Mo. 19661. VRIJDAG 11 APRIL Anno 1924 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaa»"^ nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEB ADTEBZEHYIENI 80 Ct» PCT regel. BI) regelabonnement belangrijk (ageren prijs. Kleine Advertentlén, uitsluitend bi) vooruitbetaling, Woensdags en JSaterdais 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordalndtpleln Telefoonnummer! voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchdqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COüRANÏi ▼oor Lelden per S maanden /8.88, per week jf 0.18, Bullen Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week ^0.18, Franco per post 3.86 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel ï- Vischmarkt 18, tel. 1225 is Zaterdag en I voor zoover voorradig ook Zaterdagavond verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.15f 0.28 I SCHOL a f 0.15—f 0.28, SCHAR a t 0.15, N, Z. BOT a I 0.15 en MAKREEL a 1 0.20 per pond. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem. H Leiden. 11 April 1921. De Burgemeesler en Welliouders van Lei- den doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 17en Maart 1924, is vastgesteld de volgende Verordening: VERORDENING 'houdende wijziging van de verordening van •23 Mei 1912 (Gemeenloblad No. 18) op het •'rijden, laatstelijk gewijzigd bij verordening '•.-.van 28 November 1923 (Gemeenteblad ■No. 37). ARTIKEL I. Na artikel 33 van bovengenoemde veror- Boning wordt ingevoegd een nieuwe atdee- 'ling, luidende als vólgt: „Afdeolin; Ra", r Van de openbare middelen van vervoer W v.ui personen Arl. 33bis. Onder „openbaar middel van vervoer van personen" worden voor de t-°passing van de bepalingen dezer afdeoling verstaan, de rijtuigen en molorrijluigen, bestemd om op regelmatige tijden de personen, die 2ich Bdaartoe aanmelden, naar bepaalde plaatsen fi te vervoern. Arl. 33ter. Hot is verboden, tenzij met schriftelijke vergunning van Burgemeesler en Wethou ders, een openbaar middel van vervoer van personen binnen de gemcc-nle in werking te brengen of te hebben. Art. 33qualcr. Do bepating van artikel 33ter is niet van toepassing op het vervoer van personen, ge regeld bij de Wet van 23 April 1880 (Stsbl. No. 67), noch op liet vervoer van personen door middel van rijtuigen en motorrijtuigen ^rael ten hoogste 8 zitplaatsen. Art. 33quinquies. Hij, aan wien eene vergunning lot hel in warking brengen of hebben van een open baar middel van vervoer van personen, als bedoeld in artikel 33tcr, is verleend, is ver plicht de dienstregeling (lijden en plaatsen van vertrek en aankomst, le volgen weg en halte-plaatsen) ten minste twee dagen te voren door middel van een of meer der in do gemeente Leiden verschijnende plaatse lijke dagbladen openlijk bekend ie maken. Hei bepaalde in het vorige lid vindt over eenkomstige toepassing met betrekking lot wijziging van de dienstregeling en schor- jt sing op opheffing van den dienst. Sfiti Art. 33sexies. Het is verboden, tenzij voorzien van eene vergunning, als bedoeld in artikel 33ter •dezer verordening of van eene vergunning 'tol het innemen van een standplaats met een rijtuig of motorrijtuig, daarmede op den openbaren weg post te vatten of te rijden, mei het kennelijk doel om het geheel of ge- ■deeflelijk te verhuren Het verbod van het vorige lid is niet van foepassisg op rijtuigen en motorrijtuigen met ten hoogste 8 zrtplaalsen." ARTIKEL II. In de eerste zinsnede van het eerste lid van artikel 03 wordl achler het woord „mo- lorrijtuigen" ingevoegd: „alsmede overtre ding van de artikelen 33ler en 33sexies." In de tweede zinsnede van het eerste lid van artikel 63 wordl in plaats van ,,27bis en 30" gelezen: ,.27his, 30 en 33quinquies." ARTIKEL III Daze verordening treedt in werking op den dertigsten dag na dien harer afkon diging. asigesteid door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare vergadering van den 17en Maart 1924 Do Burgemeester, N. C DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens tuin bericht van den 1/3 April 1924, u, No 8 ^V7, (2e Afd.) G. S. No. 56, in afschrilt medegedeeld. Eo is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lien April 1924. w GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. MTHANGBORDEN, ZONNESCHERMEN enz .