AGENDA VAN DE WEEK. BINNENLAND. Uw Horloge vermaken tot Polshorloge M. de Ridder v.h. Gebr. Rodbard, Donkersteeg 10 BUITENLAND. Vrijdag. Kantoor N. V. Broodfabriek ,,De Zeeuw" Gewono »lg. vergadering dezer N. V. fl uur. Schouwburg: Jaarlijksche uilvoering „Em- lêgéës". Iïalfacht. Sladszaal (kleine): Voordracht voor de „Leidsche Zweraclub". 8 uur. O e g s t g e e s t. bij den heer Aver- dieck: Alg. vergadering Oranje-Ver. 8 uur. Zaterdag. „De Graanbeurs": Propaganda-uilvoering gem. zangver. „Zang zij onze Leus". 8 uur. „Jeruël" (Middelslegracht 3): Bidstond. 8 uur. Kantoor N.V. sloomzeep-, eau de cologne- eon parfumerieënfabriek v.b. Sanders en Oo.Jaarlijksche alg. verg. van aandeelh'. Kwartier over 3 uur. Sladszaal: Eindbal van den heer W. F. v. Wijk. „Zomerzorg": Uitvoering met bal looneet* ver. „Leidsche Diletlantenclub". 8 uur. Den Haag, „Scala": Wielerwedstrij den. 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 22 tot en met Zondag 27 April waargenomen door de npohteck van den beer C. Duyster, Nieuwo-Rijn 18, tel. 523. De apotheek van „Hulp der llensch- heid", Hooigracht -18, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. RECLAME. LEIDSCHE ZWEMCLUB. BEZOEKT HEDENAVOND in de Kleine Stadszaal de VOORDHACHT van den heer WARNIER (met lichtb.). Vrije toegang voor ouders van schoolgaande kinderen en leden der L. Z. C.837 Uit de Memorie van Antwoord van minister Cclijn aan de Eerste Kamer. Verschenen is de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk VII (Financiën) der Staatsbe groting voor 1924. Minister Colijn zegt aangaande de Rijks- iiikoni9tenbeIasting o.a. het volgende: Bij het tot-stand-komen van de wet op de inkomstenbelasting is, na uitvoerige schrif telijke en mondelinge behandeling, door de Staien-Generaal het stelsel van het als In komen aannemen van een gemiddelde over drie jaren verworpen. De Minister acht het niöt wcnschelijk op die beslissing thans terug te komen; te minder, aangezien een dergelijk meer ingewikkeld maken van de uitvoering der wet, mot het oog op de zui nigheid in den Staatsdienst, vermeden moet worden. Bovendien schijnt liet belang van zulk een wijziging hem thans, nu de ver wachting mag worden gekoesterd, dat de grootsite verliesjaren achter den rug zijn, niet zoo groot meer. De Minister is niet voornemens een voor stel te doen tot afschaffing van de verhoo ging, die op navorderingsaanslagen gelegd wordt. Het geraffineerde bedrog, waaraan nog altijd velen zich schuldig maken, eischt z i. een gestrenge repressie. Een wettelijke regeling tot opheffing van het in liet Voorloopig Verslag genoemde be zwaar tegen de wet op de dividend- en lan- liëme-belasling, is in voorbereiding. Naast die regeling zal het omzetten van de divi dendbelasting in een winstbelasting, vol gens den Minister overbodig zijn. De Minister is met vele leden der Kamer van meening, dat een spoedige herziening der forensenbelasling noodzakelijk moet worden geacht. Nopens de vraag, of de progressie in de personeele belasting verscherpt moet wor den, wenscht de Minister zich zijn oordeel voor te behouden, totdat een herziening der personeele belasting eventueel aan de orde zal worden gesteld. Verlaging van de successiebelasting wordt ook door den Minister dringend noodig ge acht. Een daartoe strekkend ontwerp van wet is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Bij een eventueele herziening der inkom stenbelasting zal zijn na te gaan in hoe verre een verhooging van den thans be- staanden aftrek in verband met de talrijk heid van het gezin overweging verdient. Invoering van zegels ter betaling van be lasting, verdient, naar de Minister meent, geen aanbeveling. Verhooging