderaars beschermen. De ramp bereikle haar hoogtepunt om 4 uur, toen het vuur was doorgedrongen tol het magazijn, waar de munitie bewaard wordt voor de houwitsers van 105 millime ter. Toen deze ontploffing plaats had, was de Kamer juist bijeen. Door den luchtdruk werden allo ruilen van het parlementsge bouw verbrijzeld en de afgevaardigden stormden de vergaderzaal uit, in de mee ning, dat er een granaat ontploft was op de binnenplaats van het parlement. De ontploffingen begonnen eerst legen 6 uur af te nemen, van 9 tot 11 volgde weer een intensieve periode, en het was niet voor middernacht, dat da brandweer met het blusschingswork beginnen kon. 's Avonds verspreidde zich het gerucht, dat ieder oogenblik het hoold-ekraaet-depot in de lucht kon vliegen, waarop de bevol king met tienduizenden haar woningen ver liet en een toevlucht zocht in do parken. Om drie uur, toen de eerste ernstige ont ploffingen zich doden hooren, bevond de koning zich in het park van het paleis te Cotroceni. Hij was verdiept in een boek en naast hem kreeg prinses Ileana juist een teekenles. Door den luchtdruk sloegen de ruiten van "het paleis aan scherven en de geschrokken bedienden en knechten snelden naar builen, naar den koning toe. Dicht bij den koning sloeg een granaat in en de hof maarschalk, generaal Angelescu werd door rondvliegende aardkluiten getroffen. Op dit oogenblik stortte een deel van het dak van het palcis in: de leden der koninklijke familie verlieten daarop hals over kop in een auto het paleis. Do schade schijnt, ondanks alle tegen spraken, zeer aanzienlijk le zijn. O. a. zijn het hooldremontedepot en het centrale pro- vinandmagazijn vernietigd, zoodat zelfs du proviandeering van het garnizoen in het heele leger gevaar loopt. De oppositie eischt dan ook een parlementair onderzoek, om hel bedrag van de schade vast lo stellen en de verantwoordelijkheid te bepalen. Uit Milaan wordt gemeld, da! Amundsen opnieuw zijn vlucht naar de Noordpool heeft uitgesteld, omdat de Noorsclu regee ring geprotesteerd heeft tegen het deelne men aan de expeditie van den Italiaansclien piloot Locatelli, die met de „Corriore d'ta lia" een contract heeft gesloten voor het leveren van vlieggeschiedenissen. Amundv sen heeft nu getracht. Locatelli le bewegen de bijzonderheden niet te publiceeren tot drie jaren na de expeditie, doch de bestuur der heeft geweigerd, zoodat Amundsen be stolen heeft zijn vertrek uit te stellen. Nils Vogt, ciciel ingenieur, zoon van den Noorschen gezant lo Londen, is te Kristiania bij een parachutesprong om het leven ge komen. De parachute ontplooide zich niet voldoende en Vogt stortte van een hoogte van 150 M. in zee. Een motorboot was da delijk ter plaatse, doch Vogt bleek een lijk te zijn. Hij is vermoedelijk zoo op het zee vlak neergekomen, dat hij dadelijk dood was. Vogt had reeds zesmaal welgeslaagde para chutesprongen gemaakt. In het geheel zijn S3 meisjes bij den brand in het «ohooJgebouw te Los Angelos omgekomen en 1B gewond. Op tweo na wa ren het allen krankzinnigen, Volgens een bericht uit New-York heb ben de sohouwburgen aldaar hun deuren gesloten wegens een staking der tiooneel- spelers, die weigeren met meti-georgani- seerde tooneelspblers samen te werken. Alphen. Maandagmorgen werd door B. en W. dezer gemeente aanbesteed het uit breiden der Gasfabriek mei de daarmede in verband slaande werken. Ingeschreven