MAANDAG 19 MEI Anno 1924 Officieeie Kennisgeving. STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. RECHTZAKEN. Hét vcerjiaamste nieuws van heden. to. 13691. DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTTEN: 80 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prij». Kleine Advertenlifn, uilslultend bij vooruitbetaling, Woensdags ès I Zaterdags 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven ■10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 175 -Redactie 1507. Postchlqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per 8 maanden 12.85, per week ..ïï;v.,i..«;) 10.18, Bulten Lelden, waar agenten gevestigd rijn. per week Hii.ir., 0.18, Franco per post 2.85 -f- portokosten. Pit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkeï, 'ischmarkt 18 (telefoon 1225) is DINSDAG erkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.13 0.18f 0.22, SCHOL a f 0.14—f 0.18— 0.30, ZEEPALING a f0.18, MAKREEL a 0.23, CARBONADEVISCH a f 0.28, KA- 5ELJAUW a f 0.25—f 0.30 (geheele kabelj. T f 0.16) en TARBOT a f 0.52 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 19 Mei 1921. „Mathesis Scientiarum Genilrix". Het toelatings- en liet eindexamen van Ln eleclrolechnischen cursus had plaats Ilea overslaan van twee gedelegeerden van "da Afdeeling voor Eleclrolechniek van het pvininklijk Instituut van Ingenieurs. Aan hel toelatingsexamen werd door 25 kandidaten deelgenomen, waarvan één zich (terugtrok en 6 afgewezen werden. De na tiën der geslaagden zijn: A. Bartelink, van Belield (L.)R, E. 51. jBaudet, Voorburg; J. P. Bochove, ,Wou- bmggeJ. P. de Bree, Veur; J. G. Hermans, [Meerloo (L.); A. C. Kriest, Leiden; P, van Leeuwen, Leiden; E. J. Letleboer, Almelo; L. Mensink, Deventer; F. H. Mulder, Mep- jpelB. Neuteboom, Leiden; J. Ridder, Lei en; K. Stel, Aiplien a. d. Rijn; ,W. S, Ver toon, Harmelen; P. Vogelenzang, Leiden; F. Welbergen, Meppel; ,W. T, van Wei- ren, Leiden, en II. Zirkzee, Leiden. Aan liet eindexamen eleolroteclinick kamen 19 candidalen deel, waarvan 4 afge- y.ezen moesten worden, zoodal 15 slaagden: W. B. van Bemmel, van Leiden; II. II ïilóte, Leiden; N. G. Bubbers, Leiden; J. A. kt. Feyen, Wesidorpe (Z.); J. W. Groot fcczerink, Leiden; Til. H Hermans, Leiden; 'J. B. van Kempen, Leiden; H. Kuipers, Brachten; S. W van Leeuwen, Leiden; C %oman, Amsleidam; J. Nihbelink, Leiden; F. J. van Os, Den Helder; A. Ouwerkcrk, leiden; J. Th. van Riet, Nijmegen, en H. [J. Verheul, Amslerdam. Een nieuw bouwblok van de Woningbonwvereeniging „Ons Belang". Het laatste bouwblok van de Woning bouwvereniging „Ons Belang", beslaande uil 22 beneden- en bovenwoningen in de voormalige Nanniestraal, aan den Ilaagweg, thans herdoopt in De-Genestet-straat, is zoo coed als gereed en zal in de a.s. Donder dagavond te houden vergadering der Ver eeniging aan de leden, die er voor in aan merking komen, toegewezen worden. Za terdagnamiddag en Zondagmiddag zijn de woningen voor de belangstellende leden mei hun huisgenoolen ter bezichtiging ge steld en onder leiding van hel bestuur, den architect, den heer J. J. Frank, en den aan nemer den heer N. Slikvoort. Ook wij hebben gebruik gemaakt van de luilnoodiging, om deze woningen le bezicli- jligen. Gaarne geven wij de verzekering, Kat z:j op ons een uitnemenden indruk I hebben gemaakt. De huizen zijn solide