X TWEEDE KAMER. ambtenarencorps in hufië en waarborgen tegen herhaling der corruptieschandalen» die o.a. bij de politie aan het licht zijn ge treden. De inlandsche per8 heeft haar aandacht gevestigd aan de klaase-justitie, die zich ool< wel eens laat leiden door haat '^gen het zwarte ras. Spr. behandelt nu het mandatenstelsel dat de inlandsche bevolking er onder zulk een stelsel er beter aan toe zou zijn, dan on do. het huidig bewind. Waarom wordt indië steeds gepasseerd b j internationale conforentics, zooals do opiumconferentie en do conferentie te Washington? Britsch-Indië is 6teeds wei vertegenwoordigd. Liefst moet niet zulk een vertegenwoordiging een hoogstaand inlande worden belast, die Indië's stem op do juiste wijze kan laten hooien. Ten slotte wijst spr. op den groeionden gees1 van verzet onder de inlandsche be volking. De soc.-democrateD strijden reeds meer dan een kwarteeuw voor baar rech ten. om die op vreedzame wijze te verkrij gen, doch hij heeft allo vertrouwen in de Ncderlandsche en de Indische regeering verloren en ziet den tijd aankomen, dat die bevolking de ketenen zal afwerpen en de leus met de Philippijnen zal overnemen Liever alleen naaT de hel dan met Neder land naar den hemel. De heer v. KETWICH VERSCHUUR v*V.-B.) wijst op de internationale positie van Indië, die den laatsten tijd pas wordt ingezien. Internationaal verkeert Indië m een bijzondere positie, o.a. ten aanzien ran de verhoudingen tot China. Bij liet opium- en heb hygiëne vraagstuk i9 Indië nauw betrokken. Door gebrek aan intei- nationale samenwerking lijdt Indië vo«i nadeel. Zoo is militaire contróle <rp liet pelgrimsverkeer van veel belang. De inter nationale vraagstukken voor Indië moeten als zoodanig worden beschouwd, niet wor den ondergebracht onder verschillende de partementen. Z.i. bestaan groot© gevaren aan het in «xploitatie geven van een zoo' uitgebreid gebied op Nieuw Guinea. Hierdoor wordt jtllo andere vreemd kapitaal op dit gebied uitgesloten. Althans ligt de beslissing hier over niet bij onzo regeering, doch bij do Duitsehe exploitatie-maatschappij. Hij ziet 5n deze concessie een erkenning, dat Ne derland niet in staat zou zijn zij het met vreemd kapitaal, zijn eigen koloniaal ge bied t© exploiteeren. Hij vraagt uitvoerig© gegevens ten aanzien van deze kwestie en do verzekeiing, dat de concessie niet zal woixlen verleend alvorens do Staten Gene raal zich over deze zaak een oordeel heb ben kunnen vormen. D© vergadering wordt verdaagd tot he den 11 uur. RECLAME. (Vervolg van gisteren). Enguéte-voorstel-Albarda. De heer ALBARDA (S.-D.) beantwoordt de sprekers. Hij heelt aanvankelijk nog geen lust om aan het verzoek der hcereu Notens en Snoeck Ilcnkemans te voldoen. Twee enquêtes Iegelijk acht spr. niet te verwachten, omdat als de ééne is begonnen de tweede wel niet zou aanvangen. Van een indirecte poging lot verzoening in Twente ziet spr. niet veel en zells al ware dat al dan nog wil spr. alles doen om Jen weg tot verzoening te effenen. Een en quête is een uitstekend middel om verzoe- „Wensehenl" herhaalde lady Delahaye op kouden toon. „Ik kan u verzekeren, dat ik in deze zaak volstrekt niet met mijn eigen wenseheu te rade ga. Wat ik doe is eenvoudig mijn plicht. Het ware beter, dal hel kind haar hoed ging opzeilen." lsobel verroerde zich niet. Haar oogen kleven slrak op mij gericht. Zij wachtte op hetgeen ik zou zeggen. De toestand was, voor zoover mij betreft, hoogst onaange naam, wan! lady Delahaye meende hel blijkbaar ernslig. Ik Irachltc lijd le winnen. ..Mag ik vrager., wat uw bedoelingen zijn met liet kind? U is van plan haar naar uw huis te brengen, om haar als kind aan le nemen, veronderstel ik?" I.ady Delahaye trok haar wenkbrau wen op. „Zeker niet," antwoordde zij. „Ik za! voor haar ccn passende betrekking