No. 19688. DONDERDAG 15 MEI Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN 80 QJs- P« f«eel. Bij regelabonnement belangrijk laveren prijs, J Kleine A.dverténtiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags ea JSajërdags 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor éventueële. opzending yaa brieven 10 Cis. poifo te betalen.' Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noördalndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèqin- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken viscliwinkel, Visolimarkt 18, lel 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.1910.22— 0.2Gf 0.30, SCHOL a 10.20—10 31, KOOLVISCH a i 0.13—10.18, TARBOT en GRIET a i 0.60 per pond. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem. Leiden, 15 Mei 1921. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 10 MEI 192i, des namiddags te twee nnr. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. ,Te behandelen onderwerpen lo. Benoeming van een leerares in wis-, aatuur-, werktuigkunde en cosmographic .aan de Hoogire Burgerschool voor Meisjes (124) 2o. Benoeming van ec-n iijdelijke leerares in de handelswetenschappen aan de Iloogere Burgerschool voor Meisjes. (125) 3o Benoeming van oen leeares in de Engelsche taal en letterkunde aan de I-Ioo- pre Burgerschool voor Meisjes, voor den cursus 19241925. (125) 4o. Benoeming van een leeraar in hel rechtlijnig teekenen aan de Iloogere Burger school voor Meisjes, voor den cursus 1924— 1025. (125) Benoeming van een tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de aid. B der Kweek rriiool voor onderwijzers en onderwijzeres <n. (121) Go Praeadvies op het verzoek van 1'. F Dvijverman, om eervol onlslag als onder wijzer aan de school D u i ve n b ode straat A (126) 7o. Praeadvies op liet verzoek van J Hfeuleboom, om hel in den tuin van perceel Dccimaslraat No. 29 le houwen schuurij. van hout le mogen maken. (123) So Praeadvies op hel verzoek van d IVereeniging van Vrijzinnige Jongeren, om j i'cl gebruik van een lokaal van liet perceel Piclerskerkgraeht No. 11. (133) 9o. Voorstel: a. lot verhuring van de pereeelen teel land, Sectie M. Nis. 2525 ged., 587, 585 3127, 586 4018 ged.. 3482 god., 699, 700 701, 769, 732. 4020, 733 en 734, aan P. I Glasbergen; 1). lot verhuring van hel perceel weiland. Sectie M. No. 3841, aan N. C. Overdevest. (134) lOo, Voorstel lot overneming in eigendom en onderhoud hij de gemeente van een ge- deello van de Pieter do la Courlslraat, Sec- lic M No. 3983. (128) llo. Voorstel lot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van: lo. oenige gedeelten gedempte sloot met aangrenzende stukjes grond aan den Boo tten Morschweg, Sectie P.' Nis 726 en 727, lieidc gedeeltelijk; 2o. hel voor slraataanlcg bestemde perceel 'inden Hoogen Rijndijk, Sectie O. No. 1081, "iel dc daarvoor gelegen sloot en brug. (129) 12o. Voorstel in zake toekenning a'an een personeele Joelage aan de bevolkingsagenlen, wegens Jw gemis van de door hen genoten woning- I Iwlage; tot toekenning van oen gralilicatie in 3an.^e bevolkingsagenten, wegens ge nus aan inkomsten uil particulier werk; I c lot vaststelling van den desbetreffenden «grootingsstaal. (135) 13o. Voorstel tot toekenning van een ver- sr'?ding krachlens arl. 100 der Lager Onder- 'Pwet 1920, voor hel jaar 1922, aan de Be- 1 "«ren van ecnigc Bijzondere Scholen. (127) Ito. Verordening, als bedoeld in arl. 30 J "er Leerplichtwet, (122) a l.'O. Verordening, houdende wijziging van PRIJS DEZER CODRANTt Toog Leiden peg 8 maanden ZSJ56, peg week O M. Bulten Lelden, waag agenten gevestigd lijn, peg week IIMIt Franco peg post Z 2.85 rf1 Tabaksblad" en van den Ned. Bond van .Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Gate en aanverwante bedrijven „Korecaf", in zake het in hel leven roepen van een verbod betreltende den verkoop van tabaksfabrika ten, in café's enz, (138) 19o. Voorslel om Burg. en Weth. te mach tigen om, gehoord do Commissie voor Steun- verleening, bepaalde personen van de slcun- verleening uit te sluiten. (131) 20o. Voorslel van den heer Wilmans en mevr DietrichDe Rooy, om Burg. en Weth. uit te noodigen, het gegeven oneervol ontslag aan de brugwachters 2e kl. W. van Pulten en J Rietkerken, alsnog eervol le verlecnen. 020) 21o. Bezwaar- en verzoekschriften legen aanslagen in het schoolgeld Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dienst 19231924. (132) ^wsvixsillu - i de verordening van 5 Juni 1879 (Gem.blad No. 3), betreltende de inrichting en het be stuur van hel Gymnasium der Gemeente leiden. (136) .'ICo. Voorslel om de Rijksregeling ten op zichte van de salarisvcrmindering, met in- p«ï van 1 Mei 1924, toe te passen op het i horarenpersoneel aan het Gymnasium, dc Iloogere Burgerschool met vijljarigen cur sus. de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, en de aid. A der gemeentelijke Kweekschool low onderwijzers en onderwijzeressen. (130) 17o. Voorslel; tol het aangaan van een overeenkomst, ylreltende de levering van electriciteit in gemeente Warmond, door de Stedelijke wjctrkiteitslabriek te Leiden c tot wijziging van de op 25 Juni 1910 v^cnen overeenkomst, regelende de levering la de gemeente Warmond door de ^lelijke Gasfabriek te Leiden. (137) kv,-!nFra<?A,iTi?s ®P verzoeken van den ^-n ^en van Tah'aks- antngshouders «tt redacteur van „Hei Herdenking van de Eerste Vredesconferentie. Voor cenigen lijd deelden wij mede, dat er zich hier ter slede een Ecrecomilé had ge vormd voor de herdenking van dc opening der eerste vredesconferentie. Dit comité be staat uit de heeren jhr. mr. dr. N. C. de Gij- selaar, voorzitter; dr. N. J. Bevcrscn, rector van liet gymnasium; A. L. Boot, inspecteur der dir. belastingen; II. CoIicd, leeraar der Ned. Israel, gemeente; A. II. Dros, fabrikant W. II. Dudok van Heel, pvaeses colt. van het L. S. C.; moj. L. Dutour, praeses van de vereen, van vrouwe!, studenten; A. B. M. Dijckhoff, praeses der R.-K. Stud, ver- eeniging; A II J. Engels, lid van de Tweede Kamer der Stal. Gen.; prol. jhr. mr. dr. W. J. M. Eysinga, hoogl. in het volkenrecht; A. W. Frentzen, directeur van A. W. Sijt- hoff's Uitgevers-Mij.; H. W. Hannivoorl, in specteur der registratie; mr. J. Klein, kan tonrechter; ds. II. J. Kouwenhoven, predi kant der Geref. gemeente; prof. inr. H. Krabbe, reclor-magnificus; dr. W. J. Lente, predikant der Remonslr. gemeente; H. C. Louwerse, chet van de Marine-Kustwacht; J. B. Meynen, wethouder; A. Mulder, web houder; dr. S C. Meyering, directeur der Christ. H. B. School; mej. B. C. G. Nuinan, directrice der II. B. School voor meisjes; mr. P. A. Pijnacker Hordijk, dijkgraaf van Rijnland; A. L. Reimcringcr, wethouder; J. F. X. Sanders, wethouder; dr. J. C. Schalkwijk, directeur der II. B. School voor Jongens; mr. dr. J. Schokking. lid der Tweede Kamer der Slat. Gen.; mr. dr. C. E. van Strijen, secretaris van Leiden; A. in 't Veld, praeses van den Bond van Leidscho Studenten. In samenwerking met dit Comité houdt blijkens eeu in dit blad voorkomende ad vertentie de Vereeniging voor Volkerenbond en Vrede (afd. Leiden) Maandagavond een openbare samenkomst in de Remonstrant sche Kerk. waar prof. mr. Veraart en douairière P. Gravin van Hccrdt Jot Evers- berg—Quarles van Ufford zullen spreken. Hij werd binnengedragen bij prof. Martin, ten wiens huize alle denkbare zorgen aan hem werden besleed. De politie stelt een onderzoek in naar de schuld van de aanrijding; Toen de 64-jarige koopman C. J. uit Katwijk gisteravond