^o. 19680. DINSDAG 6 MEI Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws - van heden. 4 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENÏXENt 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prlji, Kleine AdverlenÖSn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags "ei Zaterdags 60 Cta., bij een maximum aantal woorden van 80, Incasso volgens postrecbt Voor eventueels opzending van brieve# 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts, Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer! voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 lit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aaa deo gemeentelijken vischwinkel, i8chmarkt 18 (telef. 1225), isWOENSDAG erkrijgbaar: SCHELVISCH a f0.24— 0.28—f 0.32, SCHOL a f 0.15—f 0.16—f 0.36 •OON a f 0.13, KOOLVISCH a f0.13, KA- fBLJACJW a f 0.35—f 0.40 en TARBOT a 0.62 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem Leiden, 6 Mei 1924. OPSLUITING ^KOOIEENDEN. De Commissaris der Koningin in de Pro- neie Zuid-Holland brengt ter kennis van Delanghebbenden, dat Gedeputeerde Sta ter voldoening aan het bepaalde bij Vrfc. 31 der Jachtwet 1923, bij hun besluit ran 24 April .1924 No. 253, hebben bepaald, lat in deze provincie de kooieenden door len kooiman moeten worden opgesloten of jchokt gedurende het tijdvak 1 Juli tot en net 15 September 1924. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar ailks te doen gebruikelijk is, alsmede in Nederlandschc Staatscourant worden jcplaatst. De Commissaris der Koningin voornoemd, H. DE WILDE, lo. C. 'a-Gravenhage, 29 April 1921. Opening der nieuwe Christelijke H. B. s. (Vervolg.) Do rïj der sprekers werd gistermiddag, ladat de Minister gesproken had. voorlgc- ;ct door den burgemeester, jhr. De Gijse- ar. Deze bracht namens het gemeentebesluur an Leiden de gelukwenschen aan het be duur over. Zonder twijfel, zoide spr., vol- !oet de Clir. H C. S. alhier in velerlei be- loeflen. En dal niet alleen voor hen, die iet Chr. Onderwijs voorslaan, doch ook ln ilgemeenen zin Hoewel de statistiek ver- neldl, dat hel aanhd leerlingen van ver killende inrichtingen van onderwijs daalt, le Leiden daar niet veel van gebleken, oen het nieuwe gebouw der Gem. H. B. S. werd geopend, waren er 10 klassen bevolkt, hans reeds IS, ondanks de stichting der lir. H. li. S. Spr. achlie dan ook niet. dat er concur- ronlie is-, en vindt hot ook uit symboliek logpunt juist gezien, dat liet nieuwe ge ien iw der Chr. II. B. S. juist aan de andere ijde van de stad is gevestigd. Spr. roemde slotte de goede verstandhouding tus- lien de beide scholen en zal niets liever ipn, dan dat cr een eerlijke wedijver zal eslaan wie hel beste onderwijs geelt. Na ns het Gemeentebestuur wenschte spr. roei en bloei aan de school loe. De Commissie van Toezicht op hel M O fdus de volgende spr., mr. II. M. A. Coe- 'ergh, kon ook nieL nalaten op den voor C7.C school zoo gedenkwaardigen dag haar lelukwenschen bij die, weike reeds ge rucht zijn, le voegen Wel is waar kom! uit den aard der zaak 'cgens het beslaan van eigen schoolbe luur de Commissie niet zoo dikwijle in art raking met deze school als met de hier slede beslaande Gem. II. B. S. Toch tbben wij bij ons schoolbezoek kunnen mslateeren, dat de locaii'eiten in het ide gebouw veel le klein waren en uw in- éhling zich sleeds met de plaatsruimte ?e.t moeten behelpen. Dat uw bestuur naar 'i groolcre gelegenheid lieeit uitgezien, ie ek geen weelde le noemen, en wij wen ken u met hel nieuwe gebouw veel sue- zeide spr. Het kan niet anders als de ngeving, waarin liet onderwijs gegeven redt, dit onderwijs zelf ten goede moet len. Met den wensch, dat de inrichling hel tro er toe zal biidragen om den goeden tam, dien onze gemeente op onderwijsgc- M geniet, hoog le houden, besloot de heer i-bergh. Mede uit naam van den rector van het mnasium en de directrice van de