van de kosten van waarschu wing en aanmaning zou hel bedrag dier kosten al te onevenredig maken aan de minimum-kosten, volgens een dwangbevel verschuldigd. Beter dan door zulk een ver hooging zal een tijdige vervolging werken. Tegen een tabaksbelasting bij de bron, een heffing derhalve op ruwe tabak, be slaan bij den Minister ernstige bezwaren. De Minister heeft nog eens zijn meening over dc nooduilkeering gezegd. Hij verwijst naar hetgeen door hem in de Mem. v. Anlw. (Eerste Kamer) op de alge- mecne beschouwingen der Slaalsbegrooling is gezegd en voegt daaraan het volgende toe: De voorstelling, welke ook nu weder wordt gegeven, als zou de Regeering een be lofte hebben afgelegd lot het toekennen van een nooduitkeering aan de gemeenten, waar aan zij ook thans nog zou zijn gebonden, i3 in meer dan één opzicht onjuist; voor eerst, omdat geen Minister aan de gemeenten te dezer zake iets te beloven heeft en mits dien, gesteld een Minister had zich in dezen vorm uitgelaten, dan toch een gemeente daaraan 'slechts de beteekenis zou kunnen toekennen van een toezegging om een wets ontwerp in te dienen. Het inrichten van de gemeentebegroting op het verkrijgen van die uitkeering was dus zelfs 'in dat geval in zooverre voorbarig, verklaart de heer Coliju, dat daarmede op de beslissing van den wet gever werd vooruilgeloopen. Jn de tweede plaats echter, zegt de Mi nister, wekt het spreken van een bindende belofte aan de gemeenten een gansch ver keerden indruk, omdat de ambtsvoorganger van den Minister niet meer heeft gedaan dan zijn voornemen mededeelen om een desbe treffend wetsontwerp in te dienen. Waar men nu nimmer de bevoegdheid eener Re geering heeft in twijfel getrokken om door haar voorgangster ingediende wetsontwerpen in te trekken, kan men toch bezwaarlijk een opvolgenden Minister gebonden achten, zegt dc heer Colijn, indien die indiening nog niet heeft plaats gehad, maar zijn voorgan ger enkel het voornemen daartoe heeft te kennen gegeven. De Minister blijft dan ook van meening, dat er geen enkele reden bestaat zijn stand punt in deze te herzien. Uitvoer van kaas. Op vragen van het Tweede-Kamer-lid Gerhard 1. Is de vrees gegrond, dat binnen niet te langen lijd de crisiswelten zullen worden ingetrokken, zonder dat o.a. maatregelen worden getroffen, dat er geen andere dan gecontroleerde kaas wordt uitgevoerd? 2. Is de Minister niet van meening. dat de invoering van bet Rijksmerk op de kaas oen onmisbaar middel is gebleken om den kaashandel op hoog peil van betrouwbaar heid te brengen en te houden? heeft de Minister van Binnenlandse he Za ken en Landbouw geantwoord: 1. Blijkens het antwoord van den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid op vragen van den heer Braat zal weldra een wetsontwerp tot intrekking van verschil lende crisiswellen aanhangig worden ge maakt. Of bij die gelegenheid ook zullen vervallen de maatregelen krachtens de wet van 3 Augustus 1914 (Slbl. No. 344), op grond waarvan de uitvoer van kaas is verboden, kan thans nog niet worden mede gedeeld. De mogelijkheid, dat zulks het ge val zou zijn en dat daardoor de thans be staande regeling van den kaasuilvoer niet meer gehandhaafd zou kunnen blijven, is echter reeds sedert lang onder de oogen ge zien, als gevolg waarvan bij de Tweede Ka mer aanhangig is gemaakt een ontwerp van wet, houdende voorschriften tot regeling van den uitvoer van boter en kaas. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zal aan de vrees, dat geen maatregelen kun nen worden getroffen ter voorkoming, dat andere dan gecontroleerde kaas wordt uit gevoerd, realiteit ontnomen worden. De on- dergeteekende zal met ernst overwegen of de intrekking van de bovenbedoelde crisis maatregelen kan samenvallen met het eventueel tot sriand komen van evenbedoel- dc wet. 2. Gelijk reeds uit het bovenstaande blijkt, wordt de tweede vraag bevestigend beant woord. Eieren-rapen. Op vragen van het Tweede-Kamer-lid Hieinslra: 1. Is de Minister niet van meening, dat bij de wijziging van de Jachtwet 1857 in dien zin, dat onder de opsomming van het wild zijn geschrapt de kemphanen, ruiters en grutto's, niet de bedoeling heeft voorge zeten, het rapen van eieren van deze vogels te verbieden? 2. Zoo ja, is de Minister dan bereid een zoodanige wijziging van de Vogelwet te be vorderen, dat het rapen van deze eieren weer wordt toegelaten? heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord: 1. Bij de schrapping van de kemphanen, ruiters en grutto's uit de opsomming van het wild, heeft uitsluitend de bedoeling voorgezeten, het wettelijk begrip wild te be perken tot de diersoorten, welke in ons land bijzondere jachtobjeclen vormen, niet, het rapen van eieren van deze vogels te ver bieden. 2. Voor een wijziging der Vogelwet 1912, waarbij in het rapen van eieren van ge noemde vogels wordt voorzien, zijn reeds voorbereidende stappen gedaan. De Koning van Zweden heeft zijn reis naar Zweden onmiddellijk voortgezel. Tot 6.29 uur bleef het salonrijluig op het station Roosendaal staan. Het werd gekoppeld aan den sneltrein VlissingenHamburg. Met dezen trein ,die om 6.34 van Roosendaal ver trok, reisde de Koning via Breda-'s Herlogen- boscli-Nijmegen-Arnhem naar de grens, van waar hij de reis naar Stockholm via Ham burg voortzette. Op het Nationale Zendingsfeest, dat Woensdag 2 Juli op „Raaphorst" onder Was senaar, gehouden wordt, zal dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de openingsrede houden, en prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, hoog- leeraar te Utrecht, de slotrede. Gisterochtend is de tweede groep van buitenlandsche gezondheidsambtenaren, wel ke een bezoek aan ons land brengen, officieel ontvangen in het Gebouw van den Gezond heidsraad in Den Haag. Daar werden de gasten in naam der Regeering verwelkomd door dr. N. Josephus Jitta, die een voordracht' hield over „De Gezondheidsorganisatie in Nederland". Dr. J. Th. Terburgh, hoofdinspecteur bij het geneeskundig staatstoezicht besprak o.a. de vroedvrouwenafdeeling en de verloskundige verzorging. Ook gaf spr. een overzicht van het kwakzalversvraagsluk hier te lande en van de verpleegstersopleiding, waarna wer den behandeld de organisatie van de genees kundige armverzorging, het ziekenfondswe - zen, en de ontwerpen iot regeling van de ziekteverzekering en ziekteverzorging en ten slotte het ziekenhuiswezen. Des middags bracht het gezelschap een be zoek aan het Centraal-Bureau voor de Sta tistiek, waar de directeur, mr. Methorst, een voordracht hield over „Geneeskundige Sta - tistiek". In de gisteren gehouden openbare zit ting van het CeDtraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mej. E, M. G. van Berkel (R.-K.) tot lid van de Staten van Zuid Holland be noemd verklaard de heer L. F. Guit (R.-K.) te 's-Gravenhage. B. en W. van Gouda hebben den Raad, op advies van het college van regenten van heb Iterson-ziekenhuis de volgende voor dracht toegezonden voor de benoeming van een heelkundige-gynaecoloog in de plaats van dr. M. Steffelaar, die ontslag uit zijn functie verzocht: 1. dr. J. van Woerden, te 's-Gravenhage; 2. dr. J. A, Wevtlandt, te Amsterdam; 3. J. H. de Jongh, arts te Amsterdam. Dc verkoop van de Emmabloem te Haarlem heeft f 8000 opgebracht of f 2000 minder dan verleden jaar. Tot nieuwe directeuren der Holland- sehe Maatschappij van ^Wetenschappen