No. 19672. ZATERDAG 26 APRIL Anno 1924 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIESi gO cis. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk legeren prijs, Kleine AdverlenÜén, uitsluitend bij vooruitbetaling, WoenBdago eg ïaterdags 50 Cfs., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poslrecbt. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 179 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.8Ö, per week Bullen Lelden, waar agenlen gevesUgd zijn. per week Franco per post 2.85 FF portokosten. MSte»M«s Zo. 13. .0.18, Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN. pp MAANDAG 28 April 1921, des namiddags te twee aai. Alsnog le behandelen: foorstel in zake lvet voeren van verweer legen de vordering van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen te Haarlem, tot vaststelling van de schadeloosstelling voor een le onteigenen slukje grond aan hel Stoenschuur, groot 35 e.A., straat en gang. Sectie D., ongenummerd. (118) Niet „Op ter Olympiade". De Leidsche sub-commissie van het H, O. C. is ditmaal niet gelukkig. Terwijl Maandagavond a s. in de groote Stadszaal de sporlrevue „Op ter Olympiade" zou wor den opgevoerd en alles daartoe reeds was voorbereid, is plots het bericht gekomen dat de heer Pisuisse ongesteld is geworden ca de dokier hem heeft verboden Maandag avond te spelen. Van de opvoering kan nu da eerste weken niels komen. Een gewel dige teleurstelling dus! Doch de commissie b niet bij de pakken neer gaan zilten. De actie voor het N. O. C. mag en zal niet .worden stopgezet en ook hier heelt men dat begrepen Fluks is dua een nieuw pro gramma in elkaar gezet, en ook nu zal bel publiek zich werkelijk best vermaken. Im mers niemand minder dan de zeer bekende Voordrachtkunstenaar mr. A. W. Kamp zal de aanwezigen dezen avond bezighouden! Wij herinneren ons een voordrachtavond, door mr. Kamp eenige maanden geleden in hot klein-auditorium gegeven, waarvan bel succes overweldigend is geweest. Wij waren war enthousiast in ons verslag terwijl loch J.eusch van overdrijving geen sprake was. Het talent van mr. Kamp is builengewoon en heel den avond hebben de aanwezigen geschaterd, neen: gegierd, van het lachen. Zoo zal het stellig ook Maandag zijn. En val vertrouwen durven wij dan ook een ieder opwekken iot een bezoek. Men zal er werkelijk geen spijl van hebben. Ter afwis seling treedt op het danspaar Willy en Maud Yardaz. zoodai de avond zeer snel 'om zal zijn. Na atloop is er hal in den foyer, terwijl in de kleine zaal, welke voor ieder toegankelijk is, een kermis wordl in gericht met een „vroolijken keuken", een sjoelbak, een grabbelton, een snclleeUenaar. enz. 't Kan dus een bijzonder vroolijken avond worden. Hei nutlige is hier in den waren zin van het woord mei het aange name vereenigd. Laai hel publiek dit naar Waarde welen le schatten. De ontslagen brugwachters. De heer Wilmans en mevrouw Dietrich- de Rooy hebben bij den Gemeenteraad het voorstel ingediend, B. en W. te verzoeken hel aan de brugwachters Van Pulten en Rielkerken, inderlijd door B. en W. gege ven oneervol ontslag, te veranderen in eervol. De beide voorstellers doen hun voorstel vergezeld gaan van een gemotiveerde toe lichting. Evenals indertijd de meerderheid van den vorigen Gemeenteraad zijn zij van oordeel, dat hier geen (ermen zijn geweest voor een oneervol ontslag. Nu bedoelde brugwachters alsnog blijven aandringen op Volledig eerherslel, is hel de taak ook van den nieuwen Raad, in dezen te doen wal mogelijk is. Nog eens: de Handelsbenrs. Zooals reeds werd medegedeeld, zal de door de Kamer van Koophandel en Fabrie- n ,voor Rijnland in het leven geroepen Handelsbeurs op Vrijdag 2 Mei officieel ge opend worden door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, mr. Aalberse. Deze opening zal in den foyer der Slads- ïr v?,aats hebben 's voormiddags te half- en. Na de openingsplechtigheid zullen de „•■noodigdc-n de Handelsbeurs in de groole zaai