®ur8em<ie3lpr cn Weihouders van Leiden K^TtTf1), r^n ,Vle vc'-u™ing is ver- "br^tö rj u "-hangen or uitsleken van .borden of zonneschermen, enz. aan de na volgende voorwaarden, waaronder die ver in nmg werd verleend: lj' A idjjks vóór 1 Mei een 'bewijs van I,',;''., word' 0Tcrgelegd, waaruit dat de verbindingen van het bord of zonnescherm enz. sterk genoeg zijn om geen gevaar voor neder3lorlen op te leveren" Zij wijzen er tevens belanghebbenden op, dat niet voldoening aan deze bepaling, in-- trekking van de vergunning tengevolge zal hebben. Inzending behoort te geschieden ten Raad- huize, Burean Bouw- en Woningtoezicht. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 April 192-4. Nederiandsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen. Aan het jaarverslag over 1923 van de aid. Leiden van dil Genootschap is het vol gende ontleend: In het bestuur kwam geen verandering. Het ledental liep tot 108 terug. Alle geval len werden ook dit jaar door den secrelaris, den heer P. C. G. A. Wijkmans, persoonlijk behandeld, terwijl hij bij contróle- en pro- pagandawerkzaamheden Ier zijde werd ge staan door een bezoldigde kracht, daar de meeste mede-bestuurderen door hun werk kring geen gelegenheid hadden zich aan practischen reclasseeringsarbeid te wijden. De voorzitter, door ernstige ziekte langen tijd verhinderd zijn werkzaamheden te ver richten, wordl vervangen door dr. J. F. R Rassers, 1923 is weder een zeer moeilijk jaar ge vees!, wal het plaatsen betreft. De malaise deed zich nog steeds ernstig gevoelen, maar wanneer het bestuur op de verkregen resut laten terugziet, wordt het toch dankbaar gestemd. De financieele toestand was zeer ongunstig. Het tekorl bedraagt thans meer dan f700 en wanneer niet Hoofdbestuur of Regeering .een ruime subsidie verleent, zat de arbeid in 1924 er niet alleen zeer onder onder lijden, maar waarschijnlijk gestaakt moeten worden. Pogingen, om hol ledental op te voeren mislukten en giften kwamen sporadisch binnen. Het reclasseoringswerk mag volko men bekend worden geacht en wordt ook wel gewaardeerd, maar zelden toont men belangstelling door flinken financieelen steun. Zonder geld kan niet gearbeid wor de en tegen personen, die zich voor hulp aanmelden, lean men niet zeggen: „Wegens gebrek aan geld, kan ik u niet helpen." En ook de bezoldigde krachten moeien op liun kleine tegemoetkoming geen maanden be hoeven le wachten. Veel werk wordt verricht, dat niet In hel jaarverslag vermeld kan worden: menigeen, die geen raad meer weet, wordt door een kleinen steun, door ecnige hulp, door een advies bewaard voor aanraking mot de justitie, en veel kleine oorzaken, welke ern stige gevolgen zouden kunnen hebben, wor den weggenomen. Van de personen, die op een der bovengenoemde wijzen met bet bestuur in aanraking kwamen, mag het wel de meeste dankbaarheid ondervinden. Het is dan ook daarom, dat de spreek uren, hoewel zwaar, zeer aangenaam zijn Eenige malen en niet tevergeefs, heeft hei bestuur zich gewend lot het Burgerlijk Armbnstuur, wanneer het een gehuwden ontslagene gold. Het is daarvoor zeer dank baar en liet Burgerlijk Armbestuur zal. In het geval, waarvoor het f 60 toestond, moe Ion erkennen, dat het geld goed besteed is, daar een Jierucht recidivist in een rustig burger en een nrmlastig gezin in een, waarin thans eenige welsland heerscht, zijn ver anderd. Ook zijn door de afdeeling