Officieele Kennisgeving.^ STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. Ho. 18682. DONDERDAG 8 MEI Anno 1924 DSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTEN i 80 Cts. per regel. Bij regelabonneraent belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens po-slrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cta Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Olrectie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Lelden per 8 maanden 2.85, per week .„„„.„„^lO.lA Buitan Lelden, waar agenten gevestigd rijn. per week ,O.H Franco per post 2.86 portokosten. jjlt nummar bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. "gemeentelijke visceverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, iVischn.arkt 18 (telef. 1225) ie VRIJDAG verkrijgbaar SCRELVISCH a f 0.14f 0.HO -f 0.25—f 0.34. SCHOL a f 0.15f0.20— f0.41, KOOLVISCH a f0.13-f0.13, SCHAR a f 0.13, KABELJAUW a f0.35— f 0.40 en TARBOT a f 0.G2 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 8 Mei 1924 Hel Dalton-systeem. Op uitnoodiging van het Departement Leiden der Maatschappij tot Nul van 't Al gemeen hield prof. dr. Ph. Kohnslair.m, hoogleeraar le Amsterdam, in de kleine Slack zaal gisteravond een voordracht over: ,Het Dalton-systeem in verband met het Kcderlandsche Volksonderwijs". De vergadering was zeer druk bezocht. Voor het meerendecl waren het onderwijzers en onderwijzeressen bij het lager onderwijs. Verder leeraren en leerarcssen bij het M. 0enkele studenten en verdere belang stellenden, benevens eenigo autoriteiten, waaronder ook do wethouder van Onder wijs, de heer Meynen, en de districts schoolopziener de heer Baak. Ook mevrouw De Gijselaar Viruly gat door haar tegen woordigheid blijk van belangstelling. Nadat de voorzitter, mr. A. van der Eist, de bijeenkomst met een kort woord had ge opend, ving de spreker aan met er op te wijzen, dat wij in Nederland een zeer goed stelsel van onderwijs bezitten, beter dan ooit te voren. En toch is men er lang niet algemeen mee tevreden en wordt er veel ciitiek op uitgeoefend, veel meer dan op het stelsel, hetwelk honderd jaar geleden gold, hoewel er toen veel meer aan haper de. Dit komt, doordat wij thans leven in een mutatie-periode, een tijd van stroom versnelling, om hel met een beeld, aan de aardrijkskunde ontleend, le noemen, zeide spr. Het klassikaal onderwijs-systeem is entslaan in de 19de eeuw en het voldeed in dien lijd aan de toen gevoelde beboette. De behoeften zijn gewijzigd en zoo komt het, dat in breede kringen weder een her ziening van het huidig stelsel noodig ge acht wordt. In de 18de ceucv was liet onderwijs in hoofdzaak individueel en bovendien gebrek kig. Dit lag trouwens niet alleen aan bel systeem, maar ook aan de leermiddelen, de onderwijskrachten, enz. Uit den nood der tijden is loen klassikaal onderwijs geboren. Peslalozzi zag zich alleen geplaatst voor een groot aantal leerlingen en hij meende deze kinderen het best le kunnen leeren door hun gemeenschappelijk onderwijs le geven. Zijn school trok de aandacht en zij iv zeker een voorname aanleiding tot de invoering van het klassikaal systeem ge weest. Doch de oorzaak er van lag dieper. De geest aan het einde der 18de eeuw, ge- horen uit de Fransche revolutie, moest er noodwendig toe leiden. Men wilde de ge lijkheid. Uit sociaal oogpunt was dus do invoering van een klassikaal onderwijs systeem dus le rechtvaardigen. Maar ook van sociologisch standpunt gezien, was dit te verklaren. Men had toch allen in alge- meenen zit» lietzelide .noodig. En dit niet alleen met betrekking lot het gewoon lager onderricht, maar ocdc voor liet voortgezet onderwijs moest dit gelden. Er werd ency- clopaedisclie kennis en algemeene bescha ving verlangd. En als men dit voor juist aanneemt, dan is er aan ons steeds verbe ter onderwijssysteem niet veel meer le ver onderen. Het volmaakte is in dit opzicht dan bijna bereikt. Maar de geestelijke en