zoeken in haar eigen stand." „Ik mag dus aannemen, dat u haar toe stand kent? Is n wellicht op de hoogte van haar familieomstandigheden?" „liet is mogelijk. Dat doet er echter niet toe. Ik hen van plan om met. betrekking tot liet kind mijn plicht le doen. Als gij voor haar eenige onkosten hebt gemaakt, kunt u mij hel bedrag opgeven en ik zal u dat ver goeden Ik heb voldoende vragen beant woord. Wat is je naam, kind Isobel? Maak 7% TTêfSfVniee le Eaan-"' l.,'i,,i "wrdde haar op beslisten toon. malr sprak vrees. Ij- aar oogpet u mee te gaan. Ik" »'K tt'cnseli niet i.n le van mij houdt of nic( VerA n,ef' Er 'S voor mijt ning te bevorderen hetgeen onlangs nog in Engeland is gebleken. Bemiddelingspogingen zijn er in Twentho al genoeg gevraagd en de arbeiders lu bben ze alle gaarne gesteund Herhaling van die pogingen zijn thans vruchteloos en zou slechts veel tijd kosten. Spr. erkent dat zijn voorstel een lex spe cialise, maar zij geldt ook voor een bijzon der geval. Het algemeen belang, is hier ten nauwste verbonden aan dit conflict en op grond daarvan acht hij alle aanleiding voor een enquête aanwezig. Er staan 22,000 menschen op straat, bijna een half jaar lang en gedurende den winter. De gemeente- financiên en de middenstand lijden al zeer veel schade. Aller inkomsten in deze streek daten en de uitgaven, door steun aan de werkloozen, stijgen. Alleen Enschedé heeft reeds een schade van een half miliioen gulden gele den. De Rijksbelastingen zullen het ook gaan gevoelen, want Enschedé leverde een zesde deel van de belastingen op. Het ver keer lijdt zeer, het hankwezeD ondervindt veel schade, de industrie staat ook in an dere takken stil als gevolg van deze slopzet ting. Het staat dus vast dat vitale belangen van het land hier zijn betrokken. Spr. dringt op aanneming van dit ont werp bij de Kamer ten sterkste aan en gaat niet in op het advies van schorsing te vra gen. De heer VAN HAVESTEIJN (Comm. fr.) betoogt, dat de textiel-haronnen reeds zeer veel schade hebben gedaan aan den natio- nalen rijkdom. Een enquête zou uitmaken, dat de arbeiders gelijk hebben en daarom is hij vóór het ontwerp. De heer EXCELS (R K.) acht het geen goede methode van wetgeving, die door dit ontwerp wordt gevolgd en acht aanneming dus niet gewenscht Gezamenlijk zijn de Twentsche arbeiders den strijd begonnen en dus moeten zij de overwinning gemeen schappelijk behalen. Geen der partijen kan alleen den loon aangeven en in dit licht kan hij zijn stem niet aan dit ontwerp ge ven. Hij hoopt op een spoedige oplossing van het conllict, maar dat kan niet verkregen worden op gewelddadige wijze. Dc heer SCHOUTEN (A. B.) heelt willen afwachten wat de beer Atbarda zou ant woorden op het advies van den heer No- len. Tot zijn leedwezen is dat advies niet aanvaard. Ongewenscht is het te voorkomen, dal er pogingen tot bemiddeling worden gedaan. De Arbeidsgeschillenwei moet zich laten gelden en zij biedt alle gelegenheid daartoe. Daarom adviseert hij de Kamer zich te ge dragen naar het advies van den heer No lens. De heer Albarda wensebt het gebod tot de textielfabrikanten le richten: de boe ken open! De Arbeidsgcschillenwel stelt dit niet zoo, want het hangt alles af van den aard van liet conflict of men dien cisch zal stellen, en het ligt niet op den weg der Ka mer thans uit te spreken, dat het conllict dit gebod rechtvaardigt. De heer BOON (V. B.) repliceert. De heer KUIPER (R. Kis liet eens met de heeren Engels en Schouten en steunt het denkbeeld-Nolens, dal hem het meest prac- tiscli lijkt. De Arbeidsgcschillenwct krijgt daardoor een goede kans. De heer MARCHANT (V. D.) vreest, dat de Minister onder invloeden staat, die hem anders doen handelen dan hij vroeger stel lig zou gewenscht hebben. Als dit ontwerp wordt verworpen, zal het heet lang duren eer een