ïlonig's Een Pudding- GRAIHOLA's No. 19668. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 17 April. Tweede Biad. Anno 1924 UIT DE RIJNSTREEK. Puddingen UIT DE OMSTREKEN. Fl. 87.50 H, G. VAN LUYKEN, Nieuwe Rijn 87, Teief. 35 LAND-EN TUINBOUW. Alpben. Uit de jaarrekening over 1923 yan de Marlha-Stichting alhier blijkt o.a.: liet jaar is voor de Stichting belangrijk geweest; men mocht haar veertigjarig be staan gedenken Van alle kanten ontving de Stichting bewijzen van belangstelling en medeleven. In zeer ruime mate zijn van heinde en ver de gaven toegevloeid. Het bestuur heeft gemeend goed te doen deze Jubileumgaven afzonderlijk te houden en te boeken. Mede naar aanleiding van de bestemming, door de schenkers aan deze giften gegeven, heeft het bestuur van het totaal van de Jubileumgiflen ad f 22.500 ruim f 15.000 gebruikt tot vermindering van het groot tekort over vorige jaren. Op deze wijze kon het oude tekort verminderd wor den, want de Stichting kan nog geen klop pende begrooting maken, en er komt elk jaar een nieuw tekort bij. Het andere deel der Jubileum-giften, ad bijna f7500, is, vol gens de aanwijzing der gevers, bestemd ter versterking van het Nieuwbouwfonds. Het bestuur was in staal vasten vorm te geven aan de plannen van den bouw eener pastorie; tegen het einde van het jaar kon de aanbesteding van de nieuwe pastorie en lijbehoorende werken plaats vinden. Hel geheel zal ruim dcrlig duizend gulden Vosten. Wal de exploitatie rekening over 1923 belreit, er is een vermindering der uitgaven ingetreden. Vooral op de hoofden voeding, water, licht en brandstoffen is deze ver mindering merkbaar geweest. Zoover zulks de post voeding aangaat, trekt de Stichting (hoewel op zeer bescheiden schaal) profijt van haar eigen boerderij- exploitatie, waar door zij groote ndt-cls haar eigen melk kan betrekken. Eén hoofd is dit jaar zeer hoog en wel onderhoud gebouwen door noodzakelijke re- paralies. Dat de post Drukwerk belangrijk hooger is, vindt zijn oorzaak in bet extra-nummer van „Onze Kinderen", bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan in 50.000 exemplaren verspreid. De ontvangsten verschillen weinig met de cijfers van verleden jaar; alleen de post legaten is ruim f 10.000 lager. Als slotuilkomst van het afgeloopcn jaar blijft een tekort-cijfer van f 68.795.59. Dit zou onrustbarend zijn, indien men niet mocht hopen hiervan een belangrijk gedeelte uit de „Algemeené Subsidie" te zullen ont vangen. Voor hel thans looponde jaar zal al het mogelijke gedaan worden, om op de uilga ven te bezuinigen. Onder meer wordt door het bestuur een verlaging der salarissen iverwogen. Ook op hel hoofd onderhoud gebouwen zou het willen bezuinigen, in dien zulks mogelijk is. Inlusschen zal het bestuur vcor een beslissing komen te staan met betrekking lot liet Jongenshuis. Dit heeft vele gebreken van praeüschen en hygiënischen aard. Het meende vroeger, dat tot den bouw van nieuwe huizen voor de jongens op ..Rijnstroom" moest worden overgegaan. Aangezien de groote kosten hiervan dezen wensch wel naar de verre toekomst zullen verschuiven, moet de vraag onder de oogen worden gezien, of bij voor- loopige bestendiging van den tegenwoordi- fen toestand grondige verbeteringen zullen worden aangebracht in wat thans een zeer ongewenschtc toestand moei worden geacht. In dit geval komt men nog voor belangrijke uitgaven te slaan. Maar lioe hel ook zij. bezuiniging op de uitgaven