Kinderen Honig's 13683. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 Mei. Tweede Blad. Anno I9Z4. TWEEDE KAMER. Puddingen GEMENGD NIEUWS. Begrafenis-Onderneming KEEREWEER FEUILLETON. 'ET PLEEGKIND VAN DE ORIE CELIBATAIRS. Vervolg van gisteren). Motor- en Rijwielwet. Voortgegaan wordt met de behandeling r wijziging van de Motor- en Rijwielwet. Art 17. De heer VAN BRA AM BEEK. (S.-D.) enscbt den leeftijd van 16 op 13 to bren- voor het verkrijgen van een rijbewijs. De minister van Waterstaat, de heer SWAAY, heeft bezwaar, dat jongelui n 16—18 jaar zelfs niet met een motor- el mogen rijden. De stemming heeft straks plaats. De heer VAN BRAAMBEEK (S.-D.) rdedigt thans een amendemeD' om aan artikel toe te voegen een nieuw lid htcr 40, luidende als volgt: [o. aan hem, die ook als bestuurder 5nscht op te treden van andere motorrij- igen dan die, welke uitsluitend worden bruikt ten behoeve van vervoer voor den genaar en die bij zijn aanvrage niet over- rt een verklaring afgegeven door daar- door ons in elke provincie aan te wy- ambtenaren, waaruit blijkt, dat aan- ager bij een onder toezicht van een dc- ambtenaren gemaakte proefrit heeft toond voldoende vaardigheid tc bezitten het behoorlijk besturen van een motor- tuig. Voor bet afleggen van een proefrit is i bedrag van f 10 aan de Staatskas ver- luldigd. De heer v. d. WAERDEN (S.-D.) acht it gewensoht een sub-amendement voor stellen op dit amendement, bepalende, t alle chauffeur-s, dus ook van partiou- irc auto's, onder de verpliothtinjr van een oefrit vallen. De heer VAN SASSE VAN 1JSSELT i-K.) steunt bet subamendement gaar. Uit hetgeen hij uit zijn ervaring als chter weet, bleek de noodzakelijkheid or Het is altijd onbekwaamheid in het atiffepren. die oorzaak is van ongeluk- De beer DltESSELHUYS ,V.-B.) vreest een, dat vele ambtenaren voor den proef- 1 noodig zullen zijn. Is het niet mogelijk bezit van bijzondere diploma's gelijk stellen en voorts met particulieren de geling van den proefrit te treffen. Spr ndt daarom het amendement-Van Rave- eyn beter, dat de regeering meer vrij over de regeling. »e MINISTER zegt, dat do zuoht tot lfbchoud voldoende zal zijn, om ieder te en zorgen, behoorlijk te kunnen bcstu- Eischt men een bewijs van bekwoam- iid dan schiet men er niet mee op. Het mt baast niet voor dat iemand bestuurt, het niet goed kan. Heel andere eigen- ibappen zijn noodig om in oen gevaarlijk anient tegenwoordigheid van geest te be nden. Daarvoor helren "een diploma's kan de financieele ge.olgen niet over- l van do instelling van een diploma. De minister stelt een wijziging voor, kdat jongelui van 1(318 jaar motorrij den zullen mogen berijden met geen ooterc snelheid dan de minister bepalen eerste amendement-Van Braambeek daardoor vervallen. Het Bub-amendement-v. d. Waerden rdt aangenomen met 40 tegen 37 stera- ien. Het amendement-Van Braambeek (ver- ichte proefrit voor allen, die ohaufteeren) ordfc aangenomen met 50 tegen 30 stem- beor VAN SASSE VAN IJS SE LT .