enquête in overweging komt. De lieer ALBARDA (S. D.) handhaaft zijn voorste). Da artikelen worden afgehandeld. Het wetsontwerp wordt verworpen met 59 legen 23 stemmen. Vóór: socialisten, communisten, vrijzin nig-democraten. STAATSBEGROOTING VOOR 192-f. Hoofdstuk X (Arbeid). Voortgegaan wordt met Hoofdstuk X (Ar beid). De Minister van Arbeid, de heer AAL- BERSE zegt eenige gegevens over de reor ganisatie der sociale wetgeving le willen geven, gelijk verzocht is. Het zijn alleen groole lijnen, dia spr. geven wil. Aan de reorganisatie liggen twee beginse len ten grondslag: le de sociale verzekering ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom, werkeloos heid als verpliehle verzekering is in vee- geen keus. De zorg voor jou is op mij over gegaan en ik moet die op mij nemen. Het zou het beste zijn, als je dadelijk mee ging." Isobel stond le beven. Ik achtte het daar om wenschelijk om lusschenbeide le komen. „Lady Delahaye," zei ik, „het is blijkbaar een hoogst onaangename plicht voor u om de zorg van het kind op u te nemen. Wij zullen u daarvan ontlasten. Zij kan hij ons blijven." Lady Delahaye keek mij verbaasd aan. Toen lachte zij. Zulk een boosaardige vroo- lijkheid hadden wij nooit gehoord. „Werkelijk! En mag ik u vragen uit welke personen uw huishoudeu beslaat?" „Uil mijzelf en twee vrienden, MaBane en Fielding. Wij hebben echter een zeer goede huishoudster, die in staat zal zijn voor het kind le zorgen." „Tot zijzell geschikt is voor haar Betrek king, vermoed ik," merkte lady Delahaye droog op. „Wat een aardige oplossingl Een soort van coöperatieve huishouding. Zeer idyllisch, daarvan hen ik overtuigd, en zoo mcnschlievend. U is gedurende de laaisle jaren erg veranderd, mijnheer Arnold Grealson, dat u in slaat is mij zulk een Bui tengewoon voorstel le doen." Ik was besloten bedaard Ie Blijven, "of schoon ik feitelijk zeer kwaad was, „Lady Delahaye, wij zijn niet bereid dit kind aan u af te slaan, Dit kan er wellicht toe bijdragen om een einde te maken aan een pijnlijk onderhoud, indien u ten minste mijn voorstel wilt aannemen." De verandering in Isobel was wonder baarlijk. Er kwam weer kleur op haar wan gen. Haar lang ingehouden zucht van ver lichting was te midden der stilte, die volgde op mijn uitdrukkelijke verklaring, zeet dui delijk ie hooren. Lady Delahaye keek' mij zon arbeidersverzekering; zij beoogt een in grijpen in de ibeidsovercenkomst, waar door een deel van het loon gereserveerd wordt voor dagen dat geen arbeid kan wor den verricht. Daarnaast is, als aanvulling, plaals voor vrijwillige verzekering voor hen die economisch met arbeiders zijn gelijk te stellen. 2e. de uitvoering der verzekering ge- s. hicdt hij voorkeur door uit de maatschap pij, speciaal de organisaties van werkgevers en arbeiders, opgenomen organen. De over heid beperke zich zooveel mogelijk lot het stellen van dwingende regelen, het houden van toezicht, zoo noodig het geveD van noodzakelijke leiding, terwijl zij aanvullen de organen opricht, welk? de uitvoering der socialo verzekering zullen bezorgen, zoover daaraan naast de bijzondere, uit de maat schappij opgekomen, organen behoefte mocht blijken. Ifet op deze tweevoudige principieele ba- ris op te trekkpn gebouw zal deze verdere bijzonderheden l? zien geven: a. d? ziekte-, ongevallen- en invaliditeits verzekering omvatten.alle personeD, die in dienstbetrekking arbeid verrichten. Op de zen regel zullen slechts onvermijdelijk ge bleken uitzonderingen worden toegelaten. b. De ziekte- en ongevallenverzekeringen worden in zoover tot één verzekering saam- gevat, dat dezelfde risicodrager het risico draagt van beide verzekeringen. Ongeval en ziekte hebben dit gemeen, dat de overgroote meerderheid dor ongevallen niet langer dan 6 maanden arbeidsongeschiktheid veroorza ken, nl. 94 