zal alleen d&n van gunstigen in vloed kunnen zijn op het exploitatie-tekort, indien de ontvangsten zich minstens op on geveer gelijke boogie blijven bewegen. Het besluur denkt hierbij speciaal aan de giften, die het hoopt le ontvangen en het spreekt den wensch uit, dat in de komende jaren de belangstelling van al de begunstigers onverflauwd moge voortduren. Alieen met krachtige hulp van allen, die de Martha- Stichting een warm hart toedragen, kan de Stichting blijven beslaan en haar nullig werk blijven verrichten Bij de ten overslaan van notaris R. van den Berg in hotel „De Vergulde Wa- jen" alhier gehouden openbaren afslag werd de hofslede „Akkerrust" gelegen aan den Kortsteeklerv. eg alhier, in bod op f 7500 en een perceel Uiterdijk, aldaar in bod op l 1900 toegewezen aan den heer A. Dorre- paa.1 Jr., te Sassenheim. De overige zes per- ceelen werden niet gegund. In de civiele zitting van het kanton gerecht alhier werden o.m. de zaken behan deld betreffende de heffing van den kerke- hjken hoofdei ijken omslag der Ned.-IIerv. Gemeente van Alphen. J. H. E. S. zeide geen lid van het bedoelde kerkgenootschap le zijn. Op een vraag van den kantonrechter op welken grond be klaagde dit zeide, antwoordde deze dat hij m December 1922 als zoodanig had be dankt De aanslag luopt over hel jaar 1922, dus concludeerde de kantonrechter dat bekl. over dit jaar dus nog lid was. Beklaagde zeide steeds vrijwillige bijdra ken te doen aan de Ned.-Herv. Gemeente te Oudshoorn. Hij achtte zich van hel eerst genoemde kerkgenootschap geen lid, daar "ij nooit een convocatie- of stembiljet had gehad of een bezoek van een predikant cn bi] deze kerk nooit bezocht. Dc kantonrechter vroeg hem of hij aan genomen was of kerkelijk getrouwd waarop bij bevestigend antwoordde. Uitspraak over dagen. Nog twintigtal zaken van dezelide sire^king werden behandeld waarop even eens uitspraak later zal volgen. Hazeuwonie. - Op de in calé Boers ge- Ooudcn veiling werden 11.330 eieren aan- inn°" )s k|l>eiC'ro° ó-75 a f G.35 per lm V'f*; ;'ui'Je'0ren I 535 a i 6.25 per 100 >.uks. k.ppen f 0.35 a i 2 per sluk konijnen 12.50 p. stuk, duiven f 0 28 p. st v K L' 0 k e 1 bericht- Goeden 4fds. Luuriagf 'S AvoB* ha"- Serel. Kerk. hallacht Prceklczen. Waddingsveen. Aan 't gasbedrijf heeft een belangrijke verandering plaats gehad. De watergasinstaJlatie is stop gezet, zoodat men nu we ei* zuiver ateenkolengas bekomt. Het gevolg hiervan is, dat het gas veel meer warmte geeft, dus aan te bevelen is om op te koken. Door deze verandering zul len alle lampen en comforen veranderd moe ten worden Naar wij vernemen, zal de di rectie der gasfabriek gratis voor de veran dering van lampen en comforen zorgen. Door den burgemeester is aan de ver gunninghouders in deze gemeente toege staan, gedurende den zomertijd hun locali- teiten open te houden tot des avonds 11 uur, uitsluitend op Zaterdag. Het mond- en klauwzeer, dat thans onder het vee van vele landbouwers heersebt is in tegendeel van de vorige maal van ern- stigen aard. Kwamen de vorige maal geen sterfgevallen onder het aangetaste vee voor, thans is de sterfte groot, vooral onder het jonge vee. Woubrugge. Kerkelijk bericht. Goeden Vrijdag, Ned.-Herv. Kerk, voorra. 10 uur ds. Kijne, bevestiging nieuwe lid- malen, 's Avonds 8 uur, ds. Kijne, H. Avond maal. Geref. Kerk, 's avonds halfacht, ds. Le Cointre. Zwammerdam. Kerkelijk bericht voor Goeden Vrijdag:. Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur (Bediening H. Avondmaal) ds. Veldhoen, van Alphen, en 's avonds 7 uur (Dankzegging) ds De Lange van Woerden. Geref. Kerk, 's avonds 7 uur, ds. Feen- slra van Scheveningen. Burgerl. Stand. Overleden: Wil- leniina Fokker 72 j., echlgenoole van Wil lem Niesing Margaretha den Hollander 33 j. echlgenoole van Willem Rodenburg (wonende te Amsterdam). Ondertrouwd: Willem Hoogendoorn jm. 26 j. alhier en Adriana Cornelia Molenaar j.d. 22 j. te Bodegraven. Kerkelijk bericht. Remonstrantsch-Geref. Gem. Goeden Vrij dag, avonds te zeven uur, ds. Rappold H. Avondmaal. RECLAME. is la de meeste ge zinnen een waardig besluit van den maal tijd. Het is echter lang niet hetzelfde welke pudding. De lekkerste zijn Gefabriceerd met ïlonig's Maizcaa 350 Da Kaag. Kerke 1. bericht. Ned.-Herv. Gem.: Goeden Vrijdag, 's mor gens te haLfelf, ds. Van Baaien. H Avond maal. Katwiik-aan-Zae. Under leiding van haar voorzitter, den heer J. Holtrust, kwam de Oranje-Vereeniging in jaarvergadering tesamen in het hotel ,,De Zwaan". De heer Holtrust opende de vergadering met een hartelijk welkomstwoord. Hij kon niet na laten nog te danken voor den prachtigen afloop der jongste feesten, en daarbij nog te herinneren aan den goed geslaagden ba zaar, en de vele bemoeiingen van het ge houden zangconcours. Den nieuwen leden werd een welkomstwoord toegeroepen. Hier na las de secretaris, de heer E. Schoneveld, de notulen en het jaarverslag, welk laatste nog eens in herinnering bracht do schoone Septemberdagen met al wat daarin beleefd werd. De vereeniging telt thans ruim 170 leden. Alsnu was het woord aan den pen ningmeester, den heer P. J. P. Paling, die zijn financieel verslag uitbracht en herin nerde aan de vele moeilijkheden, die waren te overwinnen. Hij wees er voorts op, dat de collecte in Juli gehouden, opbracht f 400; de voordeden van het zangconcours waren f 1500; die van de bazaar f 1600; de geza menlijke inkomsten tot Januari over het af- geloopen jaar waren f 10125.251/£; de geza menlijke uitgaven f 10.121.22. Na 1 Januari werd nog ontvangen f 405 en uitgegeven f 157.60, zoodat een batig saldo aanwezig was van f 247.99. De leden S. P. Burgerhout en P. C. Bloot zagen des penningmeesters boeken na, en betuigden hun tevredenheid over het werk van den penningmeester, den nestor der leden. De bestuur sverkiezing had tot uitslag, dat gekozen werden de heeren P. C. Bloot en A. Lens en herkozen de hee ren J. J. Kraal en P. J. P. Paling. Laatst genoemde nam onder hartelijke instemming der vergadering zijn herbenoeming aan, de heer Kraal zal hiervan worden bericht. De gekozenen namen de benoeming aan. Daar na volgde de mededeeling, dat het bestuur do Oranje-Vereeniging to Kinderdijk een geldelijke bijdrage had geschonken in een speciaal geval. Over den niet afgehaaldeo uitgeloten prijs werd een voorloopig besluit genomen. Hierna werd langen tijd beraad slaagd over het houden van een feest in September, maar tot eenstemmigheid kwam het niet. Het bestuur werd gemachtigd om met een uitgewerkt plan ter vergadering te komen. Na de groote uitgave, sprak de fi- nanciecle zijde ook een woordje mede. De kosten van een kinderfeest worden geraamd op f 1200, doch men zou trachten een feertja voor te bereiden. Nadat de voorzitter de vraag had gehouden, cn enkele zaken, die werden genoemd, op de volgende agenda een plaats zullen vinden, werd de vergade ring op de gewone*wijze