Wo. 19676. DONDERDAG 1 MEI Anno 1924 Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VER TENTEN! 80 Cts. per regel Bij regelabonnemenl belangrijk (ageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchëque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per 8 maanden ƒ2.85, per week" I0.1V Buiten Lelden, waar agenlen gevestigd zijn, per week «0.13, Franco per post ƒ2.85 4" portokosten. Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18 (tel. 1233) is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.21f 0 40- f 0.50, SCHOL a f 0.24—f 0.50, KABEL JAUW a f 0.35—0.40 en CARBONADE- .VIS03 a 0.32 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 1 Mei 1924. 25-jarig jnbiienm van den heer W. Brakel. Aan den vooravond van hel 25-jarig jubi leum van den zoo poputairen concierge van het Raadhuis heeft Gr. in ons Blad in dicht maat reeds den heer Brakel op treffende wijze gekarakteriseerd, en daardoor wist heel de gemeente vanmorgen waarom de vlaggen aan het Stadhuis waren uitgestoken. Brakel vierde zijn 25-jarig amblsleest. Heden voormiddag hield het College van B en W. een buitengewone vergadering, dit maal eens niet met gesloten deuren, maar in tegenwoordigheid van den jubilaris en zijn familie benevens van een groot aantal ambte naren en beambten der gemeente. De Ka mer van B. en W. was vrijwel geheel ge vuld. De burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gij- srtaar, die allereerst het woord nam, zeide, dat deze zitting van B. en W. staatsrechter lijk eigenlijk niet door den beugel kon, omdat er publiek bij toegelaten is. 't Was dan ook een buitengewone vergadering, zooals het vandaag een buitengewone dag is, wat wel 1 lijkt uit de vlaggen, die van het Raadhuis wapperen. Brakel jubileert vandaag en het was B. en W. een groot genoegen hem met vrouw en dochter hier te mogen gelukwen- sehen. De gemeente heeft verscheidene ambtenaren en verreweg de meesten vervul len hun taak met ijver en toewijding, doch niemand met meer toewijding en lust dan do lieer Brakel. Hij is niet alleen in dienst van de gemeente, maar van alle ingezetenen, een vraagbaak en sl'eun voor zijn medebur gers. Met bijzondere instemming heeft spr. gis teravond gelezen de wijze waarop een hard V°m In het „Leidsch Dagblad" heeft bezon- Vn. 't Is waar, dat het Raadhuis maar één Brakel kent en dat hij daar onmisbaar is. Er kan, bi) wijze van spreken, geen bokje wor den geslacht, of Brakel komt er bij te pas. En altijd heeft hij een goed humeur en weet hij, gezegend met humor, met een kwinkslag dc- menschen in goede stemming te brengen. En wat hij doet en regelt is steeds in orde. Was hij vroeger eigenlijk niet het Burgerlijk Armbestuur en regelde hij ook deze zaken niet op een wijze, dat iedereen tevreden was? Meer dan veertig jaar heeft hij voor de ge meenschap gewerkt, 30 jaar in dienst der ge meente, maar het meest is hij op den voor grond gekomen als concierge, waarbij hij 6teeds tot buitengewoon genoegen van zijn opvolgende superieuren werkzaam was. Hij is een ware ambtenaar, een medewerker, die zijn ambt met autoriteit weet te bekleeden en gebruikte om er de gemeenschap mee te dienen. Het was den burgemeester aangenaam te kunnen mededeclen, dat het H. M. dc Koningin had behaagd om den heer Brakel bij deze gelegenheid de gouden medaille van de Oranje-Nassau-orde toe te kennen en hij verheugde zich in, dat het hem gegeven was, deze onderscheiding den jubilaris te kunnen overhandigen. De burgemeester hoopte, dal hij deze me daille nog lang zal mogen dragen en dat hij Vele jaren hier het bewind mee mag voeren, „Nominaal ben ik wel burgemeester", aldus spr. schetsend maar naar de realiteit zijt gij het eigenlijk en ik verheug er mij in, dat gij uw laak zoo goed begrijpt (gelach). Ten slolte drukten de burgemeester, de Wethouders en de secretaris den jubilaris, zijn vrouw en zij dochter de hand. De heer Brakel dankte hartelijk voor de vriendelijke woorden, hem toegesproken, en betuigde zijn groote erkentelijkheid voor de hem te beurt gevallen Koninklijke onder