pCL Het is daarom gewenscht, dat de gelde lijke schadeloosstelling voor ongevallen, al thans de eerste maanden, wordt behandeld als ware er een gewoon ziektegeval. Het orgaan, dat het risico draagt, moet er dus geen belang hij hebben, of er ongeval ol ziekte is. De werkgever behoeft maar één premie voor beide verzekeringen te betalen. c. De ziekteverzekering wordt, evenals de ongevallenverzekering, een collectieve ver zekering De ervaring leert, dat hiertegen aangevoerde bezwaren te ondervangen zijn. d. Als risico-drager van deze beide ver zekeringen komt in de eerste plaats de Be- drijfsvcrecniging, in het leven geroepen door de samenwerking van werkgevers- en ar beidersorganisaties. Als overgangsmaatregel zou ook een werkgevers-bedrijfsvereeniging kunnen worden toegelaten, mits in het be stuur de helft der plaatsen door vertegen woordigers der arbeidersorganisaties bezet worden, gelijk in de Lnndbouwongevallen- verzekering is bepaald. Speciale fondsen, als het Mijnwerkersfonds, kunnen daarbij worden toegelaten. Ongeorganiseerde werk gevers kunnen hun personeel verzekeren bij het overheidsorgaan. e. De geneeskundige hulp blijft buiten de verpliehle ziekteverzekering. Deze is niet ec-n uilsluitend arbeidersbelang, en moet daarom bij afzonderlijke wet geregeld wor den, welke regeling stelt omtrent de erken ning van ziekenfondsen. Een wetsontwerp is reeds bij deze Kamer aanhangig. Het ver hand met de ziekteverzekering wordt gelegd door de bepaling, dal ailccn hij recht op zie kengeld Jieeft uie aantoont dal hij bij een erkend ziekenfonds is aangesloten. Het zie kenfonds zorgt ook voor de gewone genees kundige behandeling, ingeval van een on geval, voor zoover deze door een huisarts verstrekt wordt- De chirurgische hulp blijft geschieden voor rekening van het risico dragend orgaan. f. De thans bestaande medische dienst der Rijksverzekeringsbank wordt losgemaakt van deze verzekeringsinstelling en met an dere medische Rijksdiensten vereenigd lot één medischen dienst. Hij heeft er voor le waken, dat de door een ongeval getroffen, verzekerde, onverschillig wie de risico- drager is. behoorlijk genees- en heelkundig ■behandeld wordt. g. Van de invoering van de eenheidsren le in de invaliditeitsverzekering, waarloe ik aanvankelijk overhelde, heb ik op pracli- sche gronden afgezien Wel zal het stelsel der wet vereenvoudigd worden. Ey zal ko men een eenheidspremie, terwijl de rente varieeren zal naar gelang van liet aantal regelmatig betaalde premies. Als regel zal de premie in geld betaald worden, terwijl dc vereffening der rentekaarten vereenvoudigd zal worden. Toegelaten zal worden de ver zekering te sluiten bij een erkend fonds, dat dus de noodige waarborgen biedt, zooals het Mijnwerkersfonds. Aan deze fondsen zal ook een evenredig aandeel gegeven worden aan, alsof zij aan mijn woorden twijfelde. „Is u er zich van bewust," zeide zij, „dat dit voor u onaangename gevolgen zal heb ben? Kent u de wel?" „Ik ken de wet niet en wensch die ook niet te kennen Wij zullen het kind niet af staan." ik keek Mabane 'aan. Zijn Bevestiging was kort en afdoende. „fk ben geheel van Hetzelfde gevoelen als mijn vriend, mevrouw," zei hij op beslisten toon. „De wel zal u dwingen," verklaarde zij. „Wij zullen dan ons best doen," ant woordde hij, „om de wet te ontduiken." „Ik zou er aan willen toevoegen, lady Delahaye," ging ik voort, „dat onze huis houdster, die meer dan dertig jaar bij mijn lamilie in dienst is geweest, bereidwillig de zorg voor het kind op zich heeft genomen, en ik kan u de verzekering geven, dat zij onder deze hoede even veilig is als onder de uwe," Lady Delahaye ging naar de deur. Op den drempel draaide zij zich om en legde haar hand op mijn arm .Ik was bezig haar uitge leide le doen. Uit haar oogen sprak een zekere