gebouwd en uit- en inwendig eenvoudig, jji'Mr keurig afgewerkt. Zij bevatten ruime poor- en achterkamer, tivee slaapkamers, ■linke keuken en plaats, closet met water spoeling en hebben gas- en waterleiding. j'e benedenbewoners hebben achter het fois een aardig tuintje van 40 vierk. Meter Vii een uitgang, die loopt langs een breede Ijoot van Rijnlands boezemwater. Ook de 'üvenbewoners kunnen van dien uitgang pi'jüteeren. l'e bovenwoningen hebben een vertrek |mcer en het grootste gedeelte van den zolder De huurprijs bedraagt dooreen genomen pog iets minder dan I 5 per week. I 'I wee der benedenwoningen heLben één ■mme locatiteit meer en zijn daarom inge- T'-'it voor winkelhuizen (kruidenierswinkel fn melkzaak). De winkelopstand: twee toon- KS 'wee etalagekasten, waarvan één pielvrij. enz, zijn vanwege de Vereeniging P'ngebracht. De huur dezer woningen is ph.)a'd op f 9 plus f 0.50 voor den opstand. I ij vernamen, dat er veel liefhebbers «oor deze woningen zijn en dit verwondert F1» niet. Met de autoriteiten, die het blok r:'r' reeds bezichtigdc-n, zijn wij van mee- dat hier zeer voordeelig is gebouwd F da! de woningen, de lijdsomstandiglieden D ®anrnerking genomen, niet duur zijn. ■L i e aan '1C' ijverig bestuur komt ook toe aan den architect, den heer Frank, ■oor bet nauwkeurig loezielit en aan den ■annemer, den lieer Stikvoort, voor de Jiamnte uitvoering en de vlugge oplevering. „Jacob Cats". L DLeidsche tooneelvereeniging „Jacob" E,:, "e:reidt zich voor op het 50-jarig- Wn?' men °P w-aardige wijze hoopt E u .n':er;, locals dat van de oudste der A d/1 liefhebberij tooncelvereenigingea "meente, die in den loop der jaren ml,,., 'u» er:r. cp het gebied der tooneel- ETi-1 Seoogst, mag worden verwacht. Iv.-a'n™0 r'-1" oen niO'oering té j,.;,-.ill arv°er waren oude kennissen en nrr^i„VricI,,<ien Zaterdag uilgenoodigd in - w.e 2aal van „Zomerzorg". Spijt het zomersehe weer hadden velen aan de uit- noodiging gevolg gegeven en niemand zal zich er over hebben beklaagd. Hoewel de beste krachten worden ge spaard voor de jubileum-uitvoering werden de twee aardige blijspelen in één bedrijf ieder, welke dezen avond werden gegeven, goed gespeeld. Het eerste stukje, getiteld: „Haar Luite nant", waarin eenige jonge krachten met beproefde veteranen samenwerkten, werd vlot gespeeld en viel mede daardoor bijzon der in den smaak. „Jacob Cats" kan hei nog wel, was de algemeene roep in de zaal. Niet minder aardig was het blijspel „Oude Kennissen", dat na de pauze werd gegeven. Men had daarmede anders eenige pech. Een der spelers werd kort vóór de uitvoering on gesteld, naar men ons mededeelde, en zoo moest iemand invallen, aan wien geen tijd voor instudeering was gegeven. Dat des ondanks het niet gemakkelijk te spelen stuk met zijn vele verwikkelingen toch nog uit nemend van stapel liep, bewijst de goede spelkwalileiten van de „Cats"-leden, welke wij ter gelegenheid van de jubileumuitvoe ring opnieuw hopen te genieten. Het bleef echter niet enkel bij comedie. Een aantal leden, vooral dames, hadden voor verrassingen gezorgd en o. m. een tom bola georganiseerd; overtuigd, dat de feest- uitvoering veel geld za! kosten. De opbrengst van deze tombola word! zorgvuldig voor dit doel bewaard. Men za! nog wet eens weer de gelegenheid hebben de kas te versterken voor dit doel, wat zeer noodig is, tenzij half Leiden zich nog ats lid laat inschrijven. Dat een dansje op den tgoneetavond met den aankleve van dien volgde behoeven wij nauwelijks tc zeggen. Mnziekrereeniging N.