AGENDA VAN DE WEEK. UIT DE RUNSTREEK. Burgerlijke Stand v. Leiden. KUNST EN LETTEREN. SPORT. RECHTZAKEN. BUITENLAND. I t Maandag. Ilooglandsche kerk: Uilvoering van het Berlijnsche Domkoor. 8 uur. Slndszaal: Uitvoering ten bale van het N O C. Aanvang 8 uur. Dinsdag. „Café Ncuf": Alg. ledenvergadering Ver. Ïi Bev. van het Vreemdelingenverkeer le c-idon en Omstreken. Halfnegen. ..In den Vergulden Turk": Jaar!, alg. verg. Iran aandeelh. N. V, Intern. Ilandel-Mij. t,]nïcnexo". 3 uur. i Morseh weg 59: Samenkomst. 8 uur. Stadszaal: Generale repetitie Mij. tot Bev, fier Toonkunst. Halfacht. Dagelijks: Terrein naast „Zomerzorg": Eleclrische zweefmolen. Tot en met 28 April. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 April tot te met Zondag 4 Mei waargenomen door •ie apotheken van de heeren G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, docïi alleen voor leden van dat Ziekenfonds. eiscli van toepassing van de Arbeidswet ook voor kantoren. Nu de Kamer de motie- Schaper heeft aangenomen, kan dit niet lang meer uitblijven. Aan den heer Sraeenk, iid van de Kamer, die deze zaak zoovele malen heeft bepleit, werd dank gebracht. Opmerkelijk noemde spr. het voorts, dat de fusieplannen van „Mercurius" en de Alge- rnccne steeds vaster vorm aannemen. We zenlijk verschil beslaat er tusschen beide organisaties niet meer. On^ moeten deze plannen wekken lot groote >aclie en waak zaamheid. Wij hebben een 30 jaar onze eigen weg gevonden, wij zullen dien ook In de toekomst weten. Op reëele basis samen werken willen wij, zeide spr., ten allen tijde. Blijkens het jaarverslag van den secre taris, den heer J. Nauta, te Amsterdam, had de Vereeniging op 1 Januari 1.1. 50 afdee- lingen met 3872 leden. Na eenige besprekingen werden het ver slag van den secretaris en het beleid van het hoofdbestuur goedgekeurd. Ook verschil lende financieele verslagen werden be handeld. Als bestuurslid werden herkozen de hee ren J. Deen, fe Groningen; J. Naula, le Am sterdam, en N. de Visser Jr., te Dordrecht, terwijl als bestuurslid gekozen werd de heer W. van Dijk, te Zwolle. Ingaande 1 Mei is aan den heer W. Rauwenlioff, chef van den dienst der ex ploitatie bij de Nederlandsclie Spoorwegen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, under dankbetuiging en zijn met Ingang mn dcnzclfden datum benoemd: tot chef van den cüensl der exploitatie de heer ir. E. C. W. van Dijk, thans secretaris, tevens chef van den algemeenen dienst, jhr. mr. E. L. Elias, thans hoofdinspecteur, chef van personeelszaken, en tot chef van de tweede afdeeling van den algemeenen dienst de nfdcelingschef 1ste klasse mr. Ch. F. P. Bodemeijer. Op 7 Mei a s. hoopt ds. A. M. van der Most van Spijk, t-e Op wier-de, d-cn dag te ierdenken van zijn 25-jarige ambtsvervul ling. De Rijksbcmiddclaar, de lieer H. A. v. IJsselsteyn, heeft de partijen in het Twcnl- selie textielconflict wederom tot een bijeen komst opgeroepen op Woensdag a.s. te En schede. Tc Groningen is Zaterdag een bijeen komst gehouden tot huldiging van den heer J. H. Schaper naar aanleiding van zijn 25- jarig jubileum als lid van de Tweede Kamer. De zaal was gevuld met een groot aantal af gevaardigden van de partij-afdeelingen uit Groningen en Drente, van het partijbestuur van de fracties der S. D. A. P. uit Tweede Kamer en Eerste Kamer en van het Nederl Verbond van Vakvereenigingen. Toen de heer Schaper, vergezeld van zijn eebtgenoote en zijn drie zoons, binnentrad, zongen de parfcijgenooten staande de Inter nationale. 