werd door M. de Kleer voor 19840C. P. Stey, Nijmegen, f 9639; J. Gesman 19506; B. Velt- man f 9387; H. Turkenburg 19292; L. West maas f9215; A. von Dam f9114; J. Vonk 18654, K. Tolk f8448; J. van Wielingen f8146. Maandagmorgen reed de vrachtrijder H. uit Woubrugge in de Van Mandereloo- slraat alhier legen een stitstaanden hand wagen. Door den schok reed de wagen in de etalageruit van de Firma Gr. alhier, waardoor deze geheel verbrijzeld werd. Gistermiddag kwam J. van W. alhier in zijn werkplaats in aanraking mei een cirkelzaag, waardoor hem een zijner vin gers werd afgezaagd. RECLAME. Madem. F. d m e Favart.van'dc Opfra- ICumique, zegp "Klke duuie die graag oen zachte en soepele huid hooft, moet uit sluitend Iteeaizcop gebrnika n.tut de allerbeste grondstof fen hereld, 13 Recal- zoep do zuiverste e» de besta zeep voor het tollet. ZIJ bevor dert do natuurlijke functies dor huid en floor haar behoudt de gelaatslelnt hare fijnheid en echoon- hcid. 2559 Leiderdorp. Op verzoek van de Haag- sche recherche is door de politie alhier aan gehouden en naar Den Haag overgebracht de 19-jarige W. M., woonachtig to Wasse naar, verdacht van diefstal. Burg. Stand. Geboren: Jozina Le. vina, D. van W. de Jong en J. de Jong. Overleden: Cornelia Hoogeboom, echtge- noote van A. van Wagcningen 47 j. Leimuiden. Op den landdag van den Bijz. Vrijw. Landstorm werd de 1ste prijs touwtrekken door 5 loden van onze afdee- ling gewonnen. De -4de prijs hardloopen werd gewonnen door P. Horrée. Zwammerdam. Beroepen ia bij de Oor. Kerk alhier ds. A. B. W. M. Kok, te Worn- mels. Haarlemmermeer. Onze vroegere plaala genoot), de heer B. J. Tbijseon, heeft met goed gevolg afgelegd het voorboroidènd examen voor do geraoente-adminisfcratio. Naar wij vernemen, is het mond- en klauwzeer, dat in dezen polder op meer dan 70 boerderijen werd geconstateerd, thans op 41 boerderijen officieel genezen verklaard. Bij gelegenheid van do openluchtspe len werden Zaterdag te Hoofddorp vanwege „Het Witle Kruis" bloempjes verkocht len bale van de tuberculosebestrijding. Be ver- koop bracht op f 190.68. Hillegom. Burgert Stand. Ondertrouwd; O. van dor Werf en E. Spaniheira. Getrouwd: J. J. Mellaiurt en A. D. v. d. Beek. A. v. Kampen en A. J, Y. Wetering. J. Th. Waterman en J„ Seijsener. J. Gort en T. Schaap. Bevallen: A. J. Langelaanv. d. Keep D. M, v. d. LaanBoet Z. E. Q. KokJongkind D. W. B. Overbeekd Vos Z. Katwijk-aan-Zee. Van dc trawlvis- scherij kwamen Maandag le IJmuiden aau de markt de loggers: KW 96 met f 402; KW. 105 met f674; KW. 67 mot f497; KW. 47 met f227; KW. 28 met f105; KW. 172 mei f214; KW. 60 met f126; KW. 187 met f308; KW. 4-9 met f208; KW. 168 met f551; KW. 64 met f655; KW. 41 met f517; KW. 147 met f190; KW. 173 mot f448; KW. 36 met f 225 en KW. 89 met f 186 be somming. Lisse. Burgerlijke Stand. Gehuwd: J. T. Wassenaar eo J. van der Aart. Bevallen: J. Lager wey—Jansen, Z. F. Wegman—Van Sohaick Z. R. Beo- gelsdijkAdema Z. A v. d. Zweb—Kor- fcekaas 2 D. Overleden: C. Prins, 56 j. Noordwijk. Burger l. Stand. Geboren: Willem Lecndcrb, Z. v. O. Admiraal en J. G. do Witb. Johannes M/artrinus, Z. v. J. P. Bierman en A v. d. Nouiand. Catharina Jannetje, D. v. öi R. King en M. v. d. Niet. Adam Pan- orabius Adrianus, Z. v. P. J. G. v. d. Plag en J. A. Remmers waal. Johannes Adrhv mis, Z. van J. G. Peetere en A. G. J. Zon neveld. Jan Pietor, Z. v. Jac. v. d. Wiel en L. A Barnhoorn. Wilholmina Oornelia, D. v. M. G. van Sohic en O. M, Hoagervorst. Ondertrouwd: Willem Petrus Go- rardus van Lieshout. 