-Z.-H. T.-M. De muziekvereeniging van liet personeel der Noord-Zuid-II. Tramweg-Mij., voor ruim drie jaar opgericht, heeft zich onder leiding van haar wakkeren directeur, den heer Rei- nier van 't Hoff, te Haarlem, gedurende de drie jaar van haar bestaan, niet alleen een goede plaats welen le veroveren onder de zusterverenigingen te Leiden 'en Omstre ken, maar ook de sympathie weten te wek ken hij het personeel en bi; haar supe rieuren. Eeh en ander bleek Zaterdagavond Ier ge legenheid van haar vierde uitvoering in de versierde groote Stadszaal, die vrijwel ge heel met belangstellenden gevuld was. De directeur der N.Z.H. T.-M., de heer Burgers- dijk, uit Haarlem,en de ingenieur, de heer Van Dijk, uit Leiden, waren met hun dames mede tegenwoordig. Te ruim acht uur werd de bijeenkomst met een kort woord van welkom door den voorzitter, den heer A. van Breda, geopend, waarna hij het woord gaf aan den heer Burgersdijk, die zich be reid had verklaard de nieuwe banier der Vereeniging te onthullen. Bij een vaandel denken wij in de eerste plaats aan solda ten, zeide spr., voor wie het een symbool van trouw en aanhankelijkheid is. Maar dat kan het ook voor u zijn, en dan belee- kent het trouw aan uw Vereeniging, aan uw kameraden en aan de taak, die ge te ven-uilen hebt. Met den wensch, dat de leden steeds zoo tegenover hun banier mo gen slaan en er gestadig meer zegeleekenen voor zullen verwen-en, verklaarde de lieer 13. hot vaandel onthuld en hechtte er de reeds verwon-en medailles aan. zijnde een derde prijs op een concours le Leiden, idem, voor een solo-nummer, gewonnen door het lid Teske en een eerste prijs, verworven tc Katwijk, waardoor de Vereeniging geplaatst werd in de derde aldeeling. Toen het doek, dat de Iraaie banier, ver sierd mot de attributen van liet trambe drijf in goud, nog voor 't oog verborgen hield, wegviel, ging er een applaus op en speelde het korps den N.-Z.-H.-Marsch, gecompo neerd door den heer Van 't Iloti. De Voorzitter dankte den heer Burgersdijk voor zijn vriendelijke woorden en de vaan delcommissie, bestaande uit de heeren J. B. den Hoed, J. Burggraaf, A. Iluysman en N. rilippo, voor het mooie vaandel, dat de Vereeniging in hooge cere zal houden. De voorzitter der vaandelcommissie, 'de heer De Hoed, dankte op zijn beurt de dona teurs en leden en een aantal menschen uit de burgerij, die hun bijdragen voor dia doel beschkibaar hebben gesteld. Vervolgens werd de banier, die vervaar digd is in de werkplaatsen van den heer f an Diemen, te Dordrecht, bezichtigd en zoowel om haar vorm ats om de rijke af werking geprezen. Hierna kon eerst recht met de atwerking van liet programma worden begonnen. Na den reeds genoemden N.-Z.-H.