's Avonds had er in de groote zaal der „Harmonie" een feestelijke vergadering plaats. De Al gem. Ned. Metaalbewerkersbond telde op 1 Januari jl.l 21,682 leden, tegen 23,075 op 1 Januari 1923. In de verschil lende steden waren de ledentallen als volgt: Amsterdam 3325, Arnhem 446. Dordrecht 1-114, Den Haag 1521, Haarlem 760. Rotter dam 3917, Schiedam 1243 en Utrecht 1139. Jn 1923 werd voor stakende en uitgesloten ^den f 39,442 uitgegeven. Het bondsverïtio- gen bedroeg op 1 Januari j.l. 810,405, te- jen f 704,697 op 1 Januari 1923. Aan de ><erklooze leden is in 1923 f 661,385 uit gekeerd. De gewone audiëntie van den Minister Van Arbeid, Handel en Nijverheid zal Don derdag 1 Mei niet gehouden worden. Alphen. Tijdens' een donderbui, welke zich Zaterdagmiddag boven onze gemeente onlaslle en gepaard ging met een lichte graad van een cycloon, werd het dak van een woonwagen, staande in het daarvoor bestemde kamp, opgelicht en een eind ver der neergeworpen. Een vrouw met 4 kin deren, die zich in den wagen bevonden, bekwamen geen letsel. Een landbouwer uit Ter-Aar gaal vanaf heden melk venten voor 10 ets. per Ijler. In verband hiermede hebben de melk- vuiers in deze gemeente den prijs der melk eveneens verlaagd en deze gebracht tip II cis. per Liter. j WonbruoBe. De heer W. A. Boot, in de laatstgehouden raadsvergadering tot wet- houder benoemd, heeft voor die benoeming bedankt. De 76-jarige heer F. Zandstra, alhier, welke de Hervormde Gemeente 28 jaren gediend heelt als orgeltrapper, legt nu zijn ambt neer, daar hij den laatslcn tijd van zijn leven nog rustig beneden in het kerk gebouw plaats wil nemen. Hoe eenvoudig zijn werkkring ook was, een woord van dank zal hem niet onthou den worden. Kerkvoogden besloten geen opvolger te benoemen, doch de blaasbalg eleclrisch te laten lunctioneeren. ONDERTROUWD: J. H. Langezaal, jm 25 j. en J. A Hein, jd. 22 j. T. Mansoer, jm. 27 j. en A. G. Wempe, gesch". 30 j. J. Th. Zandbergen, jm. 25 j. en AV. M. de Jong, jm. 32 j. J. H. M. Boogers, jm. 25 j. en C. de Vrind, jd. 30 j. D. Hanno, jm. 22 j. en W. C. Swanenburg, jd. 21 j. P. Moerkens, jm. 25 j. en J. Molenaar, jd. 22 j. J. A. Schreuder, jm. 25 j. en A. P. H. Pauel, jd. 23 j. J. Benning, jm. 25 j. en J. de Vroede, jd. 28 j. J. Laman, juf. 25 j. en C. M. C. Sjardijn, jd. 28 j. F. Th. Goddijn, jm. 21 j. en E. C. Peetere, jd. 19 j. A. C. Polane, jm. 22 j. en M. Jansen, jd. 20 j. J. Ravensbergcn, jm. 25 j. en M. J. v. d. Wijngaard, jd. 20 j. L. J. Serlie, jm. 24 j. en J. J. Kapaan, jd. 22 j. Huberman. De beroemde Poolsche violist Bronislaw Huberman, die pas uit Amerika terug thans met enorm succes een tournee door Spanje maakt, zal in Mei a.s. een korte tournée door Holland maken en in Leiden op Dinsdagavond 6 Mei een enkelen vioolavond geven in den Foyer van de Gehoorzaal. Zijn Amerikaansche begeleider Siegfried Schultze zal den grooten kunstenaar ook tc Leiden aan den vleugel ter zijde staan. SCHAKEN. Het tornooi te Weston,. De afgebroken partij Thomas—Smosko Borowsky en remise geëindigd, zoodat Euwe den eersten prijs heeft gewonnen. WIELRENNEN. Van de Rijswijksche baan. De uitslagen van gisteren zijn Groote Turmac-prijs, wedstrijd voor ama teurs over 800 M. De nummers 1 en 2 der series komen in de demi-finale. In de demi finales worden geplaats Peeters, Krens, Roszbach, Louwen, Mazairac, Van Poel geest, Ószmella, Zonneveld, J. Meijer, Oudenaarde, E. G. Bremer, F. Waterreus, K. Barendregt A. Kruys, A. Krijgsman, Wagner. De demi-finales werden gewonnen uoor Peeters, Meijer, Mazairac en Willen». Finale: Na veel gebalanceer neemt Pee ters in de laatste ronde den kopdoch in de laautc bocht schiet Willem® binnendoor cn wint