door den voorzitter gesloten. Van de trawlvisscherij kwamen Woens dag te IJmuiden aan de markt de loggers K. W. 8 met f 390 K.W. 19 met f 353 K. WT 54 met f310 K.W. 114 met f 356 K.W. 147 met f 316 K.W. 155 met f 401 en K W. 158 met f 442 besomming. Lisss. Bij het op 15 ep 16 April j.l. ge houden overgangsexamen aan de Rijks- bloembollenschool alhier wenden bevorderd: Van de lsle tot de 2de klasse: K. A. Boot en J. H. J. van Meeuwen te Lisse, P. W. Rotteveel te Sassenheim, H .P. Ruysenaars te Heemstede, N. F. Telknmp te Hillegom, G. C Tromp te Lis se, Th. Verkleij en J. M. van Vliet te Sassenheim en de toehoorder A. B. Oostveen te Sassenheim. Voorwaardelijk (herxamen in een of meer vakken): G. A. E. Duyster te Noordwijk, J. A. M. Goemans te Hillegom en J. Pelder tp Leiden. Van de 2de lot de 3de klasse: A. W. Blom le Sassenheim, J. P. Gerritsen te Voorscho ten, G. G. van Grieken en Joh. Nieuwen- huis te Lisse, D. Twist te Uitgeest, en de toehoorders G. J. v. d. Laan te Voorhout en S. Verdegaal te Sassenheim. Voorwaardelijk: G. J. Beelen te Lisse. Bij het op dezelfde data gehouden eind examen slaagden: A. H. Bergman te Sas senheim met aanteekening voor Engelseh en Zweedsch; P. J. M. Goemans, Hillegom, niet aanteekening voor Engelseh, Franseh en machineschrijven; A. W. Jonkheer le Hillegom met aanteekening voor Fransch en machineschrijvenG, II Pijnacker te Lisse, roet aanteekening voor Engelseh, Duitsch en machineschrijven; H. M. Ruysenaars- te Heemslede, met aanteekening v. Zweedsch, machineschrijven en sbenographie. Met één leerling zal, wegens ziekte, het eindexamen later worden voortgezet. Een getuigschrift voor Zweedsch ver wierven de toehoorders: P. J. van Rijn te Sasenheim en R. J. Veldhuyzen van Zanten te Hillegom. Do firma J. J. Grullemaus is door on- dcrhandschen koop eigenaar geworden van de buitenplaats ,,Wildlust", van graaf J. van Lynden, alhier. Namens de N.V. Elektriciteitsbedrijf HillegomLisse en Sassenheim is door den architect C. W. Barnhoorn, alhier, aanbe steed 1. het bouwen van een administratiege bouw, magazijn, 2 woonhuizen en bijbehoo- rende werken volgens plan A en B 2. de glas-, schilder- en behangerswerken hiervoor. Onder plan A werd verstaan een afzonderlijk magazijn, terwijl B bedoelde een ingebouwd magazijn. De uitslag is als volgt firma W. Splinter Zn., te Leiden A. f 43.596, B. f 47.475 H. de Graaff en P. de Rcos, te Voorschoten. A. f 51.550, B. f 14 395 J. Warnaar, te Lei den, A. f 18.395, B. f 47.396 A. J. de Later en P. H. Weyers, te Leiden, A. f 50.000, B f 51.000 P. Rings Jr., te Sandpoort, A. f43.000 W. P. de Vreede, te Noordwijk, A. f 43.800, B. f 39.000 P. Bakker, te Haar lemmermeer, A. f 41.999, B. f 39.990 G. Eiaker en Co., te Heemstede, A. f 36.982, B. f 31.950 J. Seizener, te Hillegom, met in begrip van het schilderwerk, A. f41.333, B. f 36.200 Gebr. Van Houten, te Lisse, al leen voor schilderwerk, A. f 2684, B. f 2578. Dc gunning is aangehouden. Woensdagavond werd heb kerkgebouw van de Ned.