economische struc tuur der maatschappij is thans heel anders. Dnzc tijd eischt niet alleen, dal de mensrh zal kennen, maar ook dat hij moet kunnen tn zich zelfstandig oricnleeren kan. Maar dan moet men ook van beperken willen welen en voorat moet men zelfstandigheid aankweeken. Vooral mot het oog op de po litieke constellatie van onzen lijd is hei aankweeken van individualiteit en zelf standig denken van belang Wij gaan men moge hei goed vinden oi niet zeker in de richting van de democratie en in deze d nocrabe schuilt een groot gevaar. Wan neer hot individu niet op eigen inzicht kan Meunen en daarnaar handelen, want de massa volgt licht hem, die haar liet meest li looit. Daarom eischt ook ons onderwijs- en opvoedingssysteem verandering in de ricli- nt van de school met los klasse verband, zooals die door paedagogen als Montessori 1 o anderen reeds voor geruimen tijd is voor- pstaan. Sa zoo den ontwikkelingsgang, die leiden i.oot tot het systeem van Dalton, te hebben L- netst, wilde spr. de school, op dit t'-cem berustend, aan zijn gehoor nader kennen, zooals hij deze had gezien udeerd in Engeland, waar zij in den iw.J M,kt.en vorm 'o' ontwikkeling - men, al is zij onlilaan in Amerika. v - Wil' nw 2^Pals Mi «UI "de Sedrttomuerde scholen in Engeland vond toegepast, uiteen. Het voor naamste kenmerk van de Daltonscliool is, dat er erkend wordt, het recht van het kind op individualiteit en zelfstandigheid, en dat er daarom met laken gewerkt wordt, die door de leerlingen naar eigen inzicht kun nen worden vervuld. Zoo'n (aak moet in een bepaalden tijd door de leerlingen worden aigedaan. Er is daarin echter eenige spe ling toegelaten. Hoe de leerling deze laak wil afwerken, wordt grootendeels aan hem zelf overgelaten. Een en ander werd door spr. in bijzon derheden nader meegedeeld. Er wordt in deze scholen een voor ons ongekende vrij heid aan het kind gelalen. En hoe slaat het nu met de orde en tucht? Inderdaad is er ook in dit stelsel met be trekking tot de tucht principieel een groot verschil met het klassikaal systeem. Men leidl het kind op tol zelfstandigheid en lot vtrantwoordelijkheidsbesef, veel meer dan thans. Maar eischt men op deze wijze ook tc veel van liet verantwoordelijkheidsgevoel van het kind. vroeg spr. Naar de ervaring, in Engeland opgedaan, durfde hij deze vraag ontkenaend beantwoorden. Hoe slaat het nu met de positie van den onderwijzer in hel Daliohslelsel? Princi pieel ie de verhouding van onderwijzer en leerling geheel verschillend van die van het klassikaal systeem Zij komen in veel intiemer contact met elkander. Geen der onderwijzers, die spreker in Dallonscholen er over sprak, zouden weder lerug willen. Soepelheid vindt bij dit onderwijs in alle dcelen toepassing. Eindelijk besprak prof. K. nog de rol, die het klassikaal onderwijs in de Dallonscho len vervuil, welke zeer verschillend is, ter wijl hij aan het slot een en ander vertelde van de resultaten bij toepassing van ge noemd stelsel, waaruit bleek, dat deze in menig opzicht verrassend zijn, vooral op het gebied van zelfstandigheid en wil- en ka raktervorming bij het kind. Het belangrijkste resultaat van liet stelsel is echter wel, dal er een meer vriendelijke, een vertrouwelijks verhouding lusschen on derwijzer en leerling wordt geboren, en dat, uit sociaal oogpunt gezien, er groole voor dcelen aan verbonden zijn, die uit het be toog zelf reeds waren gebleken en aan het slot nog kort werden gememoreerd. Er volgde op do voordracht, die met klimmende aandacht was gevolgd, een har telijk applaus. Na een korle pauze werd de gelegenheid voor gedachlenwisseling gegeven, waarvan een tamelijk druk gebruik werd gemaakt. De meesten bepaalden zich lot het stellen van vragen. De heer Baak, schoolopziener, vroeg o.a. of alle kinderen werden toegelaten, hoe de resultaten in hetzelfde milieu van het klasse-onderwijs waren en of men niet de onderwijzers voor deze scholen had uitge zocht. De