0. 19696. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 Mei. Tweede Blad. Anno 1924. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Aiphen. Kerkelijk bericht Ned. ;r,'. Kerk,. Juüanaslraaf. Zondagvoorm. ai uur ds. De Bruin en nam zeven uur Veldhoen. Qtrel Kerk, Raadhuisstraat. Zondagvoor- yjag tien uur en nam. zes uur ds. houten. Het jaarverslag van de vereeniging Mr Ohristelijke Ziekenverpleging, dat ons fid toegezonden, mledt. dat in het afge- opea jaar 2113 maal hulp werd verleend u 220 patiënten. 88 patiënten werden •zocht, tewrijl er 10 werden vervoerd, om ders te worden verzorgd. Er werden evenals vorige jaren weer eeren. hrandtsoffen, vleesch cn dekens (gereikt, benevens bloemen, die geregeld riden vershaft, hetgen op zeer hoogen ijs gevleid wordt. Hoewel het verslag ge- lagt van groote dankbaarheid voor de ulp en financieelen sleun, welke zij mocht n'.vangen. is er over dit jaar nog een kas- •kort van I 5.28.621/». ,Was de „Hulsldag" niet een blijde dag por de vereeniging geweest, dan zou, al- iu liet verslag, het tekort veel hooger ge- eest zijn. Daar jaarlijks deze hulstdag zal orden gehouden, hoopt de Vereeniging por taan zonder tekort te kunnen werken p vraagt nog eenmaat den steun van al .0 om dit tekort weg te werken! We lm PB, dat dit verzoek niet voor een tweed Hal behoeft gedaan te worden Burg. Stand. Bevallen: P. van den (tig geb. Benckhuyzen, D. C. de Groot «b, Van Egmond, D. C. M. Ponsioen jb. Noordarn, Z. G. Kloek geb. Groen 't Wout, Z. J. II. van Leeuwen, geb. an Dalen, D. A. C. Ververs geb. Kers eigen, D. A. Beumer geb. Zwetsloot, D - L. van Egmond geb. De Groot, Z. (leliuwd: T. J. Brand jm. 26 j. en M. L. an Onselen jd. 21 j. R. G. C. H. Staal n, 23 j. en M. D. Moree jd. 23 j Bazerswonde De heer II van Hiliei), pderwijzer aan de Ohr. School op hel orp, is te Utrecht geslaagd voor de acle choolraad, mei de beide aanleekeningen. I Op Dinsdag 27 Mei a s. zal in het lluh-lokaal der Ned.-IIerv. gemeente aan Een Rijndijk een bazaar worden gehouden, lie, althans in de naaste omgeving, aller Lndacht verdient. Deze is georganiseerd ■oor de Christ. Meisjesver-en. ten bate van laar arbeid en voor allen Christelijken ar- Blid in eigen gemeente, in lied bijzonder laan den Rijndijk. De bazaar zal des nam. Sta halfvier door d. Luuring worden ge- Bpend. I Kerkel ij k bericht, voor Zondag. HM.-IIerv. Kerk: voorra. 10 uur en nam. tfcüUacht ds. Luuring. I Gerei. Kerk: voorm. halfelf en nam. half licht 4e heer N. de Boer. cand. tot den H. B/renf le Amslerdai jr Leiderdorp. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden, Voorzitter: de bur- IJ m ester. I De vergadering wordt geopend met gebed [jraarna de notulen worden gelezen en goed gekeurd. I Do voorz. deelt, naar aanleiding van een Ijpag van den heer Groenendijk in de vo- pge vergadering, mede, dat sommige per- Ipeelen, die een lageren aanslag in de per- (oneele belasting hebben dan het vorig [jaar, ook voor vermindering van het tarief jler waterleiding in aanmerking komen, Bit bereids aan de betreffende eigenaren M medegedeeld. Met betrekking lot een an- I flere vraag van hetzelfde lid, zegt de Voor- giller, dat hel resultaat van de toegezegde Ipyerweging van B. en W. is neergelegd in k?t straks te behandelen voorsiet. Inzake de opmerking van den heer Kla- Ïer omtrent hel aanleggen van een lijtt. oor de bouwvereeniging van gegadigden lïoor de huizen in hel Van Leeuwenpark. I Sec't do voorzitter mede, dat zulks geschiedt In het gemeentebestuur daarop geen toc- .4cht kon uitoefenen, j .Wordt ter tafel gebracht en gelezen: lo. het gemeenteverslag over 1923 en het yüstag tot verbetering der Volkshuisvesting STer dit jaar; beide verslagen liggen ter Mcrelarie voor de leden ter inzage. s 2o. Een mededeeling van Ged. Stalen, dat Z'j voor kennisgeving aannemen de instruc ts van den gemeente ontvanger. 