bezichtigen. Men is nu reeds druk aan het werk mei "h mnchten der Beurs, ai 56 be'pfoous zijn reeds aangebracht in loealileiten, in gewone dagen ingericht voor kaartenverkoop in de vestibule, terwijl i 00° telefoon wordt geplaatst in ,1 ,ri!?ePbekamer. Verder zijn timmerlieden r.lri-Xi ,mot k°' aanbrengen van boxen, 'eriafels, enz,, die zöó geplaatst wor d's. 21) na aIlo°P vaa tie Beurs kunnen - en weggenomen. Een en ander is, hoe- niAw lg' keurig a'f>ewerkt. Het geheel zaal ?an«?nam™ indruk en de Siads- h onUati' ?S ,k.laar is en de 'talrijke 'nnrwiio Van aaid z'iQ uilgeslald, 'J aaub''k opleveren en als dan nog en de zaal vullen, zal men b 21en gezellig hel er is. De beoefening van het zwemmen op de scholen. Op uilnoodiging van de „Leidsche Zwem- club" Weid gisteravond de heer H. L. War nier, inspecteur der lichamelijke opvoeding t? Haarlem, in de kleine Siadszaal een voor dracht over: „De beoefening van het zwem men op de schelen": De voorzitter, de heer ir. J. C. Hoolwertf, heetle de aanwezigen welkom en merkte daarna op dat deze avond een propaganda- avond was en bedoelde sympathie te wek ken voor liet schoolzwemmen en te pogen, dal ook hier het schoolzwemmen als ver plicht schoolvak za! worden ingevoerd, zoo als dil reeds te Haarlem hel geval is. Hij sprak den wensch uit, dat de voordracht van den heer .Warnier hiertoe zal mede werken. Daarna gaf hij het woord aan dezen, die begon met op te merken, dat deze zaak hem reeds lang heelt geïnteresseerd, omdat hij de beleekenis van hel zwemmen zeer hoog aanslaat. Daarom wilde hij eerst iets over liet zwemmen in het algemeen zeg gen en het nul er van bepleiten. En dan gaat bij allereerst liet zwemmen beschou wen uit het oogpunt van veiligheid. Uit dit oogpunt verdient, vooral in ons waterland, het zwemmen bijzondere aanbeveling. Door elkaar verdrinken er in ons land per jaar ongeveer duizend personen, waarvan de meeste gevallen zich niet zouden hebben voorgedaan, wanneer de slachtoffers had den kunnen zwemmen. Hierna kwam de beteekenis van hel zwemmen voor de gezondheid nan de orde. Het zwemmen is een veelzijdige lichaams beweging en ais zoodanig werkt het reeds gunstig op het geste!. Allereerst met betrek king tol de ademhaling, waarmede in on middellijk verband slaat de bloedsomloop. Verder heeft het zwemmen een gunstigen invloed op de huid. die in hel monschelijk organisme een belangrijke functie vervuil, en juist door liet zwemmen leert men de huid het besl funclioneeren, wal spr. met eenige duidelijke voorbeelden aantoonde. De huid moet, om haar laak goed le kunnen vervullen, aan luchl en zon worden bloot gesteld. En zwemmers moeten uit den aard der zaak zich -nogal eens aan .een luchlbad onderwerpen. De oude Grieken hebben de beteekenis van de iichaamsculluur al goed begrepen, wat door spr. met eenige voorbeelden werd gedemonstreerd. Eveneens draagt het zwem men bij tol hot versterken van de physische eigenschappen. Met name wordt de wil er door versterkt. Ook op het zenuwgestel heefl het zwemmen in hei algemeen een gunsti gen invloed. Dr. Benjamins, arls in Ulrechl, hoeft daarvan reeds veel sludie gemaakt en al is hij nog niet iot bepaalde conclusies ge komen, vasl slaat al, dal het zwemmen in het algemeen een gunsiigen invloed op het zenuwgestel heefl. En waar nu de school tot taak heefl de jeugd paraat le maken ook met betrekking lot hel lichaam, daar dient ook het zwem men op de school le worden onderwezen. De school is nu eenmaal de plaats van waar uit men zoo goed ais ieder kan bereiken en dan wel op een leeftijd, die hel meest aan gewezen is voor het leeren zwemmen. Spr. weet wel, dat dit eigenlijk tol de taak der ouders behoort, maar waar vele ouders nog al laks zijn, ook op dit gebied, moet de school deze taak overnemen. Algemeen wordt aangenomen, dat op zes jarigen leeftijd hel best met liet leeren zwemmen wordt begonnen. Dit geldt echter voor ieder persoonlijk; voor het klassikaal leeren zwemmen