heer Tsjalsma, onderwijzer, vroeg naar de talrijkheid der klassen. De heer Zeelenberg, hooid ecner school, had hij het klassikaal onderwijs reeds de ervaring opgedaan hoe moeilijk liet is, dat zelfs oudere leerlingen een sluk lectuur goed begrijpen, hoewel men nu de leerlin gen met het leesboek in de hand zelts bijv. aardrijkskunde cn geschiedenis doet loeren; vooral ien opzichte der middclmatigen en zwakkeren acht hij dit een groot bezwaar. De heer Kok, leeraar M. O., merkte op, dat zijn ervaring, in Engeland opgedaan, was, dat het onderwijs daar in het alge meen veel soepeler is; dil behoeft daarom niet een bepaald kenmerk van het gedal- loniseerd onderwijs te zijn. De heer Mazurel, onderwijzer, had ook een reeks vragen opgesteld, vooral betrek king hebbende op het elkaar helpen der leerlingen. Dil z.g. „afkijken" wordt bij het klassikaal onderwijs zooveel mogelijk tegen gegaan, omdat gemakzucht cr dikwijls aan ten grondslag ligt. Hoe gaat het in de Dai- lonscliool met de zwakke leerlingen? Ver der maakten de lieer Meulenherg, onderwij zer, en een dame onder de vele aanwezigen nog enkele opmerkingen. Trof. Kohnstamin beantwoordde de vragen met het oog op den lijd slechts kort, doch meest in bevredigenden zin. In een meer intieme bijeenkomst met liet onderwijzend personeel, die werd vastgesteld op Woens dagavond 4 Juni a.s., zullen dezelfde op merkingen en vragen nader worden be sproken. De heer Verbruggcn. hooid eener schooi, bracht ten slotte liet Nutsdepartement dank er voor, dat het deze nuttige en leerzame bijeenkomst had georganiseerd. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose Gisternamiddag had in het Nulsgebouw de. algemeene ledenvergadering van de Vereeni ging lot Bestrijding der Tuberculose plaats, In de plaals van den aflredenden voorzitter, prof. dr. W. Nolen, die deze stad gaat ver laten, werd met algemeene stemmen dr. J, Bruining gekozen. De heer A. L. Reimeringer maakte zich tot tolk van alle aanwezigen, loen hij den scheidenden voorziller in harte lijke woorden dankle voor alles, wat deze voor de voreeniging had gedaan, welke voor bijna 20 jaar op zijn initiatief werd opge richt en waarvan hij al die jaren de staven de kracht is tot heil voor de tuberculoselij ders en hun gezinnen. De altredende, bestuursleden, de dames Driessen en mevrouw De Vries—^De Vries, werden herkozen. De heer Weebers had zich niet herkiesbaar gesteld. In zijn .plaats werd dr. V. Leesberg gekozen. Als secretaris werd benoemd dr. J. A. de Graait, in de plaats van dr. Bijtel, die naar Amsterdam is vertrokken. Beiden aftredenden bestuursleden werd door den voorzitter hartelijk dank gebracht voor hetgeen zij voor de vereeniging verricht hadden. Uit het jaarverslag van den secretaris stip pen wij aan, dat het totaal aantal bezoeken, gebracht op het Consultatiebureau der Veree niging, 1297 bedroeg, terwijl de huisbezoek siers 398 gezinnen bezochten en'in totaal 3350 bezoeken aflegden. Ten gevolge van de bemoeiingen der Ver eeniging werd in 31 gevallen de woning ver beterd, hetzij door aanbrengen van betere ventilatie, hetzij op andere wijze. Onge veer 500 voorwerpen, als spulumtlaeons, enz. werden in'bruikleen gegeven. Door de Vereeniging konden 32 patiënten uitgezonden worden naar sanatoria, her stellingsoorden enz., terwijl 56 door be smetting bedreigde kinderen op de Leidsche Buitenschool geplaatst werden; 19 patiën ten genoten- gedurende korter of langer lijd ziekcnhuisverpleging en aan 35 patiënten werd extra-voeding verschaft. Uil het verslag van den penningmeester, den heer A. L. Reimeringer, bleek, dat de iinancieele toestand der Vereeniging alles behalve gunstig is; in verband met de groote sommen, uitgegeven voor verpleging van patiënten moest f 6000 meer uitgegeven worden dan geraamd was. De Emmabloem- collecte heeft dit jaar zeer weinig opge bracht, wat algemeen betreurd werd. Het totaal der inkomsten en uitgaven be droeg f 30.895,77 