AGENDA VAN DE WEEK. BINNENLAND. BUITENLAND. r BELGIE. .Ms Dondeideg. „Dc Graanbeurs": Mei vergaderingen van fcet Eev. Mei-Comité. 8 uur. Elisnbethshol: Medisch Consultatiebureau roor Alcoholisme. 8 uur. „Jcruël" (Groenestceg 16): Kinderzang- koor te 6 uur. Bijeenkomst te 8 uur. Schouwburg: „De Koopman van Venetië" 8 uur. Stadszaal1-Mei-vieiing S. D. A. P., Ii. B. B. en coóp. „Vooruit". Avondfeest te halfncgen. Vrijdag „lil den Vergulden Turlr": Bijeenkomst Ge nootschap voor Opbouwende Staatkunde. Halfacht. Stadszaal (foyer): Optaing Handelsbeurs. Halfetf. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-thealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinêe te 2 uur. „Jeruël" (Middelslegracht 3): Conferen- Ue-weck 27 April tot 4 Mei. „Prediker": Bazaar tot en met 2 Mei (10 tot 12, 2 tot 5 en 7 lot 11 uur. ,,'t Posthof": Tentoonstelling van afge sneden bloemen. Tot en met 2 Mei. .Van 10 tot 10 uur. Den Haag, „Scala": Henri lex Hall's revue „Draadloos". 8 uur. De avornl-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 April tot cn met Zondag 4 Mei waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blan ken. Hoogewoerd 171, tel. 502, en P. da Croix, Rapenburg 9, tel. 807. De apotheek van „Hulp der Mensch- hcid", Hooigracht 4.8, is altijd geopend, doen alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Bij Kon. Besluit is eervol ontslag ver leend aan kapitein L. M. F. G. lvnage van het dienstvak der militaire administratie en is hij benoemd lot reserve-kapitein bij het 4e reg. Inf. Benoemd is levens bij dit regiment tot reserve-kapitein P. S. Harlogh Heys van Zouleveen, aan wie als kapitein bij het 10e reg. Inf. eervol ontslag is verleend. Eervol ontslag als reserve-eerste-luile- naut is verleend aan J. A. de Boer, even eens van het 4e reg. Inf. zulks op door hem gedaan verzoek. Ilct weer werkte gisteravond niet mede lot een opgewekte feestvieiing Ier gelegen heid van den verjaardag van Prinses Ju liana. Toch bewoog zich nog een groot aan tal menschen op straat. De drukte concen treerde zich voornamelijk in den omtrek van de Korenbeurs, waar het Stedelijk Mu ziekkorps een concert gaf, en op de Lam mermarkt, waar „Orpheus" zijn beste krachten tentoon spreidde. Het druilige weer had geen deprimeeren- den invloed op de muziek. Deze klonk vroo- lijk en opgewekt en droeg deze stemming over op het talrijk publiek. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Prinses organiseerde de afd. Leiden der C. J. M. V. Padvinderij een marsch door de stad. Te halfacht werd verzameld in het clublokaal, Oude-Rijn 44c en precies acht uur werd afgemarcheerd onder leiding van de hoplieden C. J. A. Schrassert Bert en P. J. A. Verwey. Deze marsch, geëindigd te halftien, had een ordelijk en aangenaam y.erloop. Volledigheids- en duidelijkheidshalve laten wij hieronder nog volgen de dienst order betreffende het conflict, gerezen lus- «clien onzen burgemeester en de afd. Leiden van den Algera. Bond van Politiepersoneel. Deze order luidt: Ingevolge opdracht van den heer Burge meester wordt het personeel het navolgende bekend gemaakt: „Het hoogst ongepaste en de ware feilen verdraaiende artikel in de Politiebode van 16 April j.l. noopt den Burgemeester alle persoonlijke relaties af te breken met de afdeeling Leiden van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel, daar toch de Politiebode het officieel orgaan is van dien bond en dus ook van die afdeeling en der halve de besturen van den Bond en van de Afdeeling aansprakelijk zijn te achten voor den inhoud van bovengenoemd in toon en Inhoud afkeurenswaardig artikel.'1 Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad. waarin wordt medegedeeld, dal de bijeenkomst