fJo. 19649. VRIJDAG 28 MAART Anno 1924 'Ons Feuilleton- Het Pleegkind van de drie Celibatairs. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het venrr^amste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER ADVERTENTIENi 80 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prfji. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags ep Saterdags 60 Cta., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven }0 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cta Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COtJHANTl Voor Lelden per 8 maanden ƒ2.88, per week J_ 0.18, Buiten Ijlden, waar agenten gevestigd zijn. per weel: r 0.18k Franco per post 2.86 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Morgen zal In ons Blad een aanvang ge maakt worden met een groot Feuilleton, getiteld: GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visehwinkel Vischmarkt 18 tel. 1225 is ZATERDAG ver krijgbaar SCHELV1SC.U a 1 0.131 0.35, SCHOL a f 0.10—f 0.12—f 0.39, SCHAR a f 0.12, KABELJAUW a f 0.10—f 0.15 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 28 Maart 192-1. Hederlandsche Handelsreizlgers-vereeniging Gisteren hield bovengenoemde Vereeni- s ging haar jaariijksohe algemeene vergade ring in de bovenzalen van „In den Vergul den Turk". De vergadering was zeer druk bezocht, zoodal de voorzaal le klein was cn de ach terzaal zich ook nog vulde. At de aideelingcn, welke gevestigd zijn te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Dordrecht. Leiden, Groningen, Deventer, Arnhem en Leeuwarden, waren vertegen woordigd De vergadering werd geleid door den eer- 6ton voorzitter, den heer II. I. Privé Jr., te Rotterdam Hij opende de vergadering, waarna mj het woord gal aar. den voorzit ter der afdeeling Leiden, den heer J. F. IJ. van Rooyen, die de leden en afgevaardigden hartelijk welkom heelle en den wensch uil- sprak, dat de beraadslagingen een vriende lijk karakter zouden dragen. Er zijn zeer belangrijke punten op de agenda, welke zeker aanleiding zullen geven tot debat. Laat dit rustig en kalm zijn. Verleden jaar heeft spr. gevreesd, dat de Vereeniging zich zou verhezen in den poel der politiek. Hij heeft er toen tegen gewaarschuwd en hij hoopt, dat er vandaag rekening mee zal .wonden gehouden. De Voorzitter sloot zich bij het woord van 'den heer Van Rooyen aan en waarschuwde mede de leden ernstig te bedenken, dat ten ouzichte van enkele punten het zijr. of nieL tê zijn van de Vereeniging afhangt. Hierna gaf de Voorzitter een overzicht Van den staat en den toestand der Vereeni- ging over het afgoloopen jaar. Hij consta teerde vooraf, dat de economische toestand ia het algemeen nog niet gunstig is, al worden er leekenen van beterschap gecon stateerd. Vele leden hebben in het afgeloopen jaar onder den ongunstigen toestand te lijden ge- had en aanmerkelijk meer dan voor dezen werd de hulp der Vereeniging ingeroepen om advies le geven en zoo noodig op te tre- ïen bij arbeidsgeschillen. Opvallend is, dat het grootst aantal geschillen ontslaat uil en in verband staat met het provincie-stelsel, en steeds weer blijkt hel hoe moeilijk het is deze geschillen op tc lossc-n. Een flinke actie 'moet tegen hel provisieslelscl worden ter hand genomen. In 83 gevallen werd aan ondersteuning f B430 uitgekeerd. In liet oorlogsjaar bedroeg dit nog minder, nl. f 3090. Niet minder dan f 5278.80 voor 46 geval len werd verder nog uitgekeerd. Het aantal leden bedroeg op 1 Novem ber 1484. Da uitkeering bij ziekte bedroeg dit jaar 8986.60 voor G3 gevallen. Het kapitaal der .Vereeniging is toegenomen met f28.511.323. Het kapitaal geeft met de overige reserves een totaalbedrag van f311.451. Het batig saldo van het orgaan bedroeg f 3504. Nadat de Voorzitter verder mededeeling had gedaan over de gevoerde sociale actie, rüoast hij lot zijn leedwezen conslalecron, dat de verhouding tusschen de Vereeniging en het Bureau voor Sociale Actie ihans min der gunstig is. Deze uitspraak werd met applaus be groet. Het jaarverslag, dat dc-n leden gedrukt was toBgeeonden, werd bij acclamatie goed gekeurd. Evenesns Werden de rekening en ver antwoording van den penningmeester goed gekeurd. De penningmeester, de heer J. H. 