26 j., te Nijmegen en Catharina Maria Steen voorden, 59 j. Uit het Duiteob door BKEUKENDORF. Ek akelig-correcte meneer in awart-ge- t?Je jas en met glimmend-hoogen hoed afsoheid genomon. Dokter Braudner "i' ue cjuapv; in vijn iiuceJcumei neer; :;jc' gericht lag de wanhopige uitdruk- *0 vau iemand, dit zich door onverbid- machten overweldigd weot. den vredelievendste en tachbzin- aller schepselen, had men t-ot con gedaagd, in den meest volmaakten tenzij bij te vinder, mocht- zijn om j'oeddorstigen togenstandor sohrifte- 0tn excuses tc vragen. y01 ^^ffenisj maar waarvoor r eeu beloediging, waaraan zijn ou- e! t'^iZ1<^ oiefc bewust was part of oor! ^)enrï00*1 na alles, wat J? ,.l?lcricer hft<* gezegd, toch van 5 v/e''ike werkelijkheid seheen te ökter Braudner steun do zijn pijnlijk ersp. Cu. ^e,deh an de#, en trachtte zijn ui l"1?® ^"mcringsorganen tot wcr- 'en. Hij probeerde door een logische aaneenrijging van feiten een ge- wenscht resultaat te bereiken. Do dag van gisteren werd in al zijn leng te ontleed. De beelden die voor hom op doemden, lieten aan duidelijkheid niets te wensohen over. Hij herdacht de heerlijke morgenuren aan het strand in gezolsohap dor bekoorlijko mevrouw von Simbaoh al zijn lichamelijk en geestelijk lijden werd, bij die opgeroepen herinneringen, vergo ten. Had niet de liefste aller jonge wo- duwe sedert ecnige dagen een dusdanig bezit van zijn hart genomen, dat ook maar de kleinste toespeling ha-ar gansche per soon hem vóórtooverde Hij meende, dat zij geen flauw vermoeden had van de vuh ka nische geaardheid zijner gevoelens, en hoewol hij zich dikwijte om zijn angstval lige terughouding een lafaard gescholden had, was hij in dit oogenblik er bijna blij om. Want of hij na verloop van aohl on veertig uren een vermoorde of een moorde naar mocht zijn, in geen der beide gevallen kon zijn persoon voor mevrouw von Sim baoh ook maar van eemige waarde wezen. De overtuiging, de zonnige blijmoedigheid harer ziel door geen onvoorzichtig woord eoner te snelle bekentenis te hebben ver stoord, diende hem in zijn te-genwcxwdige, ollendige omstandigheid oen zekere wee moedige voldoening te schenken. Met inspanning van al zijn krachten maakte de dokter zijn gedachten los van de lieve gestalte, welke hij aanbad, en trachtte hij den verloopen 'dag in kleine feiten verder te ontleden. Om elf uren was bij, volgens ufepraak, met een advocaat naar de uabijzijndic stad gereden en vroeg in den namiddag per trein naar de badplaats teruggekeerd. Wat deze voorvallen betroffen, werkte zijn go- heugen uitstekend. Hij herinnerde ziontj.a, met bijzondere duidelijkheid den charmaü- ten jongen man, in wiens gezelschap hy de terugreis had gemaakt en met w^en hij zioh, in het korte samenzijn, veel harte lijker gedragen had, dan men gewoonlijk anders bij dergelijke brein-ontmoetingen plaoht te doen. Wel was het niet tot een wederzijdsoho voorstelling gekomen, maar zij hadden elkaar in het verloop van hun levendige conversatie bijna wonderixaarlijk snel als verwante zielen gevonden; zoker zou eenige afspraak voor een nieuwe ont moeting gevolgd zijn, als dr. Braudner niet direct aan het station door eenige zoor druk doende kennissen in beslag was ge nomen. Vervolgens was er niets