II. B. S. er Meisjes, voerde daarop het woord de tecleur der li. B. S. met 5-jarigen cursus her. dr. J. van Schalkwijk. Deze ving aan met een hartelijke felicl- '0, in het bijzonder gericht lol zijn col- ja dr. Movering. Negen jaar geleden heelt k de Gem. II. 13. S. ondervonden welk genot hel is een oud gebouw le mogen len met een nieuw. De invloed er van nbaarl zi:h zeiis in het gedrag derleer- leo. 3«de scholen leeldui reeds in goede har- the en spr. hoopt, dat dit zoo zal blijven, kikt liet, dal de omgang van iemand van war niet past bij iemand, die nog piep '3- Maar dank zij Z.Exc. den Minister h. en W. en de Kon. Besluiten van aart en 13 April 1923, hoopt spr. nog loot vt ee,n v,cr)°ngingskuur van zijn el .-.. .de handen aanvaardt hij de daarbij gedane toezegging om 'de school te Versterken met een economische en lite raire afdeeling, en hij hoopt daarvoor ook op de medewerking van het gemeentebe sluur. De reclor-magnificus der Leidsche Uni-. versiteit, prof. mr. H. Krabbe, was zeer ge troffen door de ontvangst der uilnoodiging, om bij de opening dezer school aanwezig te ziin. De Universiteit staat in nauwe betrek king lot het M. O. en het Hooger Onderwijs kan niet anders dan de vruchten plukken van een goede verstandhouding lusschen deze (wee. Hel geestelijk leven openbaart zich In twee hoofdsiroomingen. Het heeft een inlel- leclueele basis, doch berust evenzeer op den grondslag van hel gevoels- en gemoeds leven. Aan wie der (wee de voorrang loekomf, zal spr. hier niet beslissen. De Universiteit houdt met beide geestesuitingen rekening en spr. constateert met voldoening, dat deze school, het gansche terrein van het geeste lijk leven bestrijkend, ook het Christelijk beginsel bij haar onderwijs op den voor grond stelt. Of daarmede de hoogste wijs heid wordt benaderd, daarover zal spr. niet het gericht houden-, doch namens de Uni versiteit, die spr. hier vertegenwoordig', spreekt hij den wensch uit, dat in deze school aan beide, verstand en gemoed, van di leerlingen recht zal worden gedaan. Dr. Van Andel^directcur der Chr. [I B. S. in Den Haag. wenschte de Leidsche zus- teyvereeniging geluk met deze school. Zij is Den Haag voor, maar spr. vertrouwt, on danks de verzekering van den Minister, dat het hek voorlaan gesloten is, loch wel, dat de Haagsche school er ook zal komen. De eerste sleen is er reeds voor gelegd. En wij hebben nu het goede voorbeeld van Leiden tot navolging voor ons. Men zegt, daf het indifferentisme ook de jongelingschap, die haar opleiding ontvangt aim de Chr. scholen, heeft aangegrepen. Sjor. hoopt, dat dit voor de Leidsche School niet zal mogen golden on dat haar leerlin gen zich de belijdenis van Jezus- Christus ats Gods Zoon nooit zullen schamen. Ds. M. J. Punselic, alhier, bracht vervol gens de gelukwenschen van dc Vereeniging van Christelijk Lager Onderwijs hier Ier stede aan het bestuur over. Bij toeneming blijkt hoeveel leerlingen dezer scholen do poort van de Chr. II. B. S. ingaan en spr. hoopt, dat zij er zullen uitkomen met een groote dosis kennis niet alleen, maar ook met hel vertrouwen op de richting, die naar Boven gaat. God stelle uw werk tot een groole zegen, aldus besloot spr. De heer T. S. Gostingn, sprekende namens de Gerei Schoolvereniging, de oudste ln deze stad, die in 1851 onder leiding van ds. Donner de eerste bijzondere school opende, wenschle het bestuur hetzelfde Gods vertrouwen loe als deze oudere en hij riep allen op om onvermoeid fc werken ook op liet gebied der politiek, opdat hel Chr. On derwijs, vrucht van geloof en gebed, nog steeds moge groeien en bloeien. Eindelijk voerde de directeur der nieuwe school, dr. S. C. Meijering, hel woord, die er op wees, dat, dank zij de activiteit van veten, deze nieuwe school er is gekomen. De opening in 1919 van de school aan den Wiltc-Singel was. hoewel getuigend van Gods vertrouwen, slechts een