emigratie-po gingen naar Belgiö aangewend. Een negen- lal jonge mannen, waaronder eenige, die het bestuur en de politie maar al te goed be kend waren, en van wie te verwachten was, dal het werkloos rondslenteren slechte ge volgen zou hebben, werd in de gelegenheid gcsleld in Belgiü te gaan werken. De lieer W. Weyers, die met vacanlie naar Antwer pen vertrok, verklaarde zich bereid de man nen naar hun bestemming te voeren. Hel voordeel hiervan was, dat hel bestuur ver zekerd wa9, dat zij hun reis niet konden onderbreken cn allen hun bestemming be reikten. Slechts drie hunner bleven in Bel gi3 aan hel werk; de overigen keerden spoe dig terug. Zich aanpassen in den vreemde gaat voor Leidenaars al heel slecht. Door bemiddeling van het Centraai-Bur- rcau van Reclasseeringsinstellingcn werd een ontslagene als koksmaat le Antwerpen geplaatst op de groots vaart, terwijl een kok en een sloker door den secretaris te Rotter dam bij een der stoomvaartlijnen te werk werden gesteld. Een typograaf mocht, mede door de be moeiingen van het bestuur bedrijfsleider eener firma te Haarlem worden. Hij en zijn gezin-werden eerst eenigen tijd gesteund en daarna werd hun verhuizing naar Haarlem bekostigd. "De overige ontslagenen werden óf in Lel den óf in de onmiddellijke omgeving aan werk geholpen, terwijl er nog drie op plaat sing wachten. Tolaal meidder. zich 3D ontslagenen aan, waarvan 7 onmiddellijk werdc-n afgewezen: 10 ontvingen advies en voorlichting en 22 werden ook materieel gesteund. Onder toezicht dor afdeeling slaan thans 12 voorwaardelijk veroordeelden, waaronder 2 vrouwen; allen kunnen in hun onderhoud voorzien. 3 voorwaardelijk in vrijheid geslelden werden de afdeeling opgedragen; voor één hunner vond de secretaris werk, terwijl de beide anderen door eigen kracht slaagden dit te bekomen. Hel aantal voorwaardelijk ontslagenen, uit Rijksopvoedingsgestichten, waarover de afdeeling het toezicht heeft, bedraagt 27. Over 24 hunner is de arbeid slechts admi nistratief, daar hel werkelijk toezicht door den directeur van bet Rijksopvoedingsge sticht alhier zelf wordt uitgeoefend. Voor de afd. Alkmaar Zed. Verbetering houdt het bestuur patronaat over 1 voor waardelijk veroordeelde te Katwijk en 1 te Leiden. Van de laalsle is de proeftijd ln den loop van 1923 verstreken, zij heeft dien uitstekend doorgemaakt. Aan Rechtscolleges, het Departement van Justitie en het Centraal College voor de Reclasseering wfreten een 20-tal rapporleij uitgebracht inzake voorwaardelijke veroor- deeling en voorwaardelijke- in-vrijheid-stel- Iing. In 18 gevallen werd het bestuursad- vies gevolgd. Aangename samenwerking met andere realasseeringsinstelliDgen vond steeds plaats, Bij Kon. besluit is dr. P. J. Blok, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, bui ten bezwaar van 's Rijks schatkist, aange wezen als vertegenwoordiger van de Neder- londsche regeering bij de plechtige herden king van het 700-jarig beslaan van de uni versiteit le Napels. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Zweeloo, de heer C. P. Burger, cand. alhier. De heer Espérandieu, conservator van het Museum te Ntmes, heeft in het Rijks museum van Oudheden alhier een zeer in teressante lezing gehouden over het Ro- meinsche Nlmes en omgeving. Met behulp van een rijken schat van lichtbeelden voer de hij zijn hoorders rond langs de verschil lende, belangrijke Romeinsche punten, het „maison carróe", het theater, de aquaduc ten, enzzoodat een sterke indruk van het „Rome van Frankrijk" werd verkregen. Ten slotte werd een cinematograiische tilm ge projecteerd, waarbij men nogmaals de ver schillende monumenten do revue zag pas- seeren ter verlevendiging van de verkregen indrukken. Het nieuwe gebouw van de Chr. H. B. 3. alhier, aan den Rijnsburgerweg^jyot ver van ,,'t Posthof", zal 6 Mei a.s. officieel