BERICHT. No. 19665. WOENSDAG 16 APRIL Anno 1924 H. H. Adverteerders. STADSNIEUWS. Het voornaamst»» nieuws Van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTEN TIEN t 80 CfJ. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prfj», Kleine Advertenliëp, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdag» en galerdags 60 Cts., bij een masimum aantal woorden van 80. Inoasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven Ifi Ct». porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cta. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer# voor Directie en Administratie 179 Redactie 1507. Postchèquo- en Qlrodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per 8 maanden Ï2R5, per weet 10.18, Bulten Leiden, waar agenten gevestigd gijn, per week *V.rtr»0.18, Francs per post 2.86 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. 0113 blad zal a.s. Vrijdag, Goeden Vrijdag, niet verschijnen en zullen onze bureaux dien dag gesloten zijn. Wil men zekerheid van plaatsing van advertentieSi zoowel gioote als kleine, in ons blad van Zaterdag a.s. hebben, zoo raden wij een ieder aan, deze advertenties ieeda morgen Donderdag vóór des middags 12 uur aan ons Bureau aan te bieden. DE DIRECTIE. n;*c«va$!g Kern?"" 'an. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aau den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is Donderdag ver-, krijgbaar SCHELVISCII a f 0.17—t 0.37, WIJTtNG a f 0.14 SCHAR a I 0.13. SCHOL a f 0.18—f 0.33, CARBONADEVISCII a f 0.36, en KABELJAUW a I 0.35—>'0.40 por pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 16 April 1924. AFSLUITING LANGEGRACHT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat, in ver band met het maken van een afvoerkanaal door de Electrieiteitsfabrick, het gedeelte van de Langegracht (Noordzijde), gelegen t usschen de Mare en de Oosldwavsbrug, op Donderdag 17, Vrijdag 18 en Zaterdag 19 April a.»., voor bet verkeer met rij- en voer tuigen zal zijn afgesloten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 April 1924 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden bron gen ter algemeene kennis, dat de be slissing op het verzoek van G. J. Rutgers, om vergunning tot uitbreiding der carton- nagefobriek en lijmkokerij in bet perceel Haarlemmerweg No. 57, is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 April 1924. Jaarverslag van de Leidsche Spaarbank over 1923. Aan het verslag van de Leidsche Spaar bank over 1923 is liet volgende ontleend: In het College van Commissarissen kwam geen verandering. De altredende Commissa rissen de heeren D. Jaeger, H. W. Tiele- man Jr. cn J. II. van Waveren werden her kozen en namen liun benoeming aan. Het te goed der inleggers bedroeg op 1 Ja nuari 1923 f 5.096.573.50, vermeerderde door: inlagen mei f 2.80i.3G8.01. rente- bijschrijving met f 146.922.46, verminderde door terugbetalingen mol f 2.720.057.27 en bedroeg op 31 December 1923 f 5.327.806.70 In verband met de opvattingen van Com missari89en werd voortgegaan met het af sluiten van hypotheken op solide onder panden tegen een bevredigende rente. Het bedrag belegd in hypotheken van hel hoofd kapitaal steeg dientengevolge v. f 2.205.550 tot f 2.736 550. In effecten werd belegd I 363.392.50 hier in begrepen een bedrag van f 322.000 aan scliatkistbiljetten. Op de effecten moest dit jaar f 12.99G.62 worden afgeschreven. Hiertegenover stond een winst van f 5.004.12 behaald door aflossing van ef fecten tot een reëele waarde van f 25.632.56 cn een boekwaarde aan den aanvang van het jaar van f 20.62S.44. liet in prolongalit-n uitgezette bedrag ver minderde