-L) verdedigt een nieuw artikel 25bis, idende: De eigenaar of houder van een motorrij- Bg die het doet of laat rijden is aan- 'rskelijk voar alle sohade van een ooge- door botsing, aan- of inrijding met dat jhiig op de wegen, veroorzaakt aan door era niet vervoerde personen on goederen, m ware die schade aan overmaoht of aan huid an den benadeelde mooht te wij- zijn De bedoeling is, dat de eigenaar aan- >T&kolijk zal zijn voor schade, tenzij bewe- ceu kan worden, dat hij geen flchuld heeft. Al geldt daarbij het publiekrecht, eoo kan dit toch geen bezwaar opleveren om bij ai# wetsontwerp ook te regelen de oivielrechie- lijke aansprakelijkheid voor schaden, aan het publiek veroorzaakt door ongevallen, door moborrij tuigen towoeggobraohfc, even min als zulks het geval was bij het maken der spoor-, looaalspoor- en tramwegwet, toen daarbij geregeld werd de civielrechte lijke aansprakelijkheid voor schade toege bracht aan passagiers en vrachtgoederen. Zou de regeling moeten plaats hebben bij een herziening van het Burgerlijk Wetboek, zooals de regeering blijkens haar Memorie van Antwoord schijnt te wensaheo, dan zal daarvan wel nimmer iets komen, om dat zoo'n speciale regeling daarin niet op haar plaats is. Het is thans het psyobolo- gisoh moment om deze aangelegenheid te regelen en men mag dat daarom niet onge bruikt laten voorbijgaan. De heer VAN SOHAICK (R.-K.) betoogt dat de bewijslast niet omgekeerd moet worden. Het is de vraag wie schuld heeft en daarvan dient te worden uitgegaan. Do heer VAN RAPPARD (V.-B.) verde digt het amendement. Hij acht een motor rijtuig een ,,gevaarzettend" element. Vol gens de bestaande wet kan de benadeelde nooit de sohnld van den motorrijder bewij zen De heer VAN KA VESTE YN 'i Fr.) is ook vóór het amendement. Minister VAN HEEMSKERK gevoelt iets voor het amendement, dat uitgaat vau de gevaren-theorie. De auto's leveren ge vaar op even als de fietsen. Is echter do kwestie wel incidenteel te regelen? Moet nu een grens aan het schadevergoedings bedrag worden gestold Of moet men te- rugkeeren tot het gemeene recht, dat de schuld moet worden aangetoond? Spr. ge voeld meer voor een uitvoerige regeling waarin de gevallen, die zich kuanen voor doen, worden geregeld. De heer VAN SASSE VAN YSSELT (R.-K.) wijzigt zijn amendement De behandeling wordt echter uitgesteld, opdat de Kamer kan kennis nemen van het gewijzigde amendement. De heer VISSCHER (A.-R.) wenscht te schrappen de bepaling, dat geen vervoor van auto's waaromtrent men een nader on derzoek wenscht in te stellen, verplichtend is voor de chauffeurs. Het gevaar dat arge- loozo auto-bestuurders in de val worden gelokt wordt door deze bepaling te groot gemaakt. De MINISTER heeft bezwaar tegen schrapping van dit artikel. Als deze be- bovocgdheid niet wordt verleend zal het niet mogelijk zijn de feiten precies te con stateeren. Midden op den weg blijven staan kan vaak onmogelijk zijn, zoodat de auto verplaatst moet worden. De heer VISSCHER (A.-R.) trekt het amendement in. De hoer VAN RAPPARD (V.-B.) verde digt een amendement om de boete op over tredingen van verschillende bepalingen van f 300 op f 1000 te brengen. Het amendement wordt aangenomen. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG CO.-H.) wenscht den maximumtijd gedu rende welken een rijbewijs kan worden in getrokken, van één of vijf jaar te brengen. De MINISTER ontraadt dit omdat bij recidive niet hooger dan tot twee jaar kan worden gegaan. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.-H.) trekt het amendement in. De heer KRUGER (C.