worden geopend. Bij de door B. en W. gehouden aanbe steding van het verrichten van vertwerk aan gemeente-eigendommen werden aan Joh. J. L. Koet, schilder alhier, opgedragen de per- ceelen 2, 4 en 10. De 9-jarige J. C. P. is op de Breeslraal gistermiddag van een auto gevallen, waar aan hij was gaan hangen. Hij kreeg een niet ernstige wonde aan het hoofd. Na ver bonden te zijn in het Acad. Ziekenhuis kon hij naar huis terugkeeren 't Is een waarschuwing voor beel wat kwajongens! De 72-jarige C. H. reed mot zijn rij wiel gistermiddag bij het Noordeinde tegen een van de Blauwpoortsbrug komende tram Hij zelf bekwam geen letsel, het rij wiel werd licht beschadigd. Fen veertien dajfïn al stond in café Central een oud achtergelaten heerenrijwiel dat bij de politie is gedeponeerd, alwaar in lichtingen zijn te bekomen. Het terrein wordt systematisch afge werkt I Er is nu weer ingebroken in de tent der Korfbalclub Vitesse aan den Zoeter- woudsche Singel en ook daar zijn eenige ver snaperingen verdwenen. De „Sts.-Crl." beval wijzigingen in de statuten der N. V. Electrische Drukkerij voorheen Taconis, alhier. Voor de Rijkspostspaarbank is ten poslkantore alhier in Maart in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f115 379.21 en terugbetaald f 139.122 33; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f23 743.09. Het aantal r.ieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 105. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op sta.ilsschuldboekjes inge schreven nominaal f 4050, Het aantal nieuw uitgegeven slaafsschuld- bockjes bedroeg één. Expresse-brieven en expresse-Bestel lingen werden vroeger alleen door middel van de Posterijen vervoerd, wat wel eens tot vertraging aanleiding gaf. Ingaande morgen, 12 April, vindt verzen ding met alle personentreinen plaais onder de zorgen van het treinpersoneel. Het conflict in de Twentsche textiel nijverheid. De commissie ad hoe uit de verbonden lex- liel-fabrikanten heeft' aan den directeur-ge neraal van den arbeid geschreven: Onder dankzegging berichten wij u de goede ontvangst van uw missive d.d. 6 dezer met daarbij geadviseerde bijlagen. Uit den inhoud der -laatste blijkt zeer dui delijk, dat er tusschen de inzichten der bij het conflict belrokkcn arbeiders naarmate die georganiseerd dan wel ongeorganiseerd zijn, groot verschil bestaat, alsmede, dat de op vattingen der verschillende vakvereenigin - gen belangrijk uiteenloopen. Bovendien opent de inhoud der ons gezonden bijlagen geen enkel gezichtspunt, dat niet reeds in de ge voerde besprekingen breedvoerig tot uiting is gekomen. Wat de werkgevers betreft, uit den aard der zaak waren deze niet allen bewonderaars van het door u geformuleerde voorstel. Dat dit laatste ten slotte met algemeen© stemmen is aangenomen, bewijst echter, dat allen een bewijs van goeden wil hebben willen geven, om lot een oplossing mede te werken, zooals door u als onpartijdig voorzitter der confe rentie voorgesteld. Deze oplossing had het voordeel, dat de arbeiders er door in staat gesteld werden door de verlenging van den arbeid practisch betzelfde eindloon le ver dienen al9 vóór de invoering van de loons verlaging. Naar onze meening zijn de betrokken werk gevers door de aanneming van uw voorstel reeds verder gegaan dan met het oog op de belangen der industrie kan worden verant woord, en moeten wij tot onze spijt verkla ren, niet te kunnen inzien, hoe in de gegeven omstandigheden (onder welke laatste wij niet alleen de meer ongunstige toestanden in de industrie, doch ook de oneenigheid onder de leiders der arbeiders en de houding van verschillende dier leiders rangschikken) met eenige kans van slagen een poging gedaan zou kunnen worden om partijen tot elkaar te brengen, hoe gaarne wij, zooals wel geble ken is, daartoe ook zouden willen medewer