'A, Kcetrap, werd bij acclamatie herbenoemd. Eveneens werden de twee periodiek aftre dende leden van het Dag. Bestuur, de hoeren A. Hartog en P. J. Gooris Jr., herbe noemd. Van die drie commissarissen, de lieeren dr. A. Plate Jr., J. M. de Jongh en Ed. M. Goos- sens, wenschle de heer Plate zich niet weder verkiesbaar te stellen. De andere twee aftre- donden werden feeifeenojmd en in de plaats van dr. Plate werd benoemd de heer A. van Hoboken Jr., te Rotterdam. Het aftredend lid Plate werd tot eerelid der Vereeniging benoemd; dezen werd daar van telegrafisch kennis gegeven. Vervolgens werd na eenige discussie het voorstel van het Hoofdbestuur, om van de overreserve f 7000 te reserveeren voor de viering van het 50-jarig bestaan der Ver eeniging, aangenomen met 66 tegen 10 stemmen. Het amendement der afdeeling Den Haag, beoogende het bedrag zoo mogelijk lager te stellen, en dat van Leeuwarden, om daar voor f 10,000 le bestemmen, kwamen daar door le vallen. Do Voorzitter merkte nog op, dat het be stuur het bedrag van f 7000 als een maxi mum beschouwd wil zien. Do Voorzitter zette den gang der feestvie ring, die te Rotterdam zal plaate hebben, nog nader uiteen. Het bestuur wenscht, dat iedere afdeeling één of meer afgevaardigden naar Rotterdam afvaardigt met hun dames. De heer Tirnmer, uit Utrecht, wilde gaarne, dat alle IcdeD, voor zoover zij daar toe zich opgewekt gevoelen, naar Rotter dam zouden kunnen gaan. De Voorzitter wees dit direct van de hand. Dat zou veel te veel kosten. Maar afdeelin- gen, die zich niet laten vertegenwoordigen, kunnsn een bedrag uit de kas ontvangen, om in eigen kring het gouden jubileum te herdenken Arnhem stelde als amendement voor, ora de secretarissen van alle afdec-lingcn uit te noodigen met hun dames, welk amendement van verschillende zijden werd verdedigd, doch door liet hoofdbestuur ontraden. Gaat die vergadering dien weg op, dan zaJ er een suppletoire begrooting het gevolg van zijn. Een der aanwezigen wilda dan liever de afgevaardigden van zusier- en stiefzuslar- vereenigingen uitsluiten (applaus), waarte gen het hoofdbestuur zioh krachtig verzette. Ten slotte werd het amendement Arnhem, aldus gewijzigd, dat Iegelijk ook zoo noodig het crediet met f 500 wordt verhoogd met 53 tegen 17 stemmen aangenomen. illcrna verdedigde de Voorzatter een voor stel, aangeraden door den wiskundigen adviseur, prof. dr. A. O. Hohvorda, om van de overreserve f 10 000 to storten in het fonds „Reserve uitkeering bij ziekte", welk voorstel bij acclamatie werd aangenomen. liet volgend voorstel van het hoofdbe stuur. nl. om het restant der overreserve te besleden voor het vormen van een reserve fonds voor uitkeering bij verlies van be trekking, werd ook aangenomen. Den Haag stelde eon amendement voor, om een gedeelte van liet restant der over- reserve le besteden tot het vormen van een fonds uit de rente waarvan later betaald moeten worden de conlribuli&n van de oud ste leden, mils 25 jaren gecontribueerd heb bende, welk fonds „Jubileumfonds" zou kunnen genoemd worden. Dit amendement word van verschiUer.de kanten met sympathie begroet, doch van be stuurszijde werd het aan de hand van het rapport van den wiskundigen adviseur ten sterkste ontraden. Wanneer men de leden boven G0-jnrigen leeftijd, die 25 jaar en lan ger lid zijn geweest van contributie vrij stelde, zou men reeds een fonds moeten heb ben van f 90.000. Na zeer uitvoerige gedachtonwisseling, die soms nog al eens warm liep, werd eindelijk besloten een bedrag van f 500 als basis van een later te vormen fonds ter beschikking van het hoofdbestuur tc- stellen, dal evenwel daarover nog den wiskundigen adviseur