-marsch volg den vóór en na de pauze eenige muziek nummers, die zuiver en mot gevoel wer den gespeeld. Voor afwisseling bracht de Rotterdamsche Citer-kring, onder leiding van der. heer II. vail den Burgh. aldaar, een aantal nmmers ten gehoore, al ot niet ver gezeld van zang, die ook zeer bevielen. Tusschen deze twee door werden énkele komische voordrachten gegeven, terwijl do avond met aardige attracties werd besloten, waardoor men nog wat geld in kas wist te verkrijgen. En wie zou na zooveel le hebben genoten', niet graag wat hebben ge offerd voor de goede zaak? Een opgewkt bat volgde in den na- avond en hield de trammannen met hun vrouwen en meisjes nog goruimen tiid bij een. Toch naar Parijs! Eerlijk gezegd, is het ons wel een beetje tegengevallen, dat er Zaterdagavond zoo weinig belangstelling bleek te bestaan voor den dansavond van het-Leidsche sub-comité „Toch naar Parijs". Waar het hier een spe ciaal korfbaibélang gold, hadden wij toch zeker' een groofere opkomst van de zijde dpr korfballers zeiven mogen verwachten. Ilct kleine aantal aanwezigen was mis schien ook de aanleiding, van het wel wat al te sobere openingswoord van den „Vi- tesse"-voorzitler. Het -Rotterdamsche En semble liet zich echter niet afschrikken door de vele onbezette plaatsen in de 'zaal en de zang en dans van dit vijftal O. S. C. R.- darnes, kreeg telkens een welverdiend ap-. plaus. Ilet A. S. C.-strijkje zorgde voor de dansmuziek op de wijze die wij van dat troepje gewend zijn. Onnoodig dus te zeggen dat de stemming er gauw in zat, en het in den foyer der Stadszaal vooral later op den avond, toen liet wat drukker werd, heel gezellig was. De kermis, die tijdens de pauze in de kleine zaal werd gehouden, bleek een groote aantrekkingskracht te hebben, vooral de vroolijke keuken, hoepla en soortgelijke etablissementen, zoodat er o.t. ook nog wel een klein bedrag voor „Toch naar Parijs" zal overblijven. Onze oud-stadgenool de Keer L'. Waas dorp, is te Bandoeng gestaagd voor het in genieursexamen P. en T, De lieer L. ten C., jur. student alhier, afkomstig uit Maarsen, is Vrijdagavond tus schen Ede en Arnhem met zijn motorrijwiel in volte vaart, tegen een vrachtwagen go- reden, waardoor hij terstond gedood werd. In den laalslen tijd werd hier in avondgodsdienstoefeningen op eerste Chr. feestdagen in een der kerkgebouwen van de Ned.-Hen'. Gem. koorzang ten gehoore gebracht. Thans heelt de bijzondere kerke raad dier Gem. met elf tegen tien stemmen besloten, dat de avondgodsdienstoefening met vrije slof op a s. Eersten Pinksterdag geen zangdiens!, maar een gewone leer- dienst zal zijn. Zaterdagavond jl. vergaderde de af deeling Leiden van den Bond van Ned. On derwijzers in het NutSgebo'uw. Na lezing der notulen deed de voorzitter mededeeling van het uittreden als lid van den heer W. Rank. Dit gaf aanleiding tot een beschouwing van de groote verdiensten, die de heer Rank jegens de afdeeling en het lager onderwijs te dezer stede heeft. De Voorzitter wees er op, dat de heer Rank in 1890 een van de oprichters der af deeling was; dat hij jarenlang als bestuurs lid aan de spils der beweging marcheerde; dat hij gedurende het bestaan van het maandblad „Openbaar Onderwijs" onafge broken in de redactie zitting liaeft gehad. De afdeeling verliest in hem een van haar beste en trouwste leden. Het bestuursvoorstel om lid (e worden van de plaatselijke vereeniging voor School- en Werktuinen werd met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel om lid te worden van den Lcidschen Bestuurdcrsbond stuitte op ver zet uit de vergadering. Besloten werd de bei slissing aan te houden tot een volgende ver gadering. Tot bestuurslid werd gekozen de heer P. Wisse. De houding van d> afdeeling tegen een eventueele inhouding van salaris werd vast