8o Een missive van Ged. Staten ten ge ïnde van het goedgekeurde besluit lol vast zetting van het bedrag der zekerheid. B. en W. adviseeren te besluiten den in gezetenen de gelegenheid te geven zich als Sollicitant naar de betrekking van ontvan ger aan te melden. Mochten zich vóór 13 Juni 1924 geen of minder geschikte solli citanten hebben aangemeld, dan zal een plaatst. Aldus besloten lo. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W tengevolge van ziekte van het hoofd flor 0. L School, mej. M. J. I. Hooghwinkel, ju overleg met den inspecteur van het L. ®-i tot waarneming van het hoofdschap en fuoj- G. A. Raebel in verband daarmede en Ja overleg met den schoolopziener, tot tij delijk onderwijzeres is benoemd. óo. Een brief via den Commisaris der Koningin, inhoudende mededeeling van de Wiweming van J. Rijnsburger Pz. lot lid San hei College van Zetters, in de plaats yan den heer J. Boot. Cj Een missive van Ged. Slalen. hou dende vaststelling van de rekening, dienst In verband hiermede slellen B. en W. voor de vergoeding, bedoeld in art 101 dn L. O.-wet 1920, aan het schoolbestuur ^er dat jaar vast te stellen op f 23,38 per teer,mg. Aldus besloten Mededeeling van de Kamer van Koop- shvu en fabrieken te Leiden. Al deze A V00r kennisgeving aangenomen, an de orde is nu de wijziging algemeene 1 reverordening. Naar aanleiding van de yraag van den heer Groenendijk, stellen B. .en W. voor art. 45a te lezen als volgt: Het is verboden, zonder schriftelijke vergunning van den burgemeester, langs de huizen of aan den openbaren weg waren, van wel ken aard ook, te venten of le koop aan fa bieden, terwijl in art. 61 ook hechtenis als slrar wordt gesteld. Daarna wordt overgegaan lot het aan brengen van ecnige wijzigingen in de be- groolingen van 1923 en 1921, wat de be grooting 1923 betreft zulks in verband met de door de gemeente aan Leiden verschul digde bijdragen in de kosten van middel baar en hooger onderwijs voor 3 kinderen ten bedrage van ongeveer 1500. Vervolgens slellen B. en W. voor op do bezoldigingen der ambtenaren, werklieden en bedienden, voor zoover deze na 1 Juni 1924 in dienst der gemeente treden, telken jare te verhalen: a. voor eigen pensioen één ten honderd van den pensioensgrondslag; b. voor weduwen- en wcezenpensioen vier ten honderd van dien grondslag, beperk! .tot een maximum van f 3000. Aldus be sloten. Thans is aan de orde de benoeming van een lid der Schaltingscommissie. B. en W. stellen daartoe voor den heer A. v. Leeu wen. De lieer Groenendijk zag in plaal3 van een landbouwer liever een burger in de commissie, omdat reeds meerdere landbou wers daarin zitting hebben. Op verzoek van den voorzitter vormen de heeren Klaver. Groenendijk en Van Leeuwen het stembu reau. Bij de eerste stemming zijn uitg, bracht op de heeren A. v. Leeuwen 3. G l.os 2, M. P. Splinter 1 en II. D. van Osna- brugge; dus is niemand derhalve benoemd. Bij de tweede vrije stemming worden op de heeren A. v. Leeuwen 3. G. Los 3 en II D. van Osnabrugge 1 slem uitgebracht. Bij herstemming worden op den heer Van Leeu wen 3 en G. L03 3 stemmen uitgebracht. De heer Van Leeuwen had zich van stem ming onthouden. Bij de vierde stemming hetzelfde resultaat. Door het lot wordt nu aangewezen de heer A. van Leeuwen, die zich deze benoeming niet laat welgevallen Bij een geheel nieuwe stemming wordt dr- lieer G. Los met 7 stemmen benoemd. Tot leden van het stembureau worden be noemd de heeren A. van Leeuwen en