te Haarlem zijn benoemd do heeren mr. J. C. de Beaufort, to Heemstede; A. H. Broos, te Haarlem; J. A. Laan Sr., te Bloemen- daal; jhr. mr. L. M. Rutgers van Rozen burg, te Utrecht; W. A. J. baron Schimmel- penninck van óye van Duivenvoorde, te Voorschoten, en mr. P. G. v. Tienhoven, te Amsterdam. Ilct traktement van den predikant der Doopsgezinde Gemeente te Purmerend is van f 3000 gebracht op f 2600. De gemeente is vacant. Bij Kon. besluit van 22 April is aan hoofdinspecteur der posterijen en telegra fie W. D. Nolfciög, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, met dankbetuiging en is in afwachting van een beslissing omtrent de reorganisatie van het Staatsbedrijf van de posterijen do telegrafie en de telefonie, tijdelijk benoemd tot directeur-generaal der posterijen en telegrafie W. D. Nolting, een en ander met ingang van den datum van het besluit; is aan C. F. P. van der Goes, lid van de Rotterdamsche Vrijwil lige Brandweer, de ail veren eeremedaille, verbonden aan de orde van OraDje-Naa^ sau, toegekendis aan den gewezen opper wachtmeester M. Jager, ran de Iste divi sie Koninklijke marechaussee, de eereme daille der orde van oranje-Nassau, in zil ver, met de gekruste zwaarden verleend. Gisteren is te Utrocht d* jaaiiijkscfl© vergadering gehouden van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Neder land. De voorzitter, de heer B. Wigman, uit Lunteren, herdacht in zijn openingswoord het overleden boofdbesburslid, den heer Pasman, uit Meppel. Uit het jaarverslag blijkt, dat in het afgeloopen jaar het ho- nmggewin goed was. Van de Regeering werd weeir vrijdom van auikeraccijns ont vangen. In totaal werd geleverd 157.521 K.G. suiker. Op verschillende plaatsen werden markten en tentoonstellingen ge houden. Heb ledent-al bedraagt 7061 en 164 verspreide leden, in totaal 141 afdeelingen. Het is verminderd met 874 leden, ten ge volge van de oprichting van dien Zuidelij ke Imkersbond. Observatiestations zijn gevestigd te Assen, Boekelo, Gronsveïd en Warnsveld. Vele cursussen en praofcdache lessen wer den gehouden. Het jaarverslag wer'd goedgekeurd. Het financieel veralag over 1923 sluit in in komsten en uitgaven met f 8018.57^; het nadeelig saldo bedraagt f 549.57V&. De afdeeling Kennemerland, modedee- ling doende van den uitslag van heb com missoriaal onderzoek, maakte er aanmer king op, dab deze commissie de beseheiden van de afdeeling handel, verzekering en suiker nieb had mogen inzien, en wenschte dit aan heb oordeel van de jaarlijksche ver gadering te onderwerpen. De voorzitter motiveerde de weigering van do inzage: naar aanleiding van een besluit van de vergadering had meD een acoounfeant benoemd, doe dit in handen bad. Vandaar dat dit niet meer onder bet gebied van de commissie ad hoo viel. Heb bestuursvoorstel om het quotuifi van 1926 op f 1 per lid te brengen, werd z.h.fc. aangenomen. Met 108 tegen 92 stemmen werd aange nomen het voorstel van het bestYur om uit het suikerlonds een bedrag van f400 te bestemmen voor den secretaris-penning meester als vergoeding voor het voeren der propaganda. Nadat enkele voorstellen van meer huis houd elijken aard waren behandeld en de bcgrootiDg voor 1924, &luitende aan inkom sten en uitgaven met f6600, was vastge steld, werd 'dc vergadering gesloten. Het jaarverslag van den Nalionalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" karakteriseert het afgeloopen jaar als een, waarin „het roer om is" gegaan: met den weergekeerden groei van 't ledental blijkt ook het vertrouwen in den vakbond, d. i. het vertrouwen in eigen kracht, bij de bedienden terug te keeren. Sterker dan in het jaar te voren zag de Bond zich in 1923 genoopt