BERICHT. WOENSDAG 28 MEI Anno 1924 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het nieuws van lieden./ BUITENLAND. N0. 19699. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE!NTIEN! 80 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluilend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum oanlal woorden van SO. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordefndspleln Telefoonnummer! voor Oirectie en Administratie <75 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Lelden per 8 maanden 12.85, per week ..«..ffisai ITO.ia. Builen Leiden, waar agenten gevesUgd rijn, per week ««rtrto0.18t Franco per post ƒ2.85 portokosten. nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HEMELVAARTSDAG, DONDERDAG a.s. verschijnt het Leidsch Dagblad niet en zijn onze Bureaus dien geheelcn dag ge sloten. DE DIRECTIE. gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH a I 0.10—f 0.23, SCHOL a 0.18, MAKREEL a f0.25, KOOL- VISCH a f 0.13 per pond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgem Leiden, 28 Mei 1924. De versiering der stad ter gelegenheid der 3-October-teesten. Na de vergadering voor belangstellenden in de verlichting en versiering der slad ter gelegenheid van de 350ste herdenking van „Leidens Ontzet" voor eenigen tijd door liet Comité voor Versiering, uitgaande van de 3-Oetober-Vereeniging bijeengeroepen, waar in dc algemeene richting werd aangegeven en reeds enkele buurlcommissies werden aangewezen, komen zoo langzamerhand de .wijkcommissies zelf in actie. Gisteravond kwamen een deel der bewo ners van het Noordeinde, van bet voorste deel van den Witte-Singei, het Rijn-Schie- kade, den Haagweg en zijstraten in de bo venzaal van „De Harmonie" bijeen ter be spreking van de versieringsplannen, spe ciaal voor deze stralen. Onder de aanwezi gen wren ook eenige dames. Allereerst werd een bestuur gekozen. Bij acclamatie werd de lieer J. W. Henny, di recteur van het „Leidsch Dagblad" lol eere- vcorziiter aangewezen. Verder werd het be stuur samengesteld als volgt: L. Boekkooy, voorzitter; A. C. de Keys, secretaris; A. van der Bijl Jr., penningmeester; S. Bonten. A. J. Bloys, A. N. Zekveld en J. Koning, com- 'fflissarissen. Ka bespreking van verschillende plannen, waarvan de uitvoering afhankelijk i3 van ingekomen gelden en waarbij in de eer ste plaats werd gedacht aan een eerepoort san den ingang der slad bij den Witte-Sin- Sil, werd besloten zich per circulaire ie wenden lot de bewoners dezer straten om linancieele medewerking. Het bestuur hoopt int deze algemeen zal zijn en dat niemand <ich daaraan za! onttrekken. In het R.-Kath. Militair Tehuis kwamen Sisleravond ook een deel der bewoners van Oude-Singel, Oude-Vest en Mare bijeen, daartoe opgeroepen door de voorloopige Commissie. De voorzitter dezer commissie, heer J. M. J. Post, sprak een inleidend woord, waarin hij het algemeone plan ont vouwde, dat over het algemeen met sympa tic begroet werd en dat nu nader door het besluur zal worden uitgewerkt. Als be- sluursleden werden gekozen de heeren: J. «hols, bestuurslid der 3-October-Vereen., 'erevoorzitter. J. M. J. Tost. .voorzitter, J. J. van der Meer, secretaris en J. Dirkse, Raaingmeester. Besloten werd de volgende weck niet eon lijst rond te gaan om na ken nisneming van het binnengekomen bedrag jn do veidere toezeggingen tot medewerking -J Plan ioi versiering nader uit te werken. Ook de commissie voor de Breeslraat aan- fewezen hoeft onder voorzitterschap van »?a hoer B. de Wilde FGzn., bestuurslid ■f 3-Oclober-vereeniging, deze week reeds var eerste bijeenkomst gehouden en haar Mn de campagne opgemaakt. Oe Haarlemmerstraat-commissie Is ook Ms in actie, low de versiering van den Apolh'e- vrsdijk op 3 October a.s. hebben de vol- j - heeren zich fot een commissie ge- "■mdnotaris Van der Ilcyden, voorzitter; teuzé, secretaris; Hoppenhrouwer, penning «vster, en Dietrich en Tegelaar, commls- !lsson- Een tweetal plannen Ier versiering ''la Icoslenberekening, worden voorge- z- ï?n cen vergadering der buurlbewo- Ln cwoners, die ook een plan mochten 'Pon, kunnen dit indienen bij het secre- Apolhekersdijk 27. volgen er nu? Er zijn nog meerdere 'CD in Leiden. 