van het Genootschap voor Opbouwende Staatkunde, niet heden, doch morgenavond te halfacht alhier in café „In den Vergulden Turk" zal plaats vinden. Het vanouds bekende café ,,'t Haantje" .Vrouwensteeg 16, heeft een algeheele ver andering ondergaan. Behoorde het eerst aan de Phoenix-Bierbrouwerij, het gelukte nu onzen stadgenoot den heer J. J. Paar- dekooper, die tot nog toe een café had in de Pelikaanstraat 4, er de hand op te leg gen. en het door verbouwing geheel le moderniseren, al bleef de naam ,,'t Haan tje" bestaan en werd door het aanbrengen .van attributen in den gevel, die benaming nog eens gesymboliseerd. Hedennamiddag tc drie uur is de nieuwe zaak, waarin men liet oude „Haantje" moeilijk zal herkennen, geopend. De oppervlakte van dit ruime café met een tuin er achter bedroeg 50 viejk. M. liet is volledig naar de eischen des tijds ingericht. Het buffet, het biljart en het ge- heele interieur beantwooiden aan alle eischen, welke men tegenwoordig mag stel len aan een „café-billard". Achter het café is een doelmatige rijwiel- bergplaais. De eigenaar heeft er zich vooral op ingericht de Ilandelsljeursbezoekers te ontvangen. Doch ook den overigen bezoe kers hoopt hij het naar den zin le maken door prima consumptie en billijke prijzen. liet werk werd prompt uitgevoerd bin nen de zes wTeken, door de aannemers Mugge en Van Klaveren. De heeren Van den Berg en Van Weizen zorgden voor het schilderwerk, de heer Miloo trad ais be hanger en stoffeerder op, terwijl de heer Langezaal de eleclrische installatie be werkstelligde, allen zeer ten genoegen van den eigenaar. Naar aanleiding van het bericht aan gaande de ontploffing van een gaskachel in de O. L. School aan den Maresingel, zij nog gemeld, dat door vier deskundigen de zaak is onderzocht en gebleken, dat de betrokken onderwijzer de kachel op de juiste wijze en na alle voorzorgen genomen te hebben, heeft aangestoken. De vermoedelijke oorzaak is, dat de wind de vlammen heeft uitgedoofd, terwijl de bijzetvlam bleef branden. Door den wind zijn de groole branders niet meer ont brand, zoodat een groole hoeveelheid zoogen. knalgas is ontstaan dat toen ontploft is. liet is slechts een vermoeden. De juiste oorzaak kon niet ontdekt worden. Ten nadeele van S., wonende aan het Nieuwe Kanaal zijn twee kippen en een ko nijn door een hond verscheurd. Door een bewaker van den Nachlveilig- heidsdienst is in de Vischpoort een oud rij wiel gevonden dat ten politiebureele is ge deponeerd. Bij de Leidsche Spaarbank is in April ingelegd f 219.078.11 en terugbetaald I 367.552.29, terwijl 61 nieuwe inleggers werden ingeschreven en G3 boekjes geheel zijn afgelost. Het tegoed der 16.282 inleggers bedroeg einde April f 5.190.778.43. De nienire directeur van den poitchèque- en giro-dienst. Tot directeur van den poslchèque- en girodienst zal worden benoemd de lieer J. Lazonder, thans directeur van het postkan toor le Rotterdam. De lieer Lazonder zal 5 Mei zijn nieuwen werkkring aanvaarden. Dezer dagen is liet Koninklijk besluit van zijn benoeming te wachten. De hoer Lazonder is geboren 25 October 1870 en in dienst getreden als surnumerair bij den dienst der posterijen en telegrafie 16 Mei 1889. Hij heeft alle rangen doorloopen en is geruimen tijd werkzaam geweest bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegra fie te 's-Gravenbage Daarna was hij ach tereenvolgens directeur der kantoren Zeven bergen, Waspik en Leerdam, om vervol gens op te treden als inspecteur in algemee nen dienst bij het Hoofdbestuur. In het laatst van 1921 is de heer Lazonder be noemd tot directeur van het postkantoor tc Rotterdam, welke functie hij door ziekte oerst in het begin van 1922 kon op zich ne men. In April 1923 heeft onder zijn leiding de verhuizing van den postdienst van het oude r.aar het nieuwe 'kantoor aan den Coolsingel plaats gehad. De heer Lazonder wordt door wie in nauwere aanraking met hem kwamen ge- schelst als een man van gezag, van wien kracht en leiding uitgaat, zegt de „N. R. Crl," Wijziging Nijveiheidsonderwijswet. Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verstag betreffende het wetsont werp wijziging en aanvulling d-:r Nijver heidsonderwijswet ie het volgende ontleend: De Minister deelt mede, maatregelen te overwegen tot vereenvoudiging der nijvcr- heidsonderwïjs-examens cn tot inkrimping van het aantal akten. Hieromtrent zal met de examen-commissiën overleg worden ge pleegd. Voor het instellen van een nieuwe commissie, om over het nijverheidsonder wijs te adviseeren, ziet de Minister geen aanleiding. Wat de salarissen betreft, her innert de Minister er aan, dat deze in 1923 reeds vrij belangrijk zijn verlaagd. Dit vraagstuk komt trouwens ats onderdeel van de algemeene herziening der salaris-rege lingen eerlang opnieuw aan de orde. Bij de artikelen betoogt de Minister, dat het zeer verkeerd zou zijn voor de bijzon dere scholen den eiech van goedkeuring der voordrachten door den Minister prijs le ook omdat het Departement hierin een goed middel heeft om te waken legen onnoodige personeelsuitbreiding. Wat de wijziging van art. 25 betreft, het is nimmer de bedoeling geweest alle te slichten nijverheidsscholen en cursussen automatisch voor ten minste 70 pCt. de uit gaven uit 's Rijks kas le laten putten. De wet is ook mooi in dien geest toegepast. Naast levensvatbaarheid en deugdelijkheid van het onderwijs hebben steeds de vraag, ol aan zulk een inrichting behoefte be stond, en ook financieele overwegingen medegesproken. Wil men de bevoegdheid lot subsidieering met Rijksgeld liever toe vertrouwen aan de gemeenteraden dan aan het Departement met zijn goed uitgerust apparaat van deskundig schooltoezicht? Door de redactie-wijziging wordt de be voegdheid van den Minister practisch niet uitgebreid. De toestand is n.l. sinds eenige jaren zóó, dat, gebruik makend van be doeld veto-recht, geen enkele nieuwe school voor Rijkssubsidie in aanmerking komt. Tegen het denkbeeld om de voor het Rijks subsidie in de wet gestelde percentage als maxima te beschouwen en die c.q. te verminderen, naar mate de gemeente, al of niet gesteund door de provincie, meer dan het thans verplichte percentage zou willen bijdragen, bestaan ernstige bezwaren. Een sluitend budget voor de scholen zou dan opnieuw wankel worden gesteld, bijv. wan neer door wijziging in de samenstelling van den Gehieenteraad o! van Provinciale Sta ten, het bestuit tot ruimer subsidieering werd herroepen. Het Rijkssubsidie zou niet aanstonds verhoogd kunnen worden, omdat bij het opmaken der Staatsbegrooling op een lager Rijkssubsidie dan 70 pCt. was gerekend, en de betrokken school zou dus voor een tekort komen te staan, Ysorts zon de administratieve en de financieele con- tróle bemoeilijkt worden en zou het tot ver warring aanleiding kunnen geven. Boven dien zou liet geven door de gemeente van meer dan het wettelijk verplichte percen tage hooge uilzondering blijven. Bij evenlueele opheffing van bestaande scholen zal de meerdere of mindere be hoefte, waarin de scholen voorzien, in ver band met plaatselijke omstandigheden (waarbij ook het getal leerlingen in aan merking behoort te komen) en niet de da tum van slichting den doorslag moeten geven. Wel voelt de Minister er veel voor de mogelijke intrekking van subsidiën ge leidelijk te doen geschieden met het oog op do in opleiding zijnde leerlingen. In art. 29 is alsnog een wijziging ge bracht, waardoor aan