Bedoeling, loen zij zich tot mij voor over Boog. „Mijnheer Grealsón," zeide zij, „als wij niet eens vrienden waren geweesf, zon ik yan Her onmiddellijk naar mijn advocaten gaan. Ik vermoed, dal u er zich van bewust is, dat uw optreden voor zeer verkeerde uit legging vatbaar is," „Die risico meel ik óp mij nemen, lady Delahaye. Ik herinner u er echter aan, dat de wet ook van u zal vragen uw voogdij te bewijzen. Weet u zelf lets van de familie betrekkingen van het kind?" 21} gaf nief onmiddellijk antwoord, >V fS n, de sla 'ïbijdrage naar den overgangstijd, mits de premie niet lager zij dan bij het overheidsorgaan li. De overheidsorganen Rijksverzeke- rings! ank en Radcrn van Arbeid zuilen op eenvoudigen ieest geschoeid kunnen worden, terwijl daarnaast zal komen een Rijksverzekeringsraad, samengesteld uit de vertegenwoordigers van werkgevers en ar- beidseentrales en eenige door de Kroon te benoemen personen, aan welken Raad het toezicht op de Bedrijfsvereenigingen en Rijksverzekeringsbank wordt opgedragen. Deze organisatie zal voor hel Rijk en de Maatschappij aanzienlijke besparing geven. De vergadering wordt verdaagd tot heden avond 8 uur Avondvergadering. Aan de orde is de Begrooting van de Al- gemccne Landsdrukkerij voor 1921. Goed gekeurd. Begrooting Staatsbedrijf Artillerie- inricktingen 1924. De heer H1EMSTRA (S. D.) had eenige personeelskwesties willen bespreken, doch hoopt na het Paaschrecès, als het rapport over het bedrijf aan de orde komt. daarvoor gelegenheid te krijgen. De VOORZITTER: Ongetwijfeld. De begrooting wordt goedgekeurd. STAATSBEGROOTING 1924. Hoofdstuk Koloniën. De arlt. 141 worden vastgesteld. Bij art. 42 is aan de orde de begrooting voor Suriname voor 1924. De lieer IJZERMAN (S.-D.) bespreekt de grenskwestie van Suriname. De mededee- lingen in de Memorie van Antwoord doen denken aan Van Suchtelens Stille Lach. Er is Diehlung und Wahrheit in. Aan deze Memorie hebben twee Ministers medege werkt; toch zal Minister de Graaff verbaasd staan over enkele passages van Minister van Karnebcck en omgekeerd. De Minister zegt, dat sinds 181G de Co- rantyn als grensrivier heeft gegolden en dat ze over de volle breedte Noderlandsch ge bied is. In 1913 deelde Minister de Marees van Swinderen aan de Eerste Kamer juist liet tegenovergestelde mede. Spr. kon niet uitmaken welke Minister onwaarheid spreekt en wil aannemen dat de Minister van Koloniën het juiste standpunt inneemt. In 1840 stelde de Britsche regecring een onderzoek in in de binnenlanden van Britsch-Guyana in zake de vraag welke dc eigenlijke bronrivier van de Corantyn is. Onze regeering was uitgenoodig daarbij een gemachtigde aan ie wijzen, doch heeft daar van geen gebruik gemaakt. Heeft nu dat Britsche onderzoek een behoorlijk resultaat opgeleverd en is dit aan onze regeering medegedeeld? Onze regeering heelt in 1899 aan de Britsche doen weten, dal zij de New River als grensrivier bleef beschouwen. De ojrvo'gende regeeringen hebben geen aan leiding gehad om sindsdien op dc zaak terug to komen, maar in 1903 is wel op de zaak teruggekomen. Het resultaat daarvan bleef geheim tot 1913, toen in een vergadering van dc Kol. Staten daarvan mcdedeeling werd gedaan. Laat de Minister daarover nu eens mcdedcelingen doen. Dan zal daaruit kunnen blijken, dat twintig jaar geleden, toen aan het hoofd van Buileniandsche Za ken stond een diplomaat die beter thuis was op den dansvloer dan op het gebied der in ternationale politiek, een overeenkomst is tot stand gekomen. Spreker klaagt evenals het vorige jaar over dc onoordeelkundige besnoeiing van de uilgaven voor de volksgezondheid. De economische foestand der kolonie hangt nauw samen met den bevolkings aanwas en nu is het geboorte overschot juist zeer klein ten gevolge van de groole zuigelingensterfte. Ook de bestrijding