met f 660.000, zoodat aan het einde van het boekjaar, een bedrag van f 1.050.000 daarin belegd was. De rente, welke dit jaar gemiddeld van het hoofdka pitaal werd gemaakl, bedroeg 4.418 percent. In 1922 heeft de gemiddelde rente 4.517 per cent bodragen. Niettegenstaande dat op enkele effecten moest worden afgeschreven, sluit de reke ning van het Hoofdkapitaal met een voor- üeelig saldo van f 44.518.34. Gedurende het boekjaar werden 34 spaar- busjes meer afgegeven dan teruggebracht. Aan het eind van het boekjaar bedroeg het aantal in bruikleen gegeven busjes 901. Het f bcsPaarde bedrag was slechts u.Jo minder dan in het vorige jaar. In de Decembervergadering van Commis si™* Werd ,beslolen> evenals over 1921 ui aanPensi°enfonds voor de geambten weder toe te voegen 20 van «nettowinst over dit jaar gemaakt. ixl en Wnslrefcèning !i«t hoofdkapitaal werd dit jaar alzoo een bedrag van f 11.129.58 aan dit fonds toegevoegd en bedroeg dit aan bet einde van 1923 f CO.598.32. De altredende bestuur ders van het fonds werden herkozen en namen hun benoeming aan. In den loop van bet jaar werd besloten de rekening Reserve weduwen en wezen der beambten van de rekening van bet hoofdkapitaal afzonderlijk te beheeren on der het hoofd: „Weduwen- en weezenionds van de beambten". Dit fonds, hetwelk met de vermeerdering van f 300 voorloopig bij de Spaarbank is belegd, bedraagt thans met de gekweekte rente f 6.537.25. De reserve bedroeg bij den aanvang van het boekjaar: f 103.975.507»; zij vermeer derde met de winst der reserve f 2.709.377» en met die van het hoofdkapitaal f 44.518.34 en bedroeg derhalve aan bet einde van het boekjaar f 151.203.22. Wij laten nu het Hoofdkapitaal. Verlies- en Winstrekening en de Balans volgen: De verlies- en winstrekening geeft aan de debet-zijde: Meubilair, voor afschrijving 7 1S0.7Q Spaarbusjes. voor afschrijving 225.— Effecten, voor koersverschil 12.990.02 Onderhoud onroerende goederen 413.11 Onkosten 20.401.25 Weduwen- en weezenionds van de beambten 300. Pensioenfonds voor bcamblen 11.129.58 Reserve, voor winst -14518.34 90.254.03 Aan de credit-zijde: Effecten, voor winst bij uitloting f 5.004.12 Interest, voor bet saldo 84.312.51 Huur van huizen 938. 90.25463 De Balans geeft aan: Actief: Onroerende goederen f 30.000. Meubilair 1— Spaarbusjes 1 Kassa 77.20256 Effecten 1 415.298.50 Prolongatién1.060.000. Hypotheken 2.730.550— Verjaarde vorderingen van inleggers 7.250— Interest, die eerst in het vol gend boekjaar inkomt 37.541.56 5.388.75402 Passief: Inloggers, voor het tegoed 7 5.327.80G 70 Weduwen- en weezenionds van de beambten voor uit io keeren 300. Pensioenlonds voor beamb-. ten, voor uit te keeren 11.129.58 Reserve, voor uit te keeren voordeelig saldo 41518.34 6.383.754.62 Het saldo tegoed der inleggers bedroeg 31 Dec. 1923 f 5.327.806.70. 1 Jan. 1923 f 6.096.573.50; vooruitgang f 231.233.20. Het aantal inleggers bedroeg 31 Dec. 1923 16.214; 1 Jan. 1923 16.075; vooruitgang 139. In den loop van liet jaar 1923 hadden 11.611 terugbetalingen plaats tegen 10.910 in 1922. De hoogste totaal-inleg op één dag be droeg f 111.901.40. de laagste f 1113.90. De hoogste totaal-terugbetaling op één dag bedroeg f 40.021.39 en de laagste f 1750.09. De Commissie van Dagolijksch Beheer uit de Commissarissen hestaat uit de heeren J. P. L, Iiulsl, J. J. ter Laag Czn en J. II. van Waveren. Hoofdboekhouder is de heer II. P. van der Lelie. De Handelsbeurs te Leiden. Natuurlijk is het bureau van de Kamer van Koophandel lol de voorbereiding van de op Vrijdag 2 Mei a.s. officieel tc openen Handelsbeurs nog in volle actie. De door het gemeentebestuur