-H.) licht een amendement toe om in artikel 35 ook bouwkundigen" in te voegen bij de op somming van hen die overtredingen kunnen constateeren. De MINISTER acht dit ongewenscht, om dat niet zeker is dat al deze personen de geschiktheid voor opsporingsambtenaren bezitten. Het punt wordt aangehouden, omdat do Commissie van Rapporteurs een sub-amen dement wenscht in te dienen. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag één uur. RECLAME. houden in den regel veel van pudding. Honlg's - Puddingen worden be reid in verschillende soor ten en smaken. Er is elck wat wils. De meeste kin deren vinden Honig't Puddingen lekker. Vraagl daarom Uw winkelier Gefabriceerd met Honlg's Moirena; 1450 Men eohrijft ons uit Hille- gom: De geheele week was het bezoek aan de bloembillenvelden, het weer in aanmer king genomen, vrij groot. Gepaaseerdon Zondag ia vermoedelijk de drukste dag van den bloeitijd geweest, want togen Zondag a.s. zullen er zeer zeker niet zoo veel bceoekers komen. Men verkiest im mers het liefst de hyacinten te zien en deze raken voor de meerderheid afgedaan, d.w.z. afgesneden. Toch is er nog veel te zien, want de naroissen en ornatissen (wit met geel hart) kleuren thans nog de vel den, terwijl bovendien de tulpen in massa bloeien. De tulpen trekken elk jaar meer de belangstelling van den vreemdeling en i daarom kan aanstaande Zondag bij goed 1 weer de tulpen-Zondag worden. Voorts wordt ons uit Amsterdam gemeld: Zondag 11 Mei a.s. zal wederom, evenals verleden Zondag, een extra-trein ten ge lieve van het bezoek aan de bollenvelden loopen. Deze trein vertrekt van het Cen traalstation te Amsterdam om 11.45 v.m en komt in Haarlem om 12.04 n.m. aan, welke aansluiting geeft op trein 357 in de richting Hillegom, Lisse, Leiden. Voor den terugkeer der bezoekers zal aansluitende op trein 864 uit de richting Leiden—Lisse— Hillegom, welke trein te 5 uur n.m. to Haarlem aankomt, een extra-trein loopen, welke uit Haarlem vertrekt om 5.05 n.m en welke om 5.24 n.m. te Ams^vdam aan komt. Gistermiddag werd op de a 1- gemeone begraafplaats tc Nieuw-Vennep onder groote belangstelling ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den 17- fr.igen knaap Trietor Tatcs, die bij de al daar Zondagavond plaats gehad hebbende ernstige vechtpartij door een messteek doodelijk werd getroffen. De kist werd door leden van de Jongclingsvereeniging graf waarts gedragen. Dc voorzitter van deze Vereeniging hield een rede, sprak een waarschuwend woord tot de kameraden van den verslagene en hoopte dat deze zoo diep tragische geschiedenis oen les voor hen moge zijn om toch vooral op het goede pad te blijven. Ds. Van Beem richt te hierna nog eonige woorden van troost en bemoediging t-ot de familie. Woensdagavond verliet het 10-jarig zoontje van den heer P. R., te Aalsmeer, met zijn pas nieuwe fiets do ouderlijke woning, om zich wat te gaan oefenen. Toen het ventje niet terugkeerde, ging de vader, ongerust geworden, op on derzoek uit. Na een poosje geaooht te heb ben, zag hij tot zyn grooten eohrik, dat zijn kind in een sloot wie geraakt. Direct werden pogingen tot redding aangewend, doch de levensgeesten bleken reeds gewe ken te zijn. Ook de onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood consta teeren. Naar wij vernemen Is het Woensdagmorgen le Haarlemmermeer uit de Ringvaart nalij Halfweg opgehaald lijk van een manspersoon herkend als te zijn dat van den heer H. A. Elias, oud 52 