met wiel. Uitslag- 1. Willems, laatste 200 M. in 13 sec.; 2. Meijer (op wiel); 3. Peeters; 4. Mazadi an. Tandemwedstrijd voor amateurs over 1200 M. (voor den Miss Blancbe-prijs;. Winnaars der series zijn: Peelers-Lcenc, Kruys-Barendregt, Mazairac-Meijer, Gsz- mella-Koszbach. De finale wordt Maandag verreden. Afvalrace voor amateurs (de laatste bij elke ronde valt af): 1. Krens; 2. Van Dijk; 3. Viruly 4. v. d. Giessen. Achtervolgingswedstrijd voor amateurs over max. 10 min.: 1. Mazairac-Waterrcus- Wiide-Krijgsman2. Meijer-Poelgeest- Emous-E. G. Bremer; 3- Ouden aarde-Ge- 1 uk-Louw en-J. A. Bremer 4. Roszbach- LeeneijBarendregt-Kuys. Wedstrijd met motorgangmaking tusschen Léon Vanderstuyft (De Roet), Leddy (Nachtmaïin), Storm (Kaeser), Sohlebaum (Slcsker). Eerste manche over 15 K.M. (37$ ronde). Uitslag1. Storm, in 12 min. 35 3/3 ser. 2. Schlebaura, (125 M.); 3. Leddy (275 M.) 4. AraDderstuyft (325 M.) Tweede manche, over 20 K.M. (50 ronden.) Uitslag: 1. Storm, in 12 min. 35 3/5 sec.; 2 Leeïdy (300 M.) 3. Vanderstuyft (op 500 M.)4. Storm (afgestapt). KANTONGERECHT TE LEIDEN. De rechtbank te 's-Gravcnbage heelt op 17 April j.l. uitspraak gedaan in de navol gende appèlzaken van het kantongerecht alhier. K. H., te Leiden, veroordeeld tot f3 of S dagen hechtenis. Vonnis bevestigd, doch de straf verhoogd tot f 10 subs. 10 dagen hech tenis. H. K., te Leidon, als voren. A. J. V., te Leiden, veroordeeld tot f 10 subs. 5 dagen hechtenis, wegens drankwet overtreding. Vonnis bevestigd, de stral ver hoogd tot f 50 subs. 50 dagen hechtenis. A. H. S., te Leiden, door het Kantonge recht vrijgesproken. De rechtbank heeft 't vonnis bevestigd. C. B., vrouw van A. C. de K., te Noord- wijkerhout, in welke zaak de dagvaarding was nietig verklaard. Het vonnis is vernie tigd en beklaagde veroordeeld tot een geld boete van f 200 subs. 50 dagen hechtenie (afleveren van een mengsel van water en melk). J. G. R., te Noordwijkerhout, door het Kantongerecht veroordeeld tot f 100 of 10 dagen hechtenis wegens het alleveren van water en melk. De rechtbank heeft het von nis bevestigd. Er werden voor het Kantongerecht 68 zaken behandeld, waaronder 60 zaken voor openbare behandeling en 8 kinderzaken. A. A. H., te Rijnsburg, was in verzet ge komen legen een vonnis van den kanton rechter, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete van f 60, subs. 20 dagen, met ontzegging van hel recht tot rijden met een motorrijwiel voor den tijd van zes maan den, wegens het te snel en woest rijden met een tweewielig motorrijtuig te Katwijk aan de Voorstraat. Het bleek, dat deze beklaagde al meer op zijn kerislok had op dit gebied, wat hij zelf erkende. Als verdediger zou optreden mr. De Clercci, alhier. Daar de verbalisanten niet aanwezig waren, werd de zaak twee weken uitgesteld. Jan S. en Jan van I., twee jongelieden te Rijnsburg, hadden in hun dorp de orde verstoord wegens het werpen van een ket ting over een brug aldaar. Eisch f 5 subs. 5 dagen. De kantonrechter zeide, dal' zij ongetwij feld een hoogere boeten zullen krijgen. Hij vindt een dergelijke baldadigheid zeer on gepast. W. L. le R., le 's-Gravenbage, stond te recht wegens op den Klinkerburgerweg, on der Sassenheim, te veel naar rechts uit wijken met een automobiel, ten gevolge waarvan hij een wielrijder heeft aangere- den. Beklaagde zeide, dat hij daartoe genood zaakt was, omdat hem juist een autobus passeerde. Had hij niet uitgeweken, dan zou hij zelf aangereden zijn. De fietsrijder Ilageman deelde mede, dat zijn jas zeer beschadigd was. Hij vroeg f 40 vergoeding, wat de kantonrechter