moet men later beginnen. In Haarlem begint men met hel school zwemmen eerst in de vijfde klasse. Men heeft daarvoor geen aparte uren genomen, doch gebruikt er één of mee uren voor, be stemd voor het gymnastiekonderwijs. De gymnastiekleeraar heefl daarbij ook de lei ding. Schoolzwemmen is dan ook zoodanig zwemmen, dat onder de leiding en de ver- woordelijkheid van de school plaats heelt. De school is veel te lang eigenlijk alleen een iuislercollege geweest. En hoewel spr. niet laag neerziet op de wetenschap en hoopt, dat zij de wereld nog verder vooruit zal brengen, is hij overtuigd, dat de school- opvoeding toch ook een taak te vervullen heeft ten opzichte van datgene, wat men „levensgereedheid" zou kunnen noemen. De school noch de weienschap heeft de sport ingevoerd. Dat heeft de jeugd zelf ge daan. Toch zijn velen nog niet tevreden met ons onderwijs. Het optreden van Montes- sori en andere paedagogische wegwijzers hebben daar reeds op gewezen. Men wil meer komen lot zelfontwikkeling der jeugd en inderdaad zal liet schoolzwemmen, vol gens spr., een der eerste en voornaamste middelen daartoe blijken te zijn. Na deze algemeene behandeling van zijn onderwerp, vertelde spr. hoe men er toe ge komen is te Haarlem het schoolzwemmen in te voeren. Om daartoa te geraken, was spr. begonnen met de schoolhoofden, onder wijzers en schoolautoriteiten tol een bijeen komst samen te roepen, doch hij ontmoette daar zoovele bezwaren, dat hij vreesde, dat er nooit iets van zou komen. Gelukkig, dat de Wethouder van Onderwijs cr een voor stander van was. Ondanks de bergen be zwaren werd door B. en W. met spr. een leerplan er voor ontworpen, dat, ondanks de bezwaren van het personeel der scholen en anderen, voorioopig voor drie scholen werd ingevoerd. Hel volgend jaar werden er nog drié scho len in bc-lrokken en thans is het school zwemmen ingevoerd op 19 openbare scho len. Het schoolbestuur van één bijzondere school heelt ook gevraagd van een der naasthij liggende openbare, zweminrich tingen gebruik te mogen maken. Zoo moet het voortgaan, meende spr. In- lusschen blijft het aan de ouders overgela ten, of hun kinderen al dan niet aan de zwemlessen zullen deelnemen. Tevens kan de schoolarts na onderzoek verbieden, dat eenig kind om redenen van gezondheid aan zwemlessen deelnemen. Na deze beschouwingen liet spr. eenige aardige lanlarenplaaljes zien, waardoor dê waarde van hel zwemmen in hel algemeen en hel schoolzwemmen in hét bijzonder werd gedemonstreerd. Daarna deelde hij een en ander uii de rapporten der schcolhcofden te Haarlem over het school zwemmen mee, waaruit bleek, dal deze door de ervaring voor het meerendeel hun twijfel over het nut van het schoolzwemmen hadden overwonnen en voorstanders waren geworden, en dat de re sultaten zeer bevredigend waren. Bijna alle hoofden adviseerden lol voortzetting der proef. Spr. besloot zijn toegejuichte voordracht met nog. eens mede door uitspraken van Rousseau en anderen de beteekenis van de lichamelijke vorming naasi de geeslelijke opvoeding in een helder licht te stellen. De zakelijke en levens boeiende rede werd warm toegejuicht. Van de gelegenheid om vragen le stellen oi iels in het midden le brengen maakte da heer M. A. A. Skéyns gebruik, die er bij hel 'besluur van de Zwemclub op aandrong om de propaganda met forsclien slag voorl te zeiten en. te trachten, dat zoo spoedig moge lijk met het schoolzwemmen, zij het dan ook geleidelijk, worde begonnen. Spr. wilde dan met de zesde klasse beginnen en eerst om de veertien dagen. Spr. had reeds een po- I gramma in elkaar gezet en bood dit gaarne I hel bestuur aan. Men zou dan bij het Dag. Bestuur der gemeente kunnen aandringen de proef te nemen. i De heer Warnier was dankbaar voor deze I ongedachte medewerking en gaf daarna nog enkele wenken en raadgevingen. De voorzitter dankte den beer Sieyns voor deze eerst» poging, waarvan hij hoopte, j dat zij zal slagen; vooral heeft hij daar .goede