gesteld. Nog werd besloten de textielarbeiders bij te staan in hun strijd, Zooals wij reeds meedeelden en uit 3e in ons Blad geplaatste advertenties is ge bleken, zal de afdeeling Leiden der Vereeni ging voor Volkerenbond en Vrede heden avond een bijeenkomst houden in de Remon- slrantsclie ICeik, ingang Hoogt. Kerkgracht 34, ter herdenking van de opening der Eer ste Vredesconferentie in 1899. Deze bijeenkomst, die zat worden opge luisterd "door koorzang en orgelspel, is voor iedereen kosteloos toegankelijk. Als sprekers waren aangekondigd prof, mr. J. A. Veraart, hcogleeraar te Delft, en mevrouw Dre. Gravin Van Ileerdt tot Evers- bergQuarles van Ufford, terwijl prof. dr, K. H. P.oessingh de bijeenkomst zal leidein Doordat prof. Veraart onverwacht werd verhinderd, heeft het bestuur zich tot onzen stadgenoot mr. dr. J. Schokking gewend en deze heeft zich bereid verklaard de taak van prof. Veraart over te nemen. Wij twijfelen niet of het publiek zat dit weten te waar- decren en door een talrijk bezoek foonen, dat liet gaarne wil hooren wat een zoo veel zijdig ontwikkeld man als mr. dr. Schok king over het belangrijk vraagstuk van een duur-- zamen vrede heelt te zeggen. Naar aanleiding van de gehouden Be sprekingen van de commissie van den Zuid- Hollandschen Melkhandel cn de aigevaar- tligden van de R.-K. en Neutrale Bonden van melkvee-houders is besloten den melk prijs met ingang van 21 Mei a.s. met één cent per liter le verhoogen, De voorstelling van „De LaoSende Lady", voor hedenavond in den Schouwburg aangekondigd, gaat niet door, Zaterdagmorgen is in de Burgsteeg een melkwagentje van „De Landbouw", gere den door v.. d, V,, aangereden door een auto. waarvan de rem niet goed werkte en be stuurd door chauffeur M. O., uit Hitlegom. Eenige llesschen melk en een hoeveelheid eieren braken. De schade zal worden ver goed. "Mej. E. S. is Zaterdag, toen zij hij haar zuster in de Van-der-Werlf-slraat eenig goed ophing, door een glazen dak gevallen, pl.m. 3M. naar beneden. Zij brak haar linkerpols en bekwam verder nog enkele lichte kwetsuren. Per auto van den Eerste- Hulpdienst naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht, i3 zij daar behandeld. In het „Luxor-lheater" zal Donderdag avond a.s. een Paleslrina-film, een tweede zoodanige, worden vertoond, dezen keer in eenigszins romantischen vorm en, naar men verzekert, veel meer nieuws toonende dan de eerste, want Eretz Israel is in ontwikke ling op velerlei gebied vooruitgegaan. De uitbeelding is interessant voor Jood en niet- Jood. Jonge en oudere liefhebbers van het kinderlied zullen deze week in de gelegen heid gesteld worden oprecht te genieten. Onder vertrouwde leiding van onze strri- genoote, mevrouw M. VogelStrumphler hebben ruim een twintigtal kinderen de aar dige kinderoperette „De Sclioone Slaapster" ingestudeerd en zullen deze Donderdag avond in het Leidsche Volkshuis opvoeren, Wij kunnen reeds meedeelen, dat de kna pen en meisjes goed zingen en er in hun keurige kostuum allerliefst zullen uilzien. Het doel, dat mevrouw Vogel met deze uit voering beoogt, is eerstens te laten hooren, wat kinderen, mils goed geleid, op het ge bied van zang kunnen presteeren, en voorts om de opbrengst der entree3 de kas van bet Volkshuis te stijven. In de Stedelijke Werkinrichting zijn Opgenomen van 1117 Mei 180 volwassen