prof. Holwerda zal raadplegen. Het voorstel van het hoofdbestuur, om van de rente van het te stichten reserve fonds voor uitkeering hij verlies van betrek king f 1 per werkdag toeslag te verleenen op de bestaande uitkeering bij verlies van betrekking, werd bij acclamatie aangeno men. Hierna kwam weer ter fafel de vraag, ol de Vereeniging zal fusioneere® met de an dere neutrale handelsreizigers-vereenigin- gen, op de voorwaarden, belichaamd in liet fusie-onlwerp-Van Kclwich Verschuur, be handeld in de gecombineerde vergadering van 7 Dec. j.l. le Utrecht. Na een scherpe discussie werd met 74 te gen 2 stemmen besloten daartoe niet over te gaan. Bij liet bekend maken van dien uit slag ging er warm applaus uit de vergade ring op. Het voorstel van de aideelingcn Leiden en Groningen tot afscheiding van het Bureau voor Sociale Actie ten diensle van Handels reizigers en Handelsagenten in Nederland werd bij acclamatie aangenomen. Daarop volgde aanneming eener motie, voorgesteld door Arnhem, waarbij de wen- sohelijkheid werd uitgesproken, dat de Ver eeniging voortaan zelfstandig een krachtige sociale actie zal voeren. Eindelijk werd als plaats der volgende al gemeene vergadering Deventer aangewezen. Na den gemeensehappelijken maaltijd werd de vergadering hervat en volgde een geanimeerde rondvraag. Alliance fraacaise. Voor de leden van de afdeeling der Al liance frangaise sprak gisteravond prof. Valkhoff over Ronsard. De spreker bracht in herinnering, dat Frankrijk het vierde eeuwfeest van de ge boorte van Ronsard herdenkt, en dp schoon heid en den rijkdom van di ens dicht werk; eerl, Voor Ronsard is de muziek de zuster van de poëzie. Claude Binet, zijn biograaf, ver telt het ons. Bovendien beslaat er een bun del gedichten uit het jaar 1552 met een mu zikaal gedeelte, waaraan de grootste mees ters uit dien tijd hebben medegewerkt Zijn verzen moeten worden gezongen, „quelque voix qu'on puisse avoir". Dit moet niet le letterlijk worden opgevat: Ronsard zei het voor zichzelf, want hij had een slechte stem Mc-n neemt aan, dat de dichter geboren werd in 1524, den elfden September, op het kasteel la Poissonniire, le Coutures. Zijn vader, in dienst van Frans I, houdt zich met literatuur bezig. Nadat de zqon het collége de Navarre bezocht heeft, zien wij hem op tienjarigen leeftijd ongeveer page worden van den Kroonprins, die in 1536 plotseling sterft; waarschijnlijk door vergif. Daarna volgt hij Madeleine de France, doch ter van Frans 1, naar Schotland. Nauwe lijks in Schotland aangekomen, sterft Ma deleine. Twee jaar blijft hij in Schotland. Na zijn terugkeer in Frankrijk wordt hij page van den herlog van Orleans. Van groot belang voor Ronsard is een reis naar Duilschland met Lazare de Baïf, van wiens groote kennis hij heeft moeten protiteeren. Ongetwijfeld zou de toekomstige dichter di plomaal of krijgsman zijn gebleven; een carrière, waarvoor hij alle eigenschappen bezat, zonder de ziekte, die hem doof of bijna doof maakt, i De dichter trekt naar Parijs, waar hij gaat siudeeren onder leiding van den ge leerden Daurat, principal van het collége de Coqueret. Daar leert hij grondig Grieksch en Lalijn. De invloed van deze studie is duidelijk merkbaar in zijn Oden, waarin Ronsard Pindarus navolgt. In de sonnetten aan Cassandre is de in vloed van Pelrarca te zien. Zij bevatten veel duistere mythologische zinspelingen. Een enkel gedicht in deze groep is eenvou diger en natuurlijk, o.a. het bekende „Quand vous serez bien vieille", dat ons werd voorgelezen. Veel duidelijker en eenvoudiger, met aar dige tableaux vol schilderachtige détails, ziin do sonnetten voor Marie. Hierin zien wij een zinnelijken epicurislischen Ron sard. die genieten wil van het leven. Marie wordt hem ontrouw. De dichter moet even wel niet al te zeer beklaagd worden, daar hijzelf een onsl ndvasti; minnaar i3. Na den dood van Marie, roept hij in prachtige verzen de herinnering op aan haar