C. de Graaf, en lot hun plaatsvervangers de beu ren Klaver en Groenendijk, die deze benoe ming aannemen. Aan de orde i3 nu de opheffing der bi- trekkingen van naclilwaker-aschophaler. De voorzitter zegt, dal door reorganisatie van den politiedienst de betrekking van .nachtwacht overbodig i. Ook komt hel B. en W. voor, dat de asehophaling beter bij aanbesteding kan geschieden. Hel salaris van den aschophaler was gebaseerd op hel feit, dat door hem ook le Zocterwoude, ten gevolge van een contract, de asch en vuil nis werd opgehaald. Nu dit contract ver vallen is en daarmede een groot deel der .werkzaamheden, kan dat salari3 niet wor den gehandhaafd. Wanneer lot opheffing yan een en ander zal worden overgegaan, zal dit een belangrijke bezuiniging geven, .terwijl aan den persoon, die deze betrekkin gen vervult, volgens de wet pensioen word! yerleend. Mitsdien stellen B. en W. voor met ingang van 1 September a s. beide be trekkingen op te heffen. De heer Groenendijk denkt dat voor f 350 niemand te vinden is om de asch op to halen en wenscht de betrekking van aschophaler te handhaven, zij het dan ook op minder salaris. De voorzitter en wethou der De Bruyne merken op. dat voor hel ophalen van asch en vuilnis slechts onge veer 8 uur per week gerekend moet wor den, en zij toonen door berekening aan, dal een vermindering van salaris in plaats van ontslag, voor belanghebbenden meer na deel dan voordeel zou beteekenen. De be zoldiging, berekend naar den maatstaf van liet hier geldend uurloon, zou minder be dragen dan zijn pensioen voor die belrek- king. De heer Klaver zou bij aanbesteding aan den tegenwoordigen aschophaler voorkeur witten geven. Wethouder Splinter zegt, dat wanneer hiertoe wordt besloten, concurren tie bij voorbaat al onmogelijk wordt ge maakt. De heeren Groenendijk en Klaver vin den, dat de nachtwacht goed werk verricht, ,cn daarom moet blijven. De voorz. vraagt of de heer Groenendijk bepaalde redenen kan noemen, die voor het handhaven dezer betrekking pleiten. De heer Groenendijk zegt, dat niet te kunnen. De voorzitter doet daarna eenige mede- deelingen over de uitkomsten van den dienst Hij acht dezen nu niet van zoodanigen aard, dat daardoor gerechtvaardigd worden de kosten, thans daarvoor besteed. De voorzitter, de discussie stuitende, brengt het voorstel van B. en W. in stem ming, hetwelk wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Groenen dijk en Klaver. Bij de rondvraag wijst de heer Klaver op het gevaar van het fietsen in de steeg naar de overhaal, waardoor at eenige aanrijdin gen zijn voorgekomen. De voorzitter zegt toe, maatregelen daar toe te zulten overwegen. De heer J. P. Ven-ark vraagt of de leve ring van zand aan de gemeente niet over meerdere personen verdeeld kan worden; lhan3 geschiedt dit altijd door denzelfdcn persoon. De voorzitter zegt, dat hiertegen geen be zwaar bestaat en zal een rooster vaststel len. Hierna wordt de vergadering gesloten. Rijpwetering. - Naar we uit zeer be trouwbare bron vernemen zal het postkan toor alhier worden ondergebracht in het stationsgebouw De slationschet zal dan .tovens als brievengaarder enz. fung eeren, vanwege de bezuiniging. Waddiuxveen. De volle zoete melk is weer mei een cent verhoogd, en gebracht op 12 cent de liter. Kerkel. bericht voor Zondag. Ned.-IIerv. Kerk, 10 uur voorm., leeskerk, halfzeven nam. ds. Bijl, van Gouda. Ger. Kerk. voonu. 