scheiding, Hij meent wel den burgemeester er ook voor te moeten danken, die daartoe zeker wel den krachtigslen stoot heeft ge geven. Ook betuigde hij nog zijn dank voor het prachtige bloemstuk, hem hedenmorgen namens het College aangeboden. Hierop trad de heer F ,G. Rosier, referen daris der gemeente-secretarie, naar voren, om namens het personeel der gemeente aan oen gelukwensch van den burgemeester nog O-ruge woorden toe te voegen. Dat de dames a ireeren ambtenaren hier in zoo grooten j li z'in bijeengekomen, moet u wel tot aakbaarheid stemmen, daaruit spreekt de t-'rUlI.die men te uwen opzichte teÜz "side ^k""- kVij allen hebben u iee- er t™11*11 3,3 vo' 'jwerige, nauwgezette r.i,^UWB,w^r' voordat u als con- bplradt, wist men wat men aan u i_' waamt gij als concierge meer op voorgrond. Er kon hier op hel Stadhuis niets gebeuren of gij verleent uw medewer king en hebt het voorbereid, op een wijze, boven allen lof verheven. Doch ook voor ieder ambtenaar in het bijzonder zijt gij dikwijls de vraagbaak geweest. Daarom hebben de dames en heeren amb tenaren gemeend u ook te moeten huldi gen en in overleg met uw echtgenoote hebben zij als huldeblijk gekozen een ma honiehouten buifet. Tot spr.'s leedwezen kon hij dit nog niet aanbieden, doch alvast overhandigde hij den jubilaris de teekening er van; ah het klaar is, zal het worden be zorgd. Aan het souvernir deed hij verge zeld gaan een album, bevallende de namen van de deelnemers, met een prachtige bloe menmand. Ten slotte wenschle de heer Rosier den heer Brakel geluk met de Koninklijke onder scheiding, welke hij mede te danken heeft aan de krachtige wijze, waarop de burge meester de belangen van den jubilaris zal hebben voorgestaan. Ook hierop dankle de heer Brakel, mede 1 namens zijn echtgenoote en zijn dochter, in eenvoudige, maar passende woorden, waarna hij nog meedeelde, dat hij allen verwachtte op een receplie, van drie toil zes uur te zijnen huize te houden. Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging. Op den vijftienden verjaardag van Prin ses Juliana had de Leidsche Chr. Oranje- Vereeniging een openbare feestelijke avond bijeenkomst belegd in de Hooglandsche kerk. Onder degenen, die haar bijwoonden, bevonden zich ook onze burgemeester en wethouder Meynen. Ds. M. J. Punselie, de eerste der beide sprekers van dezen avond, verzocht den fcestgenooten te zingen den lOOslen Psalm en ging daarna voor in gebed. Aangezien de voorzitter der Vereeniging, ds. Thomas, elders een Oranje-rede hield, rustte op ds. Punselie tevens een gedeelte van dc leiding der groote vergadering en bracht dit voor hom mede de taak een hartelijk welkom toe le roepen aan allen, die hier waren samen gekomen om le vieren den verjaar dag van Prinses Juliana, die wij allen lief hebben; een welkom inzonderheid aan den burgemeester, die, naar spr. zeide. door zlin aanwezigheid het karakter dezer feestvie ring verhoogt en ook daardoor blijk geeft mede te leven met het sjreven der Oranje- Vereeniging, en ten slolte een welkom aan de dames en de heeren, die zoo welwillend waren te doen genieten van zang en mu ziek. Spreker hoopte, dat ook deze bijeen komst zou slagen, en dat zij voor het aan gezicht des Ileeren zou worden een ware feestavond. Alvorens een verder inleidend woord te spreken, las ds. Punselie den 113den Psalm voor en uit den inhoud van dezen putte hij de stof voor een vergelijking lusschen de feesten van oud Israël en de onze en tot het aantoonen van groote overeenkomst tus- schen de geschiedenis van Israël en van Nederland. Voor de Joden waren de feeslen nationale én godsdienstige feesten. Den gang der hislorie bekeken zij bij het licht van den Eeuwige. In het karakter der Chr. Oranje-Vereeniging vond spr. aanleiding dezen Psalm vast le knoopen aan onze feestviering. Niet alleen door het uilsteken van vlaggen en het zich tooien met oranje moeten wij vreugde bedrijven en feestvie ren; wij moeten ook naar Boven zien. Elke nationale feesldag zij ook bij ons de inzet tot een groot hallel, waarvan ook de voor gelezen