'aa't der Sociaal-Democratie ten opzichte van Indonesië. P uilnoodigmg van de Sociaal-Democra- (j cn Studentenclub Jiield gisteravond ir. 'in ,1 .J'Tar!rer> lid der Eersle Kamer en kt a" j0"israa^' 'n het kléin-auditorium !h»„?c .m'° een voordracht over boven- onderwerp, ïêrdi^anivier^ane hel sclioone weder, was de |J*ria«,zeer goed bezocht, oorzdter, de lïeer Ednard Wnisvlv- _5f vergadering met een k'orl inlei «M-en, °i*£ ®J. feetde mede, dat er zicfi Indonesië jyefscmllendê vragen voordeden, en met name maakt men zich nogal ongerupt over de opleiding van de In- dologen aan deze Universiteit en daarom vooral achtte het beslnur het wenschelijk, dat een alleszins deskundig man als de heer Cramer, die in Indië is geboren en daar een groot deel van zijn leven beeft ge werkt, hier de verschillende vraagstukken kwam betichten, die betrekking hebben op Indië. Hierna gaf hij het woord aan den spre ker, die aanving mot op te merken, dal Indië op het oogenblik vooral in het middelpunt van de belangstelling slaat, met name van die der kapitalisten, die daar inzonderheid liet terrein meenen te zullen vinden voor kapilaalbelegging door liet ontginnen van terreinen voor voortbrenging. Hierover sprekende, zal spr. vanavond meer dan eens prol. Treub op zijn weg ont moeten; een tegenstander, waarmede ook op dit gebied rekening valt te houden. Maar daarnaast trekt een ander verschijnsel onze aandacht, meent spr. Het is het opkomen der Ooslersche bevolking voor meerdere vrij heid en onafhankelijkheid, waarvan hij tal van voorbeelden noemde. Deze twee ver schijnselen zullen te eeniger tijd tot een conflict in Indonesië en in de landen, waar men invloed op Indonesië uitoefent, moeten leiden. Zijn hoorders zullen nu wel begrijpen, dat het koloniaal vraagstuk van groot be lang is en dat de internationale sociaal- democraiie zich op de besludeering van dit vraagstuk heeft geworpen en er haar mee ning over heeft. Dit klemt te meer, als men bedenkt, dat de grootste koloniale mogend heid, Engeland, (hans een socialistische re geering heeft en er misschien in de tweede mogendheid op koloniaal gebied in Frank rijk, ook een socialistisch gezinde regeering aan het bewind za! komen. Om aan te too- nen, dat de sociaal-democralen zich meer dan eens met dit vraagstuk hebben bezig ge houden noemde de heer Cramer verschil lende congressen van sociaai-democraien, waar het koloniaal vraagstuk werd bespro ken. Ook. ten o^zichle van dit vraagstuk is er in de parlij evolutie waar ie nemen en vast slaat, dat thans niemand meer de koloniale overheersching wil. Spr. kwam ten slotte tot een programma, dal door een Commissie, waarvan spr. voorzitter was, opgesteld is, hoewel zijn vriend Stokvis hel grootste aan deel in de samenstelling er van heelt gehad, welk programma eerstdaags in druk zal ver schijnen. Men zal dan zien, dat daarin ko loniale overheersching ook krachtig wordt veroordeeeld. Spr. deelt geheel de opval ling, in dit programma ontwikkeld, en staal alzoo lijnrecht tegenover prof. Treub, wiens bekend boek over Indië als reisbeschrijving zeer interessant is, maar wanneer bet be doeld is als een economische leiddraad, jam merlijk heelt gefaald, wal die bestrijding van een deskundig man bij uitnemendheid, als prof. Hazeu, glashelder heeft aangetoond. Spr. kwam nu tot de laak der sociaal- democratie, inlcrnalionaal en nationaal, ten opzichte van Indië. En dan erkent spr., dal de ontginning, verwerking en economische doelmatige ver spreiding van de natuurlijke rijkdommen der wereld cen belang vormen der in zielen tal toenemende menschheid. De