No. 19656. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 April. Tweede Blad. Anno 1924. Het Nieuwe Turkije. Zijn Uw handen en lippen UIT ONZE STAATSMACHINE. jg| BUITEML. WEEKOVERZICHT. Fiankiijk blijft aan de Roer het vonnis in het Hiilex* proces de Micum-rerdragen de Dnitsche ontwapening BessarabiS. De mineur toon van ons laaiale over- Eicht moeten wij belaas handhaven. Verbe tering is niet ingetreden. Eerder mag het tegendeel geconstateerd. De herboren com binatie Poincaré zij het ook met een on gedacht aantal nieuwe toten aan den stam heetl een regeeringsverklaring afgelegd, die, ontdaan van alle 9Choone tirades, rhe- toriek en hoe men dat fraais nog meer wil noemen, geenszins ook maar in de verste verte er op berekend is, om eenige gerust stelling te geven. Frankrijk blijft aan de Roer. Hoe men het ook wil wenden of kee- ren, dat staal vast en kwam duidelijk naar voren, zelfs herhaald bij het beantwoorden der debaters over de regeeringsverklaring. Desnoods mag het Roer-pand worden ge combineerd tot een algemeene pandneming on wil Frankrijk de bezetting z.g. „onzicht baar" maken, doch de bezetting wordt in feite gehandhaafd. President Millerand sprak zelfs-, tot volledige schadevergoeding is betaald. M. a. w. een wissel zoo al niet op de eeuwigheid toch op een onbekende en niet te overzUos tijdsperiode. En in ai- gemeenen zin gesproken is dat de politiek van Frankrijk, niet alleen van Poincaré, ge- lel op de overgroote meerderheid, die een motie van vertrouwen in den premier vond, ook al sneed deze daarmee een pracht-ge tegenheid af voor verkiezingspropaganda, Waaraan de Kamer zich druk doende was Schuldig te maken. En tegenwoordig is dat pen zonde, die niet te laag mag worden ge laxeerd Frankrijk blijft aan de Roer. Dat betee- kent practisch, dat Duitsclitand er niet de vol ledige zegginsschap kan terug erlangen en dit komt er op neer, dat hel Duitsche presta tie-vermogen een gevaarlijke klap blijft toe gediend. Alle mooie cijfers der Franschen ten spijt over de resultaten der bezetting, staal onomwonden vast, dat deze bezetting een groot aandeel heeft gehad in het vleu gel-lam slaan van Duitschland, zoodat een moratorium onafwendbaar is. Zonder terug keer lot het Duitsche rijk, en wel volkomen blijft Duitschland gehandicapt. Heel zacht uitgedrukt. Want hoe zal hel gaan met de 15 dezer vervallende Micura-verdragen, die de Franschen nog sleviger willen doen druk ken, terwijl de industrie ter plaatse zelfs van verlengen op ouden voet niet wil hoo- ren? Niet voortgaan wil Frankrijk opvatten als een hernieuwing van het lijdelijk yerzet En bij dit alles komt nog, dat de mijn arbeiders beslist hooger loonen eischen. daar hun tegenwoordig loonpeil ongeveer 70 pCt. .van dat van voor den oorlog is. Gezien het resultaat van den mijnbouw kan van ver hooging niets komen. De mijnbouw zelf is' daarnevens vrijwel roofbouw geworden, zoodat met recht mag gelden de vraag, hoe lang deze op dezelfde wijze is voort le Voeren. De toekomst inzake het Roergebied ziet ;er dus somberder uit dan ooit en dat is koren op den molen der Duitsche nationa listen. In het algemeen gesproken i3 een kleineering van een volk steeds het ge- schiksle middel gebleken om zelfs sluime rende nationalistische gevoelens in volie heftigheid te wekken en zoo is de Roer-ge- Bcki«lenis or bij uitstek op berekend om aan te wakkeren het Duitsche nationalisme, dat leeft, zij het soms nog onbegrepen, in bijkans