eenigszins onder in vloed van sterken drank, de tram wilde in stappen, kwam hij te vallen, waardoor hij een wond boven het rechteroog bekwam. Na door een agent te zijn verbonden, kon hij huiswaarts koeren, Hedenmorgen is aam de Sloenschuur drijvend een lijk aangetroffen, dat is opge haald. Het was van een onbekende, goed gekleede vrouw, vermoedelijk plm. 45 jaar oud. Aan den walkant bij het v. d. Wcrff- park lagen een taschje, een dameshoed en een paar lage schoenen, Het conflict ln de Twentsche textielnijverheid. Het Twcede-Kamcr-iid Engels heeft den Minister van Justitie de yolgcnde vragen gesteld lo. Heeft dc Minister kennis genomen van de in de zitting van den Raad te En schedé van Vrijdag 9 Mei j.l. medegedeelde gevallen van molestatie en intimidatie van arbeiders, die op Maandag 5 Mei en vol gende dagen den arbeid in de textielfabrie ken wilden hervatten 1 2o. Wil de Minister een onderzoek doen instellen naar de juistheid der bij die gele genheid gerezen klachten omtrent het on voldoende optreden der politie en het re sultaat van dat onderzoek aan de Kamer mcdcdeelen 1 3o. Is de Minister bereid die maatregelen te nemen of te bevorderen, welke noodig zijn het den betrokken arbeiders mogeli.jk te maken, desgewenscht hun gewonen ar beid te verrichten, zonder daarbij door mo lestatie of anderszins te worden gehinderd Men zendt de Pers het volgendo commu niqué ten toegeven, dat fluiten, joelen, schelden, toch al zéér hinderlijk moeten zijn, als daarin een reden gevonden moet worden tot het elkander sabelen van het een of ander groepje. Maar én dat is wel wonderlijk aan de politie zijn over molestatie 6lechts een goede dertig gevallen bekend geworden, dus over do gehcele gemeente en in vijf dagen, waarbij nog, die bij onderzoek on juist bleken. En door mij is noch op straat, noch ten stadhuize, mondeling noch schrif telijk, een enkele eigenlijk gezegde klacht ontvangen. Alleen één ten stadhuize, die in de ruimte sprak van algemeen molestatie zonder aanvoering van behoorlijk bewijs of van zoodanige aanwijzing, dat grondig on derzoek mogelijk werd. Van „terreur" wordt ook druk gewag gemaakt. „Terreur", dat is „schrikbe wind!" Ik maak er geen enkel woord over vuil, maar is deze bewering niet wat be lachelijk Er hebben op zijn meest een kleine 3000 menschen het werk hervat. Er is ingekomen 1 klacht over een lichte mishandeling door oen 13-jarigcn jongen, gepleegd tegen een 36-jarigen vrouw (die geen vervolging wcnscht), géén klacht over beleediging, geen enkele klacht over „tegen verklaar den wil in hinderlijk volgen". Er zijn 67 verzoeken gedaan om politiebescherming; in 13 gevallen bleek de betrokken persoon de bescherming le weigeren. Spr. las verder eenige voorbeelden voor Uit processen-verbaal, tegen enkele perso nen opgemaakt. iWanneer dit een en ander met 'dén naam „terreur" wordt betiteld, en dus als „schrikbewind" gekwalificeerd, clan heeft men geen flauwe voorstelling van wat een schrikbewind is. BINNENLAND. De Tweede Kamer heelt het wetsontwerp tot helling van een belasting op rijwielen met groote meerderheid aangenomen. Vermindering van het aantal inspectiën der Posterijen en Teiegraiie. De in nitzicht gestelde antobossen voor lange afstanden. Bij de verlofsregeling der Rijksambtena ren zal niet de verminderde jaarwedde all basis voor den verloftijd gelden. Bij Kon. besluit is benoemd in de com missie, aan welke in 1924 hel afnemen van liet examen, bedoeld in art. 12 der Ilooger- Onderwij-i-wet, wordt opgedragen tot lid dc lieer A L. van Beeck, leeraar aan het open baar gymnasium alhier.. Naar wij vernemen, zullen van de huitenlandschc hygiënisten, die door den Volkenhond zijn uitgezonden, er twee gedu rende eenigen tijd alhier worden geplaatst, om