tot „afweer" van verslechteringen en vopral lot liet bepleiten van wachtgeldregelingen bij ontslagen. Per 31 December 1923 werd via de afdelings besturen, daar voor verschillende bedrijven eenige verbelering viel te constateeren, bij 5000 werkgevers een ernstige herziening der salarissen, met name voor de jongeren, be pleit. In verband met de steeds meer veldwin nende mechaniseering van den arbeid op de kantoren werden in de drie groote steden cur sussen in de bediening der moderne kantoor machines geopend, die zich in buitengewoon groote belangstelling mochten verheugen. Bij den minister van Arbeid werd ander maal krachtig aangedrongen op invoering der Arbeidswet voor de kantoren, welk adres door tallooze sympathiebetuigingen van vak- genooten werd gesteund. Aan den Directeur- Generaal van den Arbeid werd een uitvoerig adre9 gericht met vermelding van de vele kantoren, waar buitengewoon lange werktij den voorkomen. Ter bevordering van het handelsonderwijs langs schriftelijken weg werden in samen werking met de vereeniging voor Correspon dentie-onderwijs speciale „Mercurius-cursus-t sen" in boekhouden en handelscorresponden tie ingesteld. Met voldoening wordt in het verslag vast gesteld, dat wat nooit nog mogelijk was ge bleken. een concentratie van vakorganisaties van hoofdarbeiders, in het afgeloopen jaar is verwezenlijkt. Een vlugschriftje, waarin op grond van de thans heerschende overvoering der arbeids markt, gezien in verband met conjunctuur- verschijnselen voorshands ontraden wordt het vak van kantoorbediende te kiezen, werd op groote schaal verspreid onder oudercom missies, bureaux voor beroepskeuze, arbeids beurzen, directeuren van handelsscholen enz. Terwijl de meeste vakbonden in ledental vrij sterk achteruitgingen, zag „Mercurius" in 1923 zijn ledental van 9210 stijgen op 9386, o. w. 1202 vrouwen. Uitgekeerd is in totaal uit het ziekenfonds aan 289 leden f 13.916.76, uit het werkloo- zenfonds aan 929 leden f 133.643,99, uit het Ondersleuningsf. aan 189 leden f 14.515.10, door de Commissie tot Steun in natura wer den goederen verstrekt lot een waarde van f 8407.29. De winst- en verliesrekening der organi satie sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 168.232.99°, terwijl het kapitaal der bondsinslellingen op 31 December 1923 totaal f 57.942.424 bedroeg. Ruim 180 sollicitanten zijn er naar de betrekking van hoofd der nieuw op te rich ten Ghr. school te Rijsenburg. Naar „Het Volk" verneemt, heeft hel hoofdbestuur van de Nederlar.dsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel besloten, ter aanvulling van den indivi- ducelcn steun in liet conflict in de Twent- sche textielnijverheid voor zoover noodig, een bedrag van f 10,000 uit de verecni- gingskas beschikbaar le stellen. Het Hoofdbestuur der Vereeniging tot Bevordering van het Herstel van Drank zuchtigen heeft met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend aan dr. II. Posthu mus, le Groningen, als geneesheer-direc teur van haar Sanatorium „I-Iooghullen", le Eelde. In zijn plaats zal met ingang van dien datum optreden dr. L. P. Rietema, te Groningen. - Z. K. II. de Prins is gisteravond voor particuliere aangelegenheden naar Mecklen burg vertrokken, van waar hij 29 dezer te rugverwacht wordt. - Benoemd is tot secretaris der Fric- soke Kamer van Koophandel te Leeuwar den, ten gevolge van bet bedanken van mr. R. Römer, dc heer G. J. Otten, drs. in de handelswetensohappen te 's Graven- hage. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen vocjr het invoer recht opversch en gekoeld vleesch in haar vergadering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 (Stbl. No. 330) bedoelde prijs courant beeft vastgesteld als volgt: Rund en kalfvleesoh, versch of gekoeld, 100 K.G. f 95; paarden- en ander vleesch, versok of gekoeld, 100 K.G. f55. Gedurende Mei zal mitsdien het invoer recht voor de hierboven bedoelde vleeseh- soorten bedragen 10 pCt. van de hiervoor vermelde waarden. Op vragen van liet Tweede-Kamer-lid De Groot betreffende de verhuring door het Rijk van een terrein aan en achter den Hofweg le 's-Gravenhage aan de firma Gerzon aldaar, heeft de Minister van Fi nanciën geantwoord: Bij akte van 21 Februari 1924 heeft de Staat aan de naamlooze vennootschap Ge broeders Gerzon's Modemagazijnen, voor uiterlijk tien jaren, verhuurd de bedoelde lerreinstrook van pl.m. 640 M. langs den Hofweg te 's-Gravenhage, voor de stichting van een lijdelijk winkelgebouw, hetwelk bij afloop van de huur kosteloos eigendom wordt van den Slaat De strook is afkomstig van de nu opge ruimde opstalleljes c.a., welke voor do uit breiding van de Tweede Kamer waren aan gekocht. ,De huursom beloopt f 40,000, te betalen f 20,000 dadelijk en de rest dadelijk na 5 jaar. Bij de vaststelling van deze huursom heeft in het algemeen een bepaalde grond prijs ter plaatse of in het bijzonder een be paalde huurwaarde van particuliere pan den, welke voor een gelijk doel mogelijk ook hadden kunnen worden gebruikt, niet als grondslag kunnen dienen. De gelegenheid tot verhuring is aanvaard, wijl zij den Staat belangrijk geldelijk voordeel geeft en hem dadelijk en zonder eenige kosten of be moeiing de opruiming van de zeer verval len en onooglijke, uiteraard weinig produc tieve opstallen ter plaatse deed bereiken. Het dagelijksch bestuur van het Ne- derlandsche-.R.K. Iluisvestings-Comité heeft in zijn jongste wekelijksche vergadering de vraag overwogen, of voortzetting van de hulpverleening aan het buitenland op den huidigen voet in verband met de in ons eigen land heerschende nooden nog langer gewettigd is. Besloten is, dat tenzij de schenkers dit uitdrukkelijk toeslaan in het venrolg van alle voor het buitenland bij het centrale bureau en de comité's binnen komende gelden een zeker gedeelte, voor loopig bepaald op een derde, zal worden be stemd voor de uitzending van Nederland- sche kinderen naar vacanlie-kolonies en sanatoria of ter verpleging in daarvoor in aanmerking komende gezinnen. Daardoor hoopt het comité iets verder te kunnen gaan in de richting, die het zich voor de toe komst gekozen heeft, en waarvan de reeds geheel gereed zijnde plannen pas tot volle uilvoering kunnen komen, zoodra het ont worpen reglement de definitieve goedkeu ring van het episcopaat zal hebben ver kregen. RECLAME. met moirébamlje 811 DE ALGEMEENE TOESTAND. De deskundigenrapporten Mars naar 't bezette gebied. Heden zal de Commissie van Herstel de offieieele antwoorden ontvangen van Enge land. België en Frankrijk naar aanleiding der deskundigen-rapporten. Wanneer ook liet antwoord van Italië binnen is, zal weer een offieieele zitting plaats hebben, die echter weinig meer dan een formahleiL be looft te worden, daar immers bekend is, hoe allen de rapporten aanvaarden als basis van besprekingen. Fn overigens is het woord nu toch eerst aan de diverse regee? ringen ,die volgende week de pourparlers zullen aanvangen, gelijk gisteren gemeld. De Belgische ministers schijnen voor (Je zooveelsle maal als bemiddelaars le willen fungeeren tusschen Parijs en Londen. Poincaré's jongste rede men zie onder Frankrijk en bij de telegrammen geeft heel wat minder houvast dan zijn vorige ten aanzien van de bedoelingen met hot j Roergebied. liet algemeen bestuur en liet dagelijkscE bestuur van bet Rijksverbond der Duilsche industrie hebben een resolutie