hen, die de middel bare nijverheidsschool niet hebben afge- loopen, doch op andere wijze onderwijs hebben genoten, de gelegenheid wordt ge geven, door een examen een getuigschrift te verwerven, overeenkomende met dat, door middelbare nijverheidsscholen uiige- reikt. In art. 37 wordt een wijziging voorge steld, waardoor in zeer bijzondere gevallen, wanneer aan het examen niet is deelgeno men, de examengelden kunnen worden teruggegeven. De Memorie is vergezeld van een nota vaD wijziging en een gewijzigd ontwerp van wet. De hnwentle onderwijzeres. In de gisteren gehouden openbare zitting van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, werd voorlezing ge daan van het volgende Koninklijk besluit: Op grond van de overweging, dat het en kele feit, dat een onderwijzeres een huwe lijk aangaat, geen voldoende aanleiding mag zijn die onderwijzeres ongevraagd te ont slaan, is ongegrond verklaard liet beroep van den Raad der gemeente Eindhoven, te gen het besluit van Ged. Stalen van Noord- Brabant, welk college had vernietigd het Raadsbesluit, waarbij aan mevr. A. M. Lier Fooij eervol ontslag was verleend als on derwijzeres. Het conflict in de Twentsche textiel-nij verheid. Gisteren heeft te Enschedé een conferen tie van de textielfabrikanten met de orga nisaties plaats gehad, bijeengeroepen door den Rijksbemiddelaar. De fabrikanten deelden mede, aldus „Het Volk", te hebben besloten het volgende voorstel te doen: Een overeenkomst voor den duur van 15 maanden: de 7'/j pCt. loonsaflrek blijft gehandhaafd; 130 over uren per jaar, te verdeelen naar keuze van den werkgever: een bijslag van f 1.50 per week gedurende 3 maanden aan hoofden van gezinnen en kostwinners, indien zij na beëindiging van de uitsluiting direct het werk hervallen. De Katholieken vonden dat voorstel-wel aannemelijk, evenals de vertegenwoordiging van het centraal-comilé van ongeorgani seerden. „Unitas" moest er zich eerst over beraden. „De Eendracht" venvierp 't voor stel, eveneens de ongeorganiseerden in En schedé. De ongeorganiseerden van het cen traal comité stelden toen voor, verdere be sprekingen te houden met de christelijke organisaties en de fabrikanten. „Unitas" moest zich cok daar eerst over beraden. Aan de 's middags voortgezette confe rentie hebben „De Eendracht" en de En- schedcsche ongeorganiseerden niet deel genomen. Stand van het mond- en klanwzeer in Nederland gedurende de week van 13 tot 20 April. Aanbal Provinciën. Vjïebeslagen. Gemec Groningen 14 7 Friesland 66 26 Drente 12 6 Overijsel 40 16 Gelderland 83 34 Utrecht 81 31 Noord-Holland 138 60 Zuid-Holland 4S5 140 Zeeland 30 26 Noord-Brabant 161 71 Limburg 6 8 Totaal 1098 412 DE ALGEMEENE TOESTAND- Besluit dei Commissie van Eerstel ontwapening uit het bezette gebied. De Commissie van Herstel blijft met lof- waardigen spoed voortbouwen op de rap porten der deskundigen. Zoo heelt zij be sloten: le. onmiddellijk de commissie te vormen tot organisatie der Duitsche spoor wegmaatschappij, die door bet verslag der eerste commissie van deskundigen is voor zien en >Villiam Answorth en Leverve te verzoeken persoonlijk aan de werkzaam heden der commissie deel te nemen; 2e. Ro bert Kindersley/directeur der Bank van Engeland aan te wijzen om deel uit te ma ken van de commissie tot organisatie van de bank, voorzien door de eerste commis sie van deskundigen; 3e. Descamps, voor zitter van de Kamer van Koophandel van Rijssel, en Pirelli, industrieel, te benoemen tot leden der commissie van organisatie voor de induslrieele obligaties, eveneens ontworpen door de. eerste commissie van deskundigen. De Commissie Is du9 niet in gebreke te stellen r In het Engelsche Lagerhuis is op het vragenuur de kwestie ter sprake