probeersel, dat echter schitterend is geslaagd, wat spr. de monstreerde door (e wijzen op het sleeds toenemend aantal leerlingen, znodal de uit breiding noodzakelijk werd, die met dit eenvoudig, maar doelmatig gebouw haar be slag heeft gekregen, welk gebouw in slechts één jaar is voltooid geworden. Namens hel teertarenpersoneel dankte hij allen, die daaraan hadden medegewerkt. Met schroom vatten zij hun zware laak op, zich daarbij echter stellend in dienst van Ilcm, in Wiens naam zij gedoopt zijn. De Inspecteur van het M. 0.. de heer Coops, uit Den Ilaag, sloot de rij der spre kers. met een korte felicitatie en met de mcdedeeling, dat men in Den Haag niel lang meer jaloerscli op deze school zal behoeven (e zijn. Ook deze zal nog wel tot stand komen. Hierna sprak de voorzitter nog een woord van dank aan alt» aanwezigen, waarna de oud-voorzitter der vereeniging, ds. H. J. Kouweniioven, de plechtigheid met dankge bed sloot, waarna de aanwezigen hel schoolgebouw bezichtigden. Opening der Vakschool voor Meisje!. (Vervolg.) Na de sympathieke rede van de presi dente, mevrouw OvervoordeCordon, waar van wij gisteren het voornaamste nog kon den weergeven, verkreeg minister De Vis ser het woord met mede te deelen, dal hij moeilijk had kunnen weigeren deze school le openen, na hel dringend beroep, door het bestuur persoonlijk op Z Exc. gedaan. Doch ook uil zakelijk oogpunt beschouwd, deed deed hij het gaarne, omdat hij het vak onderwijs voor meisjes zeer apprecieert. Hier wordt het meisje sterk gemaakt voor het huwelijk, dat haar wacht. Wat bindt de man meer aan hel gezin dan een goede, 'zorgzame huisvrouw! En voor hen, die al tijd het huwelijk als de grondzuil voor onze maatschappij beschouwen, is de vakschool dus een huiselijk en maatschappelijk eii een vaderlandsch belang. Er is nog een tweede reden, waarom spr. met genoegen deze school opent. Ieder, die jong is, ook de jonge vrouw, voelt behoefte den schoonheidszin te ontwikkelen. Welnu, dat kan hier op echtvrouwelijke wijze plaals hebber. Ontwikkeling van den schoonheidszin is een der middelen om het jonge meisjes-gemoed zuiver te houden en rein. In de derde plaals juicht de Minister de vakschool toe uit het oogpunt der vrouwen beweging, welke beweging hij als een kos telijk element beschouwt in de ontwikke ling van onzen tijd. Maar er is in de vrou wenbeweging iels overspannens, iets on echts. Men wil de vrouw gelijk maken aan den man. Dia idee vindt in deze school be strijding. Hier wordt naar voren gebracht door de speciale vrouwenopleiding, dat de vrouw een andere is dan de man. Deze opleiding geeft de vrouw, die zelf standig wil zijn, ook een kans op een werk kring. Zoo, liooplc spr., zal de school gezegend werken voor de maalscliappij en God A1-. machtig zal haar werk steunen. Hiermede verklaarde hij haar geopend. De burgemeester, jhr. De Gijselaar, dank te als burgemeester zeer voor de vriende lijke woorden lot hem gericht, doch kon moeilijk begrijpen, waarom de presidente zich minder gunstig uitliet over het ge meentebestuur, dat. voor zoover hij weet, nooit een onwelwillende houding tegenover de school heelt aangenomen, al is dat voor al een zaak van den wethouder. Hij wensch te hel ijverig bestuur van harte geluk met deze nieuwe school, al plaatst hij omtrent haar zich niet op zulk een idealistisch standpunt als de Minister. Het lijkt hem toe, dat de toekomstige huisvrouw nog al tijd het best haar vorming in hut gezin ontvangt. Dit is echter een theoretische kwestie. Hij weet, dat vele meisjes hier op uitnemende wijze les krijgen, en hij hoopt, dat dit zoo zal blijven en dat de schooi nog steeds in groei en bloei zal toenemen. De heer Van Dorslen, secretaris van den Bond van besluren van Nijverheidsscholen te 's-Gravenhage, hield een lofzang op het particulier initiatief, dat zich ook hij de stichting dezer school zoo krachtig had laten