Psalm, naar der rabbijnen getui genis, sprcekl. En dan verder een parallel trekkende tusschen Israël en ons land, wor den wij gelrolfen door den wonderlijken trek van Gods wonderlijke ontferming over een nietig volk, dat werd een volk met kracht. Beide volken en landen hebben een merkwaardige historie, die van den geringe, uit het stof opgericht; van den nooddruftige, uit het slijk verhoogd. De glanstijd onzer hislorie is, merkte spr. verder op. wel voorbij; maar toch heeft God niet opgehouden in de geschie denis van ons volk wonderen te doen. De tijd van den jongsten oorlog was er, om liet te bewijzen, en ook onze tijd met zijn malaise, zorgen en donkerheden getuigt er van. En het past ons op den verjaardag van onze Prinses den naam de3 Heeren te verhoogen, en wij willen dat doen. trots een meewarig schouderophalen van dezen en genen; trots het uitschakelen van God uit onze historie en een lachen om onze nationale idee door hen, die met geestdrift aanstemmen de Internationale, en zich vroolijk maken met onze aandoenlijke naïeve oppervlakkigheid. Onze Prinses Ju liana is nog een kind ja, gelukkig nog een kind, wij lezen Haar handschrift nog niet op de bladzijde der historie en wij liepen, dat Zij nog niet spoedig geroepen zal wor den lot regeeren, want dan blijft onze Ko ningin ons nog lang gespaard; maar wij zien in Haar meer, wij zien in Haar een gave Gods, een jonge loot aan den ouden Oranjestam, in wiens schaduw zoovelen zegen hebben genoten. Wij hoeren een stem, die tot ons zegt: God ontfermt zich nog over ons; Hij heeft Zijn hand nog niet van ons teruggetrokken. Daarom is onze Prinses ons dierbaar; daarom vieren wij feest en rijzen onze beden voor haar heil omhoog. Wij willen naar Boven zien en het uitroepen: Loof den Heer, mijne zielI en met liefde naar Haar zien en Haar wen- sch.en: De Ileere zegene en behoede U. Ds. H. J, Kouwenhoven, de tweede spre ker, slelde allereerst de vraag waarom men hier te zamen was en bij antwoordde: Om dat er feestvreugde is in geheel ons land, omdat er gebeden is in het Koninklijk Pa leis en in gansch Nederland, en omdat onze stad, waar weldra een monument zal wor den opgericht, ook voor den eersten Oranje, één is met allen, die Oranje lielhebben. Onze wensch.en onze bode is dan ook; Leve Prinses Juliana nog vele vijftientallen van jaren. En wanneer wij zoo spreken, dan geven teedere snaren in ons binnenste ge luid. Over die teedere snaren of liever over het mystieke element in onze liefde tot onze Prinses wilde spreker in 't bijzonder dezen avond handelen. Onze liefde voor Oranje, ons van jongsaf bijgebracht, is allengs, verdiept en steviger geworden. Zij is als geworden tot een zicht bare eik met onzichtbare wortels en ve zelen. In onze Prinses zien wij nog geen helden figuur; niet iemand .beroemd door oorlogs daden, geen baanbreker, geen voorvechter als in haar voorvaderen, geen machtige, geen groote. Wij zien in Haar de Dochter van Oranje in de lieflijke lente Haars le vens. Wij hoeren nu nog betrekkelijk wei nig van Haar. Maar toch ontgaat zij niet aan het oog des volks. Marken en Apeldoorn kunnen er van getuigen, hun bewoners er Van vertellen. En zien wij Haar en hooren wij van Haar verhalen en spreken, dan trilt er iets in ons: dat zijn de teedere wortel- vezelen van onze liefde voor Oranje, opdat de eik steeds hooger worde en meer kracht ontvange. Wij wachten niet met onze liefde tot la ter, totdat de Prinses volwassen zal zijn; maar wij toonen Haar die vóór dien tijd, wij bewijzen Haar die nu reeds. Ja, die liefde was er bij ons al bij Haar geboorte. Dat is gezien, gehoord. Toen reeds trilde de mystiek der liefde voor Haar in ons. Wij welen met ons feestvieren wat wij doen; die eik der liefde heeft diepe wortelen. Wij aanvaarden bij vernieuwing het trouwver bond met Oranje. Wij heffen onze harte lijke heilwenschen voor PrinseB Juliana aan en wij roepen uit: „Leve Prinses Ju- lianal" onzen tegenstanders, met welken naam zij zich dan ook noemen, ten spijt. Wij wensclien, bidden, vragen uit de hand van onzen God