wereld heelt de producten en grondstoffen uit Indië noodig en het zou dwaas zijn daarvan geen gebruik te maken. Maar niet ten koste van den inboorling van Indonesië, zooals de lieer Treub schijnt te willen, die alleen aan de belangen van Europa denkt. Daarom verwerpt de sociaal-democralie eiken vorm van overheersching ook als mid del tot behartiging van het algemeen be lang. Onmiddellijke zelfstandigheid der ko loniën durft de sociaal-democratie ook nog niet aan. Zij zou de koloniën willen gesteld zien onder internationale centrale. Dit denkbeeld is vooral geprogageerd door spr.'s vriend Van Koleen man, die zeer iniernalionaal voelt. Van Kol zou den Vol kenbond de taak dezer coniróle willen op dragen. Maar deze ach! spr. daarvoor mo- mentclijk niet aangewezen, in de eerste plaats niet, omdat dat niet alle landen er in vertegenwoordigd zijn en de geallieerden er nog te veel den loon aan geven. De internationale sociaal-democratie, een maal lol de macht gekomen, waarborgt stel lig een snel afsterven van de bestaande ko loniale verhouding. Maar als de internatio nale sociaal-democratie vandaag óverheer- sehend werd, zou zij echter morgen niet de koloniale onafhankelijkheid afkondigen. En als de communisten meenon, dat dit wel zou kunnen geschieden, dan houden zij geen rekening met de praclijk. En waar zij in de praclijk opireden, komen zij dan ook met hun theorie in strijd. De koloniale arbeid der sociaal-democra tie zal zich' echter in de eerste plaats moe ten richten op het overbodig maken van het vreemde gezag.-Elke hervorming behoori de koloniale verhouding tot het moederland te verzwakken en, waar mogelijk aansluiting zoeken bij de eigen inzettingen der inbeeem- schën. Eén der voorwaarden daartoe is Het Staatsbedrijf, waar een man als Treub' dan ook juist sterk leg:-n is. Door ontwikkeling van het Staatsbedrijf zai men juist den in lander tot zelfregeering opvoeden. Een ander middel, om den inlander zelf standig le maken, is verbetering van het onderwijs en het is wei typisch, dat daarop juist i'nans zooveel bezuinigd wordt, Ook politiek moet de inlandsche bevol king lot zelfstandigheid worden gebracht. In 1918 dacht men door vrees aangegrepen, daar blijkbaar oük in burgerlijke kringen zoo over. Later is dat weer veranderd. De Staalkundige hervormingen, die de huidige Regeering wil invoeren, verbitteren juist de inlandsche intellectueels bevolking. Zeer ten onrechte geelt prof. Treub daar van de schuld aan de Leidsche professoren. Spr. verdedigt in dit opzicht de Leidsche School tegenover de verwijten van Treub. Het eigenlijk verwijl van den heer .Treub tegen de Leidsche School is, dat zij zich niet in diensl stelt van de ondernemers- raad. Vrij uitvoerig ging spr, verder het optre den van prof. Treub legen de Leidsche School in het bijzonder en tegen hel kolo niaal streven van de sociaal-democralen en wie met hun gelijk denken na en onder wierp diens uitlating aan een scherpe cri- liek en constateerde, dat de geest, door prof. Treub opgewekt, wanneer deze predomi neerde, stellig tót een catastrofe in Indië zou leiden. Wie indië wil helpen onafhankelijk ma ken, moei rekening houden met het natio nalisme, De nationale bevrijding van de overheerschten, moet vooral de vrucht zijn van eigen strijd en inzicht. Met eerbiediging van eigen leiding en vrije ontwikkeling moet sleun worden verleend en sleun gezocht bij volksbeweging der inheemsclien zelf. Een zuivere klassenstrijd kent men in Indië niet, steeds wordt daarin gemengd de rassenslrijd. De strijd der Indonesiërs gaat daardoor ook legen liet kapitalisme, omdat de overheerschers een in laatsle instantie in diensl zijn van het kapitalisme. Spr. spoorde (en slotte de aanwezigen aan tot sludie van de koloniale vraagstukken en zou gaarne wenschen dat velen zich opge wekt zouden gevoelen naar Indië te gaan, waar hen oen schoone taak wacht, vooral, als