iederen Duilscher. Sinds deze bezel- fing heeft het Duitsche nationalisme zich a! krachtiger en krachtiger geloond en nog blijft het groeien. Als een der groosl denk bare uitwassen van zoo'n strooming i3 daar zelfs het vonnis in het Ilitler-proces. Een klap in 't aangezicht van vrouwe Justilia. Ludendorff, hoewel zijn medeplichtigheid aan hoogverraad, hetgeen iedere mislukte poging is om een staatsvorm gewelddadig te wijzigen, vaststond, is vrijgesproken. Hem, den geweldige, durfde de rechtbank te Mfln- chen niet aan. Straks zal de generaal met vliegende vaandels den Rijksdag betredenl IJitfer en de anderen zijn veroordeeld, maar hoe? Praclisch komt het er op neer, dat zij nog een maandje niet geheel vrij zijn en dan is ook hun straf „daliin". Een uit spraak. niet gebaseerd op recht en wet, maar op politiek en volksgevoe'ens, zoo is nog ■wel de mooiste schels. Een der grondpilaren doner maatschappelijke orde is daarmee aangetast en wee het land, dat zoo zijn besle goederen in gevaar laat brengen. Maar erlangt Frankrijk op die wijze de Veiligheid, waarom het roept? Het antwoord ligt voor de hand. De revanche-idee wint Veld en noch dc Duitscho regeering noch de steun der goed-willenden in de geallieerde landen vermag dit te keeren. wanneer er geen ingrijpende wijzigingen plaats hebben in de grocie politiek, die tegenover Duitsch land wordt gevoerd. En Frankrijk houdt deze 'logen. Men blijft draaien in een vicieusen cir kel. Temeer, waar de Duilsche regeering niet aan fouten weet te ontkomen als b.v. 'de houding tegenover de jongsle geallieerde door Mc Donald opgestelde! nola over hel onderzoek naar de Duitsche ontwape ning. In plaats van de Iingskoire regeering zoover mogelijk te steunen, is hel Duitsche antwoord, de geaUieerde-nol.i beleetd endos seerend met een volslagen tegenvoorstel, op andere leest geschoeid, geschikt om voedsel te geven aan Frankrijk's tegenkanting en Verzet. Dit verzwakt Mc Donald's positie en Zijn pogen, om voor het forum der wereld top.mo alle kwesties te brengen en te doen beoordeelen: een methode, waaraan, zij hei misschien geen directe, groole voordeden zijn verbonden. Of is het al zoover gekomen Bal de Duilsche regeering geen hoop meer heeft op eenige uilwerking van het streven der Engelsche regeering, die ook binnens lands niet zoo stevig slaat, gelijk in het Fagerhuis deze week nog juist een paar ty.aal is gebleken? Dat de Duitsche rejec ting, van deze zijde niets meer verwachtend, met het oog op de ontwikkeling in eigen land niel anders meer durfde? 't Zou wet een droevig beeld zijn van Europa's toe stand Zullen de rapporten der deskundigen, die tegen Maandag verwacht mogen worden, in staat blijken al de sombere wolken te verdrijven? We twijfelen. En het i9 vooral weer dank zij de Roer-affaire, 't Is de groote, alles overheerschende wonde in Europa's bloedend lichaam. Een der kleinere wonden is de kwestie van BessarabiS, na den oorlog bij RoemeniS aangeplakt. Een daad, door Rusland niet er kend, dat pertinent staat op een volksstem ming over de vraag: Russisch ot Roe- meen9ch, Roemenië weigert dat even be slist en zoo is in het toch nog nimmer tot rust gekomen Oostelijk-Europa opnieuw een zeer ernstig vraagstuk te meer latent ge bleven. En verscherpt, nu onderhandelin gen te Weenen totaal hebben gefaald RECLAIM. van honderd gulden spaart timmerwerk van twee honderd gulden. V.V.V.F. 7510 (Een brief nit Konstantiaopol van onzen BorJijnsobon