10 uur leeskerk, nam. 6 uur ds. Wielenga. Door den Raad is behandeld hel voor stel van den heer Kempkes alhier tot het treffen van een dading ter beëindiging van de hangende procedure in zake den grond aankoop tusschen de gemeente en genoem den heer. Do Kempkes betaalt f 1000 voor schadevergoeding benevens de kosten welke de gemeente reeds heeft gemaakt tot. een maximum van f 400. Hiermede is die onver kwikkelijke geschiedenis van. de baan. Beroepen is bij de Ned. Herv. Kerk al hier ds. Alis van Nieuw-Lekkerland. Door den Raad is aan mej. Tuinstra, onderwijzeres aan school B op haar verzoek eervol ontslag verteend. Aan liet postkantoor liggen de volgende brieven die als onbestelbaar'zijn teruggeko men: bestuur der Rijksverzekeringsbank le Amsterdam en mej. J. Jansen, Bingleystraat Rotterdam. Woubmgge. De heer F. Vromans heeft zijn benoeming tot lid van den raad aangenomen. Door de politie alhier is bij een win kelier beslag gelegd op goederen, waarmede in strijd met de lolerijwet werd gehandeld. De verkoop van de Ewmablocm heeft i: ons dorp opgebracht f44,60'/i. Kerkelijk bericht. Ned. Ilenr, Kerk. Zondagvoorm. tien uur en 's avonds halfachl ds. Kijne. Hemelvaartsdag voorm. tien uur ds. Kijne Geref. Kerk. Zondagvoorm. tien uur en 's avonds halfacht ds. Le Cointre. Hemelvaartsdag voorm. tien uur ds. Le Cointre. Burg. Stand. Geboren: Jacobus Si meon, Z. van W. van der Laan en J. E. Pijnacker. Zwanimeidam. Hel nieuwe voetbalveld waartoe het voorruabge harddraverijterrein in wijk Oud-Bodegraven onder deze ge meente thans is ingericht, zal Hemelvaarts dag a.s. des n.m. lo 2 uur officieel worden geopend. Dien middag zal aldaar de eemtc wedstrijd worden gehouden tusschen de Bodegraafsche voetbatvcreeniging en een vereeniging uit Gouda. De nieuw vastgestelde kiezerslijst de zer gemeente, bevat voor het verkiezings jaar 1924/1925 de namen van 991 kiesge rechtigden voor de 2e Kamer, 981 voor de Provinciale Staten en 936 voor den Ge meenteraad. De heer H. T. Rilsema, geineenle-veld- wachter op het dorp, herdacht dezer dagen den dag dat hij voor 25 jaar als agent van politie te 's-Gravenhage in dienst trad. Met 1 Januari a.s. zal hel 25 jaar geleden zijn, dat hij in onze goineente (standplaats Over tocht) werd aangesteld. De sloom-sleenfabriek „De Eendracht" alhier, die wegens gevorderden leeftijd van den eigenaar en gebrek aan opvolger pu bliek zou worden verkocht, is dezer dagen ondershands overgegaan aan den heer H. P. Koning J. J zn. te Leiderdorp. Kerkel. bericht, voor morgen. Ned.-Herv. Kerk, v m. 10 en 's avonds 7 u., ds. Kloots Geref. Kerk, v.m. 10 uur (voorbereiding Heilig Avondmaal) en 's avonds 7 uur, de heer Houtzagers, candidaal te Zeist. Burgert, stand. Geboren: Hendrika Wilhelraina. D. van Leonardus v. Leeuwen en Geertruida Petronella Zwanen burg. Arie, Z. van Bernardus Pellekooren en Clasina Calharina Hoogenraad; Jacob, Z. van Jacob Picter Burggraaf en Wijntje Zeilslra. Overleden: Susanna Cornelia de Bruin, 3 jaar (overleden le Leiden). Ondertrouwd: Jan de Wit j.m. 25 j., al hier en Clasina Maria Arends jd. 22 j. te Bodegraven. Mallheus van den Hoek jm. 26 j., te Alphen a. d. Rijn en Adriana Ger- rilje van Leeuwen jd. 24 j., alhier. Gemeenteraad. Voorzitter: de hcor P. Hoogcnbooro, bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door voorz., leest de secr. de notulen der vorige ver gadering die onveranderd worden goedge keurd. Aan de orde ls: Ingekomen stukken. De voorz. doet mededeeling van de navolgende ingekomen ebukkenSchrijven van Ged. Staten, waarbij de gemcente-begrootiog dienstjaar 19W, goedgekeurd wordt teruggezonden. Missive van hetzelfde College tot goedkeu ring van bet Raadsbesluit inzake vermin dering van de jaarwedden der wethouders tot f300. Schrijven van B. en W. van Bo degraven ter begeleiding der rekening van inkostcn en uitgaven van den keurings dienst van vee en vleesch over 1933, uit welko rekening hlijkt, dat