op loyale wijze ver leende medewerking door voor een vergoe ding van f 300 de groote zaal met de recep tiekamers der Stadszaai voor dit doel ai te staan, is voor het bestuur een prikkel te meer, om er alles op te zetten, dat de Beur3 onmiddellijk haar bestaansrecht toont. Maar wat zou hel meest ijverig propagee- ren van de Kamer baten, wanneer niet de belanghebbenden zeil medewerkten? En over deze medewerking nu is het bestuur zeer voldaan. Het maakle, vóór men in zee ging met het plan, een raming betreffende de voorwaarden, waarop met de Beurs kon worden begonnen, en deze raming is nu reeds overschreden. Er zijn al 19 boxen ge huurd; een aantal, waarop men niet had gehoopt. Daarbij komen nog een groot aan tal monstertafels, al heeft men daarvan nog wel meerdere beschikbaar. Vooral voor do afdeeling „Bouwmate rialen" is groote belangstelling, in het bij zonder wat de deelneming der fabrikanten betreft. En als deze hun monsters aanbie den, komen de architecten en bouwonder nemers vanzelf. Al de architecten in den omtrek hebben, op én uilzondering na, zich bereid verklaard hun bestekken en teeke- ningen ter inzage op de Beurs neer te leggen. Ook verkreeg het bestuur toezeg ging van overheidswege, dat Rijks-, provin ciale en gemeentelijke bouwplannen zullen worJ?n afgestaan. Fabrikanten kunnen daaruit zien, wal er voor materiaal noodig is, en daarnaar hun aanbiedingen inrichten Aannemers vinden daarbij ook hun gading. Ook de afdeeling Zuivelproducten belooft al dadelijk flink voor den dag te komen, dank zij de schitterende medewerking van de belanghebbende handelaren zeiven, die het bestuur van do Kamer zijn taak zeer gemakkelijk maakt. Omtrent de graanbeurs waren de verwachtingen voorloopig niet hoog gespannen, omdat de bestaande Beurs in „Den Burcht" die des- Zaterdags wordt gehouden, zich daar voorloopig blijft hand haven. Na het plegen van overleg door den secretaris mot verschillende personen, bij den graanhandel betrokken, is het niette min gelukt, dat een 17-tal rersonen zich be reid hebben verklaard ook deze Beurs te bezoeken. Door hen werden reeds een box of een monstertafel gehuurd. Wat eindelijk de afdeeling Algemeene Beurs betreft, oolj hiervoor is de deelne ming bevredigenden er komen nog dage lijks verzoeken om nadere inlichtingen in. Zoo kan het bestuur der Kamer met goed vertrouwen den dag van 2 Mei afwachten. Alliance fiangaise. Da heer II. Asselin sprak gisteravond over Daupliiné. Hoewel het een genot kan zijn een Francais de France te hoorem, zijn gis teravond velen niet opgetogen naar huis ge gaan. Het is onmogelijk een overzicht van de lezing Ie geven. Wij kregen talrijke onbe langrijke bijzonderheden le hooren, die wel uit een reisgids schenen overgeschreven te zijn. Of las de conférencier misschien een reisgids voor? Iemand maakle ds opmerking, dat de spreker verzuimd had, de namen van de hotels en de prijzen te noemen. Het ergste was nog, dat hij niet op de fioogte van zijn onderwerp was. De beschrij ving, in een bloemrijken stijl, die de kalm ste natuur kriebelig moest make, bleek dik wijls niet aan te sluiten bij de mooie licht beelden. Als de Alliance franyaise zijn leden nog eens iets van de schoons streken van Frankrijk wil tconen, «ij kleze een beleren conférencier! Gisteren werd in het gymnastiek lokaal Pieterskerk-gracht een ouderavond gehouden van de Centrale School aan de Van-der-Werf-straat. Na opening door het hoofd der school den heer Bloemink, werden door den heer Koop- mans met twintig jongens en daarna met twintig meisjes gymnastiekoefeningen ge. houden. Het herhaaldelijk applaus bewees, dat