met een batig saldo van f-1705. Het batig saldo van het vorig jaar bedroeg f 10.181,50. Aan subsidies werd ontvangen: Van het Rijk f7328, van de provincie f 4750, van de gemeente f 2450 en van de verschillende licfdadigheidsinstel- i lingen f3975. De voorzitter sprak den vensck uit, dat door meerdere belangstelling der stadge- j nopten in 1921 meer voor de iuberculose- bestrijding hier ter'stede gedaan zou kun nen worden. Gemengd koor „De Ster". Alles heelt cr toe medegewerkt om de uitvoering van „N. V. Sanders' Gemengd Koor „De Ster"," welke gisteravond in „De Graanbeurs" plaats had, te doen slagen, ja tot een genot te maken voor de velen, die opgekomen waren om er naar te luisteren. Het weer was nog niet te warm en nog niet zóó mooi, om bezwaren op te leveren geruimen tijd bijeen te zitten in een zaal. Deze zaal zag er heel gezellig uit met haar wandbekleeding, waaraan nieuwe zorg 'was besteed; met de tijdbloemen op de ta- ieltjes, voor de bezoekers aangenaam ge plaatst, met de extra-zetels in een mooi aangericht hoekje rondom een reuzen-tul- penluil, bestemd voor de met betrekking tot de uitvoerenden hoogste bezoekers, o.w. ook de heer en mevrouw Sanders zich be vonden; met haar flinke belichting in alle deelen, ook op het podium, nadat de sche mering was ingevallen. De koorzangers zongen voortreffelijk, on der leiding van een kalmen directeur, die de uit te voeren nummers met zorg had gekozen; de solisten werkten op zeer lof waardige wijze mede; het publiek luisterde aandachtig en de goede orde werd geen oogenblik door iets of door iemand gestoord. En zóó werd deze uilvoering een groot succes. Do kennismaking met dit koor in den zomer van 1922 opgericht was voor ons een zeer aangename. Het zingt zuiver, be schaafd en met gevoel. Het begrijpt wat het zingt; dat is gisteren gebleken. Zijn direc teur, de heer W. J. Mizée, verstaat goed de kunst, dat het kleur brengt in wat het zingt. 'I Was alles niet volmaakt natuurlijk; maar 't was dan over 't geheel toch best. Een en kel oogenblik slechts klonk het mannen koor minder zuiver. De heer Mizée is ook componist. Zijn „Adoro ie devote" zong het koor, dal aldoor a capella zong, heel teer. Do sopraan-zangeres mej. A. van der Reyden, die meewerkte, heeft zich al zoo vele raaien in onze stad doen hooren, dat men weet, wat zij presteert. Gisteravond was zij bijzonder goed gedisponeerd. Haar mooie stem klonk heerlijk door de zaal. Vooral César Franks JPanis Angelicus" zong zij treilend schoon. Twee harer num-, mers werden, behalve op den vleugel, be geleid door den cellist, onzen stadgenoot den heer F/ans Vrijhof!. Als toegift deed de toegejuichte zangeres, wie namens den heer en mevrouw Sanders een bouquet rozen en namens het koor een bloemenmand werden aangeboden, hooren een toonzetting van den directeur van ,.De Ster", „Gretchen", een fragment uit FausL Van dezen directeur Besproken, wij maken hem ons compliment Voor de begeleiding op den vleugel van zan geres en cellist. Deze laatste heeft doen hooren, 'dat hij zijn Instrument volkomen meesiet ie. Bij kan er van overtuigd zijn, SI kon men bel hem dan pok niet met een huldeblijk loo- non, dat zijn medewerking op hoogen prijs werd gesteld. Trouwens, de warme toejui chingen zullen or hem wel i« voldoende bewijzen van geweest rijn. „De Ster" heeft gisteren geaohtaerd. Mo?e dit 'hog dikwijls het gevel wezen! Hedenmorgen is het in het voormalig buitengoed „Rozenhof" aan den Ilaagweg, gevestigde klooster met de daarbij behooren- de kapel van de Orde der Heilige Francisca nen geopend. Te halfnegen werd door den Hoogeerwaar den Deken Dessens alhier het klooster en de kapel met een Heilige Mis aan de Orde op gedragen, bij welke gelegenheid zijn hoog eerwaarde een rede hield, waarin hij onder meer wees op de groole verdiensten dezer Orde en op het nut, door haar gesticht, ook in deze gemeente. Den geheelen dag woei van het statige ge bouw de vlag, met den wimpel