schoon heid. Ronsard wordt beroemd. Hij komt aan liet hof, waar hem alle mogelijke eer bewijzen ten deel vallen. In zijn latere leven heeft de liefde voor Hél éne de Surgères den dichter geïnspi reerd. In deze periode schrijft hij zijn schoonste verzen. Tevergeefs klaagt de dich ter over de platonische liefde van Hénène, totdat haar onverschilligheid en zijn licha melijk lijden ook dezen vlam dooven. De dichter corrigeert zijn verzen. Hij trekt zich aan het eind van zijn leven terug in zijn prieuré te Saint-Come, waar hij sterft in 1585. Ronsard. die beroemd was tijdens zijn leven, verliest die beroemdheid spoedig. De zeventiende eeuw heelt Ronsard niet ge kend. liet zal duren tot het begin van de negen tiende eeuw, voordat Ronsard ontdekt wordt door Sainte-Beuve. De dichters van de Romantische School zien in Ronsard hun geestelijken voorvader. Sedert dien tijd is de roem van Ronsard gebleven. Uil alle perioden las de spreker gedich ten voor. Aan het slot bracht de voorzitter den spreker dank voor zijn degelijke, van groote belezenheid getuigende lezing. Albert Vogel. De belangstelling voor de declamatie avond van Albert Vogel was zeer goed te noemen. De kleine Sladszaal was best be zet en er is oprecht genoten van Vogel's talent. Zijn machtig orgaan hoewel in de lagere registers niet meer geheel gaaf, de stem wordt dan ietwat heesch boeit, vol nuanceering als het de diverse stemmen tot het gehoor weet le brengen. Wanneer men de oogen sluit, dan is het precies, alsof men de personen hoort spreken. En kostelijk blijft zijn wedergave van volksmassa's, zooals in de fragmenten uit Büchner's Danton. 't Waren welbekende werken, die overi gens werden gegeven. B.v. Huygens' Scheepspraet, Bilderdijk's na-revolutie- droomüed, waarin de strophen „Holland leeft weer, Holland streeft weer", etc.. De Bruid van Prins en dan von Wildenbruch's Henenlied, dat altijd inslaat. Wel uiteen loopend litterair werd, dus, waarvan het mooie door de voordracht bijzonder naar voren kwam, zoodat de avond tevens dienstbaar werd voor aanwakkering van litterair genot. Na de pauze werd een jachtavontuur ver haald, een avontuur van doodelijken haat, heel simpel, maar toch: hoe frisch en pakkend. Een herhaald applaus beloonde den declamator. Da Godsdienst der Romeinen. Prol. dr. F. Muller Jzn., hoogleeraar in de Romeinsche taal- en letterkunde en de Ro- meinsche oudheden, hield heden de eerste der beide aangekondigde voordrachten over den Godsdienst der Romeinen, toegelicht door de kruist. De stichting van hef Romeinsche keizer rijk en de geboorte van den Christelijken godidienst vallen geheel in dezelfde periode. Daardoor vinden wij hier een der belang rijkste tijdperken der wereldgeschiedenis. Het keizerschap, zooals Augustus dit heelt opgevat, het herstel van evenwicht en rust, zooals de omgeving en de generalie van de zen Keizer dit alles hebben gezien en be leefd, is namelijk niet uitsluitend politieke evolutie geweest. Juist in geestelijk opzicht komen den laatsten tijd de leidende bewusle gedachten en de meevoerende, onbewuste instincten zich voor ons reconstrueerend oog duidelijker afteekenen. Men zou van revo lutie kunnen spreken in dezen zin, dat in de toonaangevende kringen een „terug wending", een duidelijk als doel begrepen en systematisch ten uitvoer gelegde „terug keer" tot oudere en hechtere geestelijke structuur gezocht werd. Zooals in de beel dende kunst een archaisecrende richting aan het daglicht treedt in de thans bij voorkeur vervaardigde copiën, bestaat er een diepere en in haar bedding belangrijker gevolgen meevoerende behoefte aan terug keer tot het oude in politiek-goisdienstigen zin. Dientengevolge ontslaat reeds hier voor ons oog een, voor de tijdgenooten latent, conflict tusschen Augustus en de voorstel ling van het Imperium en den Imperator eenerzijds, en daartegenover den dienst van één enkelen bepaalden onzichtbaren God, welken naam deze godheid