gebracht ecnet nieuwe ontwapeningsconferentie. Aanvankelijk verwees Mac Donald naar de redevoering Yan Coolidge op 22 dezer, doch op de vraag van commandant Kenworlhy of Engeland inmiddels geen eigen slappen kan doen. tot het bijeenroepen van zulk een conferentie zeide MacDonald, dat in over eenstemming met de door dê Britsche re geering aangenomen houding, die tot zijn genoegen door den Amerikaanschen staats president werd gedeeld, liet noodzakelijk zal zijn enkele vraagstukken van politieken aard in Europa uit den weg le ruimen, al vorens van zulk een conferentie zakelijke resultaten zijn te verwachten." Inderdaad, dat zal noodig zijn! En zelfs dan zal noch Frankrijk, noch Italië, enz. hard meewerken, vreezen we. In bet bezette gebied duurt de stille oor log echter voort. De hooge intergeallicerde commissie voor het Rijnland heeft naar de Temps meldt, een uitsj>raak vernietigd van het hof van discipline te Leipzig tegen een ambtenaar-te Trier. Het hof teLeipzig had zich gebaseerd op een Duitsche veror dening niet alleen om den betrokken amb tenaar van zijn post te ontheffen maar ook om de zaak over te brengen naar de recht banken van onbezet Duitschland, teneinde aldus dc eventueele inmenging der hooge commissie te vermijden. Deze laatste heeft zich verzet tegen de uitvoering van een der- gelijken maatregel, gebaseerd op een Duit sche verordening, die door haar in het be zette gebied was opgeheven. Zij heeft het weder in dienst stellen van den Rijnland- scLen ambtenaar geëischt met terugwerken de kracht, benevens de overlegging van het dossier der vervolgingen, tegen hem inge steld. En generaal Degoutte heeft een nieuwe verordening uitgevaardigd, welke het ver bod van alle militaire opleiding in het be zette gebied in zich sluit. Het is ieder bewo ner van het bezette gebied verboden ook in het niet bezette Duitschland aan welke theoretisch© of practischc oefening ook deel t© nemen of in eenigerlei betrekking tot een militaire of soortgelijke formatie of een openbare of geheime organisatie van dien aard te behooren, zelfs niet als deze forma tie baar zetel builen het gezette gebied heeft, als zij een militaire vorming of soort gelijke opleiding ten doel heeft. Ieder, die dergelijke verplichtingen op zich beeft ge nomen, mag niet in het bezette gebied tc- rugkeeren, dan met toestemming van den bevelvoerenden generaal. Op overtreding van deze verordening staat een gevangenis straf van ten hoogste vijftien jaar cn een boete van ten hoogste 20.000 mark goud. Dit verbod is weer een typisch staaltje van Fransch geweld. Duitschland mag slechts een leger van bepaalde grootte heb ben, doch is toch vrij, dit tc recrutecrcu uit zijn geheele gebiedt M Onderhandelingen met Rus land voorlccpige in-viij- heid-slelling. De „Soir" zegt. dat de Belgische regee ring aan haar gezant le Londen instructies gezonden heeft om zich in verbinding te stellen met Rakofski cn de afgevaardigden der sovjets. liet onderhoud zou betrekking hebben op de hervatting der handelsbetrek kingen met Rusland. Voor het geval, dat een overeenkomst mogelijk blijken zou, voegt het blad er aan toe, zou het departe ment van builenlandsche zaken officieele onderhandelaars aanwijzen. Bevestiging dient te worden afgewacht, maar onmogelijk lijkt het ons niet. België wordt bevreesd voor Antwerpen's belangen, die door de Roerbezelling ook al danig in 't gedrang zijn gekomen. 