jaren, gymnastiekleraar aan de n. B. S. en secre taris van het Ned. Gymnasliekverbond, wo nende te Amsterdam, van wiens vermis sing dezer dagen in de dagbladen werd mel ding gemaakt. Hot stoffelijk overschot zal te Amsterdam ter aarde worden besteld. Het strand tusscheh Scheve- ningen en-Katwijk zal op Maandag 12 en Dinsdag 13 Mei a.s. van half twaalf tot half drie onveilig zijn wegens schieten met ge schut, en van Scheveningen tot Wassenaar- sche Slag op Donderdag 15 Mei van elf uur tot half drie. De eerstvolgende uitzen- ding van preeken uit de Gcref. kerk te Bloe- mendaal is, naar de „Opr. Haarl. Crt." me dedeelt, vastgesteld op Zondag 11 Mei e.k. om tien en vijf uur. Er is reeds schriftelijke vergunning van de Regeering voor geko men. Men is druk bezig aan de verbetering der uitzendingsinslallalie. Op het Parkschou ff burg terrein te Amsterdam kwamen gistermid dag een paar honderd werkloozcn voor het meerendeel jongemannen bijeen. Eenige sprekers voerden het woord. Vervol gens trok men in groepjes naar hel Stad huis. De zijde, waaraan het gebouw gelegen is, was door de politie afgezet, terwijl in den omtrek door ruiters en voetagenten gesur veilleerd werd. Eenige werkloozen gaven op een der kamers een adres af, waarin hun 1 standpunt werd uileen gezet. Langzamer hand slonk de belangstelling. UitLangendijk meldlmcn: Door de koude zijn de groenten cn aard appelen zeer achter. Uien en wortelen, die soms in de eerste helft van Mei al flink zijn opgeschoten, staan nog maar even boven den grond. De vroege aardappelen zullen, als er niet spoedig standvastig warmer weer komt dit jaar zeer laat zijn. I De rabarber, die gedurende dc laatste ja- I ren in deze tuinbouwstreek zoo veelvuldig werd verbouwd, dat afzonderlijke rabarber- veilingen werden ingesteld, beteekent dit jaar heel weinig. Er zijn maar enkele tuin bouwers ,die deze groente hebben verbouwd, zoodat er van handel op het buitenland geen sprake is. Wat or wordt aangevoerd, wordt gekocht voor de groote steden. Daar het herhaaldelijk voorkomt, dat vergeefsche reizen naar hel Muiderslot worden gemaakt, omdat men er op een tijdstip aanklopt, waarop dit histo- i risclie verblijf van Hugo de Groot is geslo ten, brengen wij in herinnering, dat de uren van openstelling zijn: Van 1 Juni t e. m. Sept. van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Van 1 October t. e. m. Mei van 10 uur v.ra. tol 4 uur n.m. Op Zon- en feestdagen van 1 tot 6 n.m. gedurende de zomermaanden, 's Win ters van 1 tot 4 n.m. Nieuwjaarsdag is het slot gesloten. Dc zes groote lam meren mar k- len te Den Burg, op Texel, zullen worden ge houden op 19 en 26 Mei, cn op 2, 9, 16 en 23 Juni. Men sohrijffc uit Barneveld: Nog nooit zijn in Mei uiilke boage prijzen voor do eieren besteed, als thans het go- val i3. Bijna alle worden zij voor Duitsch- land opgekocht, aan welk land het dus te danken is, dat de kippenhouders zoo'n goe den tijd beleven. Het „Nederl. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloo-pen week 2.619.600 eieren naar Engeland zijn verscheept. Als gevolg t a o het hooge water voor Deventer heeft het gemeente bestuur 130 man, die bij de werkverschaf fing arbeid hadden gevonden, mo&len ont slaan. Door den hoogen waterstand slaan alle landerijen van Doesburg tol Dieren toe on der water. Vele beesten, die reeds inge- schaard waren, moesten weer op stal gezet worden. Van een pas aangelegde weg ver breeding Ï3 een gedeelte weggezakt Een dijk, aangelegd om een groot gedeelte bouw land droog te doen blijven, heeft het water toch doorgelaten. Uier wordt echter kwaad- wiligheid vermoed. De rivieren, zoo meldt men uit Gorkuni, zijn nog steeds wassende. Het hooge vloedwater heeft nu reed9 in de Tieler- en Bommelerwaard enorme schade aangericht. De laagst gelegen uiler waarden zijn alle ondergeloopen on als niet spoedig een sterke val intreedt begunstigd door oostelijken wind en kalm weer, zal het meeste bouw-, wei- en hooiland, bene vens lallooze tuinen en boomgaarden, welke aan de rivierzijde zijn gelegen, eenzelfde lot ondergaan Honderden stuks vee zijn door hot water van de uilerwaarden ver jaagd, waar het gras zelfs in dit schrale voorjaar veel beloofde Op de steenfabrie ken wordt alles beproefd door kistingen en het veThoogen en verzwaren der kaden om don indringer builen te houden Uit Tiel wordt bericht: De zware arbeid van dagen en de groote kosten hebben niet mogen baten. Thans zijn ook de Wamel- sche en Dreumelsche uiterwaarden volge- loopen. De overtocht over de rivier ge schiedt hier alleen voor personen. Bijna alle steenfabrieken liggen stil. De schade ts zeer groot. Aan het gras op de uiterwaarden bij Wijk bij-Duurstede wordt zeer veel schade toege bracht, daar deze bij alle diep onder water slaan. De N.V. W. A. S c h o 1 t e n's Aardappel-meelfabrieken ie Groningen, heeft aan de arbeiders van al haar fabrie- kenn in de provincie Groningen door aan plakking van een circulaire bekend ge maakt, dat de weekloonen van verl. Vrijdag al met f 1 zijn verlaagd en zijn terugge bracht op een basis van f 19 bij oen 48-urige werkweek. In de Koestraat to II oen s- bioek kwam het gisteren tot oen vecht partij lusschen twee meisjes, de 15-jarige D. en de 20-jarige L. De oorzaak hiervan was cen liefdesgeschiedenis. Het meisje L., werd zóó verwond, dat zij met oen schedelbreuk een huis werd binnengedragen Do genees heer, die ontboden werd, achtte haar toe stand levensgevaarlijk. Naderhand is zij overgebracht naar hot ziekenhuis te Heer len. De marechaussee heeft de dadores ge arresteerd. Op de kermis te Arondonk, even over de Belgische grens, is de heer J. van Kaathoven ,uit Rauzel (N.br.), ernstig toegetakeld In levensgevaarlijken toestand is hij naar het hospitaal overgebracht. Behalve op werkdagen zullen ook op Zondagen en op verschillende tra jecten in dc a.s. zomermaanden ,,good- koope treinen" 2de en 3de klasse loopen. De eerste ,,goedkoopo trein loopt Zondag 18 Mei a.s. van Groningen-Loeuwarden n. Amsterdam en terug. Deze treinen zullen dit jaar nu op alle trajecten loopen cn belangrijk uitgebreid worden. Inhet gebergte. -Gids: „Hier, dames en hoeren, houdt alle plantengroei op, 800 M. hooger ook het bier, en nog 500 M. hooger ook de ansichtkaarten". RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMAItKT 16 TELEF. 