de geneeskundige en hygiënische voor zieningen hier ter stede te bestudceren. Eerst komt dr. Igonet, uit Avignon, daarna dr. Djö- rup, uit Kopenhagen. Zij zullen verblijven ten huize van de directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst. Gisteren was liet 25 jaar geleden dat onze stadgenoot, P. Hillebrand, als brug wachter 2de klasse in dienst dei gemeente kwam. Na garuimen tijd als zoodanig werk zaam te zijn geweest, werd II., die door ge trouwe plichtsbetrachting hij zijn supe rieuren goed stond aangeschreven bevor- "erd tot brugwachter 1ste klasse, in welke functie hij nu ook zijn jubileum herdenkt. ~"a door den directeur van het Markt en Havendienst, den lieer L. A. Mennis en door zijn collega's gisteren aan zijn woning le zijn geluk gewenschl, waarhij den jubilaris ook enkele stoffelijke bewijzen van waar deering zijn aangeboden, werd n. vandaag in de Kamer van B. en W. ontvangen, waar het Dag. Bestuur der gemeente was verga derd, en waar hem met een hartelijke felici tatie door den Burgemeester de voor deze gelegenheden gebruikelijke enveloppe met inhoud werd aangeboden, Do afd. der S.D A.P. alhier zal 31 de zer haar 25-jarig beslaan vieren met een feeslvergadering in de Stadszaal, waarin het Kamerlid J. II. Schaper het woord zal voe ren, Hedenmorgen werd aan den Rijnshur- gerweg de heer H, van E., vroeger eigenaar van de Construcliewerkplaalsen v.h. E. van Egmond en Zn. alhier, die daar op een rij wiel reed aangereden door een tweewielig motorrijtuig met het gevolg dat hij ernstige verwondingen bekwam. O. a. werd gecon stateerd een arm on beenbreuk, terwijl tevens voor een lichte hersenschudding werd gevreesd. Dinsdag heeft het R.-K. .Vakbureau oen drukbezochte vergadering gehouden met zijn aangesloten vakbonden in verband inet het conflict in de Twentsche textiel industrie. De voorzitter, 'do heer Van Rijzcwijk, wees in zijn openingswoord er op, dat de strijd in Twente in een nieuw stadium is gekomen. Stonden oorspronkelijk, aldus spr., de vakbonden naast elkaar tegenover dc werkgevers, thans is door de sociaal democratische en syndicalistische organi saties de strijd aangebonden tegen de Ka tholieke en Protestant-Christelijke Bondei* Daarmee dient do geheelc R.-K. vakbewe ging rekening te houden en dan niet voor Twente alleen. Wij zullen ons moeten ver dedigen met alle geoorloofde middelen, nu en in do toekomst. Spr. bracht hulde aan de Twentsche Ka tholieke mannen en vrouwen cn hun hoofd bestuur voor de wijze, waarop zij voor hun overtuiging hebben gestreden. Hun hou ding was, zeide spr., van beslissendcn in vloed op het conflict. Tot Maandag gold het conflict geheel Twente, thans beperkt het zich voornamelijk tot Enschedé. Tc 01- denzaal, Hengelo, Haaksbergen, Winters wijk, Deventer cn Borno is het conflict van dc baan. Dat is het succes van dc Katho lieke en Christelijke organisatie. Het suc ces, mede ook, omdat than3 wellicht de weg gebaand is voor verder overleg met do werkgevers. Het bestuur van het R.-K. Vakbureau stond geheel achter de leiding van ,,St.- Lambcrtus" en zal in den komenden tijd met dat bestuur verder optrekken. De heer Van der Meijs, voorzitter van den R.-K. Texticlarbeidersbond, gaf daar na een uitvoerig overzicht van 'den stand van zaken. Een groot aantal hoofdbestuurders van verschillende vakbonden nam aan do dis cussies deel. Allen verklaarden het geheel eens te zijn met de gevoerde leiding en tac tiek. Verschillondo Bonden zegden staande de vergadering bedragen toe. Instemming werd betuigd met een plan van actie, ten doel hebbende om den aanval op de Kath. vakbeweging afdoende te bestrijden. O ill. zal de R.-K. vakbeweging, het orgaan van het R.