de oefeningen zeer in den geest der ouders vielen. Met deze oefeningen is hst nut der gymnasliok voor de kinderen flink naar voren gebracht. De lieer Bloemink sprak dan ook dank uit namens de ouder commissie aan den heer Koopmans voor het houden dezer oefeningen. Daarna besprak het hoofd deT school het bezoeken der ouderavonden. De opkomst moet nog steeds grooter worden. Dat kun nen de ouders bewerkstelligen door propa ganda er voor te maken. Daarna was aan de orde een bespreking over het 7de leerjaar, tengevolge waarvan een motie werd aangenomen, luidende: „De ouders van ds leerlingen, die de Centrale School bezoeken, bijeen op hun ouderavond van 11 April 1924, kennis ge nomen hebbende van het plan der Regee ring inzake de opschorting van het 7de leer jaar. spreken de wensch uit, dat de Regee ring dit plan terug neme, of in ieder geval de gelegenheid openlate, het onderwijs ln het 7de leerjaar te volgen". Deze motie zal opgezonden worden aan den inspecteur van het L. O. en den Cen- tralen Ouderraad. Na rondvraag werd deze goed geslaagde ouderavond gesloien door het hoofd der school. Tot sluiting van het seizoen hield het gezelschap Friezen in Leiden en omgeving gisteravond een feestelijke bijeenkomst in de bovenzalen van „De Harmonie" aan de Breestraat, van welk gisteren den geheelen dag dan ook de Friesche vlag wapperde. De belangstelling voor dezen laalslen avond van het setskip „FrysIAn" was al hijzonder groot, waartoe de omstandigheid medewerkte, dat. dank zij de ijverige voor bereiding van een uit de Vereeniging be noemde Commissie, de avond een bijzonder Friesch karakter droeg. Naar 's lands wijs werden de aanwezigen onthaald op „kofje, koek en dilmkes (een speciaal Friesch ge bak). Men voelde zich daarbij weer eens ge heel „thuis" en de „Fryske sangen" klonken luider dan ooit. Wie zijn moedertaal ver leerd had, deed gisteravond 't best te zwij gen. Tusschen het gemeenschappelijk ge zang door werd een mooi programma afge werkt: voordrachten, zang van een tweetal' dames en ten slotte opvoering van een too- neelsluk. In de pauze had de fceslcommissie de aanwezigen een aardige verrassing bereid, terwijl de avond met een hal, waarbij de Friesche dansen den boventoon voerden, werd besloten. Hierna werd de zeer geslaagde avond met een ..lot weerziens door den voorzitter, den heer Nijholt, gesloten, na eerst nog de leden te hebben opgewekt vooral deel te nemen aan de np 0 Juli te Billhoven (Utrecht) te houden l'riezendag. Aan B. en VV. van deze gemeente geven per adres te kennen de voorzitter en de secretaris van de afdeeling Leiden van den Cenlralen Bond van Transportarbeiders, domicilie kiezende ten kantore dier atdee- ling. Heerengracht 34, Volksgebouw; dat zij hun college dringend verzoeken maatre gelen le willen treffen, waarmede de be zorging van melk op Zondag aan particu lieren wordt beëindigd en dit te willen vastleggen in een verordening. Voor de moliveering van dit verzoek verwijzen zij naar de bespreking, welke eenigen tijd geleden met den burgemeester over deze aangelegenheid heelt plaats ge had en voorts naar een bijgaande uitvoe rige memorie van toelichting. Aan de ontvangst der Dominion Tcachera gisteren werd ook deelgenomen door het „Pilgrim-Fathers-Genootschap", Het wae onze burgemeester, die hiervoor het initiatief genomen en het programma geregeld had. Vrijdagavond 25 April hoopt de Plaat selijke Landstormcommissie te Lelden, in een daartoe te houden gezellige bijeenkomst in „Zomerzorg", aan de bijz. vrijwilligers en de vrijwilligere van den motor-, spoor- en vaartuigendienst, uit te reiken de foto's van