van de mijnwormziekte is in het belang van de bevolkingstoename. De Minister heeit verleden jaar zijn amendement om I 3000 le geven aan de Rockefeller-Foundation overgenomen. Daar door was de eer van ons land gered. De Rockefeller-Foundation heeft echter verlo den jaar haar arbeid tot bestrijding der mijnwormziekte gestaakt. De regeering zegt dat dit niet het gevolg is geweest van min deren steun van haar, doch dit is niet de geheele waarheid: de Foundation was be reid haar werk voort te zetten als zij zoo wel van de Nederlandsche als van de Suri- naamsehe regecring steun vond. „Ik zal n vier en twintig uren geven om na te denken. Als ik dan niets van n ge hoord heb, zal ik mij tot de rechtbank wen den ik hield de deur open en boog. „U zult ongelwijteld handelen, zooals u goeddunkt, zeide ik. Het oogenblik om te vertrekken scheen mij voor haar aangewezen. Alles, wat wij op het hart hadden, was van weerszijden uitgesproken. Toch scheen zij mij om een of andere reden nog niet te willen loslaten. „Ik ben er niet zeker van, mijnheer Great- son, dat ik goed den weg zal vinden. Wilt u zoo goed zijn mij naar mijn rijtuig te brengen?" ik had geen andere keuze dan gevolg te geven aan haar verzoek. Onze kamers wa ren op de vijfde verdieping van een rij ge- Bouwen met flats en garen uitzicht op Ohelsea Embankment en wij hadden geen lift. Wij gingen twee trappen naar beneden zonder eeu woord te spreken. Toen legde zij plotseling haar hand op mijn arm. „Arnold," zei zij zachtjes, „ik had niei gedacht, dat wij elkaar op deze manier weer zouden ontmoeten." „Ik ook niet, lady DelaHaye," „Je bent veranderd 1" .v Ik keek haar aan. Zij was zoo vriendelijk óm te blozen. „O, ik weet, dal ik' mij slecht gedroeg, maar bedenk eens, hoe arm wij waren en hoe die armoede mij tegenstond. Als ik ma joor Delahaye had afgewezen, dan geloof ik, dat mijn moeder mij op straat zou gezet hebben. Ik schreef je dat alles,"- ,Ja, u schreef dat allesl" „En jij antweorflde nooit op mijn brief." „Het scheen mij toe, dat een antwoord niet noodig was."i Spreker behandelde verder de salaris kwestie d:r ambtenaren. Aanvankelijk wa ren duurteloeslagen gegeven; later zou de wedderegeüng definitief worden herzien. Die toezegging is echter niet nageleefd. Ten slotte besprak hij de vraag wat de regecring kan doen om den economischen toestand te verbeteren aan de hand van een artikel van oud-gouverneur Staal. De laaisle berichten uit Suriname spreken van werkverschaffing en dat in een land. waar een chronisch tekort aan werkkrachten be, staat. Dat wijst er een ongezonden toestand. De Minister zou echter wel wat kunnen doen om den kleinen landbouw te bevor deren. De politiek der regeering ten op zie 1: te van Suriname schijnt te worden ge leid docr de vnaag wat kan worden re ge laten Er waart een booze geest door het departement, cp het Plein. De heer GERRITSEN (V. B.) noemt den toestand van Suriname uiterst zorgwekkend wat blijkt uit het artikel van oud gouver neur Staat Onze twaalfde provincie in nood, en ook uit de dreigende excentie van plantages waardoor het groole landbouw-, bedrijf zou verdwijnen. Dp op de plantages gelegden druk is te zwaar, daardoor zijn ze onverkoopbaar. De Minister volgt de politiek wait and sec. De overheid moet Suriname maken tot een ter rein waar de ondernemingsgeest kan ont luiken. Hulp is niet noodig. de ondernemers moeten op eigen kracht drijven. Iets anders i3 het ten aanzien van den kleinen land bouw. Hier moet de helpende hand worden geboden om den afzet en het vervoer le be vorderen. Daarvoor is geld noodig en zijn wij niet in staat dat deel uit den nood op to heffen? Dan moeten wij dat aan een an der overdragen. Als er wel geld is te vinden voor steun aan de Kon. Holl. Lloyd en voor het in stand houden van een groot aantal voor het onderwijs niet noodige scholen, moet er ook geld ie viuden zijn voor Suri name. De heer FEBER (R.