-K. Vakbureau, speciaal gewijd aan het Twentsche conflict, in een oplage van 125.000 exemplaren, aan alle leden der aan gesloten organisaties, wekelijks worden verstrekt. Vervolgens zullen de autoritei ten in kennis worden gesteld met de in Enschedé plaats gehad hebbende molesta ties en bedreigingen, cn getracht zal wor den, dat een herhaling van iets 'dergelijks worde voorkomen. Indien de omstandigheden h'eï noodig Haken, zullen de besturen spoedig opnieuw worden bijeen geroepen. Men meldt, dat II. M. de Koningin op C Juni liet Mei ndert-van-der-Thyn en-monu ment in het Van-IIeutz-park te Koevorden zal onthullen. Wijlen mevr. 'de wed. J. H. van Roe lens va ndor Haer, geb. Browne, in Den Haag overleden, heeft een legaal van dui zend gulden vermaakt aan do Noord- en Zuidhollaudschc Maatschappij tot Redding van Bchijibreukelingen tc Rotterdam. Er is een stenografisch" verslag van 'de rede 'de3 burgemeesters van Enschedé ver schenen en aan de bladen uitgereikt. Woor delijk is hieruit overgenomen wat do bur gemeester over de lerreur gezegd heeft Nu wordt er van „terreur" en „molestï- lie" gesproken.- .Wanneer men zicK onbevooroordeeld te genover de felted stélt, zal men toch' moe- Het Nederlandsch Verhond van Vak- verecnigingen houdt te Amsterdam een al- gemecne vergadering, onder leiding van den heer R. Stenhuis. Aan de bestuurstafel was de plaals van den overleden penningmeester, den heer II. J. Brucns .onbezet gelaten. Een palmtak met aiironskclkcn en rouwfloers lag voor zijn plaals op tafel; ook het verbondsvaandel op het podium was met rouwfloers bedekt. Dc heer Stenhuis begon zijn openingsrede met een kort woord Ier huldiging van de nagedachtenis van Bruens. Daarna wees hij op het optreden der arbeidersregeering in Engeland en de verschuiving naar links in Frankrijk, waardoor de invloed van het socialisme belangrijk vcrslerk is. In ons land is in de vakbeweging een al gemeen verschijnsel de achteruitgang van dc ledentallen der vakcentrales. Dit geldt hel N. V. V.; dit geldt in zeker niet mindere mate de Christelijke arbeidersbeweging Het i3 geen afbeidsbclang, zoo vervolgde spre ker. dat de ontwikkeling der Christelijke arbeidersbeweging zich voortzette, omdat zij thans een gevaar is voor de arbeiders klasse; want hun leiders maken een reac tionair regeerbeleid, met veiligstelling van het militarisme, met aanvallen op het loon van het Rijkspersoneel, mogelijk. Ook hij den strijd in do lexlielinduslrie heeft de lei ding der confessioneele vakbeweging, sa menwerkend met de textielfabrikanten, om de vijfligurige werkweek in sland le houden, ons vertrouwen verspeeld. Het is goed, dat de conTessioneele vakbeweging in kracht en ledental afneemt, aldus spr., moge onze agilaliekracht lot gevolg hebben, dat haar verlies onze winst zij. De verhouding van het N. V. V. lot de overige vakcentrales besprekend, zeide de heer Slenhuis onder meer, dat een eigen af gescheiden optreden in een verbond den hoofdarbeiders geen perspectief biedt. De fusie-plannen van de kanloorhediendenor- ganisalies hebben een cn ander veranderd; een oplossing i3 mogelijk geworden in de richling van liet vormen van een hoofd- arbeidersvleugel in het N. V. V. De samen werking tusschen S. D. A. P. en N. V. V. is voor de toekomst gegarandeerd, maar elk blijft toch zijn eigen terrein behouden en eigen weg volgen, al is een scherpe geschei denheid niet mogelijk. In het bijzonder heette spreker op het congres welkom den Bond van Ned. Onder wijzers, die voor het eerst vertegenwoordigd was, en voorts begroette hij de vertegen woordigers van de geestverwante vakcen trales in België, Zweden en Duilsehland. Na deze rede deelde de heer Slenhuis medo, dal besloten is den sleun voor de tex tielarbeiders met 50 cenls (e verhoogen. De heer Vliegen, voorzitter van