hoop op, wanneer de lieer Stevns zijn medewerking daartoe wilde verleenen, waartoe deze gaarne bereid was. Nog verschillende dames en lieercn maak ten eenige opmerkingen of stelden vragen, waaruit steeds bloek, dal zij het denkbeeld toejuichten. De voorzitter sloot met een hartelijk woord van dank aan den spreker in de eer ste plaats, verder aan den heer Steyns voor zijn medewerking, terwijl hij eindelijk het besluur van den Genlralen Ouderraad dank zeide voor de propaganda, voor deze verga dering gemaakt, waaraan bet is te danken, dat zoo vele ouders van de schoolgaande kinderen hier aanwezig zijn. Het was een tegenvaller, dal noch de autoriteiten noch de schoolhoofden en het onderwijzend per soneel blijk van belangstelling hadden ge geven. „Emtégeës". Er zijn Vereenigingen in de Sleutelstad, die een zekere reputatie op liet gebied van feestvieren hebben, en één van die Veree nigingen is wel de Leidsche H. B. S.-ver- eeniging „Emtégeês". Wij kennen de H.B.S.- feesten al uit den lijd, toen wijzelf liet is al heel wat jaartjes geleden dagelijks de hardheid van de schoolbanken van onze onvolprezen Leidsche H. B. S. aan den lijve ondervonden, en wij hebben gisteravond, toen „Emtégeês" in den Schouwburg haar jaarlijksclie uilvoering gat, kunnen zien, dat de sfeer van gezelligheid, die „Em tégeês" in haar jeugdjaren wist te scheppen bij haar feesten, ook thans nog bestaat. Wij zagen andere mensehen, maar overigens was het als vanouds. De bestuurderen He pen met even gewichtige gezichten rond, glimlachten even beminnelijk als in onzen tijd. Er waren ook nu weer tal van lieflijke jonge dames, die o, zoo'n groot aandeel in de feestvreugde hadden, want het „ewig weibliche" pseelt ook nu, naast z'n algebra, z'n meetkunde, z'n voetbal, enz. een groote rol in het leven van den doorsnee-H.B.S.'er. En ook nu weer waren er de mama's en de papa's, die vol verwachting uitzagen naar liet debuut van zoons of dochters op de planken. Er waTenmaar laten wij u de op somming van al wat er was, besparen, en u de verzekering geven, dat het, vóór alles, gezellig was in den Schouwburg. Tot die gezelligheid droeg niet weinig bij het strijkje, dal zich dezen avond aandiende onder den naam van „Nameless", maar in andere gevallen zich laat noemen A. S. C.- slrijkje, enz., al naar de feeslen, waar het zijn zeer op prijs gestelde medewerking verleent. Der traditie getrouw, kregen wij allereerst den „Emtégeës"-marscli van Jan G. Strie- ning te hooren, toen precies op tijd, het „Emtégeé3"-besluur, de besturen der zuster verenigingen, en directeuren en leeraren der II. B. S. (de heeren vergeven het ons, dat wij hen dilmaal het laatst noemen) hun plaatsen innamen. De „,Emlégeës"-voorzit- ter, de heer S. J. Duyverman, sprak daarna een kort openingswoord, waarbij bij spe ciaal welkom heelto den directeur der H. B. S., dr. Schalkwijk, den oud-directeur ir. Massink en de overige leeraren. Spr. roemde ten zeersle de medewerking, die „Emtégeês" van de zijde van directeur en leeraren mocht ondervinden. De heer Duy-. verman gaf nog een overzicht van de ver-, schillende afdeelingen der vereeniging (Muziek, Tooneel, Gymnastiek en Schaken) waarbij hij memoreerde, dat „Emtégeês" de zen -winter verschillende schaakwedstrijden heefl gehouden, waaruit zou kunnen blij ken, dal de afdeeling Schaken lang de min ste niet is, hoewel op deze uilvoering, uit den aard der zaak, die afdeeling niet voor het voetlicht zou komen. Spr. deelde voorts mede, dat „Emtégeês" op 8 en 9 Juni een huisvlijttentoonslelling zal houden in de Nutszaal, en eindigde zijn openingswoord met dank le brengen aan allen, die hun krachten hebben gegeven voor het welsla gen van dezen avond. Toen was liet woord aan de afdeeling Muziek, onder leiding van den heer J. Blilz, en ialen wij direct erkennen, deze afdeeling zette de uitvoering uitstekend in. Wij her inneren ons een iijd, dat de muziekafdee- ling van „Emtégeês" een kwijnend bestaan voerde, maar