gelden, en hij juichte het toe, dat de Re geering dit initiatief gaarne steunde. Op deze wijze moet er van het onderwijs kracht uilgaan. De presidente van de afdeeling Leiden der Vereeniging van Nederiandsche Huis vrouwen, mevrouw Schots, herinnerde er aan, hoe haar vereeniging steeds in goede harmonie met de Vakschool en haar be stuur samenwerkt, omdat zij beide hetzelfde doel nastreven. Hopende op een voortduren de samenwerking wenschle ook zij het be- sluur met dezen dag hartelijk geluk. De lieer Van Schooren, voorzitter der zustervcreeniging te Arnhem, constateerde, met voldoening, dat hier de vrouwen het werk zelf zonder hulp der mannen af kun nen, En dat zij het goed doen, dat bewijst deze dag, waarmee hij Leiden geluk wenschte. Nadat eindelijk dr. J. C. Overvoorde, mede namens de andere eclitgenoolen van liet bestuur, de heeren Boonaeker, prof. Ivluyver en Zaalberg, het bestuur een voor- zitslershamer had aangeboden van eclit Leidsch maaksel hij was in de Ambachts school vervaardigd dankte de presidente de verschillende spreeksters en sprekers, waarna zij de aanwezigen uitnoodigde de school le bezichtigen. De lieer .1. W. van Rijn, alhier, lol se- mi-arts bevorderd, is bestemd tot reserve- officier van gezondheid bij het reserve per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht. lieden werd door B. en W. op het Raadhuis alhier aanbesteed: het vernieu wen van een gedeelte walmuur aan de Boommarkt, waarvoor niet minder dan 17 inschrijvingen waren ingekomen, waaron der er een aantal van buiten, n.l.f J. H. v. Hoven. Dordrecht, f 8970; F. Smeulen, Dordrecht, f8950; N. V. Aannemers-Maat schappij en verhuring van bouwmat., Pa- pendrecht, f8325; J. T. Visser, Papendrecht f 8710; A. en M Visser, Papendrecht. f 8590; L. P. Kruijt, f 8250; P. van der Straaten, Ilellevoetsluis, f 7900; J. P. Straathof f 7899 Jilles Stuurman, Ammerslol, f 7815P. Kunst, Den Brielle, f7713; firma ,W. Splin ter Co. f 7500; W. F. Marse'is en A. C. Heemskerk f7497; P. Teeuw, Sliedrecht, f7397; J. Warnaar 7300; J. C. van Evert f 7260 A. Kei (ken, Dordrecht ,f 6989, en A. .1. de Later ep P. H. Meyer f 6852.50. .Waar de plaatsnaam onvermeld bleef, i9 deze Leiden. x Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is aan de Vereenigae Verga dering yan dat Hoogheemraadschap inge diend de rekening eh Verantwoording oVer het gehouden beheer over het dienstjaar 1Ó23. De ontvangsten bedroegen f843.724.94 de uitgaven f 651.616.10, zoodat ér is êen batig saldo yan f 192.209.84. pespecificeerd wijzen de ontvangsten aan o. rS.Inkomsten vin vorige diensfen f id4.pi8.36, opbr. van sluizen eg bruggen f 15.632.82, tmndergeld f 250831,78, be lten Rijnland PRIJS DEZER COURANTl Yoor Lelden per 8 maanden 8.85, per week Ï0.18k Bullen Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per week" T«iïi 0.18, Franco per post 2.86 cf portokosten. A f 18.442.21, verschillende en buitengewone ontvangsten 1 64.510.65. De uitgaven worden geraamd als volgt; Kosten van huishoudelijk bestuur f91.953.38 openbare werken f 432.615.34, bijzondere werken 1 5055 31, waarnemingen en toe zicht f 5395.22; uilgaven, in vorige afdee- lingen niet begrepen, f 63.953.75, buiten gewoon f 15,343. onvoorzien f 39.379. De behandeling en vaststelling der reke ning zal plaats hebben in een openbare Vereenigde Vergadering van Dijkgraaf. Hoog heemraden en Hoofdingelanden op Woens dag 4 Juni a s. 