het bedrijf over gemeld dienstjaar een batig saldo heeft opgeleverd, waarvan een bedrag van f613.78 ten bate der gemeente Zwammer- dam komt. Al dezo stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Voorts deelt de voorz nog mede, dat hij onlangs bezoek heeft gehad van de landbouwers Verdoold, De Vries eo Bouthoorn, alle bewoners van perceelen in wijk Oud-Bodegraven, inzake doortrekking van het buizennet dér wa terleiding aldaar. In verband hiermede memoreert de voorz nog even dat in een vorige vergadering besloten werd het buizennet der waterlei ding uit te breiden tot pcroeel O 130, be woond door J. J. Olieman, aangezien alga- heele doortrekking te kostbaar sou worden wegens gebrek aan aansluitingen in het vordero gedeelte. Waar eohter genoemde landbouwers hebben verklaard ook gaarne in het genot van goed drinkwater te wor den gesteld en het niet onmogelijk is, dat door verandering van bewoners der aldaar gelegen peroeelen in de toekoflfct nog meer dore aansluitingen rijn te verwaohten, meent de voorz dat alhoewel bedoelde uit breiding eon sohadepost voor de gemeente zal zijn, de bewoners aldaar daarvan niet de dupe mogen zijn. Hij wil daarom den raad adviseoren de buislciding in geheel Oud-Bodegraven door te trekken en dit tegelijkertijd te doen gesohieden met 3c uitbreiding van het eerste gedeelte, daar zulks met het oog Op de aan de waterlei- ding-maatsohappij te betalen garantie voor- decliger is dan de uitbreiding bij gedeel ten te doen plaats hebben. Na eenige discussie wordt besloten het buizennet tot den Ooudsclien Straatweg uit te brcideu. Wijziging in de overeenkomst lot teveriog van eleotriciteit door Aipben a. d. Riju, door te bepalen dat loeiden dezelfde rech ten en verplichtingen krijgt. Do voorz. deelt mede dat B. en W. van Aiphen a. d. Rijn hebben bericht, dat het ElcctrioiteitSbedrijf të Leiden aan de ge meente Alphen den cisch heeft gesteld, dat in de overeenkomst tussohen Aiphen en Zwammerdam inzake eleotrioiteitsvooT- ziening enkele wijzigingen moeten worden aangebraoht. Aangezien bet Eleotrioiteits- bedrijf te Leiden electrischen stroom le vert aan Alphen, en Zwammerdam weder afnemer van Alphen zal worden, wil Lei den, als zijnde de leverancier van heide gemeente, ook erkend zijn in de overeen komst tusschen Alphen en Zwammerdam. De wijzigingen komen in hoofdzaak hier op neer, dat Leiden dezelfde rechten in zake electrioiteitsleveriog a.ui Zwammer dam krijgt a-ls nu in de voorwaarden ten opzichte van Alphen zijn omsohreven. Dien tengevolge zal Zwammerdam dus in het vervolg inzake de electrioitcitsvoorziening zoowel met Leiden als met Alpben te ma ken hebben. Aangezien Aiphen zelf den cleotiischcn stroom van Leiden ntoet betrekken en dus aan Leiden is gebonden, is hot ook genood zaakt de voorgestelde wijzigingen te aan vaarden. B. en W. van Alphen verzoeken nu de medewerking van den raad van Zwammerdam, ten einde aan de door Lei den gestelde voorwaarden te kunnen vol doen. De heer Linsoheten heeft bezwaar om zijn atem hieraan te geven. Hij herinnert er aan, dat hij destijds ook vele bezwaren had tegen de door Alphen gostolde voor waarden voor levering van electriciteiz, welke bezwaren hij in de raadsvergadering waarin de oonocssie-overeenkoinst is bc handcld, ook te berde heeft gebracht. Al leen doordat de directeur v. h. Eleotrici- teitsbedrijf te Alphen in bedoelde raads vergadering aanwezig zijnde, nog verschil lende mondelinge toezeggangen heeft ge daan, heeft spr. op grond van doze toezeg gingen ten slotte in de oonoessie-voorwaar den toegestemd. Aangezien eohter de over eenkomst met die mondelinge t-jozoggingen niet is aangevuld, vreest