sinds er de heer Blitz den di rigeerstok zwaait, is dat veranderd en het daverend applaus na elk nummer was ten volle verdiend. Uitgevoerd werden o.m. Ouverture „Sphigenia in Auiis" van Ch. Gluck, Menuet uit do Es-dur Symphonie van Mozart, Adagio Cantabile uit de Sonate Palhétique van Beethoven, en Carillon uit L'Arlésienne van Bizet. De afdeeling Gymnastiek vulde begrijpe lijkerwijs een groot deel van hel program ma, dat, tusschen twee haakjes, keurig uit gevoerd was naar een ontwerp van den jeugdigen H. B. S.'cr Hollants. De meisjes leden gaven allereerst rhythmische oefe ningen,, daarna knotsoefeningen, en op het applaus afgaande, meenen wij te mogen zeggen, dat dit nummer wel zeer in den smaak der aanwezigen viel. Aan mej. Kok, do leidster der gymnasliekafdeeling, werden bloemen aangeboden. Het manlijk deel der H. B. S.-bevolking was daarna aan do beurt, en wel de juniores in het nummer „Standen", de seniores in „Hoog Rek". Beide nummers werden keurig uitgevoerd, en de leider, de heer Planjer kan met vol doening op zijn werk terugzien. Als aan denken werd hem een schemerlamp aan geboden. Iels heel bijzonders was hel Japansch ballet, door negen meisjesleden van „Emté geês" uilgevoerd. Het oogstte bijzonder veel bijval. Den beer II. J. van Leeuwen Jr., door wien dit nummer was ontworpen en onder wiens leiding de dans werd ingestu deerd, komt zeker een woord van lof toe. Na de pauze kwam de Tooneelafdeeling met een één-acter van Prosper Mérimeé, ge hield „,1807". Het zou ons le ver voeren een uitvoerige beschouwing over hel werk van de Tooneelafdeeling te geven. Even min willen wij namen van acteurs of actri ces noemen; maar een speciaal woordje van buide komt den leider dezer afdeelingf den heer Dros, wel toe. Ilel was werkelijk keu rig. Wij zouden ook tekort doen aan de verdiensten van een man nchler de scher men, wanneer wij niet het kapwerk en de aankleeding van den tooneelkapper Van der Pijl, roemden, zoowel wal bel ballet als wat het looneelslpkje betreft. Zoo liep het legen twaalven, toen liet programma was afgewerkl, en men voldaan huiswaarts (rok. Onnoodig te zeggen, dal aan de dames van het ballet en tooncel- stukje, bloemen werden aangeboden. Inlusschen, uilgefeest zijn de II. B. S.'ers nog r.iet. Is er trouwens in dezen tijd een feest denkbaar, waarbij niet gedanst wordt? „Emtégeês" neemt maar een aparten avond om te walsen, en te steppen en te fox-lrot- len, en zoo zal hedenavond de Siadszaal onze H. B. S.-lievolking met aanhang bin nen haar muren zien. Bloemententoonstelling. In de laalst gehouden vergadering van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencul tuur afdeeling Oegsigeesl en Omslrcken werd bestolen een tentoonstelling van afgesneden bloemen fe houden. Hiervoor werd een com missie benoemd om deze plannen uil te werken. Thans heeft deze commissie in samenwerking met het bestuur besloten deze tentoonstelling le houden in ,,'t Poslhof", op 29 en 30 April en 1 en 2 Mei. De offi cieele opening zal plaals hebben op 29 April, de3 namiddags ie iwee uur, door den voorzitter der vereeniging, in tegenwoordig heid van genoodigden. De beoordeeling zal door een benoemde jury geschieden, des morgens van dien dag om elf uur. Deze tentoonstelling zal in hoofdzaak be slaan uit afgesneden bloemen en belooft op het gebied van het bloemenvak zeer mooi le worden, aangezien ook, naar wij vernemen, een ruim la-tal vooraanstaande groote kweekers al toezegging van inzending deden. Als nieuwigheid op tenloonslellingsgebied wordt een prijsvraag gesteld in hei maken van bloemwerken, iets wat zeer de aan dacht zal trekken ook van hen, die buiten het bloemenvak staan, waarom eep bezoek aan deze tentoonstelling we! is aan te be velen. Den lsten Mei a s. zal hel vijl en twin'ig jaar geleden zijn, dat de heer W. F. Ooslveen in dienst trad als meesterknecht op de kalkfabriek „Welgelegen", toebehoo- rendc aan de firma Van Houten en Zillesen, BINNENLAND. Het