AFDELINGEN GERZON. No. 19684. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 Mei. Tweede Blad. Anno 1924. gj buitenl. weekoverzicht. 116 NIEWE BABY ARTIEKELEN. komplete LUIERMAND-UITZETTEN, HERENSOKKEN bezoekt u ze eens UIT OE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. DE "ET PLEEGKIND VAN DRIE CELIBATAIRS. De Dcitsche verkiezingen morgen verkiezingen in Frankrijk vele moeilijk heden actie der commu- niaten. Duitschland ie de groole slag gesla- De Rijksdagverkiezangen hebben plaats In gen. «ronden. En zelden zal zoozeer- de alge- Lfjje aandacht aan den uitslag zijn ge- uhonten als ditmaal. Zou er een meerder- ujd blijven voor aanvaarding en uilvoe- aa» van de rapporten der deskundigen? ffas de groolo vraag. Die niet geheel jajdelijk beantwoord is. De midden-partijen lach, waarop hei huidige kabinet Marx- jtreéemann steunt, met welwillende mode rating der sociaal-democraten, hebben Peil veeren gelaten, speciaal Duitsche folispartij en Democraten. Het Centrum is irel iets afgebrokkeld maar kon zich toch ptaande houden En daarenboven is hel aan- aJ socialisten zoodanig gezakt, dat ternau wernood herstel der groole ooalilie zelfs een meerderheid zou geven, laai slaan de be- inodigde 2/3 meerderheid, noodig voor rrondwelswijziging jdie absoluut noodzake- ijï heet om de deskundigen-rapperten te nnnen uitvoeren. De winst is geweest voor uiterst rechts en uiterst links, al is deze vooral wat uiterst rccble betreft, niet zoo groot als van die rijlk werd gehoord. Niettemin hebben de DuiUch-nalionalen hel gebracht tot de tweede partij in sterkte en misschien zelfs Jet de eerste, zoo er een fusie lot stand komt net de negen vertegenwoordigers van den jÊdadel, hetgeen nog zoo gek niet zou zijn, lenen bet feit dat ze feitelijk bij elkaar rooien. De Volkischen liebben lang niet ge negen, waarop zij hebben gerekend, maar lere Fesledrauf-gangers zijn toch bedenke- ijk vooruitgegaan, hetgeen evenzeer geldt voor de communisten, die natuurlijk zijde lebben gesponnen van de algemeene onte vredenheid in arbeiderskringen, partij als te vormen, die slechts gedijen kan in om standigheden van alterlei terugslag en ellende. Het moge waar zijn dat de uitersten geen gemeene zaak met elkaar maken, in nega tieven zin doen zij dat echter wel, nl. voor Kever het betreft oppositie tegen de huidige I.Voering en het stelsel van het oogenblik. De uitslag der Duitsche verkiezingen is daarom niet zonder gevaar, al hoopt men bel besle, deze hoop vooral baseerend op bel geloof aan de overwinning van het ge iend versland, malgré tout Van de Volki schen on communisten is niets te verwach t-u, maar de Duiisch-nationalen.De irrste gang van zaken is, gelukkig, van dien aard, dat niet alle geloof behoeft te worden op zij gezet. De absolute afwijzing der dca- kucdigen-rapporlen heeft reeds plaats ge maakt voor een schoorvoetend: onder zekere voorwaarden valt er wel te praten. De hui dige regeering schijnt daarom te specul-ee- :n op de mogelijkheid, dat ook van die sHe wel eens oen welwillende neutrali st zou zijn te verkrijgen, hegeen voldoen- k zou zijn Eerst wanneer de oflicieele uitslag bekend nl zijn, zal een definitief oordeel zijn te vollen. Momenteel is het nog maar oen uit steken van voelhorens. Jammer genoeg volgt morgen op deze Duitsche verkiezingen de stembusuitspraak ia Frankrijk. De groote ongewisheid van va! er in Germania zal gebeuren, is na tuurlijk koren op den molen van het nalio- rale blok en Poincaré's meerderheidskansen sijn er enorm door gestegen. Een opleving