pèrsoncn, 13 kinderen, totaal 193. ONDERTROUWD: G. v. Hunen, jra. 29 3. en P. Schipaanboord, jd. 21 j. S. W. v, [Leeuwen, jnï. 25 j. cn M. y. Riet, jd. 23 j. J. Oolsteijn, jm. 27 j. en J. M. Soer, jd. 29 j. J. v. Katwijk, jm. 24 j. en J. H. y. Steen, jd. 24 j. A. N. J. Staats, jm. 24 j. en G. J. Schoondergang, jd. 23 j. H. Harteveld, jra. 23 j. en O. M. Bavelaar, jd. 25 j. L. Pret, jm. 21 en W. Flander- hijn, jd. 21 j. J. ,W. y. Voort, jm. 23 j. en J. E. Bruggen, jd. 22 j. P. J. Steijn, jm. 22 j. en P. J. Langezaal, jd. 22 j. J. Klein, jm. 29 j. en O. M. Holverda, jd. 18 j. P. W. v. d. Bosch, jm. 31 j. en S. M. y. Velzen, jd. 33 j. J. v. Meteren, jm. 23 j. en N. P. R. D. Aergels, jd. 24 j. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping in het Notarishuis to Leiden, op Vrijdag 10 Mei 1924, ten over staan van A. J. O. van der Heyden, notaris te Leiden:: Lage-Morschweg 9, P. J. van Zijp q.q., voor f 5600; Muskadelsteeg 9, ,W. J. L. Vorst, q.q., voor f3300; .Vrouwen- kerkkoorsteeg 5, H. Regeer voor f 4801. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er werden heden door het kantongerecht 81 zaken behandeld, waarvan 63 bestemd voor de openbare zitting en 18 kinderza ken. De meeste beklaagden lieten zich ech ter niet zien. Het eerst verscheen voor de balie J. J. A. V., fceUner te Leiden, die aan de Lan- gebrug bij nacht zoo luid had geschreeuwd dat do nachtrust der omwonenden er door werd gestoord. Beklaagde ontkende. Hij had niet gesdhreeuwd, anderen, die met hem in gezelschap waren, hebben wel ge zongen. Hij deed ook daar niet aan mee. Daar de verbalisant, do politieagent Frank, niet was versohenen, werd de zaak een week uitgesteld, mede om tweo getuigen a décharge te hooren, door be klaagde opgegeven. J. Th. v. W., H. P. W. S. en H. P. v. 'd. H., allen te Warmond, hadden op de openbare straat aldaar gespeeld met geld. Een der beklaagden, de melkventer Van der H-, 17 jaar oud, was verschenen en be kende. Als getuige werd gehoord de oven- eens 17-jarige Elsgeest, die ook mee ge speeld had, doch toevallig den dans was ontsprongen. De Ambtenaar eischte tegen ieder f 5, 6ubs. maand tuchtschool. De 16-jarige O. F., te Leiden, ha'd met andere jongens op straat gevoetbald. Bej klaagde bekende. Eisch f 2, subs. 2 dagon. H. W. van V., bedrijfsleider van de touwslagcrij van 'de firma Bloos, te Leider dorp, moest terecht staan wegens een overtreding der Arbeidswet. Beklaagde wa3 niet versohenen, doob als zijn gemach tigde trad op mr. Trapman. Als getuigen werden gehoord twee veld wachters, De Boer en Oudshoorn, die had den meegedeeld in hun proces-verbaal, 'Jat beklaagde bedrijfsleider of bestuurder was. De gemachtigde ontkende, dat zijn cliënt bestuurder of bedrijfsleider was. De werk man Van Eyok kon niet zeggen welke func tie beklaagde bekleedde. BINNENLAND. Plechtige herdenking der Eerste Vredes conferentie in Den Haag. Fusie tusschen de Democratische Partij en de A!g. Ned. Vronwen-organisatie. Huldiging van Bernard Zweers. De loonsverlaging voar het spoorweg personeel. Onregelmatigheden te Enschede. BUITENLAND. Een interview met HerrioL Italië sluit een overeenkomst met Tsjecho- Slowakije. De vervolging van- v. Kahr c.s. is stop gezet. De Ambtenaar vroeg vrijspraak, omdat het oc& volgens hem twijfelachtig, was, dat beklaagde voor deze overtreding