Kon, besluit inzake de salarisvexmin* dering dei burgerlijke Rijksambtenaren. De loonsverlaging van het spoorwegperso neel is thans een feit geworden, Yragen van den heer Biaat betreffende het mond- en klauwzeer. De verhooging der tabaksbelasting. BUITENLAND. Zitting van de Commissie van Herslel. Overleg met Morgan en andere financiers. De begroolingen voor Engeland en den Ierschen Vrijstaat. Arbitrage over de loonen op de Engelsché scheepswerven. Abdelkrim wendt zich opnienw lot En geland. Na 10'/« jaar in dienst geweest te zijn bij genoemde firma, is de fabriek in andere handen overgegaan, n.l. in die van de hee ren Lacomblé en Dolk, terwijl nu de fabriek, zal worden gedreven door een N. V., direc teur de heer Lacomblé. Gedurende die vijf en twinlig jaar heeft Ooslveen zich doen kennen als een plicht getrouw, eerlijk man, en wist hij zich het vertrouwen le verwerven én van de eigena ren der iabriek én van de zeer uitgebreide eiiënteele der zaak. In de gisteravond gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Broodtabriek „De Zeeuw" alhier, werd na goedkeuring der balans en de winst- en ver liesrekening, het dividend over het afgeloo- pen jaar vastgesteld op 7 pCL (als v. j.). Tot commissaris werd herbenoemd de heer II. Kranenburg, te Oeg9lgeest. De bazaar in „Prediker" zal Dinsdag namiddag a.s. te twee uur geopend worden door den burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijsetaar. De afdeeling Leiden van de Ver, van den Chr. Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in Nederland, welke gister avond vergaderde, besloot op aandrang van verschillende leden, den heer L. Attema, directeur van het Middenstandsbureau, te verzoeken de lezing over „Stille Krachten", welke hij 20 Maart gehouden heeft, nog maals te houden en dit te doen op Donder dag 15 Mei a.s., in het Nutsgebouw. Het be stuur zou deze vergadering gaarne druk be zocht zien. De N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen, le Haarlem, heeft de ge meente Leiden do an dagvaarden, ten einde door de Arrondissements-Rechlbank ie 's-Gravcnhage de onteigening te hooren uit spreken van een slukje grond aan het Slecn- 6ehuur, alhier, grool 35 centiaren, straat en gang, kadastraal behoorende tot gemeente Leiden, Sectie D, ongenummerd. Overeenkomstig hel advies, door den rechtsgeleerden raadsman der gemeente om trent deze aangelegenheid uitgebracht, mee nen B. en W„ dat de gemeente zich ten aanzien van de vordering lol onteigening kan refereeren aan hel oordeel van de recht bank. Wat hot bedrag van de door de Maat schappij tot Exploitatie van Tramwegen te betalen schadeloosstelling betreit, zij opge merkt, dat de tramwegmaatschappij, gelijk uit de stukken blijkt, een bedrag van f 1200 heelt aangeboden. Hel is i. c. gewenscht, dat de vaststelling van de schade geschiedt op de wijze, in de Onteigeningswet voorzien, aangezien dan alleen de zekerheid bestaat, dat de gemeente le dezer zake ontvangt het geen haar toekomt. Men verzoekt ons mede te deelen, dat liet verboden is op Zondag, zoowel op den openbaren weg als op sport-vclden, zonder daartoe vergunning te hebben bekomen, chocolade, sinaasappelen, enz. te verkoo- pen. De politie zal daar voortaan zeer slreng op toezien. Wij vestigen de aandacht op een ad vertentie omtrent eon op Woensdag a.s te houden collecte voor Nederlanders in d-,Ti vreemde. Vol was het gisteravond in hel „C a- s i n o-t h e a e r", heel vol, en warm ook. En de vele bezoekers werden na de pauz", al was er gespuid, steeds warmer door hun bijna voortdurend lachen om den hooidper- soon in de komische film „Pas op, val nletl" Die „Harotd Lloyd" is dan ook een grappenmaker van de beste soort, een klim mer van en lot (11 bovenste plank. De direc tie heeft waarschuwingen gegeven wat be treit het toilet der aanschouwen van deze lilm en niet ten onrechte, want men moet werkelijk toegerust zijn om te kunnen scha-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1