wel wat veel noemde; immers, men stopt deze gaten dan is hij voor 4 klaar. Als tweede getuige werd gehoord een kof fiehuishouder te Sassenheim, die ver klaarde, dat beklaagde wel wat te vele had uilgehaald. De Ambtenaar vroeg f5 of 5 dagen, wat belaagde te veel achtte. De kantonrechter vond van niet. H. W. van V., te Leiden, was gedagvaard als directeur van de N. V. Vereenigde Touw- iabrickeu te Leiderdorp. Hem werd ten laste gelegd overtreding der Arbeidswet. Hij zou si. in de werkplaatsen der vennootschap twee mannen en drie jon gens arbeid hebben doen verrichten na den door de wet als sluitingsuur bepaalden lijd. Als gemachtigde van beklaagde trad op mr. Trapman, alhier, die allereerst opmerk te, dat beklaagde in de dagvaarding wordt genoemd directeur, terwijl hij bedrijfsleider is. Verder maakte de gemachtigde bezwaar tegen de dagvaarding, omdat daar worden genoemd twee mannen en drie jongens, zon der hun namen te noemen. Er werken er zooveel. Hoe kan hij nu welen, wie het zijn, en ot zij inderdaad gewerkt hebbent Na eenig overleg tusschen den gemach tigde, den Kantonrechter en den Ambtenaar werd, mede omdat ook de verbalisanten niet aanwezig waren, de behandeling 2 weken uitgesteld. Reeds vroeger had terecht geslaan Klaas E., student te Leiden, gedagvaard wegens het maken van burengerucht in den nacht in Februari, toen hij met eenige andere heeren studenten feest hadden gevierd. Den vorigen keer werd de zaak uitgesteld, omdat beklaagde ontkende, dat hij ge schreeuwd had, wat toen door een tweetal getuigen ii decharge werd gestaafd, terwijl de verbalisanten Van Es en Dragt niet wa ren verschenen. Beklaagde bleef weer ontkennen. De ver balisanten hielden hun proces-verbaal ech ter vol. De getuigen décharge, de studenten D. S. Barislra en J. J, van Varenkamp, durtden nu niet meer ontkennen, dat beklaagde ge schreeuwd had. Eisch 13 of 3 dagen. Hierna kwam weder voor de balie R. J. Z., Wijnhandelaar en magnetiseur te 's-Gra- venhage, die reeds eer wegens het uitoefe nen van de geneeskunde zonder daarvoor de bevoegdheid te bezitten, welke door de wet daartoe wordt vereischt, had terecht geslaan, waarvan wij destijds uitvoerig ver slag gaven. Hij zou ook nu weer een aantal patiën ten hebben behandeld door de hand te leg gen op hun rug en op hun maagstreek, in het perceel Rapenburg 81. Beklaagde bekende de feiten. Allereerst werd gehoord mej. E., uit Leiden, die een kaart had genomen voor tien visites, waar voor zij f 15 betaald bad. Zij was zeer ze nuwachtig, had herhaaldelijk huilbuien. Door de "behandeling is zij iets beter ge worden. Zij huilt niet zooveel meer. Mej. D., uit Voorhout, was herhaaldelijk met haar zoontje bij beklaagde geweest, en ook zij meende, dat zij bij haar kind ver- belering heeft bespeurd. Het jongetje had een „lammig" handje en hij was nu weer zoo ver, dal hij er den neus mee kon snuiten. Mej. S., uit Leiden, was eveneens in be handeling geweest wegens een dikte aan den hals. Ook zij had yoorloopig baat ge vonden bij beklaagde. Hierna werden nog een aantal getuigen 5 décharge gehoord. In de eerste plaats mej. G. van der P., uit Sassenheim, die zeer tevreden was over de behandeling. Eveneens was mej. De R. uit Leiden bijzon der tevreden over de behandeling door be klaagde met betrekking tot haar zoontje, dat een lam beentje heeft gehad, waarmede hij nu weer loopen kon. Ongeveer in denzelfden geest getuigden twee andere dames, mej, P. en mej. van der V.L„ beiden uit Leiden. De Kantonrechter wilde nu ook wel eens een heer hooren. Als zoodanig werd nu ge hoord de bloemist Van D., uit