ook dragc. Tege lijk is het een strijd tusschen hervorming van bovenaf bevorderd, in wezen conser vatief, en herbouw van onderen in de breed ste lagen der samenleving beginnend, in ka- raktc-r democratisch. Ten slotte 13 het de strijd tusschen het Westen en het Oosten, j De laatst8 jaren is meer en meer geble ken, dat men de kracht en het taai verzet der politiek-godsdienstige S taatsgedachte in Italië onderschat heeft. Juist buiten Rome was de bodem minder onvruchtbaar gewor den, juist op het land heeft men kunnen rneenen bij het oude te blijven, toen men het geloof aan den God-keizer gretig aan vaardde. Een bespreking van wat het Altaar van den Vrede, de Ara Pacis hiervoor te aan schouwen en te denken geeft, leidde spreker fot een waardeering van den ouden dooden- dienst bij de Romeinen, in het bijzonder van de Laren. Augustus tusschen de beide La res vereerd, is het duidelijkst bewijs van de eenheid dezer voorstelling in de oogen van J den tijdgenoot. De oorsprong schijnt dus zuiver Italisch. Inderdaad was dit niet het geval: de ge dachte den koning als God te vereeren, vindt men reeds in de Hellenistische rijken, sinds Alexander den Groote en deze was ook hier weer doorgedrongen uit 't Oosten en uit Egypte. De strijd voor het behoud vau het levenspeil. Overal in den lande beginner de ambtena ren. beambten cn werklieden in dienst der overheid zich schrap te zetten tegen de voor genomen Regeeringsmaatregelen tot verla ging der salarissen en lonnen en dc verslech tering der levenspositie in het algemeen, zooals het wordt' genoemd. Hier had gisteravond in „De Graanbeurs" de Neutrale Besluurdersbond en het plaatse lijk Comité van Neutraal Overheidspersoneel (C.N.O.P.) een openbare vergadering belegd, waarvoor als spreker was aangekondigd de heer II. M. Roos, voorzitter van den C. B. P. T. '1'., te Amsterdam. De samenkomst was, toen zij zou begin nen. nog slechts matig bezocht. Geleidelijk kwamen echter meer bezoekers, vooral uit hel personeel van Post en Telegrafie, die blijkbaar zéé uit hun werk kwamen, zoo dat eindelijk de zaal vrij goed bezet was. De bijeenkomst werd met een kort wel komstwoord door den voorzitter van het plaatselijk C.N.O.P., den heer Wedemeijer, geopend, die meedeelde, dat de heer Roos he den elders de actie moest leiden en dat in zijn plaats zou optreden de heer J. G. Slagler voorzitter van het plaatselijk C N.O.P. te 's Gravenhage, die hetzelfde onderwerp zou behandelen. Voorts herinnerde hij aan de groote openbare protest-vergadering, morgen avond in Den Haag te houden, waar de liee ren Dekker, Perdok en van der Jagt zullen spreken namens meer dan twintig organisa ties, en wekte de aanwezigen op ook daar heen te gaan. Eindelijk zeide hij, dat er geen debat zou zijn. In deze actie moet het personeel niet zoeken naar hetgeen het verdeelt, maar naar wal het vereent. Hierbij stoot zich de spreker onmiddellijk aan, die deed uitkomen, dat eenheid cn vaste wil alleen in staat zullen zijn het booze voor nemen van de Regeering legen tc gaan. Al leen wanneer het personeel schouder aan schouder slaat, kan het voorkomen, dat uit gevoerd worden de noodlottige plannen, die bij de Regeering rijpen. Door van verre tc blijven staan, speelt men in de kaart van de Regeering. In 1914 liepen de ambtenaren de duurte achterna, thans zullen zij weder voor de bezuiniging moeten loopen. Bezuiniging en versobering mogen plaats hebben, maar laat men liet dan zoeken, waar bezuinigd kan worden, n.l. bij het leger, den duren scholenbouw en andere zaken, waar mede men geld vermorst. Minder salaris en loon en hoogere belas tingen voeren hel peil der ambtenaren en be ambten naar omlaag. Wat het overheidspersoneel boven het BINNENLAND. Verwacht wordt, dat het nofl wel dria maanden kan duren voordat de postchèqne. en girodienst op normale wijze wordt hervat De actie van het spoorwegpersoneel. Uitslniting in de bouwvakken te Amster. dam ophanden. BUITENLAND