861 7797 Geauthoriseerde vertaling naar ht'. bzelsch van E. PHILIPS—OPPENHEI M door Mevrouw v. d. W. (Nadruk verboden). liet hem staan en gin; onze werkka- ''"'enntn' WaaT "a')ane Z')Q PÜP z.i! Ie ..Wal heelt Arthur?" vroeg ik. y goed snik," antwoordde Allan. er ecen notitie van." mn! en slonden nog te praten. Ar- iv .m klonk luid .daarna gedempter. geloot," zeide Allan, „dat je goed zult oiet tusschenbcide te komen. Arthur is 7 o'-imeur. Ik ben bang...." Kou hij zich niet aan onze alspraak hou- ..Daar bo jj. j)an£ yoor sr f!r's,.weer naar de gang. Zij spraken lij Arthur keek op en staarde Z°'de „Allan en ik willen H, v„6011 Ponr woorden met je spre- iv u 'e we2gaat, als je ten minste weg- 'k keb Isobel nog iels te «én twijn? naar kinnen gegaan. Hij 2ij wa. naar do deur, waarach- .Pi' wierp zih,Wn^3' en Jolgde mii' ol'djgead aan °P 'a'o' <m keek „Ik ben hel," zeide hij, „die aan jullie wat te zeggen heb en dat moet mij van het hart. Loop naar de maan met je huichel achtige overeenkomst, Arnold Grealson! Daar! Jij bent verliefd op Isobel! Dat ziet een ieder en jij wilt Isobel geheel alleen voor jezelf houden." Allan deed een stap vooruit; maar ik hield hem tegen. „Val hem niet in de rede, Allan. Laat hem alle3 zeggen, wat hij op het hart heeft." „Dat was mijn bedoeling," vervolgde Ar thur, „en ik hoop, dat het jullie aangenaam zal zijn. De overeenkomst was bedriegerij van a tot z en ik wil er niets meer mede le maken hebben. Isobel is te oud om hier bij jullie le blijven wonen en ik ga haar ten huwelijk vragen, ik zal haar aanraden om naar lady Delahaye te gaan en uit lady Delahayes buis zal ik haar trouwen, als zij mij wil hebben." „Lady Delahaye," herhaalde ik peinzend, „heb jij je met haar in verbinding gesteld?" „Ta, dat heb ik. En ik ben van oordeel, dat zij gelijk heelt. Isobel moet vriendin nen hebben. Dat zij vijanden heeft, daar van ben ik nog niet zoo zeker. Lady Dela haye behoort echter niet daaTloe. De men- schen, die haar hier vandaan willen heb ben, zijn misschien haar beste vrienden. „Is dat alles, Arthur?" „Het is genoeg, geloof ik." „Zeer zekert Luister nu eens," zeide ik. „Vanavond zulien wij Isobels geschiedenis hooren. Wij zulten hooren wie zij ie en ver der alles omtrent haar. Blijf bij ons en dan kun je ook alles te welen komen. Overigens heb je als een dwaas geredeneerd. Wij wen- sc-hen je niet in ernst te nemen. Wij namen gezamenlijk de zorg voor Isobel op ons. Als de tijd nu gekomen is, om haar af te staan, zou ik gaarne willen, dat wij het allen eens waren. Het is heel waarschijnlijk, dat die tijd daar is. Ook ik ben van oordeel, dat hel in vele opzichten voor haar bestwil zou zijn Wij zijn bereid haar al ts slaan aan hen, d: het recht hebben de zorg voor haar op zie! te nemen; maar nooit. Arthur, aan ladj Delahaye." „Acht" zeide hij met oen onaangenamen glimlach, „ik vergat iel3. Is lady Delahaye niet een oude vriendin van je?" „Je toespelingen zijn kinderachtig, Ar thur. Lady Delahaye is een oude vriendin van de Aartshertogin en hun belangstelling in Isobel is dezelfde. Om verschillende re denen wil ik Isobels geschiedenis kennen, alvorens haar aan één van hen af te staan" En wie zal je dat vertellen?" „Feurgères. In den schouwburg verzocht hjj ons, om bij hem le komen en vanavond komt hij hier!" Er werd op de deur geklopl. Ik deed open. „Ik zal wachten", zeide Arthur. HOOFDSTUK XIII. Wij kenden nu aljen Isobels geschiedenis. Het had nauwelijks twinlig minuten ge duurd, om die te hooren; maar dat waren spannende minuien. Wij waren allen on der den indruk. Monsieur Feurgères zat in zijn stoel als een gesneden beeld; zijn ge laat was bleek en vertrokken, zijn dieplig gende oogen staarden in de