aangenomen waarin zij het rapport der deskundigen een geschikten grondslag noemen voor de opi. lossing van liet herstel-probleem. Voorwaar den voor de aanneming cn uilvoering noe*. men zijrechter: het herstel van de Duilsche. souverciniieit in het bezette gebied en de uitvoering van het rapport in den geest der deskundigen, vooral waar het betreft de be scherming der Duilsche valuta bij de z.g. overdracht uil het herstelfonds naar het buitenland. Dat klinkt geruststellend. Minder aangenaam zal aandoen, dat in Duilschland gisteren in diverse plaatsen plechtigheden hebben plaats gehad ter ocre van bel feil, dat het juist 40 jaar gele« den was, dat Duilschland de eerste kolonie verwierf. Hel is zijn koloniën echter kwijt, dus waartoe deze dingen behalve dan orb te demonslrecren, dat men zich niet neer? legt bij den vrede? En dat is allesbehalve gunstig in een periode als thans is begonnen 1 Rijkskanselier Marx heeft van generaal Degoutte vergunning gekregen 't bezeljfl gebied binnen le komen en zal a.s. Zondag i le Dusseldorp op een verkiezingsvergadering van bet Centrum spreken. Verder zal hij Maandagavond te Keuiep spreken, eveneens op een vergadering van het Centrum. ^DUITSCHLAND. Heliferich's doodi Rijkspresidenfc Ebert, de Rijkskanseli^ en de Pruisische en Beiersche minister-pre? sidenten hebben telegrammen van deelnQ- niiDg gericht aan de weduwe van Hclffe- rich. Helfferich werd in 1872 te Neustadfc de Palts geboren. Eerst doceerde hij staaft huishoudkunde, werd daarna hoofd ya^n groote zaken, om zich dan in de politiek tl begeven. In 1915 werd hij minister van nanciën en was later nog eenigen tijd yic'fc kanselier. Ziedaar nog enkele trekken nij het leven van den zoo plotseling weggeruk- ten leider der Duitsch-nationalen, vo(U! wien juist weer een periode van meer ia4 vloed scheen aan te breken. FRAN KRI1K. Rede van Poincaré. 1 Aan het feestmaal van he-t national? congres van de republikeinsche federatie verklaarde Poincaré, sprekende over dé buitenlandsche politiek: De nieuwe Kamer moet, evenals de voof gaande, de rechten van Frankrijk handha ven, den wereldvrede verstevigen, hol geestelijk gezag van Frankrijk in het Oos ten handhaven door onverwijld het vei/ ctra-g van Lausanne te bekrachtigen, onze traciitioneele belangen in Klein-Azië ver^é? digen, onze handelsbetrekkingen ontwikke len met die mogendheden, waarmee wij alleen door onstandvastige verdragen zij?' verbonden, het nieuwe economisohe stelfld bestudeeren, waartoe het verdrag on» verplicht binnenkort met Duitschland zolt. te onderhandelen, onze schadeloosstelling onze waarborgen voor de veiligheid ver krijgen, zonder iemand wie dan ook een voorwendsel te verschaffen om onze vre delievende bedoelingen te miskennen, do gelegenheid aangrijpen, die aangeboden wordt door het succes in de Roer, de rap porten der deskundigen en de voorloopt beslissing van den Volkenbond, zich inspon nen om eindelijk tot een algemeene rege ling te komen, maar geen werkelijke pan den inruilen tegen louter beloften fSP Duitschland, waarvan het verleden ons geen vertrouwen in zijn oprechtheid inboe zemt, den schuldenaar wantrouwen, dj® tot dusver niets heeft gedaan om zijn s0^., te kwijten, dezen belang doen krijgen MJ zijn kwijting door de hoop, dat dwangmaatregelen spoediger zullen eind* gen, voortgaan in een gee8t van verzoemP zonder daaraan de voorzichtigheid op offeren. Dit zal, zeide spr., een werk van lang en ondankbaar geduld, van jaren van waakzaamheid. Poincaré 01 n.,1^ de met zijn overtuiging uit te sprekcnL^ 'de vrede deze politik *ou bek ra cn tv 'evenals de Kamers 'dat bobben gedaan.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2