H.M. de Koningin, door H. M. len ge schenke aangeboden aan genoemde Land- stormvrijwilligers bij gelegenheid van Ilr. Ms. 23-jarig Regeeringsjubileum. In bedoel de samenkomst zal een film worden ver toond „Grepen uit het leven van IJ. M. de Koningin", terwijl enkele sprekers het woord zullen voeren. Gisteravond is een 10-jarig «meisje A. E A. W„ wonende Haarlemmerstraat, uil een 2de etage in de Lombardsteeg op straat gevallen. De Eerste Hulpdienst achlle directe overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis noodig, waar een hersenschudding cn sche delbreuk werd geconstateerd. De loesland der kleine is ern9tig. Geklaagd is door II,, dal B. hem heeft geslagen en zijn duim verwond in een calé aan den Stationsweg, Bij J. S. in luet Woulershofje is de muntgasmeter gelicht, bevattende pl.m. 8 gulden, Aangifte is gedaan door den heer L., dat uit zijn tuin een zinken teil is verdwe nen en door don heer G., dat een vuilnis emmer, die op straat 3(ond, is meegenomen. Gisternamiddag, te ruim zes uur, werd er brand gealarmeerd, die zou zijn uilge broken in de bakkerij van den heer W. Tijs- sen, aan den Hooge-Rijndijk, tusschen de Wilhelmina-brug en het Leiderdorpschc hek De brandweer rukte op het eerste alarm met de motorspuit uit en was spoedig ter plaatse van den brand. Ook de politie-spuit en de slangenwagen arriveerden spoedig. Het bleek, dal de oven boven was afgedekt met zaagsel en dat dit door de hitte en. mis schien ook, doordat er een scheurtje in den oven was ontslaan, in brand was geraakt. Da brandweer had het vuur zonder veel moeite spoedig gebluscht. De schade, welke niet bijzonder groot is, wordt door verzekering gedekt. Den laatslen tijd schijnen de dieven er veel voor te voelen om op hun onderzoe kingstochten de tenten te inspecleeren op de voetbalterreinen. Thans is een bezoek gebracht aan het clubgebouwlje op het ter rein van U. V. S. aan den Rhijngoesler- straatweg onder Oegslgeest. Een hoeveel heid kook en kwatla is ontvreemd. Hetzelfde geschiedde in het L. F. C-ge bouwtje aan den Haagweg. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier zijn thans ingeschreven 998 werkzoekenden BINNENLAND. Gift van H. M. de Koningin voor een nationaal huldeblijk aan de Noord- en ZuiM- holl. Redding-Maatschappij. Snppleloira onderwijsbegroting voor 1923 van elf en een kwart millioen. Er is nog geen resultaat bereikt inzake het conflict in de Tweutsche textiel-nijver- heid. Een geval van nalatigheid van de politie te Ba ara. BUITENLAND. De Dnitsche regeering aanvaardt officieel de rapporten der deskundigen als basis voor besprekingen. Do Engelsche regeeriug aanvaardt do rapporten geheel. Verklaring van Poincaré over de rap porten. i Amnestie in Griekenland voor politieké misdrijven. Japan en de immigratie in Amerika. Rij Kon. besluit is toegekend de san de orde van Oranjo-Nassau verbonden eercmadaille, in zilver, aan J. J. vac Hohoonhoven, winkeicbof bij de Naaml. Venn. Verkoophuis J. P. Karthaus, te Haarlemin brons aan F. 8. ten Korte- naar, loopknecht bij do Naam. Venn. Maat- sohappij tot Exploitatie van Adriaan scha. kel's Engelsoh Mode Magazijn, te Amster dam C. Smits, kettingselieorder bij de Naaml. Venn. Eindhovenscéie Trijpfabrie- ken Schellens en Marto, te EindhovenL. van der Velden, kettingscheorder bij de Naaml. Venn. Eindhovensohe Trijpfabrie- ken Sahellens en Marto, te Eindhovenis toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in buons, aan S. Swaab, letterzetter bij de firma J. L. Joaebimstbal, te Amsterdam; is toege kend do aan de orde van Orairje-Nassau verbonden «ere medaille in goud, aan A. Vermeulen, meesterknecht by de Naaml. Vennootschap Tabak- cn Sigarenfabriek v.h. Gebrs. Ro«, te .Ridderkerk. - Met ingang van 1 Mei is, op zijn aan vrage, eervol ontslag verleend aan generaal- majoor J. C. C. Tonnet. inspecteur der artil lerie, met dankbetuiging voor de veeljarige en belangrijke diensten den lande bewezen, en is benoemd tol inspecteur van de artil lerie kolonel E. F. Insinger, commandant van de 4de ari.