correspondent). Konst-antinopelMaart. In het oude, voor negentiende gedeelte Aziatische rijk vzwrdo Muzelmannen is iets tot een feit geworden, wat wij Middeleu- ropeëera bijna niet meer kenneneen mi litair nationalisme, een dictatuur van ge neraals, die niet reaotionnair, maar voor uitstrevend, zelfs revolutiorinaix gezind ia. Dat is een verschijnsel, dat zoowel uit po litiek als historisch oogpunt de grootte belangstelling verdient. Heeds 15 jaar geleden hebben de Jong Turken dezen toon aangeslagen. De partij en regeering van Moestafa Komal Pasha echter, die nu d© macht in banden heeft, ging en gaat vee] verder. Deze soldaten houden niet van halve maatregelen. Als Turkije gezond wilde worden, las het niet allee® de ellende en d© naweeën van den oorlog overwonnen, maar tegelijkertijd zich aan de greep van het bederf, dat sinds jaar en dag heit. rijk met. ondergang be dreigde, wilde ontworstelen, moest het een uitgesproken nationalistisch program ma opstellen. De gebeurtenissen, die tot een laatste bloedige ontmoeting met de Grieken ge- voord hadden, lieten daaromtrent gc-wn twijfel meer bestaan. Het ging er om het land heb gevoel van eigenwaarde V3n een onafhankelijken staat en van eon natie, die meester in eigen huis Is, terug te geven. Het verdrag van Lausanne bood de mid delen daartoe. De oude capitulaties]' wa ren in den loop van den tijd ongeldig ge worden. Turkije had zich bevrijd van do consulaire juris dictie en ander© voorrech ten van vreemde machten en kon beginnen zijn autonomo toltarieven vast te stellen. Het lag in den aard van do zaaik, dat als gevolg van deze ontwikkeling ook maat regelen genomen werden, die door de wijze, waarop ze doorgevoerd werden, hardvoch tig schenen. De uitwisseling van de Turk en Grieksehe bevolking kwam feitelijk neer op een verdrijving van alle Grieken uit Klei-Azic. De voorrechten, die de Euro peanen genoten hadden (b.v. het recht van vestiging van vreemde artsen, die geen Turksoh examen afgelegd hadden) werden plotseling vervallen verklaard. De uiterst strenge handhaving van de algemeene winkelsluiting op Vrijdag, waarbij natio nale en sociale gedachten samenwerkten, wordt voornamelijk hier in Konstantïnopel, waar men ze tot nu toe in dezen vorm niet kende, als een bezwaar, het alcoholverbod als een doctrinair© starheid beschouwd. Het best- kon men nog overweg met de Joelen met wie men nob ofschoon een belangrijk deel van hen Spanjaarden zijn, die ook thans nog het Spaanscb als spreek taal bezigen al8 samen oorspronkelijk uit het Morgenland afkomstig, verwant voelde. Maar ook hier weiden beperkingen ingevoerd. Men wist in stilte door zaohte, maar systematische dwang t© bewerken, dat bloeiende Joodsdhe handelszaken Turk- sohe firmanten opnamen. Men verlangde van do Joodsohe 6oko]en, dat ze ook Vrij dags sluiten moesten en decreteerde, dat het met reoht gevorderds onderwijs in het Turksch nu ook door TurkscHe leerkrach ten geleid zou worden. Aan den anderen ka®t staan tegenover deze streng doorgevoerde nationalistische maatregelen liberale reformaties van groo te draagwijdte. Do afschaffing van het ka lifaat is een besluit van geweldige be tee kenis. Met een begrip, dab sinds bijna vijf tienhonderd jaar in de werkelijkheid zoo wel als in d© fantasie van het volk een hoofdrol gespeeld heeft, is afgehandeld. Maar na het einde van het sultanaat wa ren ook de dagen van den kalief geteld. Als de mantel valt, moet de hertog