in de Pause lijke kleuren. In Juni a.s. zal door de indeelings- dislrietscommandanten een inspectie worden gehouden over de groolverlofgangers der lichtingen 1913, 1914 en 1915, zoomede over de dienstplichtigen dier lichtingen, die een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan als verzorger bij den Rijksposlduivcndienst en ais hoefsmid bij den Infanterie. Van deze inspectie zijn vrijgesteld zij, die: a. hun eerste oefening nog niet hebben vol bracht; b. in 1924 vóór den vocir het onder- 1 zoek bestemden dag in werkel ijken dienst zijn geweest, uit anderen hoofde dan bij wijze van straic. bestemd zijn om dit jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen; d. elders wonen dan in Nederland, e. zich buitenslands bevinden ier oefening van de zeevaart (hieronder niet begrepen de zeerisscherij)I. ingevolge de geldende bepalingen in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden niet aan een buitengewone oproeping in werkelijken dienst behoeven te voldoen. Zij, die wegens ziekte oi om een andere reden in de volstrekte onmogelijkheid ver- keeren, bij het in Juni le houden onderzoek te verschijnen, dan wel wegens woonplaats- verandering niet voor dat onderzoek zijn opgeroepen, worden door den indeelings- dislrictscommandant verplicht het onder zoek in November oi Deoember e. k. te ondergaan. De indeelingsdislriclscommandant is aan gewezen als autoriteit, bevoegd tot het op leggen van streng of licht arrest, bedoeld in art. 42, eerste lid der Dienstplichtwet. De aandacht zij gevestigd op een ad vertentie in ons Blad van heden omtrent do jaarlijksche eollecle ton bate van de Nationale Stichting „Tehuis voor alleen staande blinden van alie gezindten" te Wolfhczen. Verschenen is de 2de uitgave van den Catalogus van voorwerpen in liet Stedelijk Museum „De Lakenhal" alhier, saamge- sleld door mr. dr. J. C. Overvoorde, direc teur van dit museum. Bij deze nieuwe uit gave, die zich geheel aansluit bij die van 1914, is gezorgd, dat de beschrijving van alle voorwerpen geheel up lo date is, dus bij tot op de laatste archiefvondsten en lit teratuur. Ruim 400 aanwinsten zijn voor het eerst vermeld, waardoor de catalogus natuurlijk aan belangrijkheid heelt gewon nen. Een korte geschiedenis van liet mu seum gaat vooraf, waarna eventjes 3787 voorwerpen van langer of korler beschrij ving worden voorzien. Tal van register* vergemakkelijken het zoeken naar het een of ander. Het wil ons voorkomen, dat deze nieuwe gids, gedrukt bij Drukkerij Werner Co. te Wassenaar, den bezoekers van ons Museum zeer welkom zal zijn. Op den hoek WaterslcegHoogewoerd is een melkwagen van v. V. door oen paard en wagen van I)locker S. aangereden. Het melkwagenlje viel om, waardoor 70 eieren werden gebroken, een hoeveelheid melk ver loren ging en een aantal pakjes boter be schadigd. Oorzaak schijnt te zijn het hoven de slraat uitsteken der tramrails, waarachter de wagen bleef haken. Trouwens later is daardoor de as van een handwagen gebro ken. In den argeloopen nacht is aan den Hoogen Morschweg uit ec-n schuurtje door verbreking van het slot een rijwiel ont vreemd ten nadeele van B. Een hoeveelheid koek en sigaren zijn ontvreemd uit het tentje der veiling aan de 'Boonimarkt. Door de brandweer is gebluscbl een Schoorsteenbrandje, ten huize van J, L, S. in de Hoefstraat. —i Maison SusanBasoski, dameskap salon Vrouwensteeg 3, herdenkt dezer da gen het 25-jarig bestaan en heelt zich niet alleen welen le handhaven al dien tijd, maar heeft anderen tot navolging geprik keld en in de laatste iien jaren bestaat cr in Leiden op dit gebied oei al een groote concurrentie. Maison Susan, hoe goed ter naam en faam bekend, moest nu, wilde het niet door jongere collega's overvleugeld worden, trachten van zessen klaar te blij ven. En was daartoe beier gelegenheid dan pp den dag van het 26-Jarig jubileum? Daarom werd de Inrichting aan een restau ratie onderworpen en er een bijzondere