-brigade. Voorts zijn bevor derd lot kolonel commandant van de 4de art.-brigade luitenant-kolonel P. D. van Essen, commandant van het 2de regiment veld-arlilleiie, en luitenant-kolonel J. L, Bels, commandant van het regiment kust- ariillerie. De heer A. W. Kymmell heelt aan „Het Vad." meegedeeld, dat het zijn voor nemen is don dienst le verlaten; een voor nemen, dal hij reeds had, loen hij in Octo ber 1923 het beheer van den girodienst had overgedragen en waarover tusschen den di recteur-generaal, den heer Künig, en hem overeenstemming bestond. Hij is toen met verlof gegaan; een verlof waarop hij, na een onafgebroken werkzaamheid van Iwce jaar, alleszins aanspraak meende le hebben. De aangelegenheid is inlusschen blijven rusten, tot onlangs na een onderhoud met den plaatsvervangend directeur-generaal den heer Kymmell een verzoek om den dienst te verlaten heeft ingediend. Tol bibliothecaris van de Nederland se he Handel shoogeschool te Rotterdam is benoemd dr. W. Leendertz, ta Groningen. Met op twee na algemeene stommen (alleen do communisten waren tegen) heeft de Raad van Rotterdam besloten, tot het aangaan eener 6 pCt.-leening, groot 6 millioen dollar, ten laste dier gemeente. Do heer Wijnkoop heeft het congres der Communistische Partij gisteren tc Rot terdam gesloten met de opmerking, dat dit congres het belangrijkste js geweest, dat do Partij tijdens haar bestaan beert gehouden. Eon vroegere phase is met dit congres voobbij en eeai nieuwe periode >s aangebroken. Het Hollandsche individua na me beeft op dit oongroj een knak gekre gen en do bandon, die do Partij binden aan de Derde Internationale. zijn nauwer aangehaald. Cisteren hebben wij gemeld, dal B en W. van Amsterdam hebben besloten voor de gemeentelijke bouwwerken het collec tieve contract uit de bouwvakken geldend te verklaren, zoodat op die werken 48 uur per week kan worden gewerkt (in plaals van 45 uur). Het collectieve contract slaat echter niet op de beiers; voor dezen gelden hij gemeentewerken nog de gemeentelijke bepalingen. Wat wil zeggen, dat zij niet langer dan 45 uur per week mogen werken. Van patroonszijde merkt men ons op, dal nu op de werken deze toestand is geboren, dat de ééne groep 48 uur en de andere 45 uur mag werken, wat tot struuheting aanlei ding goetl. („Hbld Gisteren heeft op de „Pollux", he[ op leidingsschip van hel malrozen-insliluul van de Kon. Ned. Zeil- en Roci-vereemging, te Amsterdam, de plechtige herdenking plaats gehad van het feit. dat het insliluut toen juist 75 jaar bestond. Om lialfwaalf 's och tends is dil feit herdacht met een vergade ring aan boord van de „Pollux in do com mandeurskajuit, welke vergadering is voor- ge zelen door den eere-voorzitter van de Ko ninklijke, den Prins der Nederlanden. De Prins werd om 11 u. 11 min. van liet Cc-ntraal-Stalion afgehaald door den voor zitter van de K. N. Z. en R. V., den beer P. L. Lucassen, en per aulo naar de „Pol lux" gebracht. Daar werd de Prins verwel komd door vijf commissarissen van het nirbroz» instituut, waarna liet gezelschap zich naar de kajuit begat voor de ieeslver- gadering. De heer Loke 3prak dear ale waarnemend

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1