volgen, Eenvouding logisch en toch niet zoo heei eenvoudig. De machthebbers in Angora zijn zich volkomen duidelijk bewust, dat dit feit in de niet Turksch-Mohammedaansch© we reld groote beroering moet veroorzaken maar zie voelen zich sterk genoeg, dezen storm het hoofd te bicden. In d© eerste plaats hot binnenland, waar dc partij van dc unionisten, die vroeger den kalief steunde, deels door don druk bekeerd werd, deels, in den laatst-en tijd, zich overtuigen liet, dat de eensgezindheid onder de op bouwend© elementen gewichtiger u» dan de nadruk te leggen op de meeiuiAgj»verschil len, die tussohen hen bestaan Voor het laatst heeft den £9sten Februari de „belamlik" plaats gehad: de plechtige opgang van den kalief (vroeger was het de Sultan) naar de Vrijdagsgodsdienstoelo- niag in een van de moskeeën van Konstan- tinopel, die om beurten bekocht worden. Ik was getuige van deze even gedenkwaardi ge als melanoholieke historische gebeurte nis, waarover reeds de dreigende onttro ning van den kalief lag. De arme Abdoel Medija, die als het ware spottend nog met „Zijn© Majesteit" betiteld werd en in het schitterende marmeren slot Dolma Bagt- eche aan den Bosporus reeds maanden lang eigenlijk gevangen &at had zich voorzichtig op dezen dag een heel dicht nabij gelegen moskee „Sinam Dschami" uitgezooht. Van den glans, die eens.de&o ceremonie omgat, was nog slechts een armzalige rest over gebleven. Een kleine bereden garde voor op, dan de kalief zelf, een vriendelijke oude heer met oen sneeuwwitte baard in een open rijtuig met vier paarden bespannen, aan be-ide kanten door soldaten geëscor teerd, nog enkele militairen, dat wU9 alles, Iets tragisch lag over bet geheele schouw spel. Bij de afschaffing van het kalifaat echter wilde men het met laten blijven. Uitwijzing van alle voormalige keizerlijke prinsen uit Konslantinopel was het gevolg. De familie Osman kan van het toeneel verdwijnen. Het woord „Osmanonrijk" bohoort tot het verleden. Ook daarin ligt een zekere hard- vpchtigheid; vele prinsen bevinden zich thans reeds in een netelige positie. Juist omdat de overgang van het despotisme, dat een Aziatisch stempel draagt, naar een mo derne staatsinrichting zioh zoo snel, na een paar met haastige sprongen genomen tussohen treden voltrok, is het privé be<zit van de vroegere heerschersfamilie niet noe menswaardig. Maar Kemal Pasha had eens gezegd, dat hij niet eerder van Angora naar Konsbantinopel zou gaan, voor hij, wat de Osmanen betreft, schoon schip gemaakt had. Onbevooroordeelde moderniseering op het fundament van een krachtig patriotisch gc- Voel is het wachtwoord over de geheele linie. Ook de vrouwen willen daarvan pro- fiteeren Een gebeurtenis van schijnbaar ondergeschikt belang openbaarde onlangs deze wijziging in de openbare meening: in Konslantinopel had een groot, door regee- ringsper9onen officieel bijgewoond welda- digiheidsbal plaats, waar voor de eerste maal zoolang er Mohammedanen bestaan hebben, de vrouwen en dochters uit dc lei dende Turksche kringen in Europeesch bal toilet verschenen en de ongetwijfeld sinds lange jaren opgekropte danswoede mochten botvieren. Het blijft echter niet alleen bij uiterlijk heden: er is ook een beweging gaande die bet principe, dat de vrouw gelijke rechten heeft als de man erkend wil zien. De echt- genoote van Kemal Pasha zelf behoort lot de woordvoersters. De geheele wereld- en levensbeschouwing v^n het Oosten wordt door een dergelijk