aanspra kelijk kon worden gesteld. Do gemachtigde vond nu geen aanleiding om nog iets ten voordeele van zijn oliënb to zeggen, ook al merkte de kantonrechter op, dat advocaten graag pleiten. A. L., ohauffeur te 's-Gravenhage, had te Leiden met een auto te snel gereden. Beklaagde bekende do overtreding. Hij had iemand vervoerd, die eon doodstijding moest overbrengen, waarbij haast was. De kantonrechter wildo daarmede wel reke ning houden, doch had liever gehad, dat beklaagde dezen als getuige had meegeno men. De Ambtenaar vroeg f 10, gubs. 10 'da gen. Dezelfde boete werd ook gecischt tegen S. Ik F., chauffeur, en F. A. M. St., ga ragehouder, beiden te Leiden, \v»or dezelf de overtreding. J. B. E., student te Leiden, had in liet Plantsoen op een der wandelpaden met een rijwiel gereden. Het was ccn zijpaadje, zeide hij, en er stond geon bord bij. Eisdh f 1, subfl, l 'dag. De kantonrechter veroordeelde hem tot 50 cents boete. De overige uitspraken over twee weken. HAAGSCHE RECHTBANK. Eenigen tijd geleden is, zooals men zich herinnert, op de Haarlemmerstraat een lad der, waarop de schilder v. K. stond, door een auto van den heer B. aangereden. Deze aanrijding is indertijd voor het Kantonge recht behandeld. Het O. M. heeft toen ver- oordceling van den autobestuurder ge vraagd, doch de kantonrechter heeft hem vrijgesproken. De Ambtenaar heeft zich toen bij deze vrijspraak neergelegd, doch de fa milie van v. K. heeft den Officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank welen le bewegen, den ambtenaar te gelasten, appèl aan te teekenen. In liooger beroep heeft nu deze zaak voor de Haagsche rechtbank ge diend en deze heeft het vrijsprekend vonnis van den Leidschen Kantonrechter geheel bevestigd. AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. De débacle van de ,,Chr. Amsterdammer". De vierde kamer dezer rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den heer C. Ing- wersen, den 55-jarigen ex-directeur van het dagblad: ,,De Amsterdammer"* Christelijk Volksblad. Het O. M., waargenomen door mr. Wolf- soa had tegen bekl. een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden geëischt. Do president, jhr. mr. Quarles van Ufford las het zeer uitvoerige vonnis voor. De verduistering van de gelden, die door bekl. in 1921 en 1922 ontvangen waren ah giften voor het Nansen-comité, v.crd door de Rechtbank als bewezen aangenomen. Ook werd bewezen verklaard, dat bekl. zich in Mei 1919 f 2000, in Maart 1920 f 2560, in April 1921 f 6000 en in Sept. 1922 f 100 toe geëigend had, gelden die hij uit de kas der vennootschap genomen Had. Wat de te- lastelegging van het voortgezet gebruik ma ken van valschelijk opgemaakte geschriften betrof, achtte de Rechtbank wettig en over tuigend bewezen. Van een telaste gelegde oplichting van eenige andere tclastgelegde verduisteringen werd beklaagde vrijgespro ken. Bekl. werd schuldig verklaard aan een voortgezet misdrijf van verduistering, aan verduistering viermaal gepleegd, van het gebruik maken van valschelijk opgemaak te geschriften tweemaal gepleegd en ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. KANTONGERECHT TE ALPEEN. Behandeld ongeveer 150 zaken, waarvan 12 niet openbaar. A. G. stond terecht dat in een twcclal door hem afgeleverde bussen melk, nas*

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1