van het Duifsche nationalisme zooals zich die demonstreert in den verkiezingsuitslag, ■wet noodwendig in Frankrijk een zelfde gevolg na zich sleepon. Hetgeen de Fran- •cba pers heeft geschreven kan deze mee- jjtag slechts versterken en ook Poincaré's ®l»te redevoering draagt de sporen van w.9TCnd Fransch nationalisme, alsof dat log niet groot genoeg was! F LIs daarom k vreezen, dat de moeilijk- teeep toch al niet gering te achten, op- "V'v pillen toenemen. Want dat Frankrijk w Inzien, dat evenzeer als zijn tot dusver Pvolgde politiek de beste wegbereider is Pvreesl voor hel Duitsche nationalisme, een voortzetting daarvan slechts de mannen van de revanche-idee in de kaart speelt, is niet te verwachten, naar het ons voorkomt. En toch is dat onomstootelijk zoo. Nog en kele tijden als zijn vorloopen en bij nieuwe verkiezingen hoeft rechts in Duitschland de meerderheid, alle waarschuwingen ten spijt. Het zijn de Fransche verkiezingen, die thans het beletset vormen voor een voortzet ting van het werk der deskundigen. Voor en aleer toch otficieel vaststaat of Poincaré aan hel roer zal blijven al twijfelt daaraan bijkans niemand is er geen sprake van een conferentie tusschen den I'ranschen premier en Mc. Donald, waartoe hel eens moet komen en waartoe de Belgen als weg-beredders optreden. Niets is er eigen lijk bekend geworden over het bezoek van Theunis en Hymans aan Engeland en de diverse gissingen missen iederen onder grond van betrouwbaarheid. Poincaré is echter op de hoogte gebracht van de gehouden besprekingen en weet dus, hoe dicht Engeland en België elkaar zijn genaderd. Opvallend is, boe overal een herleving van oommunislische aclie merkbaar wordt In Frankrijk voor de verkiezingen, is dal eenvoudig, al zoeken zij daar hun kracht in minder voor de hand liggenden maatregelen als het afrossen van tegencandidaten. Maar verder ziet men ze wroeten in België, waar ze een korte, mislukte staking provoceerden in liet mijnbekken van Charleroi, in Noor wegen, en vooral in Duitschland, waar een vruchtbare bodem voor hen i3 te vinden in het gerezen mijnconflict door gansch het land. De arbeiders willen slechts 7 uur wer ken ais regel mei een De uur als overuur daarnaast, zoo dat noodig is. De mijneige naars houden vast aan den 8-urigen werk dag en de uitspraak van de bemiddelings- eoramijsie is in hun voordeel. De arbeid ligl nu bijkans geheel stil, doch de voorra den zijn van dien aard, dat de staking zich in volle zwaarte wed niet direct zal doen ge voelen. En voor een staJrrng van langen duur schijnen de kansen ontoereikend. Ten zij Moskou. Weliswaar mag sovjet-Rusland officieel geen steun verleenen, daar de betrekkingen met Duitschland immers normaal zijn, doch daaraan stoort het zich weinig. Dat Is ook gebleken bij de huiszoeking in de handels- afdeeling der Russen te Berlijn naar een ontvluchten gevangene, toen massa's propa ganda werden gevonden. Deze huiszoeking heeft echter tengevolge gehad, dat tusschen beide landen een kwestie is gerezen, die weliswaar niet lot een breuk zal leiden, maar toch de stemming danig zal beïnvloe den. Ka neon onrechtvaardige zaak door exterritorialiteit worden gedekt, daar komt het op neer. Inlus3chen zullen de Duitsche communis ten met een en ander hun voordeel wel weer trachten te doen. 't Is een pracht van een interpellatie-onderwerp, zoodra de Rijks dag bijeenkomt. RECLAME. DE EINDELOOZE IAAK TAN TROUWEN. Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rusl, die zij kan nemen, is slechts een onderbreking van haar nooit eindigende taak. Dit is te betreuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan verloonen zich urine- stoornissen zenuwachligheid prikkelbaar heid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloosheid, bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet v/orden gevonden voor rust en voor ontspan ning buitenshuis. Voorkom zoodoende de ontwikkeling van rheumatiek, waterzucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasont steking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet, lot de vermoeide nieren uilgepul zijn. Neem een verstandige leef wijze aan en vertrouw hel herstellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogistza- kon A f 1.76 per flacon (geel étiket met zwarten opdruk)". 1513 RECLAME. 1554 Alphen. Te Aarlanderveen ie de heer D. v. Leeuwen Rzn. overleden. In leven was hij lid van den gemeenteraad alwaar hij de Anti-Rev. partij vertegenwoordigde. Ter vervulling der ontstane vacature zal de heer F. L v. Muiswinket hem als zoodanig op volgen. Gisteravond was de 14-jarige J. de B. achter op een autobus geklommen. Hij had het ongeluk biervan af te vallen, ten ge volge waarvan hij in bewusleloozen toe stand werd opgenomen. Gekneusd aan hoofd en handen moest hij onder doktersbe handeling gesteld worden. Voor het eindexamen 5-jarigen cursus M. S. G. slaagde onze plaatsgenoot de heer W. T. van Beek. Van 19 tot en met 24 Juni zulten de eindexamen8 der Chr. H. B. S. alhier wor den afgenomen. Als deskundigen zulten fungeeren de heeren ir. C. B. Biezens, hoogl. Teclin. Hoogeschool, dr. R. Slissingb, hoogl. Gem. Universiteit te Amsterdam, dr. H. E. van Gelder, dir. Gem. Dienst van Kunst en Wetensch., Den Haag, dr. F. J. Krop, Ned.- Herv. pred. te Rotterdam. Kerke I. bericht. Ned.-Herv. Kerk, Julianaslraat, Zondag v.ui. tien uur ds. N. G. Veldhoen en n.m. zeven uur d8. de Bruin. Geref. Kerk, Raadhuisstraat, Zondag v.m. tien uur en n.m. zes uur de heer Nauta. Burgert. Stand. Bevallen: J. Rodenburg geb. v. BerkeL D. J. Koe- lewijn geb. de Graaf, D. C. G. Wijfje, geb. Jongeneet, D. A. Hendriks geb. yen Gils, Z. J. Lagendijk geb. Heijneman, Z. D. Domburg geb. Meerveld, Z. L. v. Klaveren geb. Nagtegaal, Z. J. Beuk geb. Bruines, Z. C. N. Verweij, geb. Spek, D. Gehuwd: J. Habben Jansen jm. 42 j. en D. Visser wed. van G. de Jong 39 j. Th. V. d. Kraan jm.-30 j. en N. van Wagenin- gen jd. 22 j. A. Houtman jm. 20 j. en P. Tijsterman jd. 20 j. F. Bloos wedn. 68 j. en H. Burggraaf jd. 46 j. J. Kranenburg jm. 25 j. en W. Broekhuizen jd. 23 j. Overleden: S. C. Rijlaarsdam, cchlgen. van J. van Zwieten 49 j. T. Meerveld echlgen. van A. Wolswijk 27 j. J. L. Kal, echlgen. van Ch. E. Versteeg 63 j. (over!, te Leiden). M. Voorbij, wedn. van A. H. v. Donk 78 j. Hazerswonde. Tot kerkmeester van het R.-K. Kerkbestuur op het dorp is herbe noemd de heer P. Mourils en tot lid van het R.-K. Armbestuur, de heer A. P. Ileijker. Op do in café Boers gehouden veiling werden aangevoerd 13.744 eieren. Prijs kip eieren f 6.30—f 6.75. Eendeieren f 5.85 f 6.05, alles per 100 sluks Hanen f 1 f 2.05 per stuk. Kippen f 0.36 per stuk. Konijnen f 2.35f 2.50 per stuk. Kjerkel. bericht, voor Zondag Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur d3. Luu- ring. nam. halfacht ds. Hondcrs, van Zoe- terwoude. Geref. Kerk, voorm. halfelf en nam half acht ds. van Ilerksen, van Hillegom. Wonbrngge. Naar wij vernemen zal de heor T. van Rijn alhier voor zijn benoe ming tot lid van den raad bedanken. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, vm. tien uur on 's avonds halfacht ds. Kijue. Geref. Kerk, voorm. tien uur en 's avonds halfzeven ds. Le Coinlre. Burger 1. Stand. Geboren: Johan Leo, Z. v. F. Blom en M van Eijk. Hendrikus Maltheus, Z. v. G. L. v. Rijn en M. Verdegaal. Ingetje, D. r. R. van Egmond en M. van Harten. Gehuwd: A. Verboon jm. 31 j. en A. van Soest jd. 32 j. J. C. A Wisse jm. 25 j. en G. J. Hillebrand jd. 24 j. Zwammerdam. Ten nadeele van den klompenmaker H. alhier i3 een dames-rij wiel ontvreemd. Een heerenfiets, die in de- dezelfde schuur was geborgen, doch niet meer zoo nieuw was, is blijven staan. Tot voorlezer bij de Ned.-Herv. Kerk alhier is benoemd de heer D. H. de Liefde, hoofd der Ned.-Herv. School. K er k el. bericht Ned.-Herv. Kerk, v.m. 10 en 's avonds 7 uur, ds. J. J. Klools. Geref. Kerk, v.m. 10 en 's avonds 7 uur, de heer M. den Boer, candidaat a. d. Vrije Universiteit te Amsterdam. Burger 1. Stand. Geboren: Teunis. Z. van Jan Lammere en Annetje Veldhuizen. Haarlemmermeer. Tol pastoor bij de R.-K. kerk te Nieuw-Vennep is benoemd de zeereerw. heer A. C. van den Berg. Hillegom. Kerke I. bericht voor morgen. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 3 uur ds. van Bemmel (Jeugd- kerk). Ger. Kerk: voorm. 10 uur dienst des woords; nam. 67' uur ds. Wielinga van Hoofddorp. Chr. Ger. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 6 uur ds. Zwiep. Ned. Prot. Bond: yoorm. 10.30 ds. D. Drij ver van Haarlem. Katwijk. Bu.rgerl. Stand. Geboren: Teuna, D. v. J. Zwanenburg en P. van der Plas. Jan. Z. v. A. L. Roose- krans en G. Zoet. Anna, D. v. H. Rem- melzwaal en A. van Velzen. Pieter, Z. v. G. C. Brussee en S. van Kralingen. Janna, D. v. S. P. Burgerhout en J. Brussee. Daniël Pieter Abraham, Z. v. G. Meijer en S. Haamke. Overleden: Elizabeth de Vogel 04 j., wed. van Dirk de Voogd. Huibertje van der Plas, 71 j., echlgen. v. P. v. d. Plas. Ondertrouwd: Corn, van der Spek en Corr.a. Wilba, Prasser A. van der Plas cn H. de Jong. A. van der Bent en M. v. d. Oever. G. Heemskerk en A. P. Heems kerk. Gehuwd: Lecndert Klok en Lcenlje van der Plas. Pieter Schaap en Johanna van Duijvenbode. Arie Messemaker en Lena van der Plas. Jacobus van Rijn cn Cor nelia Ros. Gemeenteraad. Gisteravond kwam de gemeenteraad in openbare zitting bijeen. Aanwezig 14 leden. Afwezig met kennis geving de heer Meerburg. Voorzitter de heer De Waal Malefijt, bur gemeester, die de vergadering opende met gebed. Na eenige opmerkingen van den heer Wouda, over de notulen, naar aanleiding, waarvan deze werden gewijzigd, worden zij vastgesteld. Er was een groot aantal stukken ingeko men, waaronder oen schrijven van Ged. Slaten, waarin dit College mededeel! dat de goedkeuring inzake de beslemming der ge meenteschool aan de Commandeurslaan tot bijzondere Chr. school, is aangehouden; een schrijven van heizelfde College betref fende de vergoeding voor leerlingen, welke hot gymnasium, do H. B. S. voor Jongens en die voor Meisjes te Leiden hebben bezocht. Voor de leerlingen die hot Gymnasium heb ben bezocht moet betaald worden f 189.13 per leerling, voor die welke de H. B. S. voor Jongens en Meisjes bezochten resp. f 148.57 en f 179.77 in totaal rond f 1256. Verder moet de gemeente nog betalen voor een leerling, uit deze gemeente, die de Kunst academie te Rotterdam bezocht, een bedrag van f 103. De Chr. H. B. S. te Lolden ont- vaugt niets, merkte de voorzitter op. De gemeente Katwijk ontvangt echter ook oenige vergoeding voor de leerlingen, die uit Rijnsbur» de Ambachts-teekenschoot bezoeken. De heer Van longeren