ken. Mocht u hierover anders denken, dan ver nemen wij gaarne uw desbetreffende in zichten. De executieve to Berlijn van dc Internatio nale Arbeidershulp, die aanvankelijk beslo ten had, voor den duur van óén maand een steunverleening in Twente le organiseeren, heeft besloten, deze steunbeweging voort te zetten, zoolang het conflict in Twente duurt. Zaterdag j.l. werd aan 600 groote gezinnen in Twente een Zondagsmaallijd-pakkcl uitge reikt. Uit het bakkersbedrijf. Er is in Den Haag een vergadering gehou den van bakkerspatroons in de provincie Zuid-Holland, waarin de Arbeidswet 1919 is besproken. In hoofdzaak kwamen in behnn- deriing de volgende, door het centraal be stuur voorgestelde punten: lo. Een algemeen aanvangsuur le slellen op 5 uur met voorarbeid voor hen, die zulks noodig hebben. 2o. Verruiming van den arbeidstijd tot 10 uur (niet te verwarren met een arbeidsdag van 10 uur) met dien verstande, dat voor hen, die voorarbeid hebben, de ach (urendag gehandhaafd blijft. 3o. Handhaving van hel verkoopverbod tot 10 uur. 4.O. Een mindere of in hel geheel geen toe passing bij overtreding van de wet van ge vangenisstraf. Punt 1 werd aangenomen met 190 tegen 1; punt 2 met 170 tegen 20 en punt 3 met 169 tegen 21 stemmen. Bij de bespreking van punt 4 werd het algemeen een schande ge noemd, dat voor arbeid gevangenisstraf kan worden opgelegd. Dit punt werd met alge- meene stemmen aangenomen. Het voorstel van den Zeeuwschen Provin cialen Bakkersbond ,om patroon sarbeid vrij te laten, werd daarna met 163 legen 27 6t. verworpen, omdat, meende men, daardoor in de bakkerijen na verloop van lijd de nacht arbeid zijn intrede zou doen. Uit het steenhouwersbedrijf. In een te Amsterdam gehouden vergade ring heeft de „landelijke steenhouwersvak groep" van den Alg. Ned. Bouwvakarbei dersbond de herziene collectieve arbeids overeenkomst voor hel steenliouwersbedrijf aanvaard. Het nieuwe contract treedt Maandag a.s. in werking de verwachting is, dat dezer dagen ook de confcssioneelo vakorganisaties het contract zullen teekenen, terwijl nog niet vaststaat, welke houding de Federatie die ditmaal eveneens aan do besprekingen met don Bond van Steenhouwerspatroons- vercenigiogon in Nederland deelnam, zal aannemen. Het nieuwe, voor het gcheele land gel dend, contract is tot stand gekomen na 8 wekeD onderhandelen tusschen de betrokken partijen. Dc Moderne Bond is thans de eer ste geweest, welke het aanvaardde. Tot dc steenhouwers behooren niet alleen de eigen lijke 6teenbewerkers, doch voor een belang rijk deel en steeds in grooter aantal ook tnarmerbewerkors en polijsters, welke laat ste groepen in hoofdzaak ma chin alen ar beid verrichten. Omtrent het nieuwe contract kan worden medegedeeld, dat voor de gioofce plaatsen do loonen mot 5 cts. per uur, voor de pro vincie met 3 cts. verminderd en zoodoende gekomen zijn op 82 cts. (d.i. 2 cts. meer dan do bouwvakarbeiders ontvangen) en bijv. voor Hilversum en Alkmaar op 75 en 73 cts., voor Zwolle, Deventer en Leiden 67 els., dat Is 5 cts. boven het loon der bouwvakarbei ders. Bij de vartetelling dezer looDen is het rayon-systeem gevolgd, dat als basis aan neemt het loon in het centrum van het rayon. Zoo geldon bijv. te Beverwijk de zelfde loonen als te Amsterdam, hetgeen voor Beverwijk beteekent een loon van 12 ets. boven dat der bouwvakarbeiders. De uurloon en der steenhouwers zijn thans de hoogste, welke in eenig collectief con- BINNENLAND. Officieel© opening van de electrische tramlijn LeidenDen HaagScheveningen. Antwoord van den Minister van Onder wijs op vragen, het zevende leerjaar be treffende. De nieuwe collectieve arbeidsovereen komst in hel steenhouwersbedrijf. Het conflict in de Twentsche textiel nijverheid. BUITENLAND. Hoe de rapporten der deskundigen wor den ontvangen. Het Engelsche Lagerhuis ratificeert