spr. dat het wel eens kon gebeuren, dat het Eleotriciteits- bedrijf tc. Leiden zou zeggenmet de mon delinge toezeggingen van den direoteur van Alphen hobben wij uiets te maken, en stipte uitvoering van bet contract zou eisohen. De lieer Van Beek is eveneens bevreesd dat deze wijziging der voorwaarden voor onze gemeente in een of ander opzicht aan leiding tot moeilijkheden zat geven. Na en kele mededeeiingen van den voorz. en wet houder van Muiswinkel, wordt na eenige bespreking besloten, met de voorgestelde wijzigingen accoord te gaan. Raadsbesluit waarbij de eigenaren van gronden verplicht worden, het leggen van het eleclriciteilsnct toe tc laten. Vermits B. en W. van oordeel zijn, dat aan hel leggen van het electricileitsnet geen belemmeringen in den weg mogen worden gelegd, stellen zij den raad voor ten einde eventueele tegenwerking door eigenaren van gronden le voorkomen, een bestuit le nemen om in verband met het bepaalde bij de wet van 26 April 1918, hel mogelijk te maken, dat het leggen van het eleclrlciteitsnet op of over ongebouwde eigendommen (niet met bewoonde perceelen een geheel vormende afgesloten luinen of erven) ook zal kunnen geschieden legen den wil van den betrok ken eigenaar. Conform voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. Voorstel van B. en W. om het vermenig vuldigingsgetal der plaatselijke inkomsten belasting voor 1924/1925 weder op 1 le be palen. De voorz. licht aan de hand van enkele gegevens loe, dat het vermenigvuldigings- getal der plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1924-1925 op 1 kan blijven gehandhaafd, waartoe vervolgens met algemeene stemmen wordt besloten. Aanvraag crediet wegens reparatie vloer van de veldwachterswoning op den Over tocht. De voorz. deelt mede, dat enkele noodzakelijke reparaties aan den vloer der woning van veldwachter Verwoij moeten plaats hebben, waarbij met hel opmaken der bcgrooting niet is gerekend. Na eenige bespreking wordt besloten, dat de heer Hoeks als deskundige, ter plaatse een en ander zal opnemen, waarbij hij te vens gemachtigd wordt het herstelwerk te doen geschieden, zooals hij dat het beste .verdeelt. Vaststelling bedrag, waarmede de jaar wedde van den burgemeester moet worden verminderd, in verband met het gebruik van een ambtswoning. Van hot heerenhuis aan den Stationsweg jn Dec. 1.1. door den raad aangekocht voor f 11.000, met bestemming tot ambtswoning voor den burgemeester, welk perceel de vorige maand door den tegenwoordigen titu laris is bestrokken, moet nog een huurprijs worden bepaald. Met algemeene stemmen wordt besloten, de huur le bepalen op f 550 per jaar, in gaande 1 Mei 1924. De voorz. dankt hierna den raad voor doze gunstige beslissing. 7. Wijziging begroolingen dienst 1923 en 1924. Met algemeene stemmen wordt RECLAME. 2143 goedkeuring gehecht aan een besluit lol at en overschrijving op de begrooting dienst 1923 tot een bedrag van f 1037.32 en lol toevoeging aan de begrooling dienst 1024 van een bedr j groot I 11.000. Bij de rondvraag zegt de lieer v. Vliet, dat hem ter oore is gekomen, dat een col lectant, dio voor behoeftige weduwen langs de huizen een lijst ter toekening aanbood, brutaal was opgetreden tegenover do inwo ners. Hij geef; in overweging om dergelijks personen uit andere gemeenten komende, geen vergunning meer tot colleoleeren to verleenen. De heer Linschoten wijst nog eens op do wenschelijkh id van hel aanslellen van een gemeente-opzichter. De voorz. antwoordt dat te zijner tijd een instructie voor dien ambtenaar zal worden ontworpen en een oproeping zal worden geplaatst De voorz. sluit hierna et- openbare verga dering om in geheime zitting over