't Zou opnieuw een bewijs zijn voor een verlaten door België van het Fransche pad. Maar wachten we bevestiging af. Ontstemming zal ongetwijfeld en o. i. terechtl in Ylaamsche kringen worden gewekt door de in voorloopige in-vrijheid stelling van den Waalschen student Col back, die te Leuven tijdens het Groot-Neder- landsch congres een Vlaamsch student neerschoot DUITSCHLAND. Crematie HeHfeiich bot sing te vreezen te Halle. Gistermiddag heeft te Mannheim de cre matie plaats gehad van het stoffelijk over schot van dr. Helfferich en zijn moeder. Minister Luther bracht den laatsten groet der rijksregeering over aan den voormaiigen secretaris van de rijksschalkist en vice-kan- selier. De plechtigheid werd besloten mei het spe len van een Oud-Nederlandsch Dankgebed. Op 11 Mei wordt te Halle het gerestaureer de monument voor Moltke ingewTijd, dat de communisten bij den groolen opstand in Mid- den-Duitschland grootendeels hadden ver woest. De rechtsradicale organisaties zijn van plan dien dag al hun krachten te Halle te concentreeren. Alle volksche groepen, alle af- deelingen van de „Stahlhelm" en verschil lende andere organisaties van militairen en politieken aard, zullen aanwezig zijn. Het comité rekent op de aanwezigheid van 250,000 betoogers. De voorbereidingen voor deze belooging hebben te Halle, waar hel' communistische element vrij sterk is, heel wat ongerustheid verwekt. De communisten zullen met alle mogelijke middelen trachten de betooging te verijdelen. De plaatselijke af deeling van de communistische partij zal, om over voldoende strijdkrachten le beschikken, een „Duitschen Arbeidersdag" organiseeren, die eveneens op 11 Mei zal worden gehouden en als tegenbetooging bedoeld is. De commu nisten hopen dat tienduizenden arbeiders hun oproep zullen beantwoorden. Indien ae betoogingen niet bijtijds door de autoriteiten zullen worden verboden, zal men natuurlijk bloedige botsingen kun nen verwachten. De communisten zorgen iTouwens bij de verkiezingscampagne, die druk aan den gang is, al genoeg voor botsingen en kloppartijen l Het aantal werkloozen, die ondersteund gorden in het onbezette gebied, is van 1 tot 15 April yan 703.000 op 476.000 gedaald, ENGELAND. De begrooting de drank- overeenkomst met Amerika. De eerst© begrooting der Labour-partij beeift een goede pers, vooral bij de libera^ len. Zoodat zich het verschijnsel voordoet, dat judst vaa die zijde, waarmee het con tact immers niet al te best was, alle stooa komt. De liberalen hebben dan ook naee$ conferentie van 2 uur besloten om &lg* meen de begrooting van Snowden te stik neD, die Asquitb, naar hij- zeide, als eig rechtvaardiging beschouwt van de politiek' der liberale partij om de regeering vag Baldwin omver te gooien. De conservatieven zijn niet te spreken dat de regering de besluiten der rijkscog! ferentie betreffende voorkeurrechten niet volgt. Overigens zijn van die zijde ook wei- nig bezwaren. De door Snowden voorgestelde verlagia, gen der rechten op levensmiddelen werden denzelfden avond \corloopig goedgekeurd en traden onmiddellijk in werking. De prij zen van thee, suiker, koffio en cacao wa ren in de winkels reeds evenredig lager en algemeen bleek, dat de huisvrouwen de daaruit voortvloeiende besparing zee* waai deerden. De algemeene beraadslagingen over de begrooting werden gisteren in het Lager huis hervat. De minister van koloniën TW mas verklaarde, dat Snowden een fccgroo* ting had ingediend, die eon logenstraffing vormde voor al die alarmisten, welke drie maanden geleden allerlei kwade dingen hadden voorspeld van het aan het bewind komen van een Labourregeerïng. Thomas vervolgde, dat de Labourregeering nog vele begroetingen zou indienen. Dit was slechts de eerste termijn, mcar het toonjjê aan de wereld, dat wanneer Labour ai# het bewind kwam, het niet wraakgierig was, maar bereid was om „fair" te zijn het overschot billijk en rechtvaardig te ver declen. „Hoewel wij misschien degenen hek ben teleurgesteld, die aannamen, dat onze positie zouden gebruiken