Sassenheim, die vlagen van onrust had. Hij was nog niet geheel hersteld, maar toch' veel beter. De meesten hadden betaald f 16, waarvoor zij tien malen werden behan deld. Ook' wel eens meerdere keeren. Be klaagde bad niet ep sprak verder heet wei nig tijdens behandeling. De Ambtenaar vroeg viermaal een boete van f 60. sub's. 10 voor elke boete. Beklaagde Beriep zich' evenals de vorige maal op een artikel van den Raadsheer jhr. mr. Van Holthen tot Echten, in „Toekom stig Leven", Verder trachtte hij aan te loonen, dat het magnetisme geen geneeskunde in den enge- ren zin i9. De resultaten van het raagne- nisme stapelen zich dag en dag op en hij hoopt, dat de rechters dit eindelijk zullen inzien en in naam van het recht vroeg hij vrijspraak'. J. v. d. Vr., autob'usbestuurder te Leiden, had volgens het proces-verbaal op den .Witte-Singel te hard gereden, Beklaagde ontkende. Eisch f 5 of 5 dagen, ,W. B., chauffeur te Zoeterwoude, stond voor eenzelfde feit terecht. Eisch f 5 of 5 dagen. JI. B., autobus-ondernemer te Noordwijk, had aldaar op een particulieren weg gere den, terwijl het rijden daar met deze voer tuigen is verboden, wat door een bord is aangegeven. Eisch f 0.50, subs, één dag, waartoe de Kantonrechter beklaagde onmiddellijk ver oordeelde. Het bleek toch, dat de eigenaar van den weg geen bezwaar had, dat B. van dien weg gebruik maakt, Vf. Th. K., timmerman te Leiden, stond terecht wegens openbare dronkenschap. Het overkwam hem nog al eens, dat hij een glaasje dronk, zei hij. Het bleek, dat de naam van beklaagde niet goed was vermeld, waardoor hij dit maal vrij kwam. De Ambtenair vroeg vrijspraak, Uitspraak over twee weken. MIDDELBURGSCHE RECHTBANK. De Brusselscho Bankaffaire te Middelburg. Deze rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 34-jarigen Witteveen, in specteur, en den 48-jarigen Van Pagê, di recteur van het bijkantoor der Brusselsche Bank, tegen wien resp. 4 en 2 jaar gevan genisstraf was gevorderd. Voor Witteveen wegens verduistering en oplichting, tegen Van Pagé alleen wegens oplichting. Voor Witteveen traden als verdedigers op mr. Kokosky en mr. Tabak, uit Amsterdam, en voor Van Pagé, mr. Adriaanse, te Mid delburg. Op verzoek van laatstgenoemde werd Van Pagé op 2 dezer door de recht bank, na zes maanden voorloopige hech tenis, op vrije voeten gesteld. De rechtbank veroordeelde beklaagde Witteveen tot 2'/j jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis, terwijl Van Pagé werd vrijgesproke.n. DE ALGEMEENE TOESTAND. j - Publicatie der geallieerde antwoorden aan de Com missie van Herstel. Nadat de Commissie vap. Herstel Zater dag het Italiaaoiscihe antwoord had ontvaai- gen, zijn de Fransche, Belgische, Engel- ache .en Italiaansohe antwoorden gepubli ceerd. Allen aanvaarden de recommandaties van de Commissie van Herstel en bevatten het verzoek de conolusies der deskundigen aan te nemen. Tevens bevestigen zij de bereidvaardigheid der betrokken regeerin gen om mode te werken aan hun uitvoe ring. Pojpearé verklaart, dat de rapporten der deskundigen volkomen in overeenstemming zijn met het doel, door de commissie ge steld en een zeer belangrijk en afgerond geheel vormen. Hij wenscht zich derhalve geluk de bijeenroepingd er deskundigen te hebben voorgesteld. Dc commissie kan thans haar oordeel uitspreken, de voorstel len der deskundigen motivceren en ze icn uitvoer brengen na ze te hebben aangevuld op verschillende punten, aan de commis sie ter beslissing overgelaten, of niet door hun opgelost. De regeeringen kunnen niet nuttig werk zaam zijn voor de commissie praotische uit voering