's voormiddags le elf uren in het Gemcenlandshuis van Rijnland. In de te 's-Gravenhage gehouden jaar- lijksche alg. vergadering van de afd. Zuid- Holland der Nat Ver. „Pro Rege, tellende 40 burger- en 4 militaire afdeelingen met ongeveer 4500 leden, is tol bestuurslid ge kozen de heer P. Meylof, adj. alhier. Wij vesligen de aandacht op de adver tentie van de Eerste Leidsche Schoolvere niging omtrent de inschrijving van leerlin gen voor den cursus 1924'25 dagelijks vóór en na eiken schooltijd aan het school gebouw Noordeinde 1. Mej. B. heeft aangifte gedaan, dal haar handtaschje plotseling, (oen zij op de Hoog straat liep, bleek open le staan, terwijl een rorlemonnaie met inhoud, een paar gulden, was verdwenen. Zij vermoedt het slachtof fer te zijn geworden van een zakkenroller. i Aangifte is gedaan, dal wed. K. en vrouw S. ten huize van eerstgenoemde in de Anna-Paulownaslraat slaags geweest zijn, waarbij de manlel van eerstgenoemde vernield werd. Van een nieuw huis, hoek Fruin3!raat Cobetstraal, is een 2 M. lange looden pijp uit de W. C. weggesneden en meegenomen. Ten nadecle van v. d. V. is een rijwiel gestolen, dat hij had neergezet voor een winkel aan de Botermarkt. Tevens is een rijwiel ontvreemd ten huize van M., aan den Rijnsburgerweg. In verhand mei den vcrmeldm dief stal van een belangrijke partij handschoe nen is nog aangehouden een v, 11 Beide broeders v. II. en B. zijn Ier beschikking der juslilie gesteld. Nader is gebleken, dat ook wat sokken zijn ontvreemd. -4 BINNENLAND. Het afscheid van mevrouw Marie van EysdenVink in den Leidschen Schouw burg. De üjd-commissie heeft haar werkzaam heden aangevangen. Moties van overheidspersoneel. Van de Twentsche testiel-nijverheid. Bij de Regeering Is in overweging da instelling eener inter-departementale com missie om te bomen tot vereenvondiging en bezuiniging van den Staatsdienst BUITENLAND. De cl.'icienze nilslag der Duitsche Rijks dagverkiezingen. Het Beiersche kabinet von Knilling ia afgetreden. x, De Mc Kenua-rechlen in Engeland. -J LEIDSCHE SCHOUWBURG. Afscheid Marie van EysdenVink. „Wat hel zwaarste weegt", eomedie in 3 bedrijven van Jacques Bousquet en Paul Armont. Mario van Ey9den-Vink neemt afscheid van het tooneel we hebben deze treurige mare eerst niet kunnen en niet willen ge- looven. Hoe, zij, als het ware geklommen lot op den hoogsten sport yan den tooneel- ladder, op het toppunt van haar glorie, zij, die daar zoo lioog troonde onder onze wer kelijke aclrices, zij zou „plankenland" ver talen? „Zie in den spiegel, of ge 60 jaren lelt", gerust mocht dit tot Marie van Eysden-Vink worden gezegd. Er was slechts één antwoord mogelijk; een harlgrondig neen. En toch was de mare juist, te juist, he laas. want nog steeds gelooven we, dat het tooneel zonder haar een leemle zal bevat ten. Er zal een plaats zijn te vervullen, die nog niet te vullen zal zijn Maar de voor haar kunst loeh zoo warm voelende heeft beslist eu bij die beslissing hebben wij ons neer le leggen, zij het noode. Blijven doet nog de hoop, dal liet afscheid niet voor altijd zal zijn. dat de trek naar die „overzij" te krachtig zal klinken voor de zoo levenskrachtige kunstenares. Laat Toen de scheidende had plaals genomen, tiad mevr. van ItallieVan Embden, pre sidente van de commissie, naar voren om do gevoelens te vertolken der zoo volle zaal en van velen, velen daarbuiten. Ik zeg te gen u. aldus spr., wat ieder zou willen zeg gen: Lieve Marie. En waarom niet? leder een noemt u zoo. Veel is over u geschreven en mevr. Tarlaud-Klein had het o.a. over een huiselijk schotelije, eens i:j u genuttigd. Als het ware een pendant heelt spr. genoten meer dau 30 jaar geleden. Toen was spr. eenigszins in haar wiek gescholen, zij had verwacht een gedicht van Schiller oi Goethe of een wolken-zweverij 30 jaar tang hebben wij elkaar niet gezien, maar hij de eersle ontmoeting was er direct weer die sfeer van hartelijkheid, waaraan niemand zich bij u kan onttrekken. Ik kwam feite lijk voor den heer y. Eysden, aldus spr., doch deze kwam terstond met een bord, waarop een fraaie getuigenis, hoeveel het tooneel en de tooneelwereld aan. u le dan ken heeft, i Destijds was de looneelwereld in 't al gemeen zoo iets als een Bohème jn toen mevr. Kruseman aan het tooneel ging, loeide er een storm. Toen kwamen u en mevr. Tarlaud-Klein, en het was voor u een eer te