zij zich daar aansluiten bij de sociaal- democralies, die streeft naar de ontwikke ling en de zelfstandigheid van den Indo nesiërs. Er volgde op de warm toegejuichte rede cen opgewekte gedachtenwisseling, waarna de voorzitter tegen elf uur de goedgeslaagde vergadering sloot. Met den Vrijw. Landstorm op het „oorlogsterrein". Wij zijn op het oorlogspad geweest! Dat wil zeggen: eigenlijk niel wij, doch de Leid sche afdeelingen vaartuigen- en molordiens! van den Vrijwilligen Landstorm. En wij heb ben als reporter in de vuurlinie onver schrokken den ganschen strijd aanschouwd en onze enthousiaste troepen na feilen kamp een eclatante overwinning zien bo- lialen op een vijand, dien wij niet zullen nomen, doch die hals over kop (ot ver bui ten onze grenzen de vlucht heeit geno men Ami lecteur, het is zoo erg niet. Wij overdrijven een tikje. Er is geen bloed gevloeid, of het moest zijn van een collega wiens arm wat al ie onzacht in aanraking kwam met de hak van een sergeant van den hospitaaldienst (hijzelf zeide dat deze hem de sporen had gegeven) waardoor de huid beschadigd werd en enkele droppels kostbaar journalislenbloed verloren gingen. Er waren ook geen gewonden ja, zelfs de vijand ontbrak, behalve dan in het brein van de opperste leiding, le welen: de kapi teins La Rivière (vaartuigendienst). Dee (molordiens!) en Buurman (beveiliging) I Do zaak zat zóó: Om de leden althans eenigszins vertrouwd le maken met wat in oorlogstijd hun taak zou zijn, was in samen werking met het 4de R. I. een elementaire oefening samengesteld waarbij gebruik werd gemaakt van de auto's en motorvaar tuigen der leden welke ongeveer op liet volgende neerkwam: In de lijn Abcoude Aalsmeer was hot lusschen blauwe (Land- slorm) en roode (denkbeeldige) troepen tot een gevecht gekomen. Ten Weslen van de lijn KudelslaartOost. Ringvaart Haarlem mermeer bevonden zich zwakke patrouil les van beide partijen. Bij de leiding der blauwen was nu door luch (verkenners be richt, dat roode troepen in Zaandam in op- marsch waren, en derhalve besloot zij den vleugel van Aalsmeer naar het Westen te verlengen. Hiertoe werd If R. I. uil Den Haag, via Leiden, per autotrein aangevoerd met opdracht een opdringen des vijands langs den Ringdijk Aalsmeerderweg en Slo- terweg te beletten. Een ander bataljon kwam links. Meerdere versterkingen waren onder weg. Tot zoover de eersle oefening, welke wij medegemaakt hebben in het vlotte Ford- wagentje (nieuw model) van den heer Boom, firmant van „Het Motorhuis", die ons wel willend een plaatsje inruimde, na ons eerst nog triomfantelijk ie hebben gewezen op het feit, dat niet minder dan 9 van de 10 wagens, waaruit de autotrein bestond, Ford- fabrikaten waren. Onder groote belangstel ling van de zijde van het publiek, dat er eerlijk gezegd niets van begreep, werd ie ongeveer 2 uur geslart, pardon: vertrokken van de Morschpoort-kazerne. Ce gewapende macht bestond uit een vijftigtal soldaten met geweren en eenigq Lewjs-mitrailleurs. Na<jft een voorposten-patrouille was uitgas zonden, ging het in kalme vaart richting Alkemade; echter niet job' kalnj of perso; né'n .en auto's (wij wareiCgelukkig voöraai^ zaten al dik en nog eens dik onder het stof, toen wij op de grens van den polder de pa trouille passeerden, die daar op hel kruis punt der wegen onzen flank beveiligde. Omstreeks^ kwart voor drie werd Oude-We- tering bereikt, waar bij het „Wapen van Alkemade" moest worden halt gehouden, om vandaar de tweede oefening te water aan te vangen. Alvorens daaraan le beginnen moesten echter een tweetal ordonnansen per motorrijwiel er op uit om o, contradictio in terminis de vóórposten (gelijk luite nant Huy hen noemde), die ver échter wa ren gebleven en „spurlos versenkt" schenen, ie ontdekkenl Ten slotle echler rukten de dapperen aan en Uians volgde de tweede oefening, waar van men zich het volgende beeld iiad ge vormd: De stelling Amsterdam werd bele gerd door de rooden. Op een ander operatie- terrein, b.v. de Veluwe, waren roode troe pen echter door de blauwen verslagen en dientengevolge werden ook de roode legers voor Amsterdam gedwongen zich terug te trekken, heigeen geschiedde in den nacht van 86 op 27 Mei. Hun colonnes bevonden zich in de lijn Den naagZoetermeerZeg- waart, enz., terwijl zwakke afdeelingen hun terugtocht dekten. De commandant der blauwen besloot oogenblikkelijk hen le ver volgen, doch aangezien inundaties waren gesleld lusschen de linies HoofddorpAals meer en den Rijn. bleek een snelle vervol ging alleen mogelijk-door de Iroepen le ver voeren over de Kagermeer naar Leiden en daarna te voet. Ziedaar het plan de campagnel Om kwart voor vier had de afvaart plaats van het „Wapen van Alkemade". Zelden hebben wij soldaten zóó zien glunderen als gistermid dag toen zij een gemakkelijke zitplaats mochten zoeken op het groote transpon- vaartuig of in een der vele ranke bootjev, welke door de leden van den Vrijw. Land storm beschikbaar waren gesteld. Het was een waren feesldag voor hen en wij welen heel zeker, dat geen hunner des avonds zal hebben „gekankerd" (o, mooi soldalcn- woordD dat zij zoo laat in de kazerne zijn gekomen. Ook wij', die een plaatsje en een gastvrij onthaal hadden gevonden in de „Venne- meer" van den heer G. J. Sillevis, hebben genolen van liet heerlijke tochtje over hot Kagermeer. Als een scheermes sneed onze boot door het watervlak, dat zilverwit schitterde in hel zonlicht. De „Jolico", de „Oome Jan" en een naam- looze boot verrichtten ordonnansdiensten. Zij brachten de bevelen over van den com mandant, die zich eveneens op dc „Venne- meer" bevond, onderhielden het verband In de floUilje en pikten de patrouilles op, die waren uitgezonden om de uilgangen der Zijl, enz. le bewaken. Gauw, te gauw eigenlijk, hoewel het bijna G uur was, was Leiden bereikt, waar langs den wal tientallen wielrijders de zegevie rende troepen begeleiden. Nabij den Maresingel meerde de „vlooi", opdat de iroepen daarna le voet de vervol ging zouden voorlzelten. Kort klonken do commando's Dc oefening was ten einde. Wij mogen haar wèigeslaagd noemenl De eerstvolgende vergadering van den Raad zal plaals hebben op Maandag 1G Juni a.s. Prof. Kamerlingh Onnes, prof. Keesom en dr. C. A. Crommelin. eersle conservator aan het Natuurkundig Laboratorium alhier, zullen in de eerste helft der volgende maand naar Engeland vertrekken ier bijwoning van het iniernalionaal congres voor koeltech niek, dat 1G Juni te Londen wordt gehouden. Bij ministerieele beschikking is met 1 Juni de inspecleur van den veearlsenij- kundigen diensi dr. D. G. Ubbels, alhier, ontheven van de werkzaamheden van dis trictshoofd in het district Leiden en belast met de werkzaamheden van districtshoofd in het district Utrecht, met aanwijzing van Utrecht als standplaats. Hedenvoormiddag had ten bureele van de aanbesteding plaats van „hei inrichten van een wasch- en kleedlokaal hij de hoef smederij in de Doelenkazerne" (Bestek No. 121). Raming f 1120. Ingeschreven was als volgl: II. C. Heems kerk 1 1098; J. Splinter Gzn. f 1087; N. V. Bagger- en Waterbouwkundige werken Willemstad 1103G; II. Korswagen Nzn. f 675. Zooverre geen woonplaats vermeld, is deze Leiden. Eenige maanden geleden heelt men i* ons verslag van de vergadering der Kamer .van Koophandel en Fabrieken van Piijnland le Leiden kunnen lezen, dal voor reclame in het buitenland een kaart zou worden Verspreid, waarop zijn aangegeven de indus trieën, die werken voor export. Welnu, deze kaart is thans verschenen en zij ziet er inderdaad keurig uit. Slechts één aanmer king hebben wij, en wel deze, dat de lijst van export-firma's, onder op de kaart ver meld, aan volledigheid nogal iels le wen- echcn overlaat. Verschillende fabrikanten o.a. schijnen, jammer genoeg, de gelegenheid om eveneens vermeld