heeft gegeven aan de door de des kundigen gedane voorstellen en de daartoe noodzakelijke maatregelen, dooi- de Duit- sohe regeering zullen zijn genomen na goed keuring door de Commissie van Herstel van de van Duitschland verlangde wets ontwerpen. Eerst dan zullen de regeerin gen stappen kunnen doen ten einde de voorgestelde plannen zoo spoedig mogelijk het beoogde resultaat te doen opleveren. De Duitsohe regeering en de geallieer den mogen in deze aangelegenheid niet op voet van gelijkheid onderhandelen. De com missie van Herstel kan rekening houden met de opmerkingen van Duitsehland, dat zioh kan doen hooren, doch moet dan be slissen met de autoriteit, waarmede zij door het verdrag bekleed is. Waar de deskundigen bovendien verkla ren, dat de economische en finanoieele een heid van het Rijk zal moeten hersteld wor den, voor het plan der deskundigen wordt uitgevoerd, is Poincaró van meeuing, dat de commissie op dit cardinale punt deze voorstellen niet bedoelt te wijzig-n. De regeeringen zullen onderling beraad slagen over de voorwaarden, waarop ver wisseling of samensmelting mogelijk is van de panden, welke in het bezit zijn van Frankrijk en België en die welke aan alle geallieerden gemeenschappelijk zullen wor den afgestaan, doch dit kan geschieden voor Duitsehland de voorstellen ten uit voer heeft gebracht. De regeeringen die nen in gemeenschappelijk overleg de nood zakelijke garanties vast te stellen. Dh Fransohe regeering zal, wanneer in den loop der onderhandelingen, welke zul len plaats hebben, het oogenblik daartoe gekomen is, in 'n verzoenin-gsgezanden geest alles doen wat niet indruischt tegen de le vensbelangen van Frankrijk ten einde voor zoover haar betreft de uitvoering van het definitieve besluit der commissie mogelijk te maken. Het Fransche antwoord valt dus betrek kelijk mee omdat het zoo weinig zegt Frankrijk zal met do gealiecrden onder handelen en daar vait de beslissing, ml.* het Fransche standpunt gaat volledig' sohu.l in algemeenheden. Eerst bij die onderhal delingen zal Frankrijk zijn kaarten open Het onderhoud van leden der Commfei •sie v. Herstel met Morgan en andere Ame rikanen heeft plaats gehad, 't Liep natuur* Pliik over de leening van S00 millioen, die Duitsehland noodig heeft. Bijzon(lerhe'den ontbreken. De Duitsche goudcredietbank heeft met een groep Amerika ansche banken onder lei ding der International Acceptance Bank van New-York een herdisconteeringsveN drag op gunstige voorwaarden afgesloten* DUITSCHLAND. l 1 Regeeringsoproep goede r71 vangst nog een staartje f J van het Hitler-proces Hindenburg ziek. j Een verkiezingsoproep der Rijksregeering herinnert aan de buitengemeen zware offers, welke zij het Duitsche volk moesten op leggen om het van den ondergang le redden, en verklaart, dat zij nog nieuwe zware las- ten zal moeten opleggen. Alleen door arbei den en offeren zal de weg uit de ellende naar de vrijheid kunnen worden gebaand, Door het rapport der deskundigen willen tfij komen tot oplossing der schadevergoeding- kwestie en tol bevrijding der bezette gebie.i den, zoo heet het. Bij het onderzoek in zake de vier gear< resteerde communisten te Stuttgart is aan den dag gekomen, dat er een communistisch' plan bestond tot hel vermoorden van een aantal „verraders" uit de eigen partij ei van enkele andere personen als generaal von Seekt en den Wurtembergschen minis- ter van buïlenlandsche zaken. Deze leden van de Duitsche Tsjeka had den een salaris van 60 mark per weer en 50 pCt. duurteloeslag. Ieder lid van dc Tsjeka was uitgerust met twee automati sche pistolen en een flinke