het viedesverdrag van Lausanne. De Britsche arbeidsconflicten. Hngo Stinnes is overleden. tract zijn vastgelegd daarentegen zijn d© weaklnkometen niet de hoogste, omdat in de groote stedon voor de verschillende be drijven algemeen 48 uur gewerkt wordt eu de steenhouwers onder do bijzondere Stecn- houwerswet 45 uur blijven werken. Het ver langen van de steenhouwers om met bun weekinkomsten gelijk te komen met do bouwvakarbeiders is niet geheel in vervul ling gegaan, hetgeen oorspronkelijk oor zaak was van sterken tegenstand der gezel len tegen het nieuwe contract. De overig© socialo bopalingcn in bet contract behooren tot de besto in vergelijking met soortgelijk© welke tot dusverre in collectieve contracten zijn opgenomen. Het zevende leerjaar. Op vragen van hot lid van do Tweede Kamer, mejuffrouw Wester man, betreffend© den lijd, waarop leerlingen do lagere school, in verband met hel bepaalde in art. 3 dec Leerplichtwet, mogen verlaten: 1. Is het den Minister bekend, dat bij velt. hoofden van scholen de meening heeft post gevat, dal bij het einde van den thans Ioo* penden cursu9 (hier cn daar me( 1 Mei a.s.) de leerlingen dc-r Ode klasse de school mo gen verlaten, ook wanneer aan de school een 7de leerjaaT verbonden is? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat het in strijd zou zijn met art. 3 van de thans geldende Leerplichtwet, indien naar die meening werd gehandeld, en meent Zijn Excellentie niet, dat het noodig is bekend te maken, dat arL 3 der Leerplichtwet op dit oogonblik nog onverzwakt geldt? heeft de Minister van Onderwijs, Kun sten en Weienschappen geantwoord: 1. Het is den ondergeteekende niet Be kend, dat bij vele hoofdc-n van scholen de meening heeft postgevat, dat bij het einde van den Ihans loopenden cursus (hier ca daar mei 1 Mei a.s.) do leerlingen der 6d© klasse de school mogen verlaten, ook wan-! neer aan dc school een 7de leerjaar verbon« den is. Wel ontving hij van eenige hoofden van scholen en van vele ouders vragen om in lichtingen betreffende de toepassing der; Leerplichtwet bij het einde van liet school jaar op 31 Maart 1921; doch deze vragen hadden enkel betrekking op scholen, waar-* aan een zevende leerjaar niet is verbonden, of op kinderen, die op dien datum den leef tijd van 13 jaren nog niet hadden bereikt. 2. Het zou zeker in strijd zijn met art. 3 van de thans geldende Leerplichtwet, indien naar de mecning van de in eerste vraag be doelde hoofden van scholen werd gehandeld. Daar bij zijn circulaire van 26 Juni 1923 is bekend gemaakt, dat van dien dag af de bepalingen dor Leerplichtwet moeten wor den nageleefd, zooals zij laatstelijk zijn vastgesteld bij de wet van 15 October 1921 (Staatsblad no. 1131), acht dc ondergete kende een nieuwe circulaire daaromtrent niet noodzakelijk. Echter heeft hij ,lcr voorkoming van vra gen, gelijk hij er zoovele heeft ontvangen bij het einde van het schooljaar op 31 Maart 1921, er geen bezwaar legen er hier nog eens aan le herinneren, dal bij het einde van een schooljaar geen kind vrij van leer plicht is ingevolge art. 3, derde lid, der wet, indien het niet: a. 7 jaren leerling eener lagere school isr geweest, dus ook indien dc school slechts 6 leerjaren omvat; b. alle klassen heeft doorloopen, dc rhalve bij een school met 6 klassen bij cn met 7 leerjaren 7 klassen, cn c. tevens de klasse heeft doorloopen, waarin het bij hel bereiken van den 13-jari- gen leeftijd was geplaatst, terwijl ingevolge art. 3, vierde lid, d r wet dc verplichting in ieder geval eindigt, indien hel kind de klasse heeft doorloopen, waarin het bij het bereiken van den 11-jarri gen leeftijd was grplaaril. Er wordl nu, Tiaar gemold wordt, blijln baar heel hard gewerkt bij den p^flchOque- cn girodienst. Op 2 Februari deed ieraaud

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1