vroeg nog oeus of er niets ain te doen is, dal do gemeente deze zware offers brengt vragende aldus naar d >- bekenden weg. De zaak was al reeds in de Kamer aan de orde geweest merkte de voorzitter op. Ook was ingekomen een adres van de houders van kiosken on tentjes aan liet strand, houdende het verzoek om terug te komen op het besluit dat des Zondags deze gelegen! len moeien worden gesloten in zoover i >t zij mogen worden geopend zijn na de voormiddaggodsdienstoefeningen. Het praeadvies van B. en W. luidde dit adres voor kennisgeving aan te nemen, om dat, zooals de voorzitter opmerkte, de des- betre.'f- do regeling nog niet eens aan de praolijl: is getoetst. De hamer was reeds gevallen, toen de heer Wouda, die zooale hij erkende, zeif tot het b h! bad medegewerkt, in overweging gaf bij wijze van overgang het verzoek voor het a.s izoen toe te slaan. Hot is hem ge- bleker J de menschen veol schade zullen lijden. De voorzitter meende dat de heer Wouda dan maar een voorstel moest indienen. Dc heer Wouda ontving geen steun uit de ver gadering Voordat met de agenda werd begonnen beantwoordde de voorzitter nog enkele vra gen in de vorige vergadering door de heeren Van Tongeren, II. Parlevliet en Van Duyn gedaan. Tot commissieleden voor hel nazien der bedrijfsrekening werden door den voorzitter aangewezen de heeren Van Walsem, Meer burg en W. van Beelen Cz.; idem voor het nazien der rekening van het grondbedrijf de heeren Van Walsem, Grimbergen en W. van Beelen Cz.: idem voor de geroeenlerekening de heeren Van der Perk, Van Leeuwen en Van Beelen Wz. Zonder discussie en hoofdelijke stemming werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten tot aanvrage van een rijks- voorschot ingevolge art. 103 der L. O. wc. Na een enkele opmerking van den heer Parlevliet aan de N. V. Maatschappij voor Vischhandel te Katwijk aan Zee een op slagplaats aldaar te verhuren voor een be drag van f 400 per jaar overeenkomstig bet voorstel van B. en W. Eveneens werd zonder hoofdelijke stem ming besloten, lot verkoop voor den bouw van huizen in de gemeente voor f 4 per vierk. Meter. De heer Grimbergen, vroeg naar de daar bij geldende voorwaarden, die, zooals do "Voorzitter opmerkte overeenkomen met do steods daarvoor geldende bepalingen. Daarna werd een voorstel van B, en W. in bespreking gebracht tot het maken van, een rijwiel- en voetgangersparf'aan den Caliooweg tusschen Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn. Aan den eenen kant zal het rijwielpad komen, in het midden het rijluigverkeer geleid worden cn aan den huizenkant het voetpad. B. en W. willen streng laten toezien dat aan den huizenkant geen motorrijtuigen passeerem tor voorko ming van ongelukken. De heer Van der Swan vroeg of het wel toegelaten zou worden den weg over te Ble ken waardoor men op een feitelijk verbo den terrein zou kunnen komen, (gelach). De voorzitter antwoordde bevestigend. Op kruispunten zulten de menschen door bor den aan de regeling herinnerd worden. Nadat dit voorstel zonder hoofdelijke stemming was aangenomen, werd ook een nieuwe strafverordening te dezer zake vast gesteld waardoor de thans geldende, die van 1919 dateert, zal komen te vervallen. De heer Van Tongeren geefl in overwo ging de politie op te dragen in den eersten tijd iets door de vingors te zien, waarna de voorzitter er aan herinnerde dal er behoor lijke aanwijzingen aanwezig zijn. Atenu werd voorgesteld oen wijziging in de verordening, regelende dc levering van electriciteit, hier op neerkomde, dat de stroom voor lichtvoorziening 3 cent per KW. U. wordt verlaagd, het overige stroom- Gejuthoriseerde vertaliog naar het ^ïelsch van E. PHILIPSOPPENHEIM, door Mevrouw v. d. W. (Nadruk verboden). ié' foolste'on3' aaiï Jsol)el- Z°S haar, dat de ifferine S' me-eSx bewonderenswaardige op- loïï ilep Tl"™ Trouw ooit heeft ge- deed de hare was, toen zij afstand Dpdat zij f .eif!?n dochter. Zeg haar dat, toor j ln haar later leven nimmer alma A?