streven, dat tot liet revo- lutionnaire program van de bevrijding van de oude ketenen des geesles behoort, om en omgekeerd. De Turksche bevolking accepteert het ge heele complex van deze nieuwigheden met groole kalmte, misschien niet altijd met stormachtig enthousiasme, maar in ieder geval zonder protest De ontwikkelden zijn van nature voor de inburgering van levens krachtige moderne ideeën uit Europa, zon der de voogdij van Europeanen. De massa echter laat zich hier nog liever dan ergens ander9 leiden. Ze vertrouwt Kernal en den helderen kop van Ismet Pasja, die aan de spils van 't ministerie slaat, of liever aan de spits van de „volkscommissarissen", zoo als rnen hen, in navolging van de bolsje wistische buren, gaarne noemt. Aan den glans van de militaire successen van deze mannen paart zich de machtige indruk van energie, van vasten wil, die in Angora leeft. Men volgt een rechle lijn, weet van geen afwijken. De onttroning van den sultan, wiens naam men eens als dien van een god ver eerde. wordt juist als gevolg daarvan niet meer als iets hemelschokkends beschouwd, nu men aan het voorbeeld van Kemal ziet. dat ook een man zonder dezen titel en Zon der erfelijk beroepen te zijn, een leidende figuur kan zijn. Daarom heeft, hetgeen den Europeaan hoogst merkwaardig voorkomt, ook de afzetting van den kalief zoo weinig stof opgejaagd. De vroomheid van het volk is er niet minder door geworden. Terecht merkte onlangs iemand op, dat hier dc man nen met een vuur en overgave bidden, als bij ons in West-Europa eigenlijk slechts vrouwen doen. Maar de menschen zijn even wel heel tevreden ermee, dat in de toe komst de aangelegenheden den eeredicnsl betreffende nog slechts door de Schoich-ül- Islam behandeld zullen worden. Nu echter Is het wachtwoord: opbouwen. Het autonome toltarief en de andere be reikte resultaten inzake een vrijer handels verkeer, kunnen slechts zin hebben, als men dat schept wat deze protecliemaatregelen beschermen moeten, en wat tot heden niet bestond: een Turksche industrie. Dit zal de zware taak van de Kemalistische regcering zijn. Het zal veel moeite en tijd kosten. De Turk is van nature het tegengestelde van een ijverig arbeider, ook al doordat hij ont zettend weinig behoefte heeft. Voorts is er met de Grieken een belangrijk gedeelte van- het kapitaal en van den koopmahs- en on dernemingsgeest naar het buitenland ge gaan. Er heerseht een groote geldnood, do zaken stokken. Misschien ook ontbreekt het den mannen in Angora aan koopmansgenie en do wenschelijkheid een ervaren practi cus in de regeering op te nemen, wordt van verschillende kanten bepleit. Iloe dan ook, men zal toch voor de ves tiging van 't zelfstandige Turksche in dustrie de samenwerking met de groole Europeescho naties, die men overigens be leefd zou willen groeten, niet kunnen ont beren. En daarom zal ook Konslantinopel, het machtige verbindingsmiddel tusschen Azië en on3 vasteland, voor de toekomst van Turkije zijn beteekeni9 behouden. De machthebbers in Angora koesteren klaar blijkelijk wantrouwen tegen de volksmenge ling van de oude hoofdstad aan de Bospo rus. Men voelt in Konslantinopel duidelijk, dat men in Anatolië Turkije niet gunstig gezind i3. Maar a) zou Konstantinonel ook geen hoofdstad van het rijk blijven: zijn wereldbeteekenis wordt er daardoor niet minder om. De stad zal waarschijnlijk in de veranderde tijden nieuwe vormen aan nemen, maar wat natuur en geschiedenis zich eenmaal