ruimte. Wij voelden, dat hij met zijn gedachten ver weg was. Hij haalde het verleden weer voor zijn geest, waarover hij een oogenblik geleden het gordijn had laten vallen. Hij had ons gezegd, om hem vragen te laten stellen, maar ik voor mij voelde, dat het doen van vragen heiligschennis zou zijn. Arlhur ech- ler, scheen dat niet te voelen. Hij nam de leiding. „Isobel," zeide hij. „is dus de kleindoch- cr van den Koning van Waldenburg, hel enige kind van zijn oudsle dochler! Ilaar moeder was gescheiden van den Prins van Herrshofl en trouwde later met u. Wat is er van haar vader geworden?" „Hij stierf twee jaren na de scheiding," zeide Feurgères, zonder het hoold om tc draaien. „Isobel werd door den invloed ha- rer tante, de Aartshertogin van Bristlaw, onmiddellijk van het Hof verwijderd en naar een opvoedingsgesticht in Frankrijk gebracht. Het was de bedoeling, dat zij nooit aan het Hof van Waldenburg zou terugkomen." „Waarom niet?" „De Koning is zeer oud en de rijkste man van Europa. Isobel is de dochler van zijn oudsle en lievelingskind. De Aartshertog heelt ook een dochter en bij ontstentenis van Isobel zal zij erven." „Heeft de Koning," vroeg ik, nooit slappen gedaan, om de verblijfplaats van Isobel te ontdekken?" „Men heelt hem verteld, dat zij dood was," antwoordde Feurgères. Wij zwegen een oogenblik. De dingen, die wij hadden gehoord, waren zeer be vreemdend, maar zij wierpen eenig licht op de gebeurtenissen van de laatste maanden. Het was Feurgères, die de stille verbrak. „Mjjne heeren," zeide hij, „er is nog iets anders, dat ik u moet vertellen." „Geheel Europa vond er een genoegen in, om de zoogenaamde vlucht van de prinses Isobel met Feurgères, den tooneelspeler, te bespreken. De pers vulde haar kolommen met opzienbarende berichten. Wij hebben daarop nooit geantwoord. Dat diende tot niets. Als ik nu het stilzwijgen van jaren ver breek, is het, opdat Isobel de waarheid zal welen. De echtgenoot van haar moeder was een schurk; een man, die niet in het ge zelschap van een fatsoenlijke vrouw thuis behoorde. Zij had een ellendig leven, toen ik werd uitgenoodigd aan het Hol van Waldenburg te verschijnen. Ik was daar wellicht (e meer welkom, omdat ikzelf een afstammeling ben van een oude en voor name Fransche familie. Ik onlmoette prin ses Isobel dikwijls en wij begonnen elkaar lief te krijgen. Van den strijd, die er voor baar voortvloeide uit haar plichtsgevoel aan den eenen en mijn overreding aan den anderen kant, zal ik niet spreken. Zij was een zeer gevoelige en ontwikkelde vrouw en zij had een vaste overtuiging van het onbetwistbare recht van een vrouw, om haar leven naar haar vermogen dienstbaar te maken, en zij deed, wat naar haar mee ning het beste was. Haar positie op Wal denburg was onmogelijk geworden. Dal be wees ik haar. Ik zegevierde. Maar Hij zweeg een oogenblik Daarna ver volgde hij; „De geheele geschiedenis van onze vlucht was een leugen. Er was geen sprake van vluchten. De prinses Isobel verl iet baar echtgenoot, vergezeld van een hordame en een dienstbode. Zij leefden ruslig te Parijs, zoolang de scheiding niet wa3 uilgespro ken. Daarna trouwden wij, maar lot op dat oogenblik hadden wij elkaar, sinds on3 af scheid op Waldenburg, niet gezien. Isobels moeder was een reine en heilige vrouw. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5