-Herv. Gemeente, na haar ver grooting, officieel geopend. Ondanks een 300-tal zitplaatsen, welke er bij zijn geko men, was er voor alle belangstellenden geen plaats, zoodat nog verschillende stoelen in gebruik genomen moesten worden. Na heb zingen van Ps. 84 1 en 2 en het lezen van Hand. 17 24—31, nam ds. Van Dijk het woord. Een hartelijk welkom werd toege roepen aan de Gemeente, de broeders, welk® van verre zijn gekomen en de vertegenwoor digers der burgerlijke gemeente. In het bij zonder werd een persoonlijk woord van dank gebracht aan gravin Van Lynden. Dank bare woorden werden beluisterd over wij len dour, gravin Van Lynden voor de vrien delijke gave, voor de verbouwing van het kerkgebouw. Ds. L. J. van Leeuwen, van Hilversum, werd dank gebracht, getuige te willen zijn van dit feest, ondanks drukke ambtsbezig heden dezer dagen. Kerkvoogden, notabelen, en den architect werden niet vergeten, evenmin als de ver schillende bouwlieden. De heer Van Waveren werd een persoon lijk woord van dank gebracht voor het ge heel belangeloos in orde maken van het bord der Tien Geboden. De organist werd gefeli- citeert, daar hij nu zijn instrument weer kan bespelen en ten slotte werd de fam. Vcrduyn hartelijk dank gebracht voor het welwillend afstaan van haar orgel, hetwelk zoolang is gebruikt in ,,Rehoboth". Na het zingen van Ps. 150 werden door den spr. de woorden van Paulus behandeld uit Hand. 17. Ds. van Bemmel, van Hillegom, bracht de gelukwenschen over namens het classi caal bestuur van Leiden. Ds. Th. Ruys sprak de gemeente geluk- wenschendo woorden toe, namens de Geref. Kerk alhier tor plaatse. De architect, de heer Brand, bracht in de eerste plaats dank aan ds. Van Dijk voor cijn vriendelijke woorden, en aan de kerk RECLAME. E SESTE ENGELSCHE GRAMOFOOttS Product t. d. beroemds Fabrieken ,,Hi» Masters Voice" zijn oneindig beter dan ds beste Dnitsohs machines, doch veel goedkoopsr 545 NIEUWSTE MODEL ALLÉÉN lilJ voogden voor hun welwillende medewerking evenals aan de bouwlieden. Daarna kreeg ds. L. J. van Leeuwen het woord, zijn blijdschap te kennen gevende dit feest mede te mogen maken on hiervan getuige to zijn. Hij sloot gaarne deze bij eenkomst na het laten zingen van Gez. 96 inet denkzegging. Oegstgoest. Kerke 1. bericht. Geref. Kerk: Goeden Vrijdag, 's avonds te halfacht, ds. T. J. Hagen, van Delft. Ned.-Herv. Gcm. Goeden Vrijdag, 's morgens, in de Kerk, te tien uur, voor bereiding, en 's avonds, in „Irene", te ze ven uur,, Avondmaal, in beide diensten ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Rijnsburg. B. en W. dezer gemeente zijn voornemens bij den raad voorstellen te doen tot afdoende verbetering van den toe stand aan de vuilnisbelt. Het ligt in de be doeling hot geheele terrein af te zetten met gaas van l1/^ Meter hoogte, waardoor omwo nenden geen hinder zullen hebben van weg waaiend papier en vuilnis. Voorts zal een mestvaalt worden aangelegd, onmiddellijk aan don weg gelegen, zoodat deze met voer tuigen gemakkelijk te bereiken zal zijn, ter wijl tenslotte een afzonderlijke oprijlaan zal worden gemaakt. De 7-jarige G. v. E. geraakte aan de Dubbelebuurt te water. Een voorbijganger mocht het gelukken het knaapje weder be houden op het droge te brengen. Sassenheim. De vereeniging tot voor ziening in de onkosten van ziekenhuisver- pleging alhier, heeft een jaar bestaan. Bij de oprichting telde de veTeeniging 1136 le den; hiervan traden uit 42, terwijl toetra- de 193, alzoo een vermeerdering van 151 le den. Het aantal bedraagt nu 1287, verdeeld over: De Kaag 110, Sassenheim 953, Voor hout 130, Warmond 44. De vereeniging draagt het risico voor 2398 personen, door dat kinderen beneden 16 jaar niet betalen. In totaal zijn verpleegd 31 personen met een aantal verpleegdagen van 743, waar onder 1 persoon 122 dagen. De ontvangsten hebben bedragen f 3839.90, waaronder f 3185.30 