te gaan. Als de openbare vergadering daarna we der heropend wordt en niemand meer het woord verlangt, valt weder de hamer en gaat de raad uileen. Haarlemmermeer. Donderdagavond om-, slreeks halflien ontstond brand iu con hooi berg, staande naast de woning van den caféhouder F. J. de Haan aan den Nieuwe-, meerdijk alhier. De berg brandde tot den grond loe af. De brandweer van Nieuwcr- Amslel verscheen spoedig met de auto3puit op de ptaals des onheils en slaagde er in de aangrenzende woning le behouden. Verze kering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Van verschillende kanton kwamen do raenschcn, die dachten dat er een boerderij in lichte laaie stond, toegestroomd, zoodat er weldra een talrijk publiek bij hel terrein van den brand aanwezig wa3. Do politie zorgde op uitnemende wijze voor de hand having der orde. Hillegom. Hel llillegoinscho Drank- wecr-Comité zal op Hemelvaartsdag bloem pjes verkoopen ten bate van de drankbe strijding. De gemeenteraad vergadert Woensdag middag te 2 uur. Naar aanleiding daarvan valt het volgende te vermelden: De heer J. J. A. van der Starre heeft le.- gen 1 September a.s. eervol ontslag ge vraagd als onderwijzer aan de openbare school, hoofd de lieer W. A. van der Wal, B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te verleenen onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Elf eigenaren van land en bewoners van de Frederikslaan en omgeving hebben last van wagenbewoners, wier standplaats aan die laan is gelegen. Zij verzoeken een an dere standplaats aan te wijzen of er een vasten politiepost te plaatsen. Zoo lang de standplaats daar is, klagen de eigenaren. Het percentage van de plaatselijke in komstenbelasting was 1.3. Nu stellen B. en W. voor dit vorlioudingscijfer op le voeren tot 2.3. Zij lichten dit als volgt toe: In vol doening aan de circulaire van Gedeputeerde Staten dd. 3/7 Maart 1924 wordt mede gedeeld: dat het bedrag der maandelijksche Rijks voorschotten voor het belastingjaar 1923/24 is (14.000; op de begrooling van 1924 is geraamd al» opbrengst betreffende hel belastingjaar 1924/25 I 210.918.70V», welk bedrag voor zoover thans bekend, niet zal moeten wor den verhoogd; de grootte van hot vermoedelijk belast baar inkomen voor hot belastingjaar 1924/25 alsmede van het belastingjaar 1923/24 kon ons door den inspecteur der directe belas tingen te Leiden. 3e afd. niet worden opge geven. het vermenigvuldigingsgetal voor het bc-< taslingjaar 1923/24 bedroeg 1.3. Volgens door genoemden inspecteur dor directe belastingen gedane mededeeling, is op de tot 4 April j.t. aan den Rijksontvanger ter invordering toegezonden kohieren, dienst 1923/24 uilgetrokken een bedrag van f 110.308.31 aan belasting. Dat hel in de begrooling voor 1924 uit getrokken bedrag ad f 216.918.70 moet wor den verminderd met vier termijnen ad f 14.000 ontvangen in 1924 uit liet bela- lingsjaar 1923/24, zoodat het reslecrende ad f 154.918.70'/» uitmaakt 2/3 van hel tc- ont vangen bedrag aan belasting over liet be lastingjaar 1924/26 ad 1 232.328.05. Neemt men aan, dat het belastbaar in komen dezer gemeente in 1924/25 niet ver schilt met dat van hel belastingjaar 1923/24 dan zal een vermenigvuldigingsgctal van 2.33 noodig zijn om het bedrag, hierboven gc-noemd ad f 232.378.06 te verkrijgen. Kerkel. bericht. Ned-Herr* Kerk, voorra. 10 uur ds. van Bemmol e* ram. 4 30 uur dez. Hemelvaartsdag 10 uur ds. van Bemmel. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en nam 5 u, ds. van Herksen (collecte Bouwfonds). Ifemelv.dag 10 uur ds. van Herksen. Chr. Geref. Kerk, voorm. 19 er nam. 5 ds. Zwiep.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5