Poincarê aanvaard de opdracht tot de vorming van een nieuw kabinet. De Dnitsche industrie over den economic schen toestand en over de Micum-verdragen. die de vertegenwoordigers der mijnwerkers in hel Roergebied weigeren te verlengen. Mc Dcnald in het Engelsche Lagerhuis over Frankrijk's veiligheid en andere bui- tenlanripche kwesties. Te Kairo een Mohammedaansch congres in 1925 in voorbereiding inzake het Kalifaat Ze Londen zal hedenavond de „staat van nocd" worden afgekondigd. hocld hangt., werd door een bespreking der plannen tot bezuiniging en tot verlaging van het levenspeil uitvoerig en met cijfers toege licht. Voorgenomen salarisregelingen en Ko ninklijke Besluiten werden ter tafel gebracht en aan de aanwezigen werd meegedeeld welke verslechteringen dc verschillende ca tegorieën van overheidspersoneel in 1924 en 1925 wachten, wanneer niet door het geza menlijk personeel der Regeering een krach- tig halt wordt toegeroepen. Spr. wil geen verzei uitlokken, maar hij is overtuigd, dat, wanneer er maar een krach tige algemeene aclie wordt gevoerd, het drei gend gevaar, hetwelk het levenspeil van het overheidspersoneel zal verlagen tot dat van véér den oorlog, kan worden bezworen. Daar toe wckle de spreker ten slotte met aandrang op, waarbij hij met warmte werd toegejuicht. Aan het slot der vergadering werd een re solutie aangenomen, waarin ten slotte werd verklaard, dat hel overleg zooals dat tot dusverre is gevoerd tusschen Regeerings- en Organisatieverlegenwoordigers door de houding van de Regecring een aanfluiting is geworden van hel daan-oor ingestelde in stituut; cn geë-isclit van de Regeering, dal zij door toepassing van werkelijk overleg met de motieven van het personeel rekening zal houden bij de herziening der salarissen. De Yoorzitler sloot met een woord van dank aan spreker- en opgekomenen. De spoorwegoverweg bij het Stationsplein. Het is nu ihorgeu vier weken geleden, dat een der alsluitboornen bij don spoorwegover gang aan den Rijnsburgerweg door een aulo vernield werd, waardoor do Spoorweg-Mij. gedwongen was tijdelijk, althans zoo meen. dc een ieder, daar een wachter te posteeren, die met behulp van een ketting de afsluiting van den overweg kon bewerkstelligen. Gezien de reparatiekosten van den afsluit boom en de kosten, gepaard aan het plaat sen van een wachter, waartoe er drie per et maal noodig zijn, moest de autobestuurder aan de Spoorweg-Mij. een cautie van f 800 stellen. Volkomen juist en billijk, maar zooals wij hierboven zeiden, ieder dacht, dat deze post tijdelijk zou zijn, terwijl bet er veel op begint te lijken, dat degene, die ons één dezer dagen gekscherend verzekerde, dal de post zou blijven tot tijd en wijle den weg daar verbreed zou worden, gelijk krijgt. Maar alle gekheid ter zijde, gaat bet aan een particulier door een dergelijke laksche wijze van werken op kosten te jagen en kan in de werkplaatsen der Mij. een afsluitboom niet binnen vier weken hersteld of ver nieuwd worden, wordt hierdoor dan niet ten duidelijkste gedemonstreerd, hoe buitenge woon oneconomisch ons spoorwegbedrijf ge leid wordl? Vereeniging „Het Kaasmerk". Gisteren beeft de vereeniging „Het Kaas- merk", inrichting tot het aanmaken van Rijkskaasmerken, gevestigd alhier, le 's Gra venhage haar jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden onder leiding van den heer J. G. Hibma. Behandeld werden de balans met exploi- (alierekening over 1923, waqrvan de eerste sluit met een eindcijfer van f- 211.168 18 en de laatste met een cijter van f 201,588.15. Besloten werd, het batig saldo toe le voegen aan het resevvolonds. De begrooling voor het diensljaar 1924, welke gebaseerd is op een merkon-aanmaak van 27,600,000 stuks en in ontvangst en uitgaaf sluil met f 169,100, werd eveneens goedgekeurd. Voorts werd behandeld hel jaarverslag over 1923. Ten aanzien van de bruikbaarheid van

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1