te worden.ongebruikt t? hebben laten voorbijgaan. Wij hopen, dat net hiermede een volgenden keer heler gesteld zal zijn, i.s. BINNENLAND. Motie van het congres van den Centrale» Ned. Ambtenaarsbond. De rechtbank te Utrecht behandelt de zaak van den te Baam vergeten zwerver. Op de Olympische Spelen te Parijs wint Nederland den voetbalwedstrijd tegen Roe menië met 60. De Tweede Kamer heelt heden de wijzi ging der Nijverheidsonderwijswet aangeno men. BUITENLAND. Aan Mars is opnisnw de formatie van een kabinet in Dnitschland opgedragen. Een janboel in den Duitschen Rijksdag. Weer een communiqué over de Britsch- Russische conferentie. Door den Burgemeester dezer ge meente is aan het bestuur van het Steun fonds van den Leidschen Marktkooplieden- bond vergunning verleend, om morgen, Hemelvaartsdag, ter gelegenheid van de sportwedstrijden op het Lugdunum-lerrein, cen collecte voor hun fonds te houden, dat bedoelt ernstig zieke marktkooplieden, die kortoren of langoren tijd verpleging noodig hebben, sleun te verleenen. Een zelfde verzoek, verleden jaar aan den Burgemeester van Oegstgeest gedaan, met beirekking tot het A. S. C. terrein, in die ge meente gelegen, werd afgewezen. liet bestuur is des te meer onzen Burg meester erkentelijk er voor, dal hij deze col lecte wet toestond, Dezer dagen den juiste datum is den jubilaris ontgaan herdienkt onze Blad- genoot P. J. Uljee, thans embaleur hij de firrna A. v. d. Bijl dat hij 25 jaar als zooda.- nig werkzaam was; eerst drie jaar bij den heer Scliravondijk later bij den heer A, van der Bijl en lhan3 nog hij de lirma A, .van der Bijl, Noordeinde 4, alhier. Naar wij vernemen, zal het jubileum a.s. Zondag worden herdacht, De instructie in de zaken tegen da personen, die betrokken zouden zijn bij mal versaties, gepleegd bij den bouw van het Academisch Ziekenhuis, alhier, duurt, naar „liet Vad." meldt, nog steeds voort. Met be trekking tot een onderdeel is het geëindigd en in verband hiermede zullen J. M. de G., C. C., beiden gedetineerd, en D. II. E. terecht slaan voor de Haagsche rechtbank op 12 Juni a.s. Zij hebben als verdedigers gekozen mrs. D. v. Houten, mr. F. Pauwcis, (e Am sterdam, en mr. P. Tideman, te Haarlem. Hedenmorgen zijn naar Den Haag Overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld P. K. en gebr De II., verdacht van de diefstallen in de sporthuisjes etc, Bij een Iwist in een caté in de Nieuw- 6lraat is F. gestoken in den rug, gelukkig niet ernstig, door R, De politie heeit de zaak in handen. Door een vrachtauto zijn een paar slangen van de Alkemade-brug slukgereden. De heer De G., die dezer dagen onder de gemeente Wassenaar een ongeluk kreeg met zijn motorfiets en daarbij zelf ernsiig werd verwond, zoodat hij in zorgelijken toe stand in het Diakonessenhuis moest wor den opgenomen, gaat, naar wij vernemen, goed vooruit, zoodat algeheel herstel mag worden verwacht. Morgen zijn (wee extra rondvaarten ingelascht over de Kager- en Brasemer- meren, uitgaande van de reederij v. d. Schuyt. Dit buiten de gewone vaart om. Men zie de advertentie. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier zijn tlian3 ingeschreven 759 werkzoekenden KERKELIJKE BERICHTEN. Evang.-Lutherscbe Clem.: Hemelvaarts dag, 's morgens te halfclf, ds. O. de Meyere. Vrije Kalh. Keik, Bonifaeiuskapel, Stille Rijn laHemelvaartsdag, 's moi-gens te balfelf, dienst. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Dnitsche treurspel. Terwijl Marx in Duitsekland alle moeite doet oiii oen nreutfo regeering in elkaar fo zeilen, helgecn hem door de Duitsche Volks partij niel gemakkelijk wordl gemaakt, zoo dat de oplossing van de voor Duftscliland zoo schadelijke crisis nog niet in zicht is, zorgt de Duitsche Rijksdag er voor om het prestige van do Duijscjie wetgevende licha men geheet J>ene<loA peil te. doen dalen,

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1