voor de bè- langen van een groep, stemt het ons ♦#- vreden te gelooven, dat de groote massa van het volk de begrooting zal uitleggen als een oprechte aanwijzing, dat de tegcc- ring voornemens is allen recht te doen we dervaren.'7 Thomas antwoordde op dc beschuldiging van conservatieve sprekers, dat de regee ring de wenschen der overzeescbe domL nions met minachting bejegende door t'a weigeren de resoluties ten gunste van rijks voorkeur, op de onlangs gehouden rijkscon- ferentie aangenomen, te onderschrijven* Hij betreurde het feit, dat de resoluties, op zulke conferenties aangenomen, kans liepen ongedaan te worden gemaakt zoolang de vertegenwoordigers van Britannië én de overzcesche dominions, die er aan deel-» namen, beperkt werden tot leden der re spectieve regeeringen d.w.z. tot slechts één partij. Hoe kan men verwachten, dat zurk eon conferentie Engeland in zijn geheel kan binden? Hij zou allo partijen verte- gemvoordigd willen zien op een rijksoonfe> rentie. Thomas legde er den nadruk op, dat de resoluties nopens de rijksvooikeur niet de eenige waren, door de rijksoonferenti© aan genomen Er waren in het geheel 32 resolu-, ties aangenomen. Van deze waren er reeds 28 door d© huidige Britsoh© Labour regeej ring aanvaard en dc noodige stappen wa« ren gedaan om ze in werking tc stellen. Twee ander© waren nog in overweging eii slechts tegen twee, betrekking hebben op d© rijksvoorkeur, had de regeering zich beslist gekant. Dit geschiedde door een partij, die naar de conservatieven voorga ven, het belang van het rijk miskend©. D1© aanvaarding van die 28 resoluties wees al thans op den wensch der Labour-regeering om het rijk te helpen. De overeenkomst tuaschen Engeland tfU do Ver. Staten over den smokkelhandel in sterke dranken ia thans door de verschil- lende Overzeesohe gewesten en den Iersohen Vrijstaat goedgekeurd. Dientengevolge het wetsontwerp waarin de bepalingen vftït dit verdrag zijn neergelegd, dezer dagen bij het parlement in behandeling komen, zoodat aanneming binnenkort is to ver- wachten. DENEMARKEN. *1 Het parlement geopend* De nieuwe Dcensche Rijksdag is geopend in een buitengewone zitting, waarin nieuwe sociaal-democratische premier Stay- ning het koninklijk besluit voorlas. De sociaal democraat Hansen werd tof voorzitter van het nieuwe Folketing geket- zen, ondervoorzitters werden een links- liberaal en een conservatief. In het Landsting werd dc aftredende li berale voorzitter herkozen. OOSTENRIJK. Geen Raditsj-congres» Volgens de bladen heeft de Oostenrijk- sche regeering aan Raditsj medegedeeld, dat zij niet kan toelaten, dat het door dezép geplaneerde minderheden-congres op Ooi' tenrijksch gebied wordt gehouden, daar dp een ongunstigen indruk zou kunnen wekkea in de nabuurstaten. ITALIË. Een nieuw ministerie ♦- dissertatie van Mussolini De ministerraad heeft besloten tot de op- richting van een ministerie van verkeer, waarin dat van posterijen en telegrafie akj* mede het commissariaat voor den ruilhan- del en dat der staatsspoorwegen zullen wor den ondergebracht. Mussolini, die door de Universiteit vaj Bologna tot eeredokter benoemd is, zal bu deze Universiteit een dissertatie indienen, waaraan hij juist de laatste hand gelegd beeft. Het wetenschappelijk werk yan deo eersten-minister is getiteld: Preludium to' Macchiavelli. Hij ontwikkelt er zijn bekende politieke gedachten en komt er vooral Op tegen de inrichting van het referendum, dat, volgens hem, aan geen enkele pobtieS® werkelijkheid beantwoordt. De disserta i eindigt met de opmerking, dat enkel de g wapende profeten de overwinning keha^-i terwijl de ongewapende profeten alles te grónde richten<

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2