de S. D. A. P., begroelle vervolgens hel congres en stelde daarbij in het licht de noodzakelijk heid van samenwerking tusschen politieke partij en vakbeweging, waarbij hij er den nadruk op legde, dat de eindstrijd voor ont voogding der arbeidersklasse toch in de po- lilicko arena gestreden zal worden. De heer P. Graszman, tweede voorzitter van liet Duilscho. yakvertanid, bcgreaèle het BUITENLAND. In afwachting van de oplossingen van de crisis in Duitschland en Frankrijk. Een rede van Mc Donald over de deskan- digen-rapporten. Het antwoord van Polen aan Dnitsch- land over de behandeling der Dnitschers ia Opper-Silezie. Mc Donald beantwoordt in hat Engelscha Lagerhuis verschillende vragen. congres namens do Duilsche arbeiders en de lieer Ilansson namens liet Zweedsche vakverbond; de lieer E. D Vlamynck bracht de groeten over van de Belgische vakbeweging Aan de orde waren daarna de besprekin gen van dc jaarverslagen, het beleid van het verbondsbesluur. de redaclie van „De Strijd" en de Vakbeweging, enz. Tol adjunct-directeur van „Dc Kruis berg" is benoemd de heer W. J. van Beek, voorheen adjunct-directeur aan de opgehe ven gestichten le Alkmaar en Leeuwarden. Ds. S. J. Vogelaar, directeur van de stichting „Do Glindhorsl" Achterveld (Gld.) heelt eervol ontslag aangevraagd cn is voor nemens zich binnenkort beroepbaar le stel len in de Gerot. Kerken. In verhand met het bezoek van de Ko ningin op 21 dezer aan Tiet, organiseert de Oranjevereeniging een défilé van plaatse lijke vereenigingen, die II. M. na haar locht door de stad op liet Stadhuis zullen begroe ien. II. M. zal dit eerbeloon op het bordes van het Stadhuis gadeslaan. Op de Vee markt zullen de schoolkinderen Haar een lied toezingen. De Christelijke Vereeniging „Eben Ilaëzer" wenschl in samenwerking mei andere vereenigingen II. M. met zang tc verwelkomen. De buurt De Klom heeft, wegens de hooge koslen, van een versiering afgezien. Zij zal If. M. een bloemenhulde brengen. Te Arnhem heefl gisteren door minis ter De Visser de officieole opening plaats gehad van liet nieuwe schoolgebouw van «o nijverheidsschool voor meisjes, welke plech tigheid samen viel met het 50-jarig bestaan van de induslrie-afdeeling (de vroegere In dustrieschool voor meisjes). Bij Kon. besluit is de lieer G. V. van der Schooren, voorzitter van het bestuur der nijverheidsschool voor meisjes to Arnhem, benoemd lot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Zooals reeds is gemeld, hebben de di- reclies van dertien vi3scherij-maatschap- pijen te IJmuiden bericht gezonden, dat zij op 15 Mei voor de opvarenden der schepen de loonregeling zullen invoeren, zooals die bij de Ver. Exploitatie-Mij., de grootsle ree- derij, reeds geldende is In een gehouden vergadering van de besturen der gecombi neerde vakorganisaties werd besloten den opvarenden te adviseeren deze regeling ta aanvaarden. In een daarna gehouden leden vergadering kwamen de zeelieden echter lot de conclusie de voorstellen der rec- derijen te verwerpen. Slechl3 één derde was voor aanvaarding. Nu zullen de binnenkomende zeelieden zich ook nog uilspreken. Een zestal stoom- Ireilcrs wordt klaar gemaakt om nog (op de ouds loonregeling) naar w lo ver trekken. y?i <r» vergadering van de Kamer van Koophandel te Ulreeht is op voorslel van den heer Zuidam besloten tol instelling van een commissie, om een onderzoek in le stellen naar den omvang van den gevan- genisarbeid in Nederland en zijn gevolgen voor de Nederlandscbe industrie. In de vergadering van de classis Dordrecht van de Chr. Geref. Kerk is ter sprake gekomen een vraag van Zieriksc-e of het predikambt niet onvereenighaar is m* Kei lidmaatschap, der Tweede Kamer, D»

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1