-K.) bespreekt den economischen wederopbouw aan de hand van de brochure van den heer Schoch, die van oordeel is dat vóór alles de klejise land bouw moet worden gesteund, wat niet zoa heel veel zou behoeven te kosten. De geneeskundige belasting op de onder» nemingen, zelfs die geen winst opleveren, is niet te zwaar. De zwakke en jonge on dernemingen moeten worden ontlast, de sterkere kunnen dan. wat meer opbrengen, zoodat do subsidie van het Moederland niet behoeft te worden verhoogd. De heer SCHKliRER t.l.-H.) meent dat er voor Suriname twee dingen noodig zijn: meer volk en meer gold. De mijnwormziekte is een volksziekte, die de volkskracht onder mijnt. Ook de malaria heerscht sterk. Eerste eisch is dus dat de regeering maatregelen neme om de broedplaatsen en malaria-mus kieten te verdelgen. De heer VAN BOETZELAER VAN DUB BELDAM (C. II.) wijst eveneens op den slechlen economischen toestand van Suri name. Ons van dezen patient te ontdoen, kunnen wij niet. De vraag is ol de uilgaven voor deze ko lonie niet le hoog zijn. Is een jaarwedde voor den gouverneur van I 40.000 wel ge motiveerd? Is er een polilieleger noodig?; Moet er een Hof van Justitie zijn naast een kantongerecht? Grootere versobering is hier dringend noodig. Bij een beteren eco nomischen toestand komt de autonomie van zelf terecht. Het Surinaamsche vraagstuk is hoofdzakelijk een bevolkingsvraagstuk, dat niet zoo spoedig is op le lossen. Daar naast is zorg voor de openbare gezondheid noodig. De lieer VAN GUN (V. B.) vraagt hoe da Minister staat ten opzichte van de splitsing van dc begrooling overeenkomstig hel plan der Commissie-Bos. MINISTER DE GRAAFF antwoordt den heer IJzerman, dat wel degelijk reeds in 1840 gedacht is aan de Coeroeni als grens rivier, al is hiernaar eerst in 1843 een on derzoek ingesteld. Bij de regeering heeft nooit twijfel beslaan over de juiste grens. Er is spreker geen regeling van 1903 be kend en hij kan dus geen toezegging doen in zake publicatie. I Er bestaat geen aanleiding om op de zaak terug to komen of arbitrage uit to kikken. De gezondheidstoestand is niet zoo on gunstig. Dab de Rockefeller-Foundation zich van Suriname beeft teruggetrokken i# bet gevolg daarvan dat ze zich er toe be- „En later," zei zij, „schreef ik, om je vragen mij le komen bezoeken." „Lady Delehaye begon ik. „Eileenl" viel zij in do rede. „Zeer goed, als je dat wenscht, Eileen. Jij zinspeelt op gebeurtenissen, die ik vergelen heb. Het doet er niet in het minst toe, of jij of ik verkeerd hebben gehandeld, Het is alles voorbij en afgedaan." „Jij bedoelt dus, dat je mij vergeelt?" „Integendeel; ik heb niets te vergeven." Zij wiep mij een verwijlenden blik toe. Tol mijn verbazing waren er tranen in haar oogen. „Mijnheer Grealson, ik kan den weg naar, Beneden nu alleen wel vinden. Ik zal u nie( veTder lastig vallen." i Zij ging heen met een waardigheid, die haar beter slond dan haar houding van even le voren. Er bleel niets anders over dat» terug is keeren. HOOFDSTUK IX. Isobel stond nog midden in de kafner niet haar handen vast ineengeklemd en met een hoogroode plek op haar wangen. Arthur, did lady Delahaye eu mij op de trap was tegen gekomen, was blijkbaar juist op de hoogte gebracht van het doel van haar komst. „O, ik haat die vrouw I" riep Jfobel uit, toen ik binnentrad, „ik haat haarl Ik zou liever sterven dan naar haar toe gaan. Ik zou liever naar de school terugkeeren. Zij kijkt mij aan, alsof ik iets verachtelijk} beniets, dat niet veroorloofd Is om op deze aarde te leven." r Arthur wilde «preken, maar Mabané viel hem in de rede. Hij legde zijn hand jachtje} op haar schouder, v f(Vordt vervolgd?.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6