uil- prelding aan gegeven, waardoor een naani- cure-afdeoling aan do zaak is verbonden. Hoewel ook het huis uiterlijk een ander aanzien heeft gekregen, moet mén ÈSar BINNENLAND. Afgekondigd is de wet tot verhooging vaw den accijns op bier en van hel Invoer» recht op bier en op thee. j Ernstige veeziekte in Noord-Brabant. Nienwa gezelschapsbiljetten bij de NeX, Spoorwegen. Ernstig molorongelnk te Wageningen. Da staking bij „Werkspoor" te Amster dam is heden begonnen- BUITENLAND. De Dnitsche rijkspresident Ebert legt I Maart 1925 definitief zijn functie neer. De Iersche Vrijstaat overweegt de benoe ming van een gezant te Washington. Na verzet van Coolidge wordt de datnm van inwerking-treding der immigratie-wet verzet. Het geheele Dnitsche mijnwezen ligt vrij wel stil. binnen gaan, om do moderniseering goed to kunnen opnemen en waaideeren. Achter den verfraaiden winkel vindt men nu in plaats van óén, twee van eikaar gescheiden kapsalons, welke ingericht zijn naar de laatste eisclicn op dit gebied, waarbij de elcclricileit weder een belangrijke Tol speelt. Er. tegenover 13 de manicure-afdoe- Img, die onder leiding staat van een gedi plomeerde. De restauratie bad plaats onder leiding Van het architectenbureau ICraan, Groene- wegen en Verwey, alhier. Te Utrecht is door het besluur der Agatha Snellen "-school aanbesteed; liet verbouwen der bestaande school Zuilenstraat 7. Er waren 24 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver P. J. Gijsman alhier, voor 165.806 (gewijzigd plan 168.400). De gun ning is aangehouden. De Twentsche textielnijverheid. Uit Enschedé meldt men van gisteren: In een manifest van ,,De Eendracht", he den verspreid, wordt gezegd, dat een be langrijk aantal arbeiders, die den vorige.n, .dag de fabrieken waren ingekaan, thans het werk niet hebben hervat. Verder wordt den arbeiders er met na* druk op gewezen, dat alles moet wordou nagelaten, wat tot relletjes aanleiding kan geven. Een beroep wordt gedaan op do geheele bevolking en vooral op de jongo personen, om geen enkele aanleiding tot' optreden der politie te geven, opdat het verbod van samenscholen zoo 6poedig mo gelijk kan worden ingetrokken. De burgemeester heeft gunstig op hot' .verzoek der Soc.-Dem. Raadsfractie beschikt om Vrijdag een spoedvergadering van don Raad te houden. De politie zal nog worden versterkt met' 20 manschappen der militaire politie en 15 rijksveldwachters. De besprekingen tuaschen do verschillen de groepen van arbeiders, als daar zijn ,,De Eendracht", ,,Dc Landelijke Federa- tio van Textielarbeiders", de „Federatieve Bond in de Textielindustrie", de Comité'i van Ongeorganiseerden te Enschedé en Losser, heeft tot gevolg gehad, dat al deze thans weer den eiseh hebben gesteld van volle intrekking der 10 pCt. loonsverlaging. Thans kan gemeld worden, dat ongo- vccr 25 pCt. 'der arbeiders in de textiel-* industrie aan den arboid is. Echter zijn in dit percentage begrepen de vaste ar beiders, die tijdens den geheelen duur der uitsluiting aan den arbeid gebleven zijn, zoodat dan eigenlijk ongeveer 15 pCt. van 'do uitgeslotenen het werk horvat bobben. De hoofdbesturen van ,,Unitas" en ,,St.- Lambcrtus" hebben aau 'de thans nict- werlcwilligcn geadviseerd, den arbeid weer óp te vatten en zich daarvan niofc langer door misleiding tc laten weerhouden. De waarnemende Commissaris dor, Koningin in Zuid-IIolland zal in plaals van op .Woensdag 14 Mei, te halfelf, audiëntie houden op Donderdag 15 Mei, le halflwaalf. Beroepen is bij de Geref. Kerk le Am-» gfordam dr, K. Dijk, le 's-Gravenliage. In het 'dienstgebouw van de Ned.* Herv.; Kerk te Utreoht heoft de herdenking plaats gehad Yajp het 25-jaiig ambtsjubileum van ds. H. O. Briët, predikant bij do Ned- fierr. Gom. aldaar. Namens de feestcom missie heeft (fr. J. H. Adriani hem toe-ge* ujïjoisn, waarna, de beer N. Felix hem nu* tóeps die eenige geschenken aan

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1