voor Haar heil, zegen, wel vaart en genade. En wij weten het: onze Koningin en Haar Kind bidden mee en zij zoeken Haar toevlucht bij den Almachtige. Na bet samen zingen van Psalm 98 8 ging deze spreker in dankgebed voor, waar na gemeenschappelijk, begeleid door hel kerkorgel, staande gezongen weiden twee coupletten van het „Wilhelmus". Ter afwisseling van het gesprokene had den zich welwillend doen hooren het Leid sche orkest „Per Aspera ad Astra" en de Rijnslnirgsche Chr. gem. zangvereeniging „Deo Volente", beide onder leiding van den lieer J. Noordanus. Het orkest bracht eenige welluidende nummers ten gehoore, w.o. ook het oude „Wilhelmus", slaande beluisterd, en de zangvereeniging deed o.a. genieten van Psalm 103 van E. Mobach, begeleid door het orkest. 1-Mei-feesI van de S. D. A. P., den L. B. B. en „Vooinit". Bovengenoemde organisaties hebben de 1-Mei-vioring ditmaal groolsch opgezet en de voorbereiding er toe heeft ongetwijfeld veel werk en zorg gekost. Maar ook hier geldt de spreuk, dat vele handen het werk licht maken. De medewerking, die de be sturen van vele kanten ondervonden, slem- de hun dankbaar. De viering is begonnen met een groot kinderfeest in de Sladszaal. Vanmorgen was het aantreden op de Heerengracht in en vóór het Volksgebouw, vanwaar honderden kinderen zich opstelden en zich met mu ziek en banieren langs Heerengracht, Haar lemmerstraat, Prinsessekade en Breesiraat naar de groote Sladszaal begaven, welke weldra geheel gevuld was. Zoowel de galerij als de benedenzaal was met bloemen en groen versierd. Natuurlijk predomineerde daarbij rood. De Voorzitter van den L. B. B., de heer Baart, opende de bijeenkomst met een forsch gestemde rede, waarin hij o.m. ge waagde van het „100de" zonnelje, dat den 1-Mei-vierders ook eens Ier wille was. De kinderen hadden nu eens vrijaf, en waar sommige onderwijzers bezwaar had den gemaakt, dat de jongens en meisje» den gelieelen dag vrijaf zouden hebben, daar zeide spr., dat zij zich daaraan niet behoefden te storen. De 1-Mel-dag is ook voor de jonge proletaren een feestdag. Het programma was zeer afwisselend. Ons troffen vooral de spelen en dansen, keurig uitgevoerd door de leden der Cen trale Jeugdorganisatie, jongens en meisje» van 15 tot 21 jaar. Verder werd er gezon gen en muziek gemaakt; er trad een goo chelaar op, terwijl lusschen de bedrijven krentenbrood. Het was een welgeslaagde bijeenkomst Inlusschen maakten ouderen In de voor-, middaguren een propaganda-fiotetochl voor Leiden en omgeving ter opwekking tol deelneming aan het Mei-feest, terwijl van 2 tot 4 uur een concert werd gegeven in j Volksgebouw. En dan volgt de optocht, welke te half-, .vijf opgesleld wordt aan de Doezaslraat, afloop waarvan een feeslavQH<J in de Sladszaal het {«eat zal besluiten, j Geestelijke hulp aan Rnsland. Vanwege de afdeeling Leiden van het Advent-Zendings-Genootschap was gister avond in de groote Nutszaal een openbare samenkomst uitgeschreven, waarvoor als sprekers waren aangekondigd de heeren J. Eelsing, uit Rotterdam, W. Betram en H. Turijnslra. beiden uit Den Haag, met het onderwerp: De gevolgen van on- en bijge loof en Russische toestanden in hel licht van den Bijbel. De vergadering, welke slechts matig be zocht was, werd met gebed geopend, waarna eerst de heer Eelsing een toespraak hield, die in het algemeen de gevolgen van on- en bijgeloof besprak, zoowel voor het tijdelijk leven als voor de eeuwigheid. Het ongeloof was vooral een vrucht van bijgeloof. Zoo was dan ook zijn ervaring, dat de Dage raadsmannen veelal afvallige R.