worden ontvangen. Thans is het voor ons een eer, u le kunnen ontvangen. In de looneelwereld groeit de intrige als kool, zie b.v. het stuk van vanavond. Maar u hebt getoond, dat niet noodig le hebben als warm voelende vrouw. Kan aan 't tooneel een vrouw deugdzaam zijn? Hoeveel is daarover geslreden en de oplossing in Frankrijk is bekend. Hier hebt u, met anderen gelukkig, getoond, dal aan het tooneel deugdzame vrouwen zijn en kunnen zijn. U hebt de tooneelwei^ld en ons tot elkaar gebracht, dat is uw triuirit. Ik zie iels prijken, aldus spr., cp uw schoon toilet, de orde van Oranje-Wassau. Het heett spr. niet verbaasd, dal Marie die eer (e beurt viel, zij verwachtte dat. II. M. de Koningin heeft u destijds ontvangen als Ilaar gelijke en in een lang gesprek alle ons die hoop koesleren in leederheid. vragen van het leven aangeroerd. Dal is aan lionrna iron wol il" nï.l ie non I ?nn. Leiden heeft gisteravond het afscheid ge had en het deed ons goed, dat het zoo har telijk kon zijn. De schouwburg was zoo goed als uitverkocht. Onder de aanwezigen waren o a. de burgemeester en de garni zoenscommandant. En de stemming was een bewijs van wat ik zei: u is een uilzon- deringsmensch, bij alle rangen gezien, van hoog tot laag. U bent een gelukskind en u hebt dc! ver diend. Er zijn er, die passief naar boven worden gelild, er zijn er ook, die hel gul uk actief veroveren en lot deze categorie be- hiaUnjJ fan Mnderijöfï bült< wciiaLutuuiauuuiu. a-w «"■'"....in, ÜUUUi VUIUV' lUIl i ll LOL U 'L p.' ue- allerhartelijkst. Men voelde, hoe de ruimte, hoort u. Dikwijls heeft uw oude Iccrmees- waarin het zich zoo uitnemend van zijn taak gekweten hebbend A. S. C.-strijkje „zwom" niet bestond, hoe er een vonk van Vertrouwelijk verband was gelegd lusschen „voor en achter het doek". Er was dat con tact tusschen menschenzielen. dat niet is vast te leggen, maar dat wordt aangevoeld met groote zuiverheid, met niel te misken nen zekerheid. Het was een afscheid innig en hartelijkmet de verwachting: moge het nog niet voor altijd zijn, moge het wor den: een tot-weerziens. De tijd van gaan misgunt men deze actrice 1 Bij h?t eerste optreden reeds gewerd haar een daverend applaus en verhief hel pu bliek zich van zijn zetels. De wisselwerking van warmle-slraling was gelegd om niet meer heen te gaan, dien avond. Al meer groeide, zoo mogelijk, het contact. Na het eerste bedrijf werd r^eds een bouquet aan geboden. De huldiging jjad echter plaals na a (Joop van het stuk, waarover straks nog 't een eri ander. Dp huldigingscommissie had zich op 't tooneel geschaard, en toen het doek was opengegaan, leidde dé heer Ger- fjngs de heengaande op, die vergezeld pas van haar man, den heer P. D, van pysden. (er Moor u in tranen doen baden, u !i.-bl doorgezet. Lange jaren hebt u kleine ritten gespeeld, door toeval (zi kle van een ac trice) kreeg u een groole rol en mevr. Becrs- mans Zag u en zei: dat kleintje moeten wij hebben. Ook als vrouw van een directeur is u nic-l altijd op rozen gegaan Maar u hebt de kracht gehad dubbel v. - k (e doen ten bewijze, dal een huisvrouw naast haar huiswerk ander werk kan doen. een laves, tie, thans zoo ruw van hoogerhand door gehakt. Dat u artiste was, u hebt hel getoond. Ieder kan de rol van zijn natuur -jielc n, maar u kunt meer. zie b.v. uw rol in „Dom heidsmacht" gespeeld, zooals de auleur zelf zei de rol te hebben geschapen. Niels dan zon en geluk hebt u geschon ken en de eerste smart doet u ons thans door uw afscheid in volheid uwer krachten én door ons armer achter ie talen dan daar voor. Ilopen we. dat de werkvrouw g -lijk had, die zei: Ze komt wel terug, anders houdt ze het niet uit, wanl: ook wij houden het niet uit, zonder onze jonge Marie. Spr. eindigde met-wat ieder wel zou wil- Jeii doen. maar niel mag: met een warmen zóem Yoqr at het publiek.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1