aan contributie's. De uitgaven be droegen f 2460.30, zoodat er een voordeelig saldo is van f 1379.10. De verpleegkosten hebben bedragen f 1699. Na het regentje der laatste dagen heb ben de narcissen zich goed ontwikkeld. Ze worden bij duizenden afgesneden voor de verzending en brengen goede prijzen op. Valkenburg. Kerke 1. bericht. XecL-Herv. Gem.Goeden Vrijdag, 's mor gens te tien uur, bevestiging lidmaten en voorber. H. Avondmaal 's avonds, te half- zoven, H. Avondmaal. In beide diensten ds Hermanides. Warmond. Door den vleeschhouwer Joh. Uit den Boogaard alhier is met het oog op de toekomstige electrificalie dezer gemeente zijn bedrijf bij voorbaat al elec- trisch ingericht, zoodal de vleeschvenver- king en -bereiding in den vervolge zoo mo dern mogelijk kan geschieden. Tevens heeft hij ook den slagerswinkel geheel laten betegelen en toonbank enz. en hel verdere met majolica en glasplaten la ten inrichten, waardoor aan de hoogste eischen van hygiëne wordt tegemoet geko men. De heropening is vastgesteld op heden avond. Wassenaar. De chef-monteur C. L. P. P., alhier in Rijksdienst, is door de mare chaussees in verzekerde bewaring gesteld, verdacht van verkoop van telefoonpalen ten eigen bate. Da. P. G. de Vcv Mestdagh, alhier, is beroepen bij de Ned.-Herv. Kerk te Rot terdam. Zogwaart. Het einddiploma van de Rijkslandbouwwinterschool te Dordrecht is behaald door J. Dogtcrom, alhier. Rozen snoeien en mesten Weinig bloemhcesters zijn zoo populair als do rozen. Een tuin zonder één of meer van deze gewassen i3 haast niet denkbaar. Hei is nu de tijd van snoeien, mesten en ver dere behandeling, welke werkzaamheden door liefhebbers kunnen worden uitgevoerd, als men op hel volgende Iel: De vele soorten, waarin de roos wordt gekweekt, kunnen in hoofdzaak in drie groepen worden ingedeeld, n.l. in die rozen, welke maar eenmaal bloeien; soorten, welke doorbloeien of remonteeren, en in klim rozen. Hoewel niet zoo overvloedig, komen van de eerste groep nog wel variëteiten voor. Zulke struiken maken aanstonds op de in het vorige jaar gevormde lakken korte zijscheuten met bloemen. Zulke struiken worden nu uitgedund, d. w. B. het doode hout wordt verwijderd en ook het dunne» dat geen bloem zal vormen. De blijvende, bloeibaxe takken worden, zoo noodig, uit gedund en alleen het dunne uiteinde wordt afgenomen. Over dr geheele lengte is dH stevige hout in Juni cn Juli bezet mei bebloemde zijtakken. Verreweg het grootst is de groep ran de dooibloeiende rozen va riöfcei tan, waar onder de voornaams- zijn do thee- cn theo- hybriden. Jaarlijks wordt not aantal groo- ter, hoewol Diet valt te ontkennen t dat. er vele „sterren" weer even spoedig vorble- kon als dat zij gekomen zijn. Lang niet ieder© aanwinst blijkt oon verbetering te zijn. Bedoelde doorblooiende rozen wor den zoowel voor struik- als voor stamrozen gebruikt. Do hoof tïbl oei valt in Juni, maar bij eon goede behandeling zullen zich ge durende den zomer nieuwe schouten vor men, welke bloemen voortbrengen in zo- mor en najaar, en bij gunstig herfstweer is een bloeiend© roos tijdens d® St.