-Kath. wa ren. In Rusland heerschte vroeger hel bij geloof ook en ook daar is het omgeslagen in ongeloof, hoewel er een kentering gaande is. De heer Betram besprak vervolgens meer in bijzonderheden de toestanden in R" land. De Roomsche Kerk, die het einde de Sovjetheerschappij voorziet, heelt het oog op Rusland gevestigd. Spr. waar schuwde daartegen en deelde mede, dat de Advenl-zending in dit groote land ook vas ten voet heeft verkregen, en reeds goed werk heeft gedaan en er het ware Christendom wil brengen. Daarvoor is toewijding noo- dig, maar ook geld, en daarom wekte hij do aanwezigen op er een gave voor te offeren. Dit laatste deed ten slolte ook de heer Twijnslra, die nog enkele mededeelingen deed omtrent den ontvangst, hun in andere plaatsen bereid, waar bij voor hetzelfdo doel "optraden en veel sympathie en mede werking ondervonden. De heer Sporry, opera-zanger, le 's-Gra- venhage, wisselde de sprekers af met solo- zang- u 1 Bij den uilgang werd op een open schaal gecollecteerd. Bolercontrólesiation. Blijkens het jaarverslag van hel Boler- conlrólestalion Leiden over 1923 kwamen in dal jaar negen aanvragen in om toela ting als aangeslotene en wel vier van han delaren, twee van zuivelfabrieken, een van een margarincfabriok, tevens boterprodu- cent, staande onder het hijzonder toezicht bedoeld in art. 9 der Boterwet, en twee van melkinrichtingen. Van de handelaren wer den twee toegelaten, doch één wenschte van de toelating geen gebruik le maken wegens bezwaren tegen de hem op te leggen en contractueel na te komen verplichtingen; op verzoek van één handelaar werd afwij zend beschikt terwijl de vierde zijn ver zoek introk nog voordat dit in overweging was genomen, eveneens wegens bezwaren tegen de na le komen verplichtingen. De beide fabrieken werden als aangesloten toe- gelalen, doch ook een van hen kon op grond van het feit, dat zij aan één der verplich tingen niet zou kunnen voldoen, van het recht tot aansluiting geen gebruik maken. De margarinefabriek, tevens bolerprodu- cent gaf later aan hel bestuur van het sta tion te kennen, dat zij op toelating geen prijs meer stolde, aangezien de aan de aan sluiting verbonden finaneieele verplichtin gen niet zouden opwegen tegen de voor deden, welke daardoor eventueel door haar te behalen zouden zijn. De directeuren der melkinrichtingen, die om toelating verzochten verkeerden in de (onjuiste) meening, dat zij als aangeslote nen toch gerechtigd zouden zijn, om naast verpakte contróleboter ook margarine, me langes en andere vetten en détail te ver- koopen. Hun verzoeken konden door hel be stuur niet in overweging genomen worden, aangezien hunne toelating in slrijd zou zijn geweest met do voor het Botercontróle- station Leiden geldende Rijksvoorschriften en bovendien met de ongereptheid van dc Nederlandschc bolercontróle in het alge meen. Op 31 December 1923 waren tot aanslui ting bij het Station toegelaten twee hande laren en één producent, van welke één de aan zijn toetreding verbonden verplichtin gen alle had nagekomen en dus gerechtigd was lot het voeren van het Rijksbotermcrk. Voor de beide overige waren de voorberei dende werkzaamheden nog niet volbracht. Het aantal controlebezoeken van den met de controle belasten ambtenaar, waarover door dezen rapport werd uilgebracht, be droeg 40. Uit deze uitgebrachte rapporten viel af te leiden, dat door den ambtenaar gedurende het geheele jaar in het bedrijf der gecontroleerde firma niets abnormaals werd aangetroffen. Naast het gewone onderzoek werd ook naar de juistheid van de wijze, waarop door de bij het Bolercontrólesiation Leiden aangesloten handelaren de bedrijfsboek- houidng moet worden gevoerd, eenige ma len en op ongeregelde tijdstippen een on derzoek ingesfeld. Het resultaat biervan was bevredigend; uit de inkomslen kon worden geconcludeerd, dat in het bedrijf inderdaad was geschied, hetgeen bij de contróle der boeken aangegeven bleek. „Le Chant ds la Cloche". De uitvoering van „Le Chant de la Cloche", légende dramalique van Vincent d'Indy, gisteravond ln de Stadszaal, zal tot een der meert geslaagde der Leidsche Toon- kunst-afdeeling gerekend mogen worden. BINNENLAND. Zilveren jubileum van den heer W. Brakel te Leiden. H. M. de Koningin heeft het huldeblijk van de Nederland-Amerika-stichting, een kostbaaz gedenkraam voor de Nienwe Kerk te Delft, aanvaard. Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreliende het wetsontwerp tot wijziging en aanvnlling der Nijverheideonderwijswet. De heer J. Lazonder directeur van het postkantoor te Rotterdam, wordt benoemd tot directenr van den postchiqne- en giro-dienst. Het hnweUjk geen reden tot ontslag eene» onderwijzeres. BUITENLAND. Verdere stappen van de Commissie van Herstel. De Engelsche liberalen steunen de be groeting, door Snowden ingediend. Gaat België ook onderhandelingen openen met sovjet-Rusland? Het is een werk vol muzikale schoonheden en onder de knappe en bezielende leiding van den dirigent Anion Tierie is het geheel tot een zeer levende vertolking geworden. Waar bij muziek als deze door het innig beschaafde van een fijnen Franschen geest, ook in de meest dramatische gedeelten, nooit wordt gezondigd door het gebruiken van een buitensporig gezwollen stijl, zou men spoedig gevaar loopen, dat de vertol king der koren in fijnheid van nuanceering te kort zou schieten. Doch het moet met voldoening gezegd worden, dat wij juist gisteravond de gevoelige tonaliteit, die do koren hebben welen te vatten, bijzonder hebben kunnen waardeeren. Ook het Resi dentie-orkest heelt, hoewel ons somtijds de begeleiding der solisten wat le sterk was, over het algemeen ook zijn laak in deze sfeer zeer lofwaardig welen te volbrengen. Doch alvorens verder uit te weiden over de prestaties der uitvoerenden, nóg iets over het werk zelf. De rijk muzikale geest van d'Indy komt op vele plaatsen heerlijk tot uiting. D'Indy is leerling van César Franck en hoewel zijn werk ook wel min of meer gekenmerkt is door invloeden van dezen grooten meester, heeft deze légende drama- tique toch zeker niet die innerlijke vergees telijking, die Franeks monumentale werken kenmerken. Doch laten wij de qualiteiten van mecsler cn leerling, die toch in elk geval beiden tot de grootmeesters der mu ziek gerekend mogen worden, niet te veel met elkaar vergelijken en tegen elkaar uit meten; doch liever thans het werk van d'Indy op zichzelf bekijken. Er waren gedeelten, die ons buitengewoon troffen door den ongekenden gloed, die er uit oplaaide. Zoo in hel tweede tafercel, „de Liefde", cn vooral aan het slot van „het Gildefeest". Ilet slot van het zevende tafe reel, „de Verheerlijking" is inderdaad de kroon op het werk. Zulke gedeelten zijn on getwijfeld bijzonder geïnspireerd te noemen cn worden voortdurend door een groote in spanning gedragen. Doch anderzijds zijn ook minder sterke passages aan te wijzen. Zoo is ons bijvoorbeeld hel eerste tafereel, „de Doop", hoewel rijk aan klank en kleur, toch te zoelig en te slap. Doch over het ge heel genomen is dit werk er ongetwijfeld een, dal nog lang zal blijven hekoren. Van de solo partijen kornt wel het belang rijkste aandeel toe aan Wilhelm en Elco- norc, welke partijen respectievelijk vertolkt werden door den heer Gabriel Paulel, tenor, en mevr. Joy Mac Arden, sopraan. De lieer Paulet lieeit zeer vee! wijding aan zijn voor dracht welen le geven. liet edele van Wit- lielms geesl en karakter kwam goed tol uit drukking. Het ontbrak soms echter wat aan gloed en warmte. Dit waren nu juist weer hoedanigheden, die sterk de vertolking van Leonores partij door mevr. Mac Arden ken merkten. Ileeds onmiddellijk bij baar op treden in het tweede tafereel „de Liefde" ontplooide zij deze qualiteiten in hoogs male. Het was een genot voor de toehoor ders, zooals zij in dil werk haar talent heeft weten ten toon te spreiden. Het aandeel van den heer Caro omv.itle de partij van den Deken bij „hei Gildefeesl" en die van Mees ter Diederik bij „de Verheerlijking". Wij zouden zeggen; helaas du3 niel zon prg om vangrijk, want het gevoelige geluid, ge paard aan zoo edele, ontroerende voor dracht, lieert ons wederom sterk bekoord. Mej. Jo Vincent, sopraan, bad slechts ren zeer bescheiden rol, die zij verdienstelijk vervuld heeft. Waar wij ons in den aanvang reeds heb- ben uitgelaten over de prestaties van koren en orkest, willen wij besluiten met voor liet zoo welslagen dezer uitvoering onze hulds te brengen aan dengeon, die zoo voorlreltei lijk leiding heeft gegeven aan het geheel, den dirigent Anton Tierie.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1