bijzondere dfien namiddag gebeurd. En de avond? O, die avond! Het lot-, dat zonder erbarmen soms fn een vredig menfohenleven ingrijpt, had, in zijn wondere schikkingen, een ouden bo- kende uit zijn joligen studententijd, den ingenieur Helbig, voor één dagje naar het badplaatsje heengevoerd; zij waren elkan der bij de gewone avondwandeling van den dokter tegengekomen en Braudner bad onmogelijk kunnen bedanken, toon do al tijd vroolijlke en altijd dorstige ingenieur hem tot een door hemzelf fo brouwen bowl uitnoodigde. In een klein z-aaJtje had het fuifje plaats gevonden en de stckcnclo pij nen in zijn slapen deden den dokter met zekerheid er aan herinneren, dat hij nooit of to nimmer een bowl, door Helbig toobe- reid, meer zou aaanoeren. Hij was steeds een matig mensob geweest en veel had hij niet gedronken, maar voor hein scheen het tooh te veel geweest te zijn. Een nevel achtige sluier had hij om zich voelen sa mentrekken. Dit herinnerde hij zich alléén nog maarhet geheugen weigerde nadere bijzonderheden to geven. Wel had hij nog een vage herinnering, dat hij zachtjes van het vroolijko gezelschap was weggeslopen en in den koelen zomernacht den weg naar het hotel had ondernomen. Maar dab alles kou, of liever, moest een droom zijn, want- had hij zooeven niet geheel andere dingen van dien oorrectcn heer over zijn nachtelijken terugtocht moe ten hooren? Moest hij niet tot zijn matelooce verba zing vernemen, hoe hij een hem onbekend persoon, een regeringsambtenaar, een zo- keren Egon Matterne, op ru\is wijze haa aangeblaft en hem, in plaats van zijn ver ontschuldigingen aan te bieden, bovendien nog voor gebrilde aap" had uitgeschol den Daar zijn hejiinneringsvei-raogen hem ge heel en al In den steek liet-, zou dokter Braundner nog geneigd zijn geweest, om te gele»oven, dat hij het slachtoffer eener ver gissing was geworden, had niet werkelijk die ontmoeting plaats gevonden op den door hem afgelegde® weg en ware met bet visi tekaartje, dat de correcte meneer hem met beleefde vraag had voorgehouden, door hem al* het zijne her kond. Ja, aat kaantje was inderdaad hot zijne en nij mooht er niet langer meer aan twijfelen, dat hij don regeeringgraan voor „gebrilde aap" had uitgescholden on hem ton slotte ten teekeu van naderen vechtlust zijn vi sitekaartje had overhandigd. Tegenover den eorrecten meneer, die zioh als getuig® van den regeeringeambtenaar dezen mor gen bij hem had vervoegd, had hij dan ook niet de juistheid der verklaringen van de tegenpartij bestreden, nooh zich beroe pen op zijn geheugenzwakte. Zijn sleolifc geweten had heb oenc cn zijn mannentrots had hem het andere verboden. Natuurlijk had hij den eorrecten hoer beloofd, voor de verdere afwikkeling der zaken een zijner vrienden in don namid dag te zenden en hij was nog in onzeker heid welken vao zijn aanwozige bekenden hij moest kiezen voor deze meer eervolle dan aangename opdracht, toen de kellnor heb boof-d om dc öclir stak met do bood schap, dab beneden, in dc leestaal, een dame wachtte, die bom dringend wcnsclice te spreken. Met een beangstigend gemoed, nicuwo emoties vrcezend, liep de dokier de be zoekster te gernoot, rnaaar wat hij zioh ook in dat korle oogenblik had voorgesteld, niets kwam de wedke!ijkheid nabij. Hoe had hij ook kannon vei onderstellen, dat mevrouw von Simbaeh in eigen pcraooF

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5