°e<ler hehoeft te schamen. Ik Lilian,] nJCr ^ar E.cwaakt, maar op ePn bij ont m han ik er in berusten, om 'hats aan U erzÖ'e te houden en mijn s„an vriei>dcn af te staan." ■ja aiciae. veriS/T^re.S''' zoide h|i" "u heeft •el ver!Ih fokkende dingen omtrent Iso- Nuokf-n. nT ons over het verleden ton n-r 1 'aar over de toekomst heeft u fi naar Is he' U'V wensch, dat ■>t>el dc Sn u? terugkeert of moet zij FeureTrnn L c?s bl'iven?" fe gelaat v/n aAfl^ur onderzoekend aan. 'vinding u f i°ngen was rood van Vfoonhjke o'r.vnfi 6fn poging om zijo -f doet I®"' te"rbergen. 1 de vraag, die ik mijzelf her haaldelijk heb gesteld. Isobels plaats is op Waldenburg cn toch zijn er vele en ern stige redenen, waarom ik er tegen op zie, dat zij daarheen gaat. De Koning is een oud man, het Hof wordt geregeerd door de Aartshertogin, een harde, gewelenlooze vrouw. Zij hoeft reeds op verschillende ma nieren getracht het kind ia haar macht te krijgen. De gedachte, dat zij daar alleen en zonder vrienden zou zijn, beangstigt mij. Haar moeder sprak mij daarover op haar sterfbed. Zij huiverde steeds bij de gedachte, dat zelfs de schaduw van dien vreesel ijken laster, die op haar eigen leven drukte, een enkel oogenblik dal van Isobel zou verduis teren. Ik geloof, wanneer zij op dit oogen blik hier was, dat zij het aan Isobel zou overlaten, om een beslissing te nemen. En dat moeten wij, naar mijn meening, ook doen." Arthur slond op. Hij keek ongeduldig. ..Monsieur Feurgères," zeide hij, „ik heb Iscibei lief. Geef haar aan mij en ik zal ver der voor haar zorgen Ik ben niel rijk, maar ik zal haar een thuis geven. Zij is te oud, om langer hier Ic blijven. Ik zal haar ge lukkig maken. Heusoh, dal zai ik." Monsieur Feurgères, zweeg een oogen blik. Op zijn gezicht was niets te lezen. „En Isobel?" vroeg hij ten laatsle. „Ik heb nog niet met haar gesproken. Er is tusschen ons, mannen, een afspraak, dat wij, zoo wij haar liefhadden, zouden zwij gen, zoolang zij onder onze hoede is." Monsieur Feurgères richtte zich tot mij. „Dal lijkt mij oen afspraak, door u voor gesteld, Arnold Greatson," zeide hij. „Wat moet ik aan uw vriend antwoorden?" „Het is," zeide ik, „aan Isobel om te be slissen. Dit is weer een ander punt, dat aan haar oordeel moet worden onderworpen. U zegt, dat u morgen naar St.-Peteraburg ver trekt. Wilt u haar nog spreken?" Hij schudde zijn hoofd. Zijn lippen tril den; uit zijn oogon 9prak een oogenblik een innig verlangen. „Ik wil haar niet meer zien," zeide hij; „het is verstandiger, dat ik het -niet doe. In dien zij mocht besluiten naar Waldenburg te gaan, dan is het beter, dat zij mij zoo min mogelijk ziet. Ik maak geen aahspraak op de voogdij over haar. Haar moeders eenige wensch was, dat aan haar de geheele geschiedenis zou, worden verteld, zoodra zij haar tegenwoordigen leeftijd had bereikt, en tevens dat zij moet doen, wat zij het beste acht. Deze opdracht geef ik aan u," ver volgde hij, met een blik naar mij, „en ik weet, dat u dien wensch zult volbrengen. Ik zal u mijn adre3 geven, voor het geval u mij om de een of andere reden noodig mocht hebben." Hij