hoeveelheid dy namiet; voorts met dysenterie, typhus- i cholerabacitlen, die zij onopvallend in hel eten mengden van hen, die omgebracht moesten worden. De in beslag genomen wa pens waren met scherp geladen, gedeeltelijk met dum-dum-palronen. Te München hebben terecht gestaan volgelingen van Hitler. Het O. M. heelt schuldigverklaring geëischt van alle bet klaagden wegens medeplichtigheid aafl hoogverraad, en wat beklaagde Fichlmeycï betreft ook wegens diefstal. Hij eischte voor Majrricke, v. Knob loch en Schneider ieder 5 jaar gevangenisstraf, voor Fichtmeyer 1 jas: en 3 maanden en voor de overigen minste^ 6 maanden. 't Zal wel weer voorwaardelijk worden!' Von ICahr is opnieuw met vacantie i Munchen vertrokken. Seisser, die nog nicf naar Beieren was teruggekeerd, heeft ver lenging van zijn verlol aangev^xgd. I ligd wordt, dat von Lossow alTufficier vaD instructie dienst gaat nemen in het Turb sche leger. Uit Berlijn wordt aan de bladen gemd, dat volgens berichten uit Hannover maar schalk Von Hindenburg ziek te bed ligt; zijn toestand wordt met het oog op zijn hoogeh leeftijd ernstig geacht. ENGELAND. Liberalen eu Labour dl Britsch-Russische cocferenbi Gezien de verhouding tusschen liberale! en labour-partij is niet van belang onf bloot, dat kapitein Frederick Guest, did deel uitmaakte van het ministerie Asquitty een brief openbaar heeft gemaakt door hem gezonden aan den leider van de partij waarin hij bericht dat hij niet van plan aan de eerstkomende verkiezing als libc raai candidaat deel te nemen. Hij voegt er aan toe dat vele liberalen het hun plicht zuilen achten onder behoud van hun te» ginsclen samen te werken met de conser' vatieve partij met het stellige doel dfl plannen van dc arbeiderspartij te verijde len. In een mededeeliug aan de pers zeg» Rakofski, de leider der Russische delegat:! ter Britsch-Russisohe conferentie, dat bet eenige middel tot opheffing der kwest! van de Russische vooroorlogsche schuld W het herstel van den RuBsiseh-Engelscheï handel, een leening is. Daarbij zeide hi] tevens, dat bet grootste deel der leenïoi in Engeland zal worden besteed. De orders waren reeds opgesteld. Verder verklaard^ hij categorisch, dat Rusland nimmer au de bankiers zou toeslaan eon poging 1* doen zioh te mengen in Russische aaugC legcnheden -j ook zouden de ei gendomme" niet aan de vroegere eigenaars worden teruggegev |i, maar worden verkocht ooncessioneelen grondslag. OOSTENRIJK. Het ambtenaren-vraagstuk Kanselier Seipel heeft in een druk be* zochte vergadering, die door dc aanwezJj- heid van vele opposanten een zeer levend'! karakter droeg, een rede gehouden over ambtenaren vraagstuk, dat. een der braadt' de kwesties voor Oostenrijk is en dal dc geering groote moeilijkheden berokkent verband met de geringe middelen, waaroU zij beschikt. De kanselier besprak kwestie zeer openhartig en behandelde de middelen, waarover hij binnen bet van het programma van Genève kan schikken. Hij betoogde, dat het aanta a tenaren in verhouding moet staan to bevolkingscijfer. Hij kwam op ^s.e" jt voorstelling, dat de regeering onvouuo rekening houdt met de belangen \an personeel. Van de 100.000 ambtenaic i "f" 65.cCö dienen af te vloeien, zijn er thans ontslagen, doch liij is tot de ovC CtTflls- gekomen, dat een automatisch, I ^ct| gewijze ontslag niet mogelijk is. ,st] dus een ander systeem worden 0 tüj. hierin bestaande, dat het wenc vel digd wordt, zoodat men het me j, krachten afkan, zonder dat het J apparaat nadeel ondervindt. U10 voudiging komt thans in dc eaiè e

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2