hebben voorgenomen, zetten ze ook door. De regeering van het moderne Turkije moet zorgzuldig acht er op slian, den toegepast, do Arbeidsgoscbil'oawet van 4 Mei 1923, die dus al spoedig een jaar oud ie, maar die nog niet is ingevoerd. Op vra- gen van het Tweede Kamer-lid Woitkamp heeft minister Aalberso geantfoonl, dat lij hoogstwaarschijnlijk met 1 April m>u wor. den ingevoerd Die wet bedoelt tusscbenkomst van btaatewege by stakingen en uu*luitiogeu. Vij hebben den inhoud vroeger besproken in dose rubriek. Red.) Zjj laat allereerst bemiddelaars optreden, die door de Regee ring zijn sangewezon j zij kent een bemid- dehugsraad en scheidsrechters en ten slotte, als bij een staking ol uitsluiting üot algemoen belang betrokken ia, kan de Mi nister een enquête bevelen, om do oorzaken van het geschil te loeren kennen en nauw keuriger bekend te worden met de toestan den - - niet door verwanrloozing eenmaal ontglipt en de grooto mogendheden er om gaan vechten. Want werkelijk hef ie de moeite waard, om deze heerlijke, door een onver gelijkelijke ligging tot een brandpunt van het Oosterschc leven gestempelde, in sprook jespracht stralende slad le vechten. Dr. MAX OSBORX. RECLAME. pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude gebruik dan de heerlijk verzachtende en «nel genezende Purol. In doozen van 30, Gt' en 90 ets. Bij apolh. en drogisten. 9914 (Nadruk verboden). Het wetsontwerp-Albarda c.b. Alle dagen, zoo ongeveer, hebbeD wij in de laatste weken en maanden iets kunnen lezen t>ver het conflict in de textielindus trie". Vandaag is heb een verslag van een vergadering van arbeiders, morgen iets over de werkgevers heden een voorstel om tot een vergelijk te komen, morgen een weigering om op dien voet te onderhande len. Het is al een oude geschiedenis en de mogelijkheid bestaat, dat er al vrij wat krantenlezers zijn, die, als zij het hoofdje van het bericht gelezen hebben, met zoo iets als „nu ja het eigenlijke bericht maar ongelezen laten. Voor hen is het. in het klein, wat de schadevergoedings- en herstelkwestie tusschen Duitschland en Frankrijk of de onderhandelingen tusschen Frankrijk cn Engeland zijn. Zij zijn van meening, dat ,,het vervelend is", verve lend, omdat zij cr niet rechtstreeks belang bij meenen te hebben. En dat hebben zij toch eigenlijk wel. Als wij over dat arbeidsconflict in Twente spreken en over het initiatief-voor stel van de heeren Albarda, Troelstra, San- nes, Brautigam, Hiemsbra, Van Braambeek cn Schaper, dan beloven wij vooral geen oordeel te vellen over gelijk of Ongelijk aau de zijde der werkgevers of der werknemers. Wij hebben alleen te doen met do nuchtere feiten en mot de vraag, of het goed is, oiu een toestand te laten voortduren, die in derdaad onhoudbaar is, zonder dat er zeer ernstige pogingen worden gedaan, om de steeds meer verbitterende partijen tot el kaar te brengen. Laat ons de feiten nagaan. Op 29 October 1923 is op de weverij ,,Kremersmaten" van de firma Van Heek Co., te Enschedé, een staking uitgebroken. Toen dit arbeidscon flict een maand had geduurd, besloten do leden der Enschcdésche fabrikantenvereeni- ging hun fabrieken op 26 November te slui ten en dus hun arbeiders „uit te sluiten". Op 24 December volgden de Bond van Tex tielondernemingen in en buiten Twente en d© Twentscli-Geldersche fabrikantenvor- eenigingen dit voorbeeld op hun 20 fabrie ken, zoodat van Kerstmis 1923 af op 39 fa brieken de arbeiders uitgesloten