stond op om te vertrekken. Arthur hield hem tegen „Als Isobel mij wil hebben," zeide hij, „heeft u er geen bezwaar tegen?" „Isobel moet haar eigen keuze doen," ant woordde hij. „Daarop wil ik niet den min sten invloed oefenen en indien de een of andere beslissing moeit genomen worden, dient u zich tot mijnheer Greatson te wen den." Arthur keek mij even aan, doch wendde zich daarna weer tot monsieur Feurgères. „Of u daarop al dan niet eenige aan spraak maakt, in werkelijkheid is u haar voogd en niet Arnold. Ik zal haar zeggen, dat u haar vrij laat in haar keuze." „Br heb alles gezegd, wat ik te zeggeu had." antwoordde monsieur Feurgères. „Al leen nog dit tot u, mijnheer Grealson; u kunt er nu niet langer eenig bezwaar tegen hebben, om het geld te gebruiken, dat op Isobels naam bij de London en Westminster Bank staat U zult bemerken, dat hel be drag, waarover zij jaarlijks kan beschikken, is verhoogd. Isobel zal vrij goed bezorgd zijn, want ik zal haar alles nalaten, wat ik bezit, met uilzondering van een legaat." Zonder verder iets te zeggen ging hij heen. Hij had zoo duidelijk zijn wensch te ken nen gegeven, om be vertrekken, dal geen van ons allen hem terughield. Daarna keken wij elkaar aan. „Morgen," zeide Mab'ane, „moet je alles aan Isobel vertellen „Waarom vanavond niet?" vroeg Arthur. „Waarom vanavond niel?" vroeg Isobels lieve stem. „Als er ten minste nog iets te vertellen overblijft." Wij waren allen als door den bliksem ge troffen, toen zij binnenkwam van achter het scherm voor de deur van haar kamer. Een blik op haar gezicht bewees ons, dat zij alles had gehoord. Zij had betraande oogen. „Ik hoorde mijn naam noemen," zeide zij. „De deur stond ojien en daarom kon ik ge makkelijk binnenkomen. En ik ben er blij om, dat ik het deed Ik had het recht om alles te weten, wat ik hoonde. Hoe meet ik over alles nadenk, des te minder begrijpe lijk mij alles is." „Heb Je alles gehoord, Isobel?" riep Ar thur uit. „Alles! Ik dank jullie allen voor hetgeen jullie voor mij deedt. Morgen zal ik waar schijnlijk beter over alles kunnen oordee- len." „Juisl, Isobel," zeide Allan „Je moet over belangrijke dingen eon beslissing nemen en daarom moet je eerst rustig over alles na denken. Neem dus geen haaslige besluiten Arthur ging naar haar loe. „Wil je mij een hand geven, Isobel?" Zij deed het werktuiglijk. Hij bracht haar hand aan zijn lippen. Daarmede gaf hij le kennen, wat er in hem omging. Ik sloeg haar aandachtig gade en dat deed ook Allan. Maar op haar gezicht wa3 niets te lezen. Zij gaf ons een hand en ging heen. Arthur nam zijn hoed. Hij waa zenuw achtig en niet op zijn gemak. „Morgenochtend kom ik vroeg hier," zeide hij. „Ik hoop, dat jullie mij zult toeslaan om Isobel to zien „Natuurlijk," antwoordde ik. „Zooals de zaken nu staan, behoef je niet weg te gaan, tenzij je dat wcnscht. Je kamer is nog teeg. Onze overeenkomst is ten einde. Blijf, als je wilt." Hij aarzelde een oogenblik en wierp zijn hoed weer op de tafel. Hij viel in een stoel neer en bedekte zijn gezicht met zijn han den. „Ik ben onhebbelijk geweest, dat weet ikl" snikte hij. „Ik kan het niet helpen. Isobel is alies voor mij Jullie kunt dat niet begrijpen, hoeveet ik van baar houd." Ik legde mijn hand op zijn schouder on trachtte een bemoedigenden loon aan te slaan. „Schep moed, Arthurl Je kansen zijn nog niet verkeken. Maak je nog geen zorgen." Arthur schudde moedeloos het hoofd. „Ik geloof," aeide hij, „dat zij naar Wal denburg zal gaan." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5