-Nico- laasdagOQ geen zeldzaamheid. Doae rozen staan alle op een zoogen. „wildon" onder stam, d.w.z. do eigenlijke variëtoit js, meestal door oculcea*en, samengegroeid raet het wortelgestel van eon minderwaar dige rozensotwt. Als de beste onderstam wordt nog beschouwt de Itoea ca-nina, wel ke in ons land in 't wild wordt aangetrof fen en door zaad wordt vermenigvuldigd. Deze onderstam zal steoda trachten ieta van zijn oude rechten to hoikrijgen door uit den grond scheuten to vorm cm, aoms op erikele Mcters afstand. Der© „wilde" op- loopers zijn steeds te herkennen aam het kleine, lichtgroene blad cn de vele doorns. Dit opslag wordt geregeld verwijderd. Van dezo dooihloeiende rozen wordt het doode on dunne hout weggeknipt. De Wijlende takken worden op verschillende lengte ingekort, bijv. een dondo wordt plm. 25 c.M. lang gelaten, ceo derde wordt tot op 15 c.M. ingekort en de rest tot op en kele c.M. De eerste takken, wo'.ke het langst werden golatem, vormen de meeste bloemen. Uit ieder oog komt gewoonlijk een scheut met bloemen. Na dor bloei wor den deze takken diep weggesneden. Da middellang gesnoeide zullen eveneens bloemen voortbrengen en de kort ge knipte takken vormen gewoonlijk lange zwa re takken, waarop nog in denaelfden zo mer bloemen ontstaan. Zoo wordt dus do bloeitijd cenigszins uit. elkaar gedreven, terwijl de struiken worden geprikkeld niet alleen tot bloei, maar levens tot nieuwe houtvorming. Door alle takken lang to snoeien, d.w.z. door zo niet in te korten, zouden alleem aan het eind zidh bloemtak ken vormen, zoodat de kronen van onde-» ren kaal worden em uit hun kracht gToeien. Van do klimrozen wosden do oudo lange takken, waarop deze soorten verloden jaar bloeiden, geheel weggonomon. Van dezo rozen houdt men dus alleen de jonge ló ten, welke gedurende don vorigen zomer rijn gegroeid. Meestal ontstaan zij uit den voet van de planten, of wo! zijn gegroeid als zijtakken van de oude takken. Wanneer uit zulke klimrozen het afgeblocidc hout is verwijderd en dc nionwo takken daar voor in de plaats zijn gelegd, lovort zoo'n behandelde klimroos een kaal gezicht op en men vraagt aoh af hoe het mogelijk ij, dat zulke kale, ijle gewassen zich aan stonds in Juni—Juli kunnen overladen met moodo trossen in heldere kleuren. Uit iederen knop van do aangebonden, nieuwe takken ontwikkelt zich veelal een zijtak, ei-ndigond in een bouquet van bloemen. Van daar de zee van rood, roze, wit en tusechen kleuren, welke zich in de zomermaanden zal vertoonen. Verwijdert men do oude takken, die verloden jaar bloeiden, niet, dan is de bloei veel minder rijk, en tevens zulleai rich veel minder lcrachtigo nieuwe loten ontwikkelen. Niet alleen krijgen wij door een grondige opruiming van de oudo takken een mooien bloei, maar tevens wordt de bloei voor een volgend jaar voor bereid. Van de treurroz-m worden direct na don bloei do uitgebloeide takken ver wijderd of ingekort tot op een nieuwe jon- go loot. Doze zal zich verder ontwikkelen en een volgend jaar weer overladen rijn met bloemen. Na den snoei dient goed gemngl wor den. Koemest kan hiervoor, evenals alle stalmestsoorton, gocdo diensten bewijzen* Men geeft hiervan niet spot-lig to ver I Tussoben de struiken cn stammen wordt doze meet ondiep ondergewerkt. Met bi- hulp van kunstmest kunnen zeer cv'e resultaten worden verkregen. Per 10 M2. atnooio men nu 8 ons superfosfaat cn 6 ons patentkali, welke meststoffen worden ingospit. Als de rozen bogjunen uit te loe pen, gov© men nog twee ons chilisalpetf r, welk zout kan ingoharkt. Na den ho U- bloei in Juli geve mon nogmaals de helft van bovengenoemde hoeveelheden. Het zal de ontwikkeling zeer ten goede komen* Waar men veel last heeft van bladlui*

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5