waren. Tot 24 December 1923 waren cr 11.000 uitgesloten van dien datum af is het aan tal ongeveer dubbel zoo groot. Dat zijn dus 22.000 werkloozen. Nog eens: do schuld vraag laten wij builen beschouwingom dio to beantwoorden, moot men over gegevens beschikken, die maar niet zoo openbaar lig gen en zou men misschien over Salomo's wijsheid moeten beschikken. Maar dit is zeker, dat er een toestand is ontstaan, die onhoudbaar mag worden ge noemd en dat in dit conflict liet algemeen belang betrokken is. immers de ondernemingen en de arbei ders lijden schade en die schade moet zelfs terugwerken op de belastingcijfers voor Rijk en Gemeente, al is dat dan eerst in ceu volgend belastingjaar het geval. Dc Ge meente lijdt verder schade door geringere opbrengst van de gemeentebedrijven, wier producten minder worden gcëischt. Andere takken van nijverheid, de handel, het ver keerswezen ondervinden den invloed. Do koopkracht van de arbeiders vermindert en dat voelt de middenstand, die dus ook min der inkomen heeft en dus een lageren aan slag in de belasting zal vragen. En tcu slotte ontvangen die 22.000 werkloozen, voor zoover zij niet door hun vakvereeniging wor den geholpen, werkloozensteun, die ten slotte moet betaald worden dooi do ge heele burgerij, die ten deele buiten den strijd staat, maar cr alleen de Dadeelige ge volgen van ondervindt. In November 1923 is er door den Direc teur-Generaal van den Arbeid een poging tot bemiddeling gedaan in December 1923 hebben de burgemeesters van Borne, Eiber gen, Goor, Haaksbergen, Hengelo, Neede, Oldenzaal en .Winterswijk hetzelfde gedaan. Beide pogingen zijn mislukt. En onderlus- schen komen de partijen hoe langer hoe scherper tegenover elkander te staan en worden de kansen op bemiddeling hoe lan ger hoe geringer. Nu is er verleden jaar een wet aangeno men, die in zulke gevallen zou moeten wor- "V* W oen in de kringen, die in het oouflict be aat^ de slad aan den Gouden Hoorn aar trokken zijn. Was dio wet al ingevoerd, da-n zouden er zeker al pogingen tot oplossing vao den strijd gedaan zijn. En niemand zal erken nen, dat bij de zaken, zooals ze nu staan, niet het algemeen belang betrokken is groote industrieën laten laten haar invloed gelden ver buiten do grenzen van het ge bied, waar zij gevestigd zijn. De arbeiders schijnen toepassing van de wet wel wenschelijk te vinden op 13 Maarl j.I. hebben 7000 R.-K. arbeiders op invoo ring der wet aangedrongen het E -K. Vak bureau heeft bij moudo van zijn secretAris een enquête wenschelijk verklaard op den voet van de niet ingevoerde wet en do Toxtielbond „St.-Lambertua" heeft in 't algemeen op een enquête aangedrongen. Do straks genoemde leden van de Tweede Kamer hebben nu con voorstel gedaan om een enquête te houden, zoooals ui de Ar beidsgeschillen wet wordt bedoeld. Hun geheel overeen met wat de wet daaromtrent voorstel, hun plan voor de oöquêto komt bepaald. Men zal vragen „Kon er nu niet ge wacht worden totdat met 1 Aprii de Mi nister wellicht de wet invoert Die vraag beantwoorden zij ontkennend Immers, de wet geeft de vrijheid tot een enquête alleen in geval alle andero pogingen mislukt zijn. Was dus de wet op 1 April ingevoerd, dan zouden er allereerst bemiddelaars moeten worden aangewezen, en die zouden natuur lijk tijd noodig hebben om hun werk to doen; dan zou de bemiddoling6raad moeten optreden en eerst wanneer er zoodoende heel wat tijd was omgegaan, zou tot een enquête kunnen worden besloten, maar als dat besluit genomen wordt, is do enquête commissie er nog niet. En ondortusschen nijpt de nood. Daarom willen de voorstellers, nog voor dat do wet is ingevoerd, dus buiten de wet om, een onderzoek doen instellen naar dd toestanden en de arbeidsverhoudingen in do Twentsch-Gcldcrsclie textielnijverheid. Min of meer vermakelijk ig hot, dat da heeren hun voorstel verdedigen mot de ar gumenten, waarmee minister Aalberse het vorige jaar de mogelijkheid van een en quête verdedigd heeft tegenover de tegen standers. In Dec, 1920 schreef hij in de Memorie van Toelichting bij hot wetsontwerp ,,De mogelijkheid moet onder do oogen gezien worden, dat de strijd, die partijen verdeeld houdt, zoo fel is, en do geesten zoo- verbitterd zijn, dat zij con minnelijke op lossing, hetzij langs den weg dor bemidde ling, hetzij langs dien der vrijwillige arbi trage, niet willen aanvaarden. „Zijn er onder de bedoelde gevallen uiter aard vele van zoo geringe beteekenis in maatschappelijk opzicht, dat af to wachten tot het conflict verloopt of door het toe geven van een der partijen eindigt, geen be zwaar ontmoet, in andere gevallen zou hot bewaren van een tijdelijke houding door do Overheid neerkomen op hot miskeunen vau het gewichtig openbaar belang, dat vooral thans bij een ongestoorde samenwerking van alle productiefactoren is betrokken". En over het nut van zulk eon enquête schrijft de Minister daar „Vooreerst zal de uitslag van het onder zoek, waarvan haar krachtens heb bepaalde in het eerste lid van artikel 50 (art. 6 vau dit voorstel van wet) vorslag wordt uilgo- brachfc, der Regeering belangrijk feitenma teriaal verschaffen voor de kennis van de arbeidsverhoudingen in een bepaald bedrijf en mede ten grondslag kunnen dienen tor overweging van de vraag, of daarin niet misstanden van dien aard bestaan, dat wet telijk ingrijpen geboden 13. „In de tweede plaats inag worden ver wacht, dat het door de commissie uit te 6preken oordcel over de in art. 40 (art. 2 van het voorstel van wet) ouder b bedoelde punten in een niet onbelangrijk aanln! go- vallen ccn zoodanig zedelijk gezag zal uit oefenen, dat in het ongelijk gestelde partij alsnog geneigd zal zijn hoar houding te lier- zien en tob een minnelijke schikking mede te werken. ,,In de derde plaats biedt het bcpaaldo in het tweede lid van art. 50 (art. 0 van het foorstel van wet) de mogelijkheid, om, in dien in strijd mcb de verwachting in de vo rige alinea uitgesproken, een vergelijk tus schen de partijen niet tot stand komt, een beroep op de publieke opinie do.cn. Dab ook deze maatregel niet zonder gewicht moet worden geaoht, mag worden aangeno men o.ra. op grond van het feit, dab in den tegeilwoordigen tijd partijen tusschen wie een arbeidsgeschil is gerezen, lioc langer hoe meer zich vaak moeite geven, om do sympathie voor haar zaak to winnen Wij hebben hel voorstel zoo objectf mo gelijk besproken. Het komt eigenlijk hierop neer Wilt gij, Minister, dc wet op d«t oogenblik niet ten volle invoeren, laat ons dan ten minste een gedeelte daai van invoe ren, nu er zich ccn conflict voordoe t. waar bij het algemeen belang betrokken is:. De laatste berichten zijn, op het o gen